mat NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. BEL'RSOVEnZICüT. BINNENLAND. BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. RECLAME. 200 tegen Rheumatiek, Ischias, Spit, Influenza. Jicht, Griep, Spierpijn, Hoofd- en Zenuwpijn TOGAl^tabletten bij alle apoth. en dros. f 0.80 en f2.Voor lansere kuren in kliniek-verpakking f 8.75 (▼eel ▼oordeeliser in 'tcebruik) AARDVERSCHUIVING. KOPENHAGEN, 16 Oct. (V.D.) Uit Oslo wordt gemeld, dat Bergen in Noorwegen geteisterd is door een ernstige aardver schuiving tengevolge van een dijkdoor braak van een eendenkooi op de Tloejfjeld. Groote aardmassa's stortten naar bene den op bebouwde stadswijken. De water leiding werd op vele plaatsen vernield en een groote watermassa bedreigde de laagst gelegen gedeelten der stad. Op vele plaatsen werd aan gebouwen schade toege bracht. De totale 6chade bedraagt meer dan 100.000 kronen. I Door de N.V. 0. van Werkhoven's Automobielbedrijf alhier is aangekocht het woonhuis met wagenmakerij te Noordwij* kerhout voor f. 13.500. In de bovenzaal van hotel ,,De Witte Zwaan" heeft gisteravond de fa. Gebr. Schouten voor een groot aantal geDoodig 1 den een geslaagde demonstratie gegeven met eenige nieuwste snufjes op het gebied van bakken, braden en koken. Jongetje (bij den drogist): „Mijnheer heeft U misschien iets voor iemand die een krab ingeslikt heeft?" (Humorist) o BU1TENLANDSCH GEMENGD. DE OVERLEVENDEN VAN DE R ioi. Mei een driemotorig vliegtuig zijn de over- levenden van de R. 101, die nog te Beauvais vertoefden, naar Croydon gebracht. Een groote menigte had zich bij het vliegveld verzameld, teneinde hen te begroeten. 6 VLIEGTUIGONGELUK. Bij Malta is gisteren een watervliegtuig van het Engelsche leger neergestort. De twee inzittenden kwamen om het leven. Oorzaak onbekend. AUTO-BANDIETEN TE BERLIJN Twee loopers van de Berlijnsche Stadt- kasse zijn te Kaulsdorf aangevallen door twee mannen, die hen met een auto waren gevolgd. Ze bedreigden de loopers met hun revolvers en poogden hun de portefeuilles te ontrukken. Daar de twee bedienden zich krachtig verzetten tegen de bandieten, maakten deze van hun revolvers gebruik. Ze vuurden een aantal kogels op de loopers af, van wie één werd getroffen en zwaar gewond. De andere looper werd daarna ern stig mishandeld. Tenslotte konden de ban dieten de portefeuilles aan hun slachtoffers ontrukken. Ze verdwenen daarna per auto met de buit van 8000 mark. De politie is er nog niet in geslaagd een spoor van de roo- vers te ontdekken. De auto is echter te Lich- tenburg teruggevonden. Hij is verleden week te Halberstadt gestolen. Voor de arrestatie der bandieten is een premie van duizend mark uitgeloofd. („N. R. Ct.") o VERGIFTIGING DOOR LEVER PASTEI. Naar gemeld wordt, zijn in het stedelijk tehuis voor kinderen en moeders in Char- lottenburg zeven en twintig personen aange tast door paratyphus na het eten van ganze- leverpastij, onder wie zeventien zusters, zeven verplegers en drie moeders, die daar op het oogenblik verblijven. Levensgevaar is echter niet aanwezig. ALCOHOLVERGIFTIGING TE NEW YORK. In den tijd van zes dagen zijn te New York twintig personen gestorven tengevolge van overmatig gebruik, van houtspiritus. Men schrijft dit toe aan den hoogen prijs der minder vergiftigde spiritualiën. De politie legde onlangs beslag op tallooze clan destiene distilleerderijen. HEVIGE BRAND IN ROUAAN. Een hevige brand heeft gewoed in het entrepot van Saint Philibert-sur-Riste. De schade is zeer groot en wordt op 800.000 francs geraamd. E1EN ROOVERHOOFD-VROUW. De Zuidslavische politie heeft een gevaar lijke rooverbende weten te overmeesteren, die onder bevel stond van een vrouw, die tot een der eerste families van het land be hoort. o DE VLIEGTOCHTEN NAAR AUSTRALIë. Luitenant Hill is gistermorgen te Singa pore aangekomen en na 2 uur den motor te hebben nagekeken, naar Soerabaja vertrokken Hjj is nu 50 uur op Hinder voor en hoopt Port Darwin Vrijdag laat of Zaterdagmorgen vroeg te bereiken. Het tragi-komische van het geval is dat Hill dan Hincler's record met 1 i/s tot 2 dagen zou gebroken hebben om.„. het eenige uren later weer te verspelen aan kapitein Kingsford Smith, die gisteren te Rangoon is aangekomen en niet minder dan 98 uur op Hincler voor is. Hjj verliet Croydon vandaag voor 8 dagen en heeft Allahabad Rangoon in 18'/s uur zonder tusschen- landing gevlogen, omdat het volle maan was. o Dr. ECKENER PRESIDENT VAN DE AERO ARCTIC. De Aero Arctic heeft dr. Eckener verzocht hit voorzitterschap van het Genootschap te willen aanvaarden, nu deze functie door het overladen van Nansen vacant is geworden. Dr. Eckener heeft zich hiertoe bereid ver klaard. Bepaalde plannen voor een Noordpool- expeditie van de Graf Zeppelin zijn nog niet bekend, aangezien de omstandigieil>n van tevoren grondig zullen moeten worden be studeerd. LEIDSCHE BURGERWACHT. Te beginnen met Maandag a.s. zullen de Schietoefeningen der Leidsche Burgerwacht wederom plaats hebben, zooals voor 1929 was bepaald en wel van 8.30-10 uur n.m. op Maandag- en Vrijdagavond, (Schietzaal M. P. Kazerne). Voor opgave tot deelname aan een even tueel te houden cursus in Gymnastiek en. Schermen, respectievelijk onder leiding van Sergt. Maj. Inst. E. C. de Jager en den heer D. Gijsberti Hodenpijl, bestaat gelegen heid vana/ heden tot op den eersten Schiet- avond, eveneens tot het bijwonen van een Cursus voor Eerste hulp bjj ongelukken. Op den eersten schietavond zullen de prij zen der gehouden wedstrijden met scherpe patronen te Katwijk worden uitgereikt. o CENTRAAL ISRAëLIETISCH DOORGANGSHUIS. In de gisteravond gehouden vergadering van het college van regenten van het Cen traal Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis is besloten tot den verkoop van de vaste goederen, afkomstig uit het legaat van wijlen mevr. Wallaart uit Haarlem, welke verkoop naar schatting f.25 f. 28.000 zal opbren gen. Voorts werd van de leden toestemming gevraagd en verkregen tot de overdracht van een strook grond voor straataanleg aan de gemeente, welke grond door den heer Mannheimer uit Amsterdam, van den heer Mnlder was aangekocht en vervolgens kos teloos ter beschikking van het college was gesteld. Op 15 October 1930 stonden 890 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge- sdhreven tegen 319 op 15 October 1929. Dat de AVRO.-kindermiddag een suc ces belooft te worden blijkt nu reeds, daar alle plaatsen zijn besproken Vele kinderen moesten worden teleurgesteld, maar deze krijgen het eerst een beurt bij een volgende gelegenheid. o UIT CHINA. LONDEN, 16 Oct. (V.D.) De minister van financiën in de Nanking-regeering, Soeng, heeft naar uit Shanghai gemeld wordt, zijn ontslag ingediend. Hij heeft verklaard, dat hij de verantwoording voor de buitenissigheden der Nanking-regee ring niet langer op zich kan nemen, wan neer men hem niet de controle over alle financiën toevertrouwt. De financieele draagkracht van het land is reeds in hooge •mate overbelast. RUSSISCH GRAAN. GENUA, 16 Oct. (V.D.) Te Genua is 12.500 ton graan uit Rusland aangevoerd, voornamelijk bestemd voor Zwitserland. TACK DIAMOND. NEW DIAMOND, 16 Oct. (Reuter). De toestand van Jack Diamond is op het oovenblik zooveel verbeterd, dat de dok toren van plan zijn de vier kogels uit zijn lichaam te verwijderen. NOORDWITK. Geref. Jongel. Ver. „Calvijn". In de Geref. Kerk heeft gisteravond ds. B. Willenga van Amsterdam een lezing ge houden over ,,Het geestelijk lied in Ne derland*', waart)ij als inleider ds. Visser optrad. Nauwkeurig volgde spr de ontwik keling vao het geestelijke lied door de ver schillende eeuwen heen om te eindigen met een bespreking van de liederen, welke bij Geref. bijeenkomsten worden gezongen en de uitbreiding van den Gezangenbundel. In een rijdende tram gestapt en gevallen. Een persoon, die op eeD in de richting Leiden rijdende tram wilde springen, kwam te vallen en werd tegen een ijzeren mast geworpentengevolge waarvan hij een diepe snij wond boven het rp^hteroog be kwam. Dr. N. alhier verleende de eerste hulp. Gevonden voorwerpenEen jongens- rijwiel een klein zakmesjeeen lipssleu- tel: een sleutel vermoedelijk van een kar een bruine portemonnaieeen heerenrij wiel een rozenkrans. Inlichtingen uitsluitend des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur n.m. ten Politiebureele te Noordwijk Binnen. o SASSENHEIM. A.R. KIESVEREENIGING. der behooren krachtens levensbeschouwing en historie als eenheid bij elkaar te houdea. En dit ondanks alles wat aan uiterlijke een heid op sociaal gebied juist in dezen tegen- woordigen tijd is verkregen. Ook hierin be merken wij den geest van het zich willen losmaken, het loslaten van alles wat sa menbindt. De individu wil onafhankelijk zijn, wensr.ht alleen te gaan en laat zich niet leiden. Een gevolg daarvan is een ach teruitgang in 'het partijleven, het ontbreken van het solidariteitsgevoel. Er kan zoo geen cement zijn. dat een hechte eenheid vormt. Een verschijnsel dat zich niet alleen 'n Nederland doch ook op internationaal ter rein voordoet. Al de moeilijkheden die zich steeds in toenemende mate en op alle ge bied voordoen en waarvan iedere avond onze nieuwsbladen volstaan is de vrucht van het pogen van den mensch om zich met alle vezelen van zijn geheele bestaan van God. traditie, wet. gezag en kerk los le scheuren. En in zijn wanhoop loopt de mensch te hoop, wat blijkt uit de laatste ver kiezingen in Duitschland. Het Communisme en de Nationaal Socialisten gingen enorm vooruit, wat evenwel adlerminst als een ge zonde partijgroei mag worden beschouwd. Het is de wanhoopsuiting van den individu, die toch nog ergens houvast aan wil hebben. De historie leert ons immer dat wanneer het normatieve, het bindende en het altijd geldende verdwijnt, de moraal, de eerbied voor het gezag en de eenheid van het men- schelijk geslacht evenzeer verdwijnt. Wij moeten vasthouden aan onze beginselen, daar ons uitgangspunt en onze grondslagen voor het leven putten. God's souvereiniteit, God'9 machtsvolkomenheid erkennen Wij moeten onze Christelijke beginselen tegenover den geest van den tijd durven stellen. Wij moeten tegenover de steeds ver zwakkende en verdwijnende moraal van onzen tijd het ..gij zult" en „gij zult niet" durven uitspreken, en door ons vast te klem men aan God's geboden. Wij moeten als Christenen bij de vraag stukken van het leven „ja" en „neen" dur ven zeggen. Doch daarvoor is kennis noodig en voor het verwerven van die kennis stu die. De mensch is ook tegenwoordig vaak zoo afkeerig van inspanning van de hersens en besteddt zijn vrijen tijd eerder voor Radio of geen inspanning des geeestes vragende literatuur. Hoe brengen wij onzen tijd door die wij kunnen besteden voor de uitbreiding van God's Koninkrijk? De A. R. Kiesvereeniging, werkende op Staatkundig gebied. Patrimonium op bre>d sociaal gebied hebben recht op uw mede werking en steun en moeten anderzijds u :n staal stellen alles wat u op de levensmarkfc wordt aangeboden te toetsen aan de begin selen. Na het sluiten van deze met groote aan dacht gevolgde rede sprak de heer J. wiëp- kema nog een enkel slotwoord waarin hij den spreker hartelijk dank bracht voor zijn bezielende woorden, en de vergadering «loot met het laten zingen van Psalm 36: 3 en dankgebed. Sassenheim vooruit! Naar wii vernemen, heeft een nieuwe geabonneerde van het Tijkstelefoonnet alhier het nummer 4700 gekregen. Waar de nummerserie met 4401 begint, is het wel de vermelding waard dat de derde honderd thans vol is. bovendien een bewiis van den vooruitgang van onze ge meente. Posterijen. De directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Sassenheim bTengt ter algemrene kennis, dat de Zondagslichting der bijbus aan de „Oude Post" met ingang van 19 Ocober wordt opgeheven. VOORHOUT. Aanrijding. Toen de vrouw van A. W. alhier, den 's Gravendamscheweg wilde oversteken, werd zij aangereden door den wielrijder v L. De vrouw kwam te vallen en werd bewus teloos opgenomen. Later constateerde da ontboden geneesheer een hersenschudding. Door den heer v. Z werd enkele dagen geleden aangifte gedaan van diefstal van een vaarboom van zijn erf. Gisteren is het vermiste voorwerp door de gemeente-veld wachter in beslag genomen Het bevond zich aan boord van schipper de R. uit Leiden o VOORSCHOTEN. Vergadering „Jonge Liberalen". In hotel Deurloo hield Dinsdagavond de Bond van Jonge Liberalen een openbare vergadering onder leiding van den heer J. C. Meijboom. Met een woord van welkom tot de aanwezigen, meest ouderen, deelde spr. mede, dat dit de eerste vergadering van den bond van jonge liberalen was, ech ter niet de eerste vergadering van jeugdige vrijzinnigen, getuige de katheder waarop nog steeds de letters prijken „V. P. C.", Vrijzinnige Propaganda Club, die door ver huizing van verschillende leden was ver dwenen Na een uiteenzetting gegeven te hebben van het doel van den bond, voor lichting geven aan jongeren, werd het woord verleend aan mr. F. .Hollander, voor de bespreking van zijn onderwerp „De jonge Liberaal". Spr. herdacht mr. van Houten als een liberaal bij uitnemendheid die reeds aan sociale wetgeving dacht en hieraan een groote stoot gaf. getuige de „kinderwetten", in 1874 toen nog geen Soc. Dem. Arb. Partij bestond. Nivelleering, zooals de S.D.A.P. najaagt, is 2—2 VERDRONKEN. Gistermiddag is de 13-jarige E. Prange bij het spelevaren op een vlot in een vijver le Heerlen verdronken. Pogingen om den jon gen nog te redden mochten niet baten. De politie heeft na een half uur dreggen het lijk opgehaald. Hedenmorgen is te Eindhoven het kindje van elf maandeD van de familie C. M. uit de Hofstraat aldaar in een teil water geval len en verdronken. SNOWDEN OPTIMISTISCH. LONDEN, 16 Oct. (Reuter). In een alhier gehouden redevoering verklaarde Snowden, dat er geen enkele reden voor pessimisme is ten opzichte van Groot-Brittannie'9 econo mische positie. Wat de financieele positie betreft verklaarde hij, voornemens te zijn, zoodra het gunstige oogenblik daarvoor is aangebroken, om over te gaan tot een zeer omvangrijke conversie-operatie. Hij weigert eraan te gelooven, dat zooals sommigen voorspellen, het financieele jaar zal ein digen met een ramp, al was.het niet onwaar schijnlijk, dat hét een tekort zou opleveren. VLIEGONGEVALLEN. PARIJS. 16 Oct. (Ned. Tel. Ag.) Bü Mar seille is een Fransche marinevliegtuig om laag gestort, waarbij de piloot om het leven kwam. Ook bij Chartres heeft de Fransche mili taire luchtvaart wederom een verlies ge leden. Hier is namelijk een militair vliegtuig, wegens een motordefect omlaag gestort, waardoor beide inzittenden levensgevaarlijk werden gewond. o BOTSINGEN IN TURKITE. ANGORA, 16 Oct. (Belg. Ag.) Bij de ge meenteraadsverkiezingen te Antali9 hebben eenige onlusten plaats gehad. De politie en gendarmerie is met revolver en steenen bestookt. Een aantal belhamels werd gearresteerd. In totaal werden 30 personen gewond. o VOORSTELLEN DER DUITSCHE SOCIALISTEN. BERLIJN. 16 Oct. (Wolff). Naar de Vor- waerts meldt, heeft de Sociaal democratische fractie een wetsvoorstel vaD grooten omvang opgesteld en uitgewerkt, ter bestrijding van de economische crisis, tot beperking van de wassende werkloosheid en tot het voorkomen van verarming van breede volkslagen. Voor den duur der buitengewone werkloosheid wordt voorgesteld een werkweek van veer tig uren met de verplichting tot het aanstel len van arbeidskrachten. Verder worden bepalingen vastgesteld voor de betaling van werkloosheids-verzekering en voor pen sioenen. ter verlaging der prijzen van levensmiddelen wordt o.a. voorgesteld, de vrije invoer van bevroren vleesch en er worden maatregelen voorgesteld tot bestrij ding van kapitaal- en belastingvlucht. AMSTERDAM. 16 Oct. De verkiezing van den S. D. Loebe tot rijksdagvoorzitter maakt een goeden indruk, hetgeen tot uit drukking kwam door een koersverbetering der Young-obligatie8. De aankondiging van de Braziliaansche regeering en van revolutionaire zijde, dat alle schulden worden erkend, leidde tot een verdere krachtige koersverbetering der onderhavige obligaties. De locale markt putte voordeel uit de hoogere WallstTeet- noteeringen, de vaste tendenz te Berlijn ©n de betere prijzen voor suiker, koper, tin, etc. Van de industrieelen konden Philips een avance van plm. 5 pGt. boeken. Mar- garine-Unies konden tot boven 230 pCt. stijgen. A.K.U.'s goed gevraagd en bewo gen zich dienovereenkomstig. De Accou- stiek-aandeelen waren prijshoudend. Eenige affaire ontstond van de oliewaarden in Koninklijke. Ook hier was de stemming veel verbeterd en het fonds werd tot boven 340 pCt. verhandeld De buitenlandsche soorten verkeerden in herstel. Ln Suiker- waarden was de tendenz nauwelijks prijs houdend, maar al spoedig kwam er meer kooplust en de noteeringen liepen weer tot ongeveer het hoogste peil van gisteren. Tabakken weinig geanimeerd. Rubbers vast op een lichte prijsverbetering van het product. A'dam Rubber bedongen den pari- koers weer. Oude en nieuwe vaarten eenigs- zins hooger. Van de Mijnaandeelen kon den Alg. Expl. tot 114 pCt. aantrekken. Amerikanen waren in navolging van Wallstreat goed van toom. Anaconda's en kele punten hooger. o WISSELKOERSEN. Engeland 12 06, Duitschland 59 02 1/2, Frankrijk 9 73 1/4. België 34 04 1/2, Zwit serland 48 25 Oostenrijk 35.02 1/2, Dene marken 66 40. Zweden 66.40, Noorwegen 66.67 1/2, New-York 2 48 1/4. KATWITK-AAN-ZEE. Baldadigheid aan het Prins Hendrikkanaal. Meermalen is er geklaagd, dat tijdens het schaftuur van 12 uur tot halftwee des middags aan het Prins Hendrikkanaal bal dadigheid gepleegd werd. Van de daar liggende tonnen met haring werden duigen afgehaald met het gevolg, dat de pekel uit de tonnen wegliep. Ook kwam men tot de ontdekking, dat er haring verdween. Men heeft nu om politietoezicht verzocht, welke toegezegd is. 0 LISSE. Vertrek G. J. Wansink. De heer G. J. Wansink, heefd der Herv. school alhier, gaat wegens benoeming tot hoofd der school te Arnhem, onze plaats met 1 Januari verlaten.Moge hij in Arnhem dezelfde liefde en achting der ouders en leerlingen winnen, zooals zulks ook hier het geval is geweest. Gonden huwelijksfeest. Het echtpaar .Jacob van fol en Maria de Vries, wonende te Lisserdijk, hoopt 21 October a.s zijn gouden huwelijksfeest te vieren Aan belangstelling zal hot de jubi larissen zeker niet ontbreken. Belangrijke rede van den heer Schonten. Op uitnoodiging van de A. R. Kiesver- Patrimonium en de A. R. Prop. Club trad in de Geref. Kerk alhier op de heer J. Schou ten, Tweede Kamerlid van Rotterdam, met een redevoering over Tijd en Roeping. De voorz. van de Kiesvereeuiging de heer J. Wiepkema opende het samenzijn met het laten zingen van Psalm 68: 8 en gebed en las voor Psalm 46. In zijn openingswoord 9prak de voorz. de hoop uit hét woord van den spreker de_ aan wezigen tot vernieuwde actie op politiek en maatschappelijk terrein mocht aanzetten en wij onze actie zouden stellen tegenover die van de overzijde, het revolutionaire streven, in het bijzonder de rustelooze celvorming door het communisme. De heer J. Schouten ving zijn rede aan met het schetsen van een zeker deel der Christenen die het woord Roeping verkeerd verstaan. Die roeping van den Christen in het leven i9 door God den mensch op -ie schouders gelegd en blijft immer onveran derlijk door alle tijden heen. Zij houden daarbij geen rekening met den ontwikke lingsgang van het leven en het groeien van andere verhoudingen. Het staat voor ons on- omstootelijk vast dat het Christendom rust op onwankelbare grondslagen, maar dat neemt niet weg dat het Christendom groeit, in dezen tijd naar het einde der dagen. Vandaar dat wij ons steeds weer opnieuw hebben af te vragen wat onze roeping is en hoe onze roeping i9 met betrekking tot nieuwe tijden, andere omstandigheden en nieuwe verschijnselen. Hoe zien wij steeds dat nieuwe uitvindin gen enz. onmiddellijk in dienst gesteld wor den van de wereld om deze te vervullen met den wereldschen geest. Wij moeten daarin zien het pogen van Satan om de Kerk te overmeesteren of schade toe te brengen. Daarom is het noodig om het bijzondere en typeerende van den tijd waarin wij leven te lepren verstaan, waartoe wij ons zullen bepalen, in de eerste plaat9 tot de roman tiek van dezen tijd waarin het sentiment overheerschend is. De geest van den mensch is afkeerig van het gespannen bezig zijn met de vraagstukken des levens; hij laat zich beheerschen door het gevoel, het senti ment. zonder vaste normen en grondslagen en zulks onder den invloed van de moderne literatuur, waann de held. zijn daden en zijn ontwikkelingsgang verklaard en aanne melijk gemaakt wordt door den gang van het verhaal. Zijn daden, hoe verkeerd ook, zijn niet af te keuren, het kan met hem niet anders gaan dan het gaat. Het loslaten van de normen in het leven, het zich mee laten drijven op den stroom, het geestelijk zwakker worden van den mensch, het wegnemen van alle grenzen, het is de oogst van wat de moderne litera tuur van de laatste 20 jaar heeft gezaaid. Als tweede verschijnsel in onzen tijd, voortvloeiende uit het eerste, is de achter uitgang in de waardeering van alle gezag In de eerste plaats wordt het gezag van de ouders aangerand. Men moet de jeugd vrij laten en zelfstandig laten handelen De jeugd moet door eigen geest en innerlijk streven zich laten leiden Hierin ligt de kiem van de anarchie voor alle gezag Deze op vatting breekt zich baan naar het terrein van de arbeid, fabriek en werkplaats enz., en ook in het vereenigingsleven en op het terrein van het kerkelijk leven. Ook hiermee is de geest van den tijd gety peerd. En in de derde plaats het verdwijnen van alle saamhoorigheidsgevoel Het wordt steeds moeilijker om menschen die bij elkan

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6