71sle Jaar?anf DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 No. 21645 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van hetlen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad geTestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regeL Kleine AdTertentiën uitsluitend bij Tooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Tan 30. Incasso Tolgens postrecht Voor eventueele opzending Tan brieren 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0 18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in NOVEMBER en DECEMBER a s. de her- keuringsraad in eenige gemeenten zitting zal houden. De Voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij ge noemden raad een onderzoek naar hun ge schiktheid voor den dienstplicht te onder gaan Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onder zoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn in gelijfd; b. die in 1930 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den vrij- willigen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. Overigens wordt een hierboven bedoelde persoon tot het onderzoek slechts toegela ten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt: a. zoo het een persoon geldt, die in 1930 door een der keuringsraden geschikt werd verklaard: dat Ipj na de uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is gewor den; b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1930 geen der keuringsraden uitspraak deed: dat hij vermoedelijk ongeschikt is voor den dienst. Hij die de aanvraag doet, moet daarin ten aanzien van den ingeschrevene vermelden: a. zijn geslachtsnaam en voornamen; b. het jaar en den datum van geboorte; c. de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven: d. de lichting, voor welke hij is inge schreven e. het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het tijdvak of den da tum, vastgesteld #voor zijn inlijving of zijn komst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover het hem be kend is; f. zijn volledig adres; g. of hij in 1930 voor een der keurings raden is verschenen en. zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht 'aan den Voorzitter van den keuringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toege zonden onder het volgende adres: „Aan den Voorzitter van den Herken- ringsraad, gebonw van hei Departe ment van Defensie, Plein 5, 's Graven* hage". De aanvraag behoeft niet óp gezegeld papier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. A. VAN DE SANDE 1JAKHUIJZEN, Burgemeester. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. Leiden, 8 October 1930. 483 3 OCTOBER 1931 Nog versch ligt ons de geslaagde feest viering van den derden October in het ge heugen. Algemeen is men het er over eens, dat de optocht in opzet en uitvoering die van voorgaande jaren heeft overtroffen. Een frissche bloemversiering leent zich nu een maal beter voor een dergelijk doel dan de tradioneele en veelal min of meer verfom faaide costuums van middeleeuw9che rid ders of Spaansche krijgsknechten. Wat zal 3 October 1931 ons brengen? Dat is een vraag, waarmede het bestuur der 3 October vereeniging zich nu reeds bezig houdt. Het volgend jaar herdenkt de vereeni ging haar 45-jarig bestaan en het bestuur zou dan gaarne met iets bijzonders voor den dag komen. Het doet daarom een beroep op de Leid- s>che burgerij om van hare sympathie le doen blijken door de indiening van een plan voor het a.s 3-Octoberfeest. Onze stad telt voldoende mannen en vrou wen, die daartoe alleszins bekwaam zijn. Mogen de resultaten daaTvan spoedig blij ken, want binnenkort begint het bestuur al met de nieuwe plannen< De heer J. W. P. Licht De heer J. W. P. Licht, die morgen zijn gouden jubileum als afslager der Ver. van Leidsche Notarissen herdenkt en de vol gende week Vrijdag zestig jaar in dienst is op het kantoor van notaris Coebergh. HUWELIJKSINZEGENING VAN Ds. W. C. LAMAIN. Gistermiddag werd in het kerkgebouw der Geref. Gemeente te Lisse onder zeer groole belangstelling het huwelijk van ds. W. C. Lamain, predikant der Geief. Gem. alhier en mej. A. G. Tromp, te Lisse, plechtig ingeze gend door ds. H. A. Minderman. In zijn voorrede richtte ds. Minderman zich persoonlijk tot het bruidspaar en wenschte zijn ambtsbroeder met zijn gade Gods zegen toe over het reeds gesloten huwelijk. Na het zingen van Ps. 12*2: 1 hield de grijze prediker een predicatie over de tekst uit hel boek Nehemia „De Heere Zegene U uit Zion, Hij doe Zijn aangezicht over U lichten en geve U vrede". Hierna werd het huwelijk kerkelijk beves tigd, waarbij de talrijke schare het jonge paar de zegenbede uit Ps 134 toezong. Namens den kerkeraad reikte ds. Min derman aan het bruidspaar een Bijbel uit en sprak daarbij den wensch uit dat in het bijzonder door ds. Lamain met zégen voor zijn gemeente uit dat dierbare Woord Gods geput moge worden tot heil en zaligheid van velen. Ds. Minderman ging daarna voor in dank zegging. In de consistoriekamer 'maakten velen van de gelegenheid gebruik om ds. en mevr. Lamain de hand te drukken. ZILVEREN TUBILEUM. Heden herdenkt de heer J. Evers den dag. waarop hij voor 25 jaren als letterzetter in dienst trad bij A. W. Sijthoffs Uitg. Mij. Op het directiekantoor met zijn echtge- noote uitgenoodigd, werd de jubilaris ont vangen en toegesproken door den directeur, den heer S. G. v. Looy, die hem feliciteerde met dezen dag en hem toewenschte, dat hij nog jaren in welstand de firma zal mogen dienen. Als blijk van waardeering bood hij hem namens de firma een enveloppe met in houd en een fraaie bloemenmand aan. Daarna sprak de heer Ducroix den jubi laris toe namens zijn mede-procuratiehou der. chefs en kantoorpersoneel, hem dan kende voor de aangename samenwerking, die er steeds tusschen hen had bestaan. Vervolgens werd de jubilaris uitgenoodigd om in het kantoor te komen van den alge- meenen chef en bedrijfsleider, den heer Merkelijn, die hem huldigde als een zeer bekwaam en nauwgezet arbeider. Hij hoopte dat het hem gegeven moge worden nog jaren zijn diensten aan A. W. S. Uitg. Mij. te kunnen verrichten en bood hem namens procuratiehouders, chefs en verder kantoor personeel een zeer mooie rooktafel aan. Ten slotte had de huldiging door de kame raden plaals in een daartoe bestemd lokaal. Daar werd de jubilaris toegesproken door den heer A. v. Rosmalen, die hem op zijn gewone opgewekte manier huldigde als een goed kameraad en een bekwaam vakman. Hij wenschte, dat hij nog lang onder het personeel moge werkzaam zijn, in het be lang der firma en van het eigen gezin. Hij bood hem namens allen een pendule met coupes aan. vergezeld van een palm en bloemen. Zeer onder den indruk bedankte de jubi laris allen voor deze hulde. Daarmede was de huldiging afgeloopen en ging de jubilaris (huiswaarts om dezen dag verder in den fa- maliekring te vieren. DE BORNEO-FILM. Wij herinneren er aan, dat Dinsdag- en Woensdagavond a.s. in de groote Stadszaal de bekende zendingsfilm van Borneo zal worden vertoond. HUGO DE GROOT OP BEZOEK BIJ DE LEIDSCHE V.A.R.A. LEDEN. De afgebroken radio-rede van den heer Zwertbroek. Een stampvolle Stadsgehoorzaal heeft gis teravond op een enthousiaste wijze het V.A.R.A -orkest onder leiding van den heer Hugo de Groot, den V.A.R A.-secretaris, den heer G. J. Zwertbroek en den „klepperman" Willem van Cappellen ontvangen Of moeten wij (het woord kennismaken gebruiken? Alle aanwezigen toch waren door hun radiotoe stellen reeds lang vertrouwd met dc muzi kale opvatting van den dirigent, de stem van den redenaar en de declamatie van den voordrachtskunstenaar, terwijl velen de beide laatstgenoemden reeds op een verga dering of meeting hebben gehoord; zoodat per saldo alleen Hugo de Groot en zijn or kest den meesten onbekend was. De „draad- looze" prestaties van dit ensemble dwongen de VA.R A.-leden echter tot een buitenge woon enthousiasme, dat na ieder nummer aangroeide en eindigde in een ovatie! Het feit, dat de radio-omroep controle commissie zich genoodzaakt zag om de uit zending van de door den hear Zwertbroek uitgesproken redevoering te doen stoppen, wierp voor de aanwezigen een schaduw op den overigens welgeslaagden avond. Onnoodig te melden, dat het bericht van de verbreking een storm van verontwaar diging deed ontstaan. In een kort onderhoud, dat de heer Zwert broek ons toestond, bleek ons, dat hij de onderbreking wel verwacht had. Tevens deelde hij ons mede, dat het VA.R.A.-be stuur besloten had geen politiek-economi- sche redevoeringen meer aan de radio-con- roep controle-commissie toe le zenden, al vorens de heer Al-barda in de Tweede Kamer over dit onderwerp een interpellatie heeft gehouden en de opinie van de leden der volksvertegenwoordiging bekend is; eerst daarna zal het 'bestuur zijn verdere houding tegenover het inzenden der redevoeringen bepalen. Om acht uur heette de voorzitter der Leid sche afdeeling, de heer A. Pieterse, allen en in het bijzonder de executanten, met een enkel woord welkom. Vervolgens wees spr. op het voordeel van een persoonlijke kennis making met hen, wier prestaties vaak be luisterd zijn, daar deze kennismaking slechts kan leiden tot uitbreiding van het saamhoo- righeidsgevoel. Hierna opende het orkest het programma met de ouverture uit „Boieldieu's opera „De Kalrf van Bagdad", welke een stormachtig applaus van hét publiek uit lokte. Wij zullen ons hier niet bezighouden met een kunstzinnige bespreking van de prestaties van het orkest, daar het ensemble aan velen zoo niet allen overbekend is. Her halen wij slechts, dat de enthousiaste toe juichingen na ieder nummer toenamen, om na het laatste stuk, balletmuziek uit de opera „Faust" het hoogtepunt te bereiken. Na gewezen te hebben op de belangrijk heid van den avond, als zijnde de eerste plaatselijke V.A.R.A.-avond, welke uitgezon den wordt, ging de heer .Zwertbroek de oor zaken na van de huidige golflengte-misère, de meest urgente schakel in den keten der Nederlandsche radiovraagstukken. Uitgaan de van de conferentie in Praag besprak spr. hoe het mogelijk is, dat Nederland thans slechts de beschikking heeft over een sto ringsvrijen golf (1875 M) waardoor duizenden radio-luisteraars bij de ontvangst worden ge dupeerd en groote sommen gelds nutteloos uitgegeven. Spr. voerde nog niet lang het woord of de mededeeling werd ontvangen, dat de verbinding was afgesneden door de P. T. Twaarop een storm van verontwaar diging losbarstte en de heer Zwertbroek zijn 'betoog in felle bewoordingen vervolgde. Nauwelijks was het applaus na de rede voering weggestorven of het barstte weer in evengroote hevigheid los. daar Hugo de Groot op het podium verscheen ten einde in afwisseling met den declamator WiMem van Cappellen den verderen avond te vullen. TREINVERTRAGING. Gisteravond om ongeveer 19.35 is doordat trein 1144 uit Den Haag te Voorschoten defect raakte en niet meer verder kon, de treinenloop tusschen Den Haag Leiden Haarlem danig in de war geweest. Doordat de anderp treinen achter trein 1144 moesten wachten, kwamen deze met een klein uur vertraging aan. Nadat trein 1144 door een reserve-locomotief uit Leiden wa9 opgehaald konden de andere treinen passeeren Doordat trein 1154 ook belangrijk ver traagd was en trein 3395 van Leiden naar Utrecht op aansluiting moest wachten, ver trok ook deze trein met een halfuur ver traging. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaalsexamen geneeskunde de dames: L. C. E. de Braauw (den Haag), H. J. M. van Panthaleon van Eek (den Haag), D. A. E. Norel (Heemstede) en de heeren: P. v. d. Kuy (R'dam), D. P. de Kreek (Hillegersberg), P. Roodenburg (R'dam), J. W. Houwen (den Haag), J. P. Kugel (R'dam), J. P. L. K. H. A. Wannijn (R'dam), W. Kampschuur (den Haag), W. J Hofman (Leiden), A. J. E. Jakobs (den Haag), J. C. Klem (R'dam) en de heer D K. de Jongh (Leiden) cum Iaude. Bevorderd is tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Nitro- benzolsulfonhydraziden" de heer A. A. M. Witte, geboren te Groningen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND. Openbare vergadering. In de gistermiddag voortgezette vergade ring der K. van Jv. werd medegedeeld, dat op een daartoe strekkende vraag van den directeur van Gemeentewerken antwoord was ontvangen, dat ernaar zal worden ge streefd de Groote Havenbrug in gebruik te nemen, wanneer de verbeteringen aan dp Zijlpoort zullen zijn aangebracht, zoodat alles tegelijkertijd klaar is en de winkel stand niet langer dan strikt noodzakelijk wordt gedupeerd. Daarna kwam in behan deling het door ons reeds in hoofdzaak ver melde concept-adres inzake reorganisatie van den Economischen Voorlichtingsdienst, dat onveranderd werd vastgesteld evenals het praeadvies inzake het Ambtenaren- reg lement Besloten werd het Economisch In stituut voor den Middenstand te subsidi eeren met een bedrag van f. 375.aan een verzoek om een subsidie ten bedrage van f. 750.kon in verband met de geld middelen niet worden voldaan. Deze sub sidie werd uitsluitend verieend voor het jaar 1931 Daarna' kwam in behandeling het reeds vermeelde praeadvies inzake de Cursuswet, waarbij de Kamer zich verzet tegen de in lijving van het Handelsavondonderwijs hij het aanvullend onderwijs, geregeld in het ontwerp van wet van 2 Februari 1929. Ook dit adres werd zonder hoofdelijke stemming onveranderd vastgesteld. Besloten werd een bedrag van f. 866.60 beschikbaar te stelle; ten behoeve van di verse subsidiën, waarvan f. 375.voor het Economisch Instituut voor den Middenstand en van f. 150.voor de Nederlandsche Or ganisatie van de Internationale K v. K. De begrooting voor 1931 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f. 22 300 De heer J Th. Witte, tijdelijk ambtenaar werd benoemd tot ambtenaar der Kamer in vasten dienst. Overeenkomstig het terzake vermelde werd besloten in overleg te treden met den minister van Waterstaat om een uniforme regeling te erlangen ten aanzien van de doorvaarthoogte en -breedte der bruggen in Zuid- en Noord-Holland en Utrecht. Bij de rondvraag riep de heer Dijkdrent de bemiddeling der Kamer in teneinde te bewerkstelligen, dat meer personeel wordt aangesteld aan het postkantoor te Katwijk aan Zee. De voorzitter zegde overieg too met den inspecteur en het gemeentebestuur van Katwijk. De heer Zonneveld drong aan op spoedige verbetering van den rijksweg vanaf het Groene Kerkje tot aan de Poslbrug. daar deze in desolaten toestand verkeert. De voor. zitter beloofde een onderzoek te zullen in stellen. Hierna ging de Kamer over in huishou delijke vergadering. FEESTAVOND L.P.S.V. Tot besluit van de viering van het drie jarig bestaan der Leidsche Politiesportver- eeniging werd gisteravond in de concert zaal „Concordia" een feestavond gehou den, welke o.m. werd bijgewoond door den burgemeester, den commissaris van politie, eenige inspecteurs en den heer Ch. van Spall, den schenker van den wisselbeker. Voorzitter Frank hield een kort openings- speechje, waarin hij de autoriteiten harte lijk welkom heette en allen dank bracht voor de verleende medewerking. Een zeer gevariëerd programma, dat verzorgd werd door de Gymnastiekver. „Aquaduct", het dubbelmannenkwartet „Inter Nos", de boks- en schermafdeeling der L. P. S. V., een muziekgezelschap en een tweetal humoristen, heeft daarna de aanwezigen aangenaam beziggehouden. Daar tusschen door had nog de aanbid ding plaats van een vaandelvlag door een damescomité, waarbij de burgemeester een korte toespraak hield en het vaandel ont hulde, terwijl de L. P. S. V. door de aan bieding van het eere-voorzitterschap aan den commissaris van politie blijk gaf 's heeren Meyers sympathie jegens de veT- ëeniging op hoögen prijs te stellen. BINNENLAND. De vierinn van Alkmaar's Ontzet. (Bin nenland, 3e Blad.) Nota van wijziging op het wetsontwerp tot regeling van de ziekenfondsen ingediend. (Binnenland, 3e Blad.). Het onderzoek naar de werking van Mataito. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad.). Noodlottige stoeipartij te Rotterdam. (Ge mengd, 2e Blad Nachtelijke rooloverval te Albergen bij Al melo. (Gemengd, 2e Blad.). BUITENLAND. Nog een van de gewonden der R. 101 over leden. (Buitenlandsch Gemengd, 2e Blad.). De Engelsche Imperiale Conferentie aan het economische program. (Buitenland, le Blad.). De opstandelingen in Brazilië aan de winnende hand. (Buitenl. en Telegr., le BI.). A.-R. KIES VEREENIGING „NEDERLAND EN ORANTE". Mr. Bijleveld over de Vlootwet. Gisteravond is in de Graanbeurs een bij eenkomst gehouden vanwege de A.-R. kies- vereeniging „Nederland en Oranje", waarin als spreker optra/d mr. H. Bijleveld, van Am sterdam, oud-Minister van Marine, met het onderwerp: „De waarheid omtrent de Vloot wet". In een uitvoerig betoog zette spr. de plannen van minister Deckers uiteen, waar bij hij telkens gelegenheid kreeg er op te wijzen hoe de actie, die voornamelijk door de S.D.A.P. tegen deze plannen wordt ge voerd, geheel miöleidend en. opgeschroefd is. Spr. behandelde ook de principieele zijde van de ontwapeningskwestie, wees op de onwaarachtige pose van de S.D.A.P als partij van den vrede en de liefde en be toogde dat de anti-revolutionnair, staande op den bodem van Gods Woord, alle mid delen te baat zal nemen, die kunnen leidei lot handhaving van het recht zonder geweld, maar dat hij ook op grond van hetzelfde woord, indien dit onvermijdelijk is. door middel van het leger, als het zwaard dot de overheid in handen is gegeven, de onalhan 'kelijkheid en het recht van zijn land zal verdedigen. Er volgde na de rede eenige gedachten- wisseling. De vergadering, die zeer goed bezocht was. stond onder leiding van den heer T. S. Goslinga. Ze werd gesloten door ds. H. Thomas met dankgebed. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Coöperatieve Aankoopvereeni- ging „Helpt Elkaar". Dorpsstraat D 95, Zoeterwoude. Graanmaalderij. Uittredende 2de voorzitter: F. J. Parlevliet, Zoeterwoude. Nieuwe Voorzitter: F. J. Parlevliet Zoeter woude. GOED AFGELOOPEN. Hedenmorgen te omstreeks 10 uur is de 34-jarige stoker B. J. L., wonende in de Parkstraat, in de Gasfabriek door een stuk ijzer getroffen en daardoor van een 6 meter hooge balustrade geslingerd. Hoewel hij op een betonnen vloer terecht kwam, bekwam hij oogenschijnlijk geen noemens waardig letsel. De Eerste Hulpdienst ver voerde hem ter observatie naar het Aca demisch Ziekenhuis Onze stadgenoot J. Huisman behaalde het politiediploma van „Sint Michael". Mej. G. J. Wouters alhier is geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeningen. Gisteren stonden 866 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 333 op 8 October 1929. Bij de politie is een kano te bevragen, welke drijvende nabij de Haagbrug werd aangetroffen. Gistermorgen zijn op den Haagweg ter hoogte van de houtzagerij der firma Noordman tengevolge van de gladheid van den weg kort achter elkaar twee vraehtr auto's in de sloot gereden, respectievelijk bestuurd door H. C. van E. uit Den Haag en N. van D. uit Voorburg. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1