Katwijk-aan-Zee Voor iederen Fijnproever FLESCH WIJN OF UKEUR. DE J.W. BIJENKORF" 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 October 1930 Vijfde Blad No. 21641 UIT DE OMSTREKEN. Alleen de betere soorten. KATWIJK AAN ZEE. AALSMEER. Vergadering „Het Witte Kruis" Woensdagavond vergaderde de aid. van „Het Witte Kruis" in hotel „De Drie Kolom men". Voorzitter was de heer J. K. van Zij- verden, die de vergadering met een woord van welkom opende. De secretaris, de heer Joh Hofman, las de notulen, welke onver anderd werden vastgesteld. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren: W. Har- ting Wzn. fen L. Statema, die hun benoeming weer aannamen. De voorzitter deelde mede, dat de Moedercursus op 12 november a.s. zou aanvangen; het ledental der afdeeling was dit jaar met 130 leden toe- en 8 afgenomen Betreffende „Zuigelingenzorg" bracht het lid der commissie, de heer W. Harting Wzn., rapport uit. Het hoofdbestuur verleent alle medewerking en over een half jaar hoopt men door verbouwing van het „Witte-Kruis- gebouw" de beschikking over de benoodigde twee lokalen te hebben. De arts zal pl.m. f. 20Ö.per jaar kosten, voor rekening der kas. De inrichting der lokalen is voor reke ning der Provinciale kas. De heer J. Kees- sen bracht, als bestuurslid van „Wijkver pleging" rapport uit over hetgeen dit jaar i reeds is verricht en wat ter hand is geno men. In voorbereiding werd genomen een inrichting, waar de zuster loopende patiën ten zal behandelen, waarbij samenwerking wordt gezocht met de Diacones-commissie. Volgende week hoopt men de betreffende dienst reeds te kunnen instellen, waarbij dé beschikking zal worden verkregen over twee lokalen. In één zal een hoogtezon wor den geplaatst. Wegens het steeds uitbrei dende werk, is te voorzien, dat de aanstel ling van een tweede zuster niet lang zal kunnen uitblijven. De belangstelling voot „Wijkverpleging" is groeiende: 100 dona teurs zijn er bijgekomen en 90 werden af geschreven. Op voorstel van het bestuur werden eenige wijzigingen in het huishou delijk reglement aangebracht. De statuten werden voor de eerstvolgende 5 jaar onge wijzigd vastgesteld. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering weiden benoemd de heeren J. K. van Zijverden, J. Hilverda en Joh. Hofman, die vrij mandaat kregen. De heeren H. Stuiver. H. de Wilde en A. Eveleens Dzn. werden benoemd als leden der commissie tot het nazien der boeken van den penningmeester. Nadat bij de rond vraag nog enkele zaken van meer huis- houdelijken aard waren besproken, sloQt de voorzitter, met een woord van dank de vergadering welke vrij goed bezocht was. HAARLEMMERMEER. Het mond- en klauwzeer. Hoewel in den Haarlemmermeer de be smettelijke veeziekte mond- en klauwzeer Teeds op een groot aantal boerderijen als ge weken kan worden beschouwd, komen er ju alle deelen van dezen polder toch nog gestadig nieuwe gevallen bij. Het aantal sterfgevallen onder de aange taste runderen is grooter dan in 1928,. toen het mond- en klauwzeer in deze gemeente ook op meer dan 120 boerderijen heeft ge- heerscht. KAT WIJK-AAN-ZEE. VERSLAG EXPLOITATIE VAN DE GEMEENTEBEDRIJVEN. Bevredigende resultaten Laag water verbruik. Gedurende het jaar 19*29, tot 13 Juli, be stond de oommissie van bijstand in het beheer der gemeentebedrijven uit de hee ren: L. Kruyt, wethouder, voorzitter; H. W. Grimbergen, O. van Tongeren en J. van Duyn, leden. Na 13 Juli werd in de plaats vag den heer Kruyt, die als raadslid be dankte, als voorzitter benoemd de heer J. Dubbeldam, wethouder. Een woord van grooten dank aan den heer Kruyt, die van af 15 Sept. 1919, onafgebroken voorzitter van de commissie was en die taak met veel toewijding vervulde, mag hier niet ontbre ken. De heer D. O. O. Boekhoven, hoofd commies ter secretarie, was van deze com missie secretaris. Bij zijn benoeming tot secretaris der gemeente op 11 Dec. 1929 werd hij vervangen door den heer P. C. Bloot, commies ter secretarie. Ook de heer Boekhoven heeft reoht op een woord van dank voor de aangename en serieuse wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld. Ofschoon de exploitatie van de bedrijven voorzoover betreft de gasfabriek en water leiding, werd beïnvloed door de strenge vorst in het voorjaar van 1929, geven toch de uitkomsten geen reden tot klagen. Zelfs zijn deze op die van de waterleiding na, zeer goed, en ook de waterieiding kon nog een kleine win6t boeken. Trots de groote uitbreidingen van het buizennet en de vele gemaakte aansluitingen is de vooruitgang in den verkoop, die gesteund werd door een belangrijke tariefsverlaging, minder dan vorige jaren. De reden daarvan zal waarschijnlijk gezocht moeten worden in het feit, dat de vele afnemers in het Zui derkwartier reeds afnemers waren in hui zen door meer gezinnen bewoond. Het debiet in het Zuiderkwartier werd dus wel grooter, doch daartegenover staat een ver mindering elders, zij het niet in dezelfde mate. Ruim f. 80.000 werden dit jaar aan uitbreidingen besteed Gezien het voor staande ma? er niet op gerekend worden, dat dit bedTacr binnenkort zal rendeeren Het totale bedrag in het Zuiderkwartier beleed, is belangrijk hooger, daar reeds in vorige jaren vele kosten aan dat dorpsdeel znn hcKtecd. Deze belangrijke uitbreidin gen hebben aan de directie en chefs, zware etschen gesteld. Alle werkzaamheden toch werden uitgevoerd in eigen beheer. De meterhuur bracht opgas f. 6230, water f. 5140, electriciteit t 5950. De kosten van de meters bedroegen naar berekening: f. 2010, electriciteit f. 15 gas water elec. onderhoud met loon f. 3070 f. 2010 f. 1520 aischrijving f. 1380 f. 2540 f. 3430 rente f. 1900 f. 800 f. 1130 Totaal f. 6350 f. 5350 f. 6080 Det meterhuur dekt dus de kosten der meters niet. Vooral bij electriciteit en wa ter, doch ook bij gas zijn vele afnemers, die wel een aansluiting hebben, doch zoo weinig verbruiken, dat zij voor het bedrijf verlies brengen. Als gewoonlijk is bij het verslag gevoegd een staat met de exploitatieuitkomsten van af 1920, welke aangeeft dat in die jaren voor dekking van verliezen, afschrijving en (reserveering noodig was f. 638000, en dat aan retributiën en sedert 192-1, als netto winst in de gemeentekas gestort is f. 170000, zoodat het bruto saldo, ongeacht de rente, heeft bedragen f. 808000. In 1929 waren aan de gasfabriek regel matig 2 ovens in dienst, die met de cokes- oliegasfabriek in de productie konden voor zien. In November werd de kleine oven 1, verwisseld voor de nieuw ingebouwde oven 2. De vuurdagen der ovens waren 2755. De ovenbatterij wordt slecht. Bij het inbouwen blijken de kluizen en schoorsteenen steeds weer reparatie noodig te hebben en moei lijker in goeden staat te brengen. De mains van de ovens en de verankering vragen steeds dringender om voorziening. Binnenkort zullen drie van de 4 ovens noo. dig zijn voor de productie en blijft alleen de kleine oven in reserve. Binnen niet al te langen tijd zal dus vergrooting en ver meerdering van de ovens de aandacht vra gen, iets waardoor tevens getracht zal wor den de productiemethode eenvoudiger te maken en daardoor goedkooper. De toene ming van de fabriek, die de laatste 7 jaar, per jaar gemiddeld 100.000 M3. was, geeft een voordeelige exploitatieuitkomst. Voor al de laatste jaren vóórdat de vergrooting en uitbreiding noodig is, zullen de saldi grooter worden. Immers in die jaren is de fabriek voor 100 pCt. belast, in sommige deelen zelfs overbelast. Dat moge de zot- gen voor de exploitatie verzwaren, voor- deelig is het zeker. Die exploitatieuitkom sten mogen echter niet als normale be schouwd worden. Zou men daarop de tarie ven en de uitkeeringen baseeren, dan komt men zeker bedrogen uit, als de groo- tere bedragen voor uitbreidingen noodig blijken, die wel verbeteringen zijn, noodig geworden door vermeerderden verkoop, maar toch ook maken, dat de fabriek van de extra voordeelige toestand (voor 100 pCt. belast zijn) in een meer normale toestand komt van b.v. over 25.50 pCt. resevercapa- citeit te beschikken. Dat moet invloed heb ben op de uitkomsten. Hoe groot die in vloed zijn zal, hangt af van zooveel facto ren, dat een begrooting daarvan niet ge maakt kan worden. Met ons reservefonds zal die invloed gering zijn, misschien ge heel geanuleerd worden, ware het niet, dat het Zuiderkwartier bijzonder veel eischte. Heeds thans zou, een zeer ongewenscht" leening noodig zijn van f. 60778.44 als eT geen reserve gevormd was. Of op den duur een leening kan worden voorkomen, hangt geheel af van de bedragen die voor reserve besteed kunnen worden. Bij ons kapitaal dat nog ruim 2 ton bedraagt is het sluiten van een leening ongewenscht, temeer daar de gelden besteed zijn voor werken die althans voorloopig niet rendeeren, zelfs ver liesgevend zijn. De exploitatie geeft zeer goede resul taten, ofschoon lager dan die van het vo rige jaar. Door de verlaging van den gas- prijs werd een bedrag grooter dan de ach teruitgang van het saldi, minder ontvan gen. Zoowel de grondstof als de fabricage- kosten en die voor het kapitaal waren lager dan in 1928. Grondstof was 4 cent per 100 M3. goedkooper, de fabricage 25 cent en de kapitaalkosten 16 cent. Voor een goed deel gingen deze voordeelen te loor door verminderde opbrengst van de teer en de cokes. Voor de toekomst is dat uitzicht niet rooskleurig. Na-ast die nadeelige factoren zijn er ook gunstige. Het voorjaar 1930 was minder koud, waardoor belangrijk min der cokes en loon noodig was voor het vorst- vrij houden der fabriek. Het gasverlies is eits hooger dan in 1928, ook dit zal ver moedelijk geweten moeten worden aan de 6trenge vorst waardoor op enkele plaatsen het buizennet afknapte. Een zeer belang, rijke breuk werd gevonden en hersteld bij het politiebureau. Van de nieuwe tarieven werd een bevredigend gebruik gemaakt. Het vastrechttarief van 9 cent. had van 213 229 afnemers met een verbruik van 168000 M3. is per afnemer rond 800 M3. het tarief van 5 cent had 4044 afnemers met een verbruik van 247400 M3. is per afnemer rond 5900 M3. Verder had het nor maal tarief ongeveer 2700 afnemers met een verbruik van 820.000 M3. of 300 M3. per afnemer. Het nieuwe tarief bevordert dus wel het grootverbruik en brengt daar door voordeel. De gasproductie in totaal over 1929 geeft een getal van 1417590 M3., dit was in 1928 1342750 M3-, een toename dus van 74840 M3. In het ge-middeld gasverbruik per hoofd, is een geringe stijging waar te nemen. Over de drie laatste jaren was dit verbruik 72.14 80,96 en 84,03 M3. Aan de winst- en verliesrekening ontlee- nen wij de volgende cijfers. Onder verlie zen zijn geboekt de volgende bedragenaan grondstoffen, onderhoud, loonen en diver sen f. 85901.04%, aan interesten f. 10213.19, aan uitkeering aan de gemeente f. 12500. aan reserven, enz. f. 55785.11%; totaal dus f. 164404.65. Aan de winstzijde vinden we vermeld aan gasopbrengst f. 130487.38; de opbrengsi der bijproducten was f. 26153.27, terwijl aan huren binnenkwam f. 7764. In totaal dus f. 164404.65. Sedert de oprichting is voor het gasoe- dirijf aangeschaft voor een waarde van f 758468.13%. Op 31 December 1929 was afgesenreven f. 495317.19% en de boekwaarde op dien datum bedroeg f. 231650.94. Dt exploitatie van het Waterbedrijf »b nauwelijks sluitend en laat het vormen ?an een reserve niet toe. De grootste oorzaak daarvan is wel de strenge vorst van begït 1929. Daardoor toch is de post loon en on derhoud met ruim f. 2300 vermeerderd. Maar ook maakten de nieuwe leidingen in 't Zuiderkwartier veel en langdurig 6puien noodig, waardoor het waterverlies ve«u grooter dan normaal was. Daarbij gere kend met de vele buisbreuken door vorst is een berekend waterverlies van ÏO.COO M3. méér, niet eens overdadig groot. De berekende 26000 M3. waterverlies moesten aan de L.D.W.Mij. evengoed als het ver koopbare water tegen den vollen prijs wor den betaald. De inkoop van het water was rond f. 2000 hooger als verleden jaar, ter wijl de groofcere verkoop slechts f. 1000 méér opbracht. De inkoopkosten per M3. bleven ongeveer gelijk aan verleden jaar, n.l. 12.6 cent per M3. De distributiekostcn ware*: door de genoemde oorzaken 0.8 cent per M3. hooger, doch de kapitaalkosten konden 0.9 cent lager berekend worden. De totale inkoopkosten waren daardoor vrijwel ge lijk aan die van 1928, n.l. 24 cent. De ver koop bracht echter 18 cent per M3. miu der op, door voornoemde oorzaken en daar mede is de mogelijkheid van het vormen van reserve uitgesloten. Het waterverbruik per hoofd blijft onge meen laag. De hooge inkoopkosten maken het onmogelijk een lager tarief in te voe ren, waardoor; het waterverbruik bevorderd wordt. De plannen voor een eigen bedrijf leidden nog niet tot een resultaat-, doch zijn in bewerking. De reBerven van het bedrijf bedragen f. 2300 en zijn dus wel zeer gering. De ongedekte schuld is groot f. 16500 en nog steeds moeten hoofdbuizen in het Zuiderkwartier gelegd worden. Aan gezien het niet mogelijk schijnt de reser ven spoedig op een behoorlijk bedrag te brengen, zal dit bedrijf spoedig een leening moeten sluiten. De schuld van het bedrijf is in totaal f. 700C0. waarvan f. 43000 ge diend hebben voor de algemeene water- aansluiting die de exploitatie van het be drijf ook al niet voordeeliger heeft ge maakt. Toch is het kapitaal niet zoo groot dat een kleine leening groote nadeelige invloed hebben kan. De waterinkoop bedroeg 177259 M3. Het aantal meters bedroeg 2909, het aantal abonné'8 166. Afgeleverd werden over den meter 125534 M3., per abonnement 19000 M3., per meter per jaar 43 M3., en peT abonné per jaar 115 M3. Onder verliezen, vinden we de volgende posten: Diversen f. 550.86; loonen f. 7092.59; onderhoud f 2575.46; afschrijvingen en in terest f. 10080,54; uitkeering aan de ge meente f. 3438.26. Onder winsten, vinden wij; Opbrengst van het water na aftrek van den inkoop f 17853.06; diversen f. 5890.60. Totaal f. 23743,66. De aanschafwaarde van dit be drijf bedroeg f. 202345.30, hierop werd afge schreven f. 115962.28. de boekwaarde is f. 86383.02. De exploitatie van het Elec. Bedrijf geeft zeer gunstige resultaten. De totale inkoop kosten konden met 0.7 cent per K.W.U. verlaagd worden, terwijl de opbrengst door prijsverlaging slechts 0.4 cent daalde. Het saldo werd daardoor grooter dan in 1928 en liet een behoorlijke reserve-vorming toe. Zonder die reserve zou het bedrijf thans genoopt zijn een leening te sluiten van on geveer f. 38000. iets wat wel zeer onge- wensebt is. Het aantal verlies K.W.U. is bijzonder gering. Bij-een overgrooto omzet is het 2000 K.W.U. lager dan in 1928. De stroomleve ring had vrijwel storingloos plaats. Een enkele storing van korten duur werd door Leiden veroorzaakt, slechts éénmaal was er een storing in het eigen kabelnet. Extra onderhoud werd niet vereischt. Dp stroom- inkoop in K.W.U. bedroeg 406080. Het aan tal afnemers steeg tot 1303. Aan lichtstroom werd afgeleverd 191086 K.W.U.. aan kracht stroom 99269 en voor straatverlichting 67683. In 1929 bedroeg het stroomverbruik per hoofd en per jaar 23.50 K.W.U. Aan de winstrekening ontleenen we weer de verliespostendiversen f. 1889.88: loo nen f. 6907.07; onderhoud f. 1364.27. uitkee ring aan de gemeente f. 8800; afschrijving voor reseven en het vernieuwingsfonds f. 26327,88; voor interest f. 6277.63. Aan de winstzijde vinden we als stroomop- brengst, na aftrek van den verkoop f. 42716.43; aan diversen f. 8850.29, in to taal f. 51566.72. Op 31 December 1929 bedroeg de totale aanschaffingswaarde f. 310322.72, waarop werd afgeschreven f. 130647.34, dus de boek waarde komt voor op een bedrag van f. 179675.37 hebben wij een heerlijke SASSENHEIM. Burgerlijke stand. Geboren: Pieter, z. van J. P. Vis en van M. M Schalk Wilhelmina, d. van N. Stoute en van T. Krösschel Cornelis, z. van C. van der Heiden en van S. C. Ben schop Maria Wilhelmina Thereria, d. van J. P. van der Wiel en van C. C. van Win- sen. Getrouwd: Johannes Jacobus Kipping 26 j. en Elfriede Luise Ritter 18 j. Overleden: Alida van der Voort 93 j, echtgen van B P. Roest. Gevestigd: Mej. E. L. Ritter, Hoofdstr. 196 van Langenbochum (Duitsehl.) J. J. Hoogenboom, v. Heemstrastr. 30 van Alke made P. van Stralen. Hoofdstr. 203 van 's-Gravenzande A. W. Vreeken. Teylin- g er laan 19 van Middelburg W Vijverberg en gezin. Ruslhofflaan 41 van Rotterdam A J. Verdoes, Charbonlaan 22 van Haar lemmermeer. Vertrokken: G. Bol van Rijksstraatweg 25 naar 's-Gravenhage P. 11 Ha vermans van Hoofdstr. 228 nafir Haarlem J. A. A. Vink van Teylingerlaan 43 naar Amsterdam S. Frage van Teylingerlaan 43 naar Noord wijkerhout Mej. C. J van Ginhoven van Ter Leede naar Rotterdam. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Benoeming nieuw raadslid Rekening Burgerlijk Armbestuur Bouwverbod Losloopende houden. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Mededeeling geschiedt van diverse door Gedeputeerde Staten goedgekeurde raads besluiten, waaronder dat betreffende de stichting van een openbare lagere school aan de Bloemkamplaan. Van den heer C. H. Vroom i9 bericht inge komen, dat hij zijne benoeming als raadslid aanneemt. Door hfit Gemeentebestuur van Leiden is bericht, dat kinderen uit deze gemeente de openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs aldaar kunnen, bezoeken, op de voor ingezetenen van Leiden geldende voor waarden, ?ooJang dit geen verzwaring van laöten tengevolge heeft. Ingekomen 19 een brief van het Bestuur van den Vrijheidsbond, waarin wordt ge vraagd in de stembureaux zoowel vrou welijke als mannelijke leden te benoemen. De Voorzitter merkt op, dat de leden in 1929 voor 4 jaren zijn benoemd, zoodat het niet gewenscht voorkomt, than9 wijziging aan te brengen. Üp een verzoek van J. Jonkman te Den Haag om overpad over gemeentegrond ten behoeve van het perceel aan de Zijlwatering waarop door hem een schuitenhuisje zal worden ingericht, wordt gunstig beschikt, onder voorwaarde, dat de vergunning zal zijn tot wederopzegging en dat adressant bij in trekking geen aanspraak op tegemoetkoming zal kunnen doen gelden, dat de toegangsweg zal worden afgerasterd en daarop worde ge plaatst een hek. Bovendien zal door adres sant jaarlijks een recognitie moeten worden betaald van f. 10. Door Mej. Dirkse, tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School No. 1 is ontslag verzocht wegens benoeming als zoodanig aan de school in de Kieviet. In verband hiermede stellen B. en W. voor een kweekeling aan te stellen. Na discussie en geheime zitting wordt voorgesteld voor ten hoogste 5 maanden een kweekeling te benoemen, welk voorstel wordt aangenomen. Op een verzoek van de afdeeling Wasse naar van de IIoll. Maatschappij van Land bouw, om ten behoeve van een door haar te organiseeren landbouwwintercursus de be schikking te mogen erlangen over een ver warmd lokaal en de gebruikelijke subsidie toe te kennen, wordt onder door B. en W. vast te stellen voorwaarden gunstig be schikt. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de Minister van Arbeid, het wenschelijk acht, het maximum-aantal drankwetvergun- mngen te bepalen op 27 dan op 1 voor elke 500-tal inwoners, met verzoek de nadere beslissing aan den Raad te willen mede- deelen. Op voorstel van B. en W. wordt het maximum bepaald op 27. Bij monde van den heer Drop wordt ge rapporteerd. dat de geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid de heer G. H. Vroom door de Commissie is onderzocht en in orde bevonden. Tot diens toelating wordt besloten. De Voorzitter zegt, dat het ontslag van den heer Vogels als raadslid hiermede een feit is geworden. Hij zegt, dat het past hier een enkel woord over den heer Vogels te spreken. De heer Vogels heeft meerdere jaren in den Raad zitting gehad; steeds heeft hij de belangen der gemeente op buiten gewone wijze voorgestaan en daarbij meer speciaal ook die van de arbeidersbevolking. Hij acht een woord van dank hier op zijn plaats, temeer ook, omdat hij in de samen leving en den omgang steeds een aange naam mensch is gebleken. Hij is een idealist en daarom i9 het jammer, dat hij is wegge gaan. Spr. hoopt, dat hij te eeniger tijd op zijn besluit zal terugkomen Hij wensdht hem toe dat hij nog lang de belangen van zijn gezin mag dienen en dat hij te eeniger tijd ook weder aan het gemeenschapsbelang zal gaan denken. (ApplausV Op een verzoek van H. van den Barselaar, om de woningen Gang No. 5 en 6 te mogen verbouwen, wordt afwijzend beschikt, op grond dat deze weg niet als bouwslraat is aangewezen. Op een verzoek van J. J. Veldhuizen om een gedeelte van den Oostdorperweg als bouwstraat aan te wijzen, alhoewel door hem niet kan worden voldaan aan de ver plichting om den geheelen halven weg aan de gemeente in eigendom over te dragen, wordt gunstig beschikt Besloten wordt mede te werken tol uit breiding van de Chr. U. L. 0. School aan den Heeren weg met twee lokalen, een overdekte speelplaats met bergplaats voor rijwielen en voor de aanschaffing van meubelen en leer middelen en tot de uitbreiding van de lagere school aan den Heerenweg met een gymnastieklokaal en voor verandering van de overdekte speelplaats. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1929 wordt vastgesteld m ont vangst op f. 5640.22. in uitgaaf op f. 5708,12 al-zoo met een nadeelig slot van f. 67.90. Aangeboden wordt de begrooting voor 1931 van deze inridhting .sluitende in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van f. 10.793.78Vs. T>e vergoeding, ingevolge art. 101 deT L.O. Wet over 19*27 toe te kennen aan de be sturen der bijzondere lagere scholen in deze gemeente, wordt vastgesteld op f. 678.97 voor de lagere R.-K Jongens school; f. 343.041/» voorde lagere Ohr. school IleeTonweg; f. 1616,12 voor idem Zijdeweg; f. 1108,44Vj voor idem R.-K. School Oud- Wassenaarscheweg. f. 2186,10 idem school Buurtweg; f. 1030,86 idem U. L. O school Heerenweg; f. 756.45*/» R.-K. U.L.O. school voor Jongens; f. 148.921/» R.-K. U.L.O schoof voor meisjes; f. 191B.561/» lagere R.-K. Meis jesschool. De voorzitter zegt, dat B. en W. bij de vaststelling van de vergoeding voor de lagere R.-K Meisjesschool in mindering hebben gebracht enkele uitgaven, gedaan voor tuin aanleg. Dc heer Van Leeuwen meent te weten, dat dit stukje tuin ten behoeve van het on derwijs wordt gebruikt. De voorzitter zegt, dat B. en W. den in druk hebben gekregen, dat het een sier- tuin is. Aan Th. van der Zalm wordt f. 70 kwijt gescholden wegens huur van een stuk wei land. waarop de nieuwe openbare school en enkele noodwoningen zijn gesticht. Op een verzoek van den heer J. P. Buner, om vergunning tot het maken van een weg hisschen Kerkeboschlaan en Bloemkamp laan en tusschen Van Calcarlaan en Beuken horst/laan wordt onder de gebruikelijke voorwaarden gunstig be9chiikt. Wordt besloten aan het bestuur der Ko ningin Wilhelmina Vereeniging tot weder opzegging te verhuren een gedeelte van het stal gebouw aan de Pieter Twentlaan voor f. 50 per jaar In verband met de vergrooting van het Politiebureau wordt de belooning van den concierge verhoogd met f. 300. Dc belooning van den concierge van het politieposthuis wordt met f. 100 verhoogd. Besloten wordt tot onteigening van eigen dommen ten behoeve van de woningbouw vereniging „St. Willibrordus". Hierna is aan de orde het voorstel van B. en W. tot het leggen van bouwverbod op het perceel Langstraat hoek Kerkstraat. De heer Prins zegt, dat hij bezwaren heeft tegen het nemen van maatregelen, waardoor de eigenaar op eenigerlei wijze zou kunnen gedupeerd worden. De voorzitter legt uit, dat het niet in de bedoeling ligt den eigenaar tekort te doen. Het voorstel beoogt slechts de z.g.n. stille rechten van het perceel te verwijderen. Het voorstel wordt aangenomen. Dc begrooting van uitgaven voor 1930 wordt vcihoogd met f. 83.899.41 en verlaagd met f. 3060,69, die van inkomsten wordt verhoogd met f. 1011,50. Ter tafel komt vervolgens het ontwerp van een bioscoopverordening. De voorzitter deelt mede, dat hij van den Nederlandschen Bioscoopbond een telegram heeft ontvangen, waarin te kennen gegeven wordt, dat deze bond eenige bezwaren tegen de verordening heeft en uitstel van behan deling wordt gevraagd. De heer Boender zegt, dat hij advies heeft gevraagd aan den voorzitter van de Centrale Filmkeuring. Deze heeft gewezen op de prac tise he onuitvoerbaarheid van enkele arti kelen. Na eenige discussie wordt besloten de vaststelling aan te houden. Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W tot regeling van het onderwijs in lichamelijke oefening Het ligt in de bedoe ling het onderwijs te doen geven in een lo kaal van de nieuwe openbare school. Het onderwijs zal worden gegeven door vak onderwijzers. De bezoldiging wordt geraamd op f. 110 per wekelijksche lesuur. Bij een lesuur per week zullen de kosten plm. f. 900 bedragen. Bij invoering van het onderwijs op de bij zondere scholen zal naar raming f. 4200 meer benoodigd zijn. De heer Boender acht 1 lesuur per week te gering. Hij wil l1/» a 2 uur per week on derwijs geven. De heer van Leeuwen juicht het voorstel toe. Alleen vindt hij het jammer, dat de bij zondere scholen pas in 1932 aanspraak op de vergoeding krijgen. Hij vraagt of B. en W. er in willen voorzien, dat de bijzondere scholen ook spoedig *dit onderwijs kunnen invoeren. De voorzitter antwoordt den heer Boen der, dat hij persoonlijk er ook voor is l1/» uur 1©9 te geven. Er zijn enkele bezwaren. Daarom wordt voorloopig 1 uur vastgesteld. Met den heer van Leeuwen betreuren B. en W. het, dat de bijzondere scholen niet kun nen worden geholpen. Het is echter aan do hand van de wet niet mogelijk. De heer van Leeuwen wijst er op. dat er uitzonderingen zijn. Hij herinnert aan de vroeger toegekende vergoeding voor boven tallige leerkrachten aan groeiende scholen. De voorzitter zegt onderzoek toe. Daarna is aan de orde een voorstel tot herziening der verordening op de heffing van hondenbelasting. De heer Ruys merkt op, dat de verorde ning den indruk wekt. dat iemand die een hond in bewaring neemt, belasting moet be talen. ook al heeft de eigenaaT reeds belas ting betaald. Verder is hij van oordeel, dat men voor een hondenkennel teveel moet be talen. De heer Prins ziet geen reden, om een hond, die niet op straat komt, te belasten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 17