71sle Jaareanp MAANDAG 13 OCTOBER 1930 No. 21648 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Prof. Dr. L. BAAS BECKINK. NATIONAAL KAPCONCOURS. Het voornaamste nieuws van heden. BURGERL STAND v. LEIDEN BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, peT week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. The Texas Company en rechtverkrijgenden tot het opridhten van een ondergrondsdhe be waarplaats voor benzine in het perceel Rijnsburgersingel No. 39, kadastraal bekend Sectie A. No. 1100; b. A. Leuven en H. Waanders en rechtvertcrijgenden tot het op richten van een meubelfabriek in het per ceel Nieuwe Rijn No. 168, kadastraal bekend Sectie C. No. 612; c. de firma Backer en Co. ernrechtverkrijgenden tot het oprichten van een caramel fabriek in de perceelen Caecil ia- straat Nis 59, en Turfmarkt No. 8. ka dastraal bekend Sectie H. Nis 2819 en 2521; d. J. v. d. Reijden en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een wasch- en strijk- inridhting in het perceel Vliet No. 25, ka dastraal bekend Sectie F. No. 756. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 13 October 1930. 799 ZILVEREN TUBILEUM. Zaterdag j.l. herdacht de heer W. Stavleu alhier zijn 2ö-jarig jubileum in dienst van de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf „De Hoop" v.h. Gebrs. Boot. Des morgens werd de jubilaris ten kantore van de directie ontvangen en toegesproken door den oud sten directeur, die hem als blijk van waar deering een gouden horloge aanbood, waar voor de jubilaris met emkele woorden dan-k zegde. Ook liet personeel liet zich niet onbe tuigd. Bij monde van den heer C. Koos, die den jubilaris namens zijn kameraden toe sprak, werden hem eenige schilderijen aan geboden. „Willem" dopkte hartelijk voor deze blijken van sympathie en mocht daarna naar huis gaan om den dag verder in den familiekring door te brengen. Hierboven het portret van den nieuw- benoemden hoogleeraar in de plantkunde aan onze Universiteit, als opvolger van prof. J. M. Janse. HET ONGEOORLOOFDE SCHOOLVERZUIM TE LEIDEN. Treurige toestanden, In het October-nummer van ,,In en om de School", maandorgaan van de plaatselijke afdeeling van den „Bond van Ned. Onder wijzerszet de redactie haar beschouwing over het ongeoorloofde schoolverzuim in onze gemeente voort naar aanleiding van het verschenen verslag over 1929 van de „Commissie tot wering van Schoolverzuim". De hoop op betere toestanden, in het vorige artikel geuit, is niet vervuld. Men oordeele slechts ITet verslag over 1928 sprak van 874 personen, die voor de Commissie moesten ver!9chijnen, wijl hun kinderen korter of langer tijd onwettig de school ver zuimden. En nu J929. Het aantal gevallen, dat in dit jaar door de commissie onder zocht moest worden bedroeg.schrik niet, lezer, 1211; een vermeerdering van bijna 50 pCt. in één jaar tijds. Nemen wij aan, dat de Commissie eenmaal in de week bijeen komt, dan moeten er dus telkens 30 vaders of moeders voor haar verschijnen, met wie gesproken moet worden, aan wie vermanin gen uitgedeeld moeten worden, goede raad gegeven enz. En dat alles.helpt niets In een jaar bijna 50 pCt. toename van het kwaad. De redactie ziet hierin pen duidelijk bewijs van het feit, dat een groot aantal ouders, wat men noemt, maling heeft aan de leerplichtwet en glimlachend er de schou ders over ophaalt. De secretaris van de Commissie tot wering van schoolverzuim geeft als redenen aan le. Onverschilligheid der ouders. Zij heb ben geen macht over hun kinderen Die blijven thuis naar goedvinden. 2e. Gemakzucht der moeder? Het oudste kind moet behulpzaam zijn in de huishou ding: op broertje of zusje passen, boodschap pen doen enz. 3e. Vele leerlingen van het 7e leerjaar verschijnen nooit, andere komen enkele maanden en verdwijnen dan voorgoed. 4e De tijdruimte tusschen het verzuim van het kind en het verschijnen van de ouders voor den kantonrechter is veel te groot. De ouders welen dikwijls niet eens meer, waarom de kinderen verzuimd hebben 5e De opgelegde boeten zijn te laag. Den laajsten tijd wordt we! eens f. 5 en f 6 gevraagd. Waarom geen 10 gulden en meer' Ge. De Commissie kent kinderen, die i n geen half jaar de school hebben be zocht en waarvan de ouders nog geen cent boete hebben betaald. 7e. Het respect voor de leerplichtwet is ver te zoeken. Dit laatste zal men na hetgeen onder 6 ls opgemerkt we! kunnen begrijpen De redac tie van „In en om de School" ziet in het onder subs. 4 en 5 genoemde de hoofdoor zaken van het kwaad en doet daarom een beroep op den kantonrechter om spoedige hulp. LEIDSCHE KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP" Folo Bleuzé Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Leidsch- Kappersc'.ub „Hulp en Vriend schap" werd gistermiddag en -avond in de groote Stadsgehoorzaal een nationaal kap- concours gehouden. Onze foto geeft een overzicht van de zaal tijdens den .wedstrijd. Nationaal concours ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan. De viering van het gouden jubileum der Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriend schap" i9 gisteren ingezet met een nationaal kapcoucours in de groote Stadszaal. En die inzet is in alle opzichten goed geweest; het bestuur had de zaak flink opgezet en dien tengevolge kwamen de deelnemers en deel neemsters uit alle oorden des lands naar de Sleutelstad om elkaar in vreedzamen kamp met tang en schaar het zoet der overwinning t© betwisten. Maar ook de publieke belang stelling, uit den aard der zaak voornamelijk uit vakkringen, was vooral in de avonduren groot. De prestaties van de deelneemsters en deelnemers werden met critiscbe blikken be keken en druk besproken. Langs de wanden trok een aantal stands van kappersbenoo- digdheden. parfums, zeep enz., ingericht door een elftal firma's eveneens veel be langstelling. Gistermiddag te ongeveer halftwee werd het concours officieel geopend met een toe spraak van den voorzitter, den F. J. Corne- lisse, die allen hartelijk welkom heette en den wensch uitsprak, dat de prestaties aller goedkeuring zouden kunnen wegdragen. Toen de viering van het gouden jubileum der L. K. C. ter sprake kwam, stond het reeds bij voorbaat vast. dat een nationaal con cours hiervan de hoofdschotel zou vormen, omdat men nu eenmaal leeft in en voor zijn vak. Spr betreurde de houding van het ge meentebestuur, dat voor dit concours geen medaille beschikbaar wilde stellen, maar dit jyel doet voor sport- en muziekwedstrij- den en deze dus blijkbaar stelt boven vak kennis. Dank bracht 9pr. in dit verband aan allen, die prijzen beschikbaar stelden en aan de velen, die hun gewaardeerde medewer king hebben verleend tijdens de voorberei ding. Nadat hij nog de juryleden en de af gevaardigden der zusterverenigingen had verwelkomd, besloot de heer Corneïisse met deelnemers en standhouders veel succes toe te wenschen en de hoop uit te spreken, dat dit concours moge slagen en de Federatie in bloei toenemen. Hierna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den heer Karremans, voorzit ter van de Rotterdamsche Dameskappers- club, door afgevaardigden van de Residentie Dameskappersclub, de Rotterdamsche Kap perspatroons en den Bredaschen Kappers- bond. Velen lieten hun goede wenschen ver gezeld gaan van een bloemstuk; o.a. ook de heer A. Steilfeld uit Antwerpen namens de Fransche vakpers. Bovendien bood deze spreker namens het Instituut „Sarah Bern hardt" twee medailles aan, één voor de Kappersclub en een voor den heer Tegelaar, de eenjge nog in leven zijnde oprichter en nog steeds lid. De heer Corneïisse dankte daarop alle sprekers voor hun gelukwenschen, in het bijzonder den heer Stellfeld. Met den wensch dat „Hulp en .Vriendschap" zal mogen groeien tot de grootste organisatie op dit gebied hier te lande, verklaarde hij het con- vours voor geopend. Daarna werd een wan deling langs de stands gemaakt en nam het concours een aanvang, dat "s avonds werd voortgezet. Na afloop werd nog een gezellig dansje gemaakt. Hedenavond wordt het concours beëindigd. Wij komen daarop morgen nog terug. De uitslagen van gisteren zijn: Onduleeren kort haar met postiches: le pr niet toegekend; 2. W Naundorff. Sc.heveningen. 3. niet toege kend. 4 R W. Peters. Den Haag; 5. F. Nieuwenhuizen. Den Haag. Patroonsconcours modern kapsel le pr. niet toegekend. 2 F. Nieuwpnhuizen. Den 41aag, 3. R W Peters, Den Haag; 4 A van Hees. Den Haag, 5. niet toegekend; 6. G. van den Burg. Arnhem; 7. H. van der Horst. Eindhoven. Idem personeel lepr. niet toe gekend. 2de pr. niet toegekend. 3 M I de Jong Den Haag. 4. mej. N. Kloos. Leiden; 5. niet toegekend; 6 mej. S. van Hees, Den Haag. HET LEIDSCHE BROKKENHUIS Zaterdag j.l. had de eerste vergadering plaats van het bestuur van de Stichting Het Leidsche Brokkenhuis. Het bleek, dat elf Leidsche instellingen gebruik hadden gemaakt van het recht, door den stichtingsbrief haar toegekend, om een lid in het bestuur aan te vijzen. Namens de Commissie van Voorbereiding deelde mr. P. A van Toorenburg mede, welke giften in geld de stichting heeft ontvangen, en welke bedragen haar zijn ter leen verstrekt of toegezegd en gaf hij met enkele cijfers een indruk van den grooten voorraad ge bruikte kleeren, meubelen e.d., die reeds is ingezameld. De instelling is gevestigd Middelweg no. 30 De vergadering besloot de leden der Com missie van Voorbereiding, namelijk de dames mevr. g. KoertBouman, mevr. J. Man- dersVermeulen, mej. A. M. de Vries en de heeren W. Cahen, B. van Kleef, J. B. Hefdeman, mr. P. A. van Toorenburg en J. M. Vos Jzn., uit te noodigen het dage- lijksch bestuur te vormen, waartoe deze, voorzoover aanwezig, zich bereid verklaarden Besloten werd, dat eiken Dinsdagmiddag tusschen 2 en 5 uur zal worden verkocht, te beginnen 28 October. Ei Z3l uitsluitend worden verkocht aan personen, die behoeftig of minvermogend zijn, want tegen concurrentie met de win keliers zal streng worden gewaakt. Wie iets van het Brokkenhuis wenschen te koopen, zullen zich dan ook eerst schriftelijk tot het bestuur hebben te wenden (adres Lam mermarkt 67), waarna zij bericht zullen ont vangen, of zij er voor in aanmerking komen. Mevr. Koert deelde het een en ander mee over het prijzen der goederen. Het bleek, dat nog niet voldoende dames bereid zijn gevonden om mee te werken aan het ordenen, prijzen en -het verkoopen. Wij wekken gaarne lezeressen, dio voelen voor mooi sociaal werk. op om hier de behulpzame hand te bieden. Men wende zich dan tot mevr. Koert—Bouman, Oegstgees- terlaan 25 of tot mevr. Mander- Vermeulen, Oegstgeesterlaan 12 (telef. 292). De Commissaris van Politie alhier brengt in herinnering de Verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveldslraat alhier, geopend van 912 uur. van 24 en van 7—9 uur). Door aangifte aan het bureau van de Be volking en den Raad van Arbeid, vervalt bovéngenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Vandaag en Woensdag zullen de Nederlandsche Spoorwegen tusschen Rolter- danDen HaagLeidenHaarlemAm sterdam verschillende extra electri9che proeftreinen laten loopen In deze treinen zullen verschillende nieuwe electrische motorrijtuigen met de nieuwste electrische Heemaf uitrustingen loopen. De snelheid van de treinen zal nu en dan als proef zoo hoog mogelijk worden opge voerd. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een aangekondigde collecte van de Toevlucht „Christelijke Jeugdhulp" gevestigd Utrechtsche Jaagpad 20 Wij verwijzen belangstellenden voor het orgelconcert van Jan Zwart naar de in dit nummer voorkomende advertentie. BINNENLAND. Dc nachttreinen: de mogelijkheid van het in- en uitstappen van reizigers aan de'tus- achenstations. (Binnenland, le Blad). Te Scheveningen zijn twee gevangenen i ontvlucht uit de bijzondere strafgevangenis. I (Gemengd 2e Blad en Laatste Ber., le Blad) Mislnkfe roofoverval te Rotterdam; de dader is ontkomen. (Gemengd. 2e Blad). BUITENLAND. De uitvaart der slachtoffers der R. 101. (Buitenl. Gem. 2e Blad). Nog altijd tegenstrijdige berichten over den opstand in Brazilië. (Buitenl. en Tel. le Blad). De Amerikaansche bendeleider Jack Diamond ernstig gewond. (Buitenl. en Tel. le Blad). Een bnitenl. leening ad 125 millioen dol lar aan Dnitschland. (Tel. le Blad). Bij de politie is aangifte gedaan van verduistering van een bedrag van f.45. en een heeren armband-horloge, gepleegd door de 32-jarige Duitscher E. L. ten na- deele van F., die hetzelfde pension bewoonde. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volwassen Datum Dagen personen Kinderen Tot 6 Oct. Maandag 7 Oct. Dinsdag 8 Oct. Woensdag 9 Oct. Donderdag 10 Oct. Vrijdag 11 Oct. Zaterdag 36 41 39 41 37 36 36 42 40 42 37 37 ONDERTROUWD. J. N. de Koning jm. 25 j. en N. Beurze jd. 24 j. H. Sommeling jm. 27 j. en A. J. Agoma jd. 28 j. J. Hillcibrand jm. 28 j. en J. M. C. Klinkhamer jd. 24 j. S. Brouwer jm. 25 j. en C. S. Mieremet jd. 26 j. H. J. A. Heusing jm. 22 j. en H. J. P. Hermans jd. 24 j. H. van Lienen jm. 28 j. en J. Valk jd. 23 jP. Pijnnajken jm 28 j. en G. Harlevelt jd. 24 j. M. van 'l Zelfde jm. 23 j. en J. E. van Biezen jd. 22 j, N. J. van Berge Henegouwen jm. 34 j. en E. de Meij jd. 24 j. M. Lagendijk jm. 27 j. en H. 11. Kroon jd. 29 j. H. van Venetien jm. 29 j. en M. H. Sommeling jd. 23 j. K. W. Werkman jm. 28 j. en H A. Pastoor jd. 23 j S. Ossevoort jm 22 j. en J. S. van der Vos jd 23 j. C G. Juf fermans jm 25 j. en Th. J. Vreeswijk jd. 21 j. J. Snijders jm. 25 j. en G. Lubberts jd. 21 j. OPLEIDING ADTUDANT-ONDEROFFICIER. Een binnenkort te verwachten Legerorder zal een Ministerieele beschikking bevatten be treffende de opleiding tot adjudant-onder officier van de militaire administratie. Daarbf wordt het volgende bepaald: In de eerste helft van de maand November 1930 zal te Amersfoort een viermaandsche opleiding aanvangen voor den rang van adjudant-onderofficier der militaire admini stratie. Aan de opleiding kan worden deelgenomen door de oudste 14 adjudanten-onderofficiers en sergeanten-majoors- (opperwachtmees ters-) administrateurs van alle wapens en dienstvakken, geboren na 31 December 188-1, die daartoe genegen zrjn en die voor zoover zij dien rang nog niet bekleeden voldoen aan de algemeene eischen van ge schiktheid voor den rang van adjudant- onderofficier, genoemd in L. O. 1921, nr. 169. Bovendien moeten zij tenminste gedu rende drie jaren de administratie van een compagnie of overeenkomstig onderdeel naar den eisch hebben gevoerd. De adjudenten-onderofficier- en sergean tenmajoor- (opperwachtmeesters-) admini strateurs, geboren na 31 December 1884, die voor het volgen van bedoelde opleiding m aanmerking wenschen te kom^n, moeten daar toe, langs den hiërarchiekenweg, vdór 25 October 1930 het verzoek doen aan den inspecteur der Militaire administratie. De chefs van bedoelde militairen zenden deze verzoeken onverwijld door en doen daarbij blijken of belanghebbenden aan de bovenomschreven, voor de toelating ge stelde, eischen voldoen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1