71sle Jaargang VRIJDAG 10 OCTOBER 1930 No. 21646 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. waarom de v. a. r. a. woensdag afgebroken werd. nederl. rei s-vereen igin g afd. leiden. handelsregister kamer van koophandel. centrale ouderraad. KERK- EN SCHOrLNIEUWS. BINNENLAND. invoerrechten in nederlandsch-indie. scheepsrampen op binnenwateren. de 2q8 m. golf wordt storingvrit. verspreide berichten. t. f. van den bosch t sterke stitging der bevolking sedert iq2q. groote brand. RECHTZAKEN. stelende psychopathen. Het voornaamste nieuws van heden. binnenland. buitenland. oneerlitke concurrentie LAND- EN TUINBOUW. de mond- en klauwzf.er- epidemie. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cis. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andeTe advertentiën S5 Cts per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 4" portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat L. Waijers, te Lelden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van vergunning voor den verkoop van 9terken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten in het perceel Lange St. Agnietenstraat No. 9, alhier. 617 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 10 October 1930. NED. CHR. VROUWENBOND. Als eerste spreekster in dezen winter hield gisteravond voor een goed bezette Nuts- zaal mej. J. G. H. van der Mey uit Utrecht voor de plaatselijke afdeeling van den Ned. Ghr. Vrouwenbond een causerie over „Porno- graifie en hare bestrijding". Nadat de presidente der afdeeling, mej. van der Loo, de bijeenkomst op de gebruike lijke wij^e geopend had, verkreeg de spreek ster het woord. Deze verklaarde allereerst het begrip ..Pornografie" o.m. aan de hand van den roman ,,De Kinderrechter" van den Amerikaanse hen auteur Lindsay om vervol gens de middelen aan te geven, welke vol gens haar meening zouden kunnen dienen tot bestrijding van 'het euvel. Tegen tienen sloot hierna mej. van der Loo den avond na mej. van der Mey, voor het verhaalde te hebben bedankt. „De openbare orde bedreigd". De secretaris van de Radio-Omroep-Con- tróle-Gommissie, de heer E. Weber, deelde, op een desbetreffende vraag van de redactie van „Het Volk" mede, dat de passage in de rede van den heer Zwertbroek. waarin cri- tiek werd geoefend op het regeeringsbeleid inzake den zenderbouw, geleid heefl tot de afbreking. De commissie meent n.l., dat door deze critiek de openbare orde is bedreigd. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging in de Oranjezalen van „de Har monie" haar najaars-vergadering, welke goed was bezocht. Na een welkomstwoord van den voorzitter werden de notulen ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was o.a. een opgave van het Centraal Bureau, dat het ledental der afdeeling op 1 October 1594- bedroeg. Daarna werd, aan de hand van het rapport van de Commissïe-Dr. de Visser, door de afgevaar digden naar de Buitengew Algem. Vergade- Jing te Utrecht op 4 Oct. een uitvoerig ver slag uitgebracht, waarvor hun dank werd gebracht door de vergadering. Het winter- programma. omvattende 6 lezing- en cau serie-avonden, alle met lichtbeelden en/of films, werd toegelicht door het bestuur en door de vergadering goedgekeurd. In ver band met de herdenking van het 20 jarig bestaan op 10 Januari a s. werd een com missie van 10 leden (dames en heeren), be noemd, om de feestviering voor te bereiden. Bij de rondvraag werd door verschillende leden verzocht met name genoemde excur sies te houden, welke door het bestuur zullen worden voorbereid. Na afloop van het officieele gedeelte bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Nieuwe inschrijving: De Geldersohe Win kel, Haarlemmerstraat 24, Leiden. Handel in boter, kaas, eieren, comestibles Eigenaar P. van Rosse, Leiden (H. V.) Wijziging: Naamlooze Vennootschap Schelpkalkfabriek en Bouwmaterialeivhan- del Tegelaar Zn., Warmond Uittredende procuratie: G. Groenendijk, Oegstgeest, d.d. 1 Oct 1930. W. D. Wendt, Doezastraat 18, Leiden Si garenwinkel. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: tevens verkoop van kantoor-, school- en schrijfbehoeften. Buurman en De Kier, Leiden, Nieuw - straat 51 Uitgever. Overleden Mede-eigenaar J. de Kier, Leiden,'dd. 1 October 1930. Firma B. de Kier, Nieuwe Rijn 45, Leiden. Oude en nieuwe boekhandel. Overleden eige naar: J. de Rler, Leiden, dd. 1 Oct. 1930. De Oudercomniissies van de Openbare Lagere scholen zijn bijeen geweest in de Kweekschool Oude Vest 35. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Ch. L. Waldkötter, dat de voormannen van het instituut-Ouder commissie (Ouderavonden), nu dit al meer dan 10 jaren bestaat, diep teleurgesteld zijn in hun billijke verwachting dat Huis en School zouden meewerken om de door de Wet aan de Ouders gegeven opdracht „een goede verhouding en samenwerking" te kweeken en te onderhouden tusschen ouders en onderwijzers, te volvoeren. Beide, vooral de school, hebben zich vrij wel onbetuigd gelaten. Dit is niet ten voordeele van de openbare school. Als deze het belang begrijpt, dan hale zij ouders en onderwijzers ibij elkaar, zooveel mogelijic en sluite niet angstvallig en wantrouwend de deuren voor de ouders. Vooraanstaande openbare scholen hielden al ouderavonden en verzuimden geen gelegenheid de ouders in de school te halen, lang vóór de Wet zich had uitgesproken. Meegedeeld werd dat 't plaatselijk or gaan het „Leidsch Ouderblad" na een zesjarig bestaan failliet is gegaan; d.w.z. heeft opgehouden te bestaan door gebrek aan middelen, voortspruitende uit gebrek aan belangstelling. Het voornaamste punt van de agenda „het Spellingvraagstuk", was nu aan de orde: het bestuurslid de heer H. van Sloo. ten Jr. directeur van de Kweekschool al hier, leidde het in. In een eenvoudig refe raat vertelde hij. dat de z.g. nieuwe spelling al 40 jaren oud is en al lang algemeen ingevoerd zou zijn, als de opvolgende regeeringen de spel ling hadden vrijgelaten, dat het in onzen tijd hoognoodig is, dat onze kleine kinderen niet langer geplaagd worden met de excessen van de oude spel ling, die door geleerden op historische grondslag gebouwd, zoo omslachtig en on mogelijk is, dat zelfs de geleerden er geen weg in weten te vinden, dat de geschiedkundige basis moet wijken voor de uitspraak van het algemeen be schaafde, dat het ook rtioet wennen aan sommige nieuwe vormen, niet er voor moet terug schrikken, want ze raken in ieder geval maar 't kleed, niet de klank d.i. de taal, dat men gewoonlijk gekant is tegen 't achtervoegsel lik (in gecstelik b.v.) en daar bij vergeet dat b.v. in de Staten-Bijbel dit lik al net zoo geschreven werd, dat de, de-in-den-kwestie, deze nacht merrie voor geletterden en ongeleerden zoo prachtig is opgelost met de regellaat de buigings n in alle gevallen weg, dat de slechts 9 regels van de Vereen voudigde Spelling hierom zoo doeltreffend zijn, omdat ze met hun negenen maar ópn uitzondering hebben n.l. deze, dat de e-klank (van kleed b.v in open lettergre pen alleen maar met 2 e's geschreven wordt als deze lettergrepen zelfstandiep woorden zijn b.v. zee, mee, om verwan ring met ze en me te voorkomen, en nog veel meer belangrijks, te veel voftr een klejn verslag. Bij de gezellige rondvraag kwamen eigen, aardige clingpn naar voren. Men was Gen spreker hoosst dankbaar voor zijn heldere voorlichting en beval zich bij hem aan voor verschillende taalkwesties van onzen modernen tijd b.v. Esperanto en titulatuur. De heer Van Slooten verklaarde zich be reid in den komenden winter 't spelling vraagstuk te behandelen op vele, zoo niet- alle ouderavonden Bij besluit van den Minister van Justitie is met ingang van 7 October. R. Harms. Rijksveldwachter alhier, bevorderd tot den rang van Rijksveldwachter-brigadier titulair. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hykersmilde. ds. K. J. A. Raahe te Winschoten. Te Assen (Ned. Herv. Kapel!ds. G Groeneboer te Doetinchen. Te Apeldoom-Het Loo (vac. J. Bolkestein), J. C. H. Romijn van Charlois. Te Hantum-Han- tumhuizen c.a.. H. S. van Rijn te Hooge- Zwaluwe. Te Twijzel (Fr.) ds. F. Folpmers te Pieterhuren CGron Aangenomen: Naar Steenwijkerwold, B. Dijkstra, te Harich. Naar Lemmer, de heer S Sietsma te Oosterzee. Bedankt: Voor Rijssen, H. J. van Schup- pen te Lunteren. Voor Groede ds. M. J. C. Visser te West Terschelling. CHR. GEREF KERKEN Eeroenen: Te Dordrecht ds. A. H. Hilbers te Enschede. GEREF. KERK. Tweetal: Te Rotterdam, J. Attema, te Wolvega; en L. Oranje, te Laren (N:-H.) Tijdelijke heffing van opcenten. Ingediend is een wetsontwerp lot tijdelijke heffing van opcenten op de invoerrechten in Nederlandsch-Indië. In de memorie van toelichting zegt de minister, dat onder de maatregelen, waarop gerekend moet worden bij de begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1931, die tot ver hooging van enkele belastingen, zeer tot zijn leedwezen, niet kan worden gemist. Ook de tijdelijke heffing van opcenten op de invoerrechten, welke in Indië gevorderd worden, behoort tot de evenbedoelde voor zieningen Door het aantal der te heffen opcenten te bepalen op 10 beoogt het onderhavige wets voorstel uit de invoerrechten een versterking van 's lands middelen met rond f.9 millioen te putten. Hiertoe zullen alle in Neder landsch-Indië aan een invoerrecht onder worpen artikelen bijdragen met uitzondering slechts van de artikelen gambir, gedistil leerd, houtgeest en wijn. Daar de heffing van opcenten op de invoerrechten als een tijdelijke maatregel bedoeld i9, zou het wijders in het voor nemen van den minister liggen haar voors hands tot één jaar te beperken en nader van jaar tot jaar te doen beslissen óf en in hoe verre het financieele aspect medebrengt, dat zij bestendigd worde. Ten slotte wordt opgemerkt, dat hel nood zakelijk is het tijdstip van inwerkingtreding van deze regeling te stellen op 1 Januari 1931. o Bepalingen omtrent het onderzoek. Ingediend is een wetsontwerp houdende bepalingen omtrent onderzoek naar scheeps rampen op de binnenwateren. Aanleiding tot het indienen van dit ont werp heeft de minister gevonden in de omstandigheid, dat hier te lande een op deugdelijk onderzoek berustende statistiek van scheepsrampen, overkomen aan bin nenvaartuigen. niet bestaat, zoodat geen voldoend inzicht kan worden verkregen in de mate van veiligheid in de binnenvaart en in de van sommige zijden bevestigend beantwoorde vraag of het noodzakelijk is, maarregelen te treffen, welke de veiligheid meer bepaaldelijk wat de navigatie betreft, verhoogen. De Minister acht het daarom wenschelijk voor binnenvaartuigen een regeling te tref fen. welke, terwijl in groote lijn het onder zoek krachlens de Schepenwet wordt ge volgd, een deskundig onderzoek naar aard en oorzaak mogelijk zat maken Ter vermijding van kosten wordt van de verdiensten der Scheepvaartinspectie zoo veel mogelijk partij getrokken. Stappen bij de administratie van het Zweedsche station Fallnn. Naar het „Vad." verneemt, heeft 't hoofd bestuur onzer P.T.T. zich gewend tot de administratie van het Zweedsche slation Wallun, waarin men een der ergste stoor- ders op onze omroepgolf van 298 M. heeft te zien. met verzoek deze golf ingevolge de bepalingen van Praag voor onzen omroep vrij te geven. De Zweedsche administratie heeft ge antwoord, de thans gebruikte golf zoodanig te zullen verschuiven, dat wij eT geen last van zullen ondervinden. Ook de buitenlandsohe telegrafiestations (vooral Fransche), die op onze 298 Meter golf storen, zijn in dien geest geschreven Het tweede postvliegtuig naar Ned.-Indië is gisteren te Athene aangekomen. In ver band met pas-moeilijk'heden zal het vlieg tuig vermoedelijk eerst morgen naar Egypte vertrekken. Te Utrecht is, 64 jaar oud. overleden de gepensioneerd kapitein ter zee in buiten gewonen dienst G. J. van der Hegge Spies, ridder in de Militaire Willemsorde. Kapitein Van der Hegge Spies, in 1866 te 's-Graven- hage geboren, werd in 1885 adelborst eerste klasse, en na verschillende rangen te heb ben doorloopen, in 1914 lot kapitein be noemd. Na zijn ontslag uil den dienst ver vulde hij o.m. de functies van adviseur voor Scheepszaken bij het Rijksdistr.kantoor voor ijzer en staal, inspecteur der directe be lastingen te Rotterdam en voorzitter van den raad van arbeid aldaar. Bij beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en tele fonie is, met ingang van 1 October, aange wezen als adjunct-directeur te Amsterdam (telegraaf- en telefoonkantooK de referen daris der pesterijen, telegrafie en telefonie A. van Veen, aldaar. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond benoemd tot geneesheer-direc teur van het Binnen-Gasthuis den heer G. van der Reijden, laatstelijk directeur van het Tes9elschade-ziekenhuis, vóór dien ge meente-arts bij den Geneeskundigen cn Ge zondheidsdienst, leider van de Quarantaine- inrichting Zeeburg. UIT NED. OOST-IND1E. MEDAN, '(Aneta). Overleden is de heer J. F. van den Bosch, een geziene persoon lijkheid ter Oostkust van Sumatra. Van 1888 tot 1921 was wijlen de heer Van den Bosch hospitaal-assistent bij de Deli Maatschappij. BATAVIA, 9 October (Aneta): Vannacht zijn in Ned.-Indië circa 200.000 tellers bezig geweest voor de moment-'ol- ling. Te Batavia was men o.a. tot één uur 's nachts bezig. Van de 260 onderafdeelin- gen in Ned.-Indië zijn van veertig reeds cii fers binnengekomen betreffende de periode telling. waaruit o.a. blijkt, dat Solo. sedori 1920. dertig procent in zielental is gestegen terwijl in enkele gebieden op Timor de toe neming waarschijnlijk 80 pCt. bedraagt. De algemeene indruk is, dat op Borneo, Gele bes en Sumatra, speciaal in de slecht be woonde streken, het zielental met '0 pCt. is toegenomen, hetgeen verklaarbaar is om dat aldaar in 1920 geen volkstelling w-*rd gehouden, doch de cijfers slechts zoo goed mogelijk werden geraamd In geen enkel gebied is tot dusverre gebleken, dal het zie lental is beneden de cijfers, welke in ^920 werden verkregen. Integendeel is de indruk verkregen, dit over de geheele linie ontstellend hoogere cijfeTs zullen worden bereikt dan verwacht werd. De verschillen zijn in enkele gevallen zóó groot, dat het o.a. te Solo. na de periode telling. noodzakelijk werd geacht 800 mo ment-tellers meer aan te stellen dan men oorspronkelijk van plan was. Telegrammen van alle zijden maken melding van de bui tengewone medewerking van alle klassen der bevolking. BATAVIA, 9 OuIober (Aneta Een telegram is ontvangen van den resident van Ha li en Lombnk. meldende, dat in drn nacht van 7^ Oktober brand is uitgebroken in de dessa Kalidjaga. (onderafdeel ing Oost-Lombok, waardoor 150 huizen en vele gevulde padi- schuren werden vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de schade is nog niet bekend. In den nacht van 21 op 22 Februari is ingebroken in een schuur, behoorende bij de boerderij van den veehouder V te Weesper- karspel. De dieven, die door hel inslaan van een ruit waren binnengedrongen, verdwe nen met een paard en een rijtuig, een rijwiel en eenige kleeren. Ook in een nabij gelegen boerderij is dien nacht ingebroken. Hier voorzagen de daders zich van een kistje sigaren. Den volgenden dag werd het rijtuig in de nabijheid van Utrecht teruggevonden. Ook de fiets en het paard zijn korten tijd later opgespoord. Een van de verd werd bij het verkoopen van de fiets aangehouden. In de nabijheid van Utrecht werden Iwee andere verdachten gearresteerd, zij bleken kort te voren uit het psychopathen-asyl te Leiden te zijn ontsnapt. Voor de vijfde kamer der Amsterdamsche Rechtbank hadden zich gisteren te verant woorden de 25-jarige losse werkman T. A., de 24-jarige boerenknecht G. J. de B. en de 3-jarige arbeider J H. E. S., verdacht van genoemde diefstallen. De zaak tegen het drietal had reeds eerder op de rol geslaan, doch twee dagen vóór deze zou dienen, wa ren A. en de B., voor de tweede maal uit Leiden ontsnapt. In de zaak waren 8 getuigen gedag vaard. Dr. Scholten, directeur van hel rijks- psychopathen-asyl te Leiden, werd als ge- i tuige-deskundige buiten tegenwoordigheid I der verdachten gehoord. Get. achtte verd. T. A. toerekenbaar, in tegenstelling met dr. Wiersma, die verdachte in zijn rapport on toerekenbaar had verklaard. Het onderzoek naar scheepsrampen op dé binnenwateren. (Binnenland, le Blad). Tijdelijke heffing van opcenten op invoer rechten in Nederlandsch-Indië. (Binnenland le Blad). De mond- en klanwzeei-epidemie; protest- vergadering van den Neilerlandschen Bond van Veehandelaren. (Land- en Tuinbouw, le Blad). Abnormaal hooge waterstanden in vele streken van ons land. (Gemengd, 2e Blad). Oplichtingsaffaire te Amsterdam. (Ge mengd, 2e Blad). De nitvaart der slachtoffers der R. 101. (Tel. le Blad). Besloten is tot oprichting van een Bal- kanbond. (Buitenl. le Blad). Besluiten van het Engelcche Labonrcon- gres en het Fransche radicalen-congres. (Buitenl. le Blad). De opstandelingen in Brazilië nog in het voordeel. (Builen], en Tel., le Blad). Boyd uit Amerika per vliegtuig onderweg naar Engeland; Kingsford Smith op weg naar Australië. (Buitenl. Gem. en Tel. le BI.) Lafhartige moordpartij in Mexico. (Tel. le Blad). Volgens get. dr. Schollens hoort A. niet in het psychopathen-asyl thuis. Op hem kan een gewone gevangenisstraf, te ondergaan in de bijzondere strafgevangenis te Scheve- ningen, worden toegepast Verd. de B. was volgens get. een hoogst eigenaardig man; hij slikt van alles in, lepels, vorken, enz. Deze verd. is zeer gemakkelijk te beïnvloe den en waarschijnlijk door A. tot de ont vluchting uit het asyl aangezet. Nadat de getuigen waren gehoord, was het woord aan den officier van justitie, nar. de Blécourt, die tegen verd. de B.. wiens houding hij op de zitting het meest sym pathiek vond. een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden, door te brengen in de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen eischte. Tegen A. eischte spr. 2 jaar ge vangenisstraf, eveneens te ondergaan in Scheveningen en tegen verd. S. 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Tijdens het getuigenverhoor was mr. J. K. M. Mathuiscn. verdediger van verd. A. binnengekomen Hij was tijdens de zitting gewaarschuwd, dat de zaak diende, het parket had verzuimd hem hiervan in ken nis te stellen. PI. drong aan op plaatsing in de bijzon dere strafgevangenis voor een korteren tijd echter dan hel O M. had geëischt. Uitspraak 23 dezer. Ter zake van oneerlijke concurrentie had het O. M. bij de Haarl. rechtbank verleden week tegen twee bloembollenhandelaars te Hillegom. die in een advertentie een ideaal tuin collpctie bloembollen aanboden, welke echter waardeloos bleek te zijn, elk een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden en een boete van f 100 geëischt Het vonnis van de rechtbank luidde een maand gevangenisstraf voorwaar delijk. Protest tegen de regeerings-maatregelen. Gisteren heeft te Arnhem een vergadering plaals gehad van den Nederlandschen Bond van veehandelaars, naar aanleiding van de regeeringsmaatregelen inzake den veeafzet in de drie zuidelijke provinciën in verband met de heerschende mond- en klauwzeer- epidemie. Er werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de genomen maatregelen, die volgens voorstellers niet aan het doel beantwoorden, doch landbouw en handel dupeeren, inzonderheid wat be treft den herfstafzet van het vee. De mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw wordt voorts verzocht om onmiddellijke opheffing van de genomen maatregelen. Deze motie zal telegrafisch ter kennis van den minister worden gebracht en een delegatie zal haar persoonlijk toelichten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1