WELGESLAAGDE 3-OCTOBER-FEESTEN Heerlijk weer begunstigt een enthousiaste feestviering. 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 October 1930 Derde Blad No. 21641 I De Taptoe. Als inzet der feestelijkheden werd Don derdag een taptoe gehouden. Een bonte mcnschenmenigte in de verschilJende stra ten deed reeds spoedig een buitengewone gebeurtenis vermoedenhossende groepen jongelui oefenden zich voor den hosvlon- der. Om negen uur vertrok de optocht van de Kaasmarkt om tusschen dichte rijen belangstellenden door zich naar het raad huis te begeven voor de Officieele ontvangst. door het gemeentebestuur; waarbij aanwe zig waren de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, de gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, en de wethou ders Goslinga, Tepe en Splinter. Nadat allen zich verzameld hadden hield de burgemeester een toespraak, waarin hij onder meer zijn vreugde er over uitsprak dat een zoo groot aantal vereenigingen aan de taptoe, waarvan het het hoofddoel was hulde te brengen aan het standbeeld van Van der Werf, had deelgenomen. Veel ge noegen deed het spr. ook dat het colle gium van het Leidsche studentencorps aan de taptoe meedoet. Vroeger zijn het de studenten geweest die op initiatief van den heer Brouwer de 3-Oct.-herdenking op deze wijze hebben ingezet. Spr. heeft op zijn vele reizen door de geheele wereld vele volksfeesten meegemaakt, de 3-October- feesten te Leiden onderscheiden zich ech ter van alle andere doordat de heele Leid sche bevolking intuïtief de feesten mee voelt, waardoor deze door allen worden meegevierd. De voorzitter der 3-Ootober-vereeniging de heer W. v. d. Laan, sprak hierna een woord van dank. De burgemeester en de overige leden van het college van B. en W. sloten zioh hierna bij den stoet aan die over het Rapenburg langs de Academie naar het van der Werf-park ging. Het standbeeld van burgemeester Pietev Adriaansz. van der Werff was, evenals het middelste gedeelte van het park door schijnwerpers verlicht, hetgeen een fantas- tischen en feëerieken aanblik gaf, waarvan duizenden op het Steensohuur genoten. Toen de stoet het park had bereikt werd nog op verschillende plaatsen Bengaalsch vuurwerk afgestoken. Nadat het bestuur der 3-OotobeT-vereeniging het gemeentebe stuur, het collegium van het studenten, corps en de deelnemende vereenigingen zioh rondom het standbeeld hadden ge schaard, legde de heer W. van der Laan oen krans aan den voet van het stand beeld. Onmiddellijk hierna zette het muziekge zelschap „Werkman's Wilskracht" een rof fel in. waarna het Leidsche Politiemuziek- gezelsohap onder leiding van den heer Bol- derdijk het Wilhelmus speelde dat door allen werd medegezongen. De optocht ver- voltrde hierna zijn weg door de stad en werd om ruim halftwaalf weer op de Kaas markt ontbonden. 3 October. voor vele sladgenooten de dag dor dagenvoor iedere Leidenaar hel feest der feestenDan denken we aan haring en wittebrood, aan hutspot mot •klapstuk, aan doordringende geuTen van augurken in het zuur en gerookte palingen, aan sierlijk uitgedoste jonkvrouwen en edele ridders, aan den hosvloer op het Schutters veld-, dan denken we weer terug aan do feestviering van het vorige jaar en als een electrische schok flitst dan de gedachte door ons brein: als in vredesnaam het weer maar beter isl Ja, het weer speelt op onzen 3-0ctober- dag wel een heel belangrijke rol. Regen be- leekent niet alleen een tegenvaller voor hel bestuur der 3 Octoberviering, maar voor alle deelnemers aan den optocht, alle za- kenmenschen en niet het minst voor de standhouders op het Schuttersveld. Na de zondvloed van het vorige jaar was men dubbel bevreesd geworden- wat zou 1930 brengen? En men poogde zich bij voor baat voor eventueele schade te vrijwaren door een PIuvius-verzekering af te sluiten. Was het dan droog op den dag van het wortelen- en uienfeesl, welnu, de betaalde PTemie had men daar graag voor over en regende het, dan werd de schade in ieder geval met het verzekerde bedrag geredu ceerd. Tegen het einde der vorige week werd hel weer steeds slechter; 3 October is in aan tocht zei men Doch ziet, geleidelijk klaarde de lucht De naald van den barometer, zich door duizenden oogenparen begluurd wetende, klom hooger en hooger en wees Donderdagmiddag al op „bestendig". En toen 's avonds honderden sterretjes als lich tende spijkerkoppen hoog aan den donkeren hemel flonkerden, toen heeft menige Leide naar rustig zijn hoofd neergelegd met de gedachte: Morgen mooi weer. m En het wis mooi weer. Tot die co«flusie kwamen al gauw al degenen, die op eiken anderen dag den 3 October zich 's morgens om halfzeven nog eens heerlijk in hun hpi omdraaien, maar nu omstreeks dien tijd met een slaperig gezicht de gordijnen voor de ramen wegschoven en onderzoekend de lucht afspiedden. Veel was er nog niet te zien, want hoe veel achtenswaardige burgers en burgeres sen weten nu eigenlijk, dat het om dezen tijd van het jaar 's morgens om halfzeven halfzes in de natuurl nog geen klaar lichte dag is? Maar in ieder geval: het was droog en toen de grijze ochtendschemering geleidelijk week voor het heldere daglicht, begroette ontwakend Leiden één van die schitterende herfstmorgens, waarvan de maand October het monopolie schijnt te bezitten. De regenassuxadeurs lachten in hun vuistje en ook de neringdoende verzekerden waren in hun nopjes, want een 3-October- dag met regen is toch eigenlijk niks, zelfs al komt hel geld in het laatje zonder dal men er iets voor behoeft te doen. 3 October reveille, koraalmuziek. dat is sedert menschenheugenis de tradio- neele inzet van het feest van Leiden's Ont zet geweest en zoo was het gelukkig ook nu Gelukkig, omdat juist in dezen tijd met z'n voortdurend jagen en vliegen men zich dubbel aan dergelijke tradities gaat hechten. Er gaat van die eerste nummers een weldadige wijding uit-, een sentiment, waar voor in de middaguren van een 3 October- dag eigenlijk geen plaats meer is. omdat die twee groote slok-oppen Jolijt en Vermaak dan allen opeischen. De reveille. Klokke 7 uur was de heer M. Bolderdijk me', zijn mannen van het Leidsch Politie- muziekgezelschap present op hel balcon van de Stadsgehoorzaal. Een nog kleine schare belangstellenden luisterde eerbiedig naar de tonen van ons aloude Wilhelmus, waarmede het programma inzette. Plechtig schalden de koperen stemmen der trompetten door de ijle herfstlucht en wekten de omwonenden uit hun droomen, voor zooverre deze taak nog niet was verricht door felralelende wekkers of soortgelijke helsche machines. Na een drietal koralen en het volkslied te hebben aangehoord, verdween de kleine drom-, de meesten in de richling van het Van der Werffpark, waar onder leiding van den heer Leo J. Mens te acht uur de koraalmuziek aanving. Inmiddels was de belangstelling aanmerkelijk toegenomen en toen het vrij- willigerskoor ook ditmaal in bevredigende bezetting met begeleiding van het Stede lijk Muziekcorps Psalm 89: ,,'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheén" inzette, had zich, zoowel in en bij het park als op den wal aan de overzijde een dichte haag luisteraars gevormd. En onwillekeurig be seften we, loen we daar stonden, hoe jam mer het is, dat onze goede slad niet meer van dergelijke mooie plekjes bezit. Want het van der Werffpark mei als allesbeheerschend centrum het omkranste standbeeld van den dapperen burgemeester uit Leiden's meesl benarden, maar tevens meest roemrijken tijd, is, al is het nog zoo klein, heel mooi. En onder de bekoring van den sphoonen zang in den vroegen herfstochtend, leek hel nog eens zoo mooi. Volgens goede oude gewoonte werd dit deel van het programma besloten met het Wilhelmus, dat door velen werd meegezongen. Vanzelfsprekend woonde de burgemeester met zijn echtgenoote de uit voering bij, terwijl ook de oud-burgemeester, jhr. de Gijselaar, door zijn aanwezigheid blijk gaf de Sleutelstad nog niet te hebben vergeten. Nauwelijks waren de laatste tonen wegge storven of de menigte verspreidde zich als een inktvlek op een vloeiblad over de stad, deels in de richting van de Jan van Hout kade, waar kinderspelen werden gehouden, deels naar het Waaggebouw, waar de Iradi- tioneele uitdeeling van haring en wittebrood plaats vond. Reeds lang voor achten verdrongen zich j de belanghebbenden bij de uitreiking der feestgave in de Mandemakerssteeg, welke evenals het terrein achter het Waaggebouw door de politie was afgezet. Hoe verlangden allen naar het gein van acht om in lasschen, schalen en borden de traditioneele gave in ontvangst te nemen. In het gebouw zelf legde de commissie van regeling en ont vangst de laatste hand aan de voorberei dende maatregelen en werden nog brooden en haringen uitgeleid. oTen, om klokke acht begon de uitreiking, hetgeen met een hoê- raalje werd begroet. Uit de snelle afwerking en de uitstekende organisatie bleek, dat de commissie een juiste opvatting van haar moeilijke laak, om 2772 personen te helpen had. Tijdens de uitdeeling kwamen de burge meester met zijne echtgenoote en zijn voor ganger jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar in hel Waaggebouw aan. Japansch Dagvunrwerk. Om kwart over negenen vmg daarna het Japansc'he dagvuurwerk aan. Duizenden en nog eens duizenden hadden zich toen rondom het Waaggebouw verzameld om te genieten van den aanblik der parachutes, poppen, dieren, die de lucht in geschoten werden en kleurig afstaken tegen den cobalt blauwen hemel. De Harmonie-vereeniging „T. en D." vroo- lijkte met opgewekte marschen het ge heel op. Intussc'hen wa9 het tien uur geworden en de menschenmenigte zoodanig aangegroeid met belangstellenden, dat het wandelen in onze toch al niet breede straten minder ple zierig werd. De verschillende vermakelijk heden op de diverse punten trokken alle groote belangstelling. Zoo wandelde menigeen de Vischmarkt over om het schouwspel van de springende fontein in oogenschouw te nemen; terwijl velen op het Schuttersveld op het Lunapark amusement gingen zoeken en anderen zich naar de Jan van Houtkade begaven om een bezoek te brengen aan de Vliegende Hollander- wedstrijden. In de Pieterskerk. De herdenkingsdienst in de oude Pieters kerk van de Ned.'Herv. Gem. alhier, ken merkte zich door een groot aantal bezoekers, onder wie wij o.a. opmerkten onzen burge meester mr. v. d. Sande Bakhuyzen, onzen oud-burgemeester jhr. mr. dr. de Gijselaar en vele professoren van de Universiteit. Ds. van Apeldoorn hield een zeer boeiende rede, ter herdenking van de geschiedkundige gebeurtenis van den dag naar aanleiding van Psalm 48 vers 10 (onberijmd), welke dooT de groote menigte aandachtig werd aange hoord. Na afloop werd door de gemeente ge zongen twee verzen van hel oude Wilhel mus. Het orgelspel van den heer Mens droeg zeker ook veel bij lot wijding van deze samenkomst. We leven dit jaar wel in het.ieéken van den Vliegenden Hollander. En in het oog van de jeugd was de hooid- van het Lustrumspel stellig niet zoo belang rijk als de wedstrijden op vliegende höllan- ders, welke gistermorgen op de Jan v. Hout kade werden gehouden. De proef van het vorige jaar met de autoped-wedstrijden mo tiveerde blijkbaar een herhaling en het be stuur en vooral de commissie, welke deze wedstrijden organiseerde, hebben plezier van hun werk beleefd. Een 140-tal jongens en meisjes beeft elkaar in feilen strijd bekampt en de jongere broers en zusjes langs den kant en niet minder de ouders hebben oven intensief meegeleefd met het verloop der wedstrijden als ware hun leven ermede gemoeid. Politie en padvinders verleenden hun me dewerking om de baan vrij te houden en deden dat opperbest; een draaiorgel hield er de goede stemming in; de zon tintte de boomen in hun prachtigen herfsttooi kortom, er bleef niets le wenschen over en iedereen had schik. Behalve natuurlijk de deelnemertjes, die reeds in den eersten rit afvielen; dan scheelde het wel eens weinig of de waterlanders kwamen voor den dag, maar het doosje bonbons, dat ieder kreeg, deed wonderen en verdreef de teleurstelling even snel als ze gekomen was. Na afloop reikte het bestuurslid der 3 Octobervereeniging, de heer R. de Wilde de prijzen uit voor jederen. eersle-prijswin- naar een spiksplinternieuwe hollander I en richtte daarbij woorden van hartelijken dank aan de commissie en alle anderen, die hadden bijgedragen lot het volledig welsla gen dezer wedstrijden. Volledigheidshalve laten wij hieronder de uilslagen volgen: Meisjes van 69 jaar, 1. Martina Remundl. 2. Hanny de Koning; 3. Cornelia Abspoel; 4 Greet je Luyckx. Meisjes van 1013 jaar. 1. Abrandse Verboog; 2. Douwina Krop; 3. Corry Kret; 4. Tootje Laman; 5 en 6 Annie Leemans en Anna van Kooten. Jongens van 69 jaar. 1. Jan Delfos; 2. Wouter van Schaick; 3. Wim Hüner: 4. Jac. v. d. Vooren; 5. Henk Koppier; 6. Jan Teeuwen: 7. Paul Blangé; 8. Joop van Wijk. Jongens van 10—13 jaar. 1 Piet Remundt; 2. Jan Meerburg; 3. Gerard Delfos; 4. Ge rard Brinks; 5. Koppier; 6. Van Oort, J. Kouprie; 8. W. v. d. IJeyden. De optocht. Ieder jaar iets anders' dit is de leus van onze voortvarende 3 Octobervereeniging! tölmondig moet dan ook beaamd worden, dat het bestuur den cisch van een onafge broken variatie geheel en al weet in te willigen. Dit jaar „een bloemencorso"! Heel wat hoofden zijn bedenkelijk ge schud, toen deze keus bekend werd Een bloemenfeest in de maand October: „een waagstuk hoor!" En men dacht aan de vervaarlijke regen- stroomen, die verleden jaar alle mogelijke moeite deden, de 3 Octoberviering te be derven, hetgeen tusschen twee haakjes toch nooit gelukt! Maar toen we de laatste dagen de baro meter nauwkeurig volgden, begrepen we dat l dit jaar anders worden zou, vooral toen de lianen ons op den feestdag zelve wak ker kraaiden. Zij kondigden den stralenden herfstzon aan die gouden tinten tooverde over het bruine bladerdak en heldere plek ken wierp in de Leidsche straten, waar eenige uren later het feestgewoel zou da veren als nooit te voren I Deze dag zou goed en schoon worden! Zoo gingen we met een blij gemoed legen elven naar de Burggravenlaan waar het bloemencorso opgesteld werd. Het 3 Oclober-besfuur liep er als gewoon lijk reeds vol waardigheid met hooge hoed en gesloken in pandjesjas, bedrijvig op en neer. Vol verwachting klopte on9 aller hart, want niemand wist, in hoeverre de tal rijke ingeschreven deelnemers van de bloe menversiering werk zouden maken. Al spoedig bleek, dat 't best meeviel en telkens wanneer een nieuwe wagen bin nen reed, groeide de glans van tevredenheid op de gezichten der bestuursleden. Lang voordat de stoet in haar geheel ge formeerd wa9. bleek het oordeel al gesteld: 't ging schitterend worden! m e Niemand maakte vergelijkingen met corso's in 't buitenland: dit werd one eigen Leidsche bloemenfeest en dat zou voor niemand of niets behoeven onder te doenl Vorige jaren hadden we historicus, regis- seur, décorateur of organisator, die precies I voorschreef hoe 't moest: ditmaal kreeg het particuliere initiatief weer eens een behoor lijke kans. Met vreugde hebben we gecon stateerd, dat dit zelfs iti den-tegenwoordigen lijd lang niet dood is! Wat was er een werk gemaakt om auto's vrachtwagens, fietsen, coaches, sjeezen en rijtuigen op te sieren! Voor de bloemenhan- delaaren bleek het een prachtdag. want een ongelimiteerde hoeveelheid dahlia's, asters, anjers, rozen en vuurpijlen, voor eiken lief hebber om van te watertanden, was bij el kaar gebracht, 't Moest bestellingen gere gend hebbenl Zóóveel bloemen ziet men bij het belangrijkste jubileum van de grootste vereenigingen nog niet bij elkaarl Hoe later het werd, hoe meer orde en overzicht er in de formatie kwam: de jury, bestaande uit mevr. HeyligersWichman en de heeren Kauffmann en Dorus Hermsen had een uiterst zware taak. Over welhaast een kilometer lengte strekte de artistiek uil gekozen bloemenweelde zich uit, vanaf de majesteitelijke praalwagen tot het kleinste, met groote liefde en zorg uitgedoste liellsje. Praalwagens: we zagen er op onzen on derzoekingstocht vele. Er was die van „Va der Jahn", van de Leidsche Padvinders, ver scholen achter bosch en riet, de schooDe muzen van „Nut en Vermaak" en die van de bloemisten en kweekers, waarbij de vriende lijke lila en roze koepel, evenals hel lieflijke, decoratieve rotstuintje, aan niemand zal zijn ontgaan. 't Ligt hier geenszins in onze bedoeling, een opsomming te geven, van alles wat te zien viel. Weineen, we zouden wellicht iemand kunnen vergeten en 't risico loopen, dat hij kwam protesteeren, iets waarvoor wij evenmin wat gevoelen, als de jury, die men na ije beoordeeling ook al trachtte aan te vallen, waarop echter gelukkig een zeer be grijpelijk „niet thuis" gegeven werd. We doen hier slechts een greep en wijzen dan op de jongste meisjes van „Nieuw Brun- hilde", die zoo „schattig" en „snoezig" op de poneys zaten en zich tijdens den langen rit in 't geheel niet angstig toonden. Dan waren er de kordaat stappende sport-enthousiasten der verschillende gymnastiekverenigingen met hun bebloemde rekstokken en ringen, waarin ze ditmaal toch niet durfden turnen, dapper marcheerend onder de groene bogen. Telkens was er weer iets, dat de aandacht trok, vooral bij 't groepje jeugdige fietsers, waar als symbool van Leiden's ontzet een pot meereed; in plaats van de historische hutspot, zat er nu een aardig meiske in! Een gracieus stelletje in Biedermeier-dracht ging er zedig en vredig aan vooraf! Dan hebben we toch allen wel de slanke, witte zwaan voorbij zien trekken, gevolgd door de teere, fijne Friesche sjees in goud-groene kleuren, een pronkjuweel uit vroeger tijd, getooid met kostbare orchideën. Zoo zouden we kunnen doorgaan, U ver tellen van de onder bloemen bedolven auto's van particulieren, die op een corso te Monte" Carlo geen kwaad figuur hadden gemaakt of van de verlokkende wijze, waarop de talrijk» winkeliers voor den dag gekomen waren. Jenever, wijn, limonade, brood, bier, ben zine, wollen dekens en tal van andere arti kelen: er werd op een onvergelijkelijke wijze reclame voor gemaakt. En buiten mededin ging was er nog de gezellige, ouderwelsche mailcoach met haar vroolijke passagiers: een herinnering aan tijden toen er nog geen sta kingen van vliegeniers warenl Dit alles trok in eindelooze-rijen door de stralen, urenlang, totdat de honderden deel nemers al loopend, fietsend of gemakkelijk voortgetrokken op het punt van uitgang weer terugkwamen. Sommigen wat afgemat en verkleumd door de kou, die viel zoodra de zon verdwenen was, maar over 't algemeen toch opgewekt en blij gestemd door de mu ziek der zes corpsen, wier .vurige tonen de moed er prachtig inhielden! 't Was opvallend, zoo goed als de bloemen zich gehouden hadden: 't frissche najaars weer had tot het behoud voortreffelijk mee geholpen. Slechts weinig van de weelderige bloemenpracht, die de bewondering der Lei- denaars had opgewekt, was verloren gegaan. Vastgesteld kan worden, dat dit bloemen corso veel meer succes gehad heeft, dan menigeen er zich van voorstelde. De ver wachtingen waren niet hoog gespannen, maar ziet't werd een succes als geen! De Leidenaars hebben in elk opzicht ge toond met bloemen om te kunnen gaan en wisten met het bekende devies: „Laat bloe men uw tolk zijn" op uitstekende wijze te woekerenl In langen tijd heeft onze stad niet zulk een schoonen sloet door de straten zien gaan. Hulde aan het bestirur der 3 Oc- tober-vereeniging, waarvan men het moei- zame, voorbereidende organisatorische werk niet hoog genoeg kan waardeeren. I In den stoet zagen wij o.a. in de eerste rijtuigen Burgemeester v. d. Sande Bakhuy zen en mevrouw; voorzitter v. d. Laan en de overige leden van hel Bestuur der 3 Octo- berver.. de ju v en den hoofdinspecteur van politie, den heer Eskens le zamen met den commissaris den heer Meyer. Het geheel had een ordelijk verloop, al was er ook dit keer meermalen oponthoud, waar aan de overweg natuurlijk weer schuld was. Het overweldigende aantal toeschouwers heeft ontegenzeggelijk uren van groot genot gesmaakt. Ons past aan hen een woord van dank voor de rustige wijze, waarop zij zich gedragen hebben! Na afloop vond in het Invalidenhuis de uitreiking der prijzen plaats. De Uitslag der Jnry luidde als volgt: Afd. I A. Automobielen. Particulieren. le prijs Mevr. Verhey v. Wijk; 2e pr. de heer J. Pauw; 3e pr. Dr. A. J. Kors; 4e pr. de heeren W. Boekee en J. Kamsteeg; 5e pr. N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo. B. Firma's. Frans Straatsburg, le prijs; Foto Pander, 2e prijs; G Hosman., 3e prijs; Th. v. d. Meer, 4e prijs; N. A. v. Wijk, 5e pr. Afd. II. Rijtuigen: Wed. Corn. Dieben en Zn., le prijs; Fa. P. de Jong, 2e prijs; Erven v. Vliet, 3e prijs; extra bestuursprijs: Y. Roo- denhuis (Friesche sjees). Aid. III. Vrachtauto's etc. C. Kuperus, le prijs; Firma B. de Koning, 2e prijs-. N.V. R. H. W. Limonadefabriek, 3e prijs; A. J. Stallinga, 3e prijs; N.V. Intern. Handel Mij. „Imenexco", 4e prijs; Firma Kukler Zn., 5de prijs. Aid. IV. Vereenigingen Ren- en Toe ristenver .„Swift", le prijs; „D. O. S.",' 2e prijs; „Nieuw Brunhilde, 3de prijs; „Jahn", 4de prijs; „Nut en Vermaak" 5de prijs. Afdeeling V, Rijwielen. G. v. d. Rey- den, eerste prijs, Henk Stoeke, 2de pr., Annie, Mientje en Agatha Bremmer, 3de pr., O. Dreef, 4de pr., Willy Sonius, 5de pr. Alle anderen troostprijs. Afdeeling VI, Praalwagens Bloemisten, etc. Jan Kriest, lste prijs, Afd. Leiden oud-leerlingen Tuinbouwcursussen, 2de pr., Door Endracht Verbonden, 3de pr., Afd. Oegstgeest Alg. Ver. Bloembollencultuur, troostprijs. Afdeeling Rijwielen. le Bestuursprij- zen: O. Veldhuizen, O. H. Burgerhout, H. de Ru, Miep Goslinga, Joh. Oornelissen. 2de BestuursprijzenF. v. d. Mark, C. v. Gorkum, Jan v. Rijnbach, Eduard Kel der, Truus Snooker. Chr. Oranjevereeniging. In het gebouw Prediker had gisteravond de jaairlijksche herdenkingsavond van de Ohr. Oranjevereeniging plaats. De voorzit ter, ds. H. Thomas, opende den avond met gebed, om vervolgens de talrijke aanwezi gen en in het bijzonder den burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den heer P. Goslinga, den welbekenden Utrecht- schen declamator Feyten en het strijkje be staande uit leden van de Chr. Jongelings- vereeniging Prediker 12 vers la, welkom te heeten. In zijn openingsrede verklaarde ds. Thomas allereerst de reden van deze bijeenkomst. Wijzende op het gewapend ontzet onzer stad in 1574 waarschuwde spr. speciaal de jeugdige belangstellenden tegen de ontwapeningspogingen van verschillen de partijen, welke aanzetten tot dienstwei gering. Met nadruk wees spr. op de ver schillende opvattingen van militaristen en anti-militaristen; waarbij hij de eigenlijke beteekenis van het woord militarisme n.l. soldatenregeering uitlegde. Volgt men ech ter eenmaal een vaste opvatting, dan moet men te allen tijde consequent blijven en niet terugdeinzen van eenzijdige, volstrek te ontwapening. Bij ontwapening stelt men zich echter ook ten prooi aan communisme en socialis me, iets waartegen spr. tot zijn laatsten ademtocht zal strijden. Spr. besloot zijn toespraak met te ver zoeken het Wilhelmus te zingen, waaraan door allen staande werd voldaan. Vervolgens droeg de heer Feyten eenige luimige en ernstige gedichten voor; waarna gezamenlijk vaderlandsche liederen werden gezongen. Dr. J. Riemer, die verhinderd was bij de opening der bijeenkomst aanwezig te zijn, hield daarna de feestrede. Spr. begon met te zeggen, dat hij niet zonder aarzeling deze taak op zich heeft ge. nomen, omdat niemand z.i. op een avond als deze zoo goed kan zeggen waar het om gaat als zijn collega ds Thomas, dien hij verleden jaar bij een dergelijke gelegenheid hoorde. Intusschen is het niet moeilijk, het ver band te vinden tusschen de Oranjevereeni ging en de feestviering van 3 October. Want de bevrijding van Leiden in 1574 staat in nauw verband met het Oranjehuis Achter de blijde drukte van hel onzette Leiden zien we de stille figuur van prin9 Willem, toeluisterende de prediking in de Waalsche Kerk te Delft als de blijde tijding hem be reikt. Spr. schetst daarna in den breede Willem den Zwijger als den strijder op hope, tegen hope, met nauwelijks één mach tigen bondgenoot onder de menschen Tegen Spanjes volstrekte overmacht, en schildert deze nobele persoonlijkheid ten voeten uit. Ten onrechte heeft men van hem een re- volutionnair gemaakt, er schuilt waarheid in Marnix van St. Aldegonde's woord den Koninc van Hispaanjien heb ik altijt ge- eert". Prins Willem heeft geheel den weg bewandeld, dien de groote reformator Calvijn had aangewezen als den eenig mo gelijke: wanneer ee nkoning of keizer een tyran is in plaats van een herder, dan heb ben de vorsten die direct nü h°m de regeer macht van God ontvangen hebben, de roe ping, het volk te redden: zij moeten trachten het betere ik van den Koning te handhaven tegenover hemzelven in zijn verbastering. Prins Willem heeft dingen voor ons ge red, en bevestigd, die een volk zoo ontzaglijk noodig heeft: vrijheid en orde In denkbeel den van consciëntievrijheid was de Zwijger vèr zijn tijd vooruit evenals vele Geuzen van zijn tijd. En de orde heeft hij uit den chaos van Spanje's overheersching terugge roepen. niet slechts door justitie en politie, maar ook door het eeren van de wetenschap (Leidens Academie.) maar boven alle9 uit eerde hij Gods ordinantie. Niet door krijgs- 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10