Hoe is de publieke opinie over het Stadhuis-plan van den Heer Ir. Dudok 71sïe Jaarfan w WOENSDAG 15 OCTOBER 1930 No. 21650 STADSNIEUWS. ;10M Het voornaamste nienws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regel toot advertentiêo uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd lijn. Voor alle andeTe advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine Adrertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week0.18 Franco peT post I. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. INAUGUREELE REDE VAN PROF. Mr. H. G. P. DUYFJES. De greep der rechtswetenschap. Prof. Duyfjes. In tegenwoordigheid van curatoren, pro fessoren, lectoren, privaat-docenten en stu denten heeft hedenmiddag in het groot- auditorium der Universiteit, prof. mr. H. G. P. Duyfjes, benoemd tot hoogleeraar in het Nederlandsck-Indisch recht, dit ambt aan vaard met het uitspieken van een rede, ge titeld „De greep der rechtswetenschap". In het begin van zijn rede stelde spr. de vraag: wat is rechtsordening anders dan zelf-ordening der werkelijkheid? Wij ver- keeren zoo vertrouwelijk met de schimmige gestalten van wet en recht, wetgever en rechter en justitiabele. Onwerkelijke ab stracties, die het levend substraat dreigen te overwoekeren. Maar de rechtsordening in gestadige zelf-verkeering en zelf-bewerking spot met alle pogingen van wetgever en rechter om haar te vangen in het net eener formuleering, wier starre letter haar levende wisseling nimmer achterhaalt. Een inzicht, Heden hebben wij aan alle gezinnen te Leiden een dubbele briefkaart (antwoord betaald) per post toegezonden, ieder gezin ontvangt du? een dubbele briefkaart, waarop wij de vraag gesteld hebben of men vóór of leger, het pian Dudok is voor den bouw van het stadhuis, zooals dit sedert Augustus ter publicatie is afgegeven Wij vragen met te meer klem de antwoord-briefkaart per keerende post te willen terugzenden, daar toch in de Raadszitting van 7 Juli j.i duidelijk naai voren is ge komen, dat ook Burgemeester en Wethouders er prii« op stellen het oordeel van de burgerij over het nieuwe plan te kennen. Door zijn meening kenbaar te maken, vervult men een daad in het belang onzer gemeente. De antwoord-briefkaart kan zonder postzegel gepost worden. Ten overvloede hebben wij hieronder nogmaals een drietal leekeningen van het door den heer Ir. Dudok ingediende plan afgedrukt Het aantal der binnengekomen antwoorden en dat vder vóór- en tegenstemmers zullen wij in ons Blad bekend maken Hej; Nieuwe Pront aan de Visch markt, recht er voot staande. dat hel uitzicht opent op de wijde zee, waar de geest in zijn vrijheid zich uitdrukt en uit- wischt in de wisselende verhoudingen vau menschelijke samenleving. Doch hoe zelden wordt dit uitzicht waar lijk bereikt. Zooals de natuur doorvorscht en hare krachten ten dienste der menschen be dwongen en geleid worden zonder dat het wezen van al dit dagelijks vertrouwde onbe kende gepeild wordt, zoo leeft de jurist in zijn „tweede natuur", naar Hegel's woord. Maar daarbij kan het hem een enkele maal gebeuren, dat hij plotseling opziet van zijn werk; allengs aandachtiger blijft opzien, omdat het geestelijk element in die stof zoo duidelijk gaat spreken. Bovenzinnelijk is zij ongetwijfeld. Het rechte en kromme moge aan voorwerpen be tast en aanschouwd kunnen worden, in den zin onzer wetenschap leeft het enkel in den geest, het is metterdaad de levende geest, die zich afteekent in het onzienlijk schouwspel van eindelooze schakeering, dat de rechtsontwikkeling in haar verwerkelij king biedt. De levende geest, die zich zelf de wet stelt, in eigen banden vrij is. Reeds het dagelijksch leven ontplooit zich besten dig als rechtsleven. In iedere persoonlijkheid ligt het uitgangspunt, vanwaar, hier en nu, de draden zich laten vervolgen dier eeuwige in- en ontwikkeling. De vraag laat zich stellen, of dit besef van samenvattende eenheid in de rechts geleerdheid .leeft en werkt als de zuurdeesem die de gansche leer doortrekt Nergens wel licht is meer aanleiding om zichzelf en anderen te leeren zeggen, dat het geslotene buiten- en in-sluit in éénendat de scherpst getrokken grenzen verbinden wat ze schei den en dat het onredelijk is de muren om 't eigen erf steeds hooger op te trekken zon der ooit binnen en buiten van één te kun nen houden. In dit verband wijst spr. op ïndië en op de dringende noodzaak om het recht, dat zich daar doet gelden, te beoefenen in den verruimenden geest, die alle tegenstellingen opheft. Welk een bont gewemel wordt hier, in rust en orde, bijeen gehoudén door het Ne- derlandsch staatsbeleid Maar dit onmisbaar moment van eenheid werd van buiten af opgelegd en wie niet blind voor de feilen is, beseft dat hier de zwakke steê ligt. die de meest beleidvolle verzorging eischt. Na een uitvoerige opsomming van de vele moeilijkheden, wijdde spr. in den breede uit over het rechtsbegrip van den grooten Duitschen wijsgeer Hegel. wiens levenswerk in het teeken staat van de opheffing der te genstellingen en komt dan tot de volgende conclusie: Het recht verhoudt zich .naar Hegel's in zicht, a>ls de objectieve buitenzijde tot het innerlijke begrip, dat zich daarin als vrije wil, als vrijheid verwerkelijkt. Zijn rechts- philosophie toont die volkomen doordrin ging der beide zijden, waarin dé vrijheid overeenkomstig haar eigen wezen zich uil. Maar deze werkelijkheid des rechts is even min te vereenzelvigen met het positieve recht in zijn historische ontwikkeling al? de werkelijkheid in Hegelische terminologie met gebrekkig geslaagd en onwaar bestaan Toch houdt ook het geldend recht, in zijn on volmaaktheid, slechts stand, in zooverre de verbinding tusschen innerlijk en uiterlijk, hoe onvolkomen ook, zich nog te handhaven weet Wordt de draad geheel doorgesneden, dan verkeert het recht zich in onrecht: de vrijheid wordt niel te-recht als slaaf tal zaak gemaakt. Maar welke beteekenis komt dan naast het positieve recht aan deze Hegelische „werkelijkheid" des rechts toe? Zij is, in aanleg, de stuwkracht, die zich door de gan sche ontwikkeling van kiem tol vrucht baan breekt. Een eigen „bestaan" heeft zij niet.' Maar haar spoor is geprent in iedere rechts ordening en haaT geest ademt in iedere nieuwe ontvouwing van het geldend recht. Maar nog in ander opzicht heeft zij be teekenis. De greep der rechtswetenschap reikt ver en de man der praktijk, die te mid den der „slechte" werkelijkheid staat, ge voelt hem en maakt hem voelbaar, dag aan dag. Hoe menigmaal herhaalt zich voor hem het eentonig refrein van zeifzuchi en mis daad, misdaad en zelfzucht. En zijn hand grijpt in en tracht recht te doen, maar als hij haaT even laat rusten van het werk en terugziet op zijn dag, kan hem de twijfel bekruipen, of al dit gewende en gewone, dat haast mechanisch verloopt, inderdaad is zooals het behoort te zijn. en of er geen aanleiding is het zij in diepen ernst ge zegd God's zegen te vragen op den greep, dien hij dagelijks doet, doen moet, in het ongelooflijk ingewikkeld raderwerk, dat iederen druk tot ver voorbij zijn gezichts kring voortplant. Dan stijgt uit de dicht be schreven bundels, die iederen dag door zijn handen gaan, een kreet van menschelijke BINNENLAND. Inaugmeele oratie van den Leidschen hoogleeraar mr. H. G. P. Duyfjes. (Stads nieuws. Ie Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Spoedige opheffing van de storing op de 298 M. radio-golf? (Binnenland, 3e Blad). Sensationeel© jacht op een auto-dief. (Gemengd, 2e Blad). De heer Van Tijen met zijn Pandervliep- tuïg naar Indië vertrokken. (Laatste Ber., Ie Blad). BUITENLAND. Een nota inzake de voorbereidende ont wapeningsconferentie. (Buitenl., Ie Blad). De politieke verwarring in Dnitschland. (Buitenl. 2e Blad). Stndentencnlnsten te Barcelona in Spanje. (Buitenl. 2e Blad). Amerika's president houdt besprekingen met benrsleiders. (Tel. Ie Blad). Nieuwe arrestaties in Britsch-Indiê. (Tel. Ie Blad). ellende, waardoor hij zich niet mag laten bewegen, omdat het recht zijn loop moet hebben en maar in enkele gevallen voor ge nade plaats is. Of wel om ten slotte het zwaarste te noemen hij stelt zich weder voor oogen de onder zijn verantwoordelijk- beid voltrokken doodstraf, die hij uitsprak, omdat gewetensvolle toepassing der wet hem daartoe dwong. Wie zich niet in den sleur wil laten mede- nemen, doet goed op deze wijze de werke lijkheid oog in oog te zien. Men geve zich rekenschap van de ingrijpende beteekenis van rechtsvorming en rechtsbedeeling. Wie deze in den geest doorschouwt, kan geen vrede hebben met de slechte werkelijkheid des rechts, waarvan Mephisto het beeld beeft geteekend. Hij moet de hand aan den ploeg slaan. En hier kan de stuwkracht te stade komen, die van Hegel's woord en geest uitgaat. Want in de gedachte, dat het rechte zich ondanks alles verwerkelijkt, omdat de macht van het begrip zich in de werkelijk heid dezer wereld als de vrije geest open baart. leeft de bezieling der goede verwach ting, waarvan reeds Plato gewaagde. Spr. besloot met de gebruikelijke toe spraken. inter Gezicht op het nieuwe front aan de Vischmarkt, vanaf de zijde der Koorntirug. Gezicht op het Binnenplein.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1