33 AGENDA. PrikBM BINNENLAND. MUZIEK. Is Poedecedkoor en Krijgt Z meer. BUITENLAND. HEDEN: Concordia: Spelregellezing met liohtb. van den heer Katoen. 8 1/2 uur nam. Luthersche Kerk: Orgelconcert Jan Zwart. 8 1/4 uur nam. Ned. Leger des Heils, Lammermarkt. Sa menkomst 8 uur nam. Stadsevangelisatie, Prinsenstraat. Samen komst. 8 uur n.m. Stadseaal: Blindenconcert. 8'/« uur naim. Stadszaal (kleine zaal)Filmvertooning Maggi's producten. 8 uur nam. Valkenburg: Ned. Herv. Kerk. Conf. vereeniging. 7 1/2 uur nam. Vrijdag. Leidsche Schouwburg: Gezelschap „De Fliereiluiters, „Flierefluiters oponthoud". 8 uur nam. Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling 7'/> uur9 uur n.m. StadszaaJ (kleine zaal)Filmvertooning Maggi's producten. 2.30 en 8 uur nam. Voorschoten: Gebouw v. Chr. Be langen; ds. Lamin, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Oct. a.a. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telet. 552. JAARVERSLAGEN VAN GEMEENTE-DIENSTEN- Bonw- en Woningtoezicht. De kosten van den dienst hebben in 1929 bedragen f. 19425. Toen door den brand van het Stadhuis alle gegevens vervat in: archief, administra tieve bescheiden, kaartenstelsels enz. waren vernietigd, werd onmiddellijk weder met de wederoprichting daarvan begonnen. Bouwvergunning werd in het verslagjaar verleend niet inbegrepen de werken, uit gevoerd door den dienst van Gemeentewer ken of de Bedrijven voor den bouw van: nieuwbouw: 822 perceelen, om. omvattende 349 woningen; herbouw: 15 perceelen, om vattende 12 woningen; veranderen, uitbrei den en vernieuwen: 170 perceelen, o.m. om vattende 148 woningen. Het aantal in de gemeente aanwezige woningen vermeerderde in 1929 met 37 per ceelen, omvattende 68 woningen. Ter controle werden 193 stuks bereke ningen van ijzerconstructies en 117 stuks van gewapend betonconstructies aan den dienst aangeboden. Gedurende 1929 werden 114 vergunningen verleend voor het aanbrengen van erkers, zonneschermen, marcpiizen, reclameborden, stoepen enz. Er werden 36G vergunningbriefjes voor het plaatsen van steigers, schuttingen en het in gebruik nemen van gemeentegrond voor het neerleggen van bouwmaterialen enz. afge geven. in totaal werd voor deze briefjes be taald f. 2193.80. Het aantal ingekomen en behandelde klachten over bouw- en onderhoudsgebreken bedroeg 221. Voorstellen tot onbewoonbaarverklaring van woningen werden ingediend voor 41 gemeentewoningen en 84 woningen in puorten en sloppen. De verhouding tusschcn het bevolkings cijfer en he'. aantal woningbehoevende ge zinnen bedroeg op 1 Maart 1926, 81 Decem ber 1927 en 31 December 1928 respectieve lijk 4.32, 4 26 en 4.25. Houdt men deze laat ste verhouding ook aan voor 31 December 1929, dan moet het aantal woningbehoe vende gezinnen tonnaaslenbij 16556 bedra gen. Hioruit volgt dan een totaal aantal be- noodigde woningen van 16893. De woningvoorraad vermeerderde over 1928 met 293 woningen, zoodat op 31 De- 5cember 1928 de woningvoorraad bedroeg 16523 4- 293 16816. Aan het einde van hel verslagjaar waren in uitvoering 245 woningen door particulie ren en 1 woning door het Rijk. Stedelijk Museum „De Lakenhal". De schilderijen en voorwerpen, die alle buitengewoon laag waren verzekerd tegen brand, werden opnieuw getaxeerd. Voor de schilderijen Is het verzekerde bedrag vast gesteld op f. 1.600.735en voor de voor werpen op f. 186.356.55. Voor nog Ie vorkrij gen of bij te plaatsen schilderijen en voor werpen is een vorzekerd bedrag van f. 212.908 46 gereserveerd. Bezoek. - Het museum werd bezocht door 6896 betalende personen en door 4940 niet betalcnden op Zon- en feestdagen. Totaal 11836 In 1929 waren deze cijfers resp. 8272 en 6347, totaal 14709. Dit geeft een terug gang in het bezoek van 2878 personen. Tenslotte wordt een opsomming gegeven van de aanwinsten en de tengevolge van den Stadhuisbrand geleden verliezen. De brandweer. Gedurende het jaar 1929 hadden plaats: 26 schoorsteenbranden, 33 kleine binnen branden, 8 zware binnenbranden, 3 kleine uitslaande branden, 7 zware uitslaande branden, 11 buitengewone branden, 2 scheepsbranden. Totaal 85 branden, terwijl nog 23 maal de brandweer werd goalar- meerd op vermoeden van brand of voor het instellen van een onderzoek. De automobiel-motorbrandspuil met af neembare laddor rukte 51 maal uil en werd 15 maal in werking gesteld; met de auto mobiel-motorbrandspuit zonder ladder, had dit respectievelijk 28 en 9 maal plaats. Hel verslag maakt verder uitvoerig mel ding van de verschillende uitslaande bran den o.m. van het Stadhuis. RECLAME. ERKEND DE BESTE BEGRAFENIS VAN DEN STUDENT PH. BROEKHUYZEN. Gistermiddag vond op Oud Eik en Dui nen te Den Haag de begrafenis plaats van den eenige dagen geleden plotseling ge storven pharmaceutischen student Ph. Broekhuyzen. Onder de zeer talrijke personen, die ge komen waren om den overledene de laatste eer te bewijzen, bevonden zich prof. L. van Itallie, prof. L. E. Goester, de Senaat van de Leidsche Studentenvereniging Unitas Studiosorum Lugduno Batava, van welke organisatie de overledene lid was en het bestuur der Pharmaceutische vereeniging. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar. Aan de groeve werd allereerst gesproken door den heer J. J. Kips, rector van de U.S.L.B. die de voortreffelijke eigenschap pen van den overledene schetste, waarbij hij wee9 op de belangrijke plaats, die hij in de Unitas innam. Na hem werd gesproken namens het Pharmaceutisch laboratorium. Een familielid dankte voor de laatste eer, den overledene bewezen. AUTO-BOTSINGEN. Hedenmorgen vonden alhier tweemaal een aanrijding tusschen auto'9 plaats. Allereerst reden twee auto'9 even voor het kruispunt NoordeindeBreestraat beiden gaande in de richting Breestraat tegen elkaar op, daar de voorste moest stoppen ingevolge het tee lten van den verkeersagent. Van de ach terste wagen werd de bumper afgereden, terwijl van de voorste een band sprong; ook werd eenige materieele schade toegebracht. Tevens reed een politie-auto, merkwaar digerwijze rijdend aan de verkeerde zijde van het Rapenburg in de richting Kloksteeg tegen een auto op, waardoor de eerste aan de linkerzijde beschadigd werd en per kraan wagen weggesleept moest worden. Met ingang van 18 Ocober a.s. wordt W. Leenheer, seinhuis wachter 1ste klasse der Nederlandsche Spoorwegen overge plaatst van Heerlen naar het Station alhier. ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Hennie Schouten. De organisator dezer zoo zeer gewaar deerde concerten, de heer Mens, heeft, voor het laatste in dit seizoen, zijn plaats op de orgelbank ingeruimd voor den heer Hennie Schouten uit den Haag. Dit gastspel, alleszins verantwoord door de uitnemende kwaliteiten van den gast, heeft een aange name afwisseling gebracht. Dat hek bezoek ongewoon gering was mag voor een deel ge- welen worden aan toevallige omstandig heden, voor een deel aan de onbekendheid van den organist voor hel Leidsche publiek, dat niet graag een avond waagt Wie dat wel durfden bestaan hebben zich hun aan wezigheid niet behoeven Ie beklagen. Want de heer Schouten is een volkomen uitge groeid organist, voor wiens technisch mees terschap we alle respect hebben, In een vrij uitgebreid en gevariéerd programma van Duitsche en Fransche meesters heelt hij onomstootelijk geloond dat het orgelspel als zoodanig geen geheimen meer voor hem heeft, dat hij Iemand is, die uiterst consciën tieus staat tegenover de technische eisc'tien, die de uit te voeren werken stellen. De aller beste proefsteen daarvoor leverde de vijfde sonate van Bacli „voor 2 manualen en pedaal". De accuratesse, de spelzekerheid. die de heer Schouten hierin ten toon spreidde hieven a! dadelijk eiken Iwijiel aan zijn organistische vermogens op. Wie in zoo'n strenge trio-sonate, waarin slechts drie stemmen consequent contrapunteeren, ai die weerbarstige figuren en figuurtjes hun volle deel geeft met een gemak, dat nergens het rhythme aantast, het middendeel der sonate vooral bevat in dit opzicht veel steenen des aanstoots voor hem bestaat in de heele orgelliteratuur nauwelijks één technische moeilijkheid. En dat is dan ook in het verder verloop van den avond vol komen bevestigd. We vermoeden dat dit de meesten der bezoekers pas duidelijk gewor den is na de evengenoemde sonale. waar mee de heer Schouten opende. Want. niet tegenstaande de virtuositeit die we daarin op waarde stolden, is dit toch hel stuk van fhel programma, dat niet in allen deele ge slaagd mag heelen. Het groole registratie- probleem der sonate is door den lieer Schou ten niet gaat opgelost. Het gaat daarbij niet zoozeer om de klankkleur der Stemmen als wel om hun evenwichtigheid Uit een dyna misch oogpunt. Hel pedaal sprak tegenover de manualen te weinig duidelijk en was door een overheerschend 16-voets register te ver verwijderd om geen hinderlijk leege ruimte te voelen en om het op zich zelf zoo loffelijk rhythmische spel toch niet ecnigs- zins doezelig te maken. En dan is het met de muzikale werking van dit nobele lijnen spel gedaan. Voor een gast, die het instru ment ter plaatse niet door en door kent, is het gevaarlijk een Bachsche sonale le spelen als de lijd voor hel moeizaam „Auspro- bieren" der stemmen ontbreekt. Slaagt het stuk dan niet naar wensc'h dan valt het te betreuren vooral omdat er nog altijd men- schen, waarachtig muzikale menschen zijn. aan wie het oprechte geloof in Bach nog moet worden bijgebracht en die zich dan weer sterk voelen in hun meening dat Bachsch» 9choonhetd niet de hunne is. Overigens, gelijk reeds gezegd, niets dan lof voor het kernachtige, gezonde, door en door muzikale spel van den heer Schouten, dat de verdere nummers van hel programma loopende van Bach en dien9 Franschen tijd genoot Clérambault over Franck, Salnl- Saéns, Boélmann tol den nog levenden De Sévérac, in het gunstigste licht plaatste. DE PRACTISCHE OPLEIDING VOOR DE ZEE-, RIJN- EN BINNENVAART. Een nieuwe organisatie gesticht. Te Amsterdam is gistermiddag een ver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer M. J. van Aiphen de Veer, inspecteur van het nijverheidsonderwijs uit 's-Gravenhage, tot stichting van een nieuwe organisatie voor de praclisohe op leiding voor de zee-, Rijn- en binnenvaart. Aan deze vergadering namen o.a. deel de heeren C. Fock, hoofdinspecteur voor de scheepvaart te 's-Gravenhage, T. L. Mel- lema, inspecteur voor de scheepvaart en voorzitter van de examencommissie -voor schipper bij de binnenvaart te Groningen, de directeuren van de zeevaartscholen te Amsterdam, Groningen en Den Helder, de directeuren van de binncnvaartscholen te Amsterdam en Rotterdam en vertegenwoor digers van een aantal belanghebbende or ganisaties uit het geheele land. Nadat de heer G de Jong, directeur van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart, een uit eenzetting had gegeven van de practische opleiding bij de binnenvaart, deelde hij mede, op welke wijze getracht zal worden de opleiding voor de zee-, Rijn- en binnen vaart te centraliseeren. De inspecteur van het nijverheidsonder wijs, de heer M. J. van Alphen de Veer, lichtte daarop het voorgestelde reglement voor de nieuwe organisatie loe. De nieuwe organisatie heeft de beschikking over het instructievaartuig „Prins Hendrik", dat tot nu toe ook reeds voor oefentochten voor de leerlingen der zeevaartscholen werd ge bruikt. Hij deelde mee, dat de exploitatie van het schip gunstig is en dat de exploi tatiekoeten geheel door hxkomsten gedekt worden. De minister van onderwijs heeft thans de verbouwing van de „Prins Hen drik" goedgekeurd en daardoor zal het instructievaartuig ook voor de kustvaart geschukt worden, hetgeen in het belang van het zeevaartkundig onderwijs is. Ook de vooruitzichten voor de exploitatie in de toekomst, wanneer de Prins Hendrik vergroot zal zijn, noemde spr. gunstig. Bij de debatten werd er van verschil lende kanten op gewezen, dal in ons land een goede opleiding voor matrozen en ander personeel van lageren rang bij de koopvaardij ontbreekt. Deze opleiding is in het buitenland vooral in Duitschland veel beter geregeld. In vele landen zijn voldoende schoolschepen in de vaart, ter wijl dit in ons land met zijn groote koop vaardijvloot niet het geval is. Van alle kanten werd samenwerking op het gebied der opleiding voor de zee-, Rijn en binnenvaart toegejuicht Het reglement van de nieuwe organisatie, welke zal werken in het centraal verband t an het onderwijsfonds voor de Binnen vaart, werd vastgesteld, In den raad van commissarissen zijn be noemd do hecren: M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van liet nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage, voorzitter, G, de Jong, di recteur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, secretaris, C, Fock, hoofdin specteur voor de Scheepvaart te Den Haag, G. C. Nuy te Rotterdam, P. Haverkamp, directeur van de Zeevaartschool te Amster dam, S. J. van Limburg Slirum, secretaris van do Vereeniging van Nod. gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij te Amster dam en H. Jan-zen, voorzitter van den Ned. R.-K Bond van Transportarbeiders St. Bo- nifaems namens het R.-K. Werkliedenver bond, leden van het Dagelijksch Bestuur en verder T. L. Mellcma. inspecteur voor de scheepvaart le Groningen. J. Brauligam, voorzitter van don Contra-Ion Bond van Transportarbeiders to Rotterdam, P. L Lu- eassen, voorzitler van de Kon. Ned. Roei en Zeilvoreeniging to Bussum, H. J. Bar- tclings, directeur van do Zeevaartschool te Groningen, W. Th. van Mierlo, directeur van de Zeevaartschool te Den Helder, A. de Vos, directeur van de Bin nen va.arisch ooi te Rotterdam; A. Banning, directeur van de Binnenvaarl3cthool le Amsterdam, M. Vccnslra. voorzitter van de Vereeniging van Sehccpswerkluigkundigen tc Rotter dam, A. Elffers, voorzitter van de Ned. Ver. van Gezagvoerders bij de Binnenvaart. W. Slrijbis, voorzitler van den Bond van Ohr. Fabrioks-, Haven- en Transportarbeiders namens het Christelijk Nationaal Vakver bond, F. Verschoor van Nisse. Rijkshaven- meesier le Rotterdam; mr. J. H, Kiewiet de Jonge, secretaris van hel Centr Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart le Den Haag en A. Berdenis van Bcrlekom té Middel burg. De vergadering besloot de verbouwing van het instnieiievaartuig Prins Hendrik aan (e tesleden. HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. Geen overeenstemming bereikt. De partgen in de typografie hebben Dins dag en gisteren vergaderd, om te trachten tot overeenstemming te komen betreffende een nieuw collectief arbeidscontract. Deze overeenstemming, zoo deelde men ons van werkgeverszijde mede, is niet bereikt. De patroons boden aan een loonsverhoo- ging van drie cent per uur, geleidelijk in te voeren. De werknemers handhaa d n echt r hui, eiscb van vjjf cent per uur, eveneens geleidelijk in te voeren. Daar de patroonsdelegatie, die aanvanke lijk op het standpwnt stond, dat in dé hui dige omstandigheden geen looitsverhaoging mogelijk was, ter wille van het behoud der samenwerking, dit uiterste voorstel van dr e cent per uur hadden gedaan en de werk nemers dit aanbod onaannemelijk achtten, moest de voorzitter ten slotte wel de con clusie trekken, dat verder onderhandelen nut teloos was en heeft de patroonsdelegatie der onderhandelingseommissie haar mandaat ter beschikking gesteld van het algemeen hoofd bestuur der Federatie. OPVOLGER VAN PROFESSOR VAN EYSINGA IN DE RIJN VAARTCOMMISSIE. Een gewichtige benoeming. In verband met zijn benoeming tot rech ter bij hei Hor van internationale Justitie, zal prof. jhr. van Eysinga Dinnc-nkort niet alleen zijn professoraat te Leiden neer leggen maar ook altreden als lid van de centrale Rijnvaartcommissie. Men herinnert zich de groote rol, welke deze geleerde aldaar gespeeld heeft en hoe hg indertijd aandrong op de uitvoering van üelangrgüe werkzaamheden in het Hellegat, ten einde daaromtrent daar een en ander te kunnen mededeelen in de vergadering der Rijnvaart- commissie en daardoor een aanval op Neder lands Souvereine rechten over de tusschen- wateren te kunnen afweren. De strijd om deze rechten is echter nog niet ten einde gestreden de aanvallen zullen waarschijnlijk herhaald worden. De aandui ding van een plaatsvervanger van prof. van Eysinga a.s eerste Neder.andsche vertegtn- woordiger in de Centrale commissie is dus van het allerhoogste belang. Het Hbl. wijdt er een uitvoerige beschouwing aan. Ziehier het slot dezer beschouwing: „Is de opgelegde taak voor de regeering te zwaar geweest? Er zijn symptomen ge weest die het helaas zouden doen vermoe den. In een zaak waarin men staat of valt met de handhaving van enkele eenvoudige beginselen, komt men zonder een beginsel vaste houding niet uit, en blijken van groote beginselvastheid zjjn hier door de Nederiandsche regeering niet duidelijk ge geven. Het ware zoowel in het belang van Nederland als van het vertrouwen dat een volk in zijn regeering moet kunnen stellen, wanneer omtrent deze zaak nog eens een heldere verklaring gegeven werd. Het zijn moeilijke omstandigheden waar onder thans aan de regeering de steun ont valt van den heer Van Eysinga, den man, die haar sedert lange jaren in Rijnvaart- zaken vertegenwoordigde, en die vele voor treffelijke resultaten heeft bereikt. Het zij haar gegeven een goeden opvolger te vin den die beschikt over de beginselvastheid en flinkheid, welke thans voor dit ambt noodig zijn. In het belang van een goede rechtsontwikkeling, zoowel als van Neder land". DE PRIJZEN VAN DE STEENKOLEN. Vragen van den heer Bierema. De heer Bierema hoeft aan den Minis- tor van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is het juist, dat ten gevolge van een in Juni 1620 tusschen kolenproducenten ge sloten prijsakkoord, waarbij ook de Ne derlandsche Staatsmijnen zich aansloten, de kolonprijs gemiddeld met ruim f. 1 per ton is gestegen en de Nederlandsche kolen- verbruikers dientengevolgo 16 milliocn per joair meer betalen dan zonder die prijsaf spraak het geval zou zijn geweest, en in dien niet, waarom niet 1 2. Is het juist, dat onze Btaatsmijncn zich ook thans woer bij de West-Europee- eche prijsregelingen zullen aansluiten, ten einde te trachten de kolonjttijzen te doen stijgen 3. Acht de Minister het in het belang van de Nederlandsche kolenverbruikers, dat onze Staatsmijnen medewerken door middel van kunstmatig verhoogde kolenprij. zen de elders in de mijnindustrie bestaan de moeilijkheden te verlichten, of is de Minister van oordeel, dat de toestand, waarin onze mijnen vorkeeren, daartoe dringt, 1 4. Ia de Minister niet van oordeel, dat in tijden van malaise het voor de werkge legenheid van het allergrootate belang is, dat de productiekosten zoo laag mogelijk worden gehouden en dat een opdrijven der kolenprijzen met dat streven ten eenen- male in strijd is, terwijl ook de gebruikers van huisbrand daarvan dupe worden 5. Indien het in de vorige vraag be doelde bevestigend mocht worden bennt- woord, wil de Minister dan maatregelen nemen, teneinde te voorkomen. Hat onze Staatsmijnen aan prijsafspraken ten na- deele der consumenten deelnemen! GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN. In het bestuur van den Bond van gepen- sionneerden bij de Nederlandsche Spoor wegen is oneenigheid ontstaan over de be zetting van de bestuursfuncties. Den laat- sien tijd was secretaris van den Bond He heer M. W. Wijnoogst te Santpoort, die in de laatste algemeene vergadering wel als bestuurslid werd herkozen, doch in de daarop gevolgde bestuursvergadering niet weer als secretaris werd benoemd. De heer Wijnoogst beweert nu, dat bij deze verkie zing de bepalingen van het huishoudelijk reglement niet zijn nagekomen, en ook dat de voorzitter, de heer J. Zijlstra, te Haarlem, niet op wettige wijze is gekozen. Op grond hiervan weigert de heer Wijnoogel de onder zijn berusting zijnde stukken uit handen te geven tn de bestuursvergadering is de heer H. J. Klein ie Haarlem niet als penningmeester herkozen. DE EERSTE SOLO-VLUCHT NAAR NED.-INDIë. De heer J. E. van Tijen, die gistermorgen om half tien met zijn Pander-sportvliegtuig „Do Adelaar" van hel vliegveld Schiphol is vertrokken voor een zakenreis per vliegluig naar IndiS, 19 gistermiddag te half drie (3.10 uur Duitsc'he tijd) te Berlijn aange- RECLAME. 970 RADIO-UITZENDING VAN EEN TECHNISCHEN PROEFTOCHT. Morgenmiddag door de Avro. De AVRO. deelt ons mede: Tijdens den technischen proeftocht welke morgen door 't stoomschip „Colombia" van de K. N. S. M. zal worden gehouden, zal de AVRO. trachten om tusschen 12 uur '9 mid dags en 16 uur, van volle zee uit bizonder- heden van den tocht mede te deelen. De uitzending zal geschieden door den 9cheepszender en dan opgevangen worden door een kuststation. Per telefoonlijn zal dan een Verbinding tot stand worden ge bracht met hel studio te Hilversum, van waar per golflengte 298 M. zal worden gereiayeerd. VERSPREIDE BERICHTEN. In tegenwoordigheid van den Burge meester. de wethouders, leden van den ge meenteraad, bestuur van de Kamer van Koophandel en talrijke autoriteiten is de Rotterdamsche Bijenkorf gisteren officieel geopend. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester der gemeente Smallingerland de heer J. Wuite. UIT NED. OOST-INDIE. PAKHUIZEN VAN DE KODAK IN BRAND. BATAVIA, 14 October. (Anela) Een felle uitslaande brand verwoeste hedenmorgen tusschen tien en elf uur alle goedangs (pak huizen) van de Kodak Limited Incorpora tion op Noordwijk. De geheele voorraad, welke daarin lag opgeslagen, ging in vlam men op, slechts de steenen muren bleven over. Het toko-gebouw werd niet aangetast. De oorzaak van den brand is onbekend. De brand ontstond in de achterste goedang, oogenschijnlijk dicht onder het dak. Dc vlammen sloegen plotseling uit. De brand weer kon slecht9 de nevenstaande gebou wen tegen het vuur beschermen, omdat de inhoud van de brandende goedangs uiterst brandbaar was en n.l. bestond uit massa's Kodak-films, afdrukpapier enz,, benevens een zestigtal kleine filmtoestellen. De schade werd voorloopig getaxeerd op f. 150.000. Alles was verzekerd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ce ontwapening. De voorbereidendo ontwapeningsconfe rentie is tegen 3 November te Geneve bij eengeroepen De vroegere president van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, heeft voor studenten »n professoren van de Yale-untversiteit te New York een voordracht gehouden over het pan-Europa-vraagstuk. Dr. Schacht verklaarde, dat de gedachten- gang van Briand berustte op politieke be weegredenen en dat Briand met zijn plan slechts streeft naar consolidatie van do hui dige positie van Frankrijk. Een statenbond zooal? Briand dien wenscht. en die slechts de overwonnen vol ken en niet de overwinnaars, tot ontwa pening dwingt, is zonder eenige innerlijke rechtvaardiging. De algemeene ontwapening en het opheffen van aile militaire verdragen is eerste voorwaarde voor het scheppen van de Vereenigde Stalen van Europa. Frankrijk, dat door annexatie van Elzas- Lotharingen in hooge mate economisch on afhankelijk is, heelt den Europeeschen Sta tenbond het minste noodig. Een aaneensluiting dor Europeesche mo gendheden op economische basis is waard, dal men er naar streeft en is zelfs noodzake lijk. Europa kan niet door politiek, maar slechts door een grondig bogsip voor haar economische behoeden gered worden De wereld buiten Europa behoeft een econo misch opgebouwd pan-Europa niet te vree zen. aangezien daardoor de koopkracht en de afzetmogelijkheden voor de geheele we reld zullen stijgen. Dr. Schacht eindigde zijn rede met de woorden; „De voorspoed voor allen is de beste waarborg voor den vrede, niet de onderdrukking van een enkele mogendheid". SPANJE. Verkiezingen in 1931. De verkiezingen zijn voorloopig bepaald op 4 Jan. a.s. De stakingen nemen allerwege af. BRAZILIË. Ds opstand. De berichtgeving over den opstand is thans 2oodanig. dat het werkelijk schijnt, dat de regeering aan de winnende hand ie De Amerikaansche regeering steunt ds regcering volledig. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2