Tentoonstelling Kunstnijverheid en Architectuur te Alphen. Belangrijk Bericht hst6 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 24 September 1930 Derde Blad No. 21633 DE TEUNTJESBRUG TE NIEUWKOOP. UIT DE OMSTREKEN. HARTOGS MAANDAG. WOENSDAG en VRIJDAG van 10 tot 3 uur. Schitterende exposities. iFoto van de gisteravond geopende tentoonstelling van Kunstnijverheid en Architectuur. Aan den vooravond der winkelweek werd I in het huis der gemeente door den burge- I meester als eere-voorzitter van het plaatse- 1 lijk comité de tentoonstelling geopend van I Kunstnijverheid en Architectuur georgani- Iseerd door de Zuid-Hollandsche vereeniging lint bevordering van Kunstnijverheid en [Volkskunst en van het Instituut voor Stad Jen Landschap van Zuid-Ilolland. welke al- hier in het Nulsgebouw tot 1 October gehou- den wordt. Onder de aanwezigen merkten wij ojm. behalve de verschillende raadsle- I den, tal van gemeentebesturen uit omlig gende plaatsen., het plaatselijk tentoonstel- I lmgscomité, het bestuur van de afd Rijn streek van den Ned. aannemersbond en tal van andere genoodigden op. Toen alle aan wezigen plaats hadden genomen richtte de burgemeester als eere-voorzitter zich tot hen met een woord van welkom en dank lot allen die aan het totstandkomen dezer tentoonstelling hadden medegewerkt. Rede van den Burgemeester. De tentoonstelling heeft ten doel voor lichting te geven op het gebied van nijver heids- en bouwkunst De steden genieten deze, uit den aard der zaak, in veel ruimere mate dan het piatte land, dat er toch niet minder behoefte aan heeft. Wij loopen alle I het gevaar te blijven voortgaan op oude we gen. Dat zou niet gevaarlijk zijn. als deze I wegen goed waren. Helaas moeten wij er- kennen, dat dit dikwijls niet het geval is. [Een periode van verval ligt achter ons en het is onze taak om, zooveel in ons ver- mogen is. mede te werken om haar te bo- [ven te komen De vooruitgang van de tech- niek zooals wij die uit de vorige eeuw ken- nen en die nog steeds verder gaat. heeft in I menig opzicht een zeer ongunstigen invloed I gehad op de kunst. Dit moge niet zoo sterk geweest zijn ten opzichte van letterkunde en schilderkunst, I die in het laatst der vorige eeuw tot herle ving kwam, in des te droeviger staat ge raakten de nijverheids- en bouwkunst Gelukkig is ook hier een kentering gekomen en wij genieten het voorrecht deze te bele ven. Ondertussrhen is door jarenlang bederf de goede smaak en stijl veelal teloor ge gaan en is het noodig geworden voorlichting le geven om dit verlies te boven te komen. De tentoonstelling is een van de middelen om dit doel te bereiken Een belangrijk deel is gewijd aan producten der nijverheid. Daar wordt aangetoond, dal ook de machine in staat is voor hetzelfde geld een voorwerp goed te maken als dat zij iets zou voort brengen van slechten vorm en kwaliteit. De voorwaarde is, dat zij wordt beheerscht door den kunstzinnigen geest van hem. die haar laat werken. En veelal zal ook hier een voud het kenmerk zijn van het ware. De in zenders zullen aanloonen. dat de meening als zou het goede duur zijn, in zijn alge meenheid onjuist is. Integendeel, de verbete ring van vorm door vereenvoudiging betee- kent dikwijls vermindering van productie kosten. Voor de bouwkunst geldt hetzelfde. Zij is op de tentoonstelling in een afzonder- j lijke afdeeling ondergebracht. De inrichters i hebben zich ten doel gesteld te laten zien I goede en slechte voorbeelden van archi tec- I tuur. zooals die op het plalteland voorkom!. Ook hier geldt, dat het goede zeker niet duurder is dan het slechte. Doordat deze expositie grootendeels samenvalt met de winkelweek, die morgen aanvangt, mag verwacht worden, dat beide aan eikaars welslagen bevorderlijk zijn. Ik verklaar hiermede de tentoonstelling van nijver heid skunst en architectuur, welke wij straks hopen te bezoeken, geopend. Rede van den heer W. C. van Ree. De voorzitter van het plaatselijk comité de heer W. C. van Ree, dankte het ge meentebestuur en de samenwerkende cor poraties. In dien dank wil ik tevens be trekken den heer N. P de Koo, binnenhuis architect te Rotterdam, die reeds meer malen dergelijke tpntoonstellingen heeft ingericht. Ik eindig met de opwekking tot een druk en herhaald bezoek aan de plaatselijke ten toonstelling van Kunstnijverheid en Archi tectuur en met het uitspreken van den wcnsch, dat zij aan het aan haar gestelde doel -moge beantwoorden. Namens de twee vereenigingen nam de heer Van Hoey Smith voorzitter van het instituut van Stad en Landschap van Z.- Holland het woord om in welgekozen be woordingen den burgemeester te bedan ken, voor de welwillendheid om deze ten toonstelling te openen. Spr. bracht voorts dank aan den Raad dezer gemeente 'voor de royale wijze waarop zij aan de finan ciering der tentoonstelling heeft medege werkt. Daarna bracht de burgemeester dank aan den voorzitter der plaatselijke commissie voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Nadat vervolgens de thee was geserveerd, trokken de aanwezigen naar het Nutsgebouw voor het bezichtigen der tentoonstelling. De tentoonstelling. Omtrent de tentoonstelling kunnen wij het volgende mededeelen. De inrichting en de betimmering der verschillende stands met doek en de wijze, waarop de verschillende artikelen zijn gcexposeerd is gewoonweg schitterend en tot in alle puntjes verzorgd. Hieruit blijkt wel dat de leiding bij bekwame vaklieden ,Jieeft berust, waarvoor den hee- ren N. P. de Koo, binnenhuis-architect en W H. Gispen te Rotterdam alle lof toekomt. Om echter van alle geexposeerde artikelen een juiste beschrijving te geven is voor ons ondoenlijk en daarom laten wij de beoor deeling liever aan het publiek over. Wij zul. len echter trachten in het algemeen zooveel mogelijk een overzicht te geven van de aan wezige artikelen. Bij het binnenkomen treft dan de bovengenoemde wijze van inrichting, waarbij de fraai aangebrachte z.g. „Giso" lampen van dp fa. Gispen le Rotterdam het aanzien nog belangrijk verhoogen Bijzon dere aandacht vragen de verschillende ge makkelijke stalen en heerlijk veerende stoe len. zoomede het geelkleurig slaapkamer ameublement van de N V. Googams te Rot terdam. Wat overigens de meubelen betreft, kunnen de inzendingen van firma Gispen die ook een fraai schrijfbureau en staal vee- rend ameublement exposeert, de fa Metz Co. met haar fraai ameublement naar het ontwerp van W. Penaat, en ..De Ploeg" uit Leiden met het fijn afgewerkt dressoir" en andere artikelen er ook zeker zijn Ook be kende plateelfabrieken „Schoonhoven", „Zuid-Holland" en „Katwijk" met hun uit gebreide collectie van kunst en plateetwer- ken, keur van eetserviezen en verdere ar tikelen, zijn goed vertegenwoordigd De be kende glasfabriek „Leerdam" en de kristal- fabriek „Maastricht" laatstgenoemde met verschillende onderwerpen van „Rosendaal" doen echter voor hen niet onder Bijzon der opvallend ziin ook de tallooze artikelen van „de Beiaard" Schiedam met fransch porcelein en andere voorwerpen zoomede de u'tgebreide keur van artikelen van de „Nieuwe Toonkamers". Rotterdam Ook onze plaatselijke firma N. Samson met haar fraai verzorgde drukwerken kunst en kleuren druk. schoolplaten, maakt een goed figuur. De afdeeling speelgoederen in den vorm van allerlei dieren geeft een aardig effect en doet ons denken aan „Klein Artis" Ook deze in zending is van de „Nieuwe Toonkamers De etsen van onzen plaatsgenoot J Zonne veld getuigen ook van goede kunst Voorts geven de talrijke teekeningen prijkende aan den wand achter in de zaal een schitterend overzicht van de landelijke bouwkunst en architectuur o.a van een gemeente waar van de toekomstige bebouwing is beperkt binnen vaste grenzen, en van een leelijke en ondoelmatige voortwoekerende lintbe bouwing van een zich snel ontwikkelende Ned. Industriestad van 50 000 zielen en tal van andere Tevens vinden wij hier ook een collectie fraaie deurknoppen en derge lijke bouwbenoodigheden van de fa. W F. Weyntjes te Rotterdam. Kortom het geheel geeft een juist overzicht van de vele nuttige en kunstzinnige artikelen, die ook in onze woningen ware schoonheid kunnen brengen Het doe! der tentoonstelling n.l. om het pu bliek aan te toonen dat zich in onze wonin gen en tal van winkelzaken nog al te veel nijverheidsproducten bevinden die van wan. I smaak getuigen, terwijl vooral in de laatje jaren niet dure producten worden voortge- 1 'bracht die in het dagelijksch gebruik goed 1 voldoen is middels deze expositie volkomen bereikt. Bijzonder willen de inrichters er de aan dacht op vestigen dat het onjuist is te den ken. dat werkelijk goede artikelen duurder moeten zijn dan wat zich nog al te vaak als „mooi" aandient, doch inderdaad buitenge woon leelijk en slecht van vorm en stijl is. Zeer zeker is een bezoek aan de tentoon stelling, zooals wij tot heden in onze ge meente nog nimmer hebben gekend, alles zins aan te bevelen. Rest ons nog te ver melden dat de bekende firma Wed. J. van Xelle in de zijzaal aan de bezoekers'sters) een gratiskop thee offreert. -v. JE Na het bezoek aan de tentoonstelling, werd voor de aanwezigen in het hotel „Cen traal" een drietal lezingen gehouden. De heer 'Hoey Smith besprak allereerst de op richting, het doel en werkkring van het instituut van Stad en Landschap om ver volgens door lichtbeelden aan te toonen dc hoogstaande bouwkunst ui t de 17e eeuw en de slechte bouwkunst in laleren tijd Spr. sprak tevens een opwekkend woord tot de gemeente-besturen om lid te worden en zich aan te sluiten bii het instituut om zoonoodig bij uitbreidingsplannen bun advies in te winnen. De heer Meyer gemeente-architect te Rot- i terdam gaf eenige voorbeelden eveneens ver- duidelijkt door lichtbeelden uit het land van Maas en Waal en den wederopbouw der woningen na de overstrooming. Ten slotte hield de heer Gispen nog een voordracht over de Kunstnijverheid. Spr. wees op de mooie producten die in de 18e eeuw werden ge produceerd en hoe in de 19e eeuw door de toen steeds meer en meer veld winnende I techniek en machines een plotselinge inzin- king kwam en hoe m onzen tijd dc nijver heid en kunstnijverheid meer en meer samenvloeit, terwijl ook met de machines steeds meer en meer wordt getracht de kunst te behouden en stijl en vorm te vereen voudigen. De voorzitter van de plaatselijke commis sie de heer W. G. van Ree bracht hierna de verschillende sprekers woorden van dank voor de gehouden voordrachten en wekte de aanwezigen op tot een druk bezoek aan de tentoonstelling. Hierboven een foto van de Nieuwe Teuntjes brug te Nieuwkoop, die dezer dagen voor het verkeer werd opengesteld. Een mooie verbetering! BODEGRAVEN. Bij Kon. besluit is de heer mr. C. S. van Dobben de Bruyn, herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. HAARLEMMERMEER. Boot omgeslagen. In de Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder nabij den Sloterweg is Dinsdag een bootje omgeslagen, waarin een heer en dame waren gezeten. Beide personen kwa men ingiet water terecht. Voorbijgangers, die op het hulpgeschrei der drenkelingen kwamen toesnellen, slaagden er met een ander bootje in hen te redden. Na van droge kleeren voorzien en van den schrilc bekomen te zijn, konden ze huiswaarts keeren. Motorongeluk. Dinsdag had in Haarlemmermeer weder een motorongeluk plaats en wel bij een der bruggen aan den Hoofdweg, alwaar een motorrijder, de heer H. te Amsterdam, z'n draai te kort nam, met het gevolg, dat hij in botsing kwam met de brugleuning. Aan de omstandigheid, dat deze tegen den hevi- gen schok bestand bleek te zijn, is het te danken, dat H. niet met z'n motor in het water is getuimeld. Hij liep door den val, dien hij maakte, eenige verwondingen op, doch kon na ver- i bonden te zijn, zijn weg weer vervolgen. KATWITK-AAN-ZEE. Een zoon van den heer B. J. D. uit j de Voorstraat is met zijn rijwiel geslipi. op den hoek BoulevardVoorstraat. Hij kwam te vallen en brak een been. Door een paar omstanders werd hij naar huis gebracht. Dr. Eikelenboom verleende ge neeskundige hulp. Een veertiental leden van de Chr. Jongel.-vereen. „Amos 5 6a", zal Zater dag 27 September een week end gaan door brengen op de Ernst-Sillcmhoeve van hev N.J.V. bij de Lage Vuursche in Utrecht. Het ijzeren hek, dat sinds 1886 om de Nieuwe kerk in dc Voorstraat staat, is langzamerhand door den tand des tijds ver teerd geworden. Door den aannemer, den heer A. Parle- vliet wordt dit hek nu vervangen door een muur pala^tcrs met daartusschen ijzeren staven. Ook de kerkramen worden ver nieuwd. Hedenmorgen dreigde een motorboot van den heer A. Parlevliet in het Prins Hendrikkanaal te zinken, doordat een der kranen van de machinekamer openstond. De brandweer, onder leiding van den heer H. Parlevliet wist door de boot leeg te pom pen, het zinken te voorkomen. HILLEGOM. 27 harddravers ingeschreven. Voor de harddraverjj op Donderdagmid- gag a.s. te Hillegom waren Maandag reeds 27 paarden ingeschreven, en wel de vol gende dravers: Baucis, Viola Bell, Lady Chimes, Miss Zelac, Peter, Nobel, Harstein j Rolette, Prinses Dulutti, Korona, Idylle, j Janet Harvestes, Chatrienne Spier, Madri gal, Pieternel. Sister Patrick H. Reva D, Tamboer, Monte Carlo, Quetterer, Oploo- per, Resuplacent, Tijdlooper, Novado B, Van Couver, Han-old, Petite, Annie C, en Politesse. Er is in geen jaren hier zulk een groot aantal paarden ingeschreven. Het 25-jarig bestaan der Harddraverij-Vereeniging zal dus waardig gevierd worden. Wegens DRUKTE houdt 8818 VOORTAAN SPREEKUUR voor TANDHEELKUNDE VOORSTRAAT 4, b. d. Boulevard KATWIJK AAN ZEE. NOORD WITK. Door den voorzitter van het Centraal stembureau is als opvolger van dr. H. van Nes als lid van den gemeenteraad aange wezen de heer G. den Hollander. Met ingang van 15 Sept. is de nacht telefoondienst en de doorloopende Zondags dienst weer geëindigd. Z. D. II. de Bisschop van Haarlem heeft den eerwaarden heer E Meynders be noemd tot kapelaan in deze parochie. NOORDWITKERHOUT. Ten overstaan van notaris Wagema- ker, had al'hier in ,,'t Rechthuis" de groote openbare verkooping (bij afslag) plaats van ettelijke perceelen bloembollenland, ge legen in den Noordzijder-polder. De uitslag was, dat alle perceelen, afge mijnd op f. 121.000, werden opgehouden Niets werd gegund. Hel lijk, gevonden in de duinen, is herkend als zijnde van een verpleegde uit het St. Bavo-Gesticht alhier. Met het Oranjefeest was hij medegegaan naar een gratis-voorstelling in het paarden spel. Daar wist hij te ontsnappen en zwierf daarop verscheiden dagen in de duinen rond, waar hij van honger is omgekomen. RIJNSBURG. GEMEENTERAAD. De begrooting 1930 door Ged. Staten niet goedgekeurd. - De gemeenterekening ovei 1929 vastgesteld. Benoeming van een opzichter. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig: de heer C. D. v. d. Vijver, met kennisgeving. Na opening der vergadering met gebed, leest de voorzitter de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd worden goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een verzoek van den heer P. Kort, om een perceeltje bouwgrond tusschen vuilnisbelt en Brouwerstraat in koop te mogen ontvangen. Do voorzitter deelde mede, dat B. en W. omtrent al of niet afstaan van dit stukje grond nog in overleg zijn, en daarom dit verzoek wenschen aan te houden. Door het bestuur van de Chr. H.B.S. to Leiden is verzocht een toelage ad f. 434.20 voor 6 leerlingen uit deze ge meente, die in 1928 de lessen aan deze H.B.S. volgden. Een voorstel van .B en W. om dit ver zoek in te willigen, wordt z.h.s. aangenomen. Door Ged. Staten is aan de begrooting 1930 de goedkeuring onthouden. Van dit besluit van Ged. Staten doet de voorzitter mededeeling, waaruit blijkt, dat zij bezwaar maken, tegen den post bezol diging secretarie-personeel enz. Met name achten G. S. het noodzakelijk, in een gemeente van 4417 zielen, geheel ten laste der gemeente te d<^n komen, het tractement van een 2en ambtenaar ter secre tarie, en niet een kracht, gedeeltelik door de gemeente en gedeeltelijk door den burge- meeslei betaald. De meerderheid van B. en W., zijnde beide Wethouders, stelt voor, van dit besluit in beroep te gaan bjj de Kroon. In een uitvoerig bezwaar, voorzien \an een toelichting, die de voorzitter voorleest, geven zjj te kennen, dat het geldt een zeer bijzonder geval. De persoon in kwestie is door den burgemeester in dienst genomen als hulp bij de secretariswerkzaamheüen, vandaar de vergoeding van den burgemeester hji is overigens gemeenteontvanger elders, en verricht verder eenige werkzaamheden voor de gemeente. Verder zijn de wethouders van meening, dat het betreft een huishoude lijke aangelegenheid der gemeente, die naar hunne meening Ged. Staten niet het recht geeft, hun goedkeuring aan de gemeente te onthouden. De voorzitter deelt mede, met den in houd van dit bezwaar zich niet te kunnen vereenigen. Naar zijne meening zijn Ged. Staten met de aangegeven feiten voldoende bekend, en worden de werkzaamheden elders, slechts een uur per week verricht. Wethouder S. Schoneveld zegt, dat het bezwaar door hem is jremaakt, hoewel hij meent, dat dit meer op den weg ligt van den secretaris. Met wat de voorzitter mede deelt, kan hij zich overigens niet vereenigen, en hij meent, dat er wel degelijk reden ls, in beroep te gaan. De heer T. Kralt stelt voor, waar het hier een moeilijke kwestie is, die reeds jarenlang moeilijkheden opleverde, in het beroep te verzoeken, dit mondeling to mogen toelichten. Hiertoe wordt besloten. Het voorstel in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van B. en W., om in die begrooting eenige wijziging aan te brengen, als door Ged. Staten verzocht, wordt z.h.s. aangenomen. In behandeling komt een verzoek van den gemeenteveldwachter W. v. d. Veen, waarin deze onder verwijzing naar de loonregeling in eenige naburige gemeenten, die allo gunstiger zijn dan hier, verzoekt om een toelage voor uniformkleeding, ofwel ver strekking van vrije kleeding. De voorzitter stelt voor, een toelage van f. 100 te verleenen; de beide wethouders stellen voor f. 50. Dr. Jonker bevreemden deze voorstellen, omdat eigenlijk tegen den wil van den raad de tegenwoordige bezoldiging is vastgesteld, en hjj acht zich niet gerechtigd, deze te verhoogen. De heer T. Kralt is het hier mee eens; z.i. laten de financieele toestanden geen andere dan strikt noodzakelijke uitgaven toe. De heer G. v. Delft wil daars'an van Veen niet de dupe laten worden, en f. 50 toekennen. Wethouder S. Schoneveld, dat eigenlijk in zijn denkwijze geen verandering is ge komen, maar noemt de. argumenten, die hem tenslotte hebben doen zwichten. Het voorstel van den voorzitter wordt hierna met algemeene stemmen verworpen, dat van de beide wethouders met 73 stemmen aangenomen. Ingekomen is een adres van den heer Jqc. Zwaan, houdende verzoek om toekenning van een schadevergoeding ad f. 90, in ver band met een hem ovei&omen ongeval, bij het verrichte* van rioleeringsarbeid in dienst der gemeente, welke vergoeding hem door de R.V..B, ook na hooger beroep is geweigerd. B. en W. zijn van oordeel, dat Zwaan een schade ad f. 75 heeft geleden, en stel len voor, hem hiervan 70 pet. te vergoeden. De heeren Knijff en v. d. Gugten willen 100 pet. toestaan, en maken hiervan een voorstel. Het voorstel in stemming gebracht, wordt verworpen met 28 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het volgende punt der agenda, vaststel ling der staat van oninbare en nog te ver halen posten, wordt op voorstel van den voorzitter aangehouden, tot de geheime vergadering. B. en W. stellen voor, over te gaan tot vaststelling van de bedrijfs- en de gemeenterekening over 1929. Namens de commissie, belast met het nazien der bedriifsrekeningen, rapporteert de heer G. v. Delft, dat de commissie alles correct in orde bevond. In de commissie zjjn alleen de volgende opmerkingen ge maakt: het gasverlies over 1928 bedroeg 9313 M3. dat over 1929 26.923. Voorgesteld wordt enkele achterstallige posten oninbaar te maken. Het electriciteitsbedrijf biedt een gunstig beeld. Het verlies in 1928 aan stroom was 22 pet dat in 1929 15 pet. Overigens stelt, de commissie voor, de rekeningen goed te keuren.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9