HUN BEIDER WEG. 71»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 September 1930 Derde Blad No. 21618 Buitenl. Weekoverzicht. Londensch Aanteekenboek. HEEREN-BAAI UIT RUSLAND. FEUILLETON. ^griï3DUS sticht onheil Verscherping van je» Dnitschen verkiezingsstrijd in het vooruitzicht - De vijanden dei Nankingiegeering werken samen. De heer Treviranus, Duilsch rijksminister ror bezette gebieden, heeft den knuppel ge- norpen in het hoenderhok der Fransche en fx.lsche buitenlandsche politiek, en hij heeft il gedaan met een vrijmoedigheid en een.. InUliteit, die sterke verwantschap toonen set die van den tegenwoordigen ex-keizer szijn gloTiejarenI Er i9 sinds Locarno pen definitief plan van werkzaamheden en lil is nu de invloed van den gematigden j-eseminn ontbreekt niet te verwonde- dat vele Duitschers onvoorzichtig als il dikwijls zijn weer een kansje meenen Ie moeten wagen tot verbetering der indertijd piloten vredesverdragen. Is er op zichzelf pn enkel bezwaar tegen een dergelijk stre- nn, dal immers haaT oorsprong vindt in de lilde voor het Vaderland, anders wordt dit nnneer hel leidt tot onbesuisde, dolzinnige unvallen als die van minister Treviranus, jie nooit tot het gewenschte doel, doch uit sluitend lot vertroebeling van den toch al nel helderen toestand kunnen voeTen. In zijn antwoord op Briand's memoran dum, inzake het Europeesche Statenplan, isd Cirrlius, de Duitsche minister van bui tenlandsche zaken, in zeer beleefde en be- (ermen de wenschelijkheid uitkomen tin een herziening der vredesverdragen, tfirlh en Hindenburg handelden desgelijks ia hun daarop volgende redevoeringen fe ïainz en er was vermoedelijk geen Fransch- cin of Pool, die er zich wezenlijk bezorgd oer maakte ....Toen hanteerde Treviranus op den nden Augustus den knuppel en er is, zoo- «I in Frankrijk als in Polen, een leven ill een oordeel ontstaan over de wijze, jarop deze Duitsche minister zich meende ^moeten gedragen. Hier, zoo meenden de schrokken tegenstanders, kwam de ware ntaliteit van den op wraak beluslen Duit- lier om den hoek gluren, de trotsche geest m het oude keizerrijken onder aan- uing van Poincaré liep men in Frankrijk hoop om hiertegen tijdig de noodige maal- gelen te nemen I Die rede van Treviranus was trouwens cl buitengewoon tel: Naast de dringende wenschelijkheid van 'rziening der verdragen ten opzichte van kt Westen, nam hij in het bijzonder het ten onder de loupe. Wij willen, zeidehij. vrede handhaven, maar wij moeten vrij jn. want onder de volken der wereld kan 'een gemeenschapsgevoel groeien, als heit ht wordt geschonden. Wij groeten in wee- ied. maar ook in onbuigzame hoop de ers van de Saar. Wij gedenken het Jkgereten Weichselland, de ongeheelde nde in de Oostelijke flank. Wij herdenken j( steeds onder welken snooden druk Wil- lot de onnatuurlijke afzondering van H-Pruisen geprest is, en lot welken tiwee- achtigen toestand het Duitsche Damtzig ordeeld is. De toekomst van onzen 'rolsehen nabuur, die zijn staatsmacht niet «or hel geringste deel te danken heeft aan geofferde Duitsche bloed, kan slechts ge- sc/lideerd worden, wanneer Duitschland Polen wiet door een onrechtvaardige insafbakening in eeuwige onrust worden 'uden. Het probleem van Oosl-Duitsch- blijft voor Europa een bron van zorg gevaar. En dreigend liet Treviranus er op volgen: zal komen voor den strijd voor het 'ht, die Duitschland en Europa zal be en I Bet is niet onverklaarbaar, dat er zoowel Oosten als ten Westen van Duitschland "■1 storm van verontwaardiging is opge zien over een dusdanige ophitsende rede hel is ook vrij logisch, dat men er sinds dien nog altijd niet over uitgepraat vermag te komen Treviranus heeft later wel ge poogd de door zijn woorden geslagen won den te verzachten, doch het is hem maar heel matig gelukt Zóó weinig resultaat heeft het zelfs gehad, dat Curlius, de minister van buitenlandsche zaken, tenslotte heeft ingegrepen en hem aan het verstand heeft gebracht, dat hij zich met zijn eigen zaken had te bemoeien en zich in het openbaar niet modht uitlaten over de buitenlandsche politiek, zonder daaromtrent vooraf de goed keuring van hem, Curlius, te hebben ver kregen. Hij schijnt dit bovendien te hebben gedaan op vrij scherpe wijze, althans de heer Treviranus heeft het nadien nog in geen enkele van zijn talrijke veririezings- redevoeringen gewaagd zich ook maar met een enkel woord weer in te laten met zaken, die hem, als minister, niet direct aangaan. Dr. Brüning liet zich daarenboven in een openbare rede in denzelfden geest uit, het geen het wantrouwen in het buitenland wel voor een deel, maar stellig niet ten volle heeft vermogen uit te roeien. Hij moge r.u met veel aplomb met zijn persoonlijkheid waarborgen, dat er geen sprake zal zijn van avonturen, naar den geest van Trevi ranus die waarborg komt rijkelijk laat en had. in het waarachtig belang van Duitschland zelf, beter veertien dagen vroe ger gegeven kunnen zijn. 'Het kwaad heeft zich bereids een weg gebaand, en niet ten onrechte schrijft de „Temps": ,,dat hel noodlottigste gevolg misschien zal zijn. dal nu alle partijen, die der rechterzijde zoowel als van 't centrum en van links, zich zullen laten verleiden tot een belachelijk en roe keloos legen elkaar opbieden met beloften en vooze leuzen, welke de vaderlandsche gezindheid der kiezers in het gevlei moeten komen". Zou dit feit alleen niet erg zijn, het wordt gevaarlijker en ernstiger, indien de nieuwe regeering zich gebonden gevoelt aan haar verkiezingsbeloften en daardoor haar vrijheid van handelen en haar nood zakelijke bedachtzaamheid zou verliezen bij de onderhandelingen met het buitenland. Het stemt tot vreugde, dat de Duitsche dele gatie ter Volkenbondsvergadering dézer da gen besloten beeft zich ook ditmaal te zullen bewegen in de lijn van wijlen dr. Strese- mann, maar bet is de vraag of deze houding na de op 10 September te houden verkiezin gen zal kunnen worden gehandhaafdI Er zijn wijders weinig belangrijke feilen. In Zuid-Amerika rommelt het nog steeds in Argentinië, doch de al zoo lang voorsjpelde uitbarsting bleef tot op dit oogenblik ach terwege. President Irigoyen, de conserva tieve en zeer krachtige, hoewel weinig po pulaire leider, heeft geweigerd af te treden, en de kans schijnt niet denkbeeldig dat hij het ten slotte weer zal klaren, al zal zulks wel niet geheel en al zonder geweldadig in grijpen kunnen geschieden. China bracht deze week de sensatie van het vormen eener contra-regeering, die haar zetel heeft te Peking. Tsjang Sjoe Liang, de machthebber van Mandsjoerije. die de vriend heelte te zijn van Tsjang Kai Sjek, heeft plotseling partij gekozen voor den vijand en om de gemeenschaipjielijke actie te versterken heeft hij thans met den krijgs heer van Sjian, den christen-generaal Feng en den voormaligen communist Wang een coiïtra-regeering gevormd, die reeds een regeeringsverklaring heeft gepubliceerd, doch zich voorloopig in werkelijkheid wel niets anders ten doel zal stellen dan de Xanking-regeering ten val te brengen. Mocht dil spoedig gelukken dan komtde tijd, waarop zij zich met andere zaken kan bezig houden; duurt het vrij lang dan krijgen de heeren onder elkaar wel weer ruzie en wordt dus de samenstelling der strijdende partijen gewijzigd! Van onzen Londenschen Correspondent. 29 Augustus 1930. Hitte-négliflé'i. De natuur, in haar oude barmhartigheid voor journalisten, heeft zich opnieuw over dit gilde ontfermd door voor een prima hitte golf te zorgen juist op het oogenblik dat geen zeeslangen-bij-uiijlen de schaarschte aan nieuws konden vergoeden. Hitte is een zeld zame uitzondering in Londen. De krant leelt al van de uitzonderingen. Hoe moet ze dan wel gedijen bij de zeldzame uitzonderingen, zooals zulk een „heat wave". Die golf heeft eenvoudig den toestand gered. En nu, zoo juist tegen het eind van de week, is geble ken dat donder en bliksem en hagelslag to gen de kracht van de hittegolf gewoonweg het onderspit moeten delven, juichen als het ware de kranten-„bills" in de straten dat wij te doen hebben met een „storm proof heat wave". De borden van Fleet Street, die zorgen voor „stories" en voot plaatjes, heb ben zich half letterlijk in deze hittegolf ge worpen; half letterlijk, want zelfs aan de golfjes van de Serpentine of aan de branding van de kust kan men een zekere hitte niet ontzeggen. Dat bleek dezer dagen uit een der hitte-plaatjes, waarin men een openlucht zwembad zag, met honderden menschen in badkleerenzittend aan den kant omdat het water te warm was. De straten van Londen hebben opnieuw bewezen dat vrou wen zich met de meeste vrijmoedigheid (te gengesteld aan de mannen) van haar voor de omstandigheden overtollige kleeren ont doen. Dat is altijd 700 geweest. Dat zal wel altijd zoo blijven. Het eene-en het andere ligt in de aarden der beestjes. Maar het is toch wel wat onthutsend thans op zijn weg door Londen alsmaar juffrouwen in badpak ken tegen te komen, die op weg zijn naar Hyde Park, waar Londen's Lido ligt, of naai de baden van Hammersmith, waar de actri ces en revue-girls zoo graag komen. De krantenmannen, met hun oogen scherp als die van haviken, hebben wel da mes ontdekt, die in haar nachtjurken te bed lagen op het dak, maar geen mannen, die op dezelfde wijze verlichting zochten voor den hittenood. Het geheim van dit verschil van houding en gedrag tusschen de geslachten zal wel zijn. dat de man meent, dat hij meer aan decorum verliest, naarmate hij meer uit trekt, terwijl daarentegen de vrouw het ge joel schijnt te hebben, dat zij er in een mi nimum van kleeding het voordeeligst uit ziet. Maar genoeg van dit spel der veron derstelling. Ook de mannen hebben wel in badpakken door de straten gemarcheerd. Maar in dat geval was er sprake van geor ganiseerde ontkleeding of, zoo men wil, groepsonlkleeding. Alleen „als we het alle maal doen" is het sterke geslacht te vinden voor publieke tentoonspreiding van zijn offi- Heeie lijnen. In liet geval, dat ik od het oog heb, was bovendien dëp ontkleeding waar schijnlijk bevolen. Het was een compagnie vangardesoldaten, die deze week door de straat marcheerde in badpakken, op weg naar de Serpentine Als oud-militair, die in dertijd onuitwischbaar ingeprent heeft ge kregen, hoe een soldaat zich in het openbaar moet vertoon en, vond ik deze compagnie die in echt-burgerlijke zwemkleeren uit de kazernepoort marcheerde, een onduldbare vertooning en een treffend en treurig symptoom van afdwaling van nagenoeg hei lige militaire regelen. Even erg maakten het trouwens de regimenten, die in de omgeving van Alershot manoeuvreerden en elkaar be vochten in.hemdsmouwen. De minister van Oorlog, die dat alles maar over zijn kant laat gaan, mocht wel eens een voorbeeld nemen aan den Post master General, die een verzoek van de georganiseerde posllboden, om met deze hitte 'kraaglooze overhemden (tennis-lhemden) te mogen dragen, om koel te zijn aan den hals, heeft afgewezen op grond van de overweging, dat uniformiteit en waar schijnlijk ook de nette indruk van de uni form moet worden gehandhaafd. Het is hier blijkbaar een kwestie van zooveel departementen zooveel zinnen. Want er zijn in de periode van de hittegolf wel verkeers- politie-agenten geweest, die zich straffeloos van hun tuniek konden ontdoen en het ver keer regelden in overhemden met hoog op gestroopte mouwen. Die veelzinnigheid be stond niet alleen aan officieele zijde. In een fabriek mochten de werksters in haar bad- cosluums werken; in een andere werden werfosters 's morgens bij aankomst aan de fabriekspoort teruggestuurd, daar zij haar kousen, en slechts haar kousen, hadden uitgelaten. Zoo dit verhaal u al geen compleet beeld geeft va-n een Londen, dat zucht en zsveet onder een hittegolf, het geeft u althans een vrij volledige voorstelling van de hitte- négligé's, die men er 'heeft kunnen waar nemen. BEN BOUWER VERHUURT ZIJN HUIS. Ergens in een lieflijk landschap van Kent slaat een klein huis ie huur. Dat is niet zoo ongewoon, zou men zeggen, vooral in een ruimen kring rond Londen kan men „cottages" en „small residences" huren of fcoopen. Maar dit bijzondere huisje in het lieflijke graafschap, bezuiden Londen, is niet door een gewonen bouwer gebouwd, maar door een groot man, die in bouwm lief hebbert. Hij heeft er zelf een poosj? in ge woond, een nederig huisje van vijf kamers en een keuken en een badkamer, te nederig voor zulk een groot man. Hij is dan ook nu teruggekeerd naar 'het groote landhuis, „the manor house", in welks gronden het huisje is verrezen. De eigen bewoning van den bouwer was misschien een commer- cieele truc. De waarde er van," huur- cf ikoopwaarde, zou er allicht hooger door worden. Wie is de bouwer? Korten tijd is hij lid geweest van den vakbond van werk lieden in het bouwbedrijf. Misschien heeft u daar wel van gehoord en weet ge daarom al. irit afleiding, dat de bouwer niemand minder is dan Mr. Winston Churchill, oud- kanselier van de Schatkist, schilder, metse laar, journalist, memoire-schrijver, histori cus en wat niet al. Hij heeft juist een boek voltooid, waarin hij verhaalt van zijn leven, een avontuurlijk leven, vol durf en vol af wisseling en vol doorzettingskracht. Chur chill vindt dat elk mensch eiken dag zijn geestelijken arbeid moet afwisselen met wat handenaibeid. Zijn handenarbeid was on langs het bouwen van een huis, dat hij met weinig bijstand heeft volbracht. De man nen, die hem hielpen, vonden dat hij voor treffelijk kan metselen, en dat was de reden, waarom zij hem voorstelden voor hun vak bond. Churchill vond het een aardig idee en haastte zich het inleggeld aan den pen ningmeester te sturen. Helaas, toen kwam de tragedie. Het bestuur twijfelde niet aan zijn vakkennis, maar achtte hem niettemin ongeschikt voor het lidmaatschap Mis schien heeft Churchill uil verdriet daarover zijn huisje nu te huur aangeboden. RECLAME. ECHTE FRIESCHE 20'50 et per oris 9756 NIETS GELEERD EN NIETS VERGETEN. (Nadruk verboden.) Hèt is eigenaardig, hoe de menschelijke eigenschappen, dwaasheden en gebreken in alle tijden en in alle streken dezelfde blij ven, hoe de menschen steeds dezelfde fouten begaan. Toen ik nog heel jong was. geloofde ik dat de bestudeering der geschiedenis de menschen kan behoeden voor het her halen vaD fouten, die door vorige genera ties begaan werden en waarvan wij nu de funeste gevolgen kennen. Het voorbeeld van het verleden kan als een waarschuwing voor het heden dienen, en de menschen zouden zich natuurlijk haasten de lessen van de geschiedenis ten nutte te maken. Dat alles bleek echter onjuist te zijn De menschen maken telkens dezelfde fouten en boeten op dezelfde wijze. Het is als zijn de menschen met blindheid geslagen, als wor den zij door een blind en wreed noodlot beheerscht. Iedereen weet natuurlijk, dat de Fran- schen émigré's in hun ballingschap niets geleerd en niets vergelen hebben, dat zij na hun terugkeer naar Frankrijk dezelfde fouten en dwaasheden begingen, dat zij de harde lessen van de geschiedenis hebben verwaarloosd. Iedereen weet ook, hoe de ge schiedenis zicli gewroken heeft. Hetzelfde zien wij zich nu in Rusland herhalèn. Elke regeerende klasse is steeds met blindheil geslagen, ziet de naderende ineenstorting niet. Ziet zij het wel, dan is ze toch als verlamd, weigert zijn concessies te doen, een gedeelte van haar bevoorrechte positie prijs te geven, met hel gevolg dal zij ie gronde gaat, alles verliest en grooten- dcels uitgemoord wordl, waarbij naast de schuldigen veel volkomen onschuldigen lij den: zij die de naderende ineenstorting had den gezien en op de noodzakelijkheid van tijdige hervormingen aangedrongen. De Russische regeerende klasse was tij dens het tsaristische regime in zeer hooge mate verblind. De geschiedenis was voor die klasse bijzonder welwillend en heeft haar een ernstige waarschuwing (in 1905—1906) grgeven. De revolutie werd toen, met moeite, maar toch onderdrukt. En in plaats van zich te haasten gebruik te maken van de wijze lessen der geschiede nis, bleef de regeerende klasse van Rusland halsstarrig weigeren concessies aan het volk te doen. De regeerende klasse maakte geen gehruik van het uitstel dat de geschie denis haar gegeven had. met het gevolg, dat zij in 19171918 geheel weggevaagd werd. Maar ook dat heeft niet geholpen Tij dens den burgeroorlog kreeg de reaction- naire richting de overhand en daarom wendden de boeren zich van de witte ge neraals, in wie zij van het begin af aan zeer weinig vertrouwen hadden gesteld, af en zoo werd de overwinning van het bols jewisme onvermijdelijk. De witten, de regee rende klasse, zorgden voor die overwinning van hun doodsvijand. Uit angst voor de witten, die den tsaar en het oude regime zouden herstellen, steunden de boeren de rooden. Maar ook deze harde lessen en het leven in ballingschap, een leven van ontbe ringen, vernederingén en handen arbeid, bleken niet in slaat te zijn, de resten van de regeerende klasse haar fouten in te zien. De leiders der „witten" wilden zich ntet neerleggen bij hetgeen in Rusland gebeurd is en droomen nog van herstel van de oude heerlijkheid. Op de een of andere wijze zou het oude regime (geheel of gedeeltelijk) hersteld worden, zouden zij hun landgoede ren, hun bezittingen terugkrijgen in boven dien nog vergoeding voor het geleden ver lies. Dat geen enkele revolutie ooit zulk een restitutie heeft gekend, dat zelfs de restaura tie in Frankrijk niet in staat was de landgoe- 'ri) nnar het Engelsch - H ANTONSEN (Nadruk verboden). 3 vSL0T.) Nog acht minuten, zei Waring. Als ze maar klaar is, dan halen we het nog wel. zou een vrouw zich in deze omstandig- -en gedragen? Zou ze het eerst klaar zijn zou ze zitten teuten met kantjes en linten haar haren? Wat denk jij er van? hick gromde maar zoowat. Hij wist niet hij zeggen moest en had niet veel zin c"i Ie praten. Nou. ik wil met vijf tegen een wed- n. dat ze a! klaar is", vervolgde Waring, r' ia, wat ik zeggen wou, het is immers ,ln den bruidsjonker toegestaan, om de 'Jid in de consistoriekamer een kus te ven - Om dpn drommel niet. zei Dick beslist. Een groote Roll9-Royce schoot hen voorbij keek er naar en greep Waring plotse- S hij zijn arm. /- Goeie genadé, riep hij uit. Daar heb je hertog zelf! XLIV. De wagen draaide hel dorp uit en slo?g zijweg in die naar het huisje van rjfrey voerde. of liever naar Dick's want hij betaalde de enorme som van shilling per week voor de huur Dick liet Waring's arm los eD zette het op loopen Waring, die begjeep, dat het ge- Mot moeilijkheden aanleiding geven kon. jM' even hard mee. Samen holden ze zoo plaatste eind van het dorp door en sloegen in. Ja, de wagen stopte voor het en de hertog kwam er uit. Hij was een statige man. Audrey had wel gelijk gehad met haar voorgevoel, dat er iets tusschen zou komen. Hier was op het laatste oogenblik haar vadeT. misschien was Jocelyn er ook bij. Dick klemde de tanden opeen. Tien hertogen en tienduizend zulke kerels als die Jocelyn zouden zijn huwelijk met Audrey niet verhinderen! Toen Waring en hij hij gend bij het huisje aankwamen, traden juist de bruid en het bruidsmeisje naar builen Het was een ontmoeting vandrie kanten tegelijk. Tragisch 1 Alleen Joyce wist niet hoe ze het had. Ze had den hertog nog nooit gezien. Audrey lachte zenuwachtig. Wel. vader, zei ze. hoe hebt u me in hemelsnaam gevonden? De hertog stond stram en rechtop en keek zijn dochter scherp aan. Dat komt er minder op aan ik ben hier om je mee naar huis te nemen en je te verhinderen je zelf en je heele familie een mal figuur te laten slaan. Wil je zoo goed zijn in te stappen? Waring had Dick bij zijn arm tegengehou den, maar die koude, harde stem was hem. nu toch te machtig Hij nikte zich van Wa ring los en deed een slap vooruit. Het spijt me, zei hij, maar uw dcJchler kan onmogelijk instappen. De hertog keek hem uit de hoogte aan. Wie bent u mijnheer? Mijn naam is Ardley-Manners. De hertog maakte een ongeduldige be weging Zoo dus u bent de man, die mijn dochter het hoofd op hol heeft gebracht! Npen. antwoordde Dick. Ik ben de man met wien uw dochter binnen een half uur getrouwd zal wezen. Dal d^nkt u maar! Mijn dochter gaat met mij mee naar Londen terug en zal bin nen een gepasten 'tijd den man trouwea, dien ik voor haar bestemd heb! Dick's oogen schoten vonken. Hij kon zijn tong nauwelijks meer bedwingen. Maar hij slaagde eT toch in vrij kalm te antwoorden: Hoe komt u op die gedachte? Er heersdile even een dreigend stilzwij gen. Toen zei de hertog: Omdat ik haar vader ben en omdat ik haar beveel zoo te handelen! rk ben bang, dat u haar niets meer te bevelen hebt, zei Dick, Audrey is mondig en kan voor zichzelf beslissen. Het gelaat van den hertog werd krijtwit van ingehouden woede. Hij wendde zich tot zijn dochter en zei tusschen zijn tanden door: Audrey, stap inl Audrey, blijf slaan, waar je staat, zei Dick op beslisten toon. De hertog deed een stap naar Dick toe en hief zijn wandelstop op. als wilde hij hem slaan. Hoe..., durft u.... zooiels te zeg gen? riep hij razend. Dick bleef onbewogen staan, Als u me durft raken, dan zal het u spijten, zei hij kalm, u moogt dan een hertog zijn, u moogt veel ouder zijn dan ik, u bent Audrey's vader wel. maar als hel moet, sla ik u legen den grond, als ik Audrey vandaag niet trouwen kan. De anderen stonden stil toe te luisteren De hertog liet zijn arm zakken. Audrey is de mijne, verstaat u? ging Dick verder, ik heb haar voor mij ge wonnen en ik zal haaT behouden, ten spijt van u en van de geheele aristocratie bij elkaar! Mijn vader slaat te wachten om ons te trouwen en dat zal gebeuren, of u het goed vindt of niet! Audrey kwam den sloep van het huisje af en legde haar hand op Dick's arm. Dickl zei ze alleen maar. De hertog schonk Dick niet de minste aandacht meer en zich stram oprichtend, zei hij tot Audrey: Als je met dien man trouwt, kom je nooit meer in mijn huis. Vader! kreet ze vol ontzetting. Maar Dick stoof op: Vader? 'n Mooi soort vader! Hij houdt je eerst gevangen, berooft je dan van je ■inkomen en omdat je niet met iemand trou wen wil, die niet je eigen keuze is, ver biedt hij je den toegang tot zijn huis! En zich tot den hertog wendend ging !hij door: We zijn niet van plan ooit meer in uw huis te komen! En wat erger is, zoolang u tegenover Audrey geen excuus gemaakt hebt komt u nooit of nimmer in m ij n huis! Waring, zeg. hoe laat is het al? We laten vader maar wachten! Hij greep Audrey bij de hand. Gaan we? fluisterde hij. U hebt de keus, zei de hertog. Het was een angstig moment. T Meisje werd geslingerd tusschen trots en verdriet. Ze voelde het beven van Dick's gloeiende hand in de hare. Dick wachtte op wat ze zeggen zou met een glimlach om den mond. Hij wist wel, wat ze kiezen zou. Audrey zei geen woord. Ze keek haar vader een enkel oogenblik aan. die stram en onbewogen staan bleef in zijn nederlaag. Daarna wendde ze zicb om naar Dick, den man. dien ze zelf gekozen had. Hand in hand liepen ze den weg af. zonder om te zien. Aan het einde van dien weg lag de kerk. waar hun leven en 'hun geluk zou beginnen. XLV. De zon scheen warm. Het gekrijsch der meeuwen, die rondvlogen en doken in de blauwe golven, klonk zwakjes door tot in de laan, die van het dorp kwam en eindigde in een begroeid voetpad, dat voerde naar den Ouden Molen. In de schaduw van een groolen boom. tegenover een klein met riet gedeki huisje, waartegen kamperfoelie opkilom. stond een ruime, leege auto te wachten. Een smal pad van tegeltjes en drie versleten steenen treden leidden naar het huisje. Het tuintje er voor stond vol kleurige bloemen, reuzen zonnebloemen, roode geraniums, statige lupinen en vuurroode begonia's. Op het kleine grasveldje midden voor het huis lag een zwarte kat op een veldstoel te slapen. De zon weerkaatste in het glanzende vel der kat en hommels vlogen van bloem tot bloem. Achter de in lood gevatte kleine ruitjes hingen frissc'he, gebloemde gordijn tjes. Dicli kwam naar buiten, zonder jas of hoed. met modderige laarzen aan. Hij streek met de hand over de oogen, mompelde iets onverstaanbaars en kwam het kleine paadje af. Bij het hekje naar den weg bleef hij staan, steunde er beide handen op en staarde omhoog naar het bovenvenster van het huisje, rillend, alsof hij het koud had. Over den weg klonken voetstappen, Waring kwam er aan. Dick hoorde hem niet. Hij stond daar en zijn lippen bewogen zich, alsof hij stond te bidden. Waring stak zijn arm door de zijne, stevig en bemoedigend. Vooruit, Dick, loop wat heen en weer met me. het is nergens goed voor om hier te blijven slaan. Zwijgend begonnen ze samen heen en weer te wandelen. Waring's vingers sloten zich stevig om Dick's arm. Met zijn linkerhand voelde hij in zijn borstzak en haalde er een sigaar uit te voorschijn. Kom, steek op! zei hij. de sigaar in Dick's hand stoppend. Dick slak hem gehoorzaam in zijn mond. Waring streek een lucifer aan. Dan wan delden ze weer door. Vijf meter verder viel de sigaar op den grond. Dick had ze mid dendoor gebeten. Opeens klonk er een roep. Dick! Dick!! Dick bleef stokstijf staan D<? hertogin van Harborough kwam het pad af met tra nen in de oogen. Ze legde haar hand op zijn arm. Een zoon. Dick! zei ze met trillende stem. Ze vraagt naar je!

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9