NIEUW FEUILLETON. „De verloren Injectienaald" 71ste Jaarpan* DINSDAG 7 OCTOBER 1930 No. 21643 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts per regel voor advertentiën uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueel» opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 -f- portokoeten. ƒ0.18 „0.18 öit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Morgen vangen wij aan met een nieuw boeiend feuilleton, getiteld: door ALICE CAMPBELL. INENTING EN HERINENTING TEGEN FOXKEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemcene kennis, dat op de Woensdagen 8, 15 en 22 October e.k., tel kens van des namiddags 23 uur in het Elisabethshof aan de Oude Vest gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 7 October 1930. 315 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. S. Bak- huyzen om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in een gedeelte van het perceel Oude Rijn No. 44c, Sectie H. No. 2180; b. Gebroeders C. J. en P van der Loo om vergunning tot het oprichten van een waschinrichting op het perceel Haarlem merweg No. 32, Sectie K. No. 32 en c. J. v. d. Reyden om vergunning tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Vliet No. 25, Sectie F. No. 756, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 7 October 1930. 344 Prof. Dr. M. W. DE VISSER f over „De invloed van China en Indië op de Japansche taal en litteratuur". Tal van wetenschappelijke publicaties zijn van zijn hand verschenen, waarvan de voor naamste zijn „The dragon in China and Japan", „The bodhisatlva Ti-tsang (Jezo) in China and Japan", „The arhats in China and Japan". Binnen zeer korten tijd zou een nieuwe uitgave verschijnen „Ancient Buddhisme in Japan". Voorts schreef hij nog verschillende popu laire werkjes, o.a in 1911 in de serie „Groote godsdiensten" (uitgave Hollandia-drukkerij). getiteld Shinto, de godsdienst van Japan" en „Het Boeddhisme in Japan" en in 1929 in de serie-Pans „Boeddha's leer in het verre Oosten" en „Shmto en Taoïsme in Japan". Vermelding verdient verder zijn in 1913 voor de Nederlandsch-Indische Bestuurs- academie gehouden serie lezingen over „Oud en nieuw Japan". De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden a.s. Vrijdagmid dag te 1 uur op de begraafplaats „Rhijnhof". In verband met dit overlijden hangen de vlaggen van de sociëteit .Minerva" en het clubgebouw der V.V.S.L. halfstok en hebben beide vereenigingen de gebruikelijke corps- rouw aangenomen. Wijlen prof. De Visser. In den ouderdom van bijna 55 jaar is in den afgeloopen nacht geheel onverwachts overleden prof dr. M. W. de Visser, 'hoog leeraar in het Japansch aan de Rijksuniver siteit alhier.' Marinus Willem de Visser werd 23 October 1875 te Stavenïsse in Zeeland geboren Reeds op jeugdigen leeftijd gaf hij blijk van een bijzondere begaafdheid. Hij liet zich op 17- jarigen leeftijd inschrijven als student in de letteren en wijsbegeerte aan de Leidsche Universiteit en promoveerde tijdens het rec toraat van prof. Fockema AndTeae den llen December 1900 tot doctor in de klassieke taal- en letterkunde op een proefschrift over een Grieksch folkloristisch onderwerp, geti teld „De graecorum diis non referentibus speciem humanam", waarbij als promotor optrad prof A. E. J. Holwerda. Eerst na zijn promotie begon hij zich toe te-leggen op de studie van het Japansch en Chineesch Gedurende de jaren 1905 1910 was hij als tolk verbonden aan het Nederlandsch Gezantschap te Tokio. Na zijn terugkeer in 1910 werd hij benoemd tot conservator aan het ethnographisch museum alhier afdeeling China en Japan en op 30 Mei 1917 tot hoogleeraar in het Japansch, iwelk ambt hij aanvaardde met een oratie VER. VAN OUD-GEPENSION- NEERDE MILITAIREN DER ZEEMACHT VAN VÓÓR iqi8 Onder leiding van den heer A. J. Heering hield de afdeeling Leiden van boveng-*- noemde vereeniging gisteravond in gebouw Patrimonium een openbare vergadering. Als sprekers traden hierbij op de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J de Groot uit Rijswijk, en de heer H. Pape alhier, hoofd bestuurslid. over het onderwerp- „Wat doet de Nederlandsche regeering en wat moeten wij doen?" In zijn openingswoord drukte de heer Heering zijn spijt uit over het weg blijven van zoo vele leden en niet aangeslotenen, die een uitnoodiging hadden ontvangen om deze bijeenkomst bij te wonen, en hierdoor blijk gaven hun eigenbelang nog slecht te begrijpen. Allereerst voerde de heer' de Groot dan het woord, die wees op de nieuwe pen sioenregeling van 14 Juni 1930, waarbij be paald werd, dat de uitkeeringen bedoeld in de wet van 26 Juni 1926 gewijzigd worden en uitkeeringen zullen worden verleend tot een zoodanig bedrag, dat door den betrok kene genoten wordt 280 pet. van het hem vóór de wet van 29 Mei 1920 toekomende pensioen Bij deze oogenschijnlijke verdub beling een vermeerdering van 40 pet. was reeds eerder verleend van het pen sioen. werd echter tevens bepaald, dat lo de bijslag niet wordt verleend, indien of voor zoover de inkomsten nader omschre ven bedragen overschrijden, terwijl tevens rekening werd gehouden met andere inkom sten b v. ouderdomsrente, verdiensten van de echtgenoote, of den gepensioneerde zelf, ondersleuning van inwonende kinderen en dergelijke Bij de bepaling dezer grenzen weid niet gelet op rangen of graden, terwijl voor een grooter aantal dienstjaren in Indië nog een gratificatie werd verleend Dat een 1 dergelijke regeling werd ontworpen voor de oude garde, die Indië heeft schoongeveegd en daarmede den grondslag heeft gelegd i voor de huidige cultures, welke ieder jaar zulke groote winsten opleveren, noemde spr een moreel onrecht. Hij wekte dan ook I allen op het hoofdbesluur te steunen in den strijd hiertegen, door leden te winnen en de belegde vergaderingen trouw te bezoeken De tweede spreker, de heer Pape, gaf een nadere omschrijving van de bepalingen van de nieuwe regeling aan de hand van eenige voorbeelden uit de vergadering. Tevens werd de actie, welke gevoerd wordt, voor de pensionneering van weduwen van gepen- sionneerden van vóór 1909 besproken waarbij aan het licht kwam dat in de naaste toekomst een desbetreffende wette lijke regeling kan worden tegemoet gezien Nadat nog eenige kwesties van huishou- delijken aard waren besproken, sloot de voorzitter met dankzegging aan de sprekers de bijeenkomst. HET 3 OCTOBERFfcEST. Dat de viering van het 3-October-feest dit jaar bijzonder in den smaak is gevallen moge blijken uit het feit. dat verschillende ingezetenen onze bemiddeling inroepen om openlijk dank te betuigen aan het bestuur der 3-Octobervereeniging en verder alle andere organisaties, die hun medewerking verleenden tot het luisterrijk welslagen van den herdenkingsdag van Leiden's Ontzet. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: S. Leman, Mzn., Rijnsburger- weg 83, Leiden. Commissionnair in boter en kaas. DIETSCH STUDENTENVERBOND. Lezing Ernest Claes. Gisteravond vond in het klein-auditorium der Leidsche Universiteit de eerste bijeen komst in dit seizoen plaats van het „Dietsch Studentenverbond", afd Leiden. Onder de toehoorders merkten wij op den rector magnificus prof. dr. J. Ph. Vogel, prof. mr. van Oven. alsmede afgevaardigden van het Collegium en bestuursleden van verschil lende studenten-corporaties De avond werd geopend door den voor zitter den heer H C. Sandrock.. die o.a de aanwezige Duitsche studenten welkom heette, alsmede de eerste jaars studenten. Hij sprak den wensch uit dat deze door de voordracht van den heer Claes. zich meer zouden gaan interesseeren voor de Vlaam- sche cultuur en litteratuur. Spr. vestigde voort? o.a. de aandacht op het a.s. congres te Groningen en de te houden reis naar Vlaanderen, waarover hij bijzonderheden meedeelde. Vervolgens hield de heer Bijleveld, lid van het Hoofdbestuur een korte causerie van propagandistische strekking, waarbij hij wees op de 9terke ontwikkeling van het na tionalisme van den laatstpn lijd over de ge- heele wereld, hetgeen de grondslag is van een gezond en krachtig internationalisme. Dit gevoel van stamverwantschap, van saamhoorigheid behandelde spr. in het bij zonder met betrekking tot Nedbrland, Vlaanderen en Zuid-Afrika. waarbij hij stil stond bij de vooral sinds den oorlog acuut geworden Belgischp kwestie Het doel van het D. S. V. is de idéé te hevorderen van de saamhoorieheid tusschen Nederland en Bel gië in cultureelen zin Het wil trachten e°n inzicht te schenken in de toestanden te Vlaanderen en Zuid-Afrika en dit wel door het organiseeren van congressen etc (Delta conferentie te Nijmegen in December asV. Hierna was het woord aan den spreker van dezen avond den heer Ernest Claes. Spr verklaarde zich hier meer thuis te ge voelen dan in menige der zuidelijkste steden van zijn eigen land. Dan gaf hij een beschrijving van „zijn eigen volkske van te lande", waarover hij zooveel edels en prachtigs neerschreef in zijn hoeken En ook gisteravond klapte hij op zijn bekende, luimige Vlaamsche wijze van die mensehen uit „de Kempen" en van de vele eigenaardige typen uit die streek, waar men nog zijn „eigen leventje leeft." De dorpelingen kiezen er zelf hun burge meester" en dikken boer", zonder geleerdig- heid. Deze is de eenige. die met een „witte gilet" naar de kerk toegaat. De veldwachter, de „champétre" is de meest forsche drinker van het dorp: hij kan wel 40 pinten op een dag drinken I Dan zijn er de pastors van het land. „prachtkerels", ook al zonder geleerdigheid, maar zij kennen het hart van de menschen, zij spreken in hun gewone taal, die er „diep ingaat" Ook een Drachttype is de „dorpsbengel", een deugniet: iedereen kent hem en hij kent iedereen, wiens broek de kleur heelt van zijn vel. Hij heet „de Witte", zoodat we toen meteen de oplossing wisten van het raadseltje „Wie de Witte was", het onder werp van de lezing Tegen de kerk. midden in het dorp. zien de „bengels" hoog op, de plaats waar „me neer pastoor" dwars door het hart en de hersenen van de menschen heenziet. Tenslotte is er dan de school, waar je uren lang „stiUekes" zitten moet. Maar daarbuiten fluit de bengel weer zijn vroolijk airtje over „de lieve Mei" en het „zeer lieve Vaderland". Zoo vertelde Ernest Claes maar voort, zonder een oogenhlik verveling van de tal- looze wederwaardigheden en avonturen van „den Witte", totdat we het allen voelden en begrepen wie hij was: een echte gezonde deugniet, die het liefst de verre weien in trekt, om er zijn streken uit te halen. Telkens schalde de lach op over h°t smeuige, leutige taaltje van dien echten Vlaming die niet moede werd het sappige leven van onzen buren voor het oog te ton- veren. De echt V'aamsrhe sfeer was er weer. wars van alle zwaarwichtigheid en stijfheid, die in het Noorden dikwijls zoo kan druk ken Een ure, waaraan het goed deed. zich te laven Met een dankwoord van den heer Sand rock werd deze vriendelijke avond gesloten. De alhier tot semi-arts bevorderde stu denten W. L. F Duymaer van Twist en E M Kole zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij de landmacht. Ds W. C. Lamain alhier heeft een be roep ontvangen naar de Gereformeerde Ge meente te Werkendam Het aantal eerste-jaars-sludenten. dat zich heeTt talen inschrijven als lid van het Leidsche Studenten Corps bedraagt in totaal 106 De politie heeft een Duitsche dieast- bode over de grens geleid, die ten nadeele van den heer O. eenige sieraden had ont vreemd. CRJTIEK OP DE RADIO-CENSUUR- Een dictatorschap, dat niet in Nederland thnis behoort. Voor de microfoon van den Huizer zender heelt gisteravond de heer mr. A. van der Deure te Bennekoni, voorzitter van de Ned. Chr. Radio-Verecniging, zijn, eenigen tijd niet gehouden, bestuursmededeelingen uitgesproken Allereerst deelde hij mede, dat ook op de bestuursmededeelingen censuur rust. Deze toestand kan niet worden bestendigd Wan neer de bestuursmededeelingen gefiltreerd worden medegedeeld, dan wordt de waarde ervan daardoor niet bevorderd, aangezien zij niet tot het allerlaatst „bij" kunnen zijn Vroeger werden zij samengesteld op den dag, dat zij uitgesproken weiden; thans moe ten ze een week tevoren worden ingediend. H'orna hesprak de N C R.V. voorzitter de ellende welke thans hier met de golflengten beleefd wordt Deze toestand is verre van ideaal. Zoo spoedig mogelijk en met de grootst mogelijke energie van de regeering moet daarin verandering worden gebracht. LTitzendingen zooals thans A.V.R.O. en V.A.R.A. moeten geven, zijn niet te benij den En hij den tegenwoordigen stand der techniek zijn deze moeilijkheden spoedig te overwinnen. Het ligt op den weg van de re geering om andere mogelijkheden voor den zenderbnuw te maken. Na deze mededeelingen kwam mr. Van der Deure tot de kwestie der censuur. De eerste week scheen het, alsof er wrijving zou ontstaan tusschen de N. C R. V en den Radioraad Ik wil echter, aldus spr., nader onder de loupe nemen de censuur van de Radin-Omroep-contrólecommissie. Voorop word^ gesteld, dat de noodzakelijkheid van contróle op den omroep van overheidswege door ons ten volle wordt erkend. De contróle van de Radio-Omroep-Con- tróle-commissie gaat echter o. i. verder dan haar bevoegdheden strekken Een bewijs daarvoor vindt men o. a. in art. 9 van het Radio-Reglement Bij schrijven van 3 October 1930, num mer 299, werd ons medegedeeld, dat in deze bestuursmededeelingen niet mocht worden getreden in een beoordeeling van het beleid der regeering of van regeerings-commissies. Als bij de Radio-Omroep-Contrólecommis- sie iets als „staatsgevaarlijk" wordt be schouwd. is er voor de betrokken omroep- vereenigingen geen beroep mogelijk. Ons rechtsgevoel is door een dergelijken toestand allerminst bevredigd. Het is te wenschen. dat hierin zoo spoedig mogelijk verandering worde gebracht. Een dictatorschap van ambtenaren be hoort in Nederland niet thuis; zoo iets past in ïtalië en in Rusland. Naast dit principieele bezwaar tegen de preventieve censuur, zijn er echter ook be zwaren van practischen aard. Een gevolg er van is, dat een lezing niet meer actueel kan zijn. Daarbij komt dat het vooraf-inzenden dikwijls moeilijk is. Ook zal men de aller beste sprekers niet meer krijgen Door een en ander wordt de beteekenis van den radio-omroep verminderd. Is die preventieve censuur noodzakelijk, als we de laatste achter ons liggende jaren bekijken? vroeg spr En hij gaf daarop als zijn meening te kennen, dat die toestand dat allerminst bewijst. Persoonlijk ben ik van oordeel dat vrij heid van spreken door de radio, behoudens eenige restricties, geenerlei moeilijkheid met zich zou brengen Met belangstelling ziet spreker de a.s interpellatie over deze aange legenheid in de Tweede Kamer tegemoet. ONZE VLIEGVELDEN IN SEPTEMBER. Schiphol de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand September aan gedaan door 644 verkeersvliegtuigen der geregelde luchtlijnen, 418 vliegtuigen van Leger en Marine en 17 extra vliegtuigen, terwijl 15 proefvluchten met vliegtuigen van de K.L.M en andere luchtvaartmaat schappijen werden uitgevoerd. Tevens hadden er 25 vluchten plaats met vliegtuigen van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek „Fokker" en 66 vluch ten met Pandervliegtuigen van de Natio nale Luchtvaartschool. Het aaDtal pleziervliegers bedroeg 374 en het aantal bezoekers 5021. Waalhaven de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 229 verkeersvliegtuigen, 138 vliegtuigen van leger en marine, 59 vlieg tuigen van de Nationale Luchtvaartscho^r en verschillende particulieren. Bovendien werden op Waalhaven 34 proef-, rond- en oefenvluchten uitgevoerd door verkeersvliegtuigen der K.L.M 5 door andere maatschappijen. 261 door vlieg tuigen der Nationale Luchtvaartschool en 16 door op Waalhaven gestationeerde mili taire vliegtuigen. Het aantal pleziervlie gers bedroeg 50 en bet aantal bezoekers 4631. BINNENLAND. Prol. dr. M. W. de Visser, hoogleeraar in het Japansch aan de Leidsche Universiteit, is overleden (Stadsnieuws, le Blad). Critiek van mr. Van der Deure op de radio-censuur (Binnenland, le Blad). Ingediend is een wetsontwerp inzake de uitvoerregeling van melkproducten (Binnen land, le Blad). De behandeling van Nederlanders in Italië (Binnenland, le Blad). Op 76-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden de gepensionneerd generaal-ma- joor J. P. Koolemans Beijnen (Binnenland, le Blad). Berooving van f. 13.000 te Amsterdam (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Tallooze schepen mosten te IJmniden met hun vertrek wachten op beter weer. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De ramp van het Engelsche luchtschip de R 101 (2e Blad en Tel., le Blad). In Roemenië is het kabinet Manioe afge treden (Buitenland en Tel. le Blad). De opstandige beweging in Brazilië wint veld (Buitenl. en Tel., le Blad). Muiterij aan boorcL van een Engelsch oorlogsschip. (Tel. le Blad). DE BEHANDELING VAN NEDERLANDERS IN ITALIë. Antwoord op de vragen van den heer Mendels. Op de vragen van den heer Mendels be treffende de behandeling van Nederland sche onderdanen in Italië heeft minister Beelaerts van Blokland het volgende geant woord: Uit de ingewonnen inlichtingen blijkt, dat de door den heer Schmidt en diens reis gezellin in Italië ondervonden behandeling een gevolg was van de omstandigheid, dat eerstgenoemde bij de Italiaansche politie als communist gesignaleerd stond, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat hij in vroe ger jaren lid is geweest van de communisti sche partij en hij deel heeft uitgemaakt van den (thans opgeheven) Bond van Revolu- tionnair-Socialistische Intellectueelen. Wat overigens de ondervonden behandeling aan gaat. is van de zijde der Italiaansche Re- geenng verzekerd, dat beide personen be handeld zijn met inachtneming van de faci liteiten welke de voorschriften in hun om standigheden toeiaten. Zoowel de heer Schmidt al9 mevrouw Kamerman zijn, blij kens de verschafte inlichtingen, wegens het niet beschikbaar zijn van afzonderlijke cel len. ondergebracht in cellen, die tol do beste der gevangenis behoorendaarin be vonden zich nog drie andere van lichte mis drijven beschuldigde personen Ontkend wordt voorts, dat de heer Schmidt en zijn reisgezellin aanvankelijk onderworpen zijn geweest aan een regime van brood en wa ter, hun is in de gevangenis van den aan vang af het gewone voedsel verstrekt, en na twee dagen hebben zij hun maaltijden uit de stad betrokken, overeenkomstig het reglement, dat zulks als- gunst toestaat. De minister is van oordeel, dat er aan geen regeering een verwijt van kan worden gemaakt, dat zij bijzondere maatregelen treft tegen personen, die zij er op h. i. goe den grond van verdenkt te behooren lot een partij of organisatie, die zij als staats gevaarlijk beschouwt. Tot die bijzondere maatregelen behoort mede een verscherpte controle op vreemdelingen, die onder die verdenking staan. Indien Italiaansche Staatsburgers naar het oordeel der Nederlandsche regeering behooren tot een partij of organisatie die door haar als staatsgevaarlijk wordt be schouwd. zullen zij zich hier te lande heb ben te onderwerpen aan eventueele ver scherpte controlebepalingen, die te hunnen aanzien zouden zijn genomen. Hoewel de minister te allen tijde gereed is om op te komen voor een behoorlijke be handeling van Nederlanders in het buiten land en hij. voor zoover de door den heer Schmidt en mevrouw Kamerman onder vonden behandeling daartoe aanleiding gaf, ook in dit gpval het uoodige vertoog tot de Italiaansche regeering heeft gericht, is hij van meening dat het onderhavige geval niet tot eenige démarche van algemeene strekking aanleiding kan geven.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1