Volkomen juist amice AGENDA. BUITENLAND. de man die nog geen Chief Whip rookt heeft ze vast en zeker nog nooit geprobeerd VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! TELEGRAMMEN. SPORT. HEDEN: Fieterskerkgracht 11: Tentoonstelling klei- arbei l leerlingen lagere scholen. 3 uur nam. Sladsza&l (foyer): Ver. van Oud-leerlingen Genootschap M. S. G 7 3/4 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Ned. Leger des Hells: Samenkomsten ts 10 uur voorm. en halfvier en halfachl uur namiddag. Prinsen9tr. 74: Evangelisaliebijeenkomst te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 69): Sa menkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten des voorm. en des nam. te 7 uur. ..Zomerlust" Tuinconcert „Weitkmans Wilskracht". 8 uur nam. Rijswijk: Sluitingswedstrijden Wieler baan. 2 uur n.m. Haandag. Gebouw Concordia: Bokswedstrijd 815 Stadsgehoorzaal: Vergadering Leidsche Winkelweek. 8uur. Den Burcht: Ledenvergadering afd. Lei den Ver. voor Facultatieve Lijkverbranding, 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Sept. a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tele foon 552 De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur lot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Hovene Gréve, Kors, Seret en Simons. Te Oegslgeest wordl deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenhollz, tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, De Kempe- naerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht ge opend. i* DE ALGEMEENE TOESTAND. Redevoeringen en beslniten te Geneve. De Nederlandsche minister jhr. Beelaerls van Blokland heeft gistermorgen ter Volken bondsvergadering een groote rede gehouden. Na te hebben vastgelegd, dat men niet meer buiten den Volkenbond kan, waarbinnen ook Briand's memorandum zich beweegt zeide hij o.a.: De volken moeten leeren, dal zij een deel vormen van de internationale gemeenschap, terwijl zii moeten afleeren, in bekrompen naliuiialislisohen geest te denken. Deze ver andering is wel het moeilijkste op econo misch gebied. Hier heeft men juist in de periode na den wereldoorlog een st I ds toe- nemonde strooming naar bescherming waar genomen. Niets is volgens spr. nadeeliger geweest voor den Volkenbond dan deze lendenz. Daarom is een collectieve actie dringend noodzakelijk. Spr. releveerde in dit verband de diverse economische conferenties, die geen van alle resultaat opleverden, evenmin al de poli tieke conferenties, zondert men als eenig lichtpunt de Londensche ontwapeningscon ferentie uil. In het algemeen was de ont wapening echter ook geen slap verder geko men, en onze minister meende, dat hel hard tijd werd, dat er nu eens voortgang werd ge maakt. Ten slotte moot men er zich rekenschap van geven, dat ten gevolge van de steeds groeiende betrekkingen tusschen de stalen de oorlog meer en meer een ondoeltreffend middel is geworden om de nationale aspira ties te verwezenlijken. De oorlog heeft zulk een hevigen terugslag gehad op het econo misch leven van de natie9 en van de heele wereldgemeenschap, hij schokt dermate de internationale orde en ontketent zulke onbe rekenbare en onvoorziene krachten, dat geen staatsman, die dien naam waard is. de ver antwoordelijkheid er voor kan aanvaarden. Zoodra de volken begrijpen, dat de oorlog een dwaasheid is en dat hij niet kan leiden tot verwezenlijking der nationale aspiraties, zal deze vorm van dwaasheid alle aantrek kelijkheid verliezen, die hij nog zou kunnen uitoefenen. Spr. huldigde daarop Briand voor zijn moedig initiatief, waardoor de vraag hoe men moet komen tot een nauwer Europeesch verband in het middelpunt der belangstel ling is geplaatst, doch wat ook het resul taat der besprekingen moge zijn, men kan omspellen, dat noch de Volkenbond, noch de Europeesche Federatie zullen slagen, wanneer de geest der volken niet geleid wordt in meer internationale richting Spr. hoopte, dat in de tweede commissie de economische problemen bestudeerd zul len worden en dat middelen gevonden zullen worden om te beletten dat de wereld verder naar den afgrond glijdt. Op den huldigen dag handhaven enkele landen nog, ondanks alles liet vrijhandelssysteem, maar de teekenen ontbreken niet, dat ook zij zich in deze dwazen strijd zullen werpen, wanneer het protectionisme voortgaat te triomfeeren. Vooral hiertegen verhief onze minister zeer ernstig zijn stem. Verder is het woord gevoerd door den Belg liyraans, den Oostenrijker Schober en den Spanjaard Quinones de Leon Hymans achtte onze minister wal te pessimistisch, al erkende hij, dat de Volkenbond in veel had teleurgesteld Hij meende, dal econo misch en politiek wel wat bereikt was. Thans rust op de Volkenbondsvergadering de taak, de wereld er van te overtuigen, dat niet alleen de staatslieden geen oorloc wil len maar dat de oorlog een onmogelijkheid en een dwaasheid is geworden, die een alge- meene ruïne met zich zou sleepen. Hijmans wees erop, dat het Kellogpacl onvolledig is, RECLAME. 8557 CHIEF WHIP Y -.v 'i»V" A zoolang de volken niet de zekerheid heb ben, dal de verplichtingen zullen worden na geleefd. Hier kwam spr. terug op 'het protocol van 1924 door de noodzakelijkheid van sancties en contróle-maatregelen te bepleiten Daarom is het Kellogpact slechts als een eerste etappe te beschouwen, waarop hel internationale leven moet worden opgetrok ken. De Ooslenrijk9che bondskanselier Schober verklaarde, dal geen staat beter de betee- keni9 van de economische toenadering tus- sdhen de Europeesche staten kan beoordee- len dan Oostenrijk, dat vroeger deel uit maakte van een economische eenheid van tien 9taten, en dat door de versnippering van deze eenheid ihet meest heeft geleden. De economische eenheid kan langs twee wegen worden bereikt. Ten eerste door nauwere aaneensluiting van alle Europee sche staten en ten tweede door aaneenslui ting van de staten met gelijke belangen. De eerste methode zou volgens spr. veel te lang duren. Daarom is Oostenrijk besloten zich aan te sluiten bij de Oost-Europeesche sta len. Spr. meent evenwel, dat deze aaneen sluiting van speciale groepen van staten een zuiver economisch karakter moei be houden. Quinones de Leon bracht hulde aan Briand voor zijn initiatief. Hij herinnerde aan de nauwe banden, die tusschen Spanje en de staten van Latijnsch Amerika be slaan en die het bij de beoordeeling van het plan-Briand niet uit het oog mag verliezen. Tenslotte hield de Zuid-Afrikaansche pre mier Hertzog een warm pleidooi voor ont wapening. Gistermiddag zijn eenige besluiten geno men. Allereerst om de Eransche en Belgische troepen, welke in het Saargebied gelegerd waren ter bewaking van de spoorwegen, bin nen drie maanden terug te trekken. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, dr Curlius, sprak zijn voldoe ning uit over de getroffen oplossing. Hij 'herinnerde er evenwel aan, dat indertijd dr. Stresemann reeds geprotesteerd had tegen de thans in een aangenomen reso lutie geschapen mogelijkheid, om in nood gevallen Eransche troepen uit het aangren zende Fransche gebied te requiireeren. Briand verklaarde eveneens, dat hij volle dig instemt met de getroffen regeling en sprak de hoop uit. dat 'het nimmer noodig zal zijn vreemde troepen naar het Saar gebied te zenden. Scialoja brac'hl vervolgens rapport uit over de herziening van het statuut van het Haagsche Hof voor Internationale Justitie. De Raad besloot overeenkomstig hel rapport van de juristencommissie, bestaande uit Rasdevant (Frankrijk), Gaus (Duilsch- land) en Pilotti (Italië), het aantal rechters uit te breiden van 11 tot 15 en de salaris- en pensioenregeling te herzien De vertegenwoordiger van Cuba, Agnero y Bethancourt, wiens land zich verklaard had tegen de het vorige jaar besloten herziening van het statuut en daardoor had verhinderd, dat dit van kracht zou kunnen worden, stemde heden toe in de voorgestelde herzie ning. Door tussc'henkomsl van den Cubaan- schen vertegenwoordiger eischlen de La tijnsch -Ameri'kaansehe landen een betere vertegenwoordiging in het gerechtshof. De Raad besloot voorts de functie van Antonomes met betrekking lot de koloni satie van Grieksche vluchtelingen per 31 December 1930 op te heffen. Ten slotte besloot de Raad, na kennisne ming van het rapport van Marinkowitsch sovjet-Rusland uit te noodigen tot de voor genomen nieuwe opium-conferentie Op Calender zal drang worden geoefend om aan le blijven als voorzitter der scheids commissie van Opper-Sileziê. De Engelsche minister van builenlandsclie zaken, Henderson, heeft namens Nederland, Noorwegen, Zwitserland, Letland, Finland en Denemarken voorgesteld, dat de Volken bond een internationale regeling zal vast stellen, inzake de meestibegunstigingsclau- sule. Berder verlangde Henderson, dat de ont wapeningscommissie spoedig met haar werk zaamheden zou gereed komen en dat de wereldonhvapeningsconferenlie binnenkort zal worden bijeengeroepen. Naar verluidt, is inzake de ontwapening tusschen de Fransdhe en Engelsche delega ties overeenstemming bereikt, hierop neer komend, dat de in November aanvangende bijeenkomst van de Ontwapeningscommissie de voorbereidende 'werkzaamheden zal be ëindigen. en dat de plenaire zitting van den Volkenbond den Vplkenbondsraad voorstel len zal, de ontwapeningsconferentie in den herfst van het jaar 1931 bijeen te roepen. Van Fransche zijde worden geen 'bezwaren meer ingebracht tegen de vaststelling van den datum van de Wereldontwapeningscon ferentie. BELGIE. Baron Lemonnier f De eerste Kamer-ondervoorzitter, het liberale Kamerlid voor Brussel, is tenge volge van een beroerte in den ouderdom van 70 jaar overleden. Toen Brussel's burgemeester tijdens den oorlog door de Duitschers was gedeporteerd nam hij als wethouder diens functie over, om zelf ook daarop te worden gedepor teerd. DUITSCHLAND. Morgan verkiezingsdag. Morgen is het de groote dag der verkie zingen. De laatste troepen worden thans m het vuur gebracht. De Duitsche gedelegeerden te Geneve zullen te Loerrarht komen stemmen, zoo dat zij in één dag uit en thuis zijn. FRANKRIJK. Het einde der staking. De hervatting van den arbeid te Roubaix en Tourcoing is vastgesteld op Maandag, maar reeds gisteren zijn eenige duizenden textielarbeiders op hun werk verschenen. Voorloopig kunnen echter slechts 3000 ar beiders aan het werk gaan. De anderen moeten wachten tot het materiaal nage zien is en in bedrijf gesteld kan worden ZUID-SLA VIE. Een nieuwe partij. Er is een nieuwe royalistische partij tot stand gekomen. De nieuwe partij staat in nauwe verbinding met de regeering. IRAK. Bloedige botsing. Te Sulaiment in Irak heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen politie en Koerdische nationalisten De onlusten be gonnen met een manifestatie van twee dui zend Koerden tegen de op hel oogenblik in Irak plaats hebbende verkiezingen. De Koerden hadden revolvers en dolken bij zich en hadden de ingangen der regee- ringsgebouwen en andere lokalen bezet. Daar de politie, die de menigte met stokken trachtte uileen te jagen, niet sterk genoeg was, werd versterking van militairen ge vraagd, die tenslotte van de vuurwapenen gebruik moesten maken. Er ontstond een hevig vuurgevecht. Aan beide zijden vielen dertien dooden en 35 gewonden. Negen Koerdische nationalisten werden gearres teerd. CHINA. Nanking contra Peking. De regeering te Nanking heeft nog eens gewaarschuwd dat zij geen enkele maat regel van de z.g. Noordelijke regeering zal erkennen en deze als onwettig zal be schouwen. CANADA. Tegen de werkeloosheid. De nieuwe premier Bennett heeft giste ren in het parlement te Ottawa meege deeld, dat de regeering met de werkeloos- heidsvoorstellen zou beginnen en allereerst het voorstel zou behandelen om 20 millioon dollar uit te trekken voor publieke werken t*- algemeenen nutte. Daarna zal de her ziening van de invoerrechten, voorname lijk als afweermaatregel tegen de nieuwe Araerikaansche tariefwet, in behandeling komen. PERU. Onlnsten in de kopermijnen. Volgens berichten uit Lima is het in de kopermijnen van Cerro de Pasca tot onlus ten gekomen. De politie moesUvan de vuur wapenen gebruik maken lot herstel van de orde. Zes arbeiders werden gedood en vele anderen gewond. De opgewonden menigte viel ook een En- gelschen employé aan, die slechts met zeer groote moeite door de politie kon worden bevrijd. vonden rechercheurs een houten kist, waai in, naar door een deskundige werd vastgi steld 36 pond zuivere arsenicum was Het is nog niet aan het licht gebracht t het hier een noodlottige vergissing ot ee: misdaad betrelt. Intusschen werden uit een groot aanti plaatsen nieuwe gevallen van vergiftigir gemeld. In een weeshuis te New Ërighlc werden 15 kinderen, na het eten van bol 'bons, hen door een bezoeker geschonke: ziek. Ook te Sandbeach, Henley en Shrew burg is een aantal jeugdige personen na In elen der bonbons met vergiftigingsverscliijl seien in het ziekenhuis opgenomen. ERNSTIG DUIKERONGEVAL. PARIJS, 13 Sept. CV.D.) In de haven van Marseille lieell Vrijdag een ernslig duiker ongeluk plaats gehad. Vijf duikers waren in duikerpak in hel water gegaan om aan oen onderzeeboot herstellingen le verrichten. Plotseling gaven de duikers noodseinen. Of schoon de hulpmanschappen de mannen onmiddellijk ophaalden, waren twee van hen reeds gestikt De drie anderen werden bewusteloos boven water gebracht en in zorgwekkenden toestand naar liet zieken huis vervoerd. Men vreest voor hun leven. Omtrent de oorzaakvan het ongeval is nog niets bekend. MASSA-VERGIFTIGING. LONDEN, 13 Sept. (Ned. Tel Ag.) Naar uit Stoke on Trent gemeld wordl zijn in het graafschap Statfoid plotseling meer dan 50 personen meerendeels kinderen, na hel gebruik van suikergoed, mei vergifti gingsverschijnselen ziek geworden. De politie stelde een onderzoek in, waar bij bleek dal de zieken vergiftigde bonbon9, die door een fabriek in Burstem waren ver vaardigd hadden gegeten Een in deze fabriek ingesteld onderzoek leidde tol de sensationeele ontdekking, dat de bonbons in plaats van met suiker mei arsenicum waren bestrooid. Een zak met arsenicum, die door de fabriek als goede suiker was gekochl, werd in beslag genomen Bij verdere nasporingen in de fabrieken NOODLOTTIGE BRAND. ENID, (Oklahoma) 13 Sept. (Reuter) -B brand in een goederentrein op Rock Islat in de nabijheid van Kremlin zijn vijl |w sonen verbrand. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de afdeeling versche melkkoeien gil teren op de markt alhier te Leiden heerscf te vrijwel dezelfde stemming als de laatsl weken het geval was „stroef duur", oude prijzeu werden nog ruimschoots bi steed. De aanvoer bestond uit 131 stukj Met de varekoeien ging het vlugger en prijzen bijzonder hoog f. 220—375 p. etui Aangevoerd werden 251 stuks. Groote kalfvaarzen klein aanbod, redelijker bai del e-n ook al stijf in prijs. Graskalveren voor de fok goed verkoo| baar en ook biervoor zijn de prijzen h' te noemen f. 70120 p. stuk. Ook de andere gisteren gehouden mark ten hadden een onveranderd verloop. T Leeuwarden bestond de aanvoer van ka en melkvee uit 107 stuks. Handel goed e prijshoudend. Graskalveren niet gehce Zwolle alles op dezelfde noteering. Vette koeien op onze markt wat minde aangevoerd. 154 stuks. Te Leeuwarden C6 en te Zwolle was de totale aanvoer 69 stuks rundvee Algemeen was er sprake va een kleine teruggang in de prijzen. 1 hoofdzaak voor de 2de en 3de klasse kW lifceit. De kwantums vleesch die in de laa ste dagen van uit Denemarken ons lan wevden ingevoerd, waren zoo groot, dat de behoefte meer dan voorzien kon wordei Kalveren werden weinig aangeboden. Vo<| vette en nucbteve kalveren, waren dan o* bij vluggen handel de markten gisten ruim prijshoudend. Vette f. 1.20 1.60 p< K.G Nuchtere f 14—24 per stuk. De vavkensprvizen wel iets achterin! gaande. Leeuwarden en Zwolle groot a bod, prijzen iets minder. Fok- of mestva) kens ook gisteren op de markt alhier, ever als elders, trage handel en moeilijk in pi'tjj te handhaven. Voor mestvarkens werd hf steed f. 26—50. Biggen f. 13-22 P- stul Zouters 2830 cent per pond. 1452 schapen alhier. 900 te Leeuward' en te Zwolle 142 In alle soorten een goei vlotte vraag en de prijzen gingen nog wi wat omhoog Vette schapen f 37—45 Foj schanen f. 34—43 en vette lameren f. 30-' per stuk. VAN DER S, - VOETBAL. OM DEN TRIANONBEKER- Dinsdagavond te halfze? speelt de L S.V. op het Lugdunum-terreii) achte' J mona een wedstrijd om den Triannnbc ei tegen het 6de R V.A. De wedstrijd w opgeluisterd door muziek. Ml

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2