Eerste Hulp -f- PUROL AGENDA. dankbetuiging. noodwet-hinderwet. BUITENLAND. aan de noodrem getrokken. handelsregister k. v. k. VISSCHERUBERIGHTEN. reclame. TELEGRAMMEN. de raad van den volkenbond weer bijeen.i herdenking van den SLAG aan de marne. de ontploffing in een kruitfabriek. 43 huizen afgebrand opslagplaats door bran verwoest. militaristische demonstratie te belgrad een rustige 7 septembe te boedapest. verkiezingen in spanje in vrijheid gesteld. vliegongeluk. dreigende ministercrisi in panama. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 10—3 u.; in Maart, April en Mei van 10^4 uur, in Juni, Juli, Augustus en September van 305 uur, in Oclober van 10—4 uur. Zon dags vanaf halféén Entrée Zondags koste loos, Maandags f 0.25, overige dagen f 0.10. Rijksmuseum van Ondheden, Rapenburg 28 1 Dec.1 Febr. van 103 uur, 1 Febr. tot 1 April van 10—4 uur. 1 April1 Oct. van 105 uur, 1 Oct.1 Dec, van 104 uur. Zondags van 34 uur Enlrée Maan dags f. 0.25, overige dagen f 0 10 Geolcisch Mineratogiscb Museum, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1.30i uur. Zondagen gestolen Kosteloos. Eihnograpbiscb Museum, Rapenburg 67-69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 10—4 uur Entrée Maandags f. 0.25, overige da gen f 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Historie, v d Werft- park. Werkdagen 8.3032, 1.305, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Tijdelijk gesloten. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 012.30 en 2—6.uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur, 3 October31 Maart 94 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosleljos. Dagelijks. „Casino-bioscoop" HoogewoerdVoorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", StationswegBioscoop- en Varië.té-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Wocndags en 's Zaterdrgs matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'sWoendags en Zaterdags familiematinée. „City-tbeater" Haarlemmerstr.: Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 'eWoen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tol 3 uur n.m. Donderdags: Int v. Praeventieve Ge neeskunde: Consultatiebureau voor Alcoho listen. 8—10 n.m. Den Haag (Dierentuin): 28sle Beurs van de Dameskroniek, 15 en 7'/j11 uur nam. De avond-, nacht-en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Sept, a.s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Yischmavkt 8, Tele foon 552. De voorzitter van de Commissie voor 31 Augustus, de heer W. Koops heeft in ant woord op het gelukstelegram der Leidsche schoolkinderen het volgende telegrafische antwoord ontvangen: In gevolge de bevelen van H. M. do Koningin heb ik de eer de op 31 Augustus feestvierende kinderen van Leidsche lagere scholen Hoogstderzelver dank over te brengen voor de gelukwenschen aangeboden bij gelegenheid van de herdenking van Hoogstderzelver geboortedag. De adjudant van dienst van H. M. de Koningin, (was get.) VAN GROVESTINS. Onder de bij den brand van het Raadhuis verloren gegane stukken behooren ook de minuten van de vergunningen tot oprich ting of uitbreiding van inrichtingen val lende onder de Hinderwet, d, w. z. inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kun nen veroorzaken. Ook de beschikkingen waarbij de aan die vergunningen verbonden voorwaarden zijn gewijzigd, waarbij nieuwe voorwaarden zijn opgelegd of van sommige voorwaarden ontheffing is verleend, zijn te niet gegaan. Het ontbreken van deze stukken bracht het Gemeentebestuur in groote moeilijkhe den, omdat controle op de naleving der ge stelde voorwaarden nu niet mogelijk is. Wel zijn van een aantal dezer beschik kingen bij andere diensten copieën aanwe zig, doch op deze ongeleekende afschriften kan de Kantonrechter geen recht spreken. Bovendien ontbreken de bij de stukken be- hoorende beschrijvingen en teekeningen De Wet van 18 Juli 1930 (Slaalsblad No. 333) de z.g. „Noodwet-Hinderwet", komt nu aan dit euvel tegemoet cn stelt het Gemeentebestuur in staat weder een geheel nieuw dossier aan ie leggen van beschik kingen, krachtens de Hinderwet of krach tens vroegere desbetreffende Koninklijke Besluiten genomen. Deze wet bepaalt dat alle hoofden van inrichtingen, die onder de Hinderwet of onder vroegere desbetreffende Koninklijke Besluiten vallen, verplicht zijn de hun vóór 12 Februari 1929 verleende vergunningen met de daarbij behoorende beschrijvingen en teekeningen bij het Gemeentebestuur in t» leveren vóór 1 April 1931 Evenzoo moeten vóór dien datum worden ingeleverd de vóór 12 Februari 1929 geno men besluiten of beschikkingen, waarbij nieuwe voorwaarden werden opgelegd, waarbij voorwaarden werden gewijzigd, of waarbij ontheffing van voorwaarden werd verleend alles met de bijbehoorende stukken. Bij inlevering van de vereischte stukken ontvangt men een behoorlijk bewijs van ontvangst en binnen één maand daarna ontvangt men ze weder terug. Voldoet men echter aan de vorenge noemde verplichtingen niet dan wordt de inrichting van 1 Juli 1931 af gerekend zon der vergunning in werking le zijn en steil men zich bloot aan een strafvervolging, met al hare gevolgen en bovendien en dat is het ergste aan onmiddellijke etopzetting van het bedrijf. Wij raden dus de belanghebbenden drin gend aan de in hun bezil zijnde stukken zoo spoedig mogelijk ter Gemeente-Secretarie Papenburg 12 in te leveren. Zijn zij niet meer aanwezig dan vrage men zoo spoedig mogelijk een nieuwe ver gunning aan. Inlichtingen daaromtrent worden gaarne (er Gemeente-Secretarie verstrekt. Zaterdagmiddag kwam trein 1090 met groote vertraging alhier aan. De reden was dat even na het vertrek uil Schiedam een rei ziger aan de noodrem getrokken had. daar hij meende dat bij het vertrek een kind lus- schen den trein was gevallen. Bij onderzoek bleek dat reizigers le Schiedam nog in den trein wilden stappen, die al in beweging was Het kind dat hen vergezelde was nog bijlijds door een der reizigers op het balcon getrokken, terwijl de ouders achterbleven. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Bonda's Yee- voedeVhandel, Oude Vest 13. Leiden. Uit tredend Commissaris: C. K. Scheep, Rot terdam en J Rekman. Rotterdam. Nieuwe Commissaris: T. van der Meer, Wassenaar. o Het vervoer op de N. Z. H. T. M.-lijnen ScheveningenLeidenKalwijk/Noordwijk (inclusief sladslijn Leiden) en Leiden Heemsiede heeft in de aigeloopen maand res pectievelijk f. 188.155 en f 13.413 opgebracht. Aan den Zaterdagmiddag gehouden fietstocht van de Leidsche VARA-leden is door ongeveer 200 personen deelgenomen. Voor de groole belooging op a.s. Zondag zijn voor deze gemeente twee exlra-treinen be schikbaar gesteld. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., houdt tot nader aankondi ging geen spreekuur. Bij de politie zijn inlichtingen te be vragen omtrent een hakkerswagen en eenige rijwielen, welke onbeheerd op den openba ren weg zijn gevonden. De marechaussée te Uden (N.-Br.) heelt aangehouden zekeren .1. M. van K., die eenige weken geledeD uit het Psychopathen- asyi alhier wist te ontvluchten Hij is he denmorgen naar Leiden teruggebracht. Zaterdagavond is de 15-jarige H. B., doordat hij de gaskraan van een motorrij wiel openzette inplaats van dichtdeed, met ypertuig en al in, het Kort-Galgewater ge- roden. Hij botste eerst legen eëp op eenïgen afstand van den wal liggende schuit aan en verdween toen in de diepte. Het mocht den heer W. F. Verwer met behulp van eenige omstanders gelukken den knaap op het droge te halen. Hij was reeds bewusteloos; dr. van Es paste kunstmatige ademhaling toe. waarna de levensgeesten terugkeerden. Tengevolge van de botsing liep de jongen lichte inwendige kneuzingen op. Wij verwijzen naar een officieele ken nisgeving van B en W. in dit Blad betref fende de inschrijving van leerlingen voor het openbaar vervolgonderwijs. In de Stedelijke Werkinrichiing zijn opgenomen: Maandag 3 Sept28 volw. personen Dinsdag 2 Sepi33 Woensdag 3 Sept 33 Donderdag 4 Sept32 Vrijdag 5 Sepi 30 Zaterdag 6 Sept28 IJMUIDEN, 8 Sept. 1930. vischprijzen. Tarbot per K.G. f.21.40; Griet per kist van 50 K G. f. 6430; Tongen per K.G. f. 2.801.80; Zetschol per kist van 50 K.G. f. 3628.50; Kleine Schol per kist van 50 K.G. 1.234.20; Schar per kist van 50 K.G. 1. 1110; Tongschar per kist van 50 K.G. f. 61; Roggen per 20 stuks f. 2818; Vleelen per stuk f. 3.40—2; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. 1.261.60; Groole Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 3632; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. 1. 3622; Kleinmidde) Schelvisch per kist van 50 K.G. f.22—13; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G f. 154.60; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 6354; Gullen per kisl van 50 K.G. f. 23.506.30; Lengen per stuk f. 1 500.48; Heilbot per II G. f. 1.90— 1-55Wijting per kist van 50 K.G. f. 6.10 2.60 Koolvisch per stuk f. 0.85—0.14; Ma kreel per kisl van 50 K.G. f. 176.50. Deze prijzen zijn niet officieel. Tevens werden aangevoerd 937 kisten ver- sche haring, prijs f. 10.508.50. Aangekomen 32 Stoomtrawlers: IJM. 2 mei f.4400; IJM. 112 met f.3900; IJM. 109 met f.2400. IJM 62 met f.1500; IJM. 189 met f.2300; TJM. 190 met f.3900. DM. 385 met f.2400. IJM. 126 mei f.1000; IJM. 6 mei 1.2100, IJM. 84 met 1.1500; IJM. 152 met f.3300; IJM. 261 met f. 1500. IJM. 180 met f.2200; IJM. 331 met 1.1000; IJM. 122 met f.2000. IJM. 75 mei f 2000; IJM 52 mei f.2000. IJM. 49 met (.3300; IJM. 193 met f. 1300; IJM. 330 met I. 1300, IJM. 111 met f.2300; IJM. 290 met (.2800; IJM 8 met f.2900; IJM. 140 met f.1700; IJM. 91 met f, 1800; IJM. 98 met f. 1200; IJM, 41 met f.1800, IJM. 167 met 1.6200; IJM 56 met f. 1900; IJM. 32 met f. 1400. IJM. 15 met f. 3900; IJM. 92 met f 4700. en in de Haringhaven de loggers K.W. 178 met f 490; K.W. 54 met 199 kantjes; K.W. 48 met 396 kantjes; K.W. 14 met 272 kantjes; K.W. 79 met 314 kantjes Pekelharing met be stemming voor Katwijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dnitsche critiek op de Fransche manoeuvres Revolutie in ArgentiniS. Frankrijk houdt dit jaar haar groote ma noeuvres op -twee fronten: eerst op de Ita- liaansche grens, thans in Lotharingen Zij worden in het buitenland, maar vooral in Duitschland, met groote aandacht ge volgd en zij hebben bovendien bereids tot een zekere geprikkelde stemming geleid bij onze Oostelijke buren. De thans aan den gang zijnde oefeningen worden gehouden in het opmarschgebied van het zesde Duitsche leger in 1914. fn verband hiermede herinnrl het Ber- lijnsche orgaan van de Centrumpartij, ae „Germania" aan de Russische legeroefenin- gen indertijd aan de Duitsche grenzen, die als oorlogsdemonstraties werden opgevat. Hel blad vraagt wat men nu denken moet van deze Fransche manoeuvres vlak aan de Duitsche grens op vroeger Duilsch grond gebied, en waarbij in den manoeuvre-opzet de „blauwe legers" niets anders als een andere naam zijn voor de „Duitsche legers". „Wij welen reeds lang uit de artikelen van Poincaré en uit de redevoeringen van den minister van oorlog Maginot", zoo ver volgt het blad dan, dat Frankrijk na de ont ruiming van hel Rijnland in allen ernst een Duitsch-Franschen oorlog voorziet en dat men zelfs de sleTke vestinggordel aan de oostgrens enz nog niet voldoende acht om het hoofd te bieden aan een Duitsche „overval". Het blad herinnert dan op de gegeven Duitsche waarborgen voor de onaantastbaar heid der bestaande grenzen, en vraagt waar om het eigenlijk de Locarno- en Kelllogg- pacten heeft gesloten wanneer de militairen van dat alles geen notie nemen en rustig voortgaan hun veldlochtplannen te ontwer pen. alsof de volgende oorlog nog slechts een quaeslie van tijd ware? „Heeft Briand niet de macht, en Tardieu niet het inzicht om de noodige correcties aan te brengen in die militaire veldtochtplannen en ze te doen aapassen aan de politiek? „Door de oefeningen op de Jtaliaansche grens i9 de stemming in Italië er niet beter ■op geworden. En moeten deze manoeuvres niet nog ongunstiger invloed hebben op het ontwapende Duitschland?" Waarna het blad wijst op dit manoeuvr^- gebaar en de redevoeringen over bewape ningsbeperking, welke weldra te Genève ge houden zullen worden. In Argentinië is de bom tenslotte ge barsten en het is niet onmogelijk dat het lijdelijk aftreden van president Trigoyen daartoe heeft meegewerkt .Zoolang zijn hou ding star afwijzend bleef hield het volk zich oogenschijn'lijk kalm. doch" nauwelijks gaf hij van zwakheid blijk door het bewind tij delijk aan den vice-president over te dragen of de oppositie vatte moed. Onder leiding van generaal Iriburu kwam het leger io actie en weldra zond admiraal Storni, com mandant van een eskader van dertien oor logsschepen, een boodschap, zeggend dat de vloot niet zou strijden tegen haar collega's, aangevoerd door generaal Iriburu. De ge- heele marine liep daarna naar de revolutio nairen over en weldra was toen het pleit beslecht. President Irigoyen, ccn zeer teruggetrok ken man, die niets wist van wat er leefde in hel volk en naar beweerd wordt met opzet door een kleine groep, die zijn vertrouwen had, slechts werd ingelicht, gaf bevel de witte slag tè hijschen op de regee- ringsgebouwen, die bereids geplunderd wer den, en deed aldus de revolutie (tot dusver althans) nog rustig verloopen. Generaal Tri'buru en admiraal Storni zijn thans de voornaamste machthebbers. Of zij zich als zoodanig zullen weten te handha ven zal de naaste toekomst moeten leeren. Wel schijnt vast le staan dat de groote meer derheid der bevolking tegen Irigoyen was Of dit ook beteekent dat zij zich achter de zegevierende militaire regeering der revp- lutionairen zal scharen. BELGIE. Heuglijke gebeurtenis aan bet Belgische bol. Prinses Astrid heeft gisteren het leven geschonken aan ee.n zoontje. Haar gemaal, prins Leopold, die het te Dixmuiden opge richte monument ter eere van generaal baron Jacques de Dixmuden zou inwijden, kreeg om 1 uur in het buitenverblijf te Ostende telefonisch bericht zich onverwijld naar het kasteel Stuyvenberg te begeven, waar zijn gemalin zicb bevond. Moeder en kind maken bet zeer goed. De pasgeboren prins zal Boudewijn ge doopt worden. Zijn verdere voornamen zijn, Albert, Karei, Axel, Maria en Guslaaf. DUITSCHLAND. De loonen in de mijnindustrie. In een conferentie van vertegenwoordi gers van mijnwerkersorganisaties, die te Bochum plaa.tp vond, werd besloten voor te stellen de arbitrale uitspraak over de loonen bindend te verklaren. Zooals bekend blijven de bestaande loontarieven daardoor geldig tot 31 December a.s. ENGELAND. Nienwe voorstellen der Britscb-Indische regeering. De Britsch-Indische regeering heeft nieuwe voorstellen tot wijziging van de Indische constitutie uitgewerkt, die volgens een in Indië verschijnend blad verder gaan dan die van de Simoncommissae. De voorstellen zullen midden September worden bekend gemaakt zoodat er vol doende gelegenheid zal zijn om daarover van gedachten te wisselen voordat de con ferentie met de regeering plaats vindt. OOSTENRIJK. De werkloosheid. De socialistische bladen publiceeren den inhoud van een vooTstel der sociaal-demo cratische partij om een referendum te hou den ovct de verzekering tegen de werk loosheid. de ouderdoms- en invaliditeits verzekering. Daarin wordt o.a, verlangd, dat de Oo*- tenrijksche staat 40 pCt. der kosten van de verzekering tegen de werkloosheid zal dragen, terwijl de overige kosten gelijkelijk door werkgevers en arbeiders, dus elk voor 30 pCt. zullen worden gedragen. Verder wordt een verdeeling der kosten voor de uitvoering van werkzaamheden voor werkverschaffing voorgesteld. Wat de ouder doms- en invaliditeitsverzekering betreft, verlangt de sociaal-democratische partij, dat dezé zal worden beschouwd als met 1 Juli van kracht te zijn geworden. Het voorstel tot het houden van een refe rendum moet door ten minste 200.000 kie zers worden gesteund, alvorens het parle ment daarover kan beraadslagen; POLEN. Staking van textielarbeiders te Lodz. De vakvereenigingen, die betrekkingen onderhouden met de nationale arbeiders partij, hebben besloten zich aan te 6fuiten bij de beslissing der socialistische vakver- eenigingen betreffende de afkondiging van de algemeene staking door de textielar beiders te Lodz. In den loop van de eerstvolgende dagen i zouden de arbeiders-organisaties de alge meene staking afkondigen. ZUD-AMERIKA. De revolutie in Argentinië uitgebroken De toestand is nog zeer verward. In Argentinië is (och de revolutie uilge broken I Zaterdagavond kwam het bericht uit Buenos Aires, dat de bemanning van de in de haven liggende oorlogsschepen, daar geskitionneerd ter onderdrukking van revo- lutionnaire woelingen en die samen meer dan 7000 man aan boord hadden, zich tegen het aanblijven van president Irigoyen ver klaard hadden en onder bevel van gene raal Storni oprukten.De gezamenlijke offi cieren hadden in een mededeeling aan de regeering bekend gemaakt, dat zij het de finitieve aftreden van president Irigoyen eischten. Inmiddels werd in het legerkamp Campo df Mayö generaal Torres door zijn eigen ojficieren doodgeschoten, daar hij weigerde zich bij de revolutionaire beweging aan te sluiten. Generaal José Iriburd, een neef van den vroegeren president van dien naam richtte telegrafisch een ultimatum tot pre sident Irigoyen met de bedreiging, dat hij hef regeeringspaleis zou hombardeeren, in dien de president niet terstond definitief aftrad. Zijn troepen bevonden zich reeds in de nabijheid der stad. Tot een bombardement heeft president Irigoyen het echter niet laten komen. Toen hij begreep dalt de toestand onhoudbaar was geworden heeft hij na een nachtelijke vergadering met het kabinet, besloten de witte vlag te hijschen op de regeeringsge- bouwen. Op dat moment waren evenwel reeds van twee zijden de aanvallende troe pen dc stad binnengedrongen. Voor het gebouw van het regeeringsgezinde blad „La Epoca" kwam het tot een schiet partij lusschen de bereden politie, die aan de regeering trouw was gebleven en de aan vallers. Nadat de politie zich had moeten overgeven bestormde de menigte het regee- ringspaleis, waar alle portretten van Iri goyen van de muren gerukt en verbrand werden. Ook het ministerie van binnenland- sche zaken werd door de menigte bestormd. De opgaven omtrent het aantal slachtoffers loopen zeer uiteen. Een opgave spreekt van 10 dooden en 70 gewonden, terwijl in andere berichten het aantal dooden en ge wonden zelfs met 1000 wordt opgegeven. Ook de berichten omtrent het lot van Iri goyen luiden tegenstrijdig. Volgens sommige berichten is hij gearresteerd, volgens andere bevindt hij zich aan boord van de kruiser „Garibaldi", volgens nog ander is bij in een builenlandsch gezantschap gevlucht. Vice- president Martinez heeft het bewind over gedragen aan generaal Iriburu en admiraal Storni. Iriburu heeft een kabinet gevormd, waarin hij zelf minister-president is. Trni vice-president is geroepen de conservatieve afgevaardigde Enrique Santa Marina. De staat van beleg zou weer opgeheven zijn. Iriburu heeft de bevolking toegesproken en is stormachtig toegejuicht. De bevolking viert feest over de behaalde zege. Uit Lima wordl gemeld dat de oud-voor zitter der Kamer van Afgevaardigden in Peru da heer Mairategui, werd gearresteerd even als verscheiden ambtenaren van het Senaat in verband met het verdwijnen van poli tieke documenten. Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwon dingen. is het zoo veilig thuis altijd bij de hand le hebben een doos of tube 8140 GENEVE. 8 Sept. (V.D.) Hedenmorgen' kort na ell uur is de zestigste zitting van den Raad van den Volkenbond onder groolj belangstelling aangevangen) Tegelijkertijd is ook de linancieele com- missie van den Volkenbond bijeengekomen, De grootste belangstelling concenlreeri zich op het oogenblik op het rapport rap Procope (Finland) inzake de mandaatkwes-i ties, in het bijzonder in verband met de gê-l beurtenissen in Palestina gedurende het| aigeloopen jaar. o PARIJS, 8 Sept. (V.D.) Te Meaux heeft] de zestiende herdenking van den slag aaoL de Manie plaats gehad. Hierbij heeft del minister van Oorlog Maginot een rede gel houden, waarin hij Europa waarschuwde dat Frankrijk zijn bewapening niet verde kan verminderen voordat er andere waar borgen voor de veiligheid zijn gevonden NANCY, 8 Sept. (Belg. Tel, Ag.j. der vrouwelijke arbeidsters, gewond bij ontploffing in de kruitfabriek, zijn aan bekomen kwetsuren overleden, zoodat tha bel aantal dooden is gestegen tot 13. PARIJS. 8 September, (V.D.) In dorp in het departement Montiers heelt brand 43 huizen in de asch gelegd Meer da honderd personen zijn dakloos. De bra weer kon niets uitrichten, omdat de eem brandspuit, die het dorp bezat, tengevo! van den brand niet te bereiken was. LONDEN, 8 September (V.D.) Een groo brand heelt een opslagplaats van Goodeyair Tyre Rubber Company te mingham verwoest. De schade bedtaa; meer dan honderdduizend pond sterling het drie verdiepingen hoogp gebouw lage groote hoeveelheden banden en and brandbaar materiaal opgeslagen. Drie bran weerlieden werden gewond tijdens het schingswerk. BELGRADO, 8 Sept. (V D.) Zondag te Belgrado ter gelegenheid van den veriaa dag van den Kroonprins een groote mililt demonstratie plaats gehad. Op deze stratie werden de oude Servische regimen vlaggen door de nieuwe Yougoslavische nieren vervangen. Dertigduizend soldaten met artillerie valerie en vliegtuigen delileerden voor ning Alexander, die vergezeld was van ningin Marie en de andere leden der ninklijke familie. Verschillende buitenlandsche regeering en delegaties van de Kleine Entente war aanwezig. BOEDAPEST, 8 Sept. (V. D.) De coram nisten hadden tegen 7 September botsin voorbereid, die echter door de maatregel der politie achterwege zijn gebleven De litie had een aantal communistische leid gearresteerd en uit gevonden document was gebleken, dat de communisten op 7 tember onlusten wilden veroorzaken, deze documenten blijkt, dat deze onlust evenals die van 1 September, getinancie worden door Moskou. Het geld wordt Berlijn en Weenen gezonden. Tot de gearresteerden behoort Paul des, technisch directeur van een texti fabriek te Osepel, die in nauw contact staan met Beia Kun, die thans van Moss uit de communistische propaganda in garije leidt. 0 MADRID, 7 Sept (B.T.A.) De minist van Adbeid heeft bevestigd, dat de al? meene verkiezingen in Januari a.s. zulle plaats hebben. LONDEN, 8 Sept. (V.D.) Uit All wordt gemeld dat Motilal Nehru hede morgen in vrijheid is gesteld. PHILADELPHIA, 8 Sept. (Reuter). Amerikaaneche vliegenier, majoor Donla son is gisteren tijdens acrobatisch vlieg? verongelukt. Majoor Donaldson bee,t den grooten oorlog acht overwinningen haald en werd door den prins yan met het Engelsche vliegerskruis gedec reerd. PANAMA CITY. 8 Sept. (v.d.) Tenge^ van moeilijkheden met den minister onderwijs hebben vier leden vaD rg ring van Panama gedreigd te zullen a'r ftrede binne Til. de ministers van financiën, landsche zaken, buitenlandsche landbouw.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2