DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. aiLLISSEMENTEN. BINNENLAND. 607. Terwijl zij kalm het woud doorliepen, Jan volgde den aap gedwee, hoorden zij het ruischen van de hoornen, al» het nuscihen van de zee. Plotseling zagen zij de roovers komen, hun paarden gingen in een draf. Laat ons achter een boom schuilen, zei Jokko. en wachten zoo de dingen af. 606. Pen vreemdeling was bij de roovers, die on een der paarden zat, een man wier armen waren gebonden en men geblinddoekt had. Naast den vreemdeling reed een der roovers, in zijn hand hij een revolver droeg. Als ik de macht had, zei Jan tot Jokko, ik aMenvanJiun paarden sloeg. Tevens wees spr. o. a. er op hoe de B. V. L. zich afzijdig heeft gehouden tol nog toe van den bond van het mobilisatiekruis, den hoop hierbij uitsprekende dat de leiding van den B. V. L. zich doordringende van de beteekenis van onzen bond het ingeno men standpunt zal herzien. Reeds nu geven wij aldus spr de verzekering dat wij de le den van den B. V. L. evenals alle goedge zinde Nederlanders met open armen zul len ontvangen. Spr. besloot ten slotte met den wensch dat deze' dag van groote betee kenis zal zijn voor den bloei van den kring „Rijnland" en dat het vaderland voor do rampen van een oorlog zal mogen worden gespaard Maar ook met de verwachting dat, mocht de wreede plicht ons weer moe ten roepen evenals in 1914 het geheele Ne- derlandsche volk weer zal staan achter Haar, wier voorbeeld ons in de mobilisatie jaren heeft bezield en wier meeleven met de gemobiliseerden weermacht door allen, zon der onderscheid, zoo hoogelijk is gewaar deerd. De uitreiking der kruisen. Nadat de oud-gemobjliseerden zich op hot terrein voor de tribune hadden opgesteld, overhandigde de oud-opperbevelhebber ge neraal Snijders hen met een gebruikelijke toespraak de kruisen. Na de uitreiking hie ven de oud-gemobiliseerden een hoeTa aan ..Leve generaal Snijders!" hetwelk door deze werd beantwoord met een driewerf hoera „Leve de Koningin, leve de Prins!" Inmid dels arriveerde, voorafgegaan door de mu ziek, een 700-tal turners van don turnkring Leiden en omstreken op het terrein, nadat door de aanwezigen op spontane wijze werd gezongen „Wij willen Holland houen". Door de turners werd hierna onder leiding van den hoofdleider, den heer P, Zuidam, eenige fraai uitgevoerde lurndemonstraties ten besle gegeven, gevolgd door een vaandc1- défiló. Hierbij bleek, dat de leiding in goede handen berustte. Alles werd stipt en zeer correct uitgevoerd. Rede van Pater Boromeut de Greeve. Hierna hield Pater Boromeus de G re erve een rede. Deze sprak ongeveer het navol gende Dankbaar heb ik uw uitnoodiging aan vaard. Het is goed als wij zoo af en toe, be gunstigd door een Oranjezonnctjc, een der- gclijken landdag moge aanschouwen. Gelei toch op het vele wat wij de laatste dagen weer hebben vernomen van de verschillende stroomingen. Spr. dacht hierbij aan het vloolplan-ontwerp en andere. Ik noodig u thans uit voor Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, voor verdere militaire en burger- autoriteilcn, die ons gezag uitmaken, een driewerf hoera aan te heften waaraan spontaan gevolg werd gegeven. Voorts richtte spr. zich tot de oud-gemo biliseerden, waanbij hij releveerde: gij man nen hebt hot mobilisatiekruis verdiend; gij zijt de mannen, die uw plichten niet hebt verzaakt. Blijft echter steeds paraat om elkander te versterken en zoogenaamd een borsR-'ring te zijn voor Vaderland, Hof en Huis. Tevens wees spr. op de Russische toe standen en op de gevaren als het gezag niet meer wordt eiikend. Hij wekte de mobi'iviiie- kruisdragers op zich te oefenen, niet om bloed te vergieten, doch om het bloed te behouden en het geweer te presenteeren voor het gezag Spr. eindigde met: ..Mannon presenteert hel geweer voor onze geëorbie- digde en alom zoo geliefde Koningin en Va derland" (.Enorm applaus). Hierna volgden de verdere turndemonslra- tie's. waarbij de verschillende oefeningen van de daimcs van „Brunhilde" loeiden en die van „Hou-Vast" bijzonder uitmuntten. Hierna volgde de pauze. Tijdens de pauze verliet Zijne Koninklijke Hoogheid levons het terrein om naar de Residentie terug Ie kecren. Door hetzelfde comité werd Z. K. H. hierbij wederom uit- geleido gedaan. Rede van ds. Voorsteegh. I Na de pauze verkreeg allereerst ds Is. Voorsteegh, voorzitter van den Bond van Ghr. Oranjevereenigingen, het woord. Aez" zegt eon moeilijke laak te hebben. Dezen middag, in deze nationale sfeer, hebben de gedachfen aan Vaderlandsche liefde en Vorstenhuis zich opgestapeld en eigenlijk zou spreker zijn geheele leven w ;1 van Oranje willen spreken. En alles wat op hel harl leeft, moet hij in 10 minuien weergeven en samenpersen. Immers wien het Ncêrlands bloed Jn de aderen viloeit, die mooi wel over stelpt worden van dankbaarheid aan Got. Wal ademt dat heerlijk die nationale sfeer, le midden van onze jongens, die eens de wacht aan de grenzen betrokken. Spreker noemt het een groote eer het mobilisatiekruis ie mogen dragen en daarom oud-gemobiliseerden: Siert er uw borsl mede en eert ook daardoor uw Vader land en Vorstenhuis. Wat beleekent het mi- bihsatiekruis? De vader van het mobil.kruis zit in ons midden. Z. Ex. gen. Snijders. En zijn exc. looh was het die met Neerlands zonen en Vaders in de dagen van 1914 op den eersten oproep naar onze grenzen snelde. En als we het mobil.kruis zien dan denken we aan die bange dagen van 1914—1918 loen we elk oogenblik in den Oorlog konden worden betrokken. En naast God hebben we het aan onze jongens te danken, dat Neerland buiten den grooten wereldoorlog bleef. O. als we denken aan hen die ons land te midden van de bewapende volken, weerloos willen maken, met hun eenzijdige ontwapening, dan kunnen we gruwen. Want vast staat als Nederland weerloos was geweest in de Mobilisatie dagen, dat de krijg op onze bodem was uitgevochten. Als we het Mobil.kruis zien. gaan die bange dagen ons even in den geest voorbij. Maar het mobilkruis is ook het teeken van broederzin en kameraadschap. HM. de Koningjn-Moeder zei eens tegen spreker, dit bewonder ik altoos weer in het volk, dat bij rampen en gevaren ons volk zulk een eon- heidszin beloond. En dat is een heerlijke gedachte. Het kruis herinnert aan hare Onze geliefde Vorstin die in de mobilisatie- dagen, soms in snerpende koude dagen, bij de jongens op de eenzame hei of bij de kust wachten op bezoek ging, en door haar aan wezigheid en daadwerkelijk medeleven, de liarten deed gloeien van Vaderlandsliefde. Hoe was spr. nog vorige week getuige, met welk een piëteit opze Koningin, de Prins en dc Prinses een krans legden aan de voet van het door H. K. H. de prinses geschon ken monument, dat daar staat en de eeuwen door doet denken aan die, die in de mobili- satiedagen vielen als slachtoffers van een verraderlijke mijn of duikboot. Het mobil. kruis doet denken aan Gods wondere liefde en trouw aan ons vaderland betoond. Het mobil kruis doet ons herinneren dat nooil een Jansalie geest ons mag overvallen. Spr. hui verde bij de gedachte als ons land weerloos zou zijnen onze sleden en dorpen ten prooi van den revolutiegeest zouden vallen en ge teisterd worden. Daarom mannen presen teeren het geweer voor ons Vaderland blijf trouw en paraat. Wij sleunen en vertrouwen op U dragers v. h. mobil.kruis en de jongens die weer gereed staan het Vaderland le dienen, als het moet. Wij willen Holland houden ons Holland ongerept. Laat de natio nale sfeer behouden blijven. Oranje, Oranje boven. God, Neerland en Oranje dat blijve onze leus. Een daverend applaus beloonde deze geestdriftige bezielende rede. Nadat vervolgens nog eenige rhytmische oefeningen en volksdansjes verdienstelijk waren uitgevoerd kregen wij een schitterende sc'hermdemonstratie te zien, waarvan deel nemers waren kapitein E. J. Bruis, J. F. Stapel, H. van Duuren Sr., 13 0. de Jager, J. Fabel en D. Gijsberti Hodenpijl. De uit slag hiervan was dat in het sabelnummer van Duuren van E. J. Bruins won met 109 en Gijsberti Hodenpijl van de Jager met 108. Floret: Dit nummer won Gijsberti Hodenpijl eveneens van de Jager met 108, terwijl het nummer Degen Bruins won van Stapel met 10—9. Na de hierop volgende pauze kregen wij het slotnummer de Motor- behcndigheidswedslrijden te zien met daaraan verbonden prijsuitreiking. Na vele spannende races was de uitslag hiervan als volgt: C. Carsjens le prijs, J. v Dijk 2e pr.. N. Rijks 3e pr. en L Amersfoort de 4e prijs allen wonende te A'lphen aan den Rijn. Hiermede was het einde aangebroken van deze alleszins geslaagde landdag, en keer den de vele duizenden allen zeer voldaan huiswaarts. Het geheel dat een bijzonder goed verloop had is zeker wel te danken nan de goede organisatie van het bestuur, terwijl ook door de betrokken politie-auto- riteilen onder leiding van den inspecteur j van Beek alles een volkomen ordelijk ver loop had. Na afloop werd aan de autori teiten en genoodigden in het Huis der ge meente nog oen diner aangeboden waarna ook deze festiviteiten weer tot het verleden behoorde. Op straat heerschic mede, door de winkelweek den geheelen Zaterdagavond I een bijzondere drukle, die nog hand voor hand loe nam loen door de muziekcorpsen „Arli" en „Leo XIII" des avonds een muzi kale rondgang door de gemeente werd ge maakt en een serenade werd gebracht aan de gasten van genoemd diner. In de week van 22—27 September zijn in Nederland uitgesproken 64 faillissementen. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op a lijnen) REDACTIEv. 1507 DE MAILDIENST OP NEDERLANDSCH-INDIE. Wijziging door beiparing van twee schepen. De wekelijksohe maildienst op Neder- landsch-Indië van de Stoomvaart-Maat schappijen „Nederland1" en „Rotterdamschc Lloyd" zal met ingang van Juni 1931 een zoodanige verandering ondergaan, dat deze in plaats van met veertien, met twaaW mail schepen kan worden onderhouden. Voor de „Nederland" zuilen dan vaien de motorsche pen Marnix van Sint Aldcgonde, Johan van Oldenbarnevelt, Chr. Huygens, P. C. Hooft en de stoomschepen J. P. Coen en Johan de Wilt. Voor den Rotterd. Lloyd zijn dit de motorschepen Dcmpo, „Baloeran, Sïbajaik, Indrapoera, en de stoomschepen Slamat en Patria. Om deze besparing van twee schepen le bereiken, is het noodig de snelheid op te voeren, in verband waarmede het voortslu- wingsvenrnogen van de schepen P. C. Hooft, Indrapoera en Slamat zal worden vergroot en ook de stroomlijn van deze schepen ver beterd zal worden. De snelheid van deze schepen wordt dan zoodanig, dat zij dezelfde tabel kunnen uitvoeren als de Johan van 01- denharnevelt, Marnix van Sint Aldegonde, Baloeran. Dempo, Chr. Huygens en Sibajafc. Alleen de J. P. Coen, Johan de Witt en Patria zullen met de tegenwoordige snelheid Hlijven doorvaren on voor deze schepen zal liet noodig zijn extra maatregelen te nemen; deze schepen zullen b.v. niet meer in den Oosthoek kunnen laden, terwijl de J. P. Coen en Johan de Witt Algiers moeten overslaan. Verder zal voor alle schepen het verblijf le Belawan op de thuisreis worden verkort en 'het vertrek reeds Zaterdagnamiddags in plaats van 's Zondags v.m. plaats vinden. Het is de bedoeling, dal het vliegtuig van de lijn BataviaMednn desniettemin op Zater dagochtend van Tjil'i'.rtan blijft vertrekken cn de post en eventueels passagiers nog dienzelfden dag fe Belawan aan 'boord van het mailschip komen. De reisduur over hot mailtraject, t.w. Genua''Marseille naar Batavia en omge keerd. wordt gebracht op 20 dagen, behalve voor de schepen J. P Coen. Johan de Witt en Patria, die dit traject zoowel op uit- als thuisreis in 22 dagen zullen afleggen. Het Iraject BelawanGenua.'Marseille vordert 17 dagen, zoodat een brier, verzonden van Batavia per vliegmachine, mailboot en boot trein, na 18 dagen reeds in Nederland be zorgd wordt. Tengevolge van den overgang van den I dienst van veertien op twaalf schepen, zal er zeer waarschijnlijk geen passagiersschip op 3 Juni 1031 van Nederland vertrekken. Voor het vervoer der mail zal dan echter een snelvarend motorvrachischip ingelegd wor den, hetwelk de mail van Nederland en van Genua naar Indië zal overbrengen o GAAT DE io7i M. GOLF VERDWIJNEN? Proeven of de 298 M. 's avond» gestoord wordt. Onze oude 1071 Meter golf van den om roep wordt sinds ruim een week allerhe vigst gestoord door het omroep slation Oslo in Noorwegen. Jn verband met het verkrijgen van de noodige technische gegevens zal nu heden avond van 8.4ö tot 9.15 uur Nederlandsche zomertijd een proefneming worden gehou den door den betrokken zender, in de pro gramma's aangegeven als Huizen. Hel programma van de N.C.R.V. zal be houdens enkele technische opmerkingen en vragen over de proefneming door den om roeper. gewoon worden afgewerkt. Om ongeveer 8.45 uur zal de golflengte van 1071 Meter tot 298 Meter teruggebracht worden en zal gedurende een half uur op deze golflengte worden afgewerkt Daarna wordt weer teruggegaan op 1071 Meter. Alle Nederlandsche luisteraars worden verzocht uitsluitend per briefkaart te rap porteeren aan het adres: Nedelandsche Draadlooze Omroep, postbus 19, Hilversum en op deze briefkaart de volgende twee vragen te beantwoorden: A. Verkiest U volgens deze proefneming als omroepgolf des avonds 298 Meier golf boven de gestoorde 1071 Meier golf? B. Nam U bij de proefneming nog sto ringen op 298 Meter waar van andere sta tions? Zoo ja, welke waren dat? Alleen die te noemen, die stoorden bij normale af stemming. Op de briefkaarl niels anders vermelden dan de antwoorden op boven genoemde vragen. o DE RADIO-CENSUUR. De V.A.R.A. bij de controle-commissie. De heer Lebon, bestuurslid van de V.A.R.A. heelt voor de microfoon medege deeld, dat het V.A.R.A.-bestuur een confe rentie heeft gehad met de radio-contr51e- commissie over de censuur-quaestie De commissie heeft de grieven van het be stuur aangehoord en het is nu afwachten wat de commissie zal doen. Hel bestuur zeide een goede verstand houding tot verschillende radio-inslanties le wenschen. Het zal zich echter blijven verzetten legen ter-inzage-zending van po litieke redevoeringen, niet alleen uit prin cipieel?, maar ook uit practische overwe gingen. omdat verscheiden sprekers hun redevoeringen niet op schrift stellen. o VROUWENBELANGEN EN. GELIJK STAATSBURGER SCHAP. DE REDDINGSDEMONSTRATIE TE WITK AAN ZEE. Met het nieuwe zoeklicht. Eergisteravond heeit te Wijk aan Zee de aangekondigde reddlingsdemonstratie plaats geihad, georganiseerd door de W ijk aan Zeeër Redd'ingbrigade, in samenwerking met de N.-Holtlandscihe Reddingmaatsehappij. Bij deze oefeningen werd voor de eerste maal gebruik gemaakt van het nieuwe zoeklicht dat de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft vervaardigd en aan de reddingbrigade ten geschenke heeft aange boden. De demonstraties werden bijgewoond door dr. Deckers, minister van defensie, die ver gezeld was van luitenant ter zee Heydt; den heer C. v. d. Pol, inspecteur van de scheep vaart te Amsterdam, als vertegenwoordiger van den minister van waterstaat; den heer H. dc Booy, van de Noord- en Zuid-Hollarwl- sche Reddingmaatschappijden heer Julius, secretaris van de Zuid-Hollandsche Redding- maatschappij; ir. R. J. Castendijk. vertegen woordiger van de Fhilips-fabrieken; den commandant van de genietroepen en den ingenieur van den verlicihtingsdienst van de genie; den heer Van der Haag, c'hef van den nautischen dienst der Stoomvaart Mij. Nederland; de gemeentebesturen van Bever wijk, Wijk aan Zee en Duin en vele ver tegenwoordigers van de reddingsbrigades van de verschillende kustplaatsen. Aan de oefeningen hebben medewerking verleend de motorreddingboot „Neeltje Ja- coba" van IJmiuden, die als in nood ver- keerend söhip fungeerde, de reddingboot van Wijk aan Zee, de Wijk aan Zeeër redding- brigade en een vliegtuig, dat tot het doen van waarnemingen door het vliegkamp te Soesterberg ter beschikking was gesteld. Blijkens de ervaringen door de medewer kenden opgedaan, heeft het zoeklicht geheei aan de verwachtingen beantwoord. Aan het slot der demonstraties heeft de minister van defensie zijn groote tevredenheid over de be reikte resultaten te kennen gegeven en hulde gebracht aan de Phi'l-ips fabrieken. o DE POSTVLUCHTEN. Het postvliegtuig is gisteen le Bushir aangekomen. De Ned. Ver. voor Vrouwenbelangcn en Gelijk Staatsburgerschap, die ontstaan is door fusie tusschen de Unie voor Vrouwen- belangen en de Nederlandsche Vereenigin- gen van Staatsburgeressen, is Zaterdag of ficieel gesticht op een vergadering in holel „De Witte Brug" te Den Haag. De presi dente der vergadering was mevr. mr. C. EakkerVan Bosse. De vereeniging stelt zich ten doel de algehecle wettelijke, maatschappelijke en economische gelijkstelling van man en vrouw te bevorderen en dc vrouw voor te lichten omtrent vraagstukken, welke voor haar van belang zijn met het oog op haar burgerschapsrecht en haar taak in gezin en maatschappij. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer W. Wijk, president van de Vereeniging van Onderofficieren „Ons Be lang" te Amersfoort, is benoemd tot Rid der in de Kroonorde van Belgie. Naar wij vernemen, moet oudminister dr. J, Th. de Visser tengevolge van een lichte ongesteldheid eenige dagen zijn ka mer houden. Naar men bericht, is in de vacature van voorzitter van de Gewestelijke Land- slorm Commissie „Stelling van Amsterdam' ontstaan door het overlijden van den heer mr H Verkouleren. (hans voorzien door de benoeming tot voorzitter van het oud sten lid, dd I. H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer der Stalen-Gencraal. gebulder, dat sterker werd, naarmate wij Be renbroek naderden. Dit bleek afkomstig van hel gevecht bij Houthalen en Sonhoven, waar Daine met zijn groote macht d_oor onze reserve divisie ernstig geslagen en terug gedreven werd. Gedrongen ranaf Hasselt lot op het dorp Kermt, werd hij door een kleine macht van onze divisie tegengehouden. De Belgen, groo- ter in aantal, streden met een onbezweken moed; er werd verschrikkelijk aan beide zij den gevochten Kolonel Stoecker, die zijn negentienden veldtocht meemaakte vorklaar- de dat het een moorddadig gevecht was. Vooral de Friesche schutterij spreidde daar op een kalme vastberaden wijze, een onver- winbare dapperheid ten toon Hierbij stak zeer ongunstig het gedrag af, van een batail- lon Noord Brabanders, die zich aan het ge vecht onttrokken. Wij stonden onder dat alles werkeloos met hel geweer in den arm Moesten slechts als reserve dienen en de vluchtende Noord Brabanders naar hel gevecht terug dringen, meermalen met de bajonet op de borsl! De avond viel, het werd donker en steeds duurde het gevecht maar door, zei Is onder een verschrikkelijk onweer met donder cn bliksem, totdat het eerst om half elf een einde nam. Alle troepen trokken zich terug. Alleen onze kompagnie bleef stand houden tegen over de groote macht van Daine tot dekking van hel dorp Berebroek. Onze positie was daar niet benijdenswaardig. Wij bleven in voortdurende onzekerheid en toenemende ongerustheid. De vreeselijke duisternis, de groote vijandelijke macht te genover ons, de ervaring, dat wij bij het felle bliksemlicht de groote macht der Bel gen konden zien evenals zij onze kleine troep konden onderscheiden, dat alles onder het hartverscheurend gekerm der vele zwaargewonden, maakte onze positie levens gevaarlijk en het deed de ongerustheid toe nemen. De St. George zei: „Recommandez votre Ame au bon Dieu". meenende dat wij zeker vertoren waren. Echter, de kalmte der officieren schonk hoop en vertrouwen Eindelijk kwam het be vel op Berenbroek terug te trekken: wij brachten er den nacht op het kerkhof door, terwijl twee balaillons onze plaats innamen, 8 Augustus. Het gevecht van den vo- rigen dag had de kracht van Daine's leger, dat daarenboven door onze troepen was in gesloten. gebroken. Wij werden zeer vroeg het begon eerst licht le worden gewekt door geweerscho ten, die door de onzen gericht waren op een sterke patrouille der Belgen, waarvan er velen vielen. Onmiddellijk daarop verzameld, mar cheerden we mei de jagers van kapitein Rookmaker en kolonel Valkenburg direct achter ons, aan het hoofd der colonne den weg op naar Kermt. In het midden van dat dorp vereemgden zich verschillende troepen rond de beid? Prinsen. De Prins van Oranje vroeg aan generaal Meyer „zouden de Leidsche jagers ook thans weer vooraan marcheerenwaar op deze antwoordde: „wel zeker U H.l dat belooft een goeden dag!" Men verwachtte zeker nog een laalsle krachtige poging van Daine. Daarom werd alles tot een geregelden veldslag voorbereid. De drie jagerscorpsen aan tirailleur ver spreid, rukten over het slagveld van Kermt heen, waar nog verscheidene gesneuvelden lagen, sommigen reeds van hun kleeren be roofd, tot op het dorp Curingen nabij Has selt. Onze kompagnie tirailleerde aan den linker vleugel en steunde op het bosch van Herkenrode, de beide andere jagerscorpsen op dat van Steevnort. Achter ons hadden we twee linie's samen gesteld, voorzien van cavalerie en artillerie Onze kompagnie moest zich in geval van nood verzamelen achter het hataillon Utrechlsche schutterij van majoor Glenr winkel. Er gebeurde echler weinig bijzonders -i vieien eenige tirailleurschoten. ook eenig' kanonschoten gericht op een huisje, waa: achter de Belgen zich hadden verscholen Deze sloegen met spoed op de vlucht, wie pen alles wat hun hinderde weg en liepen uit angst zóó hard, dat we hen onmogelijk konden inhalen. Heerlijk was hel. eenigen tijd in Curingen te kunnen uitrusten. Inlusschen had de Prins door een officier als parlementair, de stad Hasselt doen op- eischen en was Daine met heb overschot zijner troepen den weg naar Tongeren opge- vlucht onder het motto, „sauve qui peut!" De slad werd onmiddellijk overgegeven en we marcheerden met volle muziek en ont plooide vaandels naar binnen. Gevecht bij Hasselt. Mei ons zessen werden we ingekwar tierd bij P Maris in een Estaminet aan het marktplein, bij wien we het uiislekend had den, zoowel wat de voeding als de voorko mende behandeling betrof. (Wordt vervolgd). 2—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10