71ste Jaargang DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1930 No. 21634 STADSNIEUWS. DE LEIDSCHE WINKELWEEK. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. DE ROLSCHAATSWEDSTRIJDEN TE H1LLEG0M. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel TOOT advertentjën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cis. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiteil Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 1. 2.35 portokosten. 0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Prof. Dr. R. P. VAN CALCAR. 25 jaai hoogleeraar. Morgen, Vrijdag, is het 25 jaar geleden dat prof. dr. R. P. van Calcar aan de Rijksuniversiteit alhier het hoogleeraars- ambt aanvaardde in de gezondheidsleer, de bacteriologie en de geneeskundige politie. Prof. van Calcar, die tevens directeur is van het bacteriologisch laboratorium der Universiteit, werd 11 October 1872 te Veen- xrouden geboren. Hij studeerde van 1892 tot 1896 in de geneeskunde aan de gemeen telijke Cniversiteit te Amsterdam, en werd aldaar 6 November 1897 tot arts bevorderd. Na eenigen tijd in verschillende zieken huizen als assistent werkzaam te zijn ge weest, werd hij in 1905 benoemd tot hoog leeraar in de bacteriologie en gezondheids leer aan de Leidsche Universiteit als op volger van prof. Mac Gillawy. Hij aan vaardde dit ambt den 26sten September van dat jaar met een rede over: „Het hedendaagsch standpunt van het toxine- vraagstuk." Verschillende, waaronder zeer belang rijke werken, zijn van zijn hand versche nen, o.a. zijn bekend leerboek der klinische bacteriologie (1906); Immuniteitsreacties en eenige barer toepassingen voor kliniek rn laboratoriumTuberculose und Immunitat; Over de aetiologie van het carsinoom; De beteekenis der voedingsleer bij schaarschte van levensmiddelen (1917) De kanker en zijn ontstaanenz. Als rector-magnificus der Leidsche Uni versiteit hield hij op den 8sten Februari 1921 een belangwekkende rede over de 'ontwikkeling en de beteekenis der moderne bacteriologie. Prof. van Calcar is vooral bekend door het door hem uitgevonden procédé voor kunstmatig veevoeder tijdens de veevoeder- schaarschte gedurende den oorlog, waar voor hij in de omgeving een groote fabriek vestigde. Zooals Teeds gemeld, wenscht prof. Van Calcar zich morgen aan ieder huldebetoon te onttrekken en is van een huldiging dan bok door zijn talrijke leerlingen en oud leerlingen, dio aanvankelijk een comité hadden willen vormen om him leermeester on oud-leermeester te huldigen, afgezien. DJE WINKELWEEK. De openingsplechtigheid. Na de officieel© opening van den Winkel week 1930 door den loco-burgemeester, den heer Aug. L. Reimeringer werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel, den heer Molkenboer, die zeide de Winkelweek-commissie dankbaar te zijn voor do hem geboden gelegenheid om namens de K. v. K. uiting te geven aan de sym pathie, welke dit lichaam koestert jegens den middenstand in het algemeen en deze actie als symptoom zjjner werkzaamheid in het bijzonder. Hij achtte het een verblijdend verschijnsel, dat de Leidsche winkeliers aldus willen bewijzen, dat er onder hen geen Jan- Salie-geest heerscht en dat zij alles in het werk willen stellen om uit de tegenwoordige malaise te komen. Hij hoopte, dat deze winkelweek zou bijdragen tot grooteren bloei van de middenstandsorganisaties en besloot met de beste wenschen voor haar volledig welslagen. De heer Bergers, voorzitter der Leidsche Middenstandscentrale dankte namens den ge- heelen middenstand, vertegenwoordigd in de plaatselijke winkeliers het gemeentebestuur voor den totdusverre verleenden steun en wees erop, dat in korten tijd de commissie erin is geslaagd een aantal winkeliers tot deelneming te bewegen, dat van vorige winkelweken met meer dan honderd 'overtreft. Mag dat op zichzelf reeds een succes heeten, spr. hoopte, dat uit dit welslagen zou mogen geboren worden het besef van noodzakelijkheid van organisatie, want nog altijd zijn er te veel winkeliers, die profiteeren van de door hun georgani seerde collega's bereikte resultaten. De heer Meijers dankte tenslotte den heer Reimeringer voor zjjn bereidwilligheid deze winkelweek te openen en de overige aan wezigen van hun tegenwoordigheid. Inmiddels was op den Zoeterwoudschen Singel de opstelling van den reclame-optocht begonnen. In de binnenstad was het aan de talrijke wandelaars reeds te bespeuren, dat er wat bijzonders aan de hand was. Overal voor de winkelramen verdrongen de kijkers en kjjksters elkaar om een blik te werpen op het vele moois, wat de Leidsche winkeliers daar dezer dagen hebben uitge stald. Want het moet gezegd: de deelnemers hebben meer dan bijzondere zorg aan hun étalages besteed en hun allerbeste beentje voorgezet. De reclame-optocht daarentegen was weinig minder dan een fiasco. Er was behoudens een enkele uitzondering heel weinig werk van de versiering ge maakt en van sommige vrachtwagens bestond deze alleen maar uit twee rood-witte vlag getjes op de koplampen. Niettemin had de aankondiging vele be langstellenden langs den weg getrokken, die over het algemeen in hun verwachtingen danig werden teleurgesteld. ,s Avonds brachten de feestelijke verlichte étalages nog meer kijklustige stadgenooten op de heen, zoodat er overal in de binnen stad een gezellige drukte heerschte. Op de Doezastraat ging het al bijzonder vroolrjk toe, doordat den geheelen avond versterkte gramofoonmuziek werd verspreid. DE 3 OCTOBER-GIDS. De 41e Feestviering. Bij de N.Y. Boek -en Handelsdrukkerij is wederom verschenen dc jaarlijksche 3 Oclo- ber-Gids, als altijd goed verzorgd, 't Is de 41e feestviering dit jaar. Uitvoerig wordt geschetst, hetgeen ons den derden October te wachten staat. Feite lijk is de inzet der feesten reeds op 1 Oct. wanneer 's middags een 's avonds in de Stadszaal voor de jeugd wordt opgevoerd „Pietje Bell", na feestelijk om 1 25 uur van den trein te zijn gehaald. Donderdag 2 Oct. om 9 uur 's avonds is er ter inleiding der 3 October-feesten een taptoe, waaraan zes muziekcorpsen deelne men. En hulde wordt gebracht aan het standbeeld van v. d. Werff, dat door schijn werpers geheel zal zijn verlicht. De 3 Ocloberdag zelf opent met een reveille (7 uur) vanaf het Balcon der Stads zaal door het Politie Muziekgezelschap, een de laatste jaren geregeld terugkeerend num mer, dat een flinken inzet beteekent. 'Dan volgt om 8 uur de Koraal-Muziek onder leiding van den heer L .T Mens, en van 810 de uitdeeling van Haring en Foto Bleuzé Wittebrood aan 2772 personen in het Waag gebouw. Het zijn twee oude, beproefde num mers van het programma! De Wed. van Nel'le zorgt levens weer voor koffie en tabak Voor de Waag wordt om 9 3/4 uur Ja- pansch dagvuurwerk ontstoken, terwijl er van S1/»9Vs uur populair concert is op het Waaghoofd van ,.T en D(directeur de heer II. Noordanus). Om li1/» uur doet het muziekcorps Har monie Vereeniging JR. E. T." uit Rotter dam zijn intocht. Van S'/s10 uur zijn op de Jan van Hout kade wedstrijden voor kinderen op Vlie gende Hollanders. Alle deelnemers ontvan gen een prijs of herinnering. 's Middags, nadat de jury haar taak Heeft verricht, volgt om 1 uur het hoofdnummer: de fleurige optocht „Bloemencorso", opge luisterd door 2 muziekcorpsen te paard en 4 te voet. Wanneer wij mededeelen, dat 74 num mers staan ingeschreven, clan ziet men dat deze optocht aller belangstelling ruimschoots zal verdienen! Praalwagens, auto's, rijtui gen. rijwielen, elke afdeeling is meer dan goed vertegenwoordigd. De prijsuitdeeling is om 4 3/4 uur in het Invalidenhuis. 's Avonds is in de Stadszaal het bekende cabaret, dat wederom veel belooft en voorts het avondfeest op het schuttersveld met populair concert, besloten met een prachtig verzorgd vuurwerk. Overdag is het kermisterrein als steeds open voor alle bezoekers Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de Gids die ieder 3 October-feest - deelnemer zal willen hebben. Daarin is alles uitvoerig te vindenl Gaarne verwijzen wij tot slot nog even aan het verzoek om vooral dien dag te vlaggen. Dat geeft de stad direct zoon fleu- rïgen aanblik! Dr. Schreuder bood den heer Treep een krans aan, terwijl de heeren Smit en Fabel hem namens eenige luistervinken een door den heer Boon vervaardigd fraai bloemstuk offreerden. Een groot aandeel in het succes van den avond had de soliste, mej. Hél. Cals, even min voor de luisteraars een onbekende. Haar zang, uiterst volgzaam begeleid door het orkest, kwam in de zaal nog beter tot haar recht dan door de microfoon. Een dochtertje van den heer Visser uit Katwijk-aan-Zee, gekleed in een AVRO- jurkje overhandigde haar onder stormach tig gejuich een bouquet rozen. Voor de pauze heeft de heer G. baron Tindal, bestuurslid van de AVRO allen hartelijk dank gebracht voor de groote op komst en de sympathie in de laatste jaren aan de AVRO betoond. Bij alle narigheid heeft het zendtijdbcsluit van 15 Mei j.l. dit groote voordeel, dat thans aan het licht is gekomen, wolk een warm hart een zeer groot deel van het Nederlandsche volk aan de zaak der AVRO toedraagt. Telkens weer is het voor spr. ren verblijdend verschijnsel te conslateeren. dat de AVRO er inderdaad in is geslaagd iets blijvends nationaals te scheppen. De heer Tindal eindigde met te zeggen, dat de langen tijd verduisterde AVRO-hemel hier en daar weer een plekje blauw vertoont en met den wensch, dat bin nen afzienbaren tijd de programma's van de AVRO in elke huiskamer, iedere week en op eigen zender zullen kunnen worden be luisterd (daverende bijval). Een overzicht van den reclame-optocht, die gistermiddag ter gelegenheid van de opening der Leidsche Winkel week werd gehouden. NICO TREEP IN DE STADSGEHOORZAAL. Een enthousiaste ontvangst. Onder het motto „Als Nico Treep niet meer eiken dag bij ons kan komen, dan gaan wij naar Nico Treep toe" waren gister avond honderden en honderden stadgenoo ten opgetrokken naar dc Stadsgehoorzaal, waar het populaire AVRO-omroeporkest onder leiding van zijn in nog meerdere mate populairen dirigent een concert gaf. Waar de zaal bij voorverkoop nagenoeg uitverkocht was, behoeft het nauwelijks gezegd, dat de resteerende 25 plaatsen schier aanleiding gaven tot moord en doodslag. Gelukkig is het zonder bloedvergieten af- geloopen, mede dank zij de uitmuntende regeling van het Leidsche AVRO-Luister- vinken-comité. Merkwaardig overigens, dat al die luistervinken, die Treep en zijn man nen tientallen malen in hun huiskamer hebben beluisterd, er zooveel prijs op stel den persoonlijk met het orkest kennis te j maken. Die appreciatie manifesteerde zich niet alleen in de geweldige belangstelling, maar bovenal in de enthousiaste stemming in de zaal, welke er al heerschte voordat Treep één noot had laten spelen en in de uitbun dige en langdurige toejuichingen, waarmede hij bij zijn verschijnen op het podium werd ontvangen. Voor den aanvang heette de voorzitter, dr. Schreuder. allen hartelijk welkom, in het bijzonder baron Tindal. den heer de Jong uit Rotterdam, mevr. Antoinette van Dijk en last not least Nico Treep en zijn orkest en de soliste mej. Hélène Cals. Na erop te hebben gewezen, dat de AVRO en Treep voor iederen luistervink onafscheide lijk bij elkaar behooren en te hebben mede gedeeld. dat er hier ter stede plannen be slaan om te komen tot de oprichting van een vast steuncomité, besloot de heer Schreuder met allen een genoeglijken avond toe te wenschen. En het lijdt geen twijfel of die wensch is in alle opzichten in vervulling gegaan. Reeds na het eerste nummer van het pro gramma. de bekende marseh ..Alte Kame raden" werd het voortreffelijk gediscipli neerde orkest stormachtig toegejuicht. Er werd geapplaudisseerd, getrappeld, gejuicht en met AVRO-vlaggen gezwaaid, dat hooren en zien je verging. En na elk volgend num mer hield de storm van toejuichingen lan ger aan. werd Treep vaker teruggeroepen en tegen het einde zwol het applaus aan tot een geweldige minutenlange ovatie waarbij tie geheele zaal zich als één man van hun zetels verhief en om een toegiftje blééf smceken. Edoch. Treep deed alsof hij in de studio stond en liet zich niet ver murwen. We zullen ons niet verdiepen in kunst zinnige beschouwingen over de prestaties van dit orkest. Schier iedereen in Nederland kent het en de daverende bijval gisteravond heeft bewezen, dat de persoonlijke kennis making van den-meest aangenamen aard is geweest. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Matrassenfabriek „Tvpus", Oude Vest 179, Leiden. W jj z i g i n gC. Jongen burger Zoon, Prins Hendrikstraat 176. Alphen a. d. Rijn, Brandstoffenhandel. Uittredende Vennoot: L. C Jongenburger. Alphen a. d. Rjjn, dd. 17 September 1930. ZAKEN-TUBILEUM. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de slagerij der firma Bergers, Haar lemmersstraat 216. was de zaak heden in een bloementuin herschapen. Niet minder dan 35 bloemstukken prijkten temidden van de gehalveerde varkens en de gevierendeelde koeien In de morgenuren had een kleine huldiging-plaats van den oprichter, den heer W. Th. A Bergers, die de zaak tot zulk een flink bedrijf opwerkte. Hedenmorgen droegen eenige mannen, werkzaam bij het maken van een schoeiing aan de Jan van Goyenkade een ijzeren balk op hun schouders. Toen zij de balk op den grond wilden werpen, kwam deze terecht op den voet van den 21-jarigen betonwerker M. L. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongeman naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek dat eenige voetwortelbeentjes gebroken waren. Op 24 September 1930 stonden 711 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven legen 269 op 24 September 1929. Abusievelijk hebben wrj gisteren ver meld, dat de redding van het zoontje van den heer N. uit de Aalmarkt geschiedde door een bediende van de firma Vroom en Dreesmann. De redder was C. de Bruijn, bediende bij de firma Mack. BINNENLAND. H. M. de Koningin en Prinses bij de legermanoenvres (Binnenland, 3de Blad)). Radio-rede van den V.A.RJL-voorzittei verboden (Binnenland, 3de Blad). Opening van de zeehaven te Dordrecht. (Laatste Berichten, 1ste Blad). Overleden is de schrijfster Anna de Savornin Lohman. (Kunst, 2e Blad). Hedenmorgen is het luchtpostvliegtuig, bestuurd door Van Dijk en Wiersma, naar Indië vertrokken. (Laatste Berichten, le BI.) BUITENLAND. Rondom den Volkenbond (Buitenland en Tel., 1ste Blad). Anti-Duitsche relletjes te Praag (Buiten land, lste Blad). Het afbreken der Fransch-Italiaansche vlootbesprekingen (Buitenland, lste Blad). Tnrati is afgetreden als secretaris der fascistische partij (Buitenland, lste Blad). Ernstige aardbeving in Rusland (Buiten 1. Gemengd, 2de Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom den Volkenbond. In de ontwapeningscommissie van den Volkenbond werd van Duitsche en Hongaar, sche zijde met nadruk den eisch gesteld, dat in het jaar 1931 de Wereldontwapenings conferentie zal worden gehouden. Aan de commissie werd een ontwerp voorgelegd van den rapporteur Malos (Guatemala), waarin de zekerheid wordt uitgesproken, dat de No- vemberzitling van de Commissie tot vol tooiing van het plan inzake een Ontwape ningsovereenkomst zal leiden, opdat de Raad van den Volkenbond de Ontwapeningsconfe. rentie binnen zoo kort mogelijken tijd zal kunnen bijeenroepen. Naar aanleiding hiervan werden groote debatten gehouden, tijdens welke Jhr. Lou don eveneens een spoedige afhandeling der voorbereidende werkzaamheden aanbeval, zonder echter het bijeenroepen der confe rentie voor te stellen. De vertegenwoordiger van Noorwegen verlangde de ontwapening in etappes. De Hongaarsche generaal Tanc- zos verklaarde, dat de Hongaarsche regeering weigeren zou een onlwapeningsovereenkomst te onderteekenen, welke geen werkelijke ver mindering van het oorlogsmateriaal met zich mede zou brengen. Hongarije wijst een ont wapening in etappes af. De Hongaarsche regeering eischt het bijeenkomen der ont wapeningsconferentie in 1931. Graaf Bern- slorff (Duilschland) verlangde afsluiting der voorbereidende werkzaamheden en het bij eenroepen der ontwapeningsconferentie in 1931. De Duitsche regeering wijst nadrukke lijk de verantwoordelijkheid van de hana voor de tot dusver zoo onbelangrijke resul taten van de voorbereidende ontwapenings commissie. De Duitsche regeering zal een. overeenkomst, die geen wezenlijke vermin dering van alle bewapeningen invoert niet kunnen beschouwen als 'n werkelijke etappe lot algeheele vermindering der bewapenin gen. Ix>rd Robert Cecil verlangde de zorg vuldige en niet overhaaste voorbereiding der ontwapeningsconferentie. Het vaststellen van een tijdstip voor de bijeenkomst dezer Gisteren vonden belangrijke rolschaatswedstrijden plaats te Hrllegom, waaraan bekende schaatsenrijders deelnamen. De eerste prijs werd gewonnen door den heer T. Boot te Purmerend. Hierboven de groep der deelnemers.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1