Humor uit het Buitenland. FINANCIEEL OVERZICHT. VARIA. de uitzet van een prinses in vroeger taren. Zware dame (dweeperig) „O, dank Je voor die zalige dans 1" Het mannetje„Dans, dans Ik probeerde bij het bullet te komen". (London OpnlonX Vrouw van pasbeglnnend automobilist: „O, Plet,- waarom Idea Je toch altijd de allerstekellgste heggen uit 1" (London Opinion). Eerste socleteltsbezoeker„Ik zou wel eens willen weten wat er waar was Tan het praatje, dat Kraak en Knap lout zijn Tweede socleteltsbezoeker (een pessimist) „Ik zou het niet denken. Ik heb geen geld ln die lirma". (Humorist) Moeder, na bekeurd te zijn, omdat er ten onrechte aan de noodrem ls getrokken „Nou. )e kon wel wat vriendelijker zijn Net ol die arme kleine vent maar lederen dag Tan zijn leven een zeester Tlndt 4 .(Humorist), Mevrouw„Maak het niet te laat. Marte. denk er aas dat le morgen om zes uur weet op moet". Dienstbode „O, tk zal tegen dien tijd wei «eer thuis zijn mevrouw", (Passing Show) ZU Als de mannen zich na het huwelijk maar zóó gedroegen als ln bun engagementstijd, zouden er niet hall zooveel echtscheidingen zijn" De bruut: „Nee, maar tweemaal zooveel faillisse menten". (Humorist) Niet lang was Pépa in functie of zij trouwde. Zij was nu officieel „schatmeesteres der keizerin" en bleef dus in het paleis wonen. De geschiedenis van haar huwelijk is niet onaardig. Korten tijd na haar vestiging in de Tuile- rieën zag zij, van een der vensters van het paleis uit, een onderofficier van de garde, die, zijn knevels opdraaiende, heen en weer wandelde en door wien zij natuurlijk werd opgemerkt. Het gevolg was een gesprek door blikken en teekens, dat weldra door een ander, uitvoerige en reêeler, werd achter haald. waarop Pépa haar meesteres aankon digde dat zij zich in het huwelijk wenschte te begeven. De gelukkige onderofficier, die op het punt stond de echtgenoot te worden van dit be langrijk persoontje, heette Pollet. Op uitdruk kelijk verlangen van de keizerin werd hij bevorderd tot tweede-luitenant en hoewel Pépa Pépa bleef voor allen, die haar kenden, verhinderde dit niet, dat zij officiersvrouw werd in optima forma, officiersvrouw „van de garde". Mijnheer Pollet was zijn epau letten verschuldigd aan een lonkje van de kamenier-schatmeesteres der keizerin: Pépa dankte aan haar huwelijk en den nieuwen rang van haar gemaal, dat zij den titel van „kamenier" mocht laten varen en alleen als „schatmeesteres der keizerin" werd inge schreven op de civiele lijst van Eugénie. Van dal oogenblik af daalde er een regen van eerbewijzen op mijnheer Pollet neer. Hij was uiterlijk een knappe verschijning. Zijn dienst nam hij nauwgezet en met intelli gentie waar. Snel maakte hij promotie, dank zij de bescherming van de beide vrouwen in het paleis, en weldra bereikte hij den rang vankolonel bij de voltigeurs van de garde. En het was zeker niet voor de eerste maal, dat een man omhoog steeg op de maatschappelijke ladder door de hulp eener vrouw. Doch hier waren de sporten wel ver van elkaar verwijderd en de opklimming dus snel. Aan het hof en in het leger sprak men van een „schandalige promotie", „un avan- cement scandaleux". „Que voulez-vous?" „Wat zal men er van zeggen?" mompelde man. „De keizerin is machtig en Pépa machtiger dan de keizerin". A. J. BOTHENIUS BROUWER. Ongunstige invloed van de revolutie in Brazilië op de Kolfiemarkt Scherpe koersdaling van Braziliaansche Fondsen Aanmerkelijke verbetering der thee-prijzen Regeeringsinmenging in de Rnbbercnltnnr opnienw aan de orde 7 Ben plan (ot beperking van den Snikeraanvoer Gun stige gang van zaken in de Beton-idnstrie Disconto-verbooging der Dnitsche Rijksbank Bij de vele ongunstige factoren, die nu reeds zoo langen tijd de internationale fond- senmarkt beheerschen, is in de afgeloopen week de deprimeerende invloed gekomen van de berichten betreffende den opstand in Brazilië, welke geleid heeft tot de uit vaardiging van den Staat van Beleg, tot het sluiten der banken voor onbepaalden tijd en tot een tijdelijke opschorting der betalin gen. Niet alleen zijn de beurzen direct ge ïnteresseerd bij een rusligen gang van zaken in Brazilië, doordien groote bedragen aan Brazilaansche leeningen in het buitenland zijn geplaatst (waarvan verschillende tran ches ook in ons land), maar bovendien is de ontwikkeling van de koffiemarkl in over- heerschende mate van den toestand in Brazilië afhankelijk. De jongste gebeurtenissen in Brazilië heb ben dan ook tot een paniekstemming op de koffie-markt geleid, waardoor aan de ver betering, die juist op de koffie markt begon in te zetten, plotseling een eind is gemaakt In vakkringen bad men weliswaar nog wei nig vertrouwen in den toestand der markt Deze was n.l., naar men meende, Toor een groot deel van kunstmatigen aard, daar zij nauwelijks aan een verbetering van de sta tische positie of aan een belangrijke toe neming van het verbruik kon worden toege schreven. De voorraden in Brazilië zijn nog altijd zeer groot, en in tegenstelling met de officiëeie mededeelingen, volgens welke de oogst geleden zou hebben door het ongun stige weder 9chijnt men opnieuw een over- vloedigen oogst tegemoet le zien. De ingetreden prijsverbetering schijnt dan ook in de eerste plaats het gevolg van de manipulaties der Braziliaansche regeering, tot het omhoog brengen van den Milreiskoers en van aanhoudende steunaankoopen door het Braziliaansche Koffie Verdedigingsinsti tuut. Ondanks het feit, dat de valorisatie- politiek van laatstbedoeld lichaam, de „Defesa", een volkomen mislukking was gebleken, en bij het opnemen der laatste koffie-leening van den Staat Sao Paulo de voorwaarde werd gesteld, dat de instelling elk kunstmatig ingrijpen in de prijsontwik keling zou vermijden, werden teneinde den prijs op te houden en te steunen nog in de laatste maanden groote hoeveelheden kof fie met behulp der uil de leening verkregen middelen uit de markt genomen. De ongunstige toesland der kofiie-markt heeft voor het geheele economisch leven van Brazilië ernstige gevolgen gehad. Indien het niet gelukt zou zijn, den invoer sterk te beperken, dan zou de waardedaling van de Braziliaansche valuta als gevolg van de groote vermindering van den koffie-uitvoer nog veel verder zijn gegaan als thans het geval is. De troostelooze toestand van de Braziliaansche koffie-plantages, die ten deele volkomen braak liggen i9 een der voornaamste oorzaken geweest voor de toe nemende ontevredenheid onder de Brazi liaansche bevolking, die than9 haar geweld dadige ontlading in de revolutie heeft ge vonden. De Braziliaansche koffie-beurzem zijn voor onbepaalden tijd gesloten en de toekomstige ontwikkeling der markt is zeer onzeker geworden, doordien men vreest, dat 'hel bij de verstrekking van de jongste lee ning aan de „Delesa' opgemaakte pro gramma, dat voorzag in een geleidelijke op ruiming der aanwezige voorraden, met ten uitvoer zal kunnen worden gebracht. Ook Braziliaansche obiigatiën zijn scherp in koers gedaald. De op de Am9terdam- sche beurs genoteerde 7 1/2 pCt. Sao Paulo koffieleening viel van 78 1/4 tot 641/2, de 6 pCt. Sao Paulo van 613/4 tot 47 pCt.. de 6 pCt. Brazilië 1895 van 591/4 lot 50 3/4 pCt., enz. een koersdaling, die ook op de andere afdeelingen der beurs niet zonder invloed bleef. Terwijl de loestand op de koffie-markt, als boven uiteengezet, weder geheel onzeker is geworden, heeft zich in den longsten tijd op de theemarkt een krachtige verbetering kun nen doorzetten. De doorsnee-prijs, die op de laatste Amslerdamsche thee-veiling is ge maakt. 81/2 cent hooger dan die van de vorige Amsterdamsche veiling. De statische positie der theemarkt is in den jongsten tijd aanmerkelijk verbeterd, als gevolg van de sterke vermindering van den uitvoer van thee uit Noordelijk Britsch Indië, maar voorts door de in de thee-cultuur ten uit voer gebrachte productiebeperking, in den vorm van een nauwkeurige selectie bij den pluk. Deze factoren hebben zich te krachtiger in het prijsverloop. zoodra op de jongste veilingen te Amsterdam als te Londen, kunnen weerspiegelen, omdat de voorraden van den detailhandel voor een belang-ijk deel waren uitgeput, doordien men er, tij dens de periode van prijsdaling, de voor keur aan had gegeven, mondjesmaat te koopen. Op de theemarkt begint zich dus reeds than9 een beweging af te teekenen die, wanneer de toesland weer normaal zal worden, zich ook op de meeste andere pro ducten- en grondstofmarkten in meerder of minder sterke mate zal gaan voltrekken, n.l. dat, wanneer eenmaal het laagste punt zal zijn bereikt, de han<Jpl, die zijn aankoopen nu reeds maanden lang tot het uiterste heeft beperkt, zich zal gaan haas ten de uitgeputte voorraden weder aan te vullen. Op de meeste markten is het intusschen zoo ver nog niet gekomen. De rubberprijs is nog verder ingezakt, nadat een lichte opleving had plaats gehad op do mededee- ling betreffende besprekingen, die dezer dagen gehouden zijn tusschen het Neder- landsche Rubber Comité en den Minister van Koloniën Volgens het officieele com muniqué heeft de Minister, nadat het Co mité een uiteenzetting had gegeven van de hoogst moeilijke positie, waarin de rubber- cultuur zich bevindt, zich bereid verklaard, het rubbervraagstuk in al zijn onderdeelen in nadere beschouwing te nemen, en heeft hij toegezegd ten aanzien van de mogelijkhe den tol het nemen van maatregelen, die tot verbetering van den toestand kunnen lei den. met den Gouverneur-Generaal in overleg te treden. Nu heeft de Gouverneur- Generaal nog kort geleden uitvoerig de overwegende bezwaren uiteengezet, die in den weg staan aan een gedwongen inter ventie der regeering tot regeling der rubber, productie, vooral met het ook op den in- landschen aanplant en de vraag mag dan ook stellig worden gesteld, of de Minister het nibbercomité niet met een „dooddoener" naar huis heeft gestuurd. Veel kans op regeeringsinmenging lijkt er in elk geval voorshands niet te bestaan: toch is de kwestie: „gedwongen restrictie" opnieuw als factor van onzpkerheid in de markt gekomen nadat juist in den jongsten tijd de rubbercultuur zich er reeds op begon in te stellen, de crisi9 lang9 natuurlijken weg te laten „uitzieken", door het uitvallen der zwakke ondernemingen, die den strijd om het bestaan niet kunnen volhouder en het overleven der krachtige maatschappijen. Zoolang er nog eenige kans bestaat op re geeringsinmenging. zullen de zwakke onder nemingen nog trachten hun bestaaan te rek ken wat vermoedelijk slechts op teleurstel lingen zal uitlonpen en den terugkeer naar normale verhoudingen zal vertragen In de afd van rubberwaarden op de Amsterdamsche beurs heeft dan ook weder een gedepri meerde stemming do overhand gekregen, die zich vooral uit in een sterke beper king der omzetten. Daarentegen viel er eenige vraag voor auikeraandeelen te conslateeren, in aan sluiting aan een lichte verbetering van de New Yorksche noteeringen voor Cuba-suiker en op het bericht, dat de Cubaansche sui kerproducten een Amerikaansch voorstel inzake een beperking van den aanvoer van suiker hebben goedgekeurd Het bedoelde plan beoogt, een hoeveelheid van 1500 000 t suiker aan de markt te onttrekken, om over eer periode van vijf jaar verdeeld, ten verkoop aan te bieden. Bij gebrek aan na dere bijzonderheden is het niet mogelijk, reeds thans na te gaan. of hef bedoelde plan kans op slagen bied! Zoo wordt vooralsnog niets medegedeeld over de wijze, waarop men zich de financiering van het aan de markt te onttrekken surplus voorstelt. Men za' dus goed doen. nadere gegevens hierom trent af te wachten. Industrie-aandeelen hebben een vrij af wisselend verloop gehad, maar per saldo zijn de koersen meerendeels lager dan aan het einde dor vorige week. Aandeelen Phi lips waren slechts voorbijgaand iets beter op de mededeeling der directie, dat er in verband met de vraag naar de nieuw uit gekomen Philips radio-producten in ver schillende fabricage-afdeelingen met dub bele ploegen wordt gewerkt, en dat het personeel weer met ongeveer 600 arbeiders is uitgebreid. Het is wel teekenend voor de moedelooze houding, die thans ter beurze heerscht, dat berichten als hel bovenbe doelde, die er op wijzen, dat er in den tegenwoordigen toestand toch ook wel licht punten zijn, geen diepgaanden invloed ver mogen uit le oefenen, terwijl daarentegen ongunstige mededeelingen in den breede worden uitgemeten. Dat er ook thans nog bepaalde takken van industrie zijn, die door de economische depressie niet (of in elk geval nog niet) zijn getroffen, is dezer dagen weer gebleken uit het voorstel van de directie der Hol- landsche Beton Mij., om m Januari as. een extra dividend uit te keeren van 50 pCt., terwijl als gewoon dividend over het loopend» boekjaar een onveranderd divi dend van 20 pCt. in het vooruitzicht wordt gesteld. De extra-uitkeering is mogelijk ge maakt door hel vrijkomen van een deel der bedragen, die waren gereserveerd voor het dekken van dikwijls zeer hooge risico's, die het bedrijf meebrengt. Na de beide uitkee- ringen worden de loopende risico's nog voldoende gedekt geacht. De Internationale Gewapend Beton Bouw keert met het oog op de tot dusverre in het loopende boekjaar reeds bereikte gun stige resultaten, een interim-dividend uit van 6 pOt. Het vorige jaar werd een totaal dividend van 12 pOt. betaald en op grond van het feit, dat reeds thans tot een interim uitkeering wordt overgegaan, mag men stellig aannemen, dat de resultaten voor dit jaar niet bij die van het vorige jaar ten achter zullen blijven. De aandeelen van beide bovengenoemde ondernemingen, als mede die van andere bctonmijen, hebben den gunstigen invloed ondervonden van de verrassing, welke aan aandeelhouders werd bereid. Vooral Hollandsche Beton is sterk opgeloopen. Daarentegen zijn kunstzijde- aandeelen verder teruggeloopen, ten deele in verband met de flauwe stemming, die de Berlijnsche beurs opnieuw aan den dag heeft gelegd. Ofschoon het aanbod in Duitsche ohliga- tiën is verminderd, zijn de koersen als ge volg van den aanhoudend onzekeren poli- tieken loestand in Duitsohland toch verder gedaald. Uil den aard der zaak is de ge neigdheid van het beleggend publiek, om zijn belangen in Duitschland uit te breiden, niet groot, ondanks het feit, dal op den tegenwoordigen koersstand een hooge rente kan worden gemaakt, die een zekere risico premie inhoudt. Vooral van Fransche zijde wordt nog voortdurend geld uit Duitschland teruggetrokken, en dit, gevoegd bij kapitaal- vlucht uit Duitschland zelf, heeft tot gevolg dat de op de Duitsche geldmarkt beschik bare middelen opnieuw aanmerkelijk zijn verminderd, terwijl een druk op den Duit- 9chen wisselkoers wordt uitgeoefend. De Duitsche Rijksbank, die aanzienlijke bedra gen aan goud en buitenlandsche wissels heeft moeten afslaan, is thans overgegaan tot een disconto-verhooging met een vol per cent Ai te wachten blijft, of deze maat regel een voldoenden steun aan den Mar- kenkoers zal geven, daar het immers met de afvloeiing van geld uit Duitschland naar het buitenland niet gaat om de vraag of een iets hoogere of lagere rente kan worden bedongen, maar veeleer om het feit, dat men zijn bezit in Duitschland bij de tegen woordige politieke verhoudingen niet veilig acht. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop der voornaamste fondsen in de afgeloopen week: Aku 65, 54 3/4. 56. Calvé Delft 114, 110 3-4. Margarine Unie 240, 2311/2, 23ö, 228 1/2 Ned. Ford 246. 234. Philips Gem. Bez 318, 311, 316, 300. 300. Hollandsche Beton 3-47, 300. Kondor 298, 309, 300 Koninklijke Petroleum 346 1/2. 331. 382 t/4. Amsterdam Rubber 100. 92, 97. Bandar Rubber 77 1/2, 70. Hessa Rubber 76, 69, 73. Holland Amerika Lijn 21, 19. Ned. Scheepvaart Unie 138 1/2, 140, 184 1/2. Handelsver. „Amsterdam" 365, 347, 870. Javasche Cultuur 263, 258, 269. Deli Batavia M. 293, 276, 370 1/4 Deli Mij. 286 1/2, 267. Senembah 818 3 '4, 308. Marywatle Thee 98. 104 3/4. Tjimonteh 207, 219. West Java Kina 85, 94. De twee-en-vijftig koffers, die noodig wa ren om het uitzet van prinses Marie-José naar Rome te vervoeren, hebben menige coquette vrouw visioenen van kanten ori zijden toiletjes voor de oogen gelooverd, te meer waar koningin Elizabeth bekend staat om haar goeden smaak. De uitzet, die prinses Louise-Marie bijna honderd jaar geleden mee kreeg toen ze de eerste Belgische koningin werd, was stellig heel wat eenvoudiger. Koning Louis-Philippe huldigde de een voud, zoowel als het hem zelf betrof ais voor zijn familie. In zijn jeugd had hij gedurende de revolutie zoo zuinig moeten leven dat hij, zeif9 toen hij koning van Frankrijk was geworden, in de uiterste eenvoud bleef leven. De uitzet, die hij zijn dochter meegaf, was daar een bewijs van. De voornaamste uitgaaf er van was gedaan voor het linnen goed. Louise-Marie heeft stellig haar leven lang geen hemd meer behoeven te koopen. Twintig dozijn hemden, tien dozijn nachthemden, acht dozijn flanellen en zes dozijn katoenen onderrokken maakten er het voornaamste deel van uit Trouwens er was nog meer ondergoed dat per dozijn meegegeven werd. Vier.dozijn onderjurken en vier dozijn nachtmutsen, vier dozijn batisten fichu's om '9 nachts om te slaan (Wat zal de 9lakker er toegetakeld hebben uitgezien!) en vier dozijn ochtendjaponnen. Tweehonderd zes-en-fachtig paar kousen, vier- en-twin tig paar schoenen; de pan toffels zijn niet vermeld. Daarentegen is wel bekend, dat de prinses zeven-en-dertig japonnen mee kreeg, die elk dertig frank hadden gekost! Voor twee sjaals had Louis-Philippe in de bus geblazen, want ze kosten hem 8000 frank. Een paarlen collier van 60 000 frank en oorbellen van 35.000 frank, een paar ringen en eenige gouden armbanden was al. waar mee het prinsesje aan bijoux vereerd werd. En te denken, dat toendertijd Frankrijk al bekend stond al? een wufte natie, ter wijl de koningsdochter zoo'n oer-degelijke uitzet mee naar haar nieuwe vaderland nam 3—4

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 15