DE RAMP VAN HET ENGELSCHE LUCHTSCHIP R101. Ongeloofelijk SCHEFFER's J. BAALBERGEN KEURIGE SORTEERING KLEEDING-MAGAZIJNEN LAND- EN TUINBOUW. UIT DE OMSTREKEN. Matrassen Dekens Tapijten en Linoleums De Engelsche regeering stelt voor één gemeenschappelijk graf. Van wege het Engelsch departement van Luchtvaart wordt ofiichel medegedeeld, dat er 54 personen aan boord van de R 101 zijn geweest. Du ernstige gewonde, die overleden is, brengt het aantal slachtoffers van de ramp definitief op 47. De toestand der gewonden is onveranderd. De drie mecaniciens, die hun leven aan het barsten van de watertank danken, zijn reeds naar Engeland terug gekeerd na het geven van een voorloopige getuigenverklaring aan de gemengde Fransch-Engelsche commissie, die haar werk zaamheden ijverig is begonnen. Op de plaats des onheils. In de doorweekte vlakte van Beauvais spden z'ch hartverscheurende tooneelen af. Om half een gistermiddag waren 20 lijken onderzocht en maar 3 herkend. Het onder zoek geschiedt door 'n Franschman en een Engelschman. Behalve de familieleden worden alleen zij toegelaten, die bij het reddingswerk hebben geholpen. Een gen darme bewaakte den ingang tot het raadhuis van Allonne, waar de Tijken lagen. Volgens de plaats, in den gondel, waar men ze terug vond, worden ze in drie afdeelingen gerang schikt: van voren, in het midden en achterin. Die in het midden zullen in geen geval geïdentificeerd kunnen worden. De voor werpen die bjj hen gevonden werden, zijn geregistreerd en in een enveloppe met het zelfde nummer als de resten geplaatst. Eén graf? Aangezien de meeste lijken niet geïdentifi ceerd kunnen worden, heeft het ministerie van Luchtvaart den bloedverwanten voorge steld de slachtoffers in een gemeenschap pelijk graf nabjj Cardington, waarop een monument zal worden geplaatst, bjj te zetten. Het stoffelijk overschot der verongelukten zal van Calais naar Dover overgebracht worden door de torpedobooten Tribune en Tempest. In Dover en op het Victoria station in Londen zullen eerewachten worden opge steld. In Westminster Abbey zullen de kisten worden opgebaard. Do tot dusver geborgen lijken zijn gister ochtend uit de eenvoudige kisten, waarin ze waren gelegd, in zware eiken kisten overge bracht. De eerste kisten met de slachtoffers van de ramp kwamen onder stortregens aan het stadhuis van Beauvais aan, waar een zeer talrijke menigte zich, niettegenstaande het onweer, voor verdrong. De militaire eer bewijzen werden bewezen. Terwijl de klok ken der kathedraal dof beierden, werden de kisten door soldaten in de groote raadszaal gedragen, welke in een chapelle ardente was veranderd. De rouwplecbtigheden werden heden in tegenwoordigheid van den Franschen minis ter voor Luchtvaart in de kathedraal V3n Beauvais gehouden. Na den dienst werden de kisten tusschen de en haie opgestelde troepen van de garnizoenen Beauvais. Com- piégne en Senlis met militaire eer naar het station gebracht en vandaar verder ver voerd. Om 11 uur ryerden ze met extra- treinen naar Calais getransporteerd. Uit Londen werd bericht, dat de torpedo- bootjagers Tempest en Tribune naar Calais zjjn vertrokken om de lijken naar Dover te brengen, vanwaar ze met een extra-trein naar Londen zullen worden vervoerd. Vrij dag wordt een officieele rouwdienst in de St. Paul-kathedraal gehouden, waarbij, naar men verwacht, de Koning tegenwoordig zal zjjn. Tardieu heeft gelast dat de dag van heden in geheel Frankrijk zal beschouwd worden als een dag van nationalen rouw. en in alle gemeenten moet de vlag halfstok waaien van do officieele gebouwen. Dit bewijst, dat de Fransche regeering alle mogelijke eer aan de plechtigheid wil bijzetten. De afkondiging van den nationalen rouwdag behoort tot hooge uitzondering. De laatste jaren is dit alleen gebeurd bij den dood van Foch. Zelfs na het vergaan van de Dixmnde bleef het achterwege. De komst van Tardieu voor het vertrek van den droeven stoet is van dit streven een welsprekende uiting. Gisteren verschenen boven de plaats, waar het ongeluk heeft plaats gehad, honderden Engelsche en Fransche vliegtuigen, die bloemen naar heneden wierpen. De gendar- meric doet iiverig nasporingen, of nog el ders overblijfselen van het luchtschip te vinden zjjn. De couranten sporen de bevol king aan, de gendarmerie bij haar werk zoo ijverig mogelijk te helpen en alles in te leveren, wat gevonden mocht worden en waarvan men kan aannemen, dat het van het luchtschip afkomstig is. De ooizaak dei lamp. Natuurlijk wordt over de oorzaak der ramp veel gesproken en gegist, doch weten doet men nog niets. Een Engelsch agentschap heeft een ver klaring gepubliceerd van kapitein Helt. directeur van de Technische Aideeling voor de Luchtscheepvaartontwikkeling van het Britsche Dept. van Luchtvaart. Volgens dezen deskundige staat het definitief vast, dat de ramp door een breuk in het geraamte van het luchtschip werd veroorzaakt en niet door weigeren der motoren. Men heeft op 8 K.M. van de plaats van de ramp wrak stukken gevonden, welker aanwez'gheid erop wjjst, dat er reeds vjjf of zes minuten voor het neerstorten iets met het luchtschip ge beurd moet zjjn. Deze wrakstukken moeten verzameld en onderzocht worden. In officieele kringen te Londen is men echter de meening toegedaan, dat het voor het oogenblik niet mogeljjk is een juiste meening te vormen omtrent de oorzaak van de ramp. In verband hiermede kon men tot dusverre evenmin beoordeelen in hoeverre de uit Frankrijk ontvangen be richten jaist zijn, volgens welke het klemmen van de hoogteroeren het stijgen onmogelijk gemaakt zou hebben, hetgeen de oorzaak van de ramp genoemd werd. Verder verluidt, dat hoewel geen slot conclusies hangende het resultaat van de verhooren kunnen worden getrokken, de mededeeling dat de ontploffing gebeurd is, nadat het luchtschip tegen den grond heeft gestooten. gesteund wordt door de theorieën van hen. die een voorloopig onderzoek naar het wrak hebben ingesteld. Toen het lucht schip ta pletter viel en alle belangrijk: deel.n vernield werden, moet er kortsluiting zijn ontstaan, welke vonken of flitsen heeft ver oorzaakt. Die flitsen kunnen den kleinen benzine-voorraad, welke was meegenomen om de machines op gang te brengen, hebben bereikt en dat was genoeg om een brand te doen ontstaan, welke het schip heeft ver teerd. Ook kunnen de vonken in het water stofgas zjjn geslagen en averij aan het hulsel en de gaszakken hebben toegebracht en zoo een ontploffing hebben veroorzaakt. Een nog eenvoudiger oplossing is ook mogelijk. Toer de motoren van het schip den grond raakten, kunnen ze in het hulsel ervan gedrongen zijn en zijn de gassen der motoren waarschijnlijk in contact gekomen met de gaszakken. Een dergelijke brand zou in luttele seconden het luchtschip verwoesten van het eene eind naar het andere en hoewel de R 101 betrekkelijk veilig was voor oliebranden, voer zij toch 5.650.000 kub. voet waterstofgas mee. Vroegere lnchtschiprampen. Reeds in 1921 is een luchtschip neer gestort, waarbij 44 personen het leven lieten. De ondergang van het Fransche luchtschip Dixmuiden op 22 Dec. 1923 is nimmer op gehelderd. Men heeft vermoed, dat het lucht schip duor den bliksem was getroffen, maar dr. Eckener en vele deskundigen, hebben er sterk aan getwijfeld. In 1925 veron gelukte het Amerikaansche luchtschip She nandoah, dat volgens Duitsche plannen was gebouwd, en ten slotte herinnert ieder zich de tragedie van de Italia, het door Nobile bestuurde luchtschip, dat in de Noordelijke jjsstrtken ten onder is gegaan. Duitschland heeft reeds voor den oorlog een verlies geleden door den ondergang van de voor marinedoeleinde gebouwde L 2. Dit schip dat eerst naar Johannisthal werd gebracht, zou 17 October 1913 met eên bemanning van 23 man een proefreis ondernemen. Boven de oude Berlijnsche vlieghaven raakte het echter door een ontploffen van knalgas in brand, en werd geheel vernield. De meeste personen die zich aan boord bevonden wer den dood onder de puinen van het luchtschip gehaald en enkelen stierven later in zieken huizen aan de vreeselijke wonden. Weinige dagen te voren. 9 September 1913 was de LI bij marinemanoeuvres hij Helgoland ver ongelukt, hetgeen aan veertien personen het leven kostte. RECLAME. Regenjassen reeds v.af f. 6.75 Gegarandeerd waterdicht Zuiver Wollen Regen Demies 337 vanaf f. 10.75 Overtuigt U in onze Etalages Haarl.str. 149 - Vischmarkt 18 Vraag: Kan wingerd groeien in de schaduw? Zoo ja, wanneer planten? B. te L. Antw.: De wilde wingerd zal 't vlugst groeien in de zon, maar doet het ook in de schaduw wel. Planten in November of Maart. Vraag: Mijn pereboom moest kort vóór den bloei verplant. Heeft er den geheelen zomer als dood bijgestaan. Gaat nu bloeien en de knoppen gaan open. Wat nu te doen? H. de L. te L. Antw.: U doet goed de bloemknop weg te breken. Voor het overige kunt u niet beter doen dan afwachten. Dek de grond in het najaar met ruigen mest. Deze niet onder spitten vóór het voorjaar. Vr a a g: Hoe moet mijn Gloxinia behan- H. de L. te L. Antw.: U moet de plant langzamerhand droger houden, zoodat de knol in rust komt. De bladeren sterven af. Bewaar de knol in den pot tot in het voorjaar op een vorstvrije plaats en geef geen water. Zet in MaartApril de knol in versche aarde en zet de plant in de zon achter het raam. Beter nog in een broeibak of kas. De knol vormt dan nieuw blad en bloem. J. S. Vragen op tuinbouwgebied aan de Redac tie onder motto „Tuinbouw". AALSMEER. Stagnatie. Doordat de tros van een sleepboot afbrak, geraakte eenige schepen hun koers kwijt en voeren óf op den wal óf kiwamen dwars in de Ringvaart te liggen. Daar het ongeval juist gebeurde toen men de Ringvaartsbrug passeerde, is te begrijpen, dat groote stag natie in het verkeer er het gevolg van was. Het duurde ruim een halfuur eer de brug weer dichtgedraaid kon worden. Van een der schepen zonk een roeiboot, terwijl van een ander een zwaard defect geraakte. De brug zelf kwam er nu eens zonder averij al. Aanbesteding. Door den bouwkundige H. Prins werd aanbesteed de bouw van een woonhuis, voor rekening van den heer Wentzel. Het laagst werd ingeschreven: metselwerk door Joh v. d. Zwaard te Rijk f. 2425; timmerwerk door Jac. Timmer te Rijk f. 1680; schilderwerk door Hoogeboom alhier f. 387loodgieters- werk door gebrs. Prins, alhier, f. 430; en in massa door Boeree en Van Wingerden te Nieuwveen 1. 5499. Conconrs. Door het Ghr. Mannenkoor „Aalsmeer" werd besloten om op Woensdag 1 en Don derdag 2 Juli 1931 in deze gemeente èen groot nationaal zang- en muziekconcours te houden. Als secretaris van het organiseerend comité werd benoemd de heer Jh. Hoge. BENTHUIZEN. Bnigeilijke Stand. GetrouwdComelis Havenaar 21 j. en Elisabeth van Es 23 j. te Boskoop. Gevestigd: Francijna v. d. Broek, ge huwd, van Zevenhuizen (Z.H.) Vertrokken: Jannetje den Hertog, gehuwd, naar Hazerswoude. Jacobus Qualin en gezin naar Hazerswoude. Johannes Haring N H Pred en gezin naar Hardïnx- veld HAARLEMMERMEER. Verblindende antolichten. Nog steeds worden op de wegen in den Haarlemmermeerpolder ongelukken veroor zaakt doordat automobilisten bij het passee- ren van andere motorrijtuigen en fietsen de felle lichten niet dooven, Op den Hoofdweg reed een wielrijder, de koopman B.. een auto tegemoet, welker felle lichten niet wer den gedoofd. De man werd daardoor zoodanig verblind, dat hij door, het spatbord van de auto gegrepen en met fiets en al in den waterkant werd geslingerd. Aan het hoofd en handen verwond, werd hij door den chauffeur, die onmiddellijk stopte, opgeno men, in de auto geholpen en naar een dok ter gebracht. Onder een auto geraakt. Een 6-jarig meisje op den Hoofdweg alhier lette niet op een met groote snelheid nade rende auto. De chauffeur, die het gevaar zag, remde uit alle macht en week zoodanig uit, dat de auto in den kant van den weg terecht kwam en dreigde om te vallen. Het kind geraakte er onder, doch kwam er, door dat de auto onmiddellijk stopte, als door een wonder ongedeerd af. Bloeddorstige honden. In deze gemeente heeft een bloeddorstige mond weder een slachting aangericht onder een op een weiland, gelegen aan den Sloter- weg, loopenden koppel schapen. Een der dieren werd 's morgens doodgebeten in de sloot leruggeronden. Het mocht gelukken den hond op te sporen en deze weid met toestemming van den' eigenaar onschadelijk gemaakt. Verkeerd uitgeweken. Gisteravond reed op den Yweg alhier de bestuurder van een auto een wagen voorbij. Op hetzelfde oogenblik naderde een wiel rijder. die echter links uitweek, met het ge volg. dat hij in volle vaart tegen het motor rijtuig aanbotste en aan hoofd, beenen en handen werd verwond; terwijl het rijwiel deerlijk werd gehavend Aan den matigen gang, waarmede de auto bij het uitwijken voor den wagen reed, is het te danken, dat dit ongeluk nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Den autobestuurder treft geen schuld. Brand. In de bottelarij van den heer L. aan den Stationsweg te Hoofddorp, ontstond brand, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Bij het nazien en schoonmaken van een motor vloog plotseling een weinigje benzine dat op den grond was gedropen, in brand. De heer L., die een in de onmiddellijke na bijheid staanden bus met benzine in veilig heid wilde brengen, had het ongeluk dezen te slooten, waardoor de inhoud er uitliep en eveneens vlam vatte. De groote oplaaiende vlam was een vuurzee gelijk en had weldra het dak van het gebouw aangetast. De hulp werd ingeroepen van de brandweer, die er met een slang op de waterleiding spoedig in slaagde het vuur meester te worden. Ver zekering dekt de schade. Begrafenis Jacob Onwerkerk. Gistermiddag werd op de algemeene be graafplaats te Hoofddorp onder groote be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den bijna 14-jarigen Jacob Ouwerkerk. die bij het bietenrijden in het land van den heer B. op zoo'n tragische wijze om het leren is gekomen. Aan de groeve werd het woord gevoeld door ds. Willemse. vindt U bij BAALBERGEN. Waarbij koml, dal de jrijzen laag zijn en de kwaliteit schitterend! Voorstraat 43 - Katwijk aan Zee. 8222 KATWIJK-AAN-ZEE. De haringvisscherij. Er is eindelijk-een verandering ten goede gekomen in de opbrengsten der haringvis scherij. De aanvoeren zijn belangrijk grooter geworden en de berichten uit zee gewagen van een betere vangst. Zoo slecht als het er eind September voorstond, daarvan wisten alleen de oude menschen meerdere gevallen te vertellen; en dan werden reizen opge haald met de bommen in het jaar 1880 on geveer van elf weken voor zeven en twinlig kantjes. Hoewel er nu van verbetering sprake is. kan men toch nog niet van over vloed spreken. Er zijn nog verscheidene schepen, die van de groolere vangsten niet geprofiteerd hebben. De visscherij blijft voor loopig nog ter hoogte van de Doggersbank, dan volgt de Engelsche walvisschenj en ten slotte het Kanaal. Dit zijn drie vi9chgronden, waar nog groote hoeveelheden haring ge vangen kunnen worden. Als er nu maar geen groote stormen komen, die de ruslige uitoefening van het bedrijf kunnen belem meren! Door de betere vangsten hebben de prij zen der haring den invloed daarvan onder gaan, Eerst daalden in het begin der vorige week de prijzen niet veel, maar later in de week deed het kantje voor de Zuidvangst 24 a 25 gulden; hetgeen voor de volle haring een prijsverlaging van ongeveer 5 gulden per kantje was. De prijs is dus belangrijk lager geworden, maar voor de reederij blijft het nog een loonende prijs, als er maar vol doende gevangen wordt. Voor den handel opent zich nu ook een beter verschiet. De abnormaal hooge prijzen hebben aan den handel niet onbeduidende verliezen toegebracht. Tot de hier betaalde noteeringen kan er'rti het buitenland geen haring geplaatst worden en dal er tóch hier aan de markt zulke hooge prijzen betaald werden, vond zijn oorzaak in dekkingsaan- ltoopen. Op zoo'n beperkten aanvoer had echter niemand gerekend. Met groote belangstelling wordt afgewacht of de prijzen van 24 tot 25 gulden gehand haafd kunnen worden of niet. Dit zal van de verdere resultaten der visscherij alhan- gen. Indien er veel gevangen wordt dan zou er een verdere daling tot 20 gulden kunnen intreden. Mocht echter de verbetering in de visscherij slechts van korten duur zijn, dan zou met eenige schommelingen de tegen woordige prijs zich kunnen handhaven. Wederom een alrit onderspoeld. Voor de zooveelste maal in dit jaar is de afrit van de Bestevaerstraat door de zware regenbuien onderspoeid. Een afdoende maat regel zou het zijn, indien deze afrit en tegelijkertijd ook de overige geheel gebelon- neerd werden. Men was dan ineens van allq onkosten af en leverden de afritten geen gevaar meer op voor de schelpenvisschers met hun karren. Bij de politie deed W. H. v. d. L. uit de Badstraat aangifte, dat ten zijne nadeele een afvoerbuis van de dakgoot van zijn huis vernield was. LISSE. Uitslag Etalage-wedstrijd. De Jury, benoemd door het Comité „Lisse Vooruit" ter beoordeeling der etalages van deelnemende winkeliers aan den etalagewed strijd, maakte gisteren den uitslag bekend, welke luidt: 1, prijs L. J. Persoon; 2e prijs Cammenga Co.; 3e prijs Th. B. Weber. Loop der Bevolking. Gevestigd: W. de Roode, van Leiden, Heereweg 172 K. Oestema, van Huls berg, Loosterweg 10 Mej. T. Kooijman, van Enkhuizen. Kanaalstraat 52 J H. Koree, van Leiden, Heereweg 447 C. A. Rotteveelv. d Salm, Zoeterwoude, Heere weg 351. Vertrokken: J. Selier en gezin, naar Lei óen W. C. J. v. d. Salm, naar Anna- Paulowna A. v. Eijk en gezin, naar Haar lemmermeer Mej. A. E. Meiland, naar Noordwijkerhout. De woordspreuk van het Comité „Lisse Vooruit" was: „Te koopen bij de winkeliers in Lisse is toch voordeeliger". De prijswinnaar zal nader worden bekend gemaakt. NOORDWIJK. Raadsagenda. Donderdag 9 October a.s., om 2 uur n.m. komt de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen ter behandeling der vol gende punten 1. Onderzoek geloofsbrief en beëediging Raadslid. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Vaststelling, notulen. 5. Benoeming lid Raadscommissie voor personeels-aangelegenheden. 6. Herstemming over het voorstel tot ver bouwing van de openbare school tot edhoo! voor Nijverheidsonderwijs. 7. Herziening belooning Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 8. Bouw lijikenhuisje op Algemeene Be graafplaats. 9. Verhuring woning St. Jeroeusweg Nr. 3. 10. Rapport inzake toestanden op Is Gas fabriek. 11. Voorstel tot verhouw van >'.e Gasfa briek. 12. Voorstel tot bouw van een kolen Jos- en transportinrichting en cokes elevator ton behoeve van de gasfabriek. 13. Voorstel tot electrilicatie van het Langeveld. 14. Aanleg van straten op en verkaveling van de terreinen voorhesn tocbehoorende aan de N.V. Vesta. 15. Wijziging bouwverordening. 16 Voorstel tot het rooien van een boom op hoek LindenpleinVoorstraat 17. Voorstel tot hot bouwen van ren nieuwe openb lagere School. 18. Begroolings-wijziging dienst 1930 jummer 5. Wederom een rijwieldiefstal. Door den heer v. D. te Zandvoort, is bij de politie alhier aangifte gedaan, dat zijn rijwiel, dat hij bij het Radiostatiu.. op de straat had geplaatst, bij zijn terugkomst verdwenen was. Onderzoek wordt ingesteld. Vergadering Bloembollencnltnnr. Gisteravond vergaderde B. B. C. in Royal; voorzitter was de heer J. C. v. d. Meer. De notulen werden gelezen en onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een en ander werd medegedeeld over de ten toonstelling in Haarlem te houden in Fe bruari a.s. Als candidaten voor het H. B. werden gesteld de heer Krelage voorzitter, J. C. v. d. Meer in de plaats van den heen Jan de Graaf en de andere plaats laat men gaarne over aan Noord-Holland. De afd. zal gaarne haar candidaat overnemen en steun verzoeken voor een eigen candidaat. De heer Jan Braas wijst er nog eens op, dat het secretariaat van het scheidsge recht te vereenigen zou zijn met werk zaamheden voor de geheele vereeniging. Een door de vereeniging gesalarieerd rechtsgeleerde die uitsluitend voor de ver. werkzaam is, is beter dan iemand, die een particuliere praktijk heeft. Misschien komt het H. B. nog wel eens met plannen dien aangaande. Gesputterd werd over het lange wachten op interlocals gesprekken bij de telefoon; onderzoek zal worden gedaan ter verbetering. Ook zal worden gevraagd een vaste standplaats te krijgen van den plan- tenziektekundigen dienst in Noardwijk, daar de toestand zóó onhoudbaar ie. Hierna sluiting. De prijs van het wittebrood is in deze gemeente verlaagd en gebracht op: water brood 9 ot. en melifcbrood 12 ct. per 400 gTam NOOR D WI JK-AAN-ZEE. Raadscommissies. Het gemeenteraadslid, de heer P. Admi raal, alhier, heeft ontslag genomen als lid van de commissie voor personeelsaangele genheden, zulks in verband met zijn be noeming tot lid der commissie voor buiten gewone werken. Door mevr. v. O. alhier is met haar auto op den Huis-ter-Duin-straat alhier een lantaarnpaal omgereden. De schade zal door haar worden vergoed. NO ORD WI JK-BINNEN. Op het kruispunt Voorstraat-Wilhel- minastraat-Offemweg alhier had een aan rijding plaats. Een autobestuurder uit Was senaar reed, doordat hij voor een andere auto te veel uithaalde, tegen een aldaar staanden boom op. De aulo werd zoodanig beschadigd, dat deze per kraanwagen naar Wassenaar moest worden gesleept. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. SASSENHEIM. „St. Ambrosias". De R.K. Harmonie- en Zangvereeniging „St. Ambrosius" bestaat vijf jaar. Men hoopt dit feit te herdenken met een tweetal uit voeringen en wel op 13 en 14 October. Opgevoerd zal worden de operette „Goud- muiltje". Df vereeniging is zoo gelukkig geweest mej. Rie Kruijdenberg van Hillegom bereid te vinden zich met de regie te belasten. Voorts verleent de Harmonie-afdeeling haar medewerking; terwijl het Kamerorkest „Vinela" de pauzes zal aanvullen. De collecte voor het Zeeheldenmonu ment heeft in deze gemeente opgebracht f. 105.—. STOMPWIJK. Burgerlijke stand. BevallenG. Kleingeld geb. Renzema d. H. M. Verhagen geb. Van Dijl d. W. van Buitenen geb. VaD Renssen d. OndertrouwdW. A. van Vliet en A. M. Arkesteyn. Overleden: K. Kleywegt m. 47 j. 2—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6