BINNENLAND. PARLEMENTAIR OVERZICHT Het echte mondwater Odol DE PERS OVER DE MILLIOENENNOTA. FAILLISSEMENTEN. KUNST EN LETTEREN. HULDE AAN DE KONINGIN. Door gezagvoerders en stuurlieden in Ned.-Indië. Uit naam van gezagvoerders, oud-gezag voerders en stuurlieden der koopvaardij in Nederl.-Indië, heeft gistermiddag te zes uur in het Paleis ten Bosch een deputatie, be staande uit de heeren H. C. Ykema. verte genwoordiger van de Vereen i ging van Ge zagvoerders en Stuurlieden in Ned.-Indië, mr. Maclaine Pont, eere-lid dier vereeni- ging en F. van Veen, oud-gezagvoerder der K. P. M., aan H. M. de Koningin een schil derij aangeboden, als een bewijs van eer bied en trouw, ter gelegenheid van haar 50sten geboortedag. De heer Ykema gaf bij de aanbieding een korte toelichting en deelde H. M. mede, dat het initiatief werd genomen door eenige le den der Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden in Ned.-Indië, welke vereeniging gaarne haar steun hieraan verleende. Het doek brengt de reede van Soerabaja, Indië's grootste handelsstad, in beeld en het werd geschilderd door den heer Willem van der Does, zelf oud-scheepsofficier. De heeq^Vkema uitte namens de schen kers den wensch. dat het H. M. gegeven moge zijn. nog lange jaren de Regeering over Nederland en de deelen van het rijk buiten Europa te voeren, tot heil van ons vaderland. PROEVEN MET GEHEIME RADIO-TELEFONIE. Tusschen Nederland en Indië. Gisteren had van het hoofdbestuur van de P.T.T. uit, het eerste geslaagde kruis- gesprck met Indië plaats, waarbij men ge bruik heeft gemaakt van geheime telefonie. De rijfcete le graaf dienst is er n.L in ge slaagd het gesproken woord in een zooda^- nig anderen vorm te brengen, dat dit voor een mede-luisteraar volkomen onverstaan baar wordt. Bij de ontvangst wordt het geluid dan weder in verstaanbaren vorm terugge bracht. Het systeem heeft het voordeel, dat de omzetting automatisch tot stand wordt ge bracht en dat geen wijziging aan toestel len of lijnen noodig is. De proefnemingen worden voort-gezet. NEDERLANDERS IN ITALIË. De heer Hendels heeft aan den minister van buitenlandsbhe zaken de volgende vra gen gesteld: le. Heeft de minister uit de inlichtingen, die hij heeft ingewonnen en ontvangen over de behandeling van do zijde van de Italiaansc-he Staatspolitie door een Neder- landscb Staatsburger en diens reisgenoot-e ondervonden, de overtuiging gekregen, dat die behandeling door de feiten gerecht vaardigd was, althans dat dc vermoedens van de Italiaansche autoriteiten ten op zichte van bedoelde personen juist zijn gebleken 1 2e. Acht de minister overigens deze be handeling oirbaar 3e. Zoo ja, acht hij die dan ook hiér tc lande toelaatbaar en in soortgelijk geval toepasselijk op Italiaansche Staatsburgers 4e. Zoo neen, is dan dc minister alsnog geneigd bescheid te geven op de tot dusver onbeantwoord gelaten vraag van onderge- teekende, t.w. of hij stappen heeft- gedaan, opdat dergelijke behandeling Nedorland- sohen onderdanen voortaan in Italië wordt bespaard HET VOORZITTERSCHAP VAN DE TWEEDE KAMER. Bij Koninklijk besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting be noemd mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer. o HET CONFLICT IN HET VISSCHERIT-BEDRIÏF. De vischhandelsvereeniging le IJmuiden heeft besloten dat, indien 27 Sept. het be slaande conflict niet is bijgelegd, van geen enkelen treiler visch door de vereeniging zal worden aangekocht. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Reeds gedurende eenigen tijd zijn be sprekingen gevoerd tusschen de directie der N. S. en den Personeelsraad over de herziening van het reglement dienstvoor- waarden, voor welke herziening een twee tal gemengde commissies zijn benoemd n.l. een voor den tekst- van het R.D.V. en een voor de loonregeling. Echter lijkt het in verband met- den heerschenden economi- schen toestand thans weinig wenschelijk een contract voor de komende vijf jaren af te sluiten. Daarom zijn onderhandelin gen gaande t-usschen de Directie en den Personeelsraad om de herziening van het R.D.V. gedurende een jaar uit te stellen. Onder welk beding zulks zal geschieden, maakt- nog een punt van overweging er onderhandeling uit. Ten einde deze belangrijke vraag in haar vollen omvang met de erkende Vakorga nisaties van Spoor- en Tramwegpersoneel te 'behandelen zijn de hoofdbesturen door den Raad uitgenoodigd tot een gecombi neerde vergadering op 6 October a.s. De besprekingen ter zake lussehen de Directie en dep Personeelsraad zullen plaats hebben op 7 October d.a.v. DE V.A.R.A. EN DE RADIO- CENSUUR. Proiestvergaderingen in de hoofdstad. Door de partij-federatie van de S.D.A.P., den Bestuurdersbond en de Federatie Ara- sterdam der V.A.R.A. was gisteravond een prolestmeeting belegd tegen de radiocensuur in het algemeen en in het bijzonder tegen het verbod van uitzenden van het demon stratief congres op jl. Zaterdag en het af breken van de radio-rede van den voorzitter der VA..R A., den heer De Vries, aan den vooravond van den „Rooden Zondag" door de radio-omroep controle commissie. Reed9 lang voor den aanvang der bijeen komst. waarop J. W. Lebon, F. van de Walle en Mr. J. E. W. Duys het woord voerden, was de groote zaal van hel concertgebouw te Amsterdam, geheel gevuld. Reeds den vorigen dag waren alle kaarten verkocht. Met het oog hierop was er eveneens een protestbijeenkomst belegd in de Beurs voor den Diamanthandel, waar het woord werd gevoerd door dc heeren Jan Oudegeest. J. v d. Houyen en M. Sluyser. Nadat eenige liederen waren gezongen opende de voorzitter, wethouder S. R. de Miranda, te kwart over acht de bijeenkomst in het Concertgebouw. Spr. zette kort uiteen, wat gebeurd was inzake het verzoek van het Demonstratief Congres tot uitzending per radio en hoe. de mdioomroep controle commissie dit verzoek had afgewezen. Al moge. aldus spr. de tegen stelling tusschen V.A.R.A. en A.V.R.O. groot zijn. nog grooter is die tusschen de censuur en het vrije woord. Hierop gaf wethouder de Miranda het woord aan den heer J. W". Lebon, die na mens de VA R A. 9prak. Spr. wees er op, dat de VA.RA. voor het bestaan van de controlecommissie, met haar programma's nooit in botsing met de strafwet was gekomen. Wij weten zelf wel, wat al en niet geschikt is om uit te zenden. Het toezicht is steeds repressief geweest; plotseling na zeven jaren, is een commissie -samengesteld, waarin geen enkele sociaal democraat zitting heeft. Het is ons, aldus spr., een raadsel, hoe een man als dr. De Visser van een dergelijke commissie voorzit, ter wil zijn. Spr. gaf een groot aantal voor beelden van de willekeurige handelwijze der commissie. Ieder woord, dat door de microfoon wordt gesproken, moet vooruit nan de radio-controle commissie bekend zijn Wij hebben in Nederland geen behoefte aan een dereelüke politieke dictatuur. Aanvanke lijk wilde de commissie geen overleg plegen met de V.A.R.A. Nu heeft de VA.RA. echter een uilnoodiging gekregen te kontan praten. De strijd zal echter niet beëindigd worden, vóór de dictatuur uit den aether is verdwe nen. Ook van burgerlijke zijde wordt de houding van de controle-commissie afge keurd en ook de A.V.R.O. schaart zich in deze kwestie aan de zijde van de V.A.R A. Wij zullen nooit vergeten, dat de V.A R A. allereerst de belangen van de arbeiders beweging moet steunen en dc controle-com missie maakt dit onmogelijk. De VA.RA. heeft aan de andere omroepverenigingen 'n uitnoodiging gezonden tot het gezamenlijk houden van een bespreking om paal en perk te stellen aan de conlrole-willekeur. De voorzitter la-s hierop een telegram van de Vil.O CVrijdenkers-Radio-Omroop) voor, met de mededeeling, dat deze zich geheel aan de zijde schaart van de V.A.R.A. Hierop was het woord aan den heer F. v. d. Walle, secretaris van het N.V.V. Uit voerig en in felle kleuren schilderde v. d. Walle hef gebeurde van jl. Zaterdag en de onbillijkheid van de radio-controle-commis sie om de uilzending van het congres te weigeren. Tenslotte heeft mr. Duys gesproken en gezegd dat censuur absoluut onmogelijk is in radio-zaken. Naar zijn meening is minis ter Reymer volkomen bevoegd geweest in le grijpen toen de controle-commissie de uit zending verbood. Met een slotwoord van den heer De Miranda werd de vergadering ge sloten. e BELASTINGBETALING OP POSTKANTOREN. De invoering van de postbetalingen in de steden heeft geheel aan de verwachtingen beantwoord, zoodat naar den thans be- staanden toestand het aantal betalingen van directe belastingen op de kantoren der posterijen tot drie millioen is gestegen. Het voornemen bestaat, dit instituut ver der uit te breiden tot alle gemeenten, res- sortee-rende onder de stedelijke belasting kantoren, waardoor naar schatting dit aan tal met nog ongeveer 250.000 betalingen zal t-oenemen. DE INVOERING VAN DE KUNZE-KNOR-REM BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zal binnenkort bij de Nederlandsche Spoorwegen de Kunze-Knor- beremming zoowel voor personen en elec- trische als goederentreinen worden inge voerd. In verband hiermede wordt op verschil lende plaatsen in ons land o.a. te Utrecht en Amersfoort door de Ned. Spoorwegen aan machinisten, leerling-machinisten, wa penmeesters en andere belanghebbenden onderricht in de behandeling van de Kunze- Knor-rem gegeven. Tot op heden is bij de Ned. Spoorwegen de Westinghouse-rem in gebruik. In Duitschland waar de Kunze-Knor-rem reeds lang in gebruik is, voldoet deze uit stekend. KASTEEL MIDDACHTEN. De „N. Rott. Crt." meldde dezer dagen, dat graaf Bentinck te Middachlen zijn be zitting zou verlaten om zich in Baden te vestigen. Naar graaf Vau Aldenberg Bentinck uit Amerongen thans aan het „Hbld." mee deelde,. is de familie Bentinck uit Middach- ten reeds zes a zeven maanden geleden naar Würtemberg vertrokken, waar zij het kasteel Gailsdorf bewoont. Wanneer zij naar Nederland terug zal keeren, valt niet te zeggen. In ieder geval is er geen sprake van, dat het kasteel Middachten zal wor den verkocht of slechts tijdelijk van bestem ming zal veranderen; het blijft eigendom van het geslacht Bentinck. o VERSPREIDE BERICHTEN. Prinses Juliana, zal Vrijdagmiddag 26 dezer te drie uur het monument, gewijd aan de nagedachtenis van Jan Ligthart en dat een plaats krijgt in het Zuiderpark te Den Haag, onthullen. Vice-admiraal L. J. Quant, comman dant der zeemacht te Den Helder, heeft het voornemen in het a.s. voorjaar den dienst met pensioen te verlaten. Bij Kon. best is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Nieuwleusen, D. L. Uyt den Bogaard, candidaat-notaris te Zwolle. Leidenaar9, die per trein naar de Resi dentie gaan. zullen binnen niet al te langen tijd opmerken dat het aspect van het Sta tionsplein aldaar veranderd wordt. Een oud gedeelte van hotel Terminus zal namelijk worden afgebroken, terwijl op die plaats een nieuw gebouw van 7 etages, geheel aanslui tend aan het bestaande hooge hoekgebouw, zal worden gezet. Eerste Kamer. Weer één van die korte vergaderingen, waardoor het begin van het parlementaire seizoen zich pleegt te kenmerken. Maar Een kleine bijzonderheid was er ditmaal toch wèl. In gewone omstandigheden doen „we" in deze vergadering niets anders, dan een paar commissies benoemen. Nu echter moest eerst behandeld worden een voorstel van de heeren Slingenberg en M e tl d e 1 s, om het aantal leden der Huis houdelijke Commissie le brengen van 3 op 5. Vanwaar dit voorstel? Wel zoo meen den deze beide heeren in de Commissie moet elke groote politieke partij een ver tegenwoordiger hebben en dan is 3 leden te weinig. Dus moeten het er 5 worden. En nog méér concreet het was daarbij de uitgesproken bedoeling, om een sociaal democraat in de Commissie benoemd te krij gen. en wel de heer Henri Polak. Eilaoi! De meerderheid der Kamer heelt van dit spelletje niet willen weten. Spelletje. Want is het niet lichtelijk ab surd, om de Huishoudelijke Commissie (die de bibliotheek controleert; administratief werk verricht: voordrachten doet voor de benoeming van personeel der Kamer) naar politieke verhoudingen te gaan samenstel len De heeren De Savornin Lokman (c.-'h.), V a li L ïfn itho t (ir.-k.) en A n e m a (a.r.) hefoben op die dwaasheid ge wezen. Moet hier mi ook al de politiek bij? vroegen zij. Als de Tweede Kamer met haar honderd leden aan een Huishoudelijke Com missie van 3 genoeg heeft, waarom moet de Eerste Kamer met vijftig leden er dan één van 5 hebben? Bovendien: er is geen enkele klacht over den arbeid der Commissie vernomen, en waarom dan nu plotseling een vermeerdering met 2 leden. Weet u waar de kneep eigenlijk zat? De heer Lobman zinspeelde er even op de Commissie heeft grooten invloed op de be noeming van de bedienden der Kamer, en u snapt, nu moet ook onder die bedien den gelet worden op allerlei politiek begin sel, er moet een socialistische bediende zijn, en een katholieke, en een vrij-gerelormeerde enzoovoorts. Daarom moeten alle politieke ridhtingen ook in de Commissie zélf zillen. Politiek is overal, Overal, m'n vrinden 't Is de vraag maar wie ze al. Wie ze niet kan vinden. Ja zei de heer Slingenberg, die het voorstel verdedigde de Eerste Kamer is nu eenmaal een politiek lichaam, dat uit politieke partijen beslaat, en daarom moeten we ook de commissies van de Kamer poli tiek samenstellen, zoodat de groote partijen er in vertegenwoordigd zijn. Dus een Huis houdelijke Commissie, in politieke parten verdeeld. Gelukkig De meerderheid'der Kamer wilde van de verpolitieking dezer dood-onschuidige commissie niet weten. Het voorstel werd met 27 legen 16 stemmen verworpen. Er vóór stemden de sociaal-democraten, de vrijzinnig-democraten, mitsgaders de heeren De Bruin (kath.) en Poll erna (c.-h In de Huishoudelijke Commissie zijn daarop (naast den voorzitter deT Kamer) ge kozen de heeren Van Lanschot (r.-k.) en Rink (lib Laatstgenoemde werd her benoemd; de heer Van Lanschot knram in de plaats van generaal Van Voorst tot Voorst, die geen herbenoeming wensohie. De gekozenen kregen respr. 28 en 29 stem men; op den sociaal-democraat Henri Polak werden telkens li stemmen uitge bracht. Overigens merkwaardig, dat men voor een commissie, die de „huishouding" der Kamer regelt, het eenige vrouwelijke lid voorbijgaat. Men zou zoo zeggen over huishouding gesproken! Maar „what's is a name?" vroeg de geéerde heer Shakespeare reeds In de Commissie voor de Stenografie •werden herbenoemd de heeren Haifmaas (r.-k.) Polak (s.-d.) en S 1 i n g e n- bcrg(v.d.). En: N'u gaan we Donderdagmorgen het als altijd interessante Adres van Antwoord op de Troonrede behandelen. Het wordt be paald een gedicht! Dat zult u wel zien als we er u morgen méér van vertellen. Be langrijker staatkundig proza dan dit Adres is niet denkbaar. HAGRXAAR. RECLAME. 8890 heeft zijn wereldnaam te danken aan zijn zeer bijzondere, duurzame werking. Immers, terwijl andere tandmiddelen slechts gedurende de weinige seconden van het mondreinigen hun werking uitoefenen; zuigt Odol zich bij het mondspoelen als het ware op de tanden en op de slijmhuid van den mond vast, en werkt nog urenlang, nadat men den mond gespoeld heeft, na. Door deze bijzondere eigenschap van Odol worden de tanden- verwoestende gistingsprocessen in den mond urenlang tegengewerkt en derhalve onderdrukt. Het echte mondwater Odol wordt alleen in dc bekende witte pat ent-flacons v erkocht De „N.R.Crt" (lib.) schrijft: „Minister dc Geer slaagt er jaarlijks in. van de millioenennota. deftig genoemd: de nota, betreffende den toestand van 's lands financien, iets eigens te maken. Hij weet, gelijk dat tegenwoordig gaarne wordt uitge drukt, sfeer te scheppen. Natuurlijk kan ook hij aan de opsomming van dorre cijferreek sen en vermelding van allerlei feiten en feitjes, die invloed geoefend hebben op de cijfers, niet ontkomen de millioenennota dient om van dit alles een overzicht te ge ven maar zoodra is de kans niet schoon, of minister De Geer laat den stijl van ambte lijke zakelijkheid varen en boeit u door tref fende beeldspraak en frissche vergelijkingen, die in staat zijn uw aandacht gespannpn te houden. Zoo is het ook dit jaar. Wij krij gen een aardige vergelijking tusschen fis cale inkomsten en welvaart, met daglicht en zon, waarbij zich analoge verschijnselen voordoen: „Het tijdstip van ondergang der zon is niet het tijdstip, waarop de duister nis intreedt Er is een periode van milde nawerking. Aldus is het ook, vooral onder een gedifferentieerd belastingstelsel als het onze, met de opbrengst van de middelen bij een dalende conjunctuur". En zo? genieten we evenzeer van een beeldspraak, waarbij „wolken" tenslotte in land, gelukkig nog maar „toekomslland" worden gemetamor foseerd. Dit deze beide voorbeeWen Hl'ihl reeds, ir welken toon de mü'ioenenno'a i» cpgp- sleld Zij slaat in mineur, zoo stuk dat do minister aan het slot met de ger.ïststóling komt- ,/le ondergefeektnde schrijft een en ander niet om moedeloosheid te prediken. Hiervan zal dunkt ons. in gemoede n:"T>and den minister kunnen verdenken. Wie Z'jn oor le luisteren legt en zijn oogen den kest geeft, zal zeker niet milder somber gestemd kunnen ziin dan minister Do Geer en be- grijpi'::. dat hij zijn uit epn reeks vin jaren bekende voorzichtigheid bij de samenstel ling van de hegrooling niet juist dit jaar b"ft prijsgegeven". Het blad besluit hiermee- „Onze totaal indruk is, dat de minister, schoon hij den teesland verre van rooskleurig inziet, hij de samenstelling van de begroeting toch niet van overdreven pessimisme blijk geeft. De Kamer zal er wel aan doen. de begroeting in alle onderdeden nauwkeurig na te gaan, of daarbij in elk opzteht naar versobering van het slaalshuishouden. waarvan de Troonrede sprak, is gestreefd." Het „Hbld." (lib.) schrijft - „Deze waardeering voor het werk van minister De Geer moet ons echter niet ver hinderen om te wijzen op enkele zwakke plekken in zijn beleid. De Troonrede deed ons verwachten, tdat in de millioenennota de „voortgezette versobering van 's Rijks dienst door reorganisatie lot uiting zou komen. In de millioenennota van de begroo- ting van 1928 had de regeering, waarvan minister De Geer toenmaals de leider was, zich als een der voornaamste programpun ten gesteld, het natuurlijk accres der uit gaven voor een zoo groot mogelijk doel door bezuiniging op te vangen, opdat het accres der middelen in "elijke mate tot verlichting van druk beschikbaar zou komen. Helaas bemerken wij hiervan in de millioenennota maar uiterst -weinig. Alle hoofdstukken ge ven een toeneming te zien. zoodat de vraag rijst in welke richfin- die versobering thans dan nog wel gezocht wordt. Is dit dan het resultaat van de „uiterste spankracht van wat reorganisatie leveren kan?" Het vorige jaar meenden wij de bespre king van de millioenennota der beernofing- 1930 uit den toon der Nota de veranderde positie van minister De Geer in bel nieuwe kabinet waar te kunnen nemen. Zou het zijn dat minister De Geer niet voldoende lezen zijn collega'9 is kunnen optreden, om hen tot voortgaande zuinigheid te nopen? Een ieder wist toch dat de wijziging in de wet np de financieele verhoudingen nieuwe las ten zou brengen?" Het „Vad" (lib.) schrijd: De zaak staat thans zoo. dat het duel tusschen de Geer en de S. D A. P. begint, d w.z. tusschen de voorzichtige financieele politiek en eene die zich om de gevolgen van niet strikt noodzakelijke uitgaven niet bekreunt. Mgn kan er zeker van zijn. dat bij de aanstaande Algemeene Beschouwingen over de Slaatsbegrooting dit duel het hooid- punt zat vormen van het debat. Ons goed, niets is beter dan dat het Nederlandsche volk vóór zoo duidelijk mogelijke keuze ge steld wordt En daarom meenen wij, dat thans aan de S.D.A.P de eisch mag gesteld worden, dat ze plan tegenover plan "telt. Aan mooie phrases hebben wij niets, en weinig dingen zijn zoo gemakkelijk als ver leidelijke redevoeringen te houden over wat wenschelijk is. Daarom kome de S.D.A.P. vóór December met eene nota, waar uit duidelijk zal blijken op welke wijze ze ia dezen tijd de benoodigde gelden voor haar wenschen meent te kunnen vinden. Helaas, onze stem zal wel die eens roependen in du woestijn zijn, en wij zullen het wel weer moeien doen met het shibboleth: Laat Indié weerloos, wat ook in dit opzicht demagogi sche uitspraak is, dat daardoor al heel wei nig zou worden uitgewonnen, want wij gaan daarmee geen ander geld uitgeven, dan jaar lijks reeds op de hegrooling werd gevraagd. De „Mstid." (R.K.) onderschrijft de op merking die hier en daar in de pers gemaakt is, dat minister De Geer nog zoo somber gestemd moge zijn, maar de groote massa hem niet zal gelooven, nu reeds zoo dikwijls zijn pessimistische voorstellingen met groole overschotten gelogenstraft zijn. „Maar dal zóó de stemming is, ligt waarlijk niet aan die ongeloovige Thomassen, maar aan den mi nister zelf," schrijft het blad. Het laat de vorigp begrootingen de revue passeeren en schrijft dan: Te verwonderen valt Het dus niet, dal er sceptisch tegen de ministerieele beschouwin gen en gegevens wordt aangekeken. En eer lijk gezegd: in die stemming hebben ook wij' er ons weder toe gezet deze nota te beoor- deelen vooral na de zwaar pessimistische geluiden uit de Troonrede. Dit voorop gezegd zijnde, gebiedt ons de eerlijkheid ie verklaren, dal voorzoover ons beoordeeling mogelijk is de huidige gestie van minister De Geer in de gegeven omstandigheden ons aannemelijk voorkomt De „Tijd" (R. K.) is vol Hoop op de toe komst. Voor „overmatige" Bezorgdheid kan o.i. nooit ernstig reden zijn; voor bezorgd heid zonder meer is er ook nu nog geen directe aanleiding; voor verzorging met voor uitzenden blik van cultureele belangen en industrieels scholing des te meer. Zonder feeststemming i9 er. meenen wij, nog plaats voor een blijmoedig optimism-'. Want achter de wolken schijnt nog steeds: de zon. „Een sprank Koop" vindt „De Volkskrant" in den passus, in de Millioenennota: „Naait het normaal accres der uitgaven zoo I zen wij staan bovendien de nieuwe uit gaven met name van socialen aard, welke, zooals te vorigen jare werd meegedeeld, in het voornemen liggen": Er is voor deze passage, dunkt ons, mar één uitlegging mogelijk. De nieuwe uitgaven van socialen aard kunnen niet slaan op bedrijfsraden en col lectieve arbeidsovereenkomsten, want hier bij is van uitgaven van eenige beteekenis geen sprake, en deze sociale maatregelen worden ook in de Troonrede van dit jaar weer genoemd. „Te vorigen jare" waren het de sociale verzekering en de werkloosheidsverzekering, die. tot voldoening van breede kringen, wer den aangekondigd. Bij deze maatregelen kan inderdaad van nieuwe uitgaven worden gesproken. Wij zijn dus geneigd aan te nemen, da'- onze vrees, juist zoo dringend noodzakelij»-' sociale herzieningen te zien weggevaagd door de crisisbenauwenis, onjuist is geweest De „Xed." (Cfir. Hist.) schrijft: Of de Bezuinigingscomrhissie niet wéder het bezorgde hoofd zal schudden over zult een optimistisch schatmeester, die re'-ent or> eene besparing van drie millioen en dan nog heenspringt over een te kort van twee mil lioen? Wij zijn er wel bang voor. Uitgesproken: P. Trouw, landbouwer en veehouder, Haarlemmermeer, Aalsmeerderweg 492. R.-c. mr. E. J. W. Top, cur. mr. jhr. L. U. B-enge rs Hora Siccama, Haarlem. D .G. Stofberg, fa. D. G. Stofberg, scheepsbouwer. Aalsmeer Oost. IL-c. mr- E. W. J. Top, cur mr. jhr. Rengers Hora Sicama. Haarlem. NIEUWE UITGAVEN. HANDEL EN KUNST. Door de N.V. Handelmaatschappij St-okvis en Zonen zijn eeü aantal artikelen, geschreven voor haar maandblad ..De n" dushrieele Gids", verzameld in een aardig boekje ..Handel en Kunst", dat ongetwij feld het lezen waard is. Plaatjes van schrijvers verluchten den tekst. 2-r3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10