De Nationale Vaandelgroet aan de Koningin. Scheffer's Kledingmagazijnen 7l*fc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 17 September 1930 Tweede Blad No. 211527 Bijna 20.000 deelnemers in den stoet. DE TROONREDE. Het oogenblik, w.iaro p IT. M. de Koningin de Troonrede voor leest, alvorens de gewone zitting van de Staten-Generaal te openen. Van links naar rechts: H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins' Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana. DUIZENDEN UIT DEN LANDE hebben gistermiddag op Huis ten Bosch te den Haag aan H.M. de Koningin een vaan- delgroet gebracht. Het delflé langs dc vorstelqke personen. H. M. de Koningin, H. M. Koningin-Moeder, Z. K. II. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana slaan de voorbijtrekkende groepen gade. Recht op de trappen het bloemstuk dat aan H. M. de Koningin werd aangeboden. TUSSCHEN HET VERKEER TE LONDEN beweegt zich op het oogenblik een auto van zeer merkwaardige vormen, genaamd de R. 100, welke gebouwd is door Sir Dennis Burney, die ook het groote luchtschip, de R. 100, construeerde. HET JAARLIJKSCHE SCHOUWSPEL OP HET BINNENHOF TE DEN HAAG. Na de troonrede te hebben uitgespro ken en de zitting der Staten-Generaal te hebben geopend, verlaat H.M. de Koninginde zaal om zich naar de Gouden Koets te begeven. De eerewacht presenteert het geweer. O Groote belangstelling voor de taptoe. Prinsjesdag had men uitgekozen voor den ationalen vaandelgroet te Den Haag aan 9. iL de Koningin, die bedoeld was als een ilgemeene hulde aan onze Vorstin ter ge- eenheid van haar 50sten verjaardag. Deze ieuze scheen niet slecht, omdat tienduizen- fen uit den lande op dien dag de Residentie bezoeken en reeds daarom groote belang- Selling kon worden verwacht, maar ook omdat de ruim 20.000 dames en heeren, die de huldebetuiging zouden deelnemen, "e te voren in de gelegenheid waren den Koninklijke stoet te aanschouwen op zijp van het Noordeinde naar het Binnenhof. Zoo begaven zich, eenigen tijd nadat de Koninklijke stoet aan het paleis Noordeinde teruggekeerd, duizenden naar het Malie- ïe'd, waar de opstelling met de vaandels faats had. Niet minder dan 414 vereenigingen en tonden namen aan de huldiging deel, te smen vertegenwoordigd door ongeveer 20 toizend personen, gekomen zijnde van Noord Zuid, van Oost en West. Ónder de corpo- ^ties waren 42 zang- en 21 muziekver ^nigingen. Voorop gingen de Harmonie der p V. Hollandsche Kunstzijde-Industrie uit Breda en „Sursum Corda" uit Vlaardingen. *aarna volgden de Kon. Ver. „Oranjebond" de Bond van Rotterdamsche Oranje- j^eenigingen „Voor Oranje en Vaderland". Verachter volgden 1500 zangers en zange- rpssen. Op een versierde auto reed ver- r°lgens een bloemstuk mede. dat H. M. zou Jwden aangeboden. Het bestond uit het ^erlandsche wapen, geflankeerd door een oranje en een rood-wit-blauwe vlag, op een veld van oranje-rozen staande, waarop tevens een boek met de jaartallen 18801930. Het wapen, de vlaggen en het boek waren van bloemen. De vertegenwoordigers der overige ver eenigingen marcheerden hierachter, inge deeld naar de verschillende provincies. Circa half drie zette de lange stoet zich in be weging om in een vlot tempo naar het Huis Ten Bosch op te marcheeren langs Kerkpad, Laan v. Nieuw-Oost-Indië. Bezuidenhout, Huis Ten Bosch. Langs den weg en ook langs de paden in het Bosch stonden dichte rijen toeschou wers. De politie had echter voor een ruime afzetting zorg gedragen zoodat de orde geen enkel oogenblik verstoord werd. De schier eindelooze stoet maakte, belicht door het vroolijke zonlicht tusschen het groen der bloemen een zeer schoon effect. Een aardige afwisseling vormden de honderden gymnasten in hun witte costuums, de vendel- zwaaiers in hun typische kleeding en de pad- vindsters in haar kleurige uniformen. Hoewel in flink marschtempo werd voort getrokken liep het reeds tegen half vijf voor de laatste groep bij het Paleis in Het Bosch arriveerde. „Pro Patria" uit Leiden en Utrechtsche „Weerbaarheid" posteerden zich bij wijze van eerewacht voor de vleugels van het paleis. Op het voorplein merkten wij den burgemeester op, die den stoet opwachtte. De bloemenhulde voor de Koningin werd op het bordes geplaatst. Toen begon de opstelling der deelnemers, die wel een 20.000 in getal bleken te zrjn. Het was 10 min. voor half 5 toen het slot van den stoet op het plein arriveerde. De heer Ter Hall had bg deze regeling ook de leiding. Vooraan stond het vaandel opgesteld van „Het Vaderland Getrouw" te Rjjswgk. Toen de Koninklijke Familie onder donde rend hoera op het bordes van het paleis had plaats genomen, werd door het koor van van alle aanwezigen het Wilhelmus gezongen, begeleid door 18 muziekkorpsen en onder leiding van den heer P. 11. Kwakernaat, oud-kapelmeester van het korps van het 6e reg. inf. te Breda. Hierna inspecteerde de Koningin de studenten-eerewacht en on derhield Zij zich eenigen tijd met de com- mandanten dier korpsen. De heer A. C. Venbeek, voorzitter van het comité, bood vervolgens H M. het 'bloem stuk aan, waarop door een 1300-tal dames en heeren het „Koninginnelied" wrerd ge zongen voor deze gelegenheid gedicht door den heer H. den Engelsman te Middelburg en getoonzet door den heer A. J. de Maare te Rotterdam. De laatste dirigeerde zelf. Vervolgens was het woord aan den heer G. Kruis uit Rotterdam, die liet zingen en zelf dirigeerde „Hulde aan H. M. de Ko ningin", woorden van Jdhanna Breevoort en muziek van den heer G. Kruis. Hier be geleidde de Vlaardingsche Harmonieveree- niging „Sursum Corda". De heer Kwakernaat besteeg daarna op nieuw den dirigenten stoel en leidde onder scheidene muzieknummers van de corpsen te zamen. Nadat eenigo Brabantsche vendel zwaai ers hun vaardigheid hadden getoond, kon het défilé beginnen. Even na 6 uur was het défilé geëindigd. De Koningin heeft toen allen leden van het Comité hartelijk dank gebracht en ver zocht dien dank over te brengen aan alle deelnemers en deelneemsters. H. M. zeide zeer getroffen te zijn door de groote deel neming en had dit huldebetoon, dat echt nationaal was geweest, op hoog en prijs ge- steld. Gisteravond werd op Plein 1813 de mili taire taptoe gehouden, waarvoor enorme belangstelling bestond. Het Plein was voor de grootste helft voor het publiek vrijgehouden, terwijl ook in de aangrenzende straten dichte rijen toeschou wers het militaire schouwspel volgden. Aan de taptoe namen deel het stafmuziek corps der Koninklijke Marine, de tamboers en pijpers van de afdeeling mariniers te Rotterdam, de Koninklijke Militaire Kapel van het regiment Grenadiers, de hoornbla zers van het regiment Jagers en de trom petters van het derde regiment Huzaren en tweede regiment Veldartillerie. De verlich ting van het donkere Plein geschiedde door middel van een vijftigtal fakkels, wat aan de geheele plechtigheid, aan den voet van het groote Onafhankelijkheidsmonument een fantastisch aanzicht gaf. De muzikale leiding van de taptoe be rustte bij den directeur van de Kon. Mil. Kapel en den kapelmeester van het stafmu ziekcorps der Kon. Marine. Te ongeveer halftien was de taptoe afge- loopen, waarna de marine-staf muziek en de tamboers en pijpers der marine uit Rotter dam afmarcheerden langs Plein 1813, Alexanderstraat en Parkstraat naar het station Hollandsche Spoor. De overige groe pen marcheerden met volle muziek en om stuwd door een onafzienbare menigte, onder leiding van den directeur der Kon. Mil. Kapel. kapt. Boer, langs Javastraat, Laan van Meerdervoort, Reinkenstraat, Swee- linckplein, Banstraat door de Groot Herto- ginnelaan voorbij het woonhuis van burge meester Patijn, langs den Ouden Soheve- ningscheweg en Laan Copes naar de A'lexanderkazerne, waar groepsgewijze werd ingerukt. In de Alexanderstraat is na afloop een hevig gedrang ontstaan. Er vormde zich een kluwen van menschen. waarin elke bewe ging onmogelijk bleek. Velen, vooral vrou wen en meisjes, kregen het te kwaad. Een tweetal meisjes geraakte bewusteloos. Zij werden na veel moeite in een aangrenzend j perceel binnengedragen. Ook in de richting van de Javastraat ont stond een ontzettend gedrang. Van alle kanten drong het publiek op om achter de muziek aan te loopen. Hierbij ontstond een geweldig tumult. Vrouwen en kinderen gilden en riepen om hulp. De duizenden, die door de afzetting zoo lang waren vastgehouden drongen echter meer en meer op. Eensklaps konden enkelen zich niet meer staande houden en vielen op den grond. De stroom was niet meer te stuiten en het re sultaat was een kluwen van menschen, die over elkaar heen rolden. Eindelijk kwam de massa tot staan, door dat tientallen burgers en militairen een phalanx gevormd hadden. Het bleek, dat velen lichte verwondingen hadden opgeloopen. Voor zoover nagegaan .kon worden was er echter niemand ernstig gekwetst. In alle richtingen verspreidde zich lang zamerhand de menigte, terwijl de trams let terlijk werden bestormd. Zeer velen gaven dan ook het wachten aan de halte's op, daar het niet mogelijk was een plaatsje te be machtigen. II. M. de Koningin-Moeder is gisteravond: nog te 6.53 uur per Staatsspoor naar Soest- dijk teruggekeerd, uitgeleid door Prins Hen drik. De Koningin-Moeder reisde weder in het salonrijtuig der spoorwegen, zou te Utrecht uit den trein gaan en verder per auto naar het paleis te Soestdijk rijden. Velen, die zich op het perron bevonden, juichten de Koningin-Moeder zeer harte lijk toe. Alvorens Den Haag te verlaten, heeft de Koningin-Moeder een bezoek gebracht ten huize in de Oranjestraat van mevr. De Beaufort, haar vroegere grootmeesteres, die sedert eenigen tijd lijdende is. RECLAME. zijn alleen gevestigd 8848 Haarlemmerstr. 149, Vischmarkt 18

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 5