BINNENLAND. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. UIT DE RIJNSTREEK. BURGERL. STAND v. LEIDEN FAILLISSEMENTEN. RADIOPROGRAMMA. de VOETBAL-COMPETITIE HET CONFLICT BIT DE K.L.M- Vragen aan den minister en een uiteenzetting door de vliegers. De heer F. Vos heeft den minister van "Waterstaat gevraagd of het juist is, dat de directie van de Kon. Luchtvaart-Maat schappij voor Nederland en Koloniën (K. L M.) niet ie ingegaan op het voorstel van den Rijksbemiddelaar, alvorens rugge spraak te houden met haar raad van be heer, waardoor oplossing van het conflict en daardoor herstel van den dienst ettelijke dagen is vertraagd. Zoo ja, is de Minister dan bereid mede te deelen of een dergelijke opvatting kan wor. den geduld, waar het, zooals hier, betreft een door den Slaat gesubsidieerde onder- neming? Van de zijde der Nederlandsche Vereenï- ging van Verkeersvliegers verzoekt men hel volgende te melden Van meerdere zijden, zoowel in het open baar als in tprivé-gesprekkcn, wordt ons het verwijt gemaakt, dat wij het van belang hebben geacht om de pijnlijke aangelegen heid van het stopzetten van den vliegdienst en het daarop volgend ontslag der piloten slechts binnenskamers te willen behande len en zoodoende het publiek niet door middel van de couranten inlichtingen te geven. Wat na ons communiqué van 31 Aug. ge publiceerd is als afkomstig van de zijde vp,^ de vliegers of als ingezonden stuk, is nftfc van de Vereeniging afkomstig, noch op cenigeTlei wijze door deze beïnvloed. Het is een onderwerp van ernstige be spreking geweest, of wij alsnog van ons standpunt zouden afwijken, maar wij mee- nen dat niet te moeten doen. Nu evenwel 'deze aangelegenheid een onderwerp van bespreking zal worden in de Tweede Ka- roer, meenen wij toch niet geheel to mogen zwijgen over de punten, welke daar ter sprake zullen komen. Wij leggen er den nadruk op, dat de vlie gers Van Dijk en Wiersma zijn ontslagen, omdat zij niet naar Indië wilden vliegen op de door de directie der K.L.M. gestelde voorwaarden. Deze weigering grondden zij rip het vastkoppelen van de experimenteele Indiëvluchten aan het vliegen op de Euro- peescbe luchtlijnen, welke vastkoppeling door allen onredelijk werd geacht, in het bijzonder, dat iemand aan de mogelijkheid van het Indië-vliegen dacht. Wij achten dus het ontslag van de heeren Van Dijk en Wiersma alleen dkkrom reeds onrecht matig. Op de eerste vraag tot den minister van Waterstaat, of het juist is, dat de directie 'der K.L.M. geweigerd heeft, met de Ver eeniging en haar personeel te onderhande len over de vliegvoorwaarden, zal de mi nister niet anders dan bevestigend kunnen antwoorden. Wat de tweede vTaag betreft, of het juist is, dat de vliegers slechts op monde linge overeenkomst zijn aangesteld, zien wij geen bezwaar een toelichting te geven. D° oudere piloten zijn allen mondeling aange nomen, zelfs zonder schriftelijke bevesti ging; terwijl de jonge vliegers zijn aange steld op blijkbaar niet bindende arbeids voorwaarden. Art 3 van de statuten van onze door de 'directie zoo verafschuwde vereeniging, legt ons op te zorgen bij invaliditeit van leden 'en bij overlijden voor weduwen en wezen; bet houden van voeling met de K.L.M. en het met deze bespreken van onze belangen en ten slotte: mede te werken aan den bloei der luchtvaart. Vooral deze laatste zinsnede legt ons vooralsnog op de ver plichting te zwijgen. Mochten alle pogingen tot bemiddeling falen, dan zullen wij niet schromen, publi citeit te geven in dien zin, zooals door velen, die ons naar gebleken is sym pathiek gezind zijn, reeds nu ^vordt ver langd. Mgr. Mr. Dr. W. H. NOLENS. Bij sijn zevenligsten verjaardag. Mgr. mr. dr. W. H. Nolens. Monseigneur Nolens, de leider der R.-K. Tweede Kamerfractie, is gisteren 70 jaar geworden. Op 7 September 1860 te Venlo geboren, studeerde de jonge Nolens te Rolduc, en voorts aan de universiteit te Utrecht in d° rechts- en staatswetenschap en daarna in de theologie aan het seminarie te Roer mond, waar hij 26 Maart 1887 tot priester gewijd werd. Datzelfde jaar werd hij be noemd t-ot- leeraar te Rolduc. Den 12en Fe bruari 1890 promoveerde hij te Utrecht cum laude tot doctor in de staatsweten schap op proefschrift: „De leer van den H. Thomas van Aquino over het recht" en op stellingen tot doctor in de rechtsweten schap. De nieuwe doctor blee.- te Rolduc tot hij in 1896 werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer. In 1909 volgde zijn benoe ming tot hoogleeraar in de Arbeidswetge» ving aan de Amsterdamsche universiteit, werd herhaalde malen benoemd tot verte genwoordiger bij de internationale arbeida. wetgeving, nam o.a. in 1919 deel aan de Intern. Arbeidsconferentie te Washington en werd eenmaal tot voorzitter gekozen. In Augustus 1923 werd hij benoemd tot Minister van Staat. Begin van dit jaar her dacht de heer Nolens zijn veertigjarige pTO. motie. Mgr. Nolens is o.a. ook voorzitter van den Mijnraad, curator van de Technische Hoogeschool, voorzitter van den Werkloos* heidsraad en onder-voorzitter van den Hoö- gen Raad van Arbeid. De paus benoemde nero tot protonotarius apostolicus en huis prelaat en de Nederlandsche regeering tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw. OUD-GEPENSIONNEERDEN. Gelijkstelling tnsschen rijks- en spoorweggepensionneerden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Suring betreffende gelijkstelling met ingang van 1 Sept. j.l. van de regeling der toekenning van uitkeeringen aan oud- gepensionneerden der Ned. Spoorwegen met die, welke voor de oud-gepensionneer- den van het rijk is vastgesteld, heeft de minister van Waterstaat o.a. geantwoord: Voor de toekenning van uitkeeringen aa» oud-gepensionneerden der Ned. Spoorweg-en heeft de directie destijds een regeling ge troffen, die in hoofdzaak overeenkomt met de tot 1 dezer bij het Rijk geldende regeling De directie had reeds bepaald, dat de eerstbedoelde regeling met ingang van 1 Sept. j.l. zou worden herzien, overeenkom stig die, welke bij K. B. van 22 Juli 1930 voor de oud-gepensionneerden van het Rijk is vastgesteld. DE NIET-UITZENDING DER VOLKENBONDSVERGADERING De reden- welke daartoe leidde. Naar het „Hbld." verneemt, adviseerde de Algcmeene Programma-Oom missie dezer dagen den directeur-generaal der P.T.T. het volgende: Naar aanleiding van uw schrijven van 16 dezer betreffende radio-uitzending Volken bond heeft de Algemeene Programma-Com missie de eer u mede te deelen, dat zij de uitzendingen van de Volkenbondsvergade ring niet geschikt acht voor het algemeen programma. De commissie meent, dat deze uitzendingen wellicht door middel van den zakelijken omroep kunnen plaats vinden. J)e reden, waarom uitzending onder een algemeen programma niet geschikt werd geoordeeld, is gelegen in de omstandigheid, dat de toespraken in het Fransch, Engelsch of Duitsch worden gehouden en derhalve toch voor het overgroote gedeelte der luiste raars van geen waarde zouden zijn. De uit zending kan echter plaats vinden, hetzij bij den zakelijken omroep, hetzij op ,*?n Hilversumschen zender, behalve des Maan dags, en op den Huizcr zender, behalve op Vrijdag. Gelegenheid tot uitzending bestaat er derhalve in voldoende mate. Uit het advies der commissie volgt daar om geenszins, dat zij tegen de uitzen ding was. HET LUCHTVAARTCONGRES GESLOTEN. Een officieel banket. Eergisteren is het Intern, luchtvaartcön- gres te Den Haag gesloten. Namens de Nederlandsche regeering heeft 'de Minister van Waterstaat, dien avonJ, ter gelegenheid van de sluiting aan de leden van het congres en hun dames en een aantal andere genoodigden een luisterrijk banket aangeboden in het Kurhaus-Hotel te Scheveningen. Aan dit feestmaal namen ongeveer 400 personen deel aan 20 tafels. Onder hen be vonden zich behalve den minister van Wa terstaat, Z.K.H. Prins H^pdrik, president van het eerecomité, minister Deckers, vele leden van het corps diplomatique en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten met hun dames. LEGES BIJ VERLOF VOOR OPENBARE COLLECTEN. liet Tweede Kamerlid de heer Drop, heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld I. Is het den Minister bekend, dat som mige gemeentebesturen op grond van be palingen uit gemeentelijke verordeningen leges heffen ook bij het afgeven van bericht dat een openbare collecte kan worden ge houden II. Is de Minister niet van oordeel, dat. indien een bericht, als iu de eerste vraag bedoeld, wordt afgegeven overeenkomstig art. 15 der Armenwet aan vereenigingen, geplaatst op de lijst van vereenigingen van weldadigheid, het heffen van leges uit kracht van art. 85 der Armenwet niet ge oorloofd is Is de Minister bereid om, indien vraag II bevestigend wordt, boantwoord, van zijn gevoelen tegenover gemeentebesturen en i Gedeputeerde Staten der provincies te doen blijken, aoodat de bedoelde bepalingen of niet meer in de gemeentelijke verordenim I gen worden opgenomen, óf niet meer wor- I den goedgekeurd j 571. Nu het duurde heel lang voor de roovers de paarden hadden, in hun macht. Ze moesten achter de dieren draven, het duurde bijna den ganschen nacht. Want de paarden, blij met hun vrijheid, draafden vroolijk hinnikend voort. Ze verstoorden de rust der vogels, waar -hun hinniken werd gehoord. 572. De roovers, weer meester van dc paarden, stegen nu weer haastig op, wilden terug naar de gevangenen, en voort ging het in galop. Bovendien willen zij ook eens welen, wie de paarden had verlost, wat den roovers, door het lange zoeken, hun gansehe nachtrust had gekost. VERSPREIDE BERICHTEN. De Minister van Buitenlandsche Zaken jhr. Beelaerts van Blokland, is eergisteren naar Genëve vertrokken, ter deelneming nan de conferentie over het Euvopeesch Statenbondsplan-Briand en daarna aan de voTgaderingen van de.n Volkenbond. Tot geneesheer-directeur aan het Wil- holminaziekenhui8 te Assen is benoemd de heer P. A. Heerer te Groningen, eerste as sistent van prof. Polak Daniels aan het academisch ziekenhuis aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot gene raal majoor der artillerie van het N.I.L., de kolonel, inspecteur van dit wapen R. Schuursma. Verschillende scheepswerven te Hoo- gezand en in de omgeving zijn verplicht geleidelijk het personeel in te krimpen. Aan een dor weTven hebben voor een paar dagen 50 arbeiders hun ontslag ge kregen. Het reeds vroeger aangekondigde ontslag van 60 arbeiders van de Maastrichtsche aardewerkfabrieken ,.De Sphinx" i9 Zater dag ingegaan. Principieel is de directie van „De Sphinx" tegen een wachtgeldregeling. Men neemt n.l het standpunt in. dat waar vanwege de regeering elke steun aan de aardewerkindu9lrie onthouden wordt, men van overheidswege dan ook de lasten van werkloozenverzorging op zich dient te ne men. BOSKOOP. Te water geraakt. In Laag-Boskoop geraakte hel 4-jarig zoontje van den heer v. W. in de wetering. De moeder, die het ongeval zag, begaf zich hoewel zij niet kon zwemmen even eens te water. Gelukkig was spoedig hulp aanwezig en werden moeder en kind behou den op het droge gebracht. De Bastaardsatijuvliuder. De vereeniging voor „Boskoopsehe Cul turen" deelt mede, dat het noodig ie, thans het nieuwe nest van den Bastaard satijn- vlinder afdoende te vernietigen. De nesten zijn momenteel nog iels lager van vorm dan in den winter. Burgerlijke Stand. Geboren: Grietje, d. van A. Blanken en L. Slappende) Jacob, z. van A. de Paler en M, Pool Cornolis, z. van C. v. Veen en A. v. d. Weijde Johanna, d. van J. II. Ro denburg en lï. Baldwin Ondertrouwd: A. Abbenbroek 63 j. en J. den Hooglander 39 j. Gedurende de afgeloopen week werden in de Bad- en Zweminrichting 634 heeren-, 765 dames- en 160 volksboden genomen. LEIDERDORP. Govonden voorwerpen. Geboren: Hendrika, d. van M. J. Rasser en J. Koek. Ondertrouwd: Gerrit Chrisliaan Anker pn. 32 j. en Cornelia de Graat jd. 32 j. Overleden Jan de Vreede 61 j. Wil lem Alexander Jlugge 27 j Gevestigd: J. OosteromWarnaar, Jaag pad 16 G. van der Laan en gezin. v. d. Vald Boumanweg 42 N. Wolf. Hoofd straat 97 J. Moraai en F. Steenbergen, Hoofdstraat 130 B. N. van Dijk, Hoofd straat 246 A. Prevoost, Hoofdslr. 148. Vertrokken: M. van Golstein naar Zoeler- woude. Jaagpad 22 B. M. v. d. Sijs naar Sassenheim, Hooldstr. 158 A. M. Boero. naar Arnhem, Carmillitesseklooster P. Smit en gezin naar Leiden, Stadhouderslaan 6 C. Kila, idem J Hage en gezin naar Woerden. Poelstr. 27 C. M. van Winger den naai Leiden. Hooge Rijndijk 115 tl. Braggaar en gezin naar Leiden, Resida- 9traat 2 P. BraggaaT naar China, Peking H H. Blokpoel naar Zuilen, Elconius- straat 24 J. v. Elburg naar Oegstgeesl, Terweeweg 36 W. de Nie naar Ter Aar, C. 8 Posterijen. In verband met de Oranjeleesten op Woensdag 10 Sept a s zal de 3de postbe stelling (avondbesfelling) niet worden uitge voerd. Brieven kunnen ten postkantore wor den afgehaald. WADDINXVEEN. Zuigelingenzorg. Onder auspiciën van het Groene Kruis werd hier onlangs een consultatie-bureau voor zuigelingen opgericht. Dat dil nieuwe instituut in een behoefte voorziet, moge blijken uit het feit, dat reeds meer dan 80 zuigelingen zijn ingeschreven en onder controle slaan. Gelukkig is in oils dorp de zuigelingen sterfte een van de laagste van Nederland; het bedroeg in het tijdvak 19241928 slechts» 3 66 per 100 (voor de provincie Zuid- Holland was dit 4 61 en voor het Rijk 5 82). Rijkspostspaarbank. Aan liet postkantoor alhier werd gedu rende de maand Augustus 1.1. ingelegd J. 4177.24 en terugbetaald f. 3083.23. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3732. Aanrijding. Mej. S. alhier werd aan den Kerkweg aan gereden door iemand, dio zonder licht reed. Zij viel en bekwam kneuzingen aan beide beenen. De dader maakte van de gelegen heid gebruik, om door te fietsen! Ongelukkige val. De 12-jarige K. alhier viel met de rechter hand in een stuk glas waardoor eenige pee- zen en een spier werden geraakt. Dr. Paul verleerde hulp. De jongen moest verder in het Leidsehe ziekenhuis behandeld worden. Fietsendiefstal. Achter het café van den heer W. had ean bezoeker even zijn nieuw rijwiel neergezet, toen hij echter terugkwam, bleek, dat een ander er reeds met zijn fiels vandoor was. Een onderzoek wordt ingesteld. In het café van den heer M., aan de Zuidkade. is een groote ruit stukgeslagen, waarschijnlijk door iemand die na sluitings tijd nog iels wilde drinken. In de maand Augustus werden aan het postkantoor de volgende onbestelbare brie ven, waarvan de afzenders onbekend zijn. terugontvangen. Wed C. de Langen. Berg ambacht; Raad van Arbeid, Utrecht; G. van Rijn, Kwakel. ONDERTROUWD J. A. Jongeleen jm. 21 j. en C. W. J. F. Alserageest jd. 21 j. W. J. Jongeleen jm 22 j. en G. J. M. F. Alsemgeest jd. 20 j. E. S. de Jong jm. 25 j. en G. J. Sehreudcr jd. 26 j P. Aj-noldus jm. 25 j. en M. C. Dietrich jd. 23 j. H. Verhoogt wedr. 62 j en J. Brugman wed. 61 j. J. Olijerhoek jm. 27 j. en P. G. Erst jd. 23 j. J. Lardee jm. 30 j. en C. van derReijden jd. 27 j. H. J. Visser jm. 22 j. en C. C. M. van Bel- len jd. 27 j. N. P. C. Waasdorp jm. 27 j. en J. Warmenhoven jd. 22 j. J. ei. van der Kaaij jm. 25 j. en A. B. G. Engel- kamp jd. 26 j. C. L. E. F. van S wiet en jm. 24 j, en A. M. vaD Noort jd. 22 j. D. Blansjaar jm. 25 j. en J. Tegelaar jd. 22 j. D. Boekma jm 22 j. en M. M. Fi- lippo jd. 33 j. Th Uiterdijk jm. 24 j. en C. J. Schouten jd. 22 j. W. van der Vlist jm. 24 j. en Th. Friosema jd 26 j. - W. Schellingerhout jm. 22 j. en G. van Mulligen jd. 21 j. P. Pijpers jm, 21 j. en H. van der Meel jd, 20 j. K. M. Ver- kuijlen jm .21 j. en M. H. Rietveld jd. 20 j. Ir. de week van 16 September zrj| Nederland uitgesproken 66 faillissem* VOOR DINSDAG 9 SEPTEMBER, li Hilversum, 1875 M. A.VjR.O.-Uiteen! 9 019 45: Gramofoonpl. 10.01iO. Morgenwijding 10.3012.00: Com Haarl. Orkest-Vereen. 12.152.00 cert. AIVRO-Kwintet. Barties (liedjes) j -2.30: Lezing voor Dames 2.30 Rustpoos 3.004.00: Solistenconcerl 4.004.30: Gtramofoonjl. 4.3 Kinderuurtje5.306.00: Gramofoonpl 7.007.15: Concert AVRO-Orkest 7.J 7.45- Radio-Volksuniversiteit Sem ..Het lied bij Schubert. Schumann Brahms" 8.019.15: Concert. Harm Orkest van het Rotterd. Philharm. Gen sdhap. Mannenkoor „ApoHo" 9.16: 9 'Hughes en zijn Band voor de microfooi 10.00: Pers»b. 10.1511.00: Wederei; den van Spike Hughes en zijn Band 1 -12 00 Gramofoonpl. Huizen. Tot 6 uur: 298 M, Uitsl. KI Uitzending 8.009.16: Gramofoonpl 11.3012.00: Godsdienstig halfuurtje 12.001.30: Concert. KRO-Trio IJ 2.00: Gramofoonpl. 2.003.00: Vrouw uurtje 6.00—0.00: Gramofoonpl. 6.15: Nieuwsber. in Esperanto 6.1 6.30: Gramofoonpl. 6.306.40: Koe 6.407.00: Gramofoonpl. 7 00—7 Pater II. de Greeve S.J.: „Dokter en bliek", uitgave van „Forehoite" te Voorl 7208.00: M. Tope: „Het Landbo onderwijs in onze dagen" 8.0011 Concert. KRO-Orkest. Wïllem Herckeiï (zang), F. Boshart (piano) 11.00—11 Gramofoonpl. Daventry, 155-4,4 M.10.36Morgen ding 11.061120 Lezing 12.20: cert. C. L/inn (alt), K. Arundel (bariton] 12.60: Orgelsjjel door E. OTIenry 1.5 2.20: Orkestconcert 2.202.25Telev 2.252.50: Gramofoonpl, 4.20: keslconcert 4.60: Orkestconcert Kinderuurtje 6.20: Dansmuziék 0. Nieuwsber. 7.00- Piano-recital door HelyHuiohinson 7.207.40: Lezing 7.45: Lezing -8.05: ..Ingredient X". H< spel van L. du Garde Peach 9.00: .1 versions". Hoorspel 10.00: Nieuwsber. 10.15: Berichten 10.25: Dansmuziek 10.5012.20: Dansmuziek. Parijs .Radio-Paris", 1725 M, 125 220: Gramofoonpl. 4.06: OrfceslcoiM en soli'8 20: Concert. Orkest en solist Brussel, 508,5 M. 5.20: Trio-concert 6.50: Gramofoonpl 8.35: Concert. Ork en solisten 8.35 (338,2 M Concert organiseerd door de SAROV. Langenberg, 473 M. 7 257.60: G mofoonpi. 7.508.50: Orkestconcerf 10.3512.15: Gramofoonpl. 12.30: G mofoonpi 1.252.50: Orkestconcert f 820: „La Bohème". Opera van G. Pucci Kalundborg, 1153 M. 12.20—2 20: I kestconcert 320520: Orke9lconcert zang 8.209.50: ..Voerman Henschel Tooneelspel van G. Hauptmann 10.10 11.20: Orkest- en solistenconcert11-20 1.20: Dansmuziek Zeesen, 1635 M. 6.057.20: Lezing 7.207.50: Gramofoonpl. 9.50123 Lezingen 12.50—1.15: Gramofoonpl I.IC—2.20- Lezingen 2.20—320: Grim foonpl. 3204.50: Lezingen 450 5.50: Concert 5.50825: Lezingen 8.25: Orkestconcert. B. Gimpel (viool) 10.05: Lezing 10.30: Lezing en bericht» RECLAME. 6395 Doet mee aan iSÖÖ PRIJZEN, WAARDE 17»000.' GULDEN HOOFDPRIJS: EEN FORD-AUTO model 1931 BJJ DEZE PRIMA ECYPT1SCHE SIGARETTEN IS IN ELK 000SJE EEN BEWIJS VAN DEELNEMING VERPAKT

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10