WINTERDIENST 1930-1931. 71ste Jaar^an? DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 No. 21651 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. JUBILEA BIJ DE N.Z.H.T.M. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordemdsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 7 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 rp portokosten. 70.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Onze Winterdienstgids wordt heden aan al onze abonné's bij de bezorging van het Dagblad uitgereikt. DE DIRECTIE. 1"! VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 20 OCTOBER 1930, des namiddags te twee unr, in het gebouw „TOT NUT VAN T ALGEMEEN" (Steenscbnur 21). Alsnog te behandelen nè punt 13: 963 13a. Voorstel tot verkoop van een gedeelte Berm langs den Haarlemmerlrekvaartweg, Ikad. -bekend gemeente Noordwijkerhout, Sec tie B. nt>. 912 ged., aan G. Bouwmeester. (212) 13b. Voorstel: a tot verkoop van een perceel bouwgrond nabij den Leidschen Hout, aan bet verlengde van de Fagelstraat hoek Ledenberchstrait, "kad. bekend Sectie P. no. 98 ged., aan B. Buurman q.q. b. tot beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van eenige wegen en de uitvoe ring van eonige daarmede verband houdende werken na-bij do toegangen tot den Leidschen Hout. (213) 13c. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Zuid-Westzijde van den in aanleg zijnden weg langs de trambaan der H. T. M., nabij den Rijnsburzerweg, kad. bekend Sectie P. Nis. 982 (ged). 983, 12-11 (ged.) en 1242 (ged.), aan A. van Zijp. (214) 13d. Voorstal tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de vernieuwing van het riool in den Maredijk, tusschen den Rijnsburgersingel en de Aloëlaan. (215) 13e. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitdieping van den scheep vaartweg Haven Oude Vest Turfmarkt en eenige andere diepwerken en de aanschaf fing van een 7en onderlosser ten behoeve van den Reinigingsdienst; b. tot onderhandsche opdracht van de sub a bedoelde diepwerken aan de N.V. Maat schappij tot Aanneming van Waterbouw werken v.'h. A. H. Hofman, te Haarlem. (216) DE BURGEMEESTER BENOEMING IN DEN HAAG EN DE HEER Mr. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Naar aanleiding van de dezer dagen in enkele bladen vermelde geruchten kunnen wij het volgende mededeelen: Tusschen de regeering en mr. A. van de Sande Baiklhuyzen zijn geen besprekingen gaande ten aanzien van de bezetting van de door het vertrek van mr. J A. N. Patijn ledig gekomen plaats van Burgemeester der Residentie. Het gerucht als zouden door mr. Van de Sande Bakhuyzen voorwaarden voor het aanvaarden van die betrekking zijn gesteld, is dan ook onjuist, terwijl bovendien, naar de meening van mr. Van de Sande Bakhuyzen voor de aanvaarding van deze benoeming geen voorwaarde als de in de dagbladen genoemde, ma.g worden gesteld. DE TREINVERBINDING LEIDEN—UTRECHT. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Utrechtsche Kamer van Koophandel vestigden de leden der Kamer de aandacht van de directie der Nederlandsche Spoor wegen op de noodzakelijkheid een verbete ring tot 9tand te brengen van den spoor wegdienst UtrechtLeiden. Plaatsen a]s Alphen a. d. Rijn en Leiden, welke zich de laatste jaren zeer sterk ontwikkeld hebben, zouden ten zeerste met een verbeterden trei nenloop gebaat zijn. Thans, zegt de Kamer, is de situatie zóó, dat men de lijn Utrecht- Leiden liever mijdt om dan zij het met tijdverlies langs een omweg over Rotter damAmsterdam of Den Haag per snel trein Leiden of Utrecht te bereiken. Ge vraagd werd om, bij wijze van proef, eenige directe sneltreinen UtrechtLeiden in te leggen met Alphen en Woerden als stop plaatsen. De directie wees er op, dat de slecht be zette treinen en de exploitatie-uitkomsten od dit traject de geneigdheid om verbetering aan te brengen niet stimuleeren. Omdat ver leggen van treinen niet wel mogelijk is, zou tot het inleggen van nieuwe treinen moeten worden overgegaan. Met het oog op de kos ten maakt het,dus een punt van zeer ern stige overweging uit of tot het nemen van een dergelijken maatregel zou kunnen wor den besloten. NED. REIS-VEREENIGING. Ter opening van het winterseizoen heeft de afd. Leiden der N. R. V. zidh de mede werking kunnen verzekeren van den heer D. J. v. d. Ven, den bekenden folklorist uit Oosterbeek, die Dinsdag 21 Oct. a.s. in de groote zaal van „Zomerzorg" een geheel bijzondere lezing zal houden over en aan de hand van lichtbeelden een reisje maken zal door ..Folkloristisch Nederland". Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de advertentie in dit blad. De jaarlijksche huldiging der jubilarissen 1930 der N.V. Noord-Zuid-Holl. Tramweg- Mij., vanwege het daartoe geslichte fonds zal morgenavond plaats hebben in de con- certzaal Concordia" alhier. Naast de huldiging zal een variété programma worden gegeven, terwijl ook het -muziekkorps der tram medewerking 'zal ver- 1 apt) pn -Hierboven geven wij-de portretten der jubilarissen. Bovenste rij van links naar rechts H. M. van der Berg, controleur te Leiden (25-jarig ambtsjubileum); H. van de Water, nachtstoker te Hillegom (40 jaar), A. van der Nadort, conducteur te Leiden (25 jaar); onderste rij: II. Hollander, conducteur te Hillegom (25 jaar); J. A. A. van der Burgh, voorman-schilder te Rijnsburg (25 jaar) en L. van Dorp, conducteur te Voor burg (25 jaarX HET GEMEENTEVERSLAG OVER 1929. Enkele cijfexs. Verschenen 19 het Gemeenteverslag over 1929 Natuurlijk wordt in den aanvang daarvan nog eens het droeve relaas van den Stadhuisbrand met alle gevolgen van dien op 12 Febr. dies ater! gegeven. In schrille kleuren wordt deze ramp voor d' sleutelstad afgeteekend. Van den verderen inhoud in hoofd zaak bekend willen we hier en daar een greep doen. De bevolking bedroeg 31 Dec. 1929 34.137 mannen en 36.215 vrouwen, totaal 70.352. Een vermeerdering van 304 9inds 1 Jan. van dat jaar. Buiten echt wer den 123 kinderen geboren. In het Acad Zie kenhuis werden 524 kinderen geboren (184 uit Leiden, 340 van andere gemeenten), 615 huwelijken werden voltrokken, 32 echtschei dingen ingeschreven. Overleden zijn 657 personen, 300 mannen, 357 vrouwen. In het Acad. Ziekenhuis overleden 101 personen uit Leiden, 158 van elders. In 1929 werden 3 kinderen minder ge boren dan in 1928, overleden 16 personen meer. Het sterftecijfer was 10.09. Er ver trokken 395 personen meer dan zich hier vestigden. Het aantal woningen vermeerderde met 114. verminderde met 51. Wint 63. Het aantal drankwetvergunningen bedroeg op 1 Mei 1929 117 (tegen 122 in 1928). Het maximum-aantal bedroeg 80. Het aantal verloven was 83. Begraven werden 787 lijken; op Rhijnliof 565, op de R.K. begraafplaats 192, aan de Groenesteeg 23 en op de Israel, begraafplaats te Katwijk 7. De kosten der politie bedroegen f. 354.261.26 tegen f. 347.144.69 1/2 over 1928, die der brandweer f. 47.182.61 tegen f. 35.240.94 1/2 m 1928. Aan straatverlichting werd betaald f. 70.551.19 voor gas en f. 26.096.67 voor electriciteit. 5 personen verdronken. 6 ongelukken had den plaats met doodelijken afloop van de 251; 11 personen bleven plotseling dood, 4 pleegden zelfmoord, 5 deden een poging daartoe-. 316 werden opgebracht voor open bare dronkenschap, aan 966 werd nachtver blijf verleend. 85 brander, werden aange geven.. 7009 personen overnachten in hotels en logementen. o TENTOONSTELLING HET NEDERL. RAADHUIS. Een interessante expositie in Templnm Salomonis. Juist op een oogenblik, dat het woord „stadhuis" op iederen Leidenaar 'n bijna fas- cineerenden invloed uitoefent, heeft de firma Burgersdijk en Niermans in „Templum Sa lomonis" een tentoonstelling gearrangeerd van het Nederlandsche Raadhuis, welke tot 13 November a.s. geopend zal blijven. Uit den aard der zaak is een belangrijk deel dezer expositie, welke ver over de 200 teekeningen en platen omvat, gewijd aan het Leidsche Stadhuis, dat aan de hand van de hier aanwezige gegevens desgewenscht in zijn ouden vorm volledig ware op te bouwen. We zeggen dit niet om daarmede de wenschelijkheid te betoogen want dat zou niemand willen doch ter illustratie van de groote mate van volledigheid, zoo wel ten aanzien van den voorgevel, de in deeling, de ornamentiek als den toren. We vinden er teekeningen en gedetailleerde be schrijvingen va/11 de hand van Van Mieris, Orlers (1641), van Leeuwen (1672) W. Pleyte (Leiden voor 300 jaar, uitg. Brill 1874) en tal van anderen. Vanzelfsprekend ontbreken ook de nieuwe plannen van den heer Dudok niet en het is alweer een gelukkige gedachte van de sa menstellers dezer tentoonstelling geweest om daarnaast een overzicht te geven van de verschillende ontwerpen van dezen bouwmeester. Behalve dit alles is er nog een uitge breide collectie platen, teekeningen en boek werken van en over andere Nederland sche raadhuizen, o.a. het tegenwoordige Kon. Paleis te Amsterdam, de raadhuizen van Haarlem, Alkmaar, Den Haag. Rotter dam, Delft, Gouda, Oudewater, Schoonho ven, Utrecht, Middelburg, Vlissingen, in Friesland en Groningen, kortom te veel om op te noemen. Ter completeering wordt nog een overzicht gegeven van de voornaamste Vlaamsche stadhuizen. We wenschen de firma Burgersdijk en Niermans geluk met dit initiatief en beve len deze tentoonstelling bij iedereen, die belang stelt in stadhuisbouw, warm aan. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen god geleerdheid: mej. F. A. G. de Klark (Ooster beek) voor het candidaats-examen genees kunde mej. D: M. J. J. Hendriksen (Leiden) en de heeren J. C Gunst (Breda), J. H. van Bolhuis (Den Haag), R. de Jong (Den Haag), W. A. van der Sluis (Leiden), H. van Nouhuis (Leiden) en H. M. de la Parra (Amsterdam), DE OPVOLGER VAN Prof. Dr. G. TELGERSMA, De benoeming van dr. E. A. D. E. Caip binnen enkele dagen te verwachten. Naar wij uit zeer goede bron vernemen komt voor de benoeming tot hoogleeraar in de psychiatrie aan de Leidsche universi teit als opvolger van prof. dr. G. Jelgersma, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd moet aftreden, volgens „De Tijd" in de eerste plaats in aanmerking dr. E. A. D. E. Carp, hoofdassistent aan de psychia trisch neurologische kliniek der Leidsche universiteit te Óegstgeest, wiens benoeming reeds binnen enkele dagen kan woTden te gemoet gezien. Eugène Antoine Désiré Emile Carp werd geboren te 's-Gravenhage op 4 Juni 1895. Hij ontving middelbaar onderwijs aan de gymnasia te Gorinchem en te Breda, stu deerde daarna aan de Leidsche Universiteit in de geneeskunde en werd in 1921 tot arts bevorderd. Hij promoveerde in 1923 op een proefschrift, getiteld: „Het manische ele ment in de paranoia". Gedurende bijna tien jaar was hij assistent voor de psychia trie hier ter stede; hij werd in 1926 toege laten als privaat-docent voor de klinische psychiatrie. In dat jaar werkte hij oek eenigen tijd aan de Kaiser Wilhelm Anstalt te München onder leiding Van professor Spielmeyer. Als leerling van prof. Jelgersma be oefende dr. Carp naast de klinische psy chiatrie en de hersen-anatomie ook de psycho-analyse. Sinds vijf jaar was hij verbonden als psychiater aan het observatie/huis voot crimineele kinderen te 's-Gravenhagehij was bovendien practiseerend zenuwarts te Leiden. De jonge geleerde publiceerde talrijke artikelen in binnen- en buitenlandsche vaktijdschriften, zoowel over klinische psy chiatrie als over hersen-anatomie en psycho-analyse. Sinds 1921 vindt men zijn naam herhaaldelijk in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde, in het Ned. Maandschrift van Geneeskunde, in de PsyCh. en Neur. Bladen en verder in het internationaal Zeit- 9chr. f. Psychoanalyse en in het Zeitsöhrift f. d. Ges. Neurol, und Psychiatrie. Wij noemen daaruit, mot voorbijgaan van veel andere bijdragen, de studiën over „Zelf moord", „Over de waarde der moderne methoden van psychologisch en biologisch onderzoek bij de beoefening der klinische psychiatrie"; „Over de psychoanalytische behandelings-methode, getoetst aan eenige gevallen", „Over de psychische behandeling der perversies van het geslachtsleven", .Analyse einer besonderen Form van Sa- dismus", „Phycho-analyse dun cas d'ex- hiibitioimisme". In 1929 verscheen van dr. Carp's hand een monographie „Over Dwangneurosen", in 1930 een monografie, getiteld: „Bijdragen tot de psychologie der schizophrene psy chosen". LITTERIS SACRUM. Jubileumboekje ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Het bestuur van de bekende Leidsche tooneel vereeniging „Litteris Sacrum" zendt ons een welverzorgd jubileumboekje, dat m hoofdzaak bedoeld is als gids voor de ko mende feestelijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan, doch tevens als blij vende herinnering. Men weet, dat ter eerp van dit jubileum een groote tooneehvedstrijd is georganiseerd, waaraan door acht van do meest vooraanstaande Nederlandsche dile»- tanlenvereenigingen wordt deelgenomen. Onze burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuijzen leverde onder den titel ..Het Leidsche Landjuweel van 19301931" een van groote waardeering getuigende bijdrage, welkp aldus beriuit: „En nu gaat tre uw 75-jarig feest vieren. Gij brengt daartoe een Landjuweel binnen onze stad, dat ons den ganschen winter in een orgie van tooneelspelen zal doen ge nieten en ons een kamp zal doen bewon deren om wie op het schoonst Thalia dient. Gij eert daarmede de kunst die ge liefheb!. Vergun mij. dat ik hier uit naam van uwe tallooze dankbare bewonderaars eer de op richters, de bestuurders en werkers van hot verleden en u, verzorgers en dragers van het heden en de toekomst. Litteris Sacrum is een sieraad voor de stad". De eere-voorzitter, de Heer J. C. A. Bin nendijk geeft eveneens schriftelijk uiting aan zijn genegenheid jegens „L. S.", ter wijl het eere-lid. de heer j. T. van Bostelen herinneringen uit de oudheid ophaalt. Dp voorzitter, de heer T. M. Mazurel memoreert in een beknopt historisch over zicht de voornaamste lotgevallen der ver- eeniging, terwijl de spelleider, de heer B. Hageman een „sappig" verhaaltje schreef over „litteris.achter het voetlicHt"s BINNENLAND. Een nienwe organisatie opgericht voor de practische opleiding voor de zee-, Rijn en binnenvaart. (Binnenland, le Blad). Dreigend conflict in de typografie. (Bin nenland, le Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Te Amsterdam zijn drie arbeiders onder kelen bedolven geraakt; één van hen is gedood. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. In November is de voorbereidende ontwa peningsconferentie bijeengeroepen. (Buitenl. le Blad). De verkiezing van het presidium van den Dnitschen Rijksdag. (Buitenl., le Blad). Aandrang tot wijziging der vredesver dragen. (Tel., le Blad). KON. NED. MAATSCHAPPIJ v. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Een geslaagde bijeenkomst. Een zeer druk bezochte vergadering van de afd. Leiden en Omstr van bovengenoemde Maatschappij vond gisterenavond in „In den Vergulden Turk" plaats. Bij de opening heette de voorzitter, do heer J. G Bal lego, het dagelijksch bestuur vau de zuster- afdeeling van Noordwrjk van harte welkom alsmede het eerelid den lieer E. Th. Witte. Verder werden de heer Jan Kriest Jzn. en de besturen van de afd. Óegstgeest van de Alg. Ver van Bloembollencultuur en de Ver. van Oudleerlingen der Tuinbouwcur- sussen gecomplimenteerd met de behaalde successen met het Bloemencorso der 3-0c- tober Vereeniging, evenals de Leidsche Tui niers en Bloemistenvereeniging voor den fraaien tuinaanleg. Door laatstgenoemde vereeniging was een verzoek gezonden om een medaille voor den Tuinen wedstrijd. Besloten werd hiervoor een zilveren medaille beschikbaar te stellen. Na voorlezen der notulen, die ongewijzigd werden goedgekeurd, had ballotage van eenige nieuwe leden plaats. De heeren C. van Zjjst, J. Brinkman en J. Mater werden benoemd als jury voor puntenstelsel. Hierna had de behandeling van den Be schrijvingsbrief voor de Alg. Ver der Mij. plaats. Deze zal 23 Oct. a.s. plaats hebben te Noordwjjk Binnen, in hotei Royal". Bij de bespreking van dezen brief vond de voorzitter van de afd. Noord wijk, de heer H. de Boer, gelegenheid mede te deelen dat de deelnemers van de Alg. Ver. op het Gemeentehuis zullen worden ontvangen en dat ververschingen zullen worden aan geboden. In de pauze konden de leden een mooie inzending Bougainvillea glabra Sanderiana van den heer Jan Kriest Jzn., een dito inzending heestertakken met vruchten van den heer M. J. Esseveld en een groepje Herfstasters van den Leidschen Hortus he- I wonderen. Aan de Bougainvillea's werd door de jury 12 punten toegekend, terwijl het overige een eervolle vermelding mocht ontvangen. Na de pauze deelde de heer Kriest mede hoe men de lastige Gerbera Jamesonië moet kweeken. terwijl de heer J. H. Smit de vraag inleidde, „Wat de beste auto-versiering is; of één kleur beter is dan meerdere kleu ren en zoo ja, welke kleuren dan iiarmo- nieeren". Vooral bij deze laatste vraag schoten de hloemhinder. uit hun hoek en werd de bloeraschikkunst van alle zrjden be sproken, zoodat diverse wedervragen duide lijk werden opgehelderd. Nadat de verschillende inzenders hun j planten en bloemen nad°r hadden toege icht, sloot de voorzitter met woorden van dank aan de sprekers deze zeer leerzame bijeen komst. TENTOONSTELLING „LEIDSCHE VOLKSHUIS" Van Vrijdag 17 tot en met Zondag 10 October zal in. het Leidsche Volkshuis een tentoonstelling worden gehouden van hand werken, weefwerk, metaal en houtarbeid, alles vervaardigd op lessen en clubs. Om eens te laten zien op welke wijze de kinderen ook verder nog worden bezig gehouden. zullen er tijdens de tentoonstel ling demonstraties worden gegeven van speelliedjes, volksdansen, gedramatiseerd sprookje enz. Wie zich dus pens een goed beeld wil vormen van het werken met kin deren en rijpere jeugd, kome eens kijken, terwijl de jeugdige bezoekers zullen geni>' ten van de voorstellinkjes. .Voor toegang zie advertentie.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1