HERINNERING. 7Isïe Jaar can ff MAANDAG 20 OCTOBER 1930 No. 21654 Oit nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. pet regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. .-. 70.18 „0.18 Mogfen wij heden nog even her inneren aan onze enquête onder de burgerij inzake het plan-Dudok voor den Stadhuis-bouw? Wij zullen nog eenige dagen gelegenheid geven om ons de antwoord-briefkaart te doen geworden, waarna wij zullen overgaan tot publicatie van het resultaat: hoe veel vóór- en hoeveel tegenstemmers. Natuurlijk zonder namen te noemen. Wie ons de kaart nog niet terug zond, doe dit alsnog per eerste gelegenheid DE DIRECTIE. huldeblitk voor h. k. h. prinses tuliana. Het bestuur van het Prinses Juliana- Comité verzoekt ons bekend te willen maken dat het Huldeblijk, hetwelk namens de Leidsche Burgerij op 25 dezer aan H. K. H. Prinses Juliana ten Paleize Het Loo zal worden aangeboden, gedurende Donderdag en Vrijdag 23 en 24 October a.s. in de Lakenhal door belangstellenden kan worden bezichtigd. Dr. R. HORST, t In den nacht van Zaterdag op Zondag is in den ouderdom van 81 jaar overleden dr R. Horst, oud-conservator aan 's Rijks museum van Natuurlijke Historie hier ter stede. Rutgerus Horst werd 16 Augustus 1849 te Angerlo (Gld.) geboren. Hij studeerde te Utrecht onder prof. dr. P Harling en pro moveerde in 1876 op een dissertatie, getiteld „Aanteekeningen op de anatomie van Lam- bricus Terrestris". Gedurende vele jaren was hij als assistent bij prof. Hartmg werk zaam en nam tijdens diens ziekte de colleges waar. Den 19den September 1882 werd lil) benoemd tot conservator aan het Museum van Natuurlijke Historie alhier. Aanvanke lijk belast met de leiding van de aideehng kruipende en lagere dieren, wijdde hij zich in latere jaren vrijwel uitsluitend aan de bestudeering van laatstgenoemde categorie. De talrijke publicaties, die van zijn hand zijn verschenen, hebben dan ook bijna alle op dit onderwerp betrekking, voornamelijk do wormen en daarvan in het bijzonder de onderafdeeling polyc'haeten. In vefband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd werd hem op 1 October 1923 eervol ontslag verleend, doen hij bleet tot voor korten tijd aan het museum verbonden. Tot het laatst toe heeH dr Horst een levendige belangstelling getoond voor alle aangelegenheden, het Museum betre - fendo Waar de belangen van het Mudeum werden bedreigd, daar stond dr. Horst als een der eersten op de bres om ze te ver dedigen 's Rijks Museum van Natuurlijke H^lorie verliest in dr. Horst een warm vriend en uitnemend medewerker. De crematie van het stoffelijk overschot^ zal plaats vinden a s. Woensdagmiddag te Weslerveld na aankomst van den trein 15 u. 16 aan het Station plechtige uitreiking van de orante-nassau-orde. Hedenmorgen om 12 uur werd in de Doe lenkazerne, alhier, aan den adjudant-onder officier-administrateur J. Bakker de zilveren Oranje-Nassau medaille met de zwaarden uitgereikt Onc.er leiding van den hoofd instructeur, majoor II Haitsma. Muiier stond het geheele regiment opgesteld op bet ka zerneplein. Na het openen van de ban, las de kapitein-adjudant van der Hout het Koninklijk besluit voor. waarbij de militaire eerbewijzen werden gebracht. Vervolgens speldde overste Nauta Pieter den heer Bak ker de onderscheiding, op de borst en schet ste in een kernachtige toespraak de ver diensten van de gedecoreerde. Hierna werden de officieren en onder officieren in de gelegenheid gesteld den heer Bakker en familie geluk te wenschen. Tot slot van de plechtigheid defileerde het geheele regiment langs den zoo juist gedeco reerde. 3 october 1931. Met genoegen vernemen wij, dat bij het bestuur der 3 October-vereeniging opnieuw een plan is ingediend voor den optocht voor het volgende jaar, dat zeer waarscrijnlijk voor uitvoering geschikt is. Het spreekt van zelf, dat het bestuur zich aanbevolen blijft houden voor nieuwe ideeën: hoe grooter de keus, hoe beter! 0 REMONSTRANTSCHE KERK. Inwijding van het gerestaureerde orgel.' Een plechtige en treffende ure woonden wij gistermorgen in de Remonstrantsche kerk bij het toen lang verbeide oogenblik gekomen was, waarop het orgel na een tijd van gedwongen rust, voor het eerst weer be speeld kon worden. En op welk een wijze, nu het geheel gerestaureerd is! De gemeente leden vertrouwden hun ooren niet goed: welk een verzadigde, ronde, warme klank, welk een prachttoon vooral in het midden- register en de bassen! Het fijnste pianissimo zwelde aan tot het krachtigste forte en steeds bleef de toon superieur. Welk een ge not voor den organist den heer Timmer mans uit Rotterdam, om op dit orgel de ge zangen te mogen begeleiden en vrij uit te kunnen improviseeren Alle klankschakeeringen kon hij op dit werkelijk verrukkelijk getimbreerde instru ment weergeven: de Remonstrantsche ge meente mag zich dan nu ook verheugen in een orgel, waaruit, zooals dat heet „heel wat te halen" is. De zwaarste accoorden ruischten zonder eenige scherpte door de gewelven, de meest minutieuse versieringen tinkelden helder en geprononceerd door de ruimte De stemming, die een kleinigheid aan den hoogen kant was. schonk juist iets stralends en juichends aan de muziek. Het is niet te veel gezegd, wanneer wij hier ver klaren. dat de Remonstrantsche kerk nu een orgel rijk geworden is, dat den musicus de uitbreidste mogelijkheden voor zijn kunnen biedt en den toehoorder een summum aan genot schenkt! Het was begrijpelijk, dat ds. Tjaisma dit maal zijn predikatie aan de „muziek" in hst algemeen en aan het gerestaureerde orgel in het bijzonder wijdde, onder het tekstwoord „Alles wat adem heeft, love den Heer!" Hij sprak over de wonderbare macht die van de muziek uitgaat; de muziek vormt een brug tusschen hemel en aarde. De stem Gods valt te beluisteren in de muziek .van een Beethoven en een Bach. Er is muziek, waarin men de stem van een kind. een vrouw of een man hoort, maar ook waaruit straalt de „vox celesta", de he melsche stem, die klinkt ver boven de „vox humana", de aardsche stem, welke zoo dik wijls slechts spreekt van een hopelooze ver deeldheid op politiek of godsdienstig gebi ed Het oude orgel, dat nog gebrekkig was, vermocht het omhoog heffende, verruimen de en bevrijdende van de hemelsche stem niet te geven, het kon niet schenken het sterke, volle accoord van Gods troost, kracht en goedheid Iets groots en sterks bleef tot nu toe den gemeenteleden onthouden. Nu het orgel gerestaureerd werd, is dat alles anders geworden: de hemelsche stem juicht over de aardsche stemmen en er zal iets meetrillen van het, zooals Vondel het noemde „ick en weet niet wat". Alle registers der ziel kunnen opengezet worden en muziek, die iels in zich draagt, niet van „één mensch", maa.r van „den mensch" kan weerklinken Ds. Tialsma eindigde met de woorden: „Nu dragen wij het orgel aan elkander, maar bovenal aan God op" en dankte ten slotte den kerkeraad voor de velerlei be moeiingen en de bouwers (firma v. Leeu wen. Leiderdorp) voor hun voortreffelijk werk en de gemeente voor haar vele giffen. Gezongen werd o.a., begeleid door het oude hulpor.geltje Lied 292 vers 1, 2 en 3 ..Zondagsstilte, rein en plechtig". Toen, van. lied 7 vers 1 en 2 „Gode alleen zij d'eer", waarbij de gemeente, diep ontroerd voor het eerst de schoone, sonore klanken van het gerestaureerde orgel hoorde, tenslotte lied 237 „O, Heer die daar hemels lente spreidt". Het was voor allen waarlijk een genot, op deze wijze begeleid, de stem te mogen verheffen! Met aandacht hebben de talrijke toehoor ders nog geluisterd naar eenige muzikale improvisaties en een koraal van Franck, gespeeld door den kundigen heer Timmer- Over de restauratie vernamen wij nog de volgende bijzonderheden: het front is be langrijk verbreed, de speeltafel kwam van opzij van het orgel er vóór te staan; het in strument werd voorts verrijkt met een tweede klavier, een zwel kast en eenige nieuwe registers. Het pedaal o.a. met een open 16 voets contrabas. Dc diensf werd o.a. bijgewoond door dr. Joh. Wagenaar (Den Haag), regeeringsafge vaardigde in den Nederl Orgel- en Klokken- raad en den heer Brom (Utrecht), secretaris van dien raad. onder welks auspiciën de restauratie plaats vond. Het prachtige schilderwerk geschiedde door de firma van Kleef. enting tegen diphtherie. Met een enkel woord willen wij hier de aandacht vestigen op de gelegenheid, die het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde (Boerhaavestraat 21) biedt om de kinderen onvatbaar te maken tegen diphterie. Vrijwel alle lezers zullen weten, dat deze besmettelijke ziekte meestal begint met een keelontsteking, die pijn bij het slikken geeft en een zwelling van de klieren aan de hals veroorzaakt. Soms zetelt de ontsteking dieper in de luchtwegen: in het strottenhoofd, waardoor heeschheid en een typische schorre blafÉoest ontstaan. De oorzaak van de ziekte is een bacterie, de diphteriebacil, die niet alleen op de plaats, waar hij zich genesteld heeft, ziekteprocessen verwekt, maar ook een vergif produceert, dat in het lichaam wordt opgenomen en veel van de ziekteverschijn selen. die met diphterie gepaard gaan, op zijn rekening heeft.. Wanneer een kind aan de diphterie sterft, dan is dit het gevolg van een vergiftiging door het gif van dezen diphteriebacil, dat het hart of andere organen aantast. Ook de verlammingen van slik- en oogspieren, die in het verloop van de ziekte kunnen op treden, zijn het gevolg van deze giftwerking. In den laatsten tijd is het aantal gevallen van deze ziekte in Leiden en omstreken veel grooter dan het gemeenlijk is. En daaren boven is het karakter van de ziekte in som mige gevallen ernstiger dan waaraan wij de laatste jaren gewend waren. De meeste ge vallen komen voor bij kinderen van den schoolleeftijd, zoodat het reeds noodig is ge bleken van een drietal scholen een klasse te sluiten. Men doet goed om bij elk geval van keel pijn bij kinderen aanstonds den raad van zijn medicus in te roepen, die dap kan vast stellen, of de keelontsteking, al dan niet door diphterie veroorzaakt wordt. Een vroeg tijdige herkenning is daarom zooveel waard, omdat men met vrij groote zekerheid door inspuiting van serum belangrijk kan bij- 1 dragen tot genezing van de ziekte, wanneer I dit maar vroegtijdig, in het begin van de ziekte, wordt ingespoten. Maar er is ook nog een andere methode om de vatbaarheid van kinderen te vermin deren, voordat zij nog door de ziekte zijn aangetast. Als men een kind inspuit met een praeparaat, dat bereid is van het door de diphteriebacillen afgescheiden gif, en dat men een bewerking heefl doen ondergaan, waardoor alle vergiftige eigenschappen ver loren zijn gegaan, dan kan men na een zestal weken erop rekenen, dat bij verreweg de grootste meerderheid der kinderen onvat baarheid voor de ziekte is opgetreden Boven dien verloopt de diphterie, indien zij bij een aldus ingespoten kind toch nog optreedt, in den regel veel goedaardiger. Wij achten thans het oogenblik gekomen om aan de ouders van de Leidsche kinderen en van de kinderen uit de omliggende plaat sen, waar veel diphterie voorkomt, aan te raden ze tegen diphterie te laten inenten. Nadeeligé gevolgen zijn daarvan nooit waar genomen. en slechts bij een zeer klein deel der kinderen, ongeveer 5 pCt-, treedt eenige hangerigheid en koorts op. De meest ge schikte leeftijd om de kinderen in te enlen is tusschen 1 en 12 jaar. Men kan zich voor deze inentingen ver voegen aan het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, Boerhaavestraat 21, des Woensdagsmiddags van 34 uur-, waar tevens voor belangstellende artsen gelegen heid bestaat inlichtingen te verkrijgen. Namens het Bestuur van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, Prof. J VAN DER HOEVE. Voorzitter. Prof. S. T. BOK. Secretaris. Prof. E. GORTER. ALLIANCE FRANcAISE. Eerste wmterbijeenkomst. In de eerste winterbyeenkomst van de afd. Leiden sprak de heer Daniel Michenot van het conservatorium te Straatsburg, over „Sarah Bernard et Coquelin". Het belangrijkste in een kunstenaarsloop baan is het begin. Hierover vertelde de con férencier op onderhoudende wqze. Sarah Bernard was een geniale kunstenares, maar met pakkende annecdoten wees hrj op haar gebreken. Coquelin, de bakkerszoon, die niets scheen te bezitten van wat het tooneel eischte, werd toch een groot kunstenaar Op geestige wijze droeg de heer Michenot eenige fabels van La Fontaine voor, een genre, waarvan Sarah Bernard zooveel hield. Uit de bekende rol van Coquelin, Cyrano de Bergerac, werd o.a. voorgedragen, de tirade over den neus van Cyrano. De heer Michenot heeft veel succes gehad met zijn voordracht. Van het begin tot het einde hield hij de aandacht gespannen en, al waren het soms bekende dingen, de wijze waarop de conférencier zijn onderwerp behandelde, z n verzorgde dictie, zijn welluidende stern, maak ten dezen avond tot een groot genot. Wjj hopen den heer Michenot in Leiden terug te zien. tentoonst. op het gebied der volkshuisvesting en stedebouw. Onder auspiciën van het Nederla*nd9ch Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw is Zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstelling geopend, welke bedoelt een beeld te geven van hetgeen er op beider gebied tot uitvoe ring van de Woningwet van 1902 is ge schied. Op deze tentoonstelling, welke tot en met 26 October wordt gehouden en kosteloos toegankelijk is, is ook een inzending van de gemeente Leiden, uitgevoerd door het Bouw en Woningtoezicht. Deze bezienswaardige inzending omvat het saneeringsplan 1910 van de omgeving Zijd- en Geeregracht (de tegenwoordige Korevaarstraat) met situatie- teekeningen en foto's van den ouden en nieuwen toestand; de Kooihebouwing van de Woningbouwver. „De Eendracht" met si- tuatieteekeningen en foto's benevens enkele typen. Ook het gedenkboek, dat ter gelegen heid van het 12 1/2-jarig bestaan van boven genoemd instituut eerlang verschijnt, zal verschillende statistische gegevens betref fende onze gemeente bevatten. a. v. r. o.-kindermiddag. Vroeger trok iedere familie op haar eigen houtje naar een kindervoorstelling. De jeug dige toeschouwertjes hadden toen niets ge meenschappelijks dat hen bond, dan al leen belangstelling voor wat op het tooneel gebeuren ging. De dame, die op het podium stond, kenden zij niet en zij zouden haaT nooit „goed" leeren kennen. Zij wa9 en bleef een vreemde, die slechts gedurende enkele uurtjes kinderen, zoo maar kinderen kwam bezighouden. Maar zij werd nooit een „echte vrien din"- daarvoor was de kennismaking te oppervlakkig. Wanneer het gordijn viel, was de onbekende juffrouw weg..'., voor altijd en geen kind, dat er een traan om lietl Hoe anders is het nu! Daar was Zater dag in de Schouwburg Antoinelte van Dijk van de A.V.R.O.l Duizenden kinderen be luisteren trouw haar kinderuurtjes door de radio. Zij kennen haar stem, haar versjes en verhalen. Tusschen haar en de Leidsche jeugd bestaat reeds lang een hechten war men band! Maar nu zagen zij dan toch ein delijk de geliefde A.V.R.O. tante in levenden lijvel En dat is lang niet tegen gevallen! De A.V.R.O. geest heerschte een ganschen middag: deze geest was het gemeenschappe lijke dat de kinderen onderling verbond, niet voor een paaT uren, maar nog voor weken, maanden, jaren daarna! Deze opgewekte, vriendelijke A.V.R.O. geest straalde ook van Tante Antoinette-uit: zij had al haar vriendjes en vriendinnetjes onmiddellijk te pakken, zij wapperden haar toe met hun wit blauwe vlaggetjes, zij zon gen met de liedjes mee, zij juichten om de poppenkast vertooning, die hen het „Tafeltje dekje" zoo spannend en realistisch voor 00gen looverde! DAt was nu nog eens een middag! De wijze, waarop Antoinette van Dijk vanaf het eerste moment een echte A.V.R.O. stemming wist te wekken, verklappen wij liever niet in détails. Er zullen nog wel meer van die A V.R.O kindermiddagen komen en als we de vele kostelijke geheimen uit haar keuken vertellen, dan is de aardigheid er af. 't Was een heerlijke middag, dAt zal iedere dreumes, die er bij was, u in het oor schreeuwen! Een prcefmiddag, die er in ging als koek! Onze stad had hiervan de „primeur": deze prettige bijeenkomsten zullen nu zeker ook in ander*3 plaatsen gehouden worden. En overal zal men den band tusschen de A.V.R.O en de jeugd op deze wijze enorm weten te versterken Het gansche A.V.R.O. hoofdbestuur met generalissimus Willem Vogt vooraan was gekomen om te zien, of dit soort mid dagen succes zou hebben. Wij willen wed den. dat hun verwachtingen overtroffen zijn! De Leidenaartjes zullen Antoinelte en de poppenkast van Kellenbach niet licht ver geten. Zij zijn het A.V.R.O. bestuur onge twijfeld hartelijk dankbaar voor dit nieuw- genomen initiatief! Jammer, dat er zóóvelen niet binnen konden komen! handelsregister kamer van koophandel. Wijziging: Sigarenmagazijn „Imperial" firma W. van Zijl. Stationsweg 21. Leiden. Kleinhan del sigaren, sigaretten-, enz. Nieuwe Eige naar: F. P. van Zijl, Leiden. (Huwelijksche Voorwaarden). BINNENLAND. Het conflict in de typografie. (Binnenland le Blad). Gestadige groei van den postcheque- en girodienst. (Binnenland, le Blad). BUITENLAND. De Dnitsche regeering Brüning voorloop^ gered. (Buitenland, le Blad). Drie redevoeringen van Tardieu. (Buiten* land, le Blad)\ DIPHTERITIS. Hoewel gelukkig van een epidemie niet kan worden gesproken, neemt het aantal gevallen van diphteritis hier ter stede toch steeds toe. Bij wijze van voorzorgsmaatregel zijn thans behalve een klas van de school der Eerste Leidsche So'hoolvereeniging ook de leerlingen van een klasse der Maresingel- school en van de Hervormde Bewaarschool in het Plantsoen naar huis gezonden. In alle drie klassen deden zich drie gevallen van diphteritis voor. Teneinde uitbreiding te voorkoming wijzen wij met aandrang op de wenschelijkheid van kostelooze inenting, waartoe eiken Woensdagmiddag te 3 uur gelegenheid be staat in het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde in de Boerhaavestraat en waarover in deze rubriek uitvoerig wordt geschreven. VREEMDELINGENVERKEER Een streekvereeniging. De vereenigingen voor vreemdelingenver keer te Leiden, Delft, Gouda, 's Gravenhage en Warmond hebben voor de behartiging van haar gemeenschappelijke belangen op gericht de vereeniging voor vreemdelingen verkeer „Centrum Zuid-Holland". De samenwerkende vereenigingen wen schen door het voeren van doelbewuste pro paganda het vreemdelingenverkeer nAar en in de „streek" intensief te bevorderen. Het voorzitterschap der streekvereeniging is opgedragen aan de Haagsche V.V.V.; de heer d'Artillac Brill is aangewezen om als secretaris-penningmeester en tevens als di recteur der streekvereeniging op te treden. Het bureau der streekvereeniging zal wor den gevestigd in de lokaliteit van het bu reau der Haagsche V.V.V. EERSTE NED. MUZIEK AUTOZENDING. In tegenwoordigheid van een klein aantal genoodigden is hedenmorgen de muziekauto van bovengenoemde vereeniging, waarover wij dezer dagen uitvoerig schreven, in ge bruik genomen. Deze plechtigheid vond plaats op het voorplein van „Den Burcht", waarbij ook de heer Goslinga namens het Gemeentebestuur tegenwoordig was. Het instrument is door een vinding van den heer ir. Verel uit Den Haag zoo gecon strueerd, dal het door den motor van de auto in werking wordt gesteld. Een groote luid spreker en een krachtige versterker maken de gramofoonmuziek tot op grooten afstand duidelijk hoorbaar. Nadat eenige vaderlandsche en geestelijke liederen ten gehoore waren gebracht, sprak de heer F. van der Horst namens het comité woorden van dank lot allen, die aan de tot stand-koming van dit nieuwe evangelisatie middel hadden medegewerkt. Allereerst aan den heer Van Luyken, die diverse kostelijke technische en financieele aanwijzingen gaf; voorts aan den heer Verel; aan de firma gebrs. van Ulden, die het verlengde Che vrolet-chassis leverde; aan den heer A. de Ru. die de keurige carrosserie bouwde en den heer Kort te 'Oegstgeest, die voor het keurige lakwerk zorgde. Met den wensch. dat deze auto zou mogen bijdragen tot uitbreiding van den invloed van het Evangelie, besloot spr. De heer Goslinga bood namens het ge meentebestuur zijn gelukwenschen aan, terwijl de heer de Ru dat deed namens de Gereformeerde Evangelisatie hier ter stede. Tenslotte bood de heer J. H. Staalman den heer Verel als blijk van erkentelijkheid een stoffelijk aandenken aan.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1