Ue/iAoM OmmOiocAm Koninginne- Feesten Seizoen-Opruiming NOORDWIJKERHOUT FOTO - V00IJS FOTO - VOOIJS GEOPEND KATWIJK a. ZEE M. VAN DUIJN Jeh.zn. A, van Wagtendorff van Rijn, UIT DE OMSTREKEN. Morgen, Dinsdag wordt FEUILLETON. DE GELUKKIGE KHALIEF. RECLAME. 8158 6 ARBEIDERS DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een hevig onweer is te Longerich bij Keulen de bliksem in een groep arbeiders geslagen, die een dorschmachine bedienden De bliksem trof de maehine, waarbij zes arbeiders ernstig gewond en een paard ge dood werden. Een tweede bliksemstraal ver- oorzaakle brand in het reeds gedorsrhle graan, dat een prooi der vlammen werd. o RADIO-REDE VAN DEN PAUS? De „Beierische Kurier" verneemt uit Rome, dat de voltooiing van den in aanbouw zijnden kortegalf-zeoder van het Valicaan tegen het einde van October gereed kan zijn. He', blad meent te welen, dat de zender ingewijd zal worden met een rede van Z. H. den Paus. o JACK DIAMOND. Jack Diamond is te Hamburg ingescheept met bestemming voor Philadelphia. -o— HET LEGIOEN VAN EER VOOR COSTES EN BELLONTE.. De Fransche ministerraad besloot aan den Raad van Orde van het Legioen van Eer voor te stellen aan Costes den graad te verleenen van commandeur, aan Bellonte dien van officier, en aan Viaut, den meteoroloog, die den tocht voorbereidde, den graad van ridder. DE DRAADLOOZE ZENDER VAN DEN VOLKENBOND. Te Genêve heeft een raadgevend comité vergaderd van technische specialisten op het gebied der draadlooze telegrafie, die den secretaris-generaal van advies moesten die nen over de aanbesteding van het benoodigde materiaal voor het draadlooze zendstation van den Bond. De secretaris-generaal werd hier vertegen woordigd door onzen landgenoot ir. van Dis sel. Als plaatsvervanger van den heer ir. M Koomans nam de heer VormeT aan de besprekingen deel. Met algemeene stemmen is besloten, dat de bestellingen verdeeld zullen worden onder de maatschappij Marconi, de Compagnie Générale, de T. S F., de maatschappij Tele- funken en de Bell Telephone Cy., zoodat geen Nederlandsche maatschappijen voor de leveranties in aanmerking komen. DE RAMP TE SAN DOMINGO. Volgens de jongste berichten bedraagt het aantal slachtoffers te San Domingo thans reeds ruim 2000. Veel personen sterven aan de gevolgen van de verschrikkelijke hygiënische toestanden. De kerkhoven zijn door de stormvloeden los gewoeld, waardoor de lijken ronddrijven. Groote groepen dwalen verdwaasd door hel land. e HET KAMP VAN ANDREE GEVONDEN. Resten van de expeditie op hel Witte Eiland. Het blad „Dagens Nyheter", te Stock holm dat een expeditie naar het Witte Eiland heeft gezonden ontving van den leider der expeditie het bericht dat, deze het kamp van Andrée heeft gevonden, tevens nog een geraamte, deelen van den ballongondel, en een brief van Strindbcrg en aanteekeningen van Fraenkel. Ook wa penen en enkele andere voorwerpen zijn aangetroffen. Het kamp schijnt uitstekend ingericht geweest te zijn; alles wijst cr op, dat de expeditie door een plotselinge ramp, mis schien een sneeuwstorm is getroffen. De expeditie wordt binnen I 8 dagen te Trönraoc verwacht. 'N MINUTIE-DEPOT ONTDEKT. Beambten van de politieke politie hebben in Burg bij Maagdenburg ruim 14.000 patro nen ontdekt De voorraad lag in kisten op geslagen in een kelder van een fabriek. De tegenwoordige eigenaar verklaart, dat hij van de aanwezigheid van deze munitie niet op de hoogte was; voor jaren zou deze voorre ad daar al opgeslagen zijn. De politie heeft de patronen in beslag ge nomen en een onderzoek ingesteld. HILLEGOM. Hillegcm's Kinderkoor. Door Hillegom's gemengd Koor is be sloten tot de oprichting van een kinderkoor. Dit nieuwe Koor zal gedirigeerd worden door den heer Jan Booda van Haarlem, den directeur van het gemengdde koor. Het brandvrij maken van den archief- kelder in het Gemeentehuis is opgedragen aan het Timmerbedrijf Nijmau—Rusman, alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gevonden voorwerpen. Gevonden voofwerpenEen donkerbruine heerenhoed. H. E een kunstpaarlen hals snoer met zilveren s'uiting, een zwart kinder schoentje. Door de politie is in bewaring genomen een jong zwart rund. Tramstoring. Door den sterken wind was in de Voor straat een arm van een iepenboom afge knapt en op de draden der electrische tram bljjven hangen. De tram ondervond hierdoor eenigen tjjd storing; totdat trampersoneel den afgewaaiden tak verwjjderd had. Koninginneteelt. Posr verschil ende omstaniigh d n b iiten de schuld van het koor als zoodanig, is het R.K. Zangkoor niet in de gelegenheid tijdens de Koninginnefeesten aan de zanguitvoering mee te werken. Medewerkenden zjjn thans het Ohr. Gemengd Zangkoor „Soli Deo Gloria" en het Chr. Dames-zangkoor „Echo der Duinen". De uitvoering zal plaats hebben te 11.30 in de muziektent bjj de O. Baron van Wassenaar van Catwjjokschool. Bestelt ons vroegtijdig l Zuid-Boulevard 54 A Tusschon Voorstraat en Oude Kerk, ssscsgsma KATWIJK-AAN-ZEE. Het monnment ter nagedachtenis aan de in den oorlog omgekomen dorpsgenooten. De onthulling door Prinses Juliana. H.K.H. Prinses Juliana zal Vrijdag 19 September des namiddags om 3 uur het Monument onthullen, opgericht ter nage dachtenis van de in den oorlogstijd omge komen Katwvjksche visschers. Voordat de onthulling geschiedt zai de burgemeester, mr. dr. J. Schokking, voor genoodigden in de Oude Kerk een gedach tenisrede uitspreken. Tot de genoodigden zullen oa. behooren het dageljjkseh bestuur der gemeente, gemeenteraadsleden, hooge ambtenaren d;r gsmaen e, ke k.vaardi'heida- bekleeders en de besturen der beide Oranje verenigingen. De heer Nic. van Beelen zal het orgel bespelen. De ongeveer 3000 schoolkinderen zullen met de zangvereeni- gingen de Prinses een zanghulde brengen. Ka afloop van de onthulling zullen de besturen der verschillende verenigingen in „Hotel du Rhin" aan de Prinses voorgesteld worden. Deze gebearleaii mie* herbouwd worden als een officieel afscheid van Prinses Juliana van Katwjjk aan Zee. Botsing. Zaterdagmiddag zijn in de Zuidduinen van de nieuwe afzanderij bij de waterlei ding twee locomotieven tegen elkander ge botst. De schade bepaalde zich tot liet mate riaal, drie wagens liepen door den verkeer den wisselsland uit de rails. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ongekend Lage Prijzen! Zuid-Boulevard 54 A een Zaak in Brood, Koek, Beschuits- en Suikerwerken Prima WaarConcnrreerende Prijzen Beleefd aanbevelend, SLUISWEG No. 82. 8199 De vereeniging „De Verpleging". Het bestuur van de vereeniging de Ver pleging" heeft met eenige chirurgen te Leiden een overeenkomst gesloten, welke alleen geldt voor leden, die lid zijn van het Operatiefonds. Mochten deze soms in het Acad. Ziekenhuis te Leiden wegens plaatsgebrek afgewezen worden, dan be hoeven zjj zich voor operatiekosten niet be zorgd te maken. Er is op afdoende wijze voor hen gezorgd. Gedurende demaand Augustus is op de rijkspostspaarbank alhier terugbetaald: f. 5285.21 en ingelegd f. 8497.41. Giro dienst; uitbetaald f. 70469,49 en gestort f. 178964.65. o LISSE. Mond- en Klauwzeer. In do afgeloopen week werd mond- en klauwzeer geconstateerd onder de veestapel van den heer Heemskerk. De Harmonie „Trau moet blije ken" geeft morgenavond een concert in de tent om 8.15 uur. NOORDWIJK-BINNEN. Beroep aangenomen. Ds. W. W. Siddré, predikant te Zeven bergen heeft toezegging van beroep bjj de Nederl. Herv. Gemeente alhier aangenomen. Burgerlijke stand. GeborenAdrianus Leonardus, z. van Johannes P. van den Burg en van Christine W. Redeker; Maria Jacoba, d. v. Hendrik J. Parlevliet en van Maria J. Lindhout; Cornelis Philippus, z, v. Johannes van Eik en van Maria Hoogkamer; Hendrik3 Martina; d. van Johannes van den Berg en van Maria J. Larape; Petronella Wilhelmina, d. ian CorneKs J. van der Togt en van Antonette Striitgen. Overleden: Anthonius van Lent, 81 jaar; Maria Helena Nulkes, 4 jaar; Gerarda Maria Grenneman. 12 dagen; Petrus J. A. Beau fort. 58 jaar. Ondertrouwd: Engelbertus A. van Duin, 22 jaar en Louise W. Eckert, 27 jaar; L'ngelherlus J. Bakker, 25 jaar en Anna Maria C. Schulte, 28 jaar: Hendrik Johannes Verbeek 55 jaar en Agatha Petronella Knijnenburg, 62 jaar. o NOORDWIJK. Het plaatselijke comité van het Algem. Nederl. Minahassa-comité, kan een som van f. 540.75 afdragen. NCORDWIJKERHOUT. Veilir.gver. ,De Eendracht". Wegens verminderden aanvoer, zullen in 't vervolg slechts drie boonenveilingén per week gehouden worden door de tuinders- vereeniging „De Eendracht". Abonnementen en Advertentiën kunnen worden opgegeven aan den Heer 8200 Havenstraat 16. alhier. i RIJNSBURG. Benoemd. Dr. H. G. Jonker, alhier, is door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland benoemd tot lid der Gezondsheidscommissio voor Katwjjk en Omstreken. SASSENHEIM. De Oranjefeesten. Het programma voor de Oranjefeesten luidt aN volgt: Woensdag 10 September: 8 uur: klok gelui van alle kerken; 8'/s uur: optocht van alle schoolkinderen begeleid door de muziek vereniging ..Crescendo' en ,,St. Ambrosius"; 9ri> uur: Kinderzanghulde op het feest terrein. Daarna officieele opening door den voorzitter en eere-voorzitter der Oranje-ver- eeniging. Vervolgens tractatie der kinderen en kinderspelen; 2 uur: Vogelschieten, stoe lendans voor meisjes van 13—15 jaar. Indianendans voor jongens van 13—15 jaar; 31/2 uurRingrijden per fiets voor dames van 15 jaar en ouder. Onthoofding van Lan- dru, voor dames van 16 jaar en ouder. 8 uur: Concert op het feestterrein te geven door „Crescendo". Donderdag 11 September: 9 Va uur: Tob betje steken. Hindernisloopen en hardrijden per fiets. 10'/? uur: Turfrapen voor dames van 16 jaar en ouder. 11 uur: Touwtrekken door ploegen van 4 personen uit het per soneel van verschil.ende firma's. De zilveren wisselbeker is vorig jaar gewonnen door het personeel van de Sassenheimsche Motor- reederi]. Bovendien zijn 3 prijzen f. 20. f. 15.en f. 10.— beschikbaar gesteld. 2 uuiGroot bloemencorso met medewer king Van de landelijke Rijvereeniging „Kita Sening" van Nieuw-Vennep. Terstond na afloop van het bloemencorso geett de rij vereeniging op het feestterrein een groote demonstratie. 11 uur: Groot vuurwerk, be staande uit niet minder dan 58 nummers. De muziekvereeniging der N.Z.H. te Oegsb geest, zal den tweeden dag het muzikale gedeelte verzorgen. De vele en fraaie prijzen zjjn te bezich tigen in de etalage van de firma Wed. Th. Bakker en Zn. Zwemwedstrijden. De Sassenbeimsche Zwemvereeniging hield Zaterdagmiddag een onderlingen wedstrijd. Er was slechts één nummer op het pro gramma, n.l. 500 M. zwemmen vrije slag. De uitslag is als volgt: 1. H. Schmidt, 11 min. 212/5 sec.; 2. B. Arenthorst, 13 min. 45 sec,; 3. P. Ehrmann, 14 rain. 32/5 sec. VOORSCHOTEN. Aanrijding. Zaterdagavond omstreeks 9 uur liep mej. V. met twee harer zusters op de School straat te wandelen, toen zij werd aange reden door den achter haar aankomenden motorrijder W. J. Mej. V. viel op de straat en was eenigen tjjd buiten bewustzijn. Door den heer A. J. Duymaer van Twist werd de eerste hulp verleend, waarna zij naar hare woning werd vervoerd. Heden was haar toestand bevredigend. Tegen den motorrijder, die blijkens ge tuigenverklaringen de schuldige is, werd proces-verbaal opgemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Bertus, z. van P. van Klaveren en H. van Zijll; Maria Theodora Johanna, d. van A. J. Lindeman en Th. Vogelaar. Ondertrouwd: Cli. Limburg, 27 j. en EL G. Windemuller, 26 j.Joh. Zuijderdnin, 30 j. en K. W. Schumacher, 24 j.; G. J. Schipaanboord, 26 j. en P. J. van Houten, 27 jaar. Gevestigd: J. Kuneken en echtgenoote, van Oegstgeest; E. A. Cras, van Eindhovon; J. M. den Hollander, van Duitschland; J. Boon en zoon, van Wassenaar. Vertrokken: C. P. van der Tooien, naar 'sGravenhageW. van der Wal, naar Voorburg; A. Meijer naar Duitschland; H. O. Kampschuhr en gezin, naar N. 0. I.; n. .1. A. Span en gezin, naar Zuilen; B. M. Strang, naar Leiden; N. J. Anker, naar Noordwijk. Gevonden voorwerpen. Gevonden voorwerpen. Een rijwiel- taschje; een huissleutel; een horloge; een ring met sleutels. Door onoplettend rijden van den be stuurder botste de auto H 82666 tegen een boom aan op den Rijndijk. Het gevolg was, dat de boom omviel en de auto be schadigd werd. Met vereende krachten werd de auto weer op den weg geplaatst. o WARMOND. Verdronken. Bjj het zwemmen in het Zweiland onder deze gemeente heeft gistermiddag de 23- jarige A. Timmerman uit 's-Gravenhage zich te ver uit den bant gewaagd. Totaal uit geput is de jongeman jammerlijk verdronken. Na eenigen tijd te hebben gedregd, heeft de politie het lijk gevonden en in het ljjkenhnisje opgeborgen. (Een geschiedenis uit het onde Spanje.) In de Spaansche stad Cordoba regeer den, tegen het einde van het jaar duizend. Arabische khalifen, wier voorvaders eens uit Noord-Afrika waren gekomen en het land hadden veroverd. Eén dezer khalifen Abd-ar-Rahman, stierf in het jaar 9G1 in den ouderdom van 70 jaren. Hij gold voor cop zeer gelukkig heerscher, maar in zijn nalatenschap vond men een kalender, waar in hij de gelukkige dagen zijns levens bij zonder had gemerkt: het waren maar voor tien dagen op de 70 jaren geweest! Abd ar-Rahman bezat drie zonen. Toen hij zich ouder begon te voelen, riep hij zijn zonen tot zich en sprak tot hen „Er zijn menschen, die door het lot ge lukkig, er zijn er die ongelukkig worden gemaakt, Wij, mensohen, moeten liet één zoowel als het ander gelaten aanvaarden en den Almachtige, van Wien alles komt, loven. Evenwel is het voor het land goed wanneer zijn heerscher tot degenen be hoort, door het geluk begunstigd. Ik wjl daarom de macht on de waardigheid van den khalif aan dengenc van u drieën sohen- ken, die het gelukkigste is. Ieder van u heeft een goed verstand, is wel opgevoed en aan de hooge school van Ccwdoba ge vormd, ook dapper en in de wapenen be dreven. Gil zijt hierin gelijk; ik zou niet weten, wien ik de voorkeur moest geven. Maar wie de gelukkigste van u drieën is, dat zou ik niet weten. Dit nu moeten de komende jaren uitwijzen. Trekt de wereid in, zoekt het geluk en zendt mij met twee jaren bericht dan zal ik de beslissing nemen Kunt gij, met deze mijne wijze om den troon ter erfenis af te staan, u veree nigen cn wilt gij mij beloven in twee jaren mijn boslissing aan te nemen en ook verde* in broederlijke liefde, zooals tot nu toe, verder te leven?" De zonen beloofden dit en trokken de we reld in. De oudste verliet, gezeten op een prach tig strijdros, door vrienden en krijgers ver gezeld, Cordoba. Hij sloot zich bij oen Ara bisch leger aan, dat tegen de Christelijke Spanjaarden optrok en verwierf grooten roem. Hij behaalde in alle veldslagen de overwinning. Toen de tijding kwam, dat ver, in het morgen!andsche vaderland, de khalif van Damascus in oorlog met zijn na buren was geraakt, trok de vorstenzoon per schip naar Syrië en voerde weldra de legers van den khalif ter overwinning. Uit dankbaarheid schonk de khalif hem zijn schoone dochter tot vrouw. De krijgsroem liet echter den overwin naar niet met rust. Enkele dagen na de bruiloftsplechtigheden trok hij tegen nieu« we vijanden op; roem" on oct werden voóï hem een hartstocht en het scheelde maar weinig of hij was na twee jaren te laat naar huis teruggekeerd. Zijn jonge vrouw voelde zich zeer door hem verlaten en liet hem gaarne alléén naar Spanje terugreizen. „Vader, zie, ik ben gelukkig!" riep hij uit, toon hij met rle dappersten zijner krij gers Cordoba was binnengetrokken en den ouden khalif met tranen in de oogen be groette. „Vader, door de gansche wereld geld ik voor den grootsten held. Schenk mij den troon onzer vaderen... ik ben gelukkig." „Wacht af, mijn zoon", antwoordde de khalif Abd ar-Rahman, „totdat ook de an dere zonen mij berichten hebben verstrekt" Kort daarna kwam ook de tweede zoon terug. Hij had alle hooge scholen van het morgenland, van Indië cn Perziê, bezocht en zijn roem als geleorde, was hem vooruit gesneld, voor hijzelf nog in Cordoba was te ruggekeerd. Hij kwam in een reiswagen weer en bet volk begroette hem met schuwt; bewondering. Hij was ook in de astrologi sche wetenschappen en in dc magie bedre ven, en reizigers, die uit den Orient Cor doba waren binnengekomen, hadden over zijn vermaardheid als groot toovenaar wijd en zijd konde gedaan. „Vader zie, ik beD gelukkig", riep hij uit, toen hij den ouden khalif omhelsde. „De wetenschap der wereld behoort mij Ik doorzie de gansche minderwaardigheid der menschen en ben verre er boven uit ge groeid. Geef mij den troon onzer vaderen „Wacht mijn zoon", antwoordde de kha lif, „totdat al-Hakan, uw jongste broeder, terugkeert en mij nieuws verstrekt zal hebben Maar deze jongste zoon kwam niet. Mod wachtte hem vele maanden. De oude khalif verkeerde in de grootste zorg. Hij onder nam een groote reis naar de verstafgelegen provinciën van zijü land en daarbij ge beurde het, dat hij in een kleine stad 'an Andalusië zijn jongsten zoon aantrof, die in.de eenvoudige kleeding van handwerker door de straten ging. De khalif liet op den avond van dezci dag zijn zoon naar het slot brengen, dat voor de hofhouding was ingericht. „Waarom, niijn geliefden zoon", sprak d.e khalif, „hebt ge u voor mij verborgen Hebt gij het geluk niet gevonden V' Al-Hakan glimlachte. „Integendeel, vader, integendeel. Luister naar mijOver het geluk heb ik geruimsn tijd nagedacht en kwam tot de meening, dat het niet met uiterlijke dingen verband kan houden, maar dat het slechts heel diep in ons hart moet wonen. Ik schonk daarom het ruime reisgeld, dat gij mij gegeven hadt, den armen. Hoe verheugde ik ral] over hun vreugde! Zéé gelukkig als op dat oogenblik. was ik nog nooit mijD hecle lever, lang geweest Daarop ging ik de wijde wereld in, arm. zonder uiterlijke kenteeke- nen van mijn vorstelijke afkomst. Ik zocht naar werk en ik vond uit, dat ik van alles geleerd had. maar alleen ééD ding niet., het werken In den beginne was' het heel moeilijk, maar ik bedwong de moeilijkheid en in deze twee jaren heb ik zeer goed de zilversmeedkunst geleerd. Ik heb zelfs heden reeds een eigen zaak ben een geacht burger dezer stad. Vóór enkele weken heb ik de dóchter van mijn vroegeren patroon, de schoone Suleima, ge brouwd. Waarvoor heb ik uw troon noodig Die zal mij niet gelukkiger maken dan ik nu ben." De khalif zette een dreigend gezicht. „Hij is mijn gevangene", riep bij den wachters toe; .men voere hem mee naar Cordoba Toen de khalif zijn hoofdstad opnieuw boreikt had liet hij zijn beide zon cd bij zich komen. De jongste werd door de wach ters vóór den troon gevoerd. „Ik heb nu", sprak de khalif, „uwe me- dedeelingen alle vernomen. Gij, al-Hakan, vertel uw broeders precies uwe ervaringen. „Waarom hebt gij hem in boeien naar hier doen voeren, vader V' vroeg de oudste, „laat hem toch. waar hij is." De khalif lachte. „Gelooft ge, dat hij vrijwillig hierheen gekomen zou zijn om de last van een troon over te nemen Daar was hij te gelukkig voor. Veel gelukkiger dan gijl Want wet, hij had. bij zijn leven en bij zijn zoeken naar 'fc geluk nooit den glans van den troon en deD rijkdom en de pracht, niet de ijdelheid van het weten en niet den roem van de menschen op het oog. Hij is willig arm geweest en heeft toch het geluk gevonden. Aan hem geef ik de erfenis der heerschappij, want alleen hij, die weet. hoe het arme volk leeft, zal voor het arme volk een goed vorst beteekenen." t) „Maar ik wensch dit heelemaal niet zei de jongste zoon. „God wil het echter", antwoordde de khalif ernstig „Van nu af gaat het niet meer om uw eigen geluk, doch om het geluk d©T vele menschen, die in de hand van den khalif op genade en ongenade zijn overgeleverd. Hen regeeren kunt gU alleen." Toen de wijze khalif Abd ar-Rahraan m hetzelfde jaar stierf, besteeg al-Hakan den troon en regeerde als de beste aller kha lifen van Cordoba lange jaren tot ge'u en zegen van zijn volk. 2-2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6