De Leidsche Winkelweek 1930. 71ste Jaargang WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1930 No. 21633 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zija Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Gts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 29 SEPTEMBER 1930, des namiddags te twee uur, in het gebouw „TOT NUT VAN T ALGEMEEN" (Steenechuur 21). 9285 Alsnog te behandelen: Begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden, voor het dienstjaar 1931. (201) Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan de tusschentijdsche beëindiging van de overeenkomst met P. J. den Ambtman in zake de verhuring van de woning aan de Heerenstraat No. 48; b. tot verhuring van de sub a genoemde woning aan C. ten Haken. (202) Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden len behoeve van de verbetering van de be strating van het Havenplein en het onmid dellijk aan de Groote Havenbrug aanslui tende gedeelte van de Haven, benevens het doen uitvoeren van eenige daarmede samen hangende werken. (203) ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, in verband met de Leidsche winkelweek, ten aanzien van alle winkels, voor 24, 25. 26, 29, 30 September en 1 en 2 October a.s., tot 10 uur des avonds, alsmede voor 3 October a.s. tot middernacht, ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels, onder voorwaarde, dat na 8 uur des na middags geen personeel in de winkels aan wezig is en de verkoop uitsluitend ge schiedt door den winkelier of/en diens echt- genoote. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Lo.-Burgemeesier. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 24 September 1930. 9428 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. De Leidsche Katoenmaatschappij v.h de Heyder en Co., om vergunning tot het oprichten van een weverij op het perceel Looierstraat No. 1, kadastraal bekend gemeente Leiden. Sectie A No. 1297 en Sectie C No 1865 en 1605, is verdaagd. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Lo -Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 September 1930. 9429 INAUGUREELE REDE VAN PROF. Dr. T. DROSTE. Be eenheid der wiskunde. Prof. dr. J. Droste. Dr. J. Droste, benoemd tot hoogleeraar *an de Leidsche Universiteit als opvolger •an prof. dr. J C. Kluijver om onderwijs fe geven in de hoogere stelkunde, de diffe rentiaal en integraalrekening, de theorie &r funcüën en de waar9chijnlijkheidsreke- ting, heeft hedenmiddag in het groot- -uditorium dezer universiteit zijn ambt aan vaard met het houden van een rede getiteld: „De eenheid der wiskunde". Spreker stelt de vraag, waardoor zich de wiskunde van de overige wetenschappen onderscheidt en wat de gemeenschappelijke grondslag is harer onderdeelen. Het ant woord op de eerste vraag is, dat de wiskun dige kennis kan worden verkregen door denken alleen, zonder waarnemingen. Bij de meetkunde, waarbij men dit het makke lijkst zou kunnen betwijfelen, is dit even goed het geval als bij de rekenkunde De ver schillende soorten meetkunde, zijn axioma tische stelsels, de voornaamste eisch, waar aan zoo'n stelsel heeft te voldoen is. dat 'het vrij is van innerlijke tegenspraak. De meetkundige overtuigt zich door de meet kunde op de rekenkunde af te beelden, ter wijl de wijsgeer in den trant van Kant de zuivere aanschouwing te hulp roept. De getallenleer is zoodoende voor de wiskun dige de grondslag voor de geheele wiskunde. Bij de verdere ontwikkeling der wiskunde is in de negentiende eeuw de verzamelin- genleer op den voorgrond getreden en is de hoop gewekt, dat het begrip verzameling een nog eenvoudiger en bevredigender grondslag voor de geheele wiskunde zou blijken. Maar de omstreeks 1900 bekend geworden anti nomieën hebben die verwachting den bodem ingeslagen. Tegenwoordig zijn er drie opvat tingen over de fundeering der wiskunde De intuitionisten stellen de oerintuitie van het" tellen op den voorgrond en verwerpen de stelling van het uitgesloten derde, de logica gaat niet aan de wiskunde vooraf, maar heeft deze noodig. De logicisten staan juist op het tegengestelde standpunt. De derde richting is de aniomatische. die de geheele wiskunde aniomatisch wil opbouwen: om zeker van een niet strijdig stelsel te zijn. behoeft zjj een zoogenaamde bewijstheoriQ. waardoor toch eigenlijk het tellen weer als grondslag binnengehaald wordt. Van het inluitionisme verschilt zij zoodoende min der m het punt van uitgang dan in de uit werking; zij hoopt de onaangename conse quenties van het intuitionisme echter te kunnen vermijden. Al is er dus verschil van meenin? over de grondslagen der wiskunde en verwerpen de intuitionisten vele uitkomsten van ande ren zinloos, de wiskundigen zijn het noch tans in zooverre met elkaar eens, dat zij nooit verschillende antwoorden geven op vragen, waarvan zij allen den zin erkennen. Spreker besloot zijn rede met de gebrui kelijke toespraken ZAKEN-TUBILEUM. Morgen zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer W. Th. A. Bergers in het perceel Haarlemmerstraat 180 een slagerij oprichtte. Reeds het volgende jaar werd de zaak ver plaatst naar Haarlemmerstraat 18, waar zij zich zoo snel uitbreidde, dat reeds spoedig het belendende perceel moest worden bij- gc-kocht. Hierdoor kreeg de heer Bergers niet alleen de beschikking over een flinke winkelruimte maar was hij tevens in de gelegenheid om een werkplaats, een zouter ij en een slacht plaats in te richten Twee jaar geleden trok de heer Bergers zich uit het zakenleven terug en werd opgevolgd door zijn zoon, den heer A. Bergers, wien wij toewenschen, dat onder zijn leiding de bloei waarin de zaak zich gedurende de afgeloopen 40 jaar heeft mogen verheugen zal worden voortgezet De officieele opening. VOORDRACHT Dr W. O. N. v. d. SLBEN. Maandagavond 29 Sept. komt dr. v. d. Slecn in liet Leidsche Volkshuis vertellen van ztjn tocht per vliegtuig van Batavia naar Palembang. Deze groote natunrvorscher is ook voor onze stadsgenooten geen on'o. kende en velen zullen zich een gang naar de Apjthekersdrjk gaarne getroosten, om hem nog eens ie hooren voor hij opnieuw naar Indië ver trekt. (Voor toegang zie advertentie). ESPERANTO-RADIO. De Wereldhulptaal Esperanto wurdt steeds meer gebezigd. De jaarlijksche Schriftelijke cursus van Nijmegen telde liet vorige jaar niet minder dan 5700 inteeko- naren. Toch ontbrak er iets aanOp de examens bleek, dat de candidaten wèl de grammatica goed kenden, maar bij het spreken schoten zij dikwijls tekort Dit gebrek wordt dit jaar ondervangen. De wekelijksche schriftelijke lessen zullen dit jaar mondeling per radio worden toegelicht door den Esperanto-kenner en paedagnog, den heev P Heilker, hoofd der school te Hoofddorp, schrijver van Esperanto leer boeken en president der examen-com missie. De lessen vangen aan op 1 October. Hier ter stede zijn inlichtingen te be komen bij de heeren P. J Hoope. Hooi gracht 74 en B. J. H. Hengeveld. Oude- Varkenmarkt 16. Ei- zullen 26 lessen gegeven worden, zoo dat de cursus een half jaar zal duren. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden, w.o. de loeo-burgemee9ter, de heer Aug. L. Reimeringer, eenige weihou ders, de onder-voorz en secretaris der Kamer van Koophandel, de heeren Molken- boer en mr P G. Knibbe, vertegen woordigers der middenstandsorganisaties en vele winkeliers is hedenmiddag in den Foyer der Stadsgehoorzaal de Winkelweek 1930, welke tol 5 October zal duren, offi cieel geopend. De voorzitter der Winkelweek-commissie, de heer J M. Meyers hield de openingsrede, waaraan het volgende is ontleend. Rede van den Voorzitter. Na een woord van welkom tot alle aan wezigen, in hel bijzonder lot den loco-bur gemeester. den heer Aug L Reimeringer, dankte spr hem voor zijn tegenwoordigheid, waarin hij meent het bewijs te mogen zien, dal ons streven om door samenwerking het hoofd te bieden aan de groote moeilijkheden waarvoor ook het winkelbedrijf zich in deze overganstijd geplaatst ziet. door U en Uw geacht College wordt gewaardeerd en waar mogelijk gesteund. Groot genoegen doet ons ook de aanwe zigheid van den heer Ten Cate Brouwer.- als Voorzitter der Kamer van Koophandel voor Rijnland alsook van den Secretaris, Mr. Knibbe, en ik neem deze gelegenheid gaarne te baal om U te zeggen dat het zeer vele werk. door U en Uw Secretaris voor dit District in het algemeen en voor Leiden in 't bijzonder gepresteerd, door den Leidschen Winkelstand steeds beter wordt begrepen en gewaardeerd. Waaarover zou mën hij een Winkelweek andere spreken dan over winkels, Winkelen en Winkeliers. Het ligt geenzins in mijn bedoeling U over dit alles met een gedctaillerde verhandeling te vermoeien maar wel wilt U mij veroor loven slechts een kort en naar ik hoop dui delijk beeld te geven van de veranderingen en rneoilijkheden in het winkelbedrijf, welke wij willen overwinnen door een krachtig streven om de taak waarvoor wij geplaatst zijn correct en tot ieders tevredenheid uit te voeren. Een der voornaamste voorwaarden om onze di9tributie-taak in dezen tijd naar be- I hooren te vervullen lijkt mij hpt beschikken j over een groot aanpassingsvermogen en een groote soepelheid tot de juiste grens. De laatste zestien jaar vanaf 1914 lot heden is één groote overgangsperiode ge weest waarvan het eind er nog niet is Niet geleidelijk doch met geweldige schokken is i alles ml zijn oude voegen geslagen, en dan j is altijd nog het beste midden gebleken. I „Zoo snel mogelijk aanpassen en opbou- j wen op de nieuwe voorwaaiden" Ook de handel en niet het minst de detail handel zach zich daarbij voor problemen van allerlei aard geplaatst De voornaam ste daarvan wil ik even uiteenzetten Het eerste en moeilijkste was wel het groote risico van het zaken doen tijdens en na den oorlog. Van dezen tijd. welke door velen als zoo buitengewoon voordeelig werd aangezien, staat dit nu wel vast: dat er in de meeste zaken zeer veel koopmans- beleid is noodig geweest om de schijnwin sten dier jaren niet in groote verliezen te doen veranderen. Een tweede ook niet gemakkelijke vraag was. hoe te vorzien in de toenemende kapi taal-behoefte. welke mede ontstond in ver band met de veel grootere sorteering goede ren, in zoo een snel tempo door de Industrie voortgebracht. En als derde punt wil ik nog de aandacht vestigen op de groote aanval door Coöpera tie en Kapitaal-organisatie op het particulier Middenstandsbedrijf gedaan Laat ik hiervan alleen het volgende zeg gen De eerste heeft wel ervaren dat goed winkelier zijn nog zoo eenvoudig niet is. De Kapitaal-organisaties wélke wij van daag onder meerdere belichaamd zien in de Warenhuizen blijken ondanks hun luxe en weelderige inrichtingen (of misschien juist daardoor een vortdurende en kostbare reclame-campagne te moeten voeren om den verkoop, dien zij noodig hebben naar zich toe te trekken. En als beste bewijs dat het publiek des ondanks niet blind is voor de voordeelen van allerlei aard welke bun door de Midden standszaken worden geboden mogen gelden de cijfers, welke voor enkele maanden wer den gegeven in een Duitsch handelstijd schrift en waaruit blijkt dat in Duitschland waar het "Warenhuiswezen veel sterker is ontwikkeld dan hier te lande deze waren huizen van de totaal verkoop in het Duit- sche rijk nog geen 7 pCt. konden boeken en dus nog ruim 93 pCt. van den omzet voor rekening der Middenstandsbedrijven bleef. Maar laat de Middenstand goed begrijpen dat het oude spreekwoord „Eendracht maakt macht" nog niet verouderd is. Wij vertrou wen dat deze Winkelweek dit weer overtui gend zal bewijzen, i Wij staan nu voor de opening der Leid- selie Winkelweek 1930. De groote inzet voor deze winkelweek is het winnen der publieke belangstelling voor onze eigen zaken in het bijzonder, maar ook voor Leiden als de koopstad van Rijnland in het algemeen. Wij hopen dit te bereiken door elk goed nieuw artikel, dat wordt uitgebracht, zoo snel en voordeelig mogelijk onder het be reik van het publiek te brengen. Om door een correcte en aangename be diening te toonen, dat ook Leiden het woord „service' begrijpt. En tenslotte onze etalages steeds zoo te verzorgen dat zij een doorloopende attraclie voor het' publiek zijn en hun aandacht ten volle waard. Wanneer U dan ook dezer dagen door Lei den's winkelstraten wandelt, zult U onge- twijefld tot de conclusie komen dat ten opzichte van het laatste door de winkeliers veel is gedaan en zonder het uitzicht op een prijs of onderscheiding blijk geven te be grijpen dat, de inzet dezer winkelweek daar ver bovenuit gaat Maar wanneer nu door de winkelstand alles is gedaan, dan mogen wij deze zoo buitengewoon gunstige gelegenheid, nu wij de hoogste bestuursleden onzer Gemeente in ons midden hebben, niet voorbij laten gaan oin ook hun medewerking te vragen. Niet voor dezé, doch voor de komende winkelweek, welke wij ons zeker binnen twee jaar voorstellen te houden, zouden wij Uw medewerking willen; niet voor onze etalages maar voor iets dat minstens even belangrijk is. namelijk een betere bestraling der binnenstad. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat de Winkelweek 1930 in alle opzichten moge slagen. Daarna gaf spr. het woord aan den loco- burgemeester, den heer Aug. L. Reimeringer, die als volgt sprak: Rede van den heer Reimeringer. Dames en Heeren Mijnheer de Voorzitter der Leidsche Winkelweek van dit jaar, ik dank U als loco-Burgemeester namens het Bestuur der Gemeente voor-de vriendelijke woorden, die U wel aan ons heeft willen wijden. Ik kan U de verzekering geven dat het Gemeentebestuur Uwe actie zeer waar deert en ik U gaarne hulde breng, dat go in deze tijden van economische depressie U niet laat neerslaan door den nood der tij den, maar (link en energiek aanpakt; ik zal daar straks nog even op terug komen. Mijnheer de Voorzitter, U is begonnen met het Gemeentebestuur en daarmede ook ge ëindigd, ik zou zeggen met een cri de coeur „geef ons betere straten"ik hoop dal die kreet weerklank zal mogen vinden in het hart van mijn ge-achten collega van Fabri cage den heer Splinter en hoop als er we der een winkelweek wordt gehouden de wandelende heeren en dames die Uwe Eta lages bekijken niet meer van onder tot boven besmeurd raken met de modder der straten. Mijnheer de Voorzitter, U heeft eenige grepen uit het economische leven gedaan en gewezen op de groote veranderingen, die hebben plaats gehad, ik zal U niet in den breerte daarop volgen dat zou te lang duren en is ook hier de plaats niet, alleen wil ik toch eene zaak naar voren brengen, toen na den oorlog het er bijna op leek of de middenstand zou verdwijnen, toen is aller- wege de energie ontwaakt, men heeft leeren aanpakken en aanpassen en op dit oogen- blik inogen wij aanschouwen een flinken ge- organiseerden winkelstand; de middenstnnd is de ruggegraat van het economisch leven, heeft eenmaal een beroemd Engelsch staat huishoudkundige gezegd. Veel is ook hier verbeterd, de jongelui die in den handel, in den winkel een eerlijk stuk brood willen verdienen worden nu jdaarvoor bekwaam gemaakt Men maakt veel meer werk van etalages, de winkels worden tot showrooms omgebouwd, be kwame etaleurs geven hunne beste krach ten de zaken smaakvol aan het publiek te toonen en wij mogen met trots zeggen, dat Holland hierin vooraanstaat en zeker Lei den een voorname plaats inneemt, maar toch, wil men slagen, komt op de persoon het meeste neer vlug. eerlijk, attent, zich interesseerend voor hetgeen de cliënt wenscht; dat zijn eigenschappen, die ten slotte nog den doorslag geven. Leiden, te midden eener welvarende om geving, het rijke Rijnland, de mooie bollen streek, do badplaatsen, bevatten juist die BINNENLAND. Inangnreele rede van den Leidschen hocg- leeraar prof. dr. J. Droste. (Stadsnieuws, le Blad). Officieele opening van de Leidsche Win kelweek. (Stadsnieuws, le Blad). Zonderlinge radio-censum; de leden der controle-commissie hebben een weekdienst ingevoerd. (Binnenland, 2e Blad). De nienwe regeling van de pacht. (Laud en Tuinbouw, 2e Blad). Vergissing van een examencommissie; negen onderwijzers zijn alsnog geslaagd verklaard voor het examen hoofdacte. (Kerk en School, 2e Blad). Drama in een voorstad van Londen. (Ge mengd, 2e Blad). BUITENLAND. Rondom'den Volkenbond. (Buitenl. en Tel. le Blad). De Dnitsche nationaal-socialistische lei ders Hitier en Göbbels worden vervolgd. (Tel. le Blad). De pogingen in China tot herstel van den vrede. (Buitenl. en Tel. le Blad). Weer een ernstig vliegongeval in Frank rijk. (Tel. le Blad). omliggende dorpen vele vermogende bewo ners. Uw streven is hen hierheen te krijgen en hen te laten zien, wat in Leiden te kust en te keur te verkrijgen is; ook goede ver- bin lingen met Leiden kunnen daartoe mede werken, en de Kamer van Koophandel toont, dat zij daarvoor een geopend oog heeft en zal in dat streven zeker door het gemeente bestuur krachtig gesteund worden. Mijnheer de Voorzitter ge hebt het woord: „Service" aangehaald en daarin getoond dat ge het juiste begrip hebt van dé verhoudin gen-, hij, die in de eerste plaats het algemeen dient, die dient ook zich zelf het best, niet pietluttig uitrekenen wat kost mij dat en de paar dubbeltjes angstig wegen; neen, wat gij heeren nu hebt gedaan, aanpakken, 1 en daarin zit de grootste verdienste van uw poging ook behalve dat wij hopen dat het u toch ook profijt moge geven, de moreel© zijde- door uw frisch, jeugdig optimisme steunt ge hen die bij de pakken nederzitten. Uw voorbeeld geeft hen weder moed, hoop op beter tijden, ge doet als in donkere nacht een vriendelijke zonnestraal lichten en dat is voor mij het schoonste van uw werk Moge ai zoo deze Leidsche Winkelweek medewerken tot meerderen bloei der ge meente in het algemeen en voor uw zaken j in het bijzonder. En hiermede open ik de Leidsche winkelweek. Ik heb gezegd I Hierna voerden nog eenige heeren het woord. Op deze verdere plechtigheid komen wij morgen terug. KAAS-CONTROLESTATION ZUID-HOLLAND VOOR VOLVETTE KAAS. Vergadering afd. Leiden. Hedenmorgen is in een der zalen van „Den Burcht" een vergadering gehouden van de afdeeling Leiden van het Kaas-con- trole-station „Zuid-Holland" voor volvette kaas, ter bespreking van de agenda van de Algem. Vergadering die op Woensdag 15 Oct. 1930 te Rotterdam zal worden gehou den. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer Bakker, van Oegstgeest. die een kort openingswoord sprak, waarin hij allen welkom heette, waarna de notulen van de vorige vergadering werden gelezen en goed gekeurd. Het voornaamste punt van de agenda be trof de wijziging van de Statuten Wegens wijziging der Rijksvoorschriften Ned. Stcrt. 17 April-1930 No. 76. De Voorzitter van het Hoofdbestuur de heer J. van der Koogh lichtte dit punt nader toe aan de hand van correspondentie die over deze zaak met het ministerie van Binnenlandsche Zaken is gevoerd. De wijziging betreft hoofdzakelijk art. 8. waar de verkiezing van het bestuur wordt geregeld. Bij Koninklijk Besluit is daarin een ingrijpende wijziging gekomen. Tot nog toe was het zoo, dat alle be stuursleden werden gekozen door de verga deringen van de afdeelingen met dien ver stande, dat cte aangeslotenen niet de meer-

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1