Slste NIEUW FEUILLETON. Jaargang DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 No. 21622 1830 - 1930 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. DE EERSTE ASPHALTWEG IN LEIDEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel toot adxertentién uil Leiden en plaatsen waar agentschappen Tan ons Blad geTestigd zijn Voor alle andere alvertentién 35 Cis. per regeL Kleine AdTertentién uitsluitend bij Tooniitbetaüng Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden Tan 30. Incasso volgens postrecht Voor eTentueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Morden, beginnen wij, ter herinnering in den „Tiendaagsahen Veldtocht" met de ïblicatie van een Dagboek van den Leid- èen oud-jager K. Boon. getiteld ,*De vrij- illige Jagers der Leidsohe Hoogeschool in 80 en 1831". Hierin worden dë wederwaardigheden schreven, die in het bijzonder de Leidsche lidenten vóór en tijdens hun omzwervingen i België gedurende 10 maanden onder inden, waarheidsgetrouw neergeschreven or een hunner. Deze veelzijdige lotgevallen van een row geleden, zullen het nageslacht onge- ijfeld belang inboezemen. DE DIRECTIE. CONSERVATORSBENOEMING. Bij beschikking van den minister van nderwijs, K. en W. is benoemd tot con- irvator bij de bibliotheek aan de Rijksuni- ;rsiteit alhier prof. dr. H. P. Blok, thans jdelijk a'ls zoodanig werkzaam. INTHULLING GEDENKSTEEN J. SCHAAP Hzn. Een indrukwekkende plechtigheid. Föto Bleuzé. AAP oen Strijqer voor hct Christelijk Dhoerwijs J SCHAAP Hzn. ÏT 2 OCT. 1868 II OCT 1823 ui LtVEri Directeur oer Chr_. Kweekschool VOOR ÖtlOERWIJZERS TC LCIDEH. I Zijp Leerlihgeii cn Vriehocii v -L- Al GU1G IK 80K in een DAL OER SCHADUW.OES D000S. IKjZOU GCCtl KWAAD VREEZCH. wAfiT Gij zijt met mij. PS. 23 4 Op de begraaftplaats 'bij het Groene Kerkje tegslgeest had gistermiddag te drie uur korte, maar indrukwekkende plechtig- 3 plaats. Gelijk bekend overleed op 11 er 1929 in den ouderdom van ruim 61 de iheer J. Schaap Hzn., oud-directeur de Chr. Kweekschool voor onderwijzers onderwijzeressen alhier. Qnder voorzitterschap van den heer C. heeft zich toen uit de leerlingen en leerlingen een commissie gevormd ten fde door het plaatsen van een grafsteen nagedachtenis van den overledene le p tegenwoordigheid van de weduwe en toüieleden heeft gistermiddag de plechtige bracht van dezen steen plaats gehad, 'der de vele belangstellenden bemerkten nf>g den heer J. de Lange, oud-wethouder 'r gemeente, terwijl prof. dr. F. M. Th. als vertegenwoordiger van de openbare toaal en bibliotheek „Reuvens" cle plec'h- pd bijwoonde. Nadat allen zich rondom ?raf hadden geschaard voerde de heer Wizée aJs voorzitter van het comité het N- Spr. wees er, hoe gedrongen door Erlangen den overledene na zijn heen- nog de laatste eer te bewijzen zich uit 'ingen en oud-leerlingen een comité had tomd. Hoewel de heer Mizée een 15-tal onder leiding van den overledene had 'fct en hem dus door en door kende, was joor hem toch zeer moeilijk de groote asten van wijlen den heer Schaap te schetsen, daar spr. niet getogen was uit een on'derwijzersgeslacht en niet meer m dienst van het onderwijs is. Tijdens zijn leven is de overledene, aldus de heer Mizée, door velen verkeerd begre pen. Hoewel ook spr. wel eens met wijlen den heer Schaap van meening verschilde, was toch tusschen hen een groote weder- zijdsche waardeering en sympathie ont staan. 'Hierna draagt spr. dan den wit marmeren steen aan de familie over In den steen staat gebeiteld: „Aan den strijder voor het Christelijk Onderwijs J. Schaap Hzn., 2 Oct. 1868 11 Oct. 1929, in leven Directeur der Chr. Kweekschool voor Onderwijzers te Leiden. Zijn leerlingen en vrienden. Al ging ik ook in een dal der schaduwen des doods zou ik geen kwaad vreezen; want Gij zijt met^mij. Psalm 23 4". Namens het doofstommen-instituut „Ef- fatha" le Yoorburg dankte de heer Ohris- tiaanse voor den steen en de groote mede werking, welke de vereeniging van wijlen den heer Schaap heeft mogen ondervinden. Nadat een zoon van den overledene de contribuanten bedankt 'had voor hun 'bij dragen en den heer Mizée voor de sympa thieke wijze waarop hij de aangelegenheid met de familie had geregeld, behoorde deze plechtigheid tot het verleden. L. S. C. Er hebben zich gisteren in eerste instan tie 9S nieuwe leden aangemeld voor het Leidsch Studentencorps, als volgt over de verschillende faculteiten verdeeld: rechten 69 (v. j. 73); geneeskunde 19 (33); rechten en letteren 3 (10); letteren en wijsbegeerte 1 (5); wis- en natuurkunde 5 (2), godgeleerd heid 1 (2). Het vorige jaar lieten zich op den eersten dag dus 125 nieuwe leden inschrij ven, hetgeen een aantal was, dat sedert 21 jaar niet was bereikt. HEISTELLING OMGEVALLEN. Hedenmorgen omstreeks half twaalf is een heistelling van de firma gebrs. Z. alhier, tengevolge van het breken van een z.g. „kikker", omgevallen en met een geweldi gen slag terecht gekomen op het dak van het perceel Kort Galgewater 9, toebehoo- rende aan de weduwe D. Het ongeval geschiedde terwijl de hei machine in rust was en men bezig was de zolderschuit, waarop de stelling met staal draden stond geschoord, te verleggen. Bij onderzoek bleek, dat de ijzeren kikker, waar aan de draad was bevestigd, een inwendi- gen breuk/vertoonde. Zoowel de daklijst als de stelling werd vrij ernstig beschadigd, ter wijl tal van dakpannen het moesten ont gelden. Het ongeval is nog betrekkelijk goed afge- loopen. Ware de slag niet opgevangen door het dak en de stelling op de straat terecht gekomen, dan waren de gevolgen waar schijnlijk ernstiger geweest, daar zich ter plaatse juist een paard en wagen bevond. o De heeren J. van Dorp en W. L. van Dinien alhier zijn geslaagd voor het diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Poli tiebond. De Winkelweek-commissie 1930 der Leidsche Middenstands-vereenigingen heeft een circulaire verspreid, waarin zij bezitters van transport-voertuigen als auto's, fietsen, enz. opwekt tot deelneming aan de reclame- optochten, welke gedurende de winkelweek van 24 September tot 5 October zullen wor den gehouden. Er is gisteren in onze rubriek „Op den dag van heden...." een fout geslopen, die wij gaarne even herstellen. De vierde Engel- sclie oorlog is namelijk uitgebroken in 1780 en niet in 1870, gelijk abusievelijk vermeld stond. Bij de politie zijn inlichtingen te be vragen omtrent een koe, welke op den Rijnsburgerveg en twee kalveren, welke in d<? Mauritsstraat zwervende werden aange troffen. Gistermorgen le circa half twaalf is de schilder H\ v. d. B., wonende aan den Vrou- wenweg te Zoelerwoude, bij het verven van de trambrug aan de Vliet in aanraking ge komen met een hoogspanningsdraad. Hij werd van een 6 meter tiooge ladder geslin gerd en kwam op de trambaan terecht. De Eerste Hulpdienst vervoerde hem via hel Academisch naar hel Elizabeths zieken huis, waar bleek, dat hij vrij ernstige inwen dige kneuzingen had bekomen. Gistermiddag arriveerden aan 'het Station alhier, met den gewonen Staats- spoorlrrin, die te 13.31 uit Utrecht aan- koml. Hongaarsohe kinderen uit Boedapest. Sommige kinderen zullen ongeveer een jaaT in Holland blijven. Op 10 September 1930 stonden 618 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven, tegen 228 op 10 Septembr 1929. KONINKLIJK BEZOEK AAN BRUMMEN. Ter gelegenheid van de Landbouw tentoonstelling. Gistermiddag heeft de Koninklqke 'amilie een bezoek aan Brummen gebracht. Precies half d^ie arriveerden de Hooge Gasten met gevolg in auto's op het terrein. Hartelijk werd zij toegejuicht. Voor den ingang van het terrein waren H.M., en H.K.H. welkom geheeten door H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum, burgemeester van Brummen, en J. W. G. H. baron van Svtzema, voorzitter van de afdeedng Brum men van de Geldersch Overijsselsche Mij. van Landbouw, waarna de verdere bestuurs leden werden voorgesteld. H.M. werd rond geleid door baron van Sytzema en 'Prinses Juliana door den vice-voorzitter der afdee- ling, den heer J. F. Massink. Verscheidene leden der commissie dienden den hoogen bezoeksters van inlichtingen. De hooge be zoeksters brachten een half uur op het tentoonstellingsterrein door en toonden veel belangstelling, zegt de N. R. Crt. De Koningin was bijzonder ingenomen met hetgeen de landbouwbevolking had tentoon gesteld. Tegen drie uur arriveerden de hooge bezoeksters op het terrein voor het concours hippique, waar de volle tribunes op enthou siaste wijze blijk gaven van erkentelijkheid voor het hooge bezoek. De muziekvereeniging de Eendracht van Leuvenheim speelde het Wilhelmus. Dochtertjes van den burge meester en van den heer J. van Vuuren boden bloemen aan. Nadat de Koninklijke bezoeksters op de eeretribune hadden plaats genomen, werd een défilé gehouden, waarbij tal van prach tigs paarden en hoornvee werden voorgeleid. De muziekvereeniging de Eendracht ver leende haar medewerking. Vervolgens werd een parade gehouden door de landelijke rjjvereenigingen onder leiding van den in structeur, den heer W. Slob. H.M. en II.K.H. werden voorgelicht door den voor zitter van het comité, jhr. H. W. M. Coe- hoorn van Sminia. Groote belangstelling had de demonstratie van een sectie van het korps rijdende artillerie. Tenslotte werden 25 saluutschoten gelost. Daarna volgde een springconcours. Verscheidene commissie-leden en instruc teurs van landelijke rijvereenigingen werden aan H.M. voorgesteld, zoo ook de comman dant en bevelvoerend officier van het korps rijdende artillerie. Tegen half zeven vertrokken de hooge gasten van het terrein. OVEREENKOMST MET DE N.V. KON. PAKETVAART MIJ. Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende machtiging tot het aan gaan van een overeenkomst met de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschappij, ge vestigd te Amsterdam, betreffende het onder houden van scheepvaartverbindingen in Nederlandsch-Indië gedurende de jaren 1931 lol. en met 1945. Blijkens de memorie van toelichting heeft de vraag, of de contractueele verhouding voor 1930 op andere leest zal zijn te schoeien dan de bestaande, een onderwerp van nadere overweging en onderhandeling met genoemde vennootschap uitgemaakt. In October 1926 stelde de Indische regee ring een commissie in, welke in 1928 met haar rapport gereed kwam en aanbeval de contractueele verhouding van de regeering tot de maatschappij voort te zetten, mits in sommige opzichten gunstiger voorwaarden zouden worden bedongen dan die thans gelden. De minister van Koloniën kan zich met de conclusie vereenigen en is van oordeel, dat de onderhandelingen, die met de Maat schappij zijn gevoerd op tie door de com missie aangegeven grondslagen, tot een alles zins aannemelijk resultaat hebben geleid. Wat het vervoer van landsreizigers, goe deren enz. betreft is een tarief overeen gekomen, dat voor het land een zeer aan zienlijke besparing zal opleveren, vergeleken bij het bestaan en dat bovendien de voor keur verdient door grooter soepelheid. Wat het toezicht op de gestie der Mij. betreft zijn de tot dusver te dezer zake geldende voorschriften aangevuld met en ten deele vervangen door andere, waarvan een meer effectieve controle ten bate van handel en verkeer kan worden verwacht. Het toezicht op de door particulieren te betalen tarieven voor overtocht en vervoer van goederen is gehandhaafddaarnaast wordt een adviseerend college, Zeevervoers- raad te noemen, ingesteld. De minister ver wacht hiervan een nuttige werking in tweeër lei opzicht: eenerzijds zal daarvan zoo noodig een preventieve werking tegen mogelijk te hoog opvoeren van de tarieven uitgaan, anderzijds zullen ongemotiveerde klachten openlijk kunnen worden ontzenuwd. BINNENLAND. Jaarvergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw (3e Blad). Overzicht der arbeidsgeschillen in 1929 (Binnenland, le Blad). Ernstige vechtpartijen te Rotterdam met Dnitsche zeelieden (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Het presidium der Volkenbondsvergadering en do zes commissies (Buitenl., le Blad). De deelnemers aan de Ronde-tafel-confe rentie te Londen (Buitenl., le Blad). Een spoor der Franklin-expeditie ontdekt (Tel. le Blad). HET CONGRES DER S.D.A.P. Controle op de radio-redevoeringen. Hel secretariaat van de V.A.R.A. deelt aan „het Volk" mede, dat de Radio-controle commissie inzage verzocht heeft van de redevoeringen, die op het Demonstratieve Congres van de moderne arbeidersbeweging van aanstaanden Zaterdag zullen worden uitgesproken. Naar aanleiding hiervan heeft het Vara- bestuur aan de Controle-Commissie een tele gram verzonden, waarin wordt meegedeeld, dat de besturen van het N.V.V. en de S.D.A.P., zoowel als de sprekers afzonderlijk principieel bezwaar hebben zich aan den eisch tot voorafgaand overleggen van den tekst der redevoeringen te onderwerpen. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer vergadert op a.s. Dinsdagmiddag te halfvier. Aan de orde is de aanbieding der Rftks- grooting voor 1931 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Foto Bleuzé. ARBEIDSGESCHILLEN IN iq2q. j 214 conflicten - 964.000 verloren werkdagen In 1929 zijn 214 arbeidsgeschillen voor gekomen, waarbij 1274 ondernemingen en 19.500 werknemers rechtstreeks betrokken waren. Hierdoor gingen 964.000 werkdagen verloren. Aan het betrekkelijk groote verlies aan arbeidsdagen in 1929 hadden vooral de land bouwbedrijven deelniet minder dan 534.000 dagen gingen hier verloren, waarvan 532.000 bij het conflict in het Groninger Oldambt. Daarentegen is in de nijverheidsbedrijven .de stakingsbeweging over het geheel min- deT omvangrijk geweest dan in vroegerp jaren, in deze bedrijven werden in 1929 slechts 335.000 arbeidsdagen verloren, tegen 625.000 in 1928 Opvallend was verder, dat meer dan in het voorafgaande jaar, de actie der arbeiders in 1929 op loonsverhooging was gericht; beliep het aantal personen, be trokken in geschillen, waarbij loonsverhoo ging werd geëischt, in 1928 55 pCt. van het totaal, in 1929 was dit percentage tot 73 gestegen, zegt het „Vad." Behalve het conflict van landarbeiders in Groningen, moeten als min of meer belang rijke geschillen nog afzonderlijk genoemd: de staking in het houtbedrijf te Zaandam (verlies van 133000 arbeidsdagen), de sta king aan de cokesfabriek te Sluiskil (40.500 arbeidsdagen), de solidariteitsstaking in het stuwadoorsbedrijf te Zaandam (37.000 dagen) en verder de stakingen aan de zink wit fabriek te Maastricht (30.000 da gen) en aan een bontweverij te Hengelo (O.) (25.000). Minder omvangrijk, doch ook be langrijk, waren geschillen in de haringvis- se her ij, de kartnnfabricage, de kalkzand- steeninduslrie. het veënbedrijf en aan een stijfsel- en glucosefabriek. Bij alle genoemde geschillen tezamen gingen 851.500 arbeids dagen van de 939.000 verloren. Wat den uit slag der geschillen betreft, zag 88 pCt. der betrokken werknemers hun eischen geheel of gedeeltelijk ingewilligd, tegen 82 pCt. in 1928. Van de geschillen, waarbij geen enkele organisatie was betrokken, werd in 1929 geen enkel geheel ten gunste der arbeiders opgelost. Nu de eenige jaren geleden genomen proeven tot asphalteering van de Pelikaan straat en het Noordeinde vrijwel tot een mislukking hebben geleid, zal onze stad toch binnen enkele dagen haar eersten heuschen asphaltweg bezitten. In het bij zonder zal de openstelling van dien weg een reden tot blijdschap zijn voor de be woners van den Rijnsburgersingel, voor wie dit tijdstip de afsluiting zal zijn van een periode van voortdurende onbegaanbaar heid en geroezemoes van ratelende hei machines vlak voor hun deuren. De uitvoering der werkzaamheden werd voor de somma van circa f. 17.000 opge dragen aan de N.V. Bitumen weg te Utrecht dezelfde maatschappij, die den Maresingel van een Goudelite-wegdek voorzag, in Amsterdam bijna alle geasphalteerde stra ten aanlegde en kort geleden ook den nieu wen rijksweg RijswijkDelft onder handen nam. Nadat het stamriool was gelegd, werd door Gemeentewerken het profiel van den rijweg verbreed van 4 meter tot een nor maal-profiel van 8 M. 30 benevens 2 M. 70 voor trottoirbreedte. Het ligt in de bedoe ling op den duur alle Singels op die breedte te brengen. In April 1931 gaat men verder met den Maresingel en aan het einde van dat jaar hoopt men tot aan de Zijlpoort te zijn genaderd. Plannen voor asphalteering van Stations weg en Breestraat zijn in vergevorderden staat van voorbereiding. In tegenstelling met vorige systemen, wordt bij bet bier toegepaste tz.g. „zand- ol inker asphalt" te werk gegaan volgens een warm procédé. Ir. Dc Loof, die de leiding beeft bij de uitvoering der werkzaamheden, was zoo vriendelijk er ons het een en ander over te willen mededeelen. Op 11 Augustus j.l. werd begonnen met het leggen van een puin fundeering ter diktr van 25 c.M., waar op de z.g.n. binder- of tussohcnlaag wordt aangebracht. Deze vier centimeter dikke laag, bestaande uit een mengsel van steen slag, zand en asphalt wordt bij de tempe ratuur van 280 k 300 graden Fahrenheit per auto uit Delft naar hier aangevoerd en gestort. De specie wordt door een 7 k 8 tons wals zoo glad mogelijk ingewalst, waarna ten slotte, eveneens warm, de dek- of sheet-laag wordt aangebracht. Deze laag ter dikte van 3 c.M. bestaat uit een mengsel van vuil verbrandingsslakken. duinzand, cement of vulstof en asphalt. Op onze foto ziet men den weg kant en klaar. Ir. De Loof ver zekerde ons, dat dit wegdek zelfs bij regen' val, niet het minste slipgevaar oplevert, mits het behoorlijk wordt onderhouden. Met het oog hierop, zijn ook de bochten v-erkant" gelegd, d.w.z. dat de buiten bocht hooger ligt dan de binnenzijde. Een bijzonderheid is ook nog, dat het asphaltdpk niet doorloopt tot den trottoir band, maar door twee rijen granietkeien, die als afwateringskanaal dienst doen, daarvan is gescheiden. Dit voorkomt het veelvuldig voorkomend rotten aan de kanten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1