71ïte Jaar^aiu* ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 No. 21641 OKFICIEELE KENNISGEVING CAPITULATIE-WIJNKOOP. STADSNIEUWS. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. MUZIEK. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste nieuws van hedpn. VFPK- FN SrHOW-NIEMWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts per regei voot advertcutiöo uit t^eideD cd plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad eevestigd zijn Voot alle andere advertentiëD 35 Cts per rege. Kleine Advertrntiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag* en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aanta woorden van 80 Incasso volgens postrecht Voot eventueele opzending van brieven 10 Cts oorto te betalen Rewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2 35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post I 2 35 portokoeten. 0 18 0.18 Dit nummer bestaal uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. H. Buurman, om vergunning tot het oprichten van een drukkerij in de percee- len Nieuwstraat No. 49 en 51, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie I No. 248*2 en 2483. b. de firma A. H. J. Wijtenburg om ver gunning tot het oprichten van een tabak en sigarenfabriek in het perceel Nieuwe Rijn Nis. 8990, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie 1 No. 2518. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd i zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 18 October e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breeslraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE RAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN Secretaris. We zullen ons geen oordeel aanmatigen over het plan van den heer v. d Bogaerd, daartoe ontbreekt ons eenerzijds de bevoegd heid en komt het ons anderzijds te onvol ledig voor. Van een indeeling bijv rept de ontwerper met geen woord en ook de fi nanciën laat hij overigens begrijpelijk geheel builen beschouwing Wij hebben er enkel en alleen over uitge- wijd. omdat het plan ons interesseerde als de uiting van den wil van een deel der Leid. sche burgerij. En als zoodanig bevelen wij deze tentoon stelling bij onze stadgenooten aan; zij is geopend hedenmiddag van 46 uur en Zondag van 24 uur Aan de opening was een officieel tintje gegeven Het woord werd gevoerd door den heer J. H. Nijhuis. voorzitter van de afd. Leiden van den Volksbond en den heer v. Heusden. directeur van de teekenschool. waarvan de heer van den Bogaprdt oud- leerling is. Verder waren om aanwezig de raadsleden Wilmer, Manders, van Tol en Schüller. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, j Wijziging De Goedkoope Schoenwinkel, Gij hebt gedwaald, gij hebt gefaald Hooftstraat 57, Alphen a. d. Rijn. Schoen- Gij hebt U weer vergist handel en reparatie-inrichting. Het filiaal Ocfh. dwalen dat is menschelijk, te Schoonhoven, Lopikerstraat 24, is dd. Al is het ook niet wensehelijk 27 Aug. 1930 opgeheven. Al9 hoofdman-communist Leiden, 4 October 1930. 197 Wij herinneren eraan, dat in den komenden nacht de zomertijd eindigt. Men zette dus hedenavond voor het naar bed gaan de horloges en klokken één uur stil of één uur achteruit, dus bijv. van 11 op 10 unr. o EEN NIEUW STADHUISPLAN. Dal er ondanks de betrekkelijk geringe critiek tegen het StadhuisplanDudok trxh nog stadgenoolen zijn. die daarmede alles behalve instemmpn, bewijst de expositie welke de heer J. M van den Bogaerdt dezer dagen onder ausniciën van den R K. Volks bond in zijn gebouw aan de Sleenschuur organiseert. De heer v. d. Bogaerd betoont zich in de tentoongestelde teekeningen een fel voorstander van herbouw in den ouden stijl en geeft blijk van den modprnen bouw trant niets te moeten hebben, Hij stelt zich op het standpunt, dat het Stadhuis op de oude plaats zal verrijzen Het wordt be grensd door Breeslraat, Koornbrugsteeg Vischmarkt en Maarsmanssteeg en wordt rondom omgeven door een trottoir van 10 Meter breedte. Door onteigening van de winkelpnnden in Hoornbrug- en Manr9mans- steeg blijft voor deze stralen een rijbreedte van 12 meter beschikbaar. De rooilijn aan de Breestraat wordt 20 Meter, die aan de Vischmarkt 4 Meter ver plaatst in de richting van den Nieuwe Riin. zoodat een bebouwde oppervlakte van 8b bii 30 Meter overblijft. Bijkomstige omslan digheden ziin in dit verband de plaatsing van het standbeeld van Van der Werft vóór hel Stadhuis» aan de Breestraat en van de fontein in het midden van de Visch markt. Door ophoocing van de Vischmarkt tol het Reestraat-niveau en overwelving van den Nieuwe Riin ontstaat aan de c1 terzijde eveneens een ruim plein. Het plan- van den Bogaerd heefl 2 trappen aan de Breestraat, 2 aan de Vischmarkt. 1 in de Maar'smanssleeg en 1 in de Koombrugs'eeg, welke toegang geven tot de eerste étage en ev^nzoovele in^an^en toen-apf <rr.yPpdp tot het grondplan. Ondanks het feit, dat dp heer v d. B in zijn plan een binnenplaats heeft or n-enomen. bipdl het een kamerruimte van 3000 v.k. Meter benevens pen groote kelder ruimte voor archief, fietsenbewaarplaats, enz. De achtergevel zal ongeveer hetzelfde aspect krijgen als de voorgevel, allpen de drie topgevels hebben hier een eenigszins anderen vorm als aan de Breeslraat. waar zij in hun oude gedaante zullen worden op getrokken. Ook de zijgevels worden bekroond door een topgevel, in de Koornbrugstepg ver sierd door een zinnebeeldige voorstelling van Lpiden's ontzet; aan de andere ziide door een .nader Ip ontwerpen svmholiek. Vanzelfsprekend houd» de heer v d. R ook vast aan herhouw van dpn toren in zijn oorspronkpliiken vorm; bovendien ontwierp hii ter weerszijden twee kleinere torens in denzelfden trant. OPENSTELLING LEIDSCHE HOUT Wij herinneren er aa.n, dat morgen van 10 uur voormiddag tot 6 uur namiddag de Leid- sche Hout ter kennismaking voor het publiek zal worden opengesteld. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RITNLAND Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland op Woensdag 8 Oct. 1930, des namiddags 2.30 uur in de verga derzaal der Kamer, Stationsweg 43, Leiden. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen 3. Ingekomen stukken. 4. Concept-adres: Reorganisatie v. d. Economischen Voorlich tingsdienst. 5. Praeadvies inzake Ambtena renreglement (Zie Bijlage). 6. Subsidie Eco nomisch Instituut voor den Middenstand. 7. Praeadvies van de Commissie voor Handels onderwijs, inzake: de Cursuswet (Zie Bij lage). 8 Vaststelling lijst van subsidies (Zie Bijlage). 9. Vaststelling begrooling (Zie Bij lage) 10. Benoeming J. Th Witte tot amb tenaar der Kamer in vasten dienst. 11. Rond vraag. 12. Huishoudelijke vergadering. 13. sluiting Voorgesteld wordt een concept-schrijven te richten aan ZE. den minister v. Arbeid, Handel en Nijverheid, inzake het ambtena renreglement, waarin wordt betoogd, dat de Kamer van oordeel is. dat de regeling niet op het personeel der Kamers van Koophan del betrekking heeft, daar de Kamers van Koophandel zelfstandige instituten zijn, die niet in een of ander hiërarchisch verhand in het staatsbestuur zijn opgenomen De be slissingen der Kamers behoeven dan ook, behalve eenige uitdrukkelijke uitzonderin gen, niet de goedkeuring van een hoogere instantie. Art. 1 van het Reglement bepaalt dan ook eveneens in afwijking van art. 1 van de wet, dat het Reglement slechts betrekking heeft op hem. „die is aangesteld in burger lijken dienst van het Rijk." Waar de Kamer, krachtens uitdrukkelijke wetsbepaling, vrij is om haar secretaris, ad junct-secretarissen en het verder noodige personeel te benoemen en te ontslaan, is van een benoeming door of vanwege het Rijk of van hel zijn in 's Rijksdienst, geen sprake. Ook is overigens het toegezonden ont- werpreglement onmogelijk voor de Kamer te aanvaarden. Verder wordt voorgesteld een concept- schrijven te richten aan Z.E. den Minister van Onderwijs, inzake: Ontwerp van wet van 2 Februari 1929, Nr. 297, betreffende aanvullend onderwijs. Hierin deelt de kamer mede. dal het haar algemeene indruk is, dat het Ilandelsavondonderwijs in ernstige mate de dupe zal worden, indien het in bovenge noemde regeling van het „aanvullend on derwijs"' zal worden ingelijfd. Daarbij toch dreigt het. een onderdeel te worden van een soort onderwijs met geheel andere doelstel ling dan bet scherp omlijnde handelsavond- on derwijs Het Handel «avondonderwijs is geen on derdeel van een verbeterd vervolgonderwijs, daar dit, evenals hel gewone lagere onder wijs der lagere school, naar zijn aard eener zijds kennis omtrent allerlei wetenswaar digheden bijbrengt en anderzijds vooral ook algemeen vormend moet werken. Het handelsonderwijs daarentegen staat als zeer speciaal onderwijs, met eigen karakter daar nevens. De Kamer veroorlooft zich daarom Uwe Excellentie met verschuldigden eerbied te verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat in het gewijzigd -ontwerp van wet in de Troonrede aangekondigd, het handelsavond- onderwiis uit deze regeling van het aanvul lend onderwijs, worde uitgelicht. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, portemonnaie met inhoud,, ledige portemonnaie, zwart kinderschoentje met rubber zool, hand schoenen, postduif, tennis-racket, lederen hondenmuilkorf, hamer, bankbiljet a f. 10, badmuts, portret-broche, mantclceintuur, koperen dop van een rijluigas, bijl, tasch met schoolboeken van De Koning, stoel, kralen halsketting, koperen 2-ons gewicht, lederen ceintuur, R.-K. kerkboekje in étui, wieldop van een „Ford"-automobiel, zak mes, bruin lederen damestaschje met in houd. bruin kinderschoentje, rijwielbelas- tingplaatje in étui, R.-K. medaille in étui, linnen schoen, schaar, zilveren halsket tinkje met R.-K. medaille, actentasch inhou dende kindergoederen, kindertaschje met in houd, rijzweep, luislerhoorn, doublé arm bandje, doublé bril. zwarte vrouwenzak met inhoud, bedrag aan geld, vermoedelijk gou den armband, vulpenhouder, kindermuis, lage schoen, nieuwe rijwielband, vereeni- gingsboekje van J. A. Vink, gouden horloge ketting, roode alpine-muts, jongensjas van J. van Etsen, R.-K. kerkboekje van P. J. L. Leenen, blauwe alpine-muls, honden-riem, leesboekje, fluweelen muts, pakje inhou dende verband enz., waschkuip, gouden manchetknoop, zweep, hondenhalsband, nieuwe gymnastiekschoen, zilveren hals ketting met aanhanger, ijzeren liniaal, Fransch leesboekje, ledige schooltasch, trein abonnement van mej. J. van Hout-, witte alpine-muts, gouden trouwring. Gevonden in het Postkantoor: Vulpen, heeren-parapluie. Gevonden in de Eleclrische Tram (stad^- iijn): Parapluie. paar glacé handschoenen, jongensjekker, dameshoed, heerenhotd, por temonnaie met inhoud, broche, roode kralen halsketting. Gevonden in een autobus van Stadsver keer- Schooltasch, kinder-taschje met in houd, kunstbloem, rood lintje, hondenhals band, zeildoeken kap. ledige bruine acten tasch, zeildoeken tasch. parapluie, heeren- hoed, blauwe heeren winterjas. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten politiebureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Gij hebt gedwaald, gij hebt gefaald. En 't ridderlijk erkend. Dat's mooi, maar overbodig, want Een mensch met een gezond verstand Gaf voor Uw leer geen cent. Gij hebt gedwaald, gij hebt gefaald. En U opnieuw vergist. Een valsche leer. geen kleinigheid. Hebt ge met kracht en klem verspreid Of gij alléén het wist! Gij hebt gedwaald, gij hebt gefaald Ge hebt dat ingezien. Maar kan de leer, door U het felst Bestreden eerst, en nu omhelsd Oók dwaling zijn.... misschien? ELAND. De heer J. C. Schalkwijk alhier is ge slaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel ingenieur. Majoor J. P .T. G. van Blarkom van het 4de regt. inJie. alhier is overgeplaatst naar Zwolle. N.V. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD-TOONEEL. „Meisjes op een oorlogsschip", blijspel van Jan Hav en Stephen King-Hall. Reeds eenige jaren bespeelt het gezelschap van v. d. Lugt op 3 October den Schouwburg en zoo ook in den jare 1930 De keus was gevallen, op een echt-f eest-s tuk. dat alleszins geschikt was om de in stemming zijnde be zoekers een genotvollen avond te verschaf fen. Hieruit vloeit als vanzelf reeds voort, dat het hchte kost was, heel lichte kost. die te nuttigen werd voorgezet, doch op zoo'n feestdag mag niet anders worden venvacht. Gretig heeft een vrijwel uitverkocht Huis er in gehapt en het menu verorberd tot de laatste kruimels toe! Meisjes op een oorlogsschip 't is zoo iets als jongens op een ouderwetsche brei- school. De gevolgen van zoo iels laten zich denken En vooral wanneer het bevel wordt gevoerd door een meer dan puriteinsch ad miraal. De dolste verwikkelingen hebben plaats, wanneer door omstandigheden een paar meisjes den nacht op een oorlogsschip moeten doorbrengen. Eerst een verstoppertje- spelen, dan de „vangst" met de daaraan 7verbonden dreiging voor de twee hoofdoffi cieren er uit te zullen vliegen, en ten slotte de ontknooping van „eind goed - al goed" Men möet dat meemaken, vooral op de wijze, zooals het Haagsche gezelschap dit gisteravond speelde in echten 3 October- h-ant! Fie Carelsen en Anton Roemer zijn fei telijk de twee hoofdfiguren en tvpeeren aller kostelijkst. Doch ook Balledux als de mari nier, Schwab als de admiraal, mogen ge noemd en geroemd worden. Trouwens, zon der uilzondering werd er gespeeld met een elan en een spirit, dat de zaal er van daverde. Het applaus nam aan het slot den vorm van een ovatie aan. WIJDINGSZANGDIENST „EX ANIMO" Ex Animo heeft aan den vooravond het feest van 8 October zooal niet ingeluid, want zijn wijdingsdienst staat buiten te directe bemoeiingen van de 3 October- vereeniging, dan toch ingeleid door de uit voering in de Hooglandsche Kerk van een programma koorliederen met religieuse en vaderlandslievende teksten. Ter afwisseling speelde de organist der kerk. de heer L Koo ien eenige orgelnummers en ds. Kuilman, Hervormd pred-kant alhier, behalve dat rri voorging in gebed en dankzegging, heeft de pauze van het programma de beteekenis van het feest kort en bondig uiteengezet. En ai was nu deze avond geen deel van de offioieele feestviering, wat hij ook moeilijk zou kunnen zijn, dat er bij velen de be hoefte bestond om op meer positieven grondslag zieh nog eens rekenschap te ge ven van wat men den innerlijken kant van het feest zou kunnen noemen, bewees de enorme opkomst van het publiek, dat met de grootste aandacht de uitvoering der mu zieknummers volgde en met zichtbare in stemming luisterde naar de gevoelvolle en met groote overtuiging uitgesnroken woor den van den kanselredenaar. Wie zou niet dien getroffen zijn door sprekers sobere voor stelling van het leven in de belegerde veste gedurende de maanden Mei tot October 1574, in welken tijd "twee vijfde van de be volking van ellende het leven liet. toen in elk gezin van vijf personen er twee stier ven! Wie zou sprekers eerbied niet hebben meegevoeld voor den moed en het vertrou wen waarmee zooveel strijders voor een idee. voor een overtuiging, toenmaals waren bezield! En menigeen zal zich verbaasd hebben uit sprekers mond te vernemen, lat het gedenken van den ontzetdag in vorige eeuwen -niet met de ijzeren regelmaat ge schiedde van tegenwoordig, dat nog geen honderd jaar na het in 1574 gevallen be sluit. om jaarlijks op 3 October een dank dag in te stellen, van dat goede voornemen niets meer over was en dat het de studen ten zijn geweest, die in 1829 de viering weer hebben opgevat, totdat deze nu. sedert 188G. wordt verzorgd door Leidens me°sl populaire vereeniging Dal de viering van tegenwoordig niet in ieder opzicht sprekers aestethiseh gevoel bevredigde 9lak hij niet onder stoelen en banken. Epn avond als deze leent zich minder goed voor muzikale kritische besoreking al voeeen wTe hier aanstonds aan toe dat het gehalte van dien aard was, dat hij een kri tisch oor goed kon verdragen. Laat ons vol staan met deze algemeene opmerking dat het koor zich onder den directeur de Wolff in goede richting beweegt dat het kinder koor opmerkelijke vorderingen maakt, dat we met belangstelling naar 's heeren <ic Wolffs com-nosities en zetlinven hebhen ge luisterd Met helangsfelling ook zien we eftn volgende uitvoering tegemoet van dit met loUelijken ijver vooruitstrevende koor. Fen woord van hjjlde komt ook dpn orga nist. den heer Kooien toe. d'"e pen technisch en muzikaal verzorgde voordracht ten'beste gaf van de beide hoe'-deelen van Mende's- sohns vierde sonate en van pen variafie- satz van een dér vele Mendelssohn's, waar aan de vorige eeuw zoo riik was Thans was het de Nederlander van Eijken NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is het derde deeltje van de sprookjesboeken van vader Haas, waarin Felix Ortit de bekende sprookjes van Grimm navertelt.Het werkje maakt met zijn stem- migen omslag en kleurige plaatjes van Jan Wiegman een keurigen indruk. BINNENLAND. Het Leidsche 3 Octobeifeest is uitstekend geslaagd.' (3e Blad). De crisis in den land- en tuinbouw, be zwaren tegen het maalgebod. (3e Blad). De overval op Curapao: tegen kapitein Borren is vijf dagen gevangenisstraf ge- eischt. (4e Blad). De heer Henry Ford in ons land. (Bin nenland 2e Blad). BUITENLAND. Het einde van de Volkenbondszitting. (Buitenland le Blad). De koning van Bulgarije verloofd met prinses Giovanna van Italië. (Buitenland, le Blad). Incidenten te Parijs bij Briand's terug keer. (Buitenland le Blad). PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 5 OCTOBER. LEIDEN. Geref. Kerk: (Stille Rijn la). Voorm 10 uur en nam half zes ds. van den Brink Doopsgpz Gem.: Voorm. half elf, ds. O. L. van der Veen van Vlissingen. Eglisp Wallonne- matin A dix heures et demie. M F. Ch. Krafff pasleur Harlem. Evang Luth Gem.: Voorm. half elf, ds. Makkink Rem Geref Gem.: Voorm. half elf, ds. Tjalsma. Vereen, van Vrijz. Hervormden (Volks huis)- Voorm half elf dr Rnprsema Kinderkerk (Rem. Kerk, Middelweg)- n.m. half een dr Boerspma. Vriio TCnth Kerk (Vreewijkstraat): Voorm. half elf. Dienst. AA"T./INTIERVEEN. Ned Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam half zeven (Voorb. H.A. en H.D.), ds. van Beueekom. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Moolhuizen. ALPHFN AAN DEN RTJN. Ned Herv Kerk: fJulianastr.) Voorm half lien. ds. Johs. Slehouwer; nam half zeven ds. .T. G L. Brouwer Hulpgebouw fGouwsluis): Nam. half ze ven. ds. J de Bruin. Ned Herv. Kerk (Oudsh. weg): Voorm. 10 uur. dr. .T P Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstr) Voorm. half tien er. nam half zeven, dp heer A. Rpkker. Geref. Kerk (Hooflstranf)Voorm. 10 uur en nam. half zeven ds H W H. van Andel. Chr. Geref Kerk (v. Rpedestraat): Voorm half tien en nam. 8 uur. ds P. Zwier. Geref. Kerk (Raadhuisstraat) voorm 10 uur: (voorb. IJ Ads. J. H. A Bosch; nam. G uur de heer Kamper. Geref Kerk RuiterstraatV Voorm 10 uur de lieer Af Karrmer (Voorb. H.A.); nam. 6 uur, ds. J. IJ. A. Bosch. BENTHTTT7EN. Ned. Herv. Kerk- Voorm. half tien. ds. Monjdt: nam. G uur. leesdiensl. Geref. G°m.- Voorm. half tien en nam. 2 en 6 uur, de heer Honkoop van Rotterdam BODEGRAVEN. Ned Herv. Kprk' Voorm. half lien en nam. 6 uur, ds Kruishoop Geref Kerk- Voorm. half tien en nam 6 uur. ds Dam. Gerpf. Gem Voorm. half tien en nam 6 uur. le^sdienst. Evang Luih Kerk Voorm 10 uur. ds L P. van der Chijs van Rotterdam. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bc-d H.D.l ds. Glas. Sal va tori Voorm half tien. ds Brouwer van Alphen: nam 6 uur de heer de Jonge Evangelisatie- Voorm half tien en nam 6 uur. ds van Asch van Arnemuiden Geref Kerk Nam 2 en 7 uur ds Petersen Chr. Geref. Kprk Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds Bijdemast HAZERSWOUDE. Ned Hen' Kerk: Voorm. half lien en n.m. half zeven, ds Kiehl. Geref. Kerk- Voorm half tien en nam. half zeven, ds. den Harlogh.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1