71ste Jaarwanff ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 No. 21653 Officieele Kennisgevingen. TER OVERDENKING. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel toot adverteatién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiön uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags eD Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post t. 2.35 portokosten. 0.18 0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 20 OCTOBER 1930, des namiddags te twee uur, in het gebouw „TOT NUT VAN T ALGEMEEN" (Steenschnm 21). Alsnog te behandelen nA punt 13e: 13f. Voorstel om de gemeente Waddinx- veen ontheffing te verleenen van het be paalde in art. 3 van de overeenkomst in zake de levering van electriciteit, voor zoover betreft de gaslevering door Gouda aan een 6-tal middenstandswoningen aan den Klei weg te Waddinxveen. (217) HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van: a. Gebrs. J. en K. J. Nagtegaal om ver gunning tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij op het perceel Linde straat, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie M No. 4783; b. de firma Herfst en Helder om vergun ning tot het oprichten van een verffabriek in de perceelen Hoogewoerd Nis 6 en 10, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie d Nis 1685 en 754; c. d. Kuiper om vergunning tot het op richten van een smederij in het perceel Oude Rijn No. 188, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie H, Nis. 2868 en 2869; d. J. W. van Vreeswijk om vergunning tot het oprichten van een steenhouwerij in het perceel Heerengracht No. 69, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie G No. 1475; e. de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo om vergunning tot het oprich ten van een boek- en steendrukkerij in het perceel Hooglandsche Kerkgracht No. 4. ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie I No 2273; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Gevep kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 1 Novem ber e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. a. Van de sande baKhuyzen. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris Leiden, 18 October 1930. 1248 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat J. Doesburg Lannooij. te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten in het perceel Oude Varkenmarkt No. 7, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 18 October 1930. 1247 CURSUS IN ESPERANTO verbonden aan de Gem. Kweekschool v. onderwijzers(essen). Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de cursus in Esperanto begin November a s. wordt ge opend. De cursus is toegankelijk voor onder wijzersfessen) en, met goedkeuring van hun College, ook voor hen, die de akte als onder- wijzer(es) niet bezitten. Door de cursisten is alleen een geringe bijdrage in de kosten van vuur en licht ver schuldigd. Schriftelijke of mondelinge aanmelding bij den Directeur der Kweekschool vóór 21 October a.s. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 October 1930. 1246 Homo Sapiëns. Linnaeus noemde, geloof ik, het hoogst bewerktuigde wezen van zijn klasse van zoogdieren „homo sapiens", daarmede uit sprekende, dat de geestelijke vermogens van den mensch de hem speciaal kenmerkende eigenschap vormen, waardoor hij zich on derscheidt van de andere hooger ontwik kelde dieren. Er is sindsdien wel dikwijls strijd ge voerd over de vraag, of wat aan verstand en gemoedsleven bij de ons meest intiem geworden huisdieren, bij den hond b.v., schijnt te bestaan, inderdaad ook geestelijk leven mocht worden genoemd, in den zin van zelfstandige bewuste wilswerkzaamheid dan wel met het woord „instinct" moest worden naar beneden gedrukt in de cate gorie van onbewuste, dus louter mechani sche. handelingen. Deze strijd is nog onbeslist. Eenerzijds zuyen thesophen. vegetariërs, dierenbeschermers, en verder allen, die zich sterk tot dieren aangetrokken gevoelen, en dus dierenvriend willen zijn, als hun ge loofsovertuiging ten beste geven, dat menig dier iets menschelijks in zich bevat, al of niet op grond van eenige theorie van ziels verhuizing, of wel op grond van hun ge hechtheid aan een bepaald dierlijk wezen, b.v hun huiskat of hun schoothondje, hun kanarievogeltje of hun uitverkoren aap. Anderzijds"zullen slagers, houders van me9tvee en gevogelte, jagers en visschers, benevens een zeker soort straatjongens, mogelijk geneigd zijn, om aan het dier zelfs het vermogen van bewust pijn te kunnen lijden te ontzeggen, en met de bewering „die schepsels hebben toch geen verstand", aan een ook bij hen soms zich openbarende knaging des gewetens het zwijgen opleggen, om niet in hun genoegen of in hun bedrijf te worden gestoord. De gemidelde mensch waartoe wij an deren behooren, denkt er gewoonlijk niet over na, is dierenvriend voor zoover het in het eigen persoonlijk leven te pas komt, maar eet toch vleesch, en verdelgt de dieren die het eigen bestaan kunnen schaden. Ik zeg niet dat dit ook mijn stand punt onjuist is. Maar ik had toch dezeT dagen hvee er varingen. die mij weer opnieuw aan het denken brachten en ik kom er niet uit. Mijn jongen had eed hondje. Een verba zend aardig diertje, maar geweldig levendig en lastig. Mijn jongen ging naar zee. ver dween voor goed uit onze omgeving, en zijn hondje bleef bij mij. Het was een gezellig huisgenoot, maar verbazend levendig en lastig. En toen dat zoo eenige jaren geduurd had, en het hondje ook al wat ouder was geworden, en niet minder lastig, en niet minder levendig, toen greep ik de gelegen heid aan, en deed het hondje over, gratis, op voorwaarde van goede behandeling, aan iemand in verre, andere streek, opdat hij niet zou kunnen terugloopen. Een mij on bekende nieuwe baas. En sindsdien heb ik er niets meer van gehoord. Maar wilt ge wel gelooven, dat ik nu altijd weer die trouwe bruine oogen van dat aardige zwarte hondje voor mij zie. en me nu telkens weer afvraag „wat zou hij er van hebben gedacht?" Al heeft hij het misschien nu net zoo goed of nog beter dan bij mij. Homo 9apiëns, ja. De mensch een den kend wezen. Maar denkt een dier misschien niet even goed als wij? En wat moet het dan denken van ons? Voor mijn raam ontstond een oploopje. Ik opende het venster. Er lag een drenke ling in de gracht! Wat was hel? En al spoe dig hoorde ik, en ik zag het weldra ook: er lag een kalf in het water! Het kopje stak boven het water uit en ik zag de pootjes zwemmen. Het was een sterk diertje, want het kwam flink vooruit; en waarlijk, het zwom naar den kant! Een zucht van ver- Lichting steeg uit de omstanders. Het stomme beest 1 Goddank, dat het niet verdrinken moest. En hulpvaardige handen reikten van den kant af, om het bij het halstouw te grij pen. als het dichtbij genoeg gekomen zou zijn. Hoe was dat zoo gebeurd? Daar stond zijn begeleider. Het boertje, dat zijn eigenaar was. Met zorg had hij het gekweekt. En nu het flink en sterk en vet geworden was, bracht hij het naar de stad Een goeie prijs! En daar. verdraaid, daar rukt het beest zich los en springt in het water! Maar gelukkig wordt het gered, en aan den kant geholpen. Het jonge leven toonde zijn levenshunke- ri'ng.En verheugd leidt het boertje zijn kostbaar bezit naar den slager. Homo sapiëns. Is er niet iets van bescha ming in dat woord? Wij zijn wijs en ver standig. En wij hebben een hoog ontwikkeld gevoelsleven. Maar bf de dieren niet ook voelen? En of bij hen vergeleken onze sapiëntia niet ook dikwijls iets van slimheid iets van listige berekening in zich bevat? Zou er misschien Eén Alomvattend Leven zijn, dat ook door ons noodzakelijkerwijs altijd weer geschonden wordt,, maar waar tegenover wij dan toch telkens weder bewust ootmoedig en met schuldbelijden moeten staan?, ERNST. TUBILEA BIT DE N.Z.H.T.M. Zes jubilarissen tegelijk gehuldigd. In de Concertzaal Concordia heeft gister avond de huldiging plaats gehad van de zes leden van het personeel van de N. Z. H. T. M. in het complex Leiden, waarvan we de namen en de portretten in ons blad van Donderdag hebben gepubliceerd Door muziek van de muziekvereeniging van de N. Z. H. T. M. werden de jubilarissen met hunne echtgenooten, die bloemen in de armen droegen, begroet terwijl alel aan wezigen opstonden en hun een warme ovatie brachten. De bijeenkomst werd daarna door den heer van Breda voorzitter van het feestcomité geopend die allen een hartelijk welkom toe riep, speciaal de directie, de jubilarissen en de afgevaardigden van de Vakkringen. Nadat spr. allen een vroolijken avond had toegewenscht was het woord aan den heer IJzendijk, voorzitter van het jubileum fonds B., die een en ander meedeelde omtrent het jubileumfonds en daarna de jubilarissen in 't kort toesprak, hun hartelijk geluk wen- schende met hun jubileum en elk van hen een gouden horloge aanbiedende. Met een daverend applaus onderstreepte de zaal deze huldiging en de muziek blies er nog een9 een vroolijk mopje achterna. Daarna werd het woord gevoerd door den. directeur van de N. Z. II. T. M., den heer Ir. Burgersdijk. die de jubilarissen hartelijk toesprak en hen elk afzonderlijk geluk «wenschte met 't gedenkwaardige feit, dat zij dezen avond herdachten. Vervolgens sprak de heer Leurs. voorzit ter van het jubileumfonds A. (complex Haar lem) die niet alleen de jubilarissen felici teerde, maar ook den heer IJzendijk, voor zitter van fonds B. toesprak en hem hul digde voor alles wat hij voor de organisatie van het jubileumfonds heeft gedaan. Namen9 fonds A. en B. en de leden van de commissie bood spr. den heer IJzendijk een gouden eerepenning aan, waarvoor deze met eenige woorden dankzegde. Namens de jubilarissen dankte de heer v. d. Burgh in een geestige speech voor de hartelijke huldiging. Hierbij bleek dat de jubilarissen in den loop van den dag ook nog op andere wijze zijn gehuldigd. Ook daarvoor zegde de heer v. d. Burgh dank. Hiermede wa9 het officieele gedeelte afge- loopen en was de avond verder aan de vroo- lijkheid gewijd. Een variete-gezelschap onder leiding van den heer Jac. Smits zorgde voor de noodige afwisseling. De Hollandsche Sou brette Pauline Hervé zong aardige liedjes. Mr. Brandon toonde zijn virtuositeit op de harmonica. Les Laperelli vertoonden een kranige Equilibristie-act en ook de humorist Eduard Kapper zette zijn beste beentje voor. Het gezelschap had niet de minste moeite om een vroolijke stemming in de zaal to brengen. Lustig werden de refreintjes mee gezongen en met een daverend applaus wer den de artisten telkens voor het gebodene bedankt. Onder leiding van de bekende jazz-band „Aufgepast" werd tenslotte een gezellig bal gehouden. Het was reeds lang na middernacht toen men zich huiswaarts begaf. DROEVE PLECHTIGHEID. Nadat hedenmorgen in de Parochiekerk van den H Petrus aan de Langebrug de uit vaartdienst had plaats gehad voor de ziele- rust van den heer J. G. Schippers, in leven agent van politie 2e klasse alhier, vertrok om halftien de stoet vanaf het St. Elisabeth- ziekenhuis langs Hoogewoerd en Steen- schuur naar het bureau van politie, alwaar door een collega van den overledene, den heer Van Dijk een krans aan den lijkwagen werd gehangen. Hierna trok de stoet, vooraf gegaan door het omfloerste vaandel en het Leidsche Politiemuziekgezelschap naar de begraafplaats aan de Zijlpoort. In den stoet bevonden zich o a. nog vertegenwoordigers van eenige vakbonden met hun omfloerste vaandels en vele collega's. Onderweg speelde de muziek verschillende treurmarsehen Om halfelf kwam de droeve stoet op het kerk hof aan. De belangstelling was enorm. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer Dorbeck, adviseur van den Ned. R.-K Poli tiebond St. Michael, afd. Leiden, waarvan de overledene lid was; den commissaris van politie den heer R. Meyer, en verscheidene inspecteurs. Nadat de kist in de kapel was geplaatst, werd door den ZeerEerw. heer v. d. Veen, kapelaan der Parochie van de H. Petruskerk een dienst gehouden. Hierna vond de ter aardebestelling plaats. De beaarding werd eveneens verricht door den zeereerw. heer v. d. Veen. Aan het graf speelde de muziek „Le dernier salut". ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexaimen Fransch mej. A. Verdam (Oegstgeest) en voor het artsexamen eerste deel de heer G. H. CouvTeur (Leiden). DE LEIDSCHE HOUT. Van bevoegde zijde verzoekt men ons mede te deelen, dat evenals op Zondag 5 October de Leidsche Hout op Zondag 19 dezer (dus: morgen) voor het publiek ge opend zal zijn. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. Gisteravond hebben de bezoekers van het Casino-theater hun hart kunnen op halen, aan twee spannende en boeiende films, die deze week gegeven worden. Het eerste wat wij te zien krijgen, is een leuk teekenfilmpje, gevolgd door „Het recht van den Sterke", waarin Vilma Banky en Ronand Colman uitstekend spel te zien geven. Deze film begint met een bruiloftsfeest onder de zigeuners in het schilderachtige Spanje. De zoon van den aanvoerder der zigeunerbende, trouwt met een van de mooiste zigeunermeisjes. Dit wordt zijn noodlot, want als de Hertog van de streek komt aanrijden, eisc'ht deze het meisje op en voert haar naar zijn kasteel onder hevig verzet van den bruidegom. Als het meisje dan met den Hertog in het kasteel is, weet zij zich meester te maken van een zijner dolken en pleegt zelfmoord. Hoe verder de echtgenoot van de overledene zich wreekt, laat de film u duidelijk zien. Na de pauze wordt vertoond „De Pant serauto", een film vol spannende momen ten, die iedereen boeit tot het einde. Wij zullen er dan ook niet verder op ingaan. Voor iedereen, die van sensatie houdt, is dit een film om van te genieten. City-theater. Na de twee-weeksche- verlooningen van de revue-film „Rio Rita" biedt de directie den Leidsc'hen bioscoop- menschen deze week wederom een pro gramma, dat ongetwijfeld uitverkochte zalen zal trekken. Reeds gisteravond was er een talrijk publiek, dat enthousiast en opge togen was over deze unieke film: „Goud", een schepping van den beroemden regisseur Clarence Brown, vertolk door vier wereld vermaarde artisten: de bekoorlijke Dolores del Rio, Ralph Forbes. Karl Dane en Harry Carey. Naast deze vier hoofdvertolkers zijn er niet minder dan 15000 figuranten. Goud is geld, geluk en toekomst en heeft velen schatrijk gemaakt. Met deze ge dachte zijn groote drommen menschen uit San Francisco in 1897 naar het Noorden, naar Alaska getrokken en hebben alle waar schuwingen in den wind geslagen. Iedereen, die zich nog maar eenigszins sterk genoeg voelt tracht zijn gouddorst te lessdhen, zoo wel oud als jong, arm en rijk, gaat mee, doch meer dan de helft sterft reeds voor Alaska bereikt te hebben, tengevolge van de ontberingen en felle koude. Men ziet ze neervallen in sneeuw en ijs; hun laatste rustplaats. Overleeft men de koude, dan lijden velen schipbreuk door stroomver snellingen en kruiend ijs; degenen, die te Dawson City aankomen, zijn veranderd in dieren, ze zijn geheel verwilderd. Tegen slag op tegenslag volgt nu en men lijdt ver schrikkelijke ontberingen, die velen krank zinnig maken. Velen komen van honger en gebrek om het leven; het einde van geluks- droomen en visioenen. Deze monumentale film bezit inderdaad vele uitnemende kwaliteiten en is een be zoek overwaard. In het voorprogramma zingt Robert Gris- holm eenige alleraardigste liedjes. Trianon-theater. ..The Great Gabbo" is de titel van de hoofdfilm van deze week. Zij toont ons den meest beroemden buik spreker ter wereld Gabbo (EriCh von Stro- heim), doch levens een ontzaglijken egoïst. Staande zooals hij zegt „on the top of the wo-ld" (op het hoogtepunt van zijn roem) krijgt de ongenaakhare-ijdele en met zich zelf ingenomen man den genadeslag, als het meisje (Betty Compson). dat hem twee jaren lang met groote toewijding en liefde heeft gediend en verzorgd, met tot dank slechts booze woorden, na twee jaren af wezigheid terugkeert' om te bekennen, dat zij met een ander is getrouwd en dien ook liefheeft en dat. terwijl hij een uitge lezen souper heeft besteld voor zich, zijn pop Olto en een dame. Slechts door middel van zijn pop toont Gabbo van tijd tot tijd de goede zijde van zijn karakter. Waanzin nig strompelt de ongelukkige tijdens de fi nale het tooneel op, om ten slotte geheel wezenloos het te moeten aanzien, dat de lichtreclame buiten het gebouw zijn roem tentoon spreidend wordt wegge nomen. Dit dramatische gegeven is door den regisseur James Cluze op zoo'n schitterende wijze uitgewerkt, dat men de catastrophe voelt groeien. De er omheen geweven Man- li atton-revue, met medewerking van het Los Angelos Philharmonic Orchestra en 500 dames en heeren verdient echter even eens alle aandacht. Schitterend is de aan kleeding van deze grootsche revue en be wonderenswaardig de balletten, welke som.? in ware acrobatiek overgaan. Behalve het Holland- nieuws en een grappig teekenfilmpje gaat een drietal korte, maar goede, klankfilmpjes de hoofdfilm vooraf. BINNENLAND. De staking in de typografie is afgekondigd (2e Blad). De Rijksbegrooting voor 1931; scherpt critiek op de Troonrede (3e Blad). Grenswijziging rond Den Haag (Binnen land, le Blad). Nienwe omroepgolven voor Nederland op 1100 en 400 M.? (Binnenland, le Blad). Ons parlementair overzicht (3e Blad). j BUITENLAND. Het debat in den Dnitschen Rijksdag over de regeeringsverklaring (Buitenl., le Blad), Rede van Lloyd George op het Engelsche liberalen-congres (Buitenl., le Blad). Amerikaansche kruiser naar Brazilië (Buitenland, le Blad). 3 OCTOBER iQ3i? Een lezer schrijft ons: Zou het niet wenschelijk zijn, dat het bestuur der 3 October-Vereeniging eens een prijsvraag uitschreef voor een fee9tplan in 1931? Nog nimmer- is er bijv. een groote kinder- optodht geweest en op dat terrein zou toch' wel een heel mooi plan te ontwikkelen zijn. Bij den optocht, in Nijmegen dit jaar gehou den, heeft de binder-optocht veel succes gehad. o RIJKSMUSEUM v. OUDHEDEN. Jaarverslag over 1929. Aan het in druk verschenen jaarverslag van het Rijksmuseum van Oudheden, sa mengesteld door den directeur, dr. J. H. Holwerda ontleenen wij, dat er verschil lende maatregelen werden genomen tegen 'brandgevaar. Voor de cursuslezingen waren voor het voor- en najaar respectievelijk 175 en 186 personen ingeschreven. De munten- en penninggententoonstelling werd bezocht door slechts 1000 personen. Wat aanwinsten betreft, was 1929 een bijna ongekend gelukkig jaar; dr. H. geeft er een opsomming van. Ook het opgravings- werk, voornamelijk in Zuid-Limburg vond geregeld voortgang. De boekerij werd met 196 nummers vermeerderd, waarvan 90 door aankoop. 106 door schenking en ruil werden verkregen. Voor het volgen van enkele bepaalde colleges werd aan 32 personen vrije toe gang verleend. Jaarkaarten tegen betaling werden aan 5 personen verstrekt. Aan 83 scholen werd vrije toegang ver leend. in totaal met 2093 leerlingen. Verder bedroeg het bezoek in het lsle kwartaal 1229 personen, in het 2de kwar taal 1751 personen, in het 3de kwartaal 2767 personen, in het 4de kwartaal 973 per sonen. Het totaal gezoek bedroeg dus 8813 personen. Verheugend is in deze cijfers slechts het feit, dat het schoolbezoek, vergeleken bij het vorige jaar, met één derde is toege nomen Door de acht-weeksdhe tentoonstel ling in Amsterdam werd het aantal dergenen die van ons Museumbezit profiteerden, meer dan verdubbeld: te zamen met de 2904 leer lingen van sdholen, die in klassenveihand deze bezochten, bedioeg hier het aantal be zoekers 10451. REM. GEREF. GEMEENTE. Inwijding van het gerestaureerd orgel. In de godsdienstoefening der Remon- 9lrantsehe Gemeente, die morgenochtend door dr. T. D. Tjalsma zal worden geleid, zal het vernieuwde en vergroote orgel plechtig worden ingewijd Onder leiding van den Nederlandschen Klókken- en Orgelraad is door de bekende firmaVan Leeuwen te Leiderdorp het orgel zoodanig gerestau reerd en uitgebreid dat gerust van een nieuw instrument kan worden gesproken, dat tot een soeraad van het kerkgebouw en tot verrijking van de godsdienstoefenin gen zal strekken Het orgel zal morgenoch tend bespeeld worden door het met het da- gel ijksch toezicht op de restauratie belaste lid van genoemden raad, den heer Tim mermans. den bekenden organist der Re- monstrantsche Kerk te Rotterdam. Het be looft voor de gemeenfe en haar vrienden, een goeden ochtend te worden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1