VACANTIE-EINDE. UIT RUSLAND. LONDENSCHE BRIEVEN. SCHEEPSTIJDINGEN. Nauwelijks begin! het einde der vacantie te naderen, of reeds is het Parijsche leven al weer in volle actie en met het volle lawaai aan den gang. De een na de ander worden er tentoon stellingen geopend, particuliere, nationale, internationale.. op industrieel, tuinbouw-, kunstgebied. Concerten en schouwburg- premières worden aangekondigd. Door de straten racen meer taxi's dan ooit, veel spiksplinternieuwe, in alle kleuren, van het allerlaatste model, sierlijk en coquet van uiterlijk. Aan den rijweg van de boulevards worden in haast de laatste reparaties aan gebracht Aan talrijke gevels van huizen en établissementen wordt de laatste hand ge legd ter verfraaiing en moderniseering vol gens de nieuwste formules der decoratieve kunst Een menigte min of meer modieuze hotels en restaurants worden van binnen en van buiten nog eens extra opgepoetst. Het 6eizoen begint weer. Op den boulevard Raspail, vlak bij het van vreemdelingen en habitués krioelende Monfcparnasse, op een groot terrein, dat door den toestand van zijn ondergrond niet ge schikt is om een eenigszins zwaar bouw werk le dragen, is zoo juist de internatio nale Radio-tentoonstelling geopend. Op dat terrein, waar de beroemde Parij sche catacomben bijna tot aan den boven grond reiken, is een groot aantal stands op gericht. Fransche, Amerikaan sche, Italiaan- sche, Hoilandscheallemaal, ieder op zijn eigen wijze, aardig versierd het ge heel maakt een vroolijken. feestelijken in druk. En voor de enorme verscheidenheid van toestellen in alle kwaliteiten en prijzen, in alle vormen en kleuren, was vanaf den eersten dag reeds een talrijk publiek vhn liefhebbers en bewonderaars toegestroomd, die met aandacht de nieuwe modellen en de perfectionneeringen der oude modellen bestudeeren. Deze tentoonstelling trekt op het oogenblik misschien wel het meeste, en ook het meest met kennis van zaken oor- deelende publiek. Terwijl de „Salon Naulique", de scheep vaart-tentoonstelling, die eveneens dezer dagen geopend is (op de Seine-kade Cours la-Reine), door het groote publiek vooral uit een soort snobistische nieuwsgierigheid be zocht wordt, ziet men bij de stands van de Radio-tentoonstelling allerlei eenvoudige menschen, man en vrouw, of ook wel heele families van werklieden en kleine em ployés rond de verkoopers heenstaan en zaakkundig om inlichtingen vragen. En ze stellen hun vragen en verzamelen prospecti met hetzelfde air van besliste zekerheid, waarmee de enkele millionnairs die op de Scheepvaart-tentoonstelling een meer of minder luxueus yaoht staan te bestudeeren, naar het werken van den motor luisteren, waarmee ze hun eigen yacht misschien ver nieuwen zullen, als ze ten minste niet ertoe besluiten maar liever een geheel nieuw vacht aan te schaffen. Voor een enorm groot radio-toestel, ver borgen in een zeer elegant mahoniehouten meubel, is een familie in extase blijven stil staan. Neen, papa, zegt Toto, een jochie van een jaar of acht koop nu niet zoo'n gróót toestel Daarin krijg je natuurlijk nog veel meer advertenties en reclame's te hooren, waar je altijd zoo boos om wordt. Voor een ander, van een meer bescheiden uiterlijk, hoewel toch van tamelijk hoogen prijs, dat in het prospectus zeer aange prezen wordt om zijn soliditeit en zijn zuinig electriciteits-verbruik, staat een jong paar met elkaar te redeneeren over de werkelijk heid van die vermelde kwaliteiten. Inder daad, de radio is populair geworden. Men hoeft maar even naar die Iwee te luisteren om te begrijpen, dat ze allebei volkomen op de hoogte zijn van alles wat die aller nieuwste uitvinding betreft. Ze maken ver gelijkingen tusschen verschillende Fransche en buitenlandsche merken, die getuigen van een grondige, technische kennis van zaken, en van een objectieve beoor deeling ook. De Scheepvaart-tentoonstelling kondigt zich reeds van verre aan door een curieuse reclame boven op het dak. waar een groote zwarte paketiboot (geen echte natuurlijk!) met vuurroode schoorsteenpijpen is neer gezet. Dit jaar wordt die ten toon stelling niet, zooals verleden jaar, in het Grand Palais gehouden, maar op de Seine-kade Albert I (vroeger kade Cours la Reine genaamd) en op de Seine-oevers zelfs ook. En een aardig idee was het, om ver schillende zeilbooten, yachts, roeibooten, kruisers, trawlers, enz niet tentoon le stellen als inerte krachten op een houten estrade of op den grond, maar in het ele ment, waar ze hooren. in het water, in de Seine zelf. Zoodat er onmiddellijk een de monstratie gegeven kan worden van hun kwaliteiten en hun kracht, wanneer even- tueele cliënten dat wen«*chen aan wie dan zelfs geheel gratis een klein plezier tochtje aangeboden wordt. Dat stukje van de Seine heeft daardoor een geheel bizonder aanzien gekregen En daar waar gewoonlijk niéts te zien is dan een onooglijk rommeltje van steenen, van hoopen zand. zakken cement en ander materiaal, daar is nu in enkele dagen een allerliefst klein haventje ontstaan. En zoo zijn al die verschillende rivier en zee-moloren, die het publiek op zich-zelf reeds zoo interesseeren door hun imposante massa's of hun ingewikkelde constructies, dit jaar niet langer doode, ziellooze dingen gebleven, maar getuigen met hun geronk, gesnor, gesuis, getik en geknetter van de verschillende krachten, die ze in zich ber gen. en van de macht hunner voortbewe- gings-middelen. Maar om deze tentoonstelling nóg interes san Ier te maken, worden er dagelijks diverse demonstraties gehouden, demon straties van zwem-oefeningen. van oefenin gen met reddings-apparaten. oefeningen in het werpen van boothaken en meertouwen. En dan nog roei- en zeil wedstrijden tus schen verschillende roei- en zeil-verc-eni- gingen allemaal dingen uiterst geschikt om het Parijsche publie>k te trekken, dat dol is op sportieve oefeningen en wed strijden. En onderwijl is er een beetje dichter bij de place de la Concorde, in de formidabele hall van het Grand Palais, een koortsachtige drukte aan den gang. Door een van de deuren daar is er een onophoudelijk heen en weer geloop; steeds maar weer komen andere enorme vracht-karren en vracht auto's aanrijden, beladen met groot en zwaar materiaal. Een honderdtal werklie den in volle actie veroorzaken er een oor- verdoovend lawaai van schaven, zagen, spijkers-inslaan, balken-bevestigen, plan ken-leggen. Onder hun handen groeien ko lossale stands en estrades op. En op den parket-vloer wordt een prachtig dik blauw tapijt gespreid. Alles bestemd om er weldra de mooiste voortbrengselen der automobiel-industrie van de heele wereld op uit te stallen. M. DE ROVANNO. Parijs, 28 Sept. 1930. DE ZONDEBOKKEN. Nadruk verboden. De bekende Russische socialistische pu bliciste, mevrouw E. Koeskowa, vertelt in een harer geschriften het volgende geval: Het was tijdens het ergste woeden van de roode terreur in Rusland, toen eiken dag duizenden menschen neergeschoten werden. Er bestond toen een instelling, genaamd „Het Politieke Roode Kruis" welke zich ten doel stelde de politieke gevangenen de slachtoffers van het sovjet-regime, van het allernoodzakelijkste te voorzien en hun belangen in de sovjetlichamen te behat-- tigen De sovjet-regeering wist van het be staan van die organisatie, kende al haar leiders, maar vond het raadzaam het be staan er van te dulden (nu zouden de leden ervan, indien de regeeding van Stalin ze zou kennen, onmiddellijk terechtgesteld worden) De leiders van het „Politieke Roode Kruis", o.a. mevrouw Koeskowa, bezochten de Tsje-Ka om over het lot der gearresteerden te spreken Ten slotte wer den die personen zelf ook gearresteerd. Tijdens den Russisch-Poolschen oorlog be vond zich onder de ter dood veroordeelden ook de historicus Melgoenov. de schrijver van het bekende boek „De Roode Terreur in Rusland". Verschillende instellingen, o.a. de Russische academie van Wetenschappen deden toen al het mogelijke om Melgoenow te redden. Eens kwam mevr. Koeskowa in het hoofdbureau van de Tsje-Ka om over Melgoenov te spreken. De opperste leider van deze instelling zei tegen haar: „Uw protégé is reeds in vriiheid gesteld. Tot zijn geluk hebben wij de Polen verslagen en hen op de vlucht gedreven. Ook de witte legers zijn verpletterd. Daarom hebben wij besloten Melgoenov in leven te laten." Mevr. Koeskowa zei tpen: „Maar Melgoenov heeft toch niets met de Polen, noch met Wrangel uit te staan. Hij bevond zich al dien tijd te Moskou. En dan, welk lot zou hem getroffen hebben, als hét Roode Leger verslagen was?" „Dan hadden wij Melgoenov en met hem zeer veel anderen vrienden van u terecht gesteld Voor ons bestaat het begrip van rechtvaardigheid niet. wij denken alleen aan hetgeen voor het sovjetregime wensche- lijk is". Deze tsjekist heeft toen op zeer duidelijke wijze de politiek van de sovjpt-regeering in zake de terreur geformuleerd. De bolsjewiki laten menschen terechtstellen, niet omdat zij iets tegen het sovjet-regime gedaan heb ben. maar uitsluitend omdat de overheid het gewenscht acht een zeker aantal menschen op te ruimen, meestal om hen tot de zonde bokken tp maken voor belgeen de bolsje wiki misdaan hebben. Wie dp gebeurtenis sen in Rusland volgt, weet. dat telkens wan neer de plannen van dp bolsjewiki misluk ken. honderden, vaak duizendpn. volkomen onschuldige menschen terechtgesteld wor den. waarna bekend gemaakt wordt, dat de mislukking het gevolg was van de ..sabo tage" van de terechtge^teldpn. Wannepr de arbeiders woedend worden over de lage loonen, over de slechte organisatie van de voorziening van levensmiddelen, ovpf de hemeltprgendp toestanden in de zieken huizen voor de arbeiders, dan worden eenige honderden ingpnieurs terechtgesteld en de sovjat-pers schrijft, dat dat allps de schuld van de terechtgestelden was. De on wetende massa wordl op deze wijze op een dwaalspoor gebracht, haar verlangen naar wraak wordt voor een tijd gestild en de bolsiewiki kunnen voortgaan met hun praktijken Voor elke misdaad van Stalin voor elke mislukking van zijn dwaze, vaak krankzinnige plannen (nip| voor niets wordt er in Rusland gefluisterd, dat de dictator eenvoudig gek is), moeten honderden vol komen onschuldige intellectueelen met hun leven boeten. Kort geleden hepft in Rusland opnieuw een dergeliik bloedbad plaats gevonden, 48 geleerden, die in geheel Rusland bekpnd zijn als de bestp deskundigen op verschil lende gebi°den van het economische leven des lands, werdpn zonder eenifen vorm van proces in de kelders van de G P Op. terecht gesteld Zij vielen als slachtoffers voor de mislukking van de beruchte „Pjatiletka" (de verandering van Rusland in den loop van vijf jaar daarna zelfs in den loop van vier jaar in een industrieelen 9taat, die zelfs Amerika ver achter zich zou laten). Wii hebben reeds bij het verschijnen van de plannen voor de piateletka op de onuit voerbaarheid van die plannen gewezen. Rusland is steeds een arm land geweest; de oorlog en vooral de burgeroorlog en de economische politiek van de bolsjewiki heb ben het land geheel geruïneerd, hpbhen hel Russische volk tot het armste volk van Europa, misschien zelfs van de geheele wereld gemaakt. In zulk ^en arm land met een primitieve bevolking, met een landbouw die op een uiterst lange trap van de ont wikkeling staat in een land waar de des kundigen (ingenieurs, tpchnici scheikundigen enz' voor een: gedeelte door de bolsjewiki uitgemoord, naar het barre Noorden ver bannen, in concentratie-kampen opgeslo ten zijn, voor een gedeelte in den burger oorlog omgekomen waren of naar het bui tenland zijn gevlucht, in een land waar het aantal geschoolde werklieden zeer gering is, waar de koopkracht van de bevolking zeer weinig die van de negers in het bin nenland van Afrka overtreft, omdat de tegenwoordige regeering eiken vorm van welstand ab ongewen9cht beschouwt en d* min om meer welgestelde boeren opzettelijk ruineert, in zulk een land. dal bovendien geen kapitalen meer bezit, geen crediel in het buitenland geniet, is een industralisa- tie in zulk een in de wereldgeschiedenis nog nooit aanschouwd tempo onmogelijk. Dat belet natuurlijk den buitenlanders, die een paar weken in Rusland doorbren gen en daar den toestand „bestudeeren" niet tot de conclusie te komen, dat de pjatiletka een geniale onderneming is. Een Nederlandeche deskundige heeft na zulk een bezoek aan Rusland een opgetogen ar tikel geschreven over de pjatiletka en baar vooruitzichten. De Russische deskundigen, zij die den toestand in Rusland werkelijk kenden, die hun leven lang het economische leven van het land bestudeerden, zagen natuurlijk al dadelijk in, dat de plannen, die den Ne- derlandschen hocgleeraar zoo verteederd hebben, eenvoudig humbug zijn. Zij heb ben de sovjet-regeering herhaaldelijk ge waarschuwd, dat de pjatiletka op een vree- seliike ineenstorting zou moeten uitloopen. dat het Russische economische leven zulk een inspanning niet verdragen kan. Stalin en ziin bende trokken zich natuurlijk van al die waarschuwingen niets aan. De Russische geleerden stonden voor een moeilijk dilemma Zij waren er zich volko men van bewust, dat de door den Neder- landschen en andere buitenlandsche des kundigen zoo geprezen piatiletka onvermij delijk op een catastrophe zou uitloopen. Moesten zij zich nu terugtrekken, hun han den in onschuld wasscben, of op hun post blijven en al htm brachten inspannen om te redden, wat te redden viel 1 Zij begre pen. dat dit laatste hun verantwoordelijk heid zeeT groot maakte, maar zij besloten het toch te doen, want vóór alles beschouw den zij het als hun plicht, het land niet te verlaten en het met al hun krachten ee dienen. Zij waren overtuigd. dat Stalin c.s. tenslotte de ongerijmdheid van hun plan zouden inzien en van 't onmogelijke temno zouden afzien, terwijl een gematigde in dustrialisatie van Rusland, waarbij reke ning gehouden wordt met de economische moireliikheden van het land en de physieke kracht van het volk. niet alleen gewenscht is, maar zelfs noodzakelijk. Een deTgeliike industrialisatie begon overigens reeds in het laatste decennium van de vorige eeuw onder leiding van den tsaristisch cn minis ter Witte De bolsjewiki hebben dus ook op dit gebied niets uitgevonden, maar de oude plannen van de oude regeerine opge haald; wat zij heb'bpn gedaan is, elechts die plannen tot het phantastische en het be- lacheliike op te voeren. De Russische economen hebben zich van elke politieke actie onthouden, zij voerden geen oppositie, vermeden alles, wat door de sovjet-regeering als anti-bolsjewistische actie zou kunnen uitgelegd woTden. Zij wijdden al hun krachten aan den opbouw van het land en leidden den arbeid vaD verschillende sovjet-instellingen. Wat de argelooze buitenlanders, die onder de auspiciën van vereeniginpen als „Neder landNieuw-Rusland" naar Rusland pin gen, voor het werk van de sovjet-regeering en van de bolsjewiki hebben aangezien en als zoodanig later in hun geschriften aau- gewezen was in werkelijkheid het werk van deze niet-bolsjewistische economen. De sovjet-regeering erkende de groote verdien sten van die „partijlooze" economen en sommigen hunner kregen zelfs de hoogste onderscheidingen van den sovjet-staat Een jaar geleden werden velen hunner official door de sovjet regeerders geprezen. De partijlooze economen verrichtten het werk. maar waarschuwden Stalin c.s. telkens weer, dat de pjatiletka onuitvoerhaar is. dit een ineenstorting onvermijdelijk is. Stalin wilde echter, zooals steeds, niet naar rede luisteren. Wat voor iederen kenner van de Russische toestanden 'van het begin af aan duidelijk was. vindt nu plaats. De pjatiletka is op een mislukking uilgeloopen De plannen bleken onuitvoerbaar te zijn Zelfs de verandering van de arbeiders tol lijfeigenen, die het recht missen van betrekking le veranderen, kon den toestand niet redden. De regeering nam haar toevlucht tot een handigheidje. Het boekjaar, dat 30 September eindigde, is tot 31 December, dus met drie maanden verlengd. De bolsjewiki hopen dat het hun zal lukken in deze extra drie maanden den achterstand in te halen. Dat is echter geen oplossing, omdat het volgende jaar nog groo- tere- moeilijkheden zal meebrengen. Onder de arbeiders gist het, de boeren zijn onte vreden. zelfs in den boezem van de commu nistische partij heerscht verdeeldheid. Veie communisten komen nu tot de conclusie, dat de pjatiletka onuitvoerbaar is. dat het tempo van de industrialisatie verminderd moet worden. Overal begon men Stalin te verwiiten. dat hij het tand in een impasse heeft gebracht. De dictator kan zich echter niet vergi°spn. kan nooit schuldig zijn. Er moeslen dus schuldigen gevonden worden. Die zondenbokken voor de misdaden van Stalin moestpn opnieuw onder de intellec tueelen gevonden worden De G.P Oe. kre-^g bevel, de „schuldigen" te vinden, en zij heeft zich op haar wijze van deze bak ge kweten: 4-8 geleerden mannen, die nog kort geleden door de sovjet-regeering zelf trouwe helpers genoemd werden, werden gearres teerd en zonder eenigen vorm van proces neergeschoten Vóór de rechtstelling, werden zij. volgens bolsjewistische gewoonte, op middeleeuw- sche wijze gemarteld, waarbij zij gedwongen werden bekentenissen te onderteekenen over hun ..schuld" Het is overigens zeer waarschijnlijk, dat die ..bekentenissen" door de G P Oe. zelf gefabriceerd zijn De doode martelaars kunnen toch niet meer tegen deze schunnigheid van de tegenwoordige regeerders van Rusland protesteeren. Dr. BORIS RAPTSCH1NSKY. Van onzen Londenschen Oorrespondent. OM DEN BLAUWEN WIMPEL. Londen, 29 September. Toen de „B-emen", van de Noordduil- sche Lloyd, Engeland „den blauwen wirapol van de zee" afhandig had gemaakt, rees m dat land het gevoel, dat tot eiken prijs dit denkbeeldig eerestuk terug moest worden ge wonnen. De Britsche zee-eer eischle het. „Tot eiken prijs'" Het heeft er inderdaad allen schijn van, dat men voor het geld, dat de herovering zal moeten kosten, niet terug zal schrikken. Kori nadat dit voor de Duit- schers zoo vleiende feit van de hoogste trans-atlantisclie stoomvaartsnelheid zich had voorgedaan, kreeg het Engelsche volk de geruststellende wetenschap, dat men de overwinnaars niet op hun lauweren zou la ten rusten Die wetenschap kwam in den vorm van een aankondiging van de Cunard- lijn, dat zij een zeekasteel zou laten bou wen, hetwelk alles, wat tot heden op dit ge bied is gewrocht, verre in de schaduw zou stellen. Er werd niet bij verteld, dat het nieuwe schip „den blauwen wimpel van de zee" zou moeten heroveren. Maar dat dit een van de doeleinden van de maatschappij was kon men vrijelijk aannemen. Ook werden verder geen gegevens verschaft over de grootte, de te verwachten snelheid, de in richting van hel schip. Wel leerde men den naam kennen van de werf, waar het nieuwe zeekasteel zou worden gebouwd Inmiddels heeft men uit intelligente afleiding en uit wat er verder over de plannen der maat schappij i9 uitgelekt, wel een betrouwbaar idee kunnen krijgen van dit sieraad-in-wor- ding van de Britsche koopvaardij-vloot De opvolger van de „Maurètania" (die „the Blue Riband" figuurlijk gesproken zoo lange jaren aan haar mast heeft mogen waaien) moet een schip worden, dat 4000 passagiers geriefelijk en weelderig zal kun nen vervoeren tusschen Engeland en de Vereenigde Sbten. Het zal een bemanning krijgen van minstens 800; een snelheid van 30 knoopen (plm. 55.6 K M.) per uur; en het zal een waterverplaatsing hebben van 70.000 grt. Et is sprake van, een tweede schip van hetzelfde type te bouwen. De gedachten- gang is en deze heeft naar het schijnt ook gegolden voor de Noordduitsche Lloyd, die op de „Bremen" de ..Europa" heeft labn volgen dat een enkel uitzonderlijk snel schip in geregelden dienst niet bevorderlijk is voor regelmaat en den dienst in zijn ge heel niet kan versnellen. Heeft men daaren tegen twee schepen van gelijk snel vermo gen, dan kunnen zij tezaam een dienst on derhouden. Hierdoor wordt dan tevens de enorme uitgave gerechtvaardigd. Dat die uit gave in het geval van de Cunard-lijn inder daad enorm belooft te worden, kan men be grijpen. indien men verneemt, dat de kosten van het nieuw ontworpen schip op niet min der dan 5 000.000 p. st. worden geschat, dat is meeT dan tweemaal zoo duur als de prijs, dien men tot dusver voor de machtigste oceaan-schepen heeft betaald. Die hooge kosten hebben een moeilijk pro bleem van verzekering geschapen, dat de uitvoering van het plan van de Cunard-lijn onmogelijk zou hebben gemaakt, indien de regeering niet te hulp was gekomen. De scheepsverzekenngsmarkt van Groot-Brit- tannië is machtiger dan die van andere landen in de wereld; maar de verzekering van zulk een kolossaal schip, gedurende den bouwtijd en wanneer het in actieven dienst zou zijn gekomen, ging de krachten van die markt toch te boven En daarom heeft de regeering beloofd het percentage, dal de scheepsassuradeuren niet kunnen dekken, voor haar risico te nemen tegen billijke pre mies. Dat de regeering als scheepsverzeke- raar optreedt is zeker in Engeland en waar schijnlijk in de geheele wereld iets nieuws. Zoo wordt de bouw van dit schip waarlijk een nationale zaak. waarin het publiek rechtstreeks gewikkeld is. omdat zijn belas- tingpenningen moeien helpen aan de uit voering. De vraag wordt hier gesteld of het wijs of raadzaam is. dat aan het Parlement zal worden gevraagd geld te verschaffen voor een plan van zoo letterlijk en figuur lijk grootscheepschen aard. dat de parti culiere ondernemingszin alleen het niet ten uitvoer kan brengen. Hel is niet te ver wachten. dat het Parlement ernstig bezwaar zal maken; in de eerste plaats niet. om Jat het hier een onderneming geldt, waarmede in zekeren zin de nationale eer is gemoeid, in de tweede plaats niét. omdat de regee ring haar aanvaarding van deze risico aan nemelijk zal kunnen verdedigen door nadruk te leggen op de ruime werkgelegenheid, die de bouw van het schip bij vele nijverheden zal verschaffen, een argument, dal veel kracht heeft bij de heerschende werkloos- heid. Uit het bovenstaande is reeds duidelijk geworden, dat geen bestaand schip met dezen nieuwen kolos zal kunnen worden vergeleken De maatschappij heeft gerede neerd dat zij met dil zeekasteel haar mede dingers in andere landen een heel eind vooruit moet zijn. dat het niet gemakkelijk kan worden overtroffen. Er is op het oogen blik zelfs een droogdok in de wereld, dat dezen toekomstigen Cunad-lijner zou kun nen bergen. Zoowel de maatschappij als de regeering vertrouwen klaarblijkelijk, dat dit nieuwe wijdsche meesterstuk-voor-de-zee een succes zal blijken te zijn. Toch mag men de vraag stellen of een schip, dat, veel meer dan zijn voorgangers, waarlijk een zeekasteel zal zijn. voor het vervoer van reizigers-over den Atlantischen Oceaan noodig is. Het is niet ganschelijk uitgesloten, dat het publiek de voorkeur zal geven aan wat meer zee em wat minder kasteel. De tijdwinst, hoe aanzienlijk ze ook moge zijn. zou meer indruk kunnen maken op hen. die een passie, hebben voor records, dan op de passagiers, die zullen ervaren, dat er weinig verschil is tusschen een ver blijf in een „Hotel Splendide" in een we reldstad en een verblijf in een s^hip op den Oceaan. Er moeten vele rezigiers zijn, die het gevoel willen koesteren en de Sensatie willen hebben, op zee te zijn, wanneer zij er inderaad óp zijn. Maar zooals gezegd, de maatschappij en de regeering verwach ten. dat aan het economisch succes van de onderneming niet kan worden getrwijleld. En misschien hebben zij wel gelijk Voor den bouw worden de nauwkeurigste voorbereidingen getroffen. Ze zijn begonnen in het Nationaal Natuurkundig Labora torium. waar modellen van het schip onder worpen worden aan proeven, waarbij in miniatuur zoo zuiver mogelijk de werkelijk heid van een oceaanvaart wordt nagebootst. In de zoo geheeten aërodynamische afdee- Hng van het laboratorium (voor onderzoek van luchtstroomingen) tracht men uit te vin den hoe 9terk de luchtweerstand is onder verschillende omstandigheden. Het labora torium heeft verder een bak van 170 M lang en 9 M. breed, waar men kunstmatig in het water golven kan maken, die correspondee- ren met 5 of meer hooge golven in volle zee. De modellen worden daarin beproefd om de mate van stabiliteit te ontdekken en zoo noodig te verbeteren en om de kracht van waterweerstand (wanneer de romp door het watcT gaat) te meten Op die wijze vergaart men de noodige kennis om vorm en substan tie van het schip het best te doen beant woorden aan het doel, dat is aan het schip de beste eigenschappen van snelheid en sta biliteit te verieenen. ROTT LLOYD. SLAMAT, thuisreis, 10 Oct, v. Singapore. GAROET. thuisreis, pass 9 Oct. Pantellaria BUITENZORG, uitreis. 7 Oct. van Penang. EEDOE, thuisreis, 9 Oct. van Belawan. STOOMVAART-MIJ „NEDERLAND" TANIMBAR. 10 Oct. v. Amst. te Antwerpen MARNIX VAN ST. ALDEGONDE,, uitreis. pa'99. 10 Oct Ouessant. KON HOLL LLOYD. DELFLAND, uitr., 9 Oct. te Pernambuco. ZAANLAND, 9 Oct. n.m. 10 u. van Amst. te Hamburg. ZEELANDIA, thuisreis, 9 Óct. van Rir Ja neiro SALLAND, uitreis, 9 Oct. n.m. 9 u. v. Mon tevideo. STOOMVAART-MIJ „OCEAAN". MA RON, Liverpool n. Batavia. 8 Oct. van Suez. ATREUS. Java n. Amst., 8 Oct. v. Padang. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LLJN. KINDERDIJK Pacific Kust n. R'dam, 9 Oct. van Cristobal. JAVA—PACIFIC LIJN. BINTANG, 7 Oct. van Belawan te Penang. KON NED. STOOMB. MIJ. NERO. 9 Oei van Amst n. Danzig. ALKMAAR, uitr., 7 Oct. van Guyaquil. BRIELLE, uitr., 7 Oct. van Coquimbo. COMMEWIJNE, uitr. 4 Oct. van Barbados. VENEZUELA, uitr., 5 Oct. te Trinidad. AMAZONE, Middl. Zee n. Amst., pass. 9 Oc tober Gibraltar. ARIADNE. 9 Oct. van Calamata n. Piraeus. BRIELLE, 8 Oct. van Amst. te Valparaiso. DEUCALION, 9 Oct van Genua naar Alexandrië. DOROS 9 Oct. van Bari n. Cephalonia. HERMES 9 Oct. van Smyrna te Konstan- tinopel. ORPHEUS 9 Oct. van Kopenhagen naar Aarhuus. RHEA 8 Oct. van San Domingo n. Puerto Barrios. STELLA 9 Oct van Malta n. Smyrna. TIBERIUS 10 Oct van Hamb. te Bremen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RIJPERKERK 9 Oct. van Hamb. naar Ant werpen. BREDA 10 Oct. van Kaapstad naar Port Elisabeth. SUMATRA 8 Oct. van East Londen naar Durban. AMSTELKERK. thuisr., 7 Oct. van Conakry. REGGESTROOM, thuisr.. 9 Oct. van Kribi NIAS uitr 8 Oct. van Tanga. HEEMSKERK, uitr., pass. 9 Oct. Ouessanh JAVANEW-YORK-LIJN. BEEMSTERDIJK 9 Oct. van New-York te Norfolk BLITAR 10 Oct. van New-York te Sabang. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. AMELAND 10 Oct. vftn Newcastle (NS.Wj te Brisbane. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. OOTMARSUM, Archangel n. Amst., pass. 9 Oct. Kopervick. ROSSUM, Cardiff n. Las Palmas, pass. 9 Oct. Lands End. SOESTERBERG. R'dam n. Port Gemtil, pass. 9 Oct Ouessant. HARDENBERG, 9 Oct. van R'dam te Marianopel. BEVERWIJK, Cienfuegos n. Manzanillo, pass. 9 Oct. Santiago de Cuba. DORDRECHT, naar Baytown, was 8 Oct. 12 u 40 n.m. 35 mijlen Z. van Lizard. TERNEUZEN, R'dam n. Oran, pass. 8 Oct. n.m. Finisterre. JONGE ELIZABETH, 8 Oct. v. Middl. Zee te Londen. JONGE JACOBUS, 7 Oct. v. Lipari te Syra cuse. AGATHA. 4 Oct. v. Augusta n. Constanza. CELAENO, 8 Oct. van Three Rivers naar Georgetown. HELENA. Galatz n. Ravenna, pass. 7 Oct Zea. HOFLAAN. Rosario n. Las Palmas. pass. 5 Oct B Aires Roads. MÏRACH Newport n. Genua, pass. 7 Oct Gibraltar SLIEDRECHT. Abadan. pass. 7 Oct Perim. W1NSUM. arr. 6 Oct. le Kingston (.J.) ST PHILfPSLAND, 9 Oct. v. Kopenhagen n. Danzig. o 2-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10