p Jaargang WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1930 No. 21621 nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. DE GROOTE HAVENBRUG. OP DEN DAG VAN HEDEN... BURGERL STAND v. LEIDEN Het voornaamste Nieuws van heden. DIAMANTEN HUWELIJK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel toot odTertentiSn uit Leiden en plaatsen waar ijentschappea ran ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere sdvertentiën 35 Cts. pet regel Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2 35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco pet post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 JODEN van vabkens en maken van een mestput. Burgemeester en Wethouders van Leiden engen ter openbare kennis, dat op Maan- 15 September o s. des namiddags te sur, in het Gemeentehuis (Rapenburg 12) tgenheid zal worden gegeven om bezwa- j ;d te brengen tegen het houden van var- is en het maken van een mestput op een Kin in den Pesthuispolder, kadastraal be ad Gemeente Leiden, Sectie P. Nr. 276, artoe vergunning is aangevraagd door Peters. Be betrekkelijke stukken liggen in het aeentehuis ter inzage. AUG. L. RE1MERINGER, Weth. Lo.-Burgemecster. VAN STRIJEN. Secretaris, eden, 10 September 1930. 8351 LEENING DER GEMEENTE LEIDEN. drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden togen ter openbare kennis, dat H. van »d, te Leiden, een verzoek heeft inge- snd ter bekoming van verlof voor den ver- op van alcoholvrijen drank, voor gebruik plaatse van verkoop in het perceel Dict ie; 7 alhier. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Lo.-Burgemees'.er. VAN STRIJEN, Secretaris, iiden, 10 September 1930. OPNIEUW DRIE PSYCHOPATHEN ONTSNAPT. Nauwelijks is de eene ontvluchte psycho ot na een te Uden (N.-Br.) gepleegde in- iak aangehouden en naar hier terugge- icht of drie anderen iTekken er weer tus- wn uit. Gisteravond zijn de 24-jarige G. J. Bree uit Amsterdam, de 21-jarige D. la'man uit Zutphen en de 39-jarige D. heepstra uit het asyl ontsnapt. De eerste 3 dit drietal ondernam reeds eerder met ledig succes een wegloop-poging. De politie t een onderzoek naar de voortvluch- ?n in. Weldenkende menschen vragen zich af. lang men het nu nog zal gedoogen, dat ividuen, waarvan bewezen is. dat zij niet fiigen voor de gemeenschap, daarop des- :<ianks vrijwel ongehinderd worden los- hten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: G. Ilillenaar v.h D. van Lith, Pape- *cht 18, Leiden. Timmerman en aan- smer. De inschrijving opengesteld. Zooals te verwachten was, is de inschrij ving op f. 2.000.000 nom. 4 pCt. Obl. ten laste dezer gemeente opengesteld bij de kan toren van de N.V. Ned Indische Handels-^ bank en de N.V Incasso-bank te Amster-" dam, Rotterdam en 's-Gravenhage en te Leiden ten kantore van den Gemeente-Ont vanger tot 15 September 1930, 96 pCt. Betaling op 1 October 1930. De leening is aflosbaar van 1931 af. uiter lijk in 40 jaarlijksche termijnen. Vervroegde aflossing wordt voorbehouden. De opbrengst der leening dient ter dekking van de volgende buitengewone uitgaven: a de overneming van aandeelen van de N.V. „Leidsche Duinwater Mij" alsmede van de concessionarisrechlen f 1.339.633. Door deze overneming komen nagenoeg alle aan deelen, alsook alle concessionarisrechten in het bezit der gemeente. Op de aandeelen werd gedurende de laatste jaren 15 pCt divi dend uitgekeerd, ongeacht nog het aandeel in de overwinst, dat concessionarissen toekwam (1929 1. 36 044) en dat voortaan ten bate van de gemeente komt, en ongeacht ook het aan deel in de overwinst dat de gemeente toch reeds krachtens de door haar verleende concessie genoot (over 1929 f. 90.110). b, ter dekking van uitgaven in verband met woningbouw f. 416.728. c. ter dekking van uitgaven voor de open bare veiligheid (stichting politiebureau) en van kosten van schoolbouw f 243.638. Het bedrag van rente en aflossing wordt jaarlijks op de begrooting der gemeente in uitgaaf gebracht en uit de gewone inkom sten der gemeente bestreden. De navolgende gegevens, betrekking heb bende op de financiën der gemeente Leiden, werden nog o.a. door B. en W. verstrekt: De totale schuld der gemeente bedroeg op 1 Januari 1930 f. 15.053.950. De gewone dienst van de gemeentereke ning sloot mot de navolgende batige saldi: 1927 f 369.204, 1928 f 484.335, 1929 f. 239.596. De „Algemeene Reserve" der ge meente bedraagt f. 537 000. Tiet sladhuis- fonds zal op 1 Januari 1931 groot zijn rond f. 1.200.000. Op 1 Januari 1930 bedroegen de reserve van de Gasfabriek f 880.582 en van de elec- tricileitsfabriek f. 1.443.108 De opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting be droeg in 1929/30 f 2.001 891 (v.j f. 1.982 479) terwijl het belastbaar inkomen bedraagt rond f. 38.000.000.- Hot vermenigvuldigingscijfer der gemeentelijke inkomstenbelasting werd voor het belastingjaar 1930/31 verlaagd van 0.9 tot 0.7. EXCURSIE. Gistermiddag hebben eenige leden van de Vereeniging van Leerlingen en Oud-Leer lingen van de Rijkstuinbouwschool te Bos koop een bezoek gebracht aan den dahlia- proeftuin van de firma Ballego en Zn. aan den Rijnsburgerweg alhier. Rondgeleid door de heeren B. en J. Ballego namen de bezoe kers vol bewondering de rijke sorteering schitterend bloeiende dahlia's in oogen- schouw. \\TË RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Leiden en zijn bij kantoren werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd f. 104.321.10, en terugbetaald f. 95.804.47. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 8516.63 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 117 Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 500 en afgeschreven f. 2600 Derhalve minder in- dan afgeschre ven f 2100. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 1. PARKCONCERT. Morgen zal door het Leidsch Politie Muziekgezelschap, directeur de heer M Bol- derdijk, het derde van de door den Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare-Gezelschap pen aan de Gemeente Leiden aangeboden concerten worden gegeven in het Plantsoen (vroeger Musis Sacrum), waar het volgende programa zal worden uitgevoerd: 1. Leidsche Politie Marsch, M. Bolderdijk; 2. Diana de France, ouverture, L. Blëmant; 3. Secret de Sphinx, ouverture symphonique, G. Gadenne; 4. Une Soiree au Village, Fan- taisei, D. D. Belleflamme; 5. Dilbeek Marche, Leon Marchand; 6. Grenadiers Marsch; 7. Une Soirée d'Aulomne aux Ardennes, A. Govaert; 8. Flot du Danube, Donauwellen wals, J. Ivanovici; 9. Freischutz, Fantaisie sur l'opera de Weber, M. J. H. Kessels; 10. The Gladiators Farewell, Marsch, H. L. Blankenburg. VUILSPUITERS AAN HET WERK. De concierge van het Volksgebouw aan de Heerengracht heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in een der afgeloopen nachten op de stoep van dat gebouw een hoeveelheid carbolineum is uitgegoten. De politie stelt éeii onderzoek in naar de daders en koestert o.m. ernstige verdenking tegen een aantal leden van de fascistische zoogenaamde Bezemgroep, die Zaterdag j.l. in een auto, waarop een bezem was ge bonden, door de stad reden. is het 150 jaar geleden dat de aanhouding van een Amerikaanseh schip door de Engei- schen leidde tot ontdekking van compromi- teerende papieren en als gevolg daarvan: tot den 4<len Engelschen Oorlog. Weinig zal de Amerikaansche gezant Henry Laurens, die :n September 1870 met een buitengewone missie op weg naar Ame rika was, gedacht hebben, dat hij indirect aanleiding zou geven tot een nieuwen oorlog Toen het schip, waarop hij zich bevond, in de buurt van New Foundland was geko men, werd men door Engelschen aangehou den en het schip werd doorzocht. De gezant trachtte nog verschillende papieren te ver nietigen. doch tevergeefs: men wist er be slag op te leggen en hierdoor kwam aan het licht, dat er tusschen de stad Amsterdam en Amerika was onderhandeld over een even- j lueel handelsverdrag, waaruit dus bleek, I dat men de onafhankelijkheid van dien staat j erkende. I Ofschoon noch de Staten van Holland, i noch Willem V hiervan iets afwisten, wts I men te Londen hierover zeer verbolgen en ondanks alle ophelderingen en verklaringen. I nam men te Londen een standpunt in alsof 1 de republiek een verbond met Amerika had I gesloten! Het einde was, dat George III hi December 1870 aan Nederland den oorlog verklaarde: bekend als de 4de Engelsche oorlog GEHUWD J. Chaudron jm. en G. Slijkhuis jd. F. Dörr jm. en T. H. Wijsman jd. M. A. v. Egmond jm. en A. M. Dickhoff jd. H. A. Henzing jm. en. G. J. Freeke jd. M. Keijzer jm. en G. Galjaard jd P. Sjar- dijn jm. en J. S. Duk jd. M. Verhoog jm. en C. G. Hoppenbrouwer jd. G. Zuidhoek jm. en G. v. Rossum jd. AANBESTEDINGEN. Hedenmiddag werd in het Rijnlandshuis aanbesteed: Het afbreken van den bestaan- den houten bovenbouw en het daarvoor in de plaats maken van een nieuw steenen boven bouw van de beide schepradgebouwen van het stoomgemaal te Spaarndam. Er waren 20 biljetten ingeleverd. Hoogste inschrijver was de firma W. Mensink en P. F. Maerten te Haarlem met f. 19.760; laagste A. Kwanters te Haarlem met f. 12.835 De gunning werd aangehouden. De werkzaamheden aan de Groote Havenbrug vorderen thans snel. Gisteren werden toet behulp van twee reusachtige drijvende bokken de beide gedeelten van de brug Itononteerd, welke is vervaardigd bij de Nederlandsche Staalindustrie te Rotterdam, ^adat de brug eerst horizontaal is gelegd, wordt ze voor het eeTst opgehaald. In de komende dagen worden de beide deelen aaneengekïonken,. OVERLEDEN E. Kiel dr. 3d. P. v. Beijerenvan Oest vr. 66 j. M. M. W. Heemskerk dr. 1 mnd. L. v. Egmond zn. 13 j. W. C. v d. Werf—Vink vr. 30 j. M. H. J. de Wolff zn. 71 j. W. Barentsen dr. 13 j. J. M. Spoel dr. 83 j. C. J. v. Wilgen man 60 j. H. D. Schrijver zn. 6 j. BINNENLAND. Luitenant-generaal de Bas is heden 90 jaar. (Binnenl., 2e Blad en Laatste Berich ten. Ie Blad). De proeftocht der „Marnix van St. Aide" gonde" (Binnenland. 2e Blad). Opening van dc nieuwe Zeevaartschool in Den Helder (Binnenland, 2e Blad). Een roofoverval te Maren, in Noord-Bra bant (Gemengd, 2e Blad). De Nijverheids- en Landbouwtentoonstel ling te Wassenaar geopend (3e Blad). BUITENLAND. De kwestie der spoorwegbescherming in het Saargebied; Briand en dr. Curtius aan het woerd (Buitenland, le Blad). Nog steeds onrust in Argentinië (Buiten land, le BlacU. De vergadering van den Volkenbond is heden geopend (Tel., le Blad). GEBOREN Johannes Diederik, Z. v. J. D. Slijkhuis en A. Keijzer Andries Frederik, Z. v. J. Ko renhof en C. G. Baaten. Hendricus Cor- nelis, Z. v. C. H. J, Hogervorst en M. v. d. Heuvel. Henri Johan, Z. v. F. W. Korten en II. C. E. Schippers. Arie, Z. v. J. Stou ten en A Brouwer. Hendricus, Z. v. A. Ivlaassen en G. E. Hartlief. Johannes Wilhelmus Adrianus, Z. v. A. R. Brockhaus en C. van Vliet. Arend Paulus, Z. v. P. v. Duuren en S. Zwiers. Erica, D. v. J. A. Ivnetemann en S. C. de Groot. Antoniu9 Josephus, Z. v. S. van Weeren en G. van Putten. Maria Dina, D. v. S. v. d. Voorden en M. A. v. Sonderen. Johanna Petronella, D. v. J. G. de Rooij en H. Meijer. Wilhelm mina, D. v. D. P. R. Massaar en M. Paauw. Johanna, D. v. A. van 't Woud en J. Var- kevisser. Jan Jozef, Z. v. J. J. Hoogendoorn en U. v. d. Vring. Johannes, Z. v. J. W. van Wilgen en A. Perridon. Charlotte, D. v. A. Teljeur en S. C. Lauer. Hendrik, Z. v. G. J. van Vliet en M. v. Hooidonk. Lodewijk Bernardus, Z. v. L. B. Brussé en J. B. Schippers. Johanna Maria, D. v. T. H. M. Pleij en F. M. J. v. d. Voorden. Hcndrikus Johannes Anthonius, Z. v. J. TI. Roose en G. E. v. Rijn. Petronella, D. v. D. Voorzaat en E. de la Rie. Comelis Jo hannes Maria, Z. v. L. H. Heetvelt en S. M. L. Bernard. Marinus Petrus Jozef, Z. v. G. P. Bergers en J. M. P. v. Bruggen. Voorts werd in de Doelen-kazerne aan besteed de levering van hooi, stroo en turf- slrooisel gedurende het tijdvak 1 November 31 Januari a.s. Er was als volgt inge schreven: NA7. Verkoopbureau Turfstrooisel, Rotter dam, 11 ct. per 10 K.G.; A. F. Niesing, Weesperkarspel, hooi f.60 p. 1000 K.G.; fa. Arkema, R'dam, turfstrooisel 13 ct. per 10 K.G.; fa. Gebrs. Blonk, Leiden, stroo 32.9 ct. per 10 K.G.; Fa. Taselaar, Rotterdam, hooi f.59 70 per 1000 K.G.; fa. Huisman en Lankhuizen, Geerlruidenberg, hooi f. 62 per 1000 K.G., stroo 37 ct. per 10 K.G.; fa. Boon stoppel, Den Haag, stroo 31 ct. per 10 K.G.; J. A. Vreeburg, Leiden, stroo 42 ct. p. 10 K.G. De leverantie werd voorloopig gegund voor hooi aan de firma Taselaar; stroo aan de fa. Boonstoppel en turfstrooisel aan het Rotter- damsche Verkoopbureau. Gisteren slaagde te Rotterdam voor het Analystenexamen 2e gedeelte onze stadge- noote mej. Suus Schrijvers. Onze stadgenoot de heer J. Barendse slaagde gisteren te Amsterdam voor het gewoon politie-diploma, uitgegeven van den Algemeenen Nederlandschen Politie-Bond. Ter gelegenheid van de Jaarbeurs en de Lichtweek te Utrecht zullen de treinen op het baanvak LeidenWoerdenUtrecht extra worden versterkt, terwijl van Rotter dam en Gouda extra-treinen zullen loopen. De eerste prijs winster van den op Koninginnedag gehouden ballonwedstrijd is niet Marie van Straalen, doch Rudie van Straten, Cobetstraat 53. Tengevolge van onduidelijk schrift was deze naam verkeerd overgekomen. De politie alhier heeft terzake van ver duistering van een handwagen zekeren P. R. aangehouden, die hier, zonder vaste woon- of verblijfplaats rondzwierf. Zestig jaar getrouwd te zijn, in trouwe men zal moeten toegeven, dat het een hooge zeldzaamheid is. Maar het echtpaar B. Zeil- slraHartog, wonende Geeregracht 19, dat den 25sten dezer dit heuglijk feit hoopt te herdenken vond het vrij gewoon en was er niet dan met moeite toe te bewegen even voor den fotograaf te poseer'en. Wanneer of de bruidsdagen ingingen, vroegen we. En tot onze groote verbazing luidde het prompte antwoord: 7 JuliDat behoefde eenige nadere verklaring en alras vertelde de 84-jarige bruidegom van zijn jonge jaren, toen hij des daags voor zijn trouwdag hals over kop in militairen dienst moest, omdat de Fransch-Duitsche oorlog was uitgebroken. Heel erg goed was de orga nisatie toen niet, want hij werd van Amster dam naar Hoorn gestuurd en van Hoorn naar Amsterdam en toen hij daar weer veilig was aangeland, gingen er drie dagen overheen voordat hij en 14 jonge mannen van zijn lichting bij een compagnie werden ingelijfd. En met een bewonderenswaardig geheugen verhaalde de oude baas van die drie dagen, toen ze met z'n allen op een heel klein zol derkamertje leefden en sliepen en eindelijk bij toeval werden ..ontdekt". Eindelijk, in September werd er goedgun stig op zijn verzoekschrift beschikt en kon het uitgestelde huwelijk worden voltrokken. De oude heer Zeilstra is Leidenaar van geboorte en stamt uit een Friesche schippers- familie. Hij zelf heeft ook zijn leven lang gevaren. Als 14-jarige jongen leed hij met de tjalk van zijn vader schipbreuk op het Enkhuizerzand. Op ouderen leeftijd was hij als kapitein werkzaam op een booidienst HaarlemAmsterdam en vervolgens bij een Engelsche maatschappij gedurende 77a jaar op het Noordzeekanaal. Daarna is hij voor eigen rekening begonnen; gedurende 33 jaar heeft hij voor rekening van particulieren zoogenaamd beursgevaren, totdat in 1911 zijn gezondheidstoestand hem dwong het varen eraan te geven. Hij vestigde zich in zijn geboortestad en woont hier nu al weer 19 jaar met zijn thans 80-jarige bruid. Maar al was hij ongeschikt voor het zware schip- persvak, invalide voelde hij zich toch alles behalve, getuige het feit, dat hij drie jaar geleden nog niet opzag tegen een wandeling van Leiden naar Noord wijk en terug. En ook zijn vrouw mag er voor haar jaren best zijn en is nog met animo in haar huishoudinkje werkzaam. Hun huwelijk is kinderloos gebleven, maar het is ons bekend, dat er velen zijn, die het echtpaar een warm hart toedragen en die met ons wenschen. dat hel diamanten bruidspaar gegeven moge worden dezen dag in goede gezondheid en opgewektheid nog menigmaal te herdenken.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1