AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. _yiSSCKERIJBERICHTEN. SPHFEPSVERQIMniWGEN. NSVA TA ND PASJA BURG. STAND VAN LEIDEN HEDEN: Oud-Horluszicht: Leidsche Radio-Vereen, kwarl over acht, nam. Prediker: Geref. Staatspartij. 8 uur nam. Rem. Kerk: Lezing ds. F. Klein, SVa uur. Schouwburg: Ver. Schouwspelers „Vlam mende jeugd". 8 1/4 uur nam Stadszaal (groote zaal): Kinderkoor „De kleine Stem". 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Seringenstraat. Sa menkomst 8 uur nam. Dinsdag. „Jeruël", Groenesteeg. Samenkomst 8 uur namiddag. Ned. Leger des Heils, Lammermarkt. Sa menkomst 8 uur nam. Nutsgebouw: Openbare les Muziekschool „Toonkunst" 7'/, uur. Stadsevangelisatie Morschweg. Samen komst 8 uur n.m. Universiteit (Groot Auditorium): Vergilius- herdenking. 8 uur n.m. „Zomerzorg": N. R. V. Lezing D J. van der Ven. 8uur n.m Katwijk aan Zee: Gemeenlezaal ds. Lamain, Leiden, halt acht nam. De avond-, nac/hl- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 October a.s. tot en met Zondag 26 October waar genomen door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. RECLAME. SIROOP FAMEL doet het hoesten bedaren maakt het slijm los W009 htl+onftl von lAv doktr I *g»nrcmFt:ünttn(i»<vo-D&Hoog 1261 NATUURHISTORISCHE VER. AFD. LEIDEN. Zaterdag j.l. hield de afd. Leiden van de Ned Nat. Hist. Vereeniging met een 12-tal leden een zeer geslaagde excursie naar Groenendaal bij Heemsledc. Begunstigd door schitterend weer wandelden de deelnemers langs de mooie boschpaden, waar de meeste boomen en struiken al hun mooie herfst tinten hadden. Verschillende heesters zooals kardinaalsmuts, sneeuwbes. Geldersche roos enz. hadden volop bessen, terwijl de grond rijk was aan paddestoelen waarvan aardige vondsten gedaan werden. Hoewel binnen kort nog een aparte paddestoelen-excursie gehouden wordt, werden ook nu reeds tal rijke exemplaren verzameld. Enkele deel nemers verzamelden slakjes en andere kleine dieren, 't Geheel was een zeer ge slaagde excursie, waarvan men alleen maar spijt had, dat de middag zoo gauw voorbij was Met de belofte a.s. voorjaar den tocht te herhalen werd om 5 uur de terugtocht weer aanvaard. NEiD. HANDELSREIZIGERS- VEREENIGING. Vergadering der Leidsche aideeling. De propaganda-commissie van bovenge noemde vereeniging had de leden en onge organiseerde handelsreizigers opgeroepen voor een propaganda- en filmavond in de bovenzalen van „De Harmonie". lie voorzitter heette de aanwezigen wel kom en gaf het woord aan den heer Kel- lenbaoh, vertegenwoordiger der N.V. Ringers Cacao- en Chocoladefabrieken te Alkmaar en Rotterdam, wier bedrijfsfilm, als eerste der reeks films van Ned. fabrikaat, die de prop.-commissie zich voorstelt te doen vertoonen, zou draaien. Spr. behandelde op populaire wijze in korte trekken de geschiedenis der cacao cultuur en het fabrikaat van cacao en cho colade. Een en ander werd door de vele aanwezigen met belangstelling beluisterd. Na deze korte causerie bracht de voorz. der afd., den heer J. Roodenburg. spr. dank voor zijn leerrijke lezing en kon tot het afdraaien der film worden overgegaan. De film, die uit 3 doelen bestaat, behan delt na een korte reclame proloog, de aan komst der cacaoboonen en de verwerking tot cacaopoeder in het eerste deel; in het tweede deel de bereiding van chocolade uit de cacaopoeder en de fabricatie van fon dant en andere vullingen voor de bonbons, terwijl het derde deel gewijd is aan de afwerking en verpakking der bonbons; ook zien we hier de z.g. chocolade-kunstenaars aan het werk; in tijd van een oogwenk komen figuren van olifanten, vogels etc. uit de spuitzakken te voorschijn om daarna in koelcellen gedroogd en verder verpakt te worden. Deze film, die een zeer duidelijk beeld geeft van de in ons land zoo bloeiende cacao- en chocolade-industrie is voor leeken het zien ten volle waard. Een krachtig applaus na het laatste deel was dan ook de dank aan de firma Ringers Dat de dames gelegenheid kregen om met de fa brikaten kennis te maken, behoeft geen betoog. Een gezellig samenzijn besloot dezen ge noeglijken en leerrijken avond, die naar wij vernemen door meerdere gevolgd zal worden. VACANTIECURSUS VOOR DUITSCHE STUDENTEN. Officiééls sluiting. De vacantie-cursus voor Duitsche studen ten, die van 6 tot 18 Ocloher aan de Leid sche Universiteit gehouden is. is Zaterdag middag officieel gesloten. Nadat prof. dr. J. H. Kerp het laatste col lege over de verhouding van de Nederland- sche taal tot de Duitsche.'gegeven had. tra den de genoodigden tol de officieele sluifing V8n den cursus de collegezaal binnen. Hieronder waren: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, president-curator der Leidsche Universiteit, mr. P. J. Idehburg, secretaris van curatoren, prof. dr. J. Ph. Vogel, rector- magnificus, prof. dr. N. J. Krom, pro-secre taris van den academischen senaat, ver scheidene hoogleeraren, die tijdens den cur sus speciale colleges hadden gegeven en ver tegenwoordigers van de vereeniging van vrouwelijke studenten te Leiden, van het Leidsche Studenten Corps en van de Unilas Sludiosorum Lugduno Batava. Nadat allen de voor hen bestemde zetels hadden ingenomen, trad prof. dr. Vogel naar voren, die ongeveer als volgt sprak Bij de opening van dezen cursus op 6 October in de senaatskamer van het Aca demiegebouw, aldus spr. waren er velen, die de Nederlandsche taal goed konden ver slaan. Als ik thans in deze taal het woordt lot u richt, wil het dan beschouwen als een compliment, immers gij hebt in de veerlien dagen van uw verblijf hier onze taal zoo goed aangeleerd, dat het u niet moeilijk valt mij te begrijpen Nu dat de vacantiecursus voor Duitsche studenten geëindigd is, kan met recht ge tuigd worden, dat deze een succes is gewor den. Spr. bracht vervolgens allen dank. die tot het welslagen van den cursus hebben bijgedragen. In de eerste plaats den heer P. J. Idenburg, secretaris van curatoren, van wien het initiatief is uitgegaan en die ook tijdens den cursus een wakend oog er op gehouden heeft, onder meer door ervoor te zorgen, dat de avonden zoo aangenaam mogelijk konden worden doorgebracht. Prof. Flu dankte spr. voor de gast vrijheid die de cursisten in de collegezaal van diens laboratorium hebben mogen ondervinden en spr. richtte zich vervolgens tot do hnoglee- raren. lectoren en privaat-docenten, die zoo welwillend waren college aan de Duitsche studenten te geven. De studentenvereni gingen, Leidsch Studentencorps, Vereeni ging van vrouwelijke studenten en Unitas, hebben al het mogelijke gedaan om het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken, waarvoor spr hartelijk dank zegde.In hel bijzonder huldigde spr, mej. Gorter en den heer de Sitter, die gezamenlijk zoo voel lot 't welslagen van den cursus hebben bijgedra gen. Ten slotte gaf spr. eenige praclische wenken voor de excursie, die gistermiddag naar Amsterdam gehouden is Spreker besloot met d«n studenten een goede „Heimrejse" loe te wensclien en hun een hartelijk lot weerziens loe te roepen Deze rode" werd herhaaldelijk door ap plaus onderbroken. Namens de deelnemers aan den cursus nam vervolgens de heer Friedrich uit Leip zig het woord. Spreker is het met den rector- magnificus eens, dat de Duitsche studenten in de afgoloopen weken veel van de Neder landsche taal hebben geleerd, doch niet ge noeg om in deze taal den juislen vorm te vinden, noodig om te bedanken voor hel vele dat de gasten genoten hebben. Het laatste college, dat aansloot bij het eerste college van dezen vacantiecursus ge geven. was als het ware de laatste schakel, die den ring voltooide Dank zij dezen cur sus heeft men een indruk gekregen, zij het ook een vluchtige, van de Nederlandsche cultuur en van de plaats, die Nederland en zijn koloniën in Europa inneemt Spreker dankte vervolgens allen, die tot het welslagen van den cursus hebben bijge dragen. In de eerste plaats den reelor-mag- nificus, dan diens ambtsvoorganger prof. dr. N. van Wijk, die een groot aandeel in de voorbereidende maatregelen heeft gehad en zich met verschillende Duitsche hooglee raren in verbinding heeft gesteld, vervol gens tot het college van curatoren, een col- loge, aldus spr. dal wij in ons land niet ken nen. de docenten, zonder wier medewerking alle voorbereidende stappen toch tot niets zouden geleid hebben, en die zich zeer veel moeite gaven en tenslotte de studenten-ver. het Leidsch Studentencorps. de ver eeniging voor Vrouwelijke Studenten en de Unitas. Bij deze laatste vereeniging zagen wij ook iels, dat men bij ons niet kent na melijk dames en heeren in één studenten- vcreeniging tezamen' ook daarvan hebben wij veel geleerd. (Gelach) Vervolgens schetste spr. de ongehoorde gastvrijheid, die men overal heeft mogen ondervinden, wij hebben Nederland aange troffen, zooals het ons steeds geschilderd is. maar de werkelijkheid overtrof echter nog onze verwachtingen. Behalve bij professo ren en studenten zijn wij ook gehuisvest ge weest bij de burgerij waardoor wij een kijkje hebben kunnen nemen in het huiselijk leven in Nederland. Leiden is meer dan welke andere stad ook een echle universiteitsstad: er heerscht als het ware overal een academische sfeer, die men nergens anders aantreft. Een cursus als deze kan in niet geringe male er toe medewerken om Duitschland en Holland nader tot elkaar te brengen; wat wij hier gezien en ondervonden hebben, nemen wij naar onze woonsteden terug en trachten het vele goede te verbreiden Maar deze cursus kan ook blijken van internatio nale beteekenis te zijn geweest. Immers in onze gesprekken hebben wij gehoord, wat men hier voor verkeerde toestanden acht in de Confederation Internationale des Eludi- ants Wij zullen dit nader overdenken als resultaat waarvan het niet onmogelijk is. da! wij dit nader in deze internationale studen- tenvereeniging zullen uitwerken. Ook hoopte spreker, dat deze Duitsche vacantiecursus gevolgd zal worden door een cursus v. Hollandsche studenten in Duitsch land en spr. wilde gaarne de verzekering geven, dat de ontvangst dan even hartelijk zal zijn als deze hier het geval is geweest Spreker besloot ten slotte met de hoop uit Ie spreken, dat er Voortaan ieder jaar een dusdanige cursus gehouden zal worden, waaruit dan over een tiental jaren geboren zal kunnen worden een band tusschen Hol land en Duitschland heengaande boven de vereenigingen, die er thans reeds in beide landen bestaan, -o ZILVEREN TUBILEUM. Heden is hel 25 jaar geleden, dat de heer H. J. Ruitenbeek in dienst trad bij de N.V. De Leidsche Zoutkeet, voorheen Weyland en de Fremery. Ten kantore der N.V. werd de jubilaris hedenmorgen door den directeur jhr. C. C. Roëll ontvangen, die hem als blijk van waardeering een zilveren horloge met inscriptie en een geschenk onder enveloppe aanbood. Mr M. B Vos reikte den jubilaris vervolgens hel diploma van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Han del met zilveren draagpenning uit. STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. Jaarverslag over 1928. Aan bovengenoemd jaarverslag is het. volgende ontleend: De gebouwen, gashouders, toeslelLn, steen kolen en verdere inventaris der fabrieken waren tegen brandschade verzekerd 'voor een bedrag van 5.814.900 gld. De openbare verlichting der gemeente Leiden geschiedde op het einde des jaars j met 1996 lantaarns, waarvan 1358 stuks ingericht voor gas en 638 voor elec'rici -t. De bruto-aflevering van gas is in 1929 gestegen met 751.440 M3 of 4.5 pet, en bedroeg in totaal 17.4ê5.230 M3. In de koolgasfabriek, waar op het einde des jaars 5 van de 6 ovens in gebruik waren, werden gedestilleerd 42.120 ton ges- kolen, welke gemiddeld per ton hebbrn ui'- geleverd 361 M3 gas van 4.350 kcal M3. De middenprjjzen van deze kolen, gelost op het terrein, bedroegen 11.77 gld. per ton voor de gaskolen en 11,16 g'id. voor de cokeskolen (fijn). Het cokesverbruik voor de generatoren bedroeg 17,8 pet. terwijl aan bijproducten werden verkregen 74,9 pot. cokes, 3.4 pet. kcolteer en 0,15 pet. ammoniak (NH3|. De watergasfabriek welke aanvullend dienst deed. droeg 10 pet. bij in de totale gasproductie. Aan -grondstoffen werden ver bruikt 920 ton gascokes en 482 ton gas- olh, lerwjj] <'e E'ectrici eits'a' riek dm be- noodigden stoom leverde. E~n "on genera torcokes leverde "pnvdde'd 1.8C0 M3 wa"er- gas; het olieverbru-'k beJreeg 320 li'er per 1000 MS. De totale draaistronmpin'nc ett be droeg over het afgeloopen jaar 36.791 470 kWh. en is len opzichte van het daaraan voorafgaande ïaar gcstegei, met 3.250145 kWh of 9,7 net. Als -n-vima'e he'estin" v.--rd genotccd 12.800 kW tegen 11 600 kW. in 1928. Het brardstoffenverbruik herft b d-ag:n 32.600 ton, waarmede g-pro^uceer-1 iverd n 263.870 ton stoom. De behoefte aan warmwatertoeste'len wel ke door electrischen stroom "">Iur:rd' de nachturen verwarmd vnr'-n h'rikf meer en meei toe te nemen. Op 31 December waren er 500 van deze toestellen in gebruik met een gezamenlijk vermogen van ruim 360 kW. MUZIEK- EN TOONEELVER. „P. C. L." In de goedgevulde zaal van „Concordia" heeft de tooneelvereeniging ,,P C. L Za terdagavond het tooneelspel Onder één dak" van Jan Fabricius opgevoerd. Het zware stuk werd vlot gespeeld, waarbij vooral de rollen van den vader "en den zoon Wolter in goede handen waren, en oogstte dan ook veel bijval. Ter afwisseling bracht de heer C. Smit een tweetal saxo- phone-soli ten gehoore, terwijl de „Populair Jazz" voor dé entre-acte muziek zorgde. Een gezellig bal, onder leiding van den heer P. van Helden, hield het gezelschap nog tot vroeg in den morgen bijeen. Alles bijeen genomen was het een zeer goed geslaagde avond! o De alhier lot arts bevorderde semi-arls R. Mingelen is bestemd lot officier van ge zondheid 2e kl. bij hel Oost-Indisch leger. Vanaf heden zal als Secretaris der Slaten-Centrale Leiden, van den Vrijheids bond voortoopig optreden de heer H. Harm- sen, Meidoornstraat 41, te Leiden. In de gehouden vergadering van de feestcommissie der Nederlandsche Handels- reizigers-vereeniging afd Leiden werd be sloten het jaarlijksche bal-masqué ten bate van het Vrijwillig Ondersteuningsfonds te doen plaats hebben op 10 Januari a.s. De versiering der Stadsgehoorzaal zal een in ternationaal karakter dragen. Dit bal- masqué. het zesde der reeks, die door de feestcommissie gegeven wordt zal genaamd zijn: „De Volkeren der Aarde". Naar men ons mededeelt, zal op morgenavond te 8 uur a.s. in de concert zaal van den Burcht de uitreiking plaats hebben van het vaandel aan de onder-offi- cieren selnetvereeniging „Generaal Snij ders". Het mannenkoor „De Vereenigde Zan gers" behaalde gisteren op het concours te Utrecht den 2en prijs. Zaterdagmiddag Ie circa 5 uur werd een U-jarige jongen die op den Rijnsburger- weg even voorbij halte Tuinlust plotseling den weg overstak, door een per rijwiel pa9- seerende dame aangereden. De jongen be kwam vrij ernstige verwondingen aan den voet en werd door E. H. D. naar het Zieken huis vervoerd. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Volw. Kinde Datum pers. ren Tot. Maandag 13 October 35 35 Dinsdag 14 October 39 39 Woensdag 15 October 41 1 42 Donderdag 16 October 40 1' 41 Vrijdag 17 October 38 1 39 Zaterdag 18 October 35 1 36 JAARVERSLAG RIJKS ETHNOGR. MUSEUM. Aan het jaarverslag 1929 van den direc teur van bovengenoemd museum, dr. H. H. Juynboll, ontleenen wij hel volgende. Personeel. Op 16 Mei 1929 zijn, de werk zaamheden der administratie door mevr. C. J. de VisserIiozee overgedragen aan den heer A. J. Ensink, tol nu toe volontair in de afd. Nieuw-Guinea. Gedurende zijn ziekte werd hij vervangen door den conservator den heer C. C Krieger. Door het opheffen van de betrekking van bibilothecaris op 1 April 1929 is aan den heer A. B. Hozee op dien datum ontslag verleend Deze toestand is slechts voorloopig, daar het wenschelijk is, dat met de reorganisatie der bibliotheek een bijzonder persoon belast wordt. Gebouw en verzameling. De conservator C C. Kruger arrangeerde van 1 April lot 1 Sept. een tentoonstelling van Japansch lak werk. Reeds is een begin gemaakt met een nieuwe opstelling in de zaal waar tot nu loe de voorwerpen, die op het Bocdhisme in Japan betrekking hebben, te zien waren. Deze zaal zal voortaan een beeld te zien geven van hel Boeddhisme in verschillende Oost-Aziatische landen. Werkzaamheden. Verschillende catalogi werden bewerkt en beschreven, waaraan medewerkten conservator dr. W. H. Rassers, conservator C. G. Krieger en de volontair A. .1. Ensink. Aanwinsten. Het Museum ontving verza melingen van den Radja van Banggai, den heer A .1 Couvée te Amerongen, den heer W. G. Broek te Darburg en den heer J. C. Koch te '8 Gravenhage. Voorts vonden talrijke aankoopen plaats uit Nederl.-Indië, Zuidzee-eilanden, China, Japan, Voor-lndië en Portugeesch Zuid- Afrika. De directeur maakt melding van verschil lende ruilingen en verstrekte wetenschappe lijke inlichtingen. Bezoeken. H. K. H. Prinses Juliana be zocht het museum op 22 Mei en 7 Novem ber (afdeeling China en Japan). Deze aid. werd ook o.a. bezocht door de gezanten van China. Frankrijk en Mexico. Tevens brach ten studentengenootschappen en leerlingen van scholen, alsmede vooraanstaande bui tenlanders en huitenlandsche gezelschappen een bezoek. Na de vermelding van uitgaven en reizen volgt die van het bezoekers-aantal, dat 3184 bedroeg. De verzameling werd verrijkt met 115 voorwerpen en de bibliotheek met 104 boeken. IJ MUIDEN. 20 Oct. 1930. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 1.501.16; Griet per kist van 50 K G. f.60 30; Tongen per K G. f. 2.802 40; Groole Schol per kist van 50 K G. f.49. Middelschot per kist van 50 K.G. f.4642; Zetsehol per kist van 50 K.G. f 5443; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 367; Schar per kist van 50 K G. f.23 17; Roggen per 20 stuks f 3020; Vleet'en per sluk f 3 703; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.242.50; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G f 47— 44; Middel Schelvisch per kist van 50 K G. f 43 27; Kleinmiddel Schelvisch p k. v. 50 K G. f.2715; Kleine Schelvisch per kist van 50 K G. f. 133.80; Kabeljauw per kist van 125 K G. (.9060; Gullen per kist van 50 KG. f.28480; Lengen per stuk f.2 1 30; Heilbot per K.G f I 75; Wijting per kist van 50 K.G f.93: Koolvisch p. stuk f 2.100 50; Makreel per kist van 50 K.G. f. 15 50—8. Aangevoerd 2935 manden versche haring, prijs f. 6 805.10 per mand. Aangekomen de stoomtrawlers: IJM. 101 met f .3700. T.IM 108 met f.2100: T.TM 175 met f.3200; IJM 120 met f.1900; IJM. 9 met f.3400; IJM. 165 met f.2400; IJM. 58 mei f 6000; MM 43 mett f.1700; MM. 189 met f.2100. IJM 385 met r 2700- IJM. 125 met f. 1000; MM. 6 met f 2100; IJM 152 met f. 2t00, IJM. 176 met f.1900, IJM 180 met f.2000, IJM 195 met f.3100; MM. 139 met f.3600; MM 61 met f.2500, IJM. 132 met f 3000; IJM 65 met f.2300: IJM. 185 met f 1900, IJM 4 met f.1960; IJM. 131 met f.1400; MM 384 met f.2800; IJM. 96 met f 2000. IJM 12 mei f. 1700; IJM. 1154 met f.2400. IJM 29 mei 1.2100; IJM. 159 met f.2400; IJM 191 met f. 1700; IJM. 183 met f.3100; IJM 201 met f.2400; IJM. 98 met f 2600, en de logger KW. 24 met f 1030 besomming en voorts de KW 14 met 380. KW. 47 mei 379. KW. 62 mot 425, KW. 102 met 475 en KW 38 met 376 kantjes pekel haring voor Katwijk. De volgende passagiersschepen zijn Dins dag 21 October in radio-telegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Medegedeeld door de N.T.M. KadioHolland. Algorab Rugby Radio Costa Rica idem Edam idem Flandria Scheven. Radio Indrapoera idem Insulinde idem J. P. Coen idem Joh. de Witt idem Joh. van Oidenb. idem Kon. der Neder!, idem M. v. St. Aldeg. idem Nickerie Rugby Radio Nw. Amsterdam Portis- head Radio Oldekerk Scheven. Radio Orania idem Oranje Nassau idem Randfontein North Foreland Radio Rot terdam Scheven. Radio Slamat idem Sparrndam Rugby Radio Stuyvesant idem Tjerimai Scheven. Radio Zeelandia Scheven. Radio. .LITTERIS SACRUM". De inzet van het 75-jarig beetaan. 75 jaar! Dat wil wat zeggen voor een vereeniging tot bevordering der uiterlijke welsprekendheid Hoeveel ups and downs zijn in die 75 jaar voorbij gegaan...; Maar Litteris bleef steeds Litteris, d.w.z. zich zelve gelijk, Eerst in de welsprekend heid, later in de tooneelkunst, zooals wij die thans verstaan. Altijd werd een voor aanstaande plaats ingenomen in onze goede Sleutelstad en tevens daar buiten. De naam Litteris Sacrum had een goeden klank en deze is ongerept gehandhaafd. Veel, zeer veel heeft deze vereeniging ge daan voor de bevordering van de kunst van Thalia in Leiden en onze stad kan zich daarvoor niet dankbaar genoeg toonen. Het dilettanten-tooneel kan een stimu lans zijn voor de tooneelspeelkunst... Lit teris Sacrum w a s dit èn door de wij ze,- waarop zij zich 75 jaar wist te handhaven op een eerste plaats èn door de propa ganda, die van haar uitging. Zij was en is tot op den huidigen dag een sieraad voor onze stad en tevens een zegen voor de muze, door haar zoo trouw gediend! Bij dit gedenkwaardig jubileum brengen wij gaarne onze wolgemeente hiflde aan deze vereeniging, de verwachting uitspre kend. dat het der jubilaresse even voor spoedig moge blijven gaan tot in lengte van dagen Bij den inzet van dit jubileum, dat, zoo- als men weet, gevierd zal worden met een grooten tooneelwedstrijd, heeft de voor zitter der jubileerende vereeniging, de heer J. M Mazurel. een opwekkend woord gesproken. Hij bracht dank aan het KoJ ninklijk Huis voor de getoonde belangstel ling in den vorm van geschonken prijzen, eveneens aan den Minister van K- W. en O., aan den burgemeester, den wethouder van Onderwijs, den oud-burgemeester jhf-. De Gijselaar. den eere-voorzitter. den heer J. C. A. Binnendijk, het eerelid den heer J. J. van Bostelen etc. etc., om te eindi gen met een ,,heil, Litteris' dat door den op de laatste plaats na bijkans gevulden schouwburg warm werd onderstreept met een vurig applaus. Daarop weerklonk 't. Wilhelmus, staande meegezongen en het doek spleet zich' voor de opvoering van ,,'n Partijtje Pokerr> klucht in 3 bedrijven, naar het Araerï- kaansch van Robert Smilev—Peple. dat in 1919 hier is vertoond door C. van Kerck- hoven Jr. en Dirk Verbeek. Het is een bij uitstek zich voor vroo- lijkheid leenend gegeven en aldus een keu rige inzet voor een feestmenue, als Litte ris haar aanhang voorzet, deze strijd tus schen de twee compagnons in eeD mijn fabriek, die slechts korten tijd wordt ge sust als gevolg van een partijtje poker, dal één voor een jaar tot buttler van d^n ander zou maken, doch welk contract als ongeldig na verloop van korten tijd wordt geannuleerd na heel wat wederwaardig heden die men moet meemaken, om naar waarde te kunnen waardeeren Op werkelijk keurige wijze heeft de jubi laresse zich gekweten van haar taak. om deze zoo alleszins te waardeeren klucht, die dicht bij het blijspel blijft, over het voetlicht te brengen. In de heeren H. de Wilde en J. Nieuwenhuizen Segaar heeft Litteris een paar voor zulke blijspelen ge knipte figuren, die kostelijk de beide fir manten ten voeten uit hebben doen leven. Hoe prachtig slaagde hun samenspel, hoe licht reageerden zij op elkaar's spel. Zij hebben het verdiende leeuwen-aandee! in het succes, dat Litteris met dit aardige' lichte werk behaalde. De overigen vallen feitelijk wat weg doch pasten zich uitste kend aan. Noemen wij in de eerste plaats mevr. C. Hageman—Verhagen, die alle ijdelheden op het altaar van Thalia had afgelegd en gekropen was in de huid van een negerin en als zoodanig een alleraar digste typeering wist uit te beelden, af tot ir kleinigheden. Feitelijk zouden wij het geheel? pro gram verder bijkans kunnen afschrijven, doch wij willen volstaan met nog te ver melden den heer A. Adarna als boekhouder Krome, mej. A. Verhagen als typiste, mej. T. Welling als mevr. Nettleton en mej. A. Molt als miss Cole. Het was een inslaand succes, waarvan de regisseur, de heer B. Hageman, alle eer heeft. Wanneer na twee reprises op Woensdag en Zaterdag a.s. nu het doek weer rijst voor Litteris op 9 November, dan neemt de wed strijd een aanvang RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's morgens en 's-avonds met 75 ets.per V| tube, 25ds p. 'A tube 3849 ONDERTROUWD. M. van Golstein jm. 24 j. en W. van Tol jd. 22 j. F. H. Swaak jm. 25 j. en G. Mizee jd. 23 j. W. P. van der Ent jm. 26 j. en A. M. C. van Bastelaar jd. 24 j J N. Verklei] jm. 23 j. en H. M. Knaap jd. 27 j. J. Brittijn jm. 24 j. en R de Bruin jd. 22 j. L. Neuteboom jm. 26 j. en P. J. A. Blöte jd. -25 i J de Koning jm. 23 j. en G Crama jd. 23 j. D Singe- ling jm. 32 j. en D. van der Steen jd 26 j. J. de Haas jm. 37 j. en M. P. Dool jd. 40 j. J. van Leeuwen wedr. 55 j. en d. Kret wed. 46 j. N. de Bruin jm. 28 j. en M. Koolwijk jd. 28 j. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2