71sïé Jaargang MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930 No. 21625 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel toot advertentiên uil Leióen en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gerestigd zijn. Voor alle andere advertentiSn 35 Cts. per regeL Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. Z 0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. 7ERZETTING VEEMARKT EN KAASMARKT Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter aLgemeene kennis, dat de Vee markt en de Kaasmarkt, welke zouden wor den gehouden op Vrijdag 3 October a.s., in rerband met de herdenking van Leiden's Ontzet, in plaats van op genoemden dag, rillen worden gehouden op Woensdag 1 October 1930. AUG. L. REIMERINGER, Wette lo. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 15 September 1930. 8721 S. LEMAN Mzn. t Gistermiddag is na een kortstondige onge steldheid te zijnen huize in den ouderdom ran 64 jaar plotseling overleden de heer Salomon Leman Mzn. De overledene was torten tijd vanwege den Economischen Bond lid van den Leidschen gemeenteraad, gedu rende 20 jaar lid van den kerkeTaad der Xed. Israëlietische Gemeente alhier en meer dere malen lid van het Kerkbestuur. Het stoffelijk overschot zal morgenochtend e halftwaalf op de Joodsche begraafplaats Ic Katwijk-Binnen worden ter aarde besteld. DE 3 OCTOBERFEESTEN EN OPKOMST VAN DIENST PLICHTIGEN. Een binnenkort te verwachten legerorder zal ^en ministerieele beschikking bevallen, waarbij bepaald wordt dat, in verband met de feestelijke herdenking van Leiden's Ont zet op 3 October a.s., de inlijving van de ingeschrevenen uit die gemeente, die bestemd zijn om op genoemden datum te worden inge lijfd, eerst op 6 October 1930 dient te ge schieden. In gelijken zin behoort te worden gehan- leid, ten aanzien van ingeschrevenen uit mdere gemeenten, die op 3 Octeber 1930 bij 't 4e R. I. zouden moeten worden ingelijfd. Voorts behoort de opkomst in werkelijken dienst van reeds ingelijfde dienstplichtigen, die te Leiden in het register van dienstplich tigen staan ingeschreven en die na het ver strijken van uitstel van eerste oefening of van vrijstelling van den dienstplicht of wel om een andere reden op 3 October 1930 zouden moeten opkomen, eerst op 6 October a.s plaats te hebben. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naaml. Vennootschap Beekman's Dames- en Heerenkleedinghandel, Steenschuur 2, Ko- revaarstraat, Leiden. Nieuwe Commissaris: G. W. J. Vintges, Rotterdam. Melkinrichting „De Hoop", Kerkstraat 16, Katwijk a. d. Rijn. Melkhandel. Wijziging handelsnaam thans: Zuivelfabriek „de Hoop' Wijziging uitgeoefend bedrijf: het bewerken en verkoopen van zuivelproducten. EXAMENS INSTRUMENTMAKERS- OPLEIDING. Voor het examen leerling-instrumentma ker zijn geslaagd: J. Corts, Amsterdam; E. de Jong, Gorredijk; J. de Jongh, Rotterdam; J W. Y. Heynis, Hazerswoude; C. de Lange. Leiden; C. C. Steinwegs, Wassenaar; L. M. Verbruggen, Amsterdam; W. J. Kroon. Am sterdam; H. Koster, Amsterdam Noord; D. C. Blazer. Haarlem; A. G. Lucassen. Den Haag; b. Streefland, Den Haag; J. Sivail, Haarlem. Afgewezen 7 c-andidaten. Geslaagd voor het examen gezel-instru mentmaker: N. de Vries, Den Haag A. C. Kriest, Amsterdam; W. Cores, Oostvoorne; L W. Groenewold, Apledoorn; P C. Set- kur, Apeldoorn. Afgewezen 3. Voor het examen meester-instrumenlma- slaagden G. D. Saeij9, Utrecht, en H. K. birkse, Arnhem. Voor het examen leerling-glasblazer: H. Verheyden, Eindhoven; C. E. Mooy, Deven- kr; W. F. Wijnobel, Leiden; W. van den berg Leiden. Af.gewzen '1 en voor het Examen gezel-glasblazer: J. W Gastel, Amsterdam. Als voorzitter der examencommissie -trad JP ir. R. Druoker en als secretaris dr. C. A. Grommel in GENOOTSCHAP „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX" De oud-leerlingen herdenken het 145-jarig bestaan. In den foyer van de Stadsgehoorzaal heb ben de oud-leerlingen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" Zaterdag avond het 145-jarig bestaan van het Genoot schap op feestelijke wijze herdacht. De bijeenkomst werd bijgewoond door den gemeentesecretaris, mr. dr. van Strijen en den wethouder van onderwijs, mr. Tepe, be nevens het bestuur en de leeraren van het Genootschap, die, terwijl allen staande het Mathesis-lied zongen, werden binnengeleid. De voorzitter, de heer O. Knottnerus sprak een kort woord ter inleiding van dezen jaar- lijkschen feestavond, waarin hij uiting gaf aan de verknochtheid der oud-leden aan het Genootschap, waaraan zij zooveel te danken hebben en zijn bewondering uitsprak voor de wijze, waarop het bestuur de soms schier onoverkomelijke moeilijkheden steeds weet te overwinnen. De vereeniging van oud-leerlingen, die 20 jaar geleden werd opgericht, heeft in dien tijd zooveel gedaan als het haar mogelijk was om aan het bij de oprichting gestelde doel te beantwoorden, o.a. door vestiging en instandhouding van een fonds tot steunver- leening aan het Genootschap, in het bijzon der ten behoeve van de bibliotheek. Spr. eindigde met den wensch, dat deze avond zou mogen bijdragen tot versterking van aller sympathie jegens hun geliefd Mathesis. Nadat nogmaals gezamenlijk het derde couplet van het Mathesis-lied was gezongen, was het officieele gedeelte afgeloopen en nam het amusement een aanvang. Dit werd verzorgd door de bekende voordrachtkunste naars, de familie Hofmann, den goochelaar Willy van Houten, een banjo- en hawaiian- band en een orkestje onder persoonlijke lei ding van den heer H. J. van Leeuwen. Het is moeilijk uit te maken wie hunner het leeuwenaandeel in het succes heeft be haald, maar zeker-is het, dat alle executan ten er volkomen' in slaagden de talrijke aan wezigen aangenaam en prettig bezig te houden en dat iedereen er aan het einde van den avond over eens was, dat het we derom een gezellige avond was geweest. Tot besluit werd natuurlijk een dansje ge maakt, dat jong en oud nog langen tijd bijeenhield. TENTOONSTELLING KLEI-ARBEID. Vanwege de Ned. Ver. „Schoonheid in opvoeding en onderwijs". Tn het gebouw Pieterskerkgracht 11 houdt de afdeel ine Leiden der Nederlandsche Ver eeniging „Schoonheid in Opvoeding en On derwijs". een kleine tentoonstelling van klei-arbeid, door leerlingen der lagere scho len ingezonden, naar aanleiding van oen prijsvraag, uitgeschreven door genoemde vereeniging. Het doe! der prijsvraag was. eens te on derzoeken of voor kleiarbeid bij de tenderen belangstelling bestond, wat door kinderen te dien opzichte kan worden bereikt en of ook door de scholen voldoende aandacht aan dit pogen zou worden geschonken Over wat dit laatste betreft, kan het be stuur tevreden, doch nog niet voldaan zijn. Slecht? elf scholen, dus te weinig toonden een werkelijke medewerking Door de medewerkende scholen werden ruim 250 leerlingen opgegeven, en dat hier van slechts 38 inzonden, bewijst dat de Vereeniging in de bevordering van dit ete- ment in het kinderleven een taak heeft ge vonden Do ingezonden werkjes, welke, wat kwa liteit betreft, verre de verwachting van kin derwerk overtreffen, zijn echter bijzonder de aandacht waard en munten vaak uit door een oorspronkelijke en juiste vormgeving, een vlot hegrio en goed waarnemen en een zekere natuurlijke vaardigheid, die het beste doet verwachten, indien de school zich hiervoor eens gaat interesseeren. Voor dien ligt het or> den weg der Ver eeniging hierin voor te gaan. en na deze aarzelende proefneming hooot zii het vol gend ia ar een uitgehreiden en grooten wed strijd te oreaniseeren Hieraan hoopt zij echter Ie laten vooraf gaan een bespreking met de kinderen en met de onderwijzers, waarbij terzake be voegden die wenken zullen geven, welke noodig blijken om tot een gunstig resultaat te voeren, van iets wat zoo zeer schoonheid brengt in het wereldje van hel kind. en den onderwijze- gelegenheid frCeft. zM nauw te taken aan dp z;el van den hem toever trouwde leerlin-g Woensdag 17 September des namiddags te 4 uur. zullen de kleine inzenders bijeen komen voor de uitdeeling der prijzen, een vijftiental waarbij zeer fraaie en toepasse lijke Wie hier achterblijft," begrijpt zijn lijd niet. en begrijpt niet, wal het kind noodig heeft. Zelfs deze kleine tentoonstelling kan hem de oogen openen, als zij willen „Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs", LEIDSCHE H. B. S.-VEREEN. „DE TREKVOGELS". Bovengenoemde vereeniging hield Zater dag in de bovenzalen van de „Harmonie" haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter opende den avond met de aanwe zigen hartelijk te verwelkomen en dankte de commissie van advies voor den grooten steun, die zij voor de vereeniging in het afgeloopen jaar was geweest. Nadat de ver schillende verslagen van den lslen secreta ris, den lsten penningmeester enz. en de reglementswijzigingen door de vergadering goedgekeurd waren, ging men over tot de verkiezing o.a van een nieuw bestuur Het bestuur voor het jaar 1930'31 werd als volgt samengesteld Cter. Flim, voorzitter, Alalas, 1ste pen ningmeester; mej. K. Rademaker, 2de pen ningmeesteres; L Kühler, 1ste secretaris, K. Verbeek, 2de secretaris, Haagweg 33. Hierna ging men over tot de rondvraag. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. PARKCONCERT. Donderdag 18 September zal het vierde concert, aangeboden door den Bond van Leidsohe Harmonie- en Fanfare-Gezelschap pen aan de gemeente Leiden, worden ge geven in het Plantsoen (vroeger „Musis Sacrum") door de harmoniekapel „Werk- mans Wilskracht", directeur de heer Ger. Dik. Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. „Sang Gaulois", marsch G. Allier 2. Les Dragons de Villars, Ouver ture A. MaLllard 3. Suite Ballet de l'Opéra ...Marion", Sam Vlessing 4. Wiener Blut, Wals Joh. Strauss 5. Jubileummarseh (met tamboers en bazuinen G. Dik Pauze. 6. Solonelle. OuvertureGa.br. Parès 7. Wiener Burger, WalsZierker 8. Dans Ie Jardin d'un Monastère. Intermezzo Caracleristique A. Ketèlby 9. Grande Fantaisie sur les motifs de l'opéra Luciedi Lammermoor, Donnizetti 10. Kolonel Vogel, Marsch (met tamboers en bazuinen) W. van Erp H.M. de Koningin en H.K.H Prinses Juiiana zijn in eenige hofauto's hedenmorgen op doorreis van het Loo naar Den Haag onze stad gepasseerd. De Wethouder van Financiën, de heer T S. Goslinga, is verhinderd Woensdag a.s. spreekuur te houden. Onze stadgenoot, de heer A. van der Laan verwierf het diploma met aanteekening vanwege den Alg Ned. Politiebond; de heer H. Lagerweij alhier behaalde het diploma. Heden bracht het Muziekcorps van de Dusseldorper tramconducteurs onder geleide van Rotterdamsche en Haagsche collega's een bezoek aan onze stad. Na verschillende gebouwen en kerken bezichtigd te hebben, vertrok het gezelschap per extra-tram naar Den Haag. De firma C. Th. Breebaart en Zoon, Mare 92. weike haar 45-jarig bestaan tege moet gaat de heer Breebaart Jr. is eerst sedert korten tijd in de zaak opgenomen heeft gemeend dit jubileum in een passende omgeving le moeten vieren. Zij droeg den heer A. T Kraan, architect te Oegstgeest op de plannen voor een algeheele in- en uitwen dige verbouwing te ontwerpen en was met de resultaten zoozeer ingenomen, dat zij onverwijld de firma Groenewegen met de ■uitvoering der werkzaamheden belastte. Na een persoonlijk onderzoek ter plaatse kunnen we ons die ingenomenheid van de beide firmanten zeer wel voorstellen. Het uiteindelijk resultaat toont ons een geheel gemoderniseerde zaak, waarvan alleen de goede naam van weleer aan het verleden herinnert. De onderpui is in moderne stijl opgetrokken met twee royale étalage-kasten, die door hun eigenaardige ligging tot bezich tiging dwingen. Ook inwendig is er veel veranderd, waar door de rijke sorteering fijne damesstoffen en manufacturen beter dan voorheen tot haar recht komt. Het geheel is een verbetering, waarmede we de firma Breebaart van harte kunnen gelukwenschen. In de omgeving van de Mare is een rijwiel onbeheerd gevonden. De politie ver strekt nadere inlichtingen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen Datum Volw. pers. Kinderen Totaal. Maandag 8 Sept. 26 26 Dinsdag 9 Sept. 33 1 34 WoeDsdag 10 Sept. 32 1 33 Donderdag 11 Sept. 35 1 36 Vrijdag 12 Sept. 34 1 35 Zaterdag 13 Sept. 29 1 30 Gisteravond gedroeg zekere P. A. P. uit Voorhout op de Hoogewoerd zich nogal luidruchtig, hetgeen een passeerenden recher cheur aanleiding gaf hem tot kalmte te manen P reageerde hierop door den recher cheur onverhoeds een klap op het oog te geven, waarop deze tot arrestatie wilde over gaan. P. verzette zich hier tegen uit alle macht, doch moest tenslotte het onderspit delven en weTd in bewaring gesteld. Even later ontstond plotseling in de koffie kamer van het Casino-theater een vecht partij, waarbij J. C L.. eveneens uit Voor hout, de hoofdschuldige was. Twee toevallig aanwezige rechercheurs trachtten hem te arresleeren, doch ook L. bood hardnekkigen tegenstand De gummistok moest er tenslotte aan te pas komen om den woesteling te over meesteren en hem naar het bureau te ge leiden. HET VLIEGTERREIN BIT DELFT. Er is overeenstemming verkregen. Door B. en W. van Rotterdam is aan den raad voorgesteld in beginsel te besluiten tot stichting en exploitatie, gemeenschappe lijk met de gemeente Den Haag, van een luchtvaart-terrein, bezuiden de gemeente Delft aan den nieuwen Rijksweg Den Haag Rotterdam, door middel van een op te rich ten N.V. Het resultaat van de onderhande lingen tusschen de gemeentebesturen van Den Haag en Rotterdam is, dat een overeen komst zal worden gesloten op de volgende punten: Beide partijen verleenen haar volle mede werking tot het zoo spoedig mogelijk in eigendom verkrijgen van het benoodigde terrein onder de gemeente Delft en tot het zoo spoedig mogelijk in exploitatie brengen van dit terrein als gemeenschappelijk vlieg veld. Met ingang van deze exploitatie zal die van het vliegveld Waalhaven ophouden. De aan leg, inrichting en exploitatie van het ge meenschappelijk vliegveld zal geschieden voor gezamenlijke rekening en wel door middel van een door beide partijen op te richten naamlooze vennootschap. TOEP VAN VLOTEN. Onthulling van het monument op zijn grai. Eergistermiddag halfdrie is op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen ie 's-Graven- hage het grafmonument ter nagedachtenis van den vlieger Joep van Vloten onthuld. Dit monument is vervaardigd door de Haagsche firma G. Keuzekamp en i9 uitge voerd in Silezisch marmer op graniet voet- si uk Het beslaat uit een steen van onge veer 2 M hoogte, waarop o.a. aan de boven zijde is aangebracht het portret van den vlieger, terwijl aan den onderkant een vrou wenfiguur voorkomt, welke een palmtak neerlegt. Op den steen staat: Joep van Vloten, de goede, de dapperp, de onvergetelijke. 11 Jan. 1897—8 Aug. 1929. Onder degenen, die zich in de wachtka mer verzameld hadden, waren de vertegen woordiger van den chef van den generalen staf. luitenant-kolonel Sillevis, en de majoor van het bureau voor luchtvaart bij den generalen staf. majoor Viehoff: voorts luite nant Ier zee 1ste klas Termijtele, de heer J. P. v. d. Dop, gep. officier-vlieger, en de verte gen woord'i ger van de firma Fokker, de heer Stephan. Nadat de stoet, bestaande uit een groot aantal belangstellenden, onder wie veie dames, die bloemen droegen, zich naar de laatste rustplaats had begeven, sprak in de eerste plaats de heer Stephan een woord van welkom tot de moeder van den betreur den vlieger, wiens levensloop hij herdacht en met wien hij 15 jaar geleden voor hef eerst in aanraking kwam. Spr. herdacht hem als den koenen jongeman, die er, bij den aanvang van zijn carrière, niet zoo gemakkelijk voorstond als vele ander m, doch die telkens nieuwe vrienden en nieuwe kringen, waarin hij waardeering vond. wist te kweeken. Hei is, zeide 9pr., vandaag juist 10 jaar geleden, dat Van Vloten zijn intrede deed in de vliegerswe reld bij de marine. De Fokkerfabrieken had den in ruime mate geprofiteerd van de ervaring, die hij daarbij had opgedaan. Spr. schelste ook zijn positie bij de Bataafsche, waar hij zeer op zijn plaats was. en zeide, dat zijn moed en plichtsbesef in langdurige herinnering zullen blijven. Daarna werd het monument onthuld. Vervolgens spraken nog de heer Wijnma len als vriend, de heer Van Slockum van Andel namens de oudere vrienden, majoor Viehoff en luitenant-kolonel Sillevis als ver tegenwoordigers van den generalen staf, waarna de heer Schiff namens de moeder een woord van dank sprak. BINNENLAND. Plechtige overdracht van het rectoraat der Leidsche Universiteit. (3e Blad.) De S.D.A.P. en het vlootplan; demon straties in Den Haag, Rotterdam en Am sterdam; rede van den Vara-veorzitter af gebroken op last der controle-commissie. (3e Blad.) Er is overeenstemming bereikt inzake de stichting van een vliegterrein hij Delft. (Binnenland, le Blad.) Een Haagsche advocaat is gearresteerd wegens verduistering van f. 20.000. (Ge mengd, 2e Blad Overval door gemaskerde bandieten te Mildert (Limburg); twee gewonden; een der vermoedelijke daders aangehonden. (Ge mengd, 2e Blad.) BUITENLAND. Rondom den Volkenbond. (Buitenland, le Blad.) De uitslag der Duitsche Rijksdagverkie zingen. (Buitenland, en Tel., le Blad.) Wil Engeland wijziging van de schuld regeling met Amerika? (Tel., le Blad.) Bloedige botsing te Warschau. (Buiten land, le Blad.) De vlucht van prof. Piccard is mislukt. (3e Blad). REGLEMENTEN EN DIENST VOORSCHRIFTEN RESERVE- OFFICIEREN. Bij niet-voldoening werkelijke dienst. De Inspecteur der Infanterie heeft aan do korpscommandanten een schrijven gezon den, waarin verzocht wordt, maatregelen le nemen, dat de reserve-officieren in het be zit zijn van alle bijgewerkte reglementen. In verband met legerorder 1930 No. 139 wordt erop gewezen, dat iedere reserve officier verplicht is, de hem verstrekte re giementen en voorschriften in goeden en bruikbaren staat te houden en daarin de hem mondeling of schriftelijk medegedeelde wijzigingen in behoorlijken, leesbaren vorm aan te brengen. Aan de res. officieren is tevens medege deeld, dat zij verplicht zijn de dienstcorres- pondentie, welke tot hen gericht wordt door of van vanwege den min. van Defensie, of door of vanwege een der militaire autoritei ten of troepencommandanten, zoo spoedig mogelijk en uiterlijk binnen veertien dagen na dageekening dier correspondentie te be antwoorden, met inachtneming van de voor het voeren van dienstcorrrespondentie vast gestelde regelen. De re9. officieren, die geen gevolg mochten hebben gegeven aan de door den M. v. D. gestelde bepalingen nopens het onderhouden van de voor de uitvoering van den dienst aan hen verstrekte benoodigdheden het bijhouden van reglementen en voorschriften hieronder begrepen alsmede nopens het voeren van dienstcorrespondenlie. kunnen voor ten hoogste twee maanden in werke lijken dienst worden geroepen. H. VAN HEEK f Zaterdagmorgen is, 53 jaren oud, overleden de heer Herman van Heek, lid van de firma Van Heek en Co. te Enschede. De overledene was vice-president-com- missaris van de N.V. Spinnerij „Ooster- veld" en van de Twentsche Overzee Trust Mij. te Enschede. VERSPREIDE BERICHTEN. De koningin-moeder zal 26 Sept. haar zomerverblijf ten paleize Soestdijk beëin digen. Naar wij vernemen zal zij. alvorens haaar paleis te Den Haag te betrekken, eerst een reis "naar het buitenland doen. „Hbld." Met ingang van 2 Oct. is aan den luit.- kol. M. Irish Stephenson, commandant 1ste reg onbered. artop verzoek eervol ontslag verleend; benoemd ing. 2 Oct. tot luit-kol. commandant 1ste reg. onbered. arl. majoor jhr. J. T. Ailing von Geusau van het lsle reg. veldart.-, bij den Generalen Staf tot luit.- kol. de majoors W. F. A. Hackstroh en P. W, Be9t, bieden van dien staf, resp. chef v. d,

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1