Opening Gemeentelijke Noodslachtplaats te Alphen UIT DE RIJNSTREEK. woude. M. H. de Koning naar Alphen aan den Rijn. J. M. de Jong naar Echt-. P. van der Meer en gezin naar Leiden. J. van Berkel naar St. Oedenrode. N. J. Dobbe en gezin, naar Ter Aar, J. H. Bauen naar Lisse. B. G. van der Zwet, naar Moordrecht. Th M. Obdeyn en gezin naar Haarlemmermeer. G. P. C. Heemskerk naar Den Haag. Wed. V. H. de Vries, naar «Kortenhoef. M. van Seggelen naar Voorhout-. L. M.J.J. A. en M. N. van der Veer naar Haarlem; M. C. Heemskerk naar Noordwij'kerhout-. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren Adriana Antonia Hillegonda, d. v. P. G. H. Veelenturf en M. J. Moons, Geertruida, d. v. J. D. Zaaien en G. Hoo- gendoorn. Levenloos geb. kind van K. Anker en J. Woudenberg. Ondertrouwd: C. de Koning -38 j. en S Slappendal -22 j*. Getrouwd: G. F, Voorhoeve 26 j. en J. E. Maaskant 28 j. A. R. de Haan 28 j. en G. Blaazer 26 j. Tj. Huisman 26 j. en C. v Randen 36 j. Gevestigd: A. Tak en echtgenoote, koop man van Gouda. Truida van der Poorte dienstbode van Gouda. Anna Busser, dienstbode, van Zwammerdam. Vertrokken: A. 0. van der Maat, z. b., naar 's-Hertogenbosch. W. C. Klerkx, zoDder beroep, naar Bennebroek. M. Polatsek, kellner, naar Amsterdam K. Plomp, z. b., naar Soest. Th. van Veld. huijzen, z. b., naar Soest. Joh. van den Berg, metselaar, naar Ouder-A-mstel. en A Zuidwijk rapporteerde bij monde van eerstgenoemde tot goedkeuring der Reke ning. Tot bestuurslid werd herkozen met algemeene steramen de heer Jac. Vonk, ter wijl tot commissie-leden voor het nazien der boeken over het jaar 1930'31 werden aan gewezen de heeren R. van Vliet en Y. Hor- tensius en tot plaatsvervanger den heer H. J. J. Voets. Enkele besprekingen vonden nog plaats, de belangen der Vereeniging be treffende, terwijl bleek dat de beide boden, zoowel te Hazerswoude als te Koudekerk op lofwaardige wijze, hun arbeid in 't be lang der vereeniging verrichtten. Ook van de beiden plaatselijke geneesheeren onder vind; de vereeniging de krachtigste mede werking. Met een kort slotwoord van den voorzitter waarin dank werd gebracht aan d3 leden voor hun trouwë opkomst, werd de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand, Geboren: Adriana Maria, d. van H. Vit- ters en M. J. Franke. Overleden: Willem de Vries, 8 weken. Gevestigd: A. Henry en gezin van Alphen a. d. Rjjn; G. van den Bosch en gezin van Hazerswoude; .J Bervoets van Ter Aar; H. Batelaar van Noordwgk. Vertrokken: S. A. Walraven naar Aar- landerveen; P. M. Zuidwijk naar Bergen op Zoom; 0. van der Ent naar Waddinxveen; C. Dorrepaal naar Delft, M. van der Lee naar Alphen a. d. Rjjn; G. de Wit naar Leiden; A. van Meteren naar Zalt-Bommel; A. H. Watterbus naar Wijk bjj Duurstede; A. Hakkenbrak naar Sommelsdjjk. De gehouden collecte langs de huizen voor het Roode Kruis heeft in onze gemeente opgebracht f. 31.80. o Practische en hygiënische inrichting. ALPHEN. Eervol ontslag J. v. d. Berg. Onze plaatsgenoot, de heer J. v. d. Berg, Jioofd der Ohr. Oranjeschool, heeft op me disch advies zijn ontslag ingediend, hetwelk door het bestuur op de meest eervolle wijze tegen nader te bepalen datum is verleend. De heer v. d. Berg, die 27 Juni 1868 Ie Gies- sendam werd geboren, 1 Nov. 1887 bij het onderwijs kwam, vervulde achtereenvolgens de navolgende functies. Van 1 Nov. 1887 tot 1-1 Juli 1890 onderwijzer aan de Chr. school te Haarlem, van 15 Juli 1890 tot 30 Nov. 1890, waarn. hoold der Chr. school te Ha zerswoude (dorp) van 1 Dec. 1890 tot 31 Dec. 1898 onderwijzer te Hilversum, van 1 Jan. 1899 tot 31 Maart 1912 hoofd der Ohr. school ie Landsmeer en sinds 1 April 1912 als hoofd der bovengenoemde Chr. Oranje- school alhier. De heer v. d. Berg, die zich alom als een hoogstaand en beminnelijk figuur bekend slaat, heeft ook te dezer plaatse veel voor het onderwijs gedaan. Wij denken hierbij o.a. aan de uitbreiding en prachtige verbouwing van de Oranjeschool in 1924. Het bestuur zal den heer v. d. Berg dan ook zeer zeker noode zien vertrekken. In de vacature, die hierdoor aan de school is ontstaan, werd voorzien door de benoe ming van den alhier aan de Oranjeschool sedert 1 Maart 1921 werkzaam zijnden on derwijzer, den heer J. W. Hoorenborg. Zoo dra thans in de vacature van den heer Hoorenborg is voorzien door de benoeming van een onderwijzer, zal den heer v. d. Berg officieel onlslag worden verleend en deze afscheid van de school en het onderwijs nemen. Scheepvaartverkeer gestremd. Gistermiddag omstreeks 12 uur geraakte een met scherpzand geladen motorboot aan de Rijnkade nabij de Alphenschebrug zoo danig met zijn voorsteven op den grond, dat het scheepvaartverkeer geruimen tijd doordat de boot dwars in den Rijn kwam te liggen werd gestremd. Eerst met behulp van een stoomboot van de Haarlemsche bus boot Mij. wist men de motorboot weer vlot te krijgen. De Inkoopcombinatie van overheids personeel 'hoopt lö Oct. as. haar 5-jarig bestaan te vieren. Dit feit zal feestelijk wor den herdacht in een bijeenkomst in het Xutsgebouw. Tot 3de klerk bij de gemeente-water en licbtlbedrijven alhier werd met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd onze plaatsgenoot de heer H. Janmaat. Gistermiddag werden door de politie te Rotterdam aangehouden een 2-tal jon gens die Zondag per rijwiel uit de Marlha- stichting alhier waren ontvlucht. Door be middeling der Leidsche politie werden de jongens gisteravond weer haar de Martha- dtichting teruggebracht. ALKEMADE. Plaatsnaam-horden. Door den A.N.W.B. en K.N.A.C. zijn te Oud-Ade, Rjjpwetering, Nieuwe Wetering, Roelofarendsveen en Oude Wetering plaats naamborden aangebracht, welke zeker in een lang gevoelde behoefte zullen voorzien. Vooral met het oog op het vele gebruik, dat van de door deze gemeente, loopende wegen wordt gemaakt en ook met het oog op het bezoek van de veiling te Roelofarendsveen is het zeer toe te juichen, dat de borden zijn aangebracht. Het is te, hopen, dat de jeugd, de mooie borden met rust zal laten en ze niet zal beschadigen of besmeuren, zoodat zij geheel aan het beoogde doel kunnen voldoen. Vleeschkeming. In den loop der maand Septembei zjjn Ier Secretarie aangegeven de volgende slach tingen: Bedrjjfsslachtingen: 22 koeien en 24 varkens. Huisslachtingen: 1 varken. Noodslachtingen: 1 koe, 2 graskalveren, 8 varkens, 8 schapen, 3 lammeren en 1 geit. Ingevoerd werd 70 K.G. vleesch. Aan keur loon werd ontvangen f. 291.75. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertruida Catharina, d. van Th. van Ruiten en H. Hoogenboom; Johannes Hendricus, z, van H. Zoetemelk en M. J. Scbirm; Wilhelmus Jacobus, z. van J. H. van der Poel en C. M. van der Geest; Hendricus Wilhelmus, z. van J. F. van Arasterdam en M. J. Hoogenboom. Ondertrouwd: Peter Schalk, jm. 23 j. en Geertruida Vreeken, jd. 22 j.; Cornelis Johannes van Zeil, jm, 26 jaar en Geertruida Cornelia Borst, jd. 22 j.; Johannes Baas, wed. 34 j. en Geertje Vreeken, jd. 27 j.; Johannes Hendrikus Schoo. jm. 21 j. en Wilhelmina Verhaar, jd. 22 j.; Nicolaas Johannes van Berkel, jm. 26 j. en Wjjnanda Maria Martha van der Meer, jd. 23 j. Gehuwd: Leonardus Johannes Beuk, jm. 27 jaar met Hendrika Maria Beelen. jd. 29 jaar. Overleden: Pieter Hijzelendoorn, 83 jaar. Lcop der bevolking. GevestigdTh. A. Naderman van Zoe- terwoude. R. C. van den Bosch en gezin, van Haarlemmerliedc en Span'rnwoude. B. Stawiarski, van Gelsenkirohen. C. L. van der Slam, van Naaldwijk. A. E Hagenaars, van Den Haag. R. H. Da- verveld van Ginneken en Bavel. M. Th. Zwet van Oegstgeest. G. Niessen van Hilversum. L. Koenders en gezin van Ede. Vertrokken: P. W. Smitten.iar, naar Am sterdam. P. W. van der Meer, na«r Terheyden. M. C. van der Veer. naar Zoeterwotide. G. P. de Jong naar Ter heyden. C. G. Kerkvliet, naar Liase. J- C. Okel en echtgenoote naar Noordwij- kerhout. O. M. Oostdam naar Zoeter- In de afgeloopen maand zijn de vol gende binnenlandsohe brieven onbestelbaar terug ontvangen: Mej. M. Slingerland, Julianastr., Alphen. Redactie Boerderij, uitg.-mij., C. Misset Doetinchem. Bureau (Weverstraat 34), Arnhem, Benevens de briefkaartenDen heer Jozef Adil, poste restante, Haag (ge post te Zwammerdam.) Mej. Duinmeyer Woonwagenkamp, Zaandam. BOSKOOP. Tennisvereeniging. Alhier is opgericht een tennisvereeniging, die den naam zal dragen „B. T. V." Bos- koopsche Tennisvereeniging. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren H. G. Dekens, voorz., I. G. W. Ignatius, secr J J. v. d. Meulen. penningm.. mevr. P. du Buy, W. F v. d. Ende, D L. Landman en H. W. E. Struve. In Laag-Boskoop zal een terrein worden gehuurd, waar een complex banen zal wor den aangelegd. Burgerlijke Stand. a Geboren: Maria Mathilda, d. van P. J. v. Wilgen en N. Oosterom. Ondertrouwd: B. J. France en A. J. Hoo- gerdijk. Getrouwd: G. v. Veen en D. Goudkade C. Haveman en E. 0. y. Es. Rumoerige avond. Door de politie werd onze plaatsgenoot K. in de Dorpstraat, waar lusschen 6 en 10 uur niet gefietst mag worden, gesommeerd om af te stappen, waaraan hij voldeed. Hij weigerde evenwel zijn naam op te geven, met het gevolg, dat K. mede moest naar het bureau. Het toegestroomde publiek koos partij voor K en volgde de politie met den ar restant op den voet. Men nam tegen de po litie geen vriendelijke houding aan, ook voor het politiebureau was het verre van ordelijk De politie wist ten slotte door (link optreden de orde spoedig te herstellen. De arrestant werd. nadat deze zijn naarn opgegeven had. in vrijheid gesleld. Op morgen 8 October a.s. nam. 2V> uur. bestaat er m het gymnastieklokaal der openbare school gelegenheid lot koste- looze inenting. Aan het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent onderstaande gevonden voorwerpen: paar damesstrand- schcienen, belastingrijwielmerk en een da- mestasch met inhoud. o HAZERSWOUDE. In verband met de beëindiging van oen zomertijd, zullen de godsdienstoefeningen, zoowel in de Geref. Kerk als in de Her vormde Kerk des morgens om half 10 en des Svonds om half zeven aanvangen. o KOUDEKERK. Verg. Ver. „Ziekenbuisverpleging." Onder leiding van den voorzitter den heer .J.v. d. Meulen, hield de Vereeniging voor Zi kenhu'sve p! ging „Hazer.-w u le—Koude kerk" haar 7e jaarvergadering. Tegenwoor dig waren 17 leden, twee leden afwezig. Na een kort openingswoord van den voor zitter werden de notulen en het jaarverslag van den secretaris den heer N. P. Slegten- horst nitgebraoht en goedgekeurd, waaruit bleek dat het ledental bestaat uit 4342, zoodat bij het vorige jaar oeu vooruitgang is te constateeren van 319 leden. De ver eeniging is aangesloten bjj do Federatie van Vereenigingen voor Ziekenbuisverpleging. Het jaarverslag van den Penningmeester den heer P. F. Verkleij vermelde dat in verschillende ziekenhuizen het aantal ver- pleegdagen waren 1999. De ontvangsten hadden bedragen f. 7296.95 en de uitgaven f. 7451.73. nadeelig saldo 154.78. De gekweekte rente bedroeg oven- wel f. 359.14 zoodat het Reserve-kapitaal nog was vooruitgegaan met f. 204.36. De commissie tot nazien der Rekening bestaande uit de heeren T. van der Lee LEIDERDORP. Bekroning. De inzending van de N.V. Brouwers Aarde werk, alhier, op de wereldtentoonstelling te Antwerpen is bekroond met een „prix d'hon- neur". Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Gerrit Goedhart jm. 42 j. en Maria de Wit jd. 26 j De in deze gemeente gehouden Unie collecte heeft f. 224.14 opgebracht. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Hendrik Zweegman oud 76 jaar weduwnaar van Chr. Treur. NIEUWVEEN. Door den bliksem getroiien. Tijdens een kort maar lievig onweer werd gistermorgen een koe van den landbouwer P. C. Verkerk door den bliksem getroffen. Voor rekening van den heer T. Hiem- stra alhier werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Ingeschreven werd dooi J. P. Vis6er alhier voor f. 5550; v. d. Brcg- gen en Boerd alhier, voor f. 4385; J. Kin. kei, Leimuiden f. 4275; C. Speet alhier f. 4-249; H. Janmaat en C. v. Dijk f.4075. Het bouwen is gegund aan Janmaat en v Dijk alhier. OUDE-WETERING. Aanbesteding. Dezer dagen heeft in Hotel Van den Bosch do aanbesteding plaals gehad voor den bouw van het nieuwe Groene Kruis-maga- zijn. Het werk 19 gegund aan de volgende personen Timmerwerk aan I. L. Zoel voor f 1890.Metselwerk aan Wed. C. Lang- houl voor f. 2299.Schilderwerk aan L. Schrijvers le Oud-Ade voor f. 312 Lnodgieterswerk aan J. H Vesseur voor f 343.50 en het Smidswerk aan Th Boers voor f. 89 60 o RIJNZATERWOUDE. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente vergadert heden avond te half acht uur. Punten: 1. Nolulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Opnieuw behandeling herziening plaatselijk belastingstelsel. 4. Vaststelling Comptabel besluit. 5. Rondvraag. Tragisch. Het 2-jarig zoontje van den heer G. E. kreeg eenigen tijd gelden een kastanje in het oog. Eerst ondervond de jongen daar van weinig last. Later kreeg hjj veel pijn zoodat de geneesheer ontboden werd. Deze oordeelde opneming in het ziekenhuis nood- zakelgk. Hoogst waarschijnlijk zal de knaap een oog moeten missen. ROELOFARENDSVEEN. Bellendiefstal opgehelderd. Na lang en ijverig zoeken is aan de politie ten laatste ook gelukt om het eenige nog niet opgehelderde geval van bollen- diefstal op te helderen. Het betrof hier een partij bloembollen, ontvreemd ten nadeele van den heer Jac. v. d. M., met een waarde van ongeveer f. 500. Als verdacht van dezen diefstal werd deze week gearresteerd Th. T. wonende alhier, die na een langdurig verhoor te zijn onderworpen, ten slotte een volledige bekentenis aflegde. De bollen zijn in beslag genomen. Zeker past een woord van hulde aan de gemeente-veldwachters Byen en Went en aan den Rijksveldwachter-Brigadier Van den Bosch, die in laatste instantie ook aan het onderzoek heeft deelgenomen, voor het vele en vaak moeilijke werk, wat zjj in die reeks diefstallen hebben verricht. Gisterenmorgen 10 uur werd door den Burgemeester, dr. H. J Lovink, in tegen woordigheid van de wethouders Herngreen en Van Leeuwen en de gemeente-secretaris K. Salverda, de nieuwe gemeentelijke nood- slachtplaats geopend, welke heden, wanneer tevens de nieuwe bepalingen omtrent de keuring van vee en vleesch in werking zul len Ireden voor onze gemeente in gebruik wordt genomen. Spreker heette allen welkom, in het bij zonder de aanwezige inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst, de heeren Zwart eri De Vink. voorts den directeur van den plaatselijken keuringsdienst, den keurings veearts, dhr. K. R Kuipers, de verschillen de aanwezige raadsleden en de afgevaardig den van landbouwers en slagersvereenigin- gen en ook o.a. den hulpkeurmeester K Drok, directeur van gemeentewerken, Lr. Waardenburg en verschillende landbouwers. Voorts releveerde spr. de tot stand- koming der noodslachtplaats als volgt. Toen eenige lijd geleden definitief werd besloten niet tot de stichting van een openbaar slachthuis over te gaan, hield dit in, dat er een nieuwe noodslachtplaais moest wor den gebouwd (deze was ook noodig geweest bi; hel abatoirgebouw en zou dan als on derdeel daarvan zijn gesticht.). De vleesch- keuringswet legt de gemeente de verplichting op inrichtingen 1c exploiteeren, waar vee, dat in nood moet worden geslacht onder toezicht wordt verwerkt en het vleesch, dat geschikt is voor de consumptie kan worden verkocht. Voor Alphen ad. Rijn, met haar vrij talrijke landbouwbevolking, was er alle aanleiding een noodslachtplaats te exploi teeren, die uit den aard der zaak een zoo groot mogelijken opbrengst wenschen voor hun vee. dat in nood geslacht is, als voor de bevolking, die tegen matigen prijs het vleesch kan koopen. Een behoorlijke hygiëni sche inrichting is een zaak van algemeen belang. Als plaats voor den bouw is gekozen een terrein aan de Aarkade, hoek Rozen straat, dat reeds eigendom was der gemeente en waar tot voor kort een aantal houten noodwoningen stonden, die verleden jaar zijn afgebroken. Voorwaar 'n aardige buurt en centrum voor deze inrichting. Na ver volgens nog een overzicht van de inrichting te hebben gegeven, waarvan wij hieronder een beschrijving geven, verklaarde de bur gemeester de gemeentelijke nood9lac.hlplaals voor geopend met den wensch dat de stich ting en inrichting hiervan ten goede zal ko men van een algemeene volksgezondheid en hygiëne De inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst de heer De Vink, bracht dank voor de uitnoodigging en kenschetste deze als een bijzondere omstandigheid. De uitnoodi- ging voor de opening van een dergelijke noodslachtplaa-ts lijkt er meer op één van die van een Centrale slachtplaats. Een nood slachtplaats in de omliggende en platte- landsch gemeenten kenmerkt zich toch steeds meer uit de inrichting van een gebouw be slaande uit een of twee mee9t zeer primitief ingerichte lokalen. Het onderhavige gebouw lijkt veeleer op een miniatuur abattoir. De schitterende inrichtingzal de hygiëne en de uitvoering der vleeschkeuringswet zeer zeker bevorderen. Spr. eindigde en hoopte dat de inrichting zoo goed zal voldoen en hiervan zulk een groot gebruik zal worden gemaakt, dat deze in de toekomst tot een abattoir zal worden uitgebreid. Namens de afdeeling van de Holland9che Maatschappij van Landbouw bracht hierna hel raadslid, de heer W. J. den Hertog, zijn gelukwenschen over. De heer K. R. Kuipers, keuringsveearts, zeide hoe acht jaren geleden de vlee9ch- keuringsdienst in onze gemeente haar laak onder zijn leiding begon. Spr. verzekerde dal de opbrengst wel mee zal vallen. Bovendien bracht spr. bijzondere woorden van dank tot den gemeente-architect den heer fr Waardenburg voor de prettige samenwerking en het practische ontwerp. Volgens spr is het gebouw architectonisch schoon. De heer F. Schmali hierna namens de slagersvereeniging sprekend, kon niet anders dan zooals spr. het noemde het nood zakelijk kwaad naar voren brengen De ingebruikneming der noodslachtplaats met het gevolg het in wèrking treden der nieuwe bepalingen betreffende de keuring van vee en vleesch. beteokent toch ook voor de sla gers onkosten en.... betalen. Tevens bracht spr. woorden van dank aan. het college van B. en W. voor de door de slagers steeds van dit college ondervonden medewerking. De burgemeester, die de verschillende sprekers beantwoordde, bracht allereerst Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Breestraat i54> Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. T. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat i W. G. J. VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bii JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bii A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 dank aan den keuringsdienst voor de onder vonden samenwerking. Ook deed het spr. ge noegen dat de opbrengst van het via het verkooplokaal reeds verkochte vleesch nog al was meegevallen. De heer Kuipers zal toch wel trachten de verschillende be zwaren zooveel mogelijk (e ondervangen. De burgemeester bracht hierna ook dank aan de commissie van bijstand voor openbare werken en aan den gemeente-architect Ir. Waardenburg voor het ontwerp van het prachtige gebouw. Nadat vervolgens de koffie aan de aan wezigen was rondgediend, werden de aan wezigen rondgeleid tot bezichtiging van ge bouw en inrichting, waarbij de gemeente architect de noodige toelichtingen gaf en tevens de verschillende werktuigen en transportbaan werd gedemonstreerd. De inrichting. De inrichting van het fraaie gebouw, ge heel in modernen stijl gehouden, be9laat uit: een laboratorium voor den keuringsveearts, waar deze de noodige onderzoekingen ver richt, niet alleen in verband met de nood- slachtingen, doch evenzeer die, betreffende de normaalslachtingen. De winkel (z.g.) vrijbank waar onder toe zicht vleesch. dat voor de cosumplie geschikt is. in het klein wordt verkocht Een werklokaal, waar het in do winkel te verkoopen vleesch wordt uitgesneden. Do genoemde lokalen liggen, uit hygiënische overwegingen, afgezonderd van de overige ruimlen. tw. De slachtplaats voor groot en klein vee en die voor varkens, in .welke beide lokalen de dieren worden geslacht en de hier naast ge legen hangruimte, waar de geslachte dieren en het vleesch. voor zooveel noodig. tijdelijk worden gehangen. Deze lokalen, die onderling zijn verbonden door een transportbaan, zijn voorzien van een slachtlechnische uilrusting, welke vol doet aan zeer hooge eischen en waardoor hygiëne en comfort zoo goed mogelijk wor den gediend. De ligging is zoodanig, dat van den openbaren weg af de slachtverrichlingen niet zijn te zien. Van de vorige ruimten ge scheiden door een gang bevindt zich: de darmwasscherij en het sterilisalielokaal, ter wijl tot de dienst-ruimlen mede behoort een wasch- en kleedlokaal met toiletgelegenheid voor de gebruikers der inrichting. Geheel afzonderlijk staat het gebouwtje voor afge keurd vleesch, voor tijdelijke berging van vee en vleesch, dal, als ongeschikt voor de consumptie, vernietigd moet worden. Voor- loopig geschiedt dit nog door het le begra ven, doch waarschijnlijk binnen atzienbaren lijd op meer economische wijze door verwer king in een op te richlen z.g. thermo-chemi- sche fabriek, welke gratis voor expeditie en vernietiging zorg draagt. Het is onnoodig te zeggen, dat overal ruimschoots gelegenheid is voor toetreding van lichl en lucht, terwijl de warm- en koudwatervoorziening geheel aangepast is aan de behoefte, die in een dergelijke inrichting niet gering is. De bene dengedeelten der gladde muren en vloeren zijn waterdicht, de daken bestaan groolen- deels uit het poreuze bimsbeton, dal gemak kelijk waterdamp opneemt. Alle buiten deuren en raamopeningen van lokalen, waarin vleesch aanwezig is, zijn voorzien van gaasdeuren en horren, zoodat zij geopend kunnen zijn, zonder dat insecten kunnen binnenkomen. De rioleering is zoo danig uitgevoerd dat afvalstoffen onschade lijk worden gemaakl. Met vermijding van elke luxe, is getracht door toepassing van deugdelijke en practische materialen een doelmalig en duurzaam geheel le verkrijgen. In de architectuur is gepoogd dit beginsel tot uitdrukking te brengen. Platte daken waren hel mees', economisch en deden vanzelf do horizontale lijnen domineeren. Door de ver schillende hoogte der onderdeelen, zich aan passend aan de eischen van het bedrijf, is de eentonigheid vermeden, terwijl de massa het utiliteitsgebouw verraadt. De luifel tot aan de zijde van de Rozenstraat moge den koop(st)ers tot beschutting dienen als zij buiten moeten wachten en Pluvius onwelwil lend is. Op het gebouwtje voor afgekeurd vleesch werd een kap geplaatst, omdat dit in ver band met de beslemming van hot gebouw economisch was, terwijl Iegelijk een archi tectonische aansluiting werd verkregen aan de overige bebouwing der Rozenstraat. Om het hoofdgebouw is aan de straatzijde een heesterbeplanling aangebracht, die met duurder is dan bestrating en een levende noot vormt bij dit bedrijf des doods Moge de jeugd in ..Bloemhof" haar dit leven gunnen. De kosten van het gebouw met zijn in richting bedragen ongeveer f 20.500,die van den grond f 2000 RECLAME. 283 3—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11