KERK- EN SCHOOLNIEUWS. /rej/p haren nlei vemen! U34 KUNST EN LETTEREN. UIT DE OMSTREKEN. BIT HET SPEL GEWOND. In het gymnastieklokaal der Staatsmijn Emma te Treebeek waren eenige jongens aan het bokspringen. De 15-jarige leerjongen Peters uit Hoen9broek werd daarbij aan het hoofd gewond, 's Nachts werd de jongen zoo zwaar ziek, dat hij naar het,ziekenhuis te Heerlen moest worden vervoerd, waaT hij is overleden. -io .Volmaakte gids: Thans dames en hee tten hebben we de Springklippen verlaten. De vuurtoren is aan uw rechterkant, en we naderen nu de zee." (London Opinion). o BUITENLANDSCH GEMENGD. STRIJD TOT HET EINDE. Een nieuwe oorlog op groole schaal legen de benden te Chicago is verklaard door rechter H. Lyle, die een „strijd tot liet einde" Ihoeft aangekondigd. Hij heelt bevel schriften tot inhechtenisneming uitgevaar digd tegen Al Capone, zijn broer en luite nant Rolph Capone en nog 24 bendeleiders. Ze worden omschreven als „openbare vij anden" en iederen politie-agent in de stad is bevolen „ze uit ie vinden en voor hem te geleiden". Lyle zei, dat hij ze zou ver volgen krachtens een wet van 1874 en voor ieder 10.000 dollar borgstelling zou eischen. Deze aankondiging van strijd tot het einde heeft geweldige beweging in de onderwereld veroorzaakt. De helft der gezochlcn is ai de stad uit gevlucht. Capone, die in Florida zit, zal zich er intusschen niet te veel van aan trekken. De politie van New-York is er achter ge- ikomen, dat 16 bootsladingen machinegewe ren van het modernste type zijn toegezonden aan Ai Capone en zijn bendeleden in Chi cago en Detroit. Bemiddelaar bij deze trgnsaclie is ge weest een gewezen agent van het Dept. van Justitie. Den man bobben ze gearresteerd. Maar de machinegeweren zijn geleverdl OVERVAL. De pastorie van een Galicisch dorp is door gemaskerde roovers overvallen, die met hun paarden den tuin van de pastorie binnen reden, waarna eenigen hunner het huis bin nendrongen. De pastoor en zijn personeel werden gehoeid en gekneveld. De roovers richtten daarop een drinkgelag aan en doorzochten vervolgens het huis, waaibij zij voorwerpen van waarde en een groot bedrag aan gold buit maakten. Daarop wisten zij te ontkomen, zonder herteend te zijn. o GEHEIMZINNIG RADIOSTATION. De sovjet-autoriteiten worden op het oogenblik geweldig verontrust door de wer king van een geheimzinnig radiostation, al dus de „Msbdc". Geheel het uitgestrekte gebied van het rijk der vereenigde sovjet-republieken, van do Europeesche grens tot Wladiwostock wordt voortdurend gestoord door de uitzendingen van een onbekend radio-station. Zelfs in het verre Oosten is dit station duidelijk te hooren. Een onbekende slem vertelt aan de luiste raars in sovjet-Rusland, hoe de stemming is onder de Russische emigranten in het buitenland. lederen keer als de uitzending begint, dient dit radio-slation zich aan als de zender van generaal Koetjepoff Het is in ieder geval zeker, dat dit slation zeer krachtig uitzendt, en volgens de ver klaringen van deskundigen ligt dit station in Europa, waarschijnlijk in Frankrijk. Het radio-station van generaal Koetjepoff over wiens lot nog steeds een geheimzinnige sluier ligt, zendt geregeld uit iederen Dins dag, Donderdag en Zondag 's avonds om 10 uur Oosl-Europeeschen lijd. De omroeper geeft dan het laatste nieuws over den poli tieleen toestand in West-Europa, waarover de lezers van de Russische kranten, tenge volge van de censuur der sovjets nooit iets te hooren krijgen. Na ieder bericht wordt een muzieknum mer uitgezonden, afwisselend Russische volksliederen en dansmuziek. Het slation van generaal Koetjepoff werkt op korte golf, zoodat de ontvangst voor de radio-toesiellen in Rusland, die alle op korte golf afgestemd zijn. zeer duidelijk is. De otficieele zenders der sovjets probee- ren wel om de uitzending van Koetjepoff te sloren, maaT voor de Russische luisteraars is het toch een kleine moeite om hun toestel uitsluitend op Koetjepoff af te stemmen. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Volgens berichten uit Moskou is in de nabijheid van Stalingrad een auto met een trein in botsing geweest, tengevolge waar van 5 jjprsonen gedood en 15 gewond wer den. DE DUSSELDORFSCHE MOORDENAAR. Uil Dusseldorf wordt gemeld, dat de massa moordenaar Peter Kuerten, die sedert eenige maanden in voorarrest zit, ern6tig ziek moet zijn. De man heelt een totale verandering ondergaan en is niet meer dan een schim van hetgeen hij vroeger was. De dagelijksche klacht die hij tegen zijn bewakers, welke hem elk uur komen bezoe ken in zijn cel ten einde na te gaan of zich geen veranderingen hebben voorgedaan, is: „Lalen zij mij (och vonnissen, laten ze me straffenI Laten zij mijn hoofd afsnijden! Als ze hiermee maar ophouden!" Mot een hooge, koortsachtige stem roept hij dat telkens zijn bewakers toe. Verdwenen is liet knappe uiterlijk van den nog niet ouden man, waar mee hij zooveel vrouwen hel hoofd op hol heeft gebracht. Verdwenen is de opscheppe righeid waaTmce hij in de eeTSle dagen na zijn arrestatie verhaalde van zijn daden, die ieder voor zich voldoende ernstig zijn om hem ter dood te doen veroordeelen. Men is zich de laatste weken ernstig over zijn gezondheid ongerust gaan maken. Kuerten gaal er met den dag op achteruit. Hij lijdt aan razende hoofdpijnen en loopt den gansehen dag te jammeren om aspirine, om daaraan een einde te maken. Dat ver dovingsmiddel schijnt hem evenwel slechts in kleine hoeveelheden te kunnen worden verstrekt. 'I Moet al eens gebeurd zijn, dat men midden in den nacht een specialist heelt laten komen, omdat zijn toestand ern stig was en dagelijks komen er twee dok toren bij hem, die hem voortdurend onder controle houden. Er is in Dusseldorf al ver zet ontstaan tegen deze roerende zorg voor een man die een jaar lang een geheele be volking heeft geterroriseerd, zonder dat men erin kon slagen hem te arreslecren. De politie en de justitie zijn echteT doof voor ai deze protesten. Zij trachten in ieder geval Kuer ten's leven te redden, totdat zij hem voor zijn rechters hebben gebracht. Het is echter nog de vTaag of Kuerten dat vol zal houden. Drie maal in de week wordt hij nog ge hoord, hetgeen hem erg schijnt aan te pak ken. Al zijn verklaringen worden met de grootste zorg nagegaan, en onderzocht tot in de kleinste details. Dat is de reden waaT- om he'. vooronderzoek zoo langzaam op schiet en waarom het waarschijnlijk wel Februari 1931 zal worden voor dat men de instructie zal kunnen stuiten. Dan gaat Kuerten nog voor eenige maanden naar een psychiatrische inrichting, om vast te stellen in hoeverre hij verantwoordelijk is voor zijn daden. En voor April van hel komende jaar zal men hem dus wel niet in de rechtszaal zien verschijnen. Hij wordt in totaal van elf moorden beschuldigd, waarvan hij er negen in Dusseldorf heet', gepleegd. Daarnaast zal hij worden vervolgd wegens vijf en dertig aanslagen en niet minder dan vijf en veertig brandstichtingen, waarbij er eenige zijn waardoor ook menschenlevcns zijn verloren gegaan. Zijn vrouw, die weliswaar weinig van zijn uitspattingen weel, zal als getuige worden gehoord. Het vooronderzoek heeft uitgemaakt, dat er geen sprake van is, dat zij als medeplichtige zal kunnen worden beschouwd. DE STORM AAN DE NOORD-FRANSCHE KUST. Mep meent thans met vrij groole zeker heid te moeten aannemen, dat de stormen der laatste dagen den dood van ongeveer 200 visschers hebben veroorzaakt. In totaal worden aan de Normandische kust nog 34 visschersschepen vermist. De Fransche torpedobooten, die naar de vermiste sche pen zochten, zijn teruggekeerd zonder een spoor te hebben ontdekt. Men vreest daarom dat alle 34 schepen met hun bemanning zijn vergaan. ERNSTIGE AARDBEVING IN RUSLAND. Een zware aardbeving heeft in de om geving van Stalinabad in Tadsjikistan zeven dorpen volkomen verwoest en aanzienlijke schade aangericht in tien andere. Tot nog toe zijn er 175 dooden en meer dan 300 ge wonden geteld. Ongeveer 1200 gezinnen zijn dakloos. Een regeeringscommissie is ver trokken, om de hulpactie te organiseeren. DE ZEPPELIN BOVEN FINLAND EN ZWEDEN. Het luchtschip Graf Zeppelin kon gisteren wegens de minder gunstige weersgesteld heid. niet Ie Helsingtors landen. Het lucht schip kruiste volle twee uur boven de stad en zette vervolgens zijn tocht naar Stock holm voort, waar hetzelfde plaats vond. Helsingfors had allerlei feestelijke voor bereidingen getrotfen voor de ontvangst van het gevaarte. De stad was met vlaggen ver sierd. Er zouden lien passagiers opgenomen worden en tal van passagiers zouden te Helsingfors aan land gaan. Door den ster ken wind heeft echter de voorgenomen pas sagierswisseling niet kunnen plaats hebben. EEN DRAMA IN 'T GEBERGTE. Gisteren werden in een schuilhut in het gebergte nabij den weg van Schlingelbaude in Silezie de lijken aangetroffen van een 30-jarige man en vrouw en een 7-jarig meisje. Waarschijnlijk heeft de man eerst het kind toen de vrouw en daarna zichzelf doodgeschoten. Gebleken is, dat het drietal uit Berlijn afkomstig is. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE I'l-".*:»1507 NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Steenwijkerwold, B. S. Dijkstra, te Harich; te Groede (toez.), M. J. C. VisseT, te West-Terschelling; te Witraarsum, D. T. Los, te Nieuwland; te Soest, A. van Willigen te Grevelduin-Ka- pelle. Aangenomen: Naar Moercapelle, J. E. Uitman, cand. te Zeist. Bedankt: Voor Bergsehenhoek, Hoor naar, Kockenge, Linschoten. Sluipwijk en Zegveld (toez.): J. E. Uitman, cand. te Zeist. BENOEMING EN ONTSLAG. Bij Kon. "besl. is benoemd tot leeraar aan de H.H.B.S. te Breda J. G. Sloff, thans tijdelijk leeraar aan die school; is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H. B.S. te Velsen dr. F. Zaman; is aan den burgerleeraar, met den titel van hooglecraar, bij het Koninklijk Insti tuut voor de Marine te Willemsoord C. van de Putte, met ingang van 1 November 1930, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de langdu rige en goede diensten, in zijn betrekkin gen bij de zeemacht bewezen. STAATSCOMMISSIE-RUTGERS. Het rapport verschijnt over enkele weken. Naar „de Tijd" verneemt zal het rapport van de staatscommissie-Rutgers, betreffen de het algemeen vormend en het buitenge woon lager onderwijs, over enkele weken verschijnen. Belangrijke objecten van bezuiniging heeft de commisie niet gevonden. Op de Rijksuitgaven voor het lager onderwijs is besparing slechts mogelijk door beperking van het aantal leerkrachten, doch na het royale gebaar van het Kabinet-De Geer, waarbij de thans geldende differentieele leerlingenschaal opnieuw werd uitgevoerd, zou een eventueel voorstel van de staats commissie tot vergrooting der klassen, om een ietwat belangrijke besparing te krijgen, geen redelijke kans hebben, te worden aan genomen. De wijziging der lager onderwijswet, die in de Troonrede is aangekondigd, zal der halve niet zijn een ontwerp bezuimgingswet doch slechts een technische herziening van enkele belangrijke onderdeelen, welke ech ter de rijksuitgaven voor het gewoon lager onderwijs onverminderd laat, terwijl de kosten van het buitengewoon lager onder wijs vermoedelijk zullen stijgen. RECLAME. ENTROPAL- hearsterklruTTwater, godopeneord. Jt verwijdert op gehool natuurll|l<o wijze Qrljze /ff haren, doordat het do haorwortola tot nieuwe plgmont-vorming on afzetting hiervan In hot haarmorg aanzet. Daarom hol oonvoudlg6U> en gemakholl|ksta middel. Mlafclourcn ultoeolotonl Ultsto- kond togen haaruitval on rooi.Fl.f3,8S.Prospolctus gratie. Hoofd-dépöt Jan Solo Veroen. Apoth. Rozongr.29 Amsterdam - R. Hertetr.74 „DNTRUPAL bevat o.ft. actief Cholesterin". Lelden, Firma KEYST KRAK, Stccnstrnot 41. ANNA DE SAVORNIN LOHMANt Dc veelgelezen en veel bestreden schrijf ster Anna de Savornin Lobman is, naar de ,.N. R. Ct." meldt. 62 jaar oud. in het Diaconessen hu is te 's-Graven'hage over leden. Jonkvr Anna de Savornin Lobman werd in 1868 te Assen geboren. Haar vader, jbr. mr. M. A. de Savornin Lobman, was eon broeder van den bekenden partijleider. In haar jeugd vergezelde de schrijfster haar vader naar West- en Oost-Indië. Later woonde zij een tijdlang in Berlijn. In 1901 werd zij redactrice van het tijdschrift „De Hollandse he Lelie", waarop zij zeer sterk haar eigen stempel heeft gedrukt en waarin zij, evenals in haar romans, vaak polemi seerde tegen allerlei wat haar niet aan stond. In 1915 trad Anna de Savornin Lobman in het huwelijk met den heeT Spoor, die twee jaar later overleed. In de laatste jaren woonde zij te Delft. In 1920 deed zij nog van zich spreken door haar roman ..Levensraadselen", omdat zij daarin haar terugkeer tot het calvinisti sche ge'loof beleed. Maar veel grooter was het gerucht van haar eerste boeken, die met grooten nadruk haar breuk met het geloof barer vaderen verkondigden, n.l. van den problemenroman „Vragensmoede", die in 1896 met een opzienbarend voorwoord, ge richt aan haar vader, het licht zag, nadat zij reeds jong met novellen had gedebuteerd. Behalve als bestrijdsrter van de calvinis tische orthodoxie heeft Anna de Savornin Lobman zich vooral doen kennen door haar meeningen over vrouwenvraagstukken. „Het ééne noodige", in 1897 verschenen, was een 'boek dat indertijd werd „verslonden". De geringe litteraire waarde van haar romans, die meer uitgewerkte brochures dan kunst werken zijn. was oorzaak dat een jongere generatie verzuimde kennis te nemen van deze toch in menig opzicht merkwaardige tijdsdocumenten. Titels als „Levensernst", „Geloof". „Smarten", „Geluks wegen", ...Tonge Roeping" geven nog eenigszins een denkbeeld van haar omvangrijk oeuvre. Hei best leert men deze militante vrouw echter kennen uit haar polemische werken als „De liefde in de vrouwenquaestie". een geschrift dat veel protest uitlokte en „Vrouwenliefde in de moderne literatuur". Dal deze schrijfster bij haar hartstochte lijke strijdbaarheid niet altijd binnen de per ken wist te blijven was vooral voor baar lijd en voor de kringen, waartoe zi) door haar geboorte behoorde, dikwijls een erger nis. Tegenaanvallen zijn haar dan ook niet bespaard gebleven en haar leven moet vaak wel heel moeilijk geweest zijn. AALSMEER. VERG. KON. NED. MU. VOOR TUINBOUW. Hnldiging van den heer Keessen. Gisteravond vergaderde de afdeeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde in hotel „Dc IU Kolommen". De voorzitter, de heer G. Oud, opende de vergadering met een woord van welkom, waarbij liet hem bijzonder genoegen deed, dat de leden in zoo grooten getale waren opgekomen. Deze avond was dan ook een zeer bijzondere: het 25-jarig jubileum van den penningmeester, den heer W. A. Kees sen en dan de inzending bloembindwerken van de leerlingen der Tuinbouwschool. De secretaris, de heer C. J. Augustijn, las ver volgens de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. In gekomen waren dankbetuigingen: van den vice-voorz. der Mij., Bn. van Palland van Rossum, voor de belangstelling der atd. ter gelegenheid van zijn 70slen verjaardag; voor geschonken medailles aan dc Lathyrus- en Dahlia-tentoonstelling, resp, te Heem stede en Haarlem gehouden. De beschrij vingsbrief voor dc algemeene vergadering gaf geen aanleiding lot besprekingen. Als afgevaardigde weid benoemd de heer Al'b. Evefleens Wzn. Hierna werden de ingezon den bloemwerken van de leerlingen der Tuinbouwschool door een commissie, be staande uit de lieeren D, Jongkind Mzn., K. Baarse Mzn, en Ir. Csizik, gekeurd. De uit slag was de volgende: Kamertuintjes, Ooke- ma lsto prijs; Huizinga 2de. Bloemwerken (oudste leerlingen) D. A. v. d Oever Iste prijs; mcj. W. van Oosten 2de. A Maas 3t: J. Damer 4de; Oekema ódc. Bloemwerken (iongcre leerlingen )Simonse late prij"; H. Verbeek 2de; .1. R Altena 3de; J. Binnema 4de; Kea flde; Wagenmaker 6de; K. Jong kind Gzn. 7de. Vervolgens keurde dezelfde commissie de prijsvraag-inzendingen, welke getuige het aantal behaalde punten (meer dere liet maximum van 10) van hooge kwa liteit waren. Namens de jury gaf de heer D Jongkind Mzn. in de eerste plaats een gedetailleerde toelichting betreffende de be oordeeling en bekroningen der bloemwerkm van de leerlingen der Tuinbouwschool en vervolgens van dc inzendingen der leden. De voorzitter bracht de jury, welke de bioemen keurde, den directeur der Tuin bouwschool, Ir. Koeman en zijn leerlingen dank voor hun medewerking en inzendin- gc;. Nu was het oogenblik aangebroken, waarop dc penningmeester der afdeeling ter gelegenheid van zijn 2ü-jarig jubileum, ge huldigd zou worden. Allereerst sprak de voorzitter den heer Keessen toe, waarbij hij een overzicht gaf van hel tijdperk, waarin de jubilaris is werkzaam geweest. De jubi laris werd in de Januari-vergadering van 1905 als penningmeester gekozen, welke functie hij tol op dezen dag met de rneesle accuratesse heeft waargenomen ondanks zijn eigen druk zakenleven. Namens dc aid. bood de voorzitter hem als blijvend aanden ken een prachtig schilderij (landschap) aan. Bij dit jubileum voerden vervolgens liet woord de heer Mensing, alg. secretaris A T. Bond, die èn als lid der qfd. èn als lid van liet 'hoofdbestuur der Maatschappij den jubi laris complimenteerde; de heer .Th. AJdorden Dzn.. voorzitter der Centrale Veiling, bracht in het bijzonder naar voren dc preltigo wijze van samenwerking Ius9chen afdeeling en veiling en hoopte, dat de heer Kee«sen nog lange jaren zijn functie zou mogt-n be- kleeden; de heer P. D. Keessen sloot de rij (Ier sprekers. Hij bad eenige jaren het ge noegen met den jubilaris samen te werken in het bestuur Hij noemde hem oen der beste voorbeelden van die menschon, die door hun meer onzichtbaren arbeid in de organisatie toch zoo'n groot aandeel hebben in den goeden loop van zaken. Namens den jubilaris dankte de voorzittor voor do hulde en het stoffelijk blijk -van waardeering,.den lieer Keessen gebracht, waarbij hij hoopte, dat K nog vele jaren met denzelfden lust rn ijver zijn funclie zou blijven waarnemen. Hierna sloot do voorzitter de vergadering, met dank aan allen, die tot het welslagen hadden meegewerkt en hoopte, dat de samenkomsten steeds flink bezocht zouden worden. BENTHUIZEN. Op 1 October a.s. des voorm. 111/2 uui zullen de militairen van de licliling 1915. hun Rijksgoederen moeten inleveren in liet gymnastieklokaal van de O L School aan de brug te Wandinxveen. HAARLEMMERMEER. Bazar. Als er in Haarlemmermeer ooit een bazar is gehouden waarvoor veel sympathie en belangstelling getoond werd, dan is het wel de in dc Beurs te Hoofddorp te organi seeren Bazar door de Hoofddorpsche Orkest- vereeniging, welke aldaar in de volgende maand zal worden gehouden met het doel financieelen steun te verkrijgen voor den aankoop van een vleugelpiano. Dc medewerking, die daartoe van ver schillende zijden en op allerlei wijzen reeds werd ondervonden, is voor deze jjopulaire vereeniging voldoende waarborg dat de Ba zar 'n schitterend succes belooft te worden De bietencampagne. In den Haarlemmermeerpolder is het bielenrooien in vollen gang Er zijn reeds eenige met bieten beladen vaartuigen de schutsluis bij Aalsmeer gepasseerd en met het laden in groote in de Ringvaart liggende schepen, is ook een aanvang gemaakt Bij voldoende aanvoer is liet te verwach ten, dat de suikerfabriek „Holland" in het einde van deze week in werking zal worden gesteld. Rijwielongelnk. Op den Hoofdweg te Hoofddorp kwamen twee wielrijders met elkaar in botsing. Een hunner had daarbij het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij een arm brak. Geneeskundige hulp kon spoedig worden verleend. HILLEGOM. De Oranjefeesten. Het feest is gistermorgen begonnen om 9 uur. met volksspelen op het feestterrein. Voor velen begon de pret al vroeger; elke jongen ging reeds dagen te voren kijken oi er wagens stonden en of er al opgebouwd werd. Den avond vóór de opening was het bepaald druk op het terrein; enkele tenten waren toen reeds verlicht, wat misschien een handige reclame was, maar ook prac- tisch nut had omdat de Jbr. Mookkade ter plaatse van het feestterrein nog geen straat verlichting rijk is. Honderden sloegen de arbeid van de rei zende kermismenschen gade; zij zwoegden tot laat in den avond met de zwaar beladen wagens, die door tractors naar het terrein gesleept werden en die keer op keer in het zand zakten. Zoo iets is minstens even interessant als ccn spannende attractie van het feest voor jong en oud. Er was veel belangstelling voor de spelen. Dr uitslag was: Plankrijden door meisjes. 21 deelneem sters, T. Paase le prijs; K. Berbee 2; G. de Rooy 3; D. Assendelft 4; A, Duwel 6; P. de Groot 6; N, Reinders 7. Turfrapen door meisjes, 91 deelneemsters, A. van Houten 1; N. Vonk 2; C. van Riek 3 M de Grool4; Jac. Verkerk 5; J. Neder- stigt 6; C van Loon 7; T. Aangeenbrug 8. Zakloopen door jongens, 140 deelnemers, B. Meskers 1; H. Persoon 2; P. Winkelaar 3; P, de Jong 4; A. van Leeuwen 5; J. de Groot G; Theo van Vliet 7; J. Kramer 8. Hardloopen met hindernissen door jongens 81 deelnemers, G. Bultink 1; M. Verkerk 2; C Vreeken 3; D Sistermans 4; G. Keyzers 5; P. van Maris 6. De hardrijderij op rolschaatsen is des middags op de Van den Endelaan gehouden, een gladde termacweg, die daarvoor ge schikt is. Twaalf hardrijders waren opge komen en binnen de 2 uur was de kamp beslecht, met den volgenden uitslag: la prijs T, Boot, Purmerend, deze reed de 250 M in 31 3/5 sec. 2e prijs T. Hooftman Jr., IJssclmonde en 3e prijs J. Bos, Oudkarspel. K. H. Mulder, Loppersum, le troostprijs en .1. P. de Koning, Purmerend. 2e troostprijs. Er was veel belangstelling voor deze de monstratie op rolschaatsen, die hier voor het eerst werd gehouden. Op het feestterrein werden turnoefenin gen gehouden. Het touwtrekken en tonknup- peten had plaats na de hardrijderij op rol schaatsen, op het grasveld naast de zwem inrichting. Voor het touwtrekken bestond veel animo, 6 of 7 groepen namen deel, waarvan de voelbalverecniging „Hillegom" den eersten prijs en de Tram den tweeden prijs won. s KATWIJK AAN DEN RIJN. Brandbluschmiddelen. Gisteravond had de beproeving plaats der brandbluschmiddelen. De nieuwe motorspuit, dit voorjaar aangekocht, deed haar diensten uitstekend. Het personeel was thans ook goed met alles op de hoogte. Een en ander liep vlot en bleek in uitstekende conditie te zijn. Request aan het Gemeentebstunr inzake nieuwe oeververbinding. Aan den raad der gemeente is het vol gende request gezonden: Ondergeteekenden, in hun kwaliteit van bestuursleden der hierna te noemen veree- nigingen, nemen beleefd de vrijheid zich tot Uw college te wenden met het verzoek, na afbraak der Kwakelbrug, aldaar weer een soortgelijke oeververbinding tot stand te willen brengen. Zij motiveeren hun verzoek als volgt: Door wegneming van de Kwakel zijn zeer vele tuinders, vooral uit het Westelijk deel van het dorp, gedupeerd, omreden zij voort aan een omweg moeten maken van hun huis naar de veiling en omgekeerd. Vele neringdoenden uit de Voorstraat zul len, waar thans een grooten omweg ge maakt moet worden, er de nadeelige gevol gen van ondervinden, of de desbetreffende cliënten zullen zich een grooten omweg moeten getroosten. Zeer vele omwonenden, vooral aan Overrijn en Sandtlaan. onder vinden er een groot ongerief van, vooral ook omdat deze omweg gaat door het druk ste gedeelte van de geheele gemeente, Op haalbrugVoorstr.v. Egmondstraat. Ook de kerkgangers, wonende aan Overrijn en Sandtlaan, moeten dezen drukken verkeers weg gaan en dien omweg maken voor het gaan van huis naar de Kerk, en omgekeerd. Voorts zal het mogelijk lang open staan van de groole brug zelfs aan fietsers en wandelaars beletten het dorp te bereiken, omdat die brug dan de eenige verbinding is met het dorp. Ook het minste defect aan de electrische brug kan alle verkeer met de plaats verhinderen. De Tuinbouwver. .Katwijk en Orastr een vereeniging die aangemerkt mag worden als zijnde de, of óón der belangrijkste orga nisaties uit onze gemeente, omreden het tuinbouwbedrijf óén der voornaamste tak ken van beslaan is, en ongeveer atle tuin ders bij deze organisatie zijn aangesloten, heeft recht dal met haar belangen wordt rekening gehouden en een dier belangen is zeker het behoud van de Kwakelbrug. den kortsten weg voor een zeer groot gedeelte der leden naar en van de veiling. Dat het verzoek van bijna het geheele dorp Katwijk a. d. Rijn niet ongegrond is, moge ook hieruit blijken, dat deze brug sinds onheugelijke jaren, ook toen er nog geen sprake was van een druk verkeer, ook zelfs toen de groote brug e.en vasten brug was, bestaat, en recht van bestaan

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6