lste Jaargang DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 No. 21620 FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. ONZE VACANTIEPHOTO'S. Het VDornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cta. per regel toot advertentiën uit Leiden en plaateen waar agentschappen van ons Blad eevestigd rijn. Voor alle andere sdrertentiën 35 Cis. per regel. Kleine AdTertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden Tam 30. Incasso volgens postrecht Voor eTentueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week »0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERKIEZING WERKLIEDENREGLEMENT. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden de stemming en de eventueele herstem- ;g ter verkiezing van Iwee leden en hvee alsvervangende leden der Commissie van slerzoek, bedoeld in artikel 22 van het glement voor de Werklieden in dienst Gemeente Leiden, zal plaats hebben in 3 der lokalen van: de Stadstimmerwerf, het Openbaar Slachthuis, de Gasfabriek, het gesticht Endegeest en den Gemeentelijken Reinigingsdienst, ipeclievelijk op Woensdag 17 September Woensdag 24 September a.s. van des wmiddags 9—12 uren. AUG. L. REIMERINGER. weth. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 September 1930. 8267 ENTRALE NEDERLANDSCHE AMBTEN AARSBOND. Vergadering der afdeeling Leiden. De aid. Leiden van bovengenoemden A hield gisteravond in „Het Volks- kiuw" een atgemeene ledenvergadering, voorzitter de heer H. v. Woudenberg ent de vergadering, doet mededeeling van •verschillende gevoerde- en nog loopende -ies voor enkele vakgroepen en wekt de ien op te blijven ijveren voor versterking i het ledental, wat overigens bevredigend te noemen. Spr. herinnert aan de door het A. C. 0. P. een vijftiental, plaatsen van ons land te xien vergaderingen, vóór de positie- betering van het Rijkspersoneel en de ierwijzers, en spoort de leden aan de Lgsche vergadering te bezoeken. Vervol- s brengt spr. een uitvoerig verslag uit het in Mei gehouden Bondscongres te am welk verslag wordt goedgekeurd. De Toorzitter, de heer M. G. Verweij verkrijgt iirna het woord om eenige mededeelingen coen over de salarispositie van het ge- ??nte-personeel en over de instelling van o plaatselijke Dienstcommissie voor het il-doceerend Hooger-ondenvijs personee1. ?deze korle inleidingen worden door ver- billende leden inlichtingen gevraagd die :or den spr. naar genoegen worden beant- »rd. 1 voorzitter houdt ten slotte een korte -aiding over deelneming aan de op 14 Sep- ^ber a.9. te houden Anti-Vlootwetactie, J zet uiteen het verband dat bestaat tus sen het voteeren van millioenen voor oor- -*?materiaal en de positie van het ambte- irencorps. Hij wekt de leden op allen deel nemen aan de te houden demonstraties 3 aan de daarna te houden petitionne- ants-actie. -Va de gebruikelijke rondvraag sluit de arz. met een woord van dank deze ver kering. DE UTRECHTSCHE JAARBEURS. Deelnemers uit Leiden en Omstreken. Op de XXIIIste Utrechtsche Jaarbeurs zijn de volgende deelnemers uit Leiden en Om streken aanwezig: N. V. Electriciteits- en Gas-Mij. v.h. de Vries en Stevens, Leiden. Kapok- en Matrassenfabriek „Kleine", Leiden. N V. Zilverfabriek „Voorschoten". Firma H. A. van Berkesteyn, stoelrompen, kleinmeubelen, Waddinxveen. N.V. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. Scheltema Janszoon, Leiden. N.V. Stoommeubelfabriek v.h. Modderkolk en Dijs, Waddinxveen. G. Okkerse, Mach. Speelgoedfabriek, Wad dinxveen. N.V. Kon. Stoomzeepfabriek Sanders Co., Leiden. Machinefabriek Spaans, Hoofddorp. N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn., Leiden. Waschmachinefahriek „de Kroon", Alphen a. d. Rijn. VEREEN. „KONINGINNEDAG". Uitslag van den Ballonwedstrijd. De eerste prijs (een foto-toestel) is gewon nen door Marie van Straalen, Cobetstraat 52, wier ballon is gedaald te Düsseldorf, 2e prijs Willy de Roo, Acaciastraat 9; 3e prijs Maarten v. d. Pol, Leliestraat 2; 4e prijs: Piet Nieboer, Oude Singel 214; 5e prijs: Marie Laterveer, Schelpenkade Gl; 6e prijs, Jaap Huner, Roodenburgerstraat 6; 7e prijs: Annie Bink, Pioenstraat 9; 8e prijs: Maartje Wins, Sterrewacht 8; 9e prijs: Gerrie van Veen, Breestraat 74; 10e prijs: Adrie den Heeten, Nieuwe Rijn 103. De prijzen kunnen worden afgehaald Woensdagmiddag van 3 tot 4 uur n.m. Bil- derdijkstraat 9. Totaal zijn 45 kaarten terug gekomen. Aan de overige adressen wordt als troostprijs een foto van H. M. de Konin gin gezonden. STAGNATIE IN TREINENLOOP Gisteravond te ongevler 22 uur is van een binnenkomenden goederentrein te Harmeien de laatste wagon ontspoord Daar deze wagen juist op het hoofdspoor Utrecht-Woerden-Leiden derailleerde gaf j dit een geweldige stagnatie in den drukken j treinenloop, daar van Harmeien lot Woerden enkel spoor gereden moest worden. Alle treinen van en naar Utrecht-Gouda i Woerden-Leiden kwamen met zeer veel vertraging aan. De laatste trein uit Utrecht kwam onge veer met een uur vertraging alhier aan. NA DEN AVRO-OPMARSCH. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Opheffing: J. P. Stikkelman, VischmaTkt 19, Leiden. Huishoudelijke artikelen. Wed. J. Waaijer. Voorstraat 51, Voor schoten. Grossier in boter, margarine en kaas. (Voor iedere ceplaa'ste photo wordt t. 2.50 vergoed). WQBGSÊ De sergant-majoor-administrateur J. Trippenzee, van 9 R.I. wordt met ingang van 1 October a.s. overgeplaatst bij het 4e Regiment Infantarie alhier. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft Leiden aangewezen als eerste kantoor, lang9 hetwelk de invoer van sera en vaccins slechts mag geschieden. Tengevolge van kortsluiting is gister middag in de autobus op het Stationsplein brand ontstaan. Men slaagde er in de vlam men met behulp van een brandbluschappa- j raat in de auto te dooven. De passagiers konden ongedeerd h?t voer. I tuig verlaten. De schade i9 gering. Bij de politie zijn inlichtingen te bevra gen aangaande een kano. welkf drijvende in de trekvlief werd gevonden. Men verzocht ons mede te deel en, dat de Zaterdagmiddag gehouden fietstocht nic-t was georganiseerd door de Leidsche afdee- ling der V A.RA., maar door den Plaatse lijken Raad namens L. B. B. en S. D. A. P. Hedenmorgen te 8.04 vertrok van het Station alhier ten dienste van Leidsche pelgrims een' processietrein naar Kevelaar in Duitschland. Donderdagavond 21.45 komen de processie gangen terug. Het aantal zgn. „gesloten" huizen aan de Breestraat is wederom met een vermin derd, het aantal fraaie winkelpanden daaren tegen met een toegenomen. In het perceel Breestraat 149, waar eertijds het fotoatelier van den heer van der Stok was gevestigd, heeft de heer J. M. Krol n.l. zijn bestaande schoenenzaak ondergebracht, welke voordien aan de overzijde der straat was gehuisvest. De architect, de heer van der Heyden is er volkomen in geslaagd van den voorgevel iets te maken, wat zich boven het alledaagsche verheft. De bronzen pui in combinatie met marmer en glas-in-lood-ranien maakt werke lijk een goeden indruk, welke door het inte rieur nog versterkt wordt. Het inwendige opende de mogelijkheid tot den bouw van een zeer groole paskamer, waardoor vooral de afdeeling luxe-schoenwerk prachtig tot haar recht komt. Wij wenschen den heer Krol toe, dat het zakenleven hem aanleiding moge geven tot een even blijde feeststemming, als er momen teel door de tallooze bloemstukken is ge schapen. KAMPLEED. Ingezonden door A. Reijngoud, te Leiden. „Het Volk" bespeurt een milder geest. Als er nn eens Kamerverkiezingen waren, zegt een ond-minister van rechts. Onder het opschrift „De les van Den Haag" lezen wij van „Het Volk": De A.V.R.O.-belooging van jl. Zaterdag is niet het belangrijkste feit in de om- roepgeschiedenis sinds 15 Mei. Belangrijker dan het aantal deelnemers is het, dat een zoo groote menigte A.V.R.O.- leden geestdriftig een motie aannam, die een veel milder geest ademt, dan alles wat sinds minister Reymer's beslissing uit de zen hoek geschreven of gesproken is. De werkelijkheidszin, die bij de leiding dezer omroepvereeniging zoo lang zoek was, schijnt langzamerhand terug le kee- ren. Met nadruk gewaagde de voorzitter dr. Molhuysen immers van de andere om roepen, die ten aanzien van den radio-óm- roep „denkbeelden hadden, waarvan niet te voren vaststond, dat zij op den duur niet met die van de A.V.R.O. zouden kunnen worden verzoend." En deze zelfde verzoe ningsgezindheid spreekt uit de met alge meen© stemmen aangenomen motie, die wel vraagt een „nationaal algemeen pro gramma gedurende een geheele week" maar welke motie den ouden aanmatigen den eisch: „alleen te verzorgen door de A.V.R.O." niet meer uitspreekt. Deze motie gaat dus minder ver dan het inmiddels weer opgegeven schema-Slo tem aker, dat zulk een programma aan één vereeniging ter verzorging wilde geven. Het onverdraagzame geschetter van een mr. Van Doorne (trouwens geen lid der A.V.R.O-leiding, maar bestuurder van de scherpslijpersorganisatie „De Vrije Luister vink") was, evenals de goedmoedige spot van den heer Vogt, voor de galerij bestemd. Maar de A.V.R.O.-leiding heeft de les be grepen. Voor het eerst in zeven jaren tijds geeft zij uiting aan het besef, dat een be weging als de onze, die de V.A.R.A. onder de moeilijkst denkbare omstandigheden groot en sterk maakte, ook in den aether niet monddood te maken is en niet met wat misbaar op zij kan worden geschoven. Thans verklaart men zich bereid met onze denkbeelden rekening te houden. Wanneer die bereidwilligheid eerder ware gebleken, zou de A.V.R.O. zichzelf in do eerste plaats het leven heel wat aangenamer heb ben gemaakt. De Houtrust-mot'ie beteekent, dat de A.V.R.O. afstand doet van haar vermeend monopolie op algemeenheid. Een staketsel op den weg naar wat dr. Molhuysen een harmonischen radio-omroep noemde, is met deze verklaring verwijderd. In de redevoeringen, die in Den Haag zijn uitgesproken, heeft men, over zulk een om roep sprekende, de voorwaarden voor zijn totstandkoming slechts in het negatieve aangeduid. Wij geven de voorkeur aan een positieve omschrijving: een harmonische Nederlandsche omroep moet gegrondvest zijn op erkenning van elkanders rechten, eerbiediging van beginselen en inwilliging van billijke verlangens. Wij weten wel, dat na de uitspraak van Den Haag zulk een omroep binnen 24 uur nog geen feit zal zijn. Thans wreekt zich de actie van de A.V.R.O., die eenige jaren geleden het rapport-Ruys sneuvelen deed, want een oplossing in door de A.V.R.O. klaarblijkelijk gewenschle richting zal prac- tisch onuitvoerbaar blijken zonder een voorafgaande regeling, die den „strijd om den luisteraar" zal beëindigen. Hoe het ook zij, na lang aarzelen heeft de A.V.R.O. thans een stap gezet in de goede richting. Wanneer de verklaring van Den Haag kwam uit een oprecht gemoed, dan zal de A.V.R.O.-leiding ervaren, dat verdere uitingen van dezelfde gezindheid het wer kelijk belang van den Nederlandschen om roep beter dienen dan de vertoogen, waar op de publieke opinie vóór 6 September werd vergast. Het „Vaderland" schrijft over „De Slag op Hou trust" o.m. het volgende: Het was iets geweldigs. Elk ander woord is er te zwak voor. Spontaan, met opoffe ring van veel tijd en veel geld, was hier een menschenmassa, diie veilig op méér dan honderd duizend kan worden gesteld, uit alle deelen des lands, naar onze stad ge komen om te protesteeren. Een overtuigd sociaal-democraat zei ons: „Ja er leeft todh wat in de ziel van die menschen-, het zand- tijdbesluit is niet in orde." Wij hebben eenige uren lang naar hot toestroomen staan kijken, zijn toen weggegaan, maar de geheele stad dóór bleef de stoet, van alle kanten aangezwollen, nog loopen. En dan te bedenken wat daar nog ver achter leeft, wat nog thuis bleef. Want dit was tenslotte nog maar de voorhoede; m hun huizen, het geheele land door, waren nog vele honderd duizenden voorstanders van den algemee- nen, onpolitieken omroep. Men bedenke hierbij nog, dat deze onafzienbare massa demonstreeren kwam voor iets, dat zij zelf. op eigen kosten en met eigen krachten, had opgebouwd. Wat zal de Regeering doen? Regeeren is niet alleen: op zeker oogenblik de nume rieke macht bezitten. Regeeren is: in alle bestuursdaden contact hebben met hetgeen er leeft in de ziel, in het rechtsbewustzijn des volks. Met het zendtijdbeshrït is zij daar buiten gebleven. Dezelfde sociaal democraat. waarop wij boven doelden een hoogstaand man van groote en erkende intellectueel© beteekenis zei ons: „Ik geef toe, dat de A.V.R.O. dieper grijpt dan velen denken; dat ze ook onder katholieken en socialisten en orthodox-protestanten haar aanhang heeft." Zoo is het. Wij hoor den dat Zaterdag bij Houtrust een beambte van de tram, met collega's in gesprek, al dus zeggen: „Heel Nederland parasiteert in eerste instantie op de A.V.R.O." Het was sterk uitgedrukt, maar in wezen juist. Met name in katholieke kringen is het afstem men op de A.V.R.O. in letterlijken zin da- gelijksch werk. Deze omroep grijpt diep in ons volk in en wij durven het op dit oogen blik hier voorspellen: Het zendtijdfbesluit kan niet gehandhaafd worden, het zal weldra moeten veranderen. Goed beschouwd heeft men met dat be sluit het omgekeerde bereikt van wat men bereiken wilde. Men heeft de A.V.R.O. wil len terugdringen en nu is het resultaat wel geweest, dat zij minder zendtijd heeft ge kregen, maar tevens dat haar positie, die toch al zoo sterk was, nog belangrijk ster ker is geworden, zoowel financieel als mo reel. Ons volk gevoelt, dat hier een ver keerde beslissing is genomen, en een dc-r meest geëerde figuren in ons vaderland, een oud-minister der rechterzijde, zei dezer dagen: „Als er nu eens spoedig Kamerver kiezingen waren, dan zou men eens wat zien!" Deze indrukwekkende 'betooging. deze 9lag op Houtrust, is geen slot geweest. Een nieuwe actie staat te beginnen. Dat zij op den duur succes zal moeten hebben, d.it spreekt de voorstander geestdriftig uit, dat voelt de tegenstander diep in zijn ziel. Hoe spoediger de Regeering nu maar be slist, hoe beter. Een eigen zender vraagt de A.V.R.O. WaaTom krijgt ze dien niet? Ge duld! Het sectarisme in den aeher zal het verliezen. BINNENLAND. Een voorbezoek aan de Utrechtscho Jaarbenrs (3e Blad). Na den Avio-opmarsch naar Hontrnst. (Binnenland, le Blad). Een rapport over de positie der akker bouwers. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). BUITENLAND. Het plan-Briand is verwezen naar de Volkenbondsvergadering. (Buitenland, le BI.) Een nieuwe Engelsche lnchtdienst in voor bereiding. (Buitenland, le Blad). De vorming van een Chineesche contra- regeering mislnkt. (Buitenland, le Blad). DE ARBEIDSVOORWAARDEN VAN HET A.T.O-PERSONEEL. Een conferentie met de directie. Een paar maanden geleden hebben de Centrale Bond van Transportarbeiders en de R.K. Transportarbeidersbond zich tot de di rectie van de A.T.O. gewend met het ver zoek om de loonen en overige arbeidsvoor waarden van het werkplaatspersoneel en van de chauffeurs te verbeteren. Naar aanleiding hiervan hebben de be sturen van bovengenoemde bonden een conferentie gehad met vertegenwoordigers van de directie. De directie heeft, nadat de besturen de verlangens der arbeiders had den toegelicht en verdedigd, onderzoek en nadere overweging toegezegd en een vervolg van de bespreking in uitzicht gesteld. DE GERUCHTMAKENDE ARRESTATIE IN ITALIË. Op de vroeger vermelde vragen van het Eerste Kamerlid mr. Mendels, heeft de Mi nister van Buitenlandsche Zaken, mr. Bee- laerts van Blokland, het volgende geant woord De Minister heeft in hetgeen was mede gedeeld aanleiding gevonden naar het ge beurde een onderzoek te doen instellen. Gebleken is, dat de heer Schmidt aange- houden en onder arrest gebleven is, omdat hij bij de Italiaansche politie gesignaleerd stond als Nederlandsch communist en ver moed werd een Bolsjewieksch agent te zijn; voorts omdat hij op de lijsten der Italiaan sche grenspolitie gesignaleerd stond als een persoon, die aangehouden en aan een on derzoek moest worden onderworpen. Me vrouw Kamerman is. naar gebleken is, aan gehouden en onder arrest gebleven, aange zien zij reisde met een als communist ge signaleerd persoon en eveneens op haar het vermoeden rustte een Bolsjewieksch agent te zijn. De heer Schmidt en mevrouw Ka merman zijn tot de grens begeleid als onge- wenschte vreemdelingen. Niet de reiskosten van dat geleide, maar wel de onderhouds kosten kwamen voor hun rekening. De Italiaansche Regeering heeft op de stappen, die Harer Majesteits gezant te Rome, in opdracht van den Minister, ge daan heeft, behalve het boven reeds mede gedeelde, doen weten, dat de lange duur der aanhouding uitsluitend te wijten is geweest aan de noodzakelijkheid om inlichtingen in te winnen en het voor de vaststelling der feiten vereischt onderzoek te houden. De Nederlandsche consul te Livorno heeft gedurende de aanhouding van den heer Schmidt en mevrouw Kamerman herhaal delijk bij de politie te Livorno stappen ge daan ten gunste van beide personen. De quaestuur had echter steeds geantwoord, dat zij in afwachting was van nadere be richten. VENNOOTSCHAPSBOSSCHEN. Naar wij vernemen, heeft de Boschraad aan de regeering geadviseerd, de wettelijke bepalingen zóó te wijzigen, dat ook op de aan naamlooze vennootschappen toobehoo- rende bosschen de bepalingen der Naluur- schoonwet van toepassing zullen worden, zoodat deze alsdan eveneens zullen profi- teeren van de gunstige bepalingen dier wet, o.a. ten aanzien van de belastingheffing. (Hdbl.) HET CONFLICT BIT DE K.L.M. De directeur van de K.L.M. har], daartoe uitgenoodigd, gisterochtend een onderhoud met den Rijksbemiddelaar, mr. dr. S. de Vries Czn. Zij verstrekte daarbij omtrent het bestaande conflict de gevraagde inlich tingen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1