Transpirerende IT DE RUNSTREEK. LAND- EN TUINBOUW. ZOETERWOUDE. De tragische aanrijding. jrtent f(rf lur de aanrijding van mej A. van zij nog het volgende gemeld, beer Hoogendijk uit Ter Aar die een lulogarage heeft was voor zaken met end v. d. V. uit Bodegraven naar Den [eweest en had op verschil!, plaalsen gedaan. Toen hij des avonds om- „j half tien door onze gemeente langs Booge Rijndijk reed ontmoette hij even Kippenbrug een uit de (egenover- richting komende auto. ri;ens voorschrift dempte hij zijn ver arde lichten. Toen hij het motorrijtuig isfrd was volgde op betrekkelijk nog j afstand de Alphensche autobus. Hij daarom zijn lichten maar gedempt, j daarvan was dat hij toen hij de brug wipte en geheel rechts van den weg t opmerkte dat daar mej. v. d. TT. dienstbode stond. do aanrijding was geschied heeft hij jddelüjk gestopt en heeft zich op do ;esteld van wat er was geschied. ernst te hebben ingezien is hij in zenuwachligen toestand weggeloopen, •notorrijtuig achterlatende en daarna den weg gaan. liggen. Diep in den hij bij een kennis te Hazerswoude (domen en vertelde daar dat hij een had doodgereden. Hij wa9 toen nog onder den indruk en den volgender. heeft hii zich bij de Alphensche po- aangemeld: v. d. V. is direct met de lüBche auto meegereden naar zijn huis. aangeredene. mej. v. d. W. is moeder 7 kinderen, waarvan de jongste 5 we ifel tragisch I ALPHEN. TWEED AAGSCHE BLOEMENTENTOONSTELLING. de t i; .•1 dei inzendingen, doch beter kwaliteit! ■emiorgen legen 11 uur werd de jaar- Floralia-tentoonstelling van de ver- .Alphen Vooruit" geopend. Dit jaar tentoonstelling gehouden in de gym zaal Chr. H.B.S. Hoewel het aantal •dingen minder bedraagt dan vorige is de kwaliteit der aanwezige geëx- gie bloemen en planten weer belang- lelcr, waaruit wij kunnen conslaleeren liefde voor de bloemen en planlen verzorging zoowel bij jong en oud feeds blijft toenemen. De gymnastiek- vaarin de expositie op hare beleende ffde wijze was opgesteld, is weer een bloemenweelde en schenkt een bij- fleurig gezicht! Ook de prijzen, die een zijzaaltje zijn opgesteld, maken vlen indruk. De officieele opening had door den burgemeester in tegenwoor- van verschillende genoodigden en Spreker wees in zijn openingswoord rs! op de moeilijkheden waarmede reniging dit jaar te kampen heeft, eerste plaats de ongesteldheid van luurslid de heer Jongenburger en ver- de tallooze feestelijkheden, die ook tebben plaats gehad en ontegenzeggelijk vloed deden gevoelen Des niettegen- is het bestuur zeer tevreden over de ingen. De keuring vond plaats door ren de Weys en Laan. Hoewel het be teer bijzondere steun ondervindt, .spreker dat zulks in volgende jaren noge worden. Het bestuur zal ver sje reorganisaties uitvoeren. Oa zal spaganda-comite in het leven worden m. In de eerste plaats bracht spr. hijzonderen dank ad dames Gail- Duinker voor de keurige verzorging 'ijzen, de jurileden de heeren de Weys voor hun niet gemakkelijke taak, tuur der Chr. H.B.S. voor het wel- afstaan der zaal. de heeren A. P. Verduyn voor de verschillende werk- irfen en de dames, die eenige versna- m aanboden, en allen personen, die het welslagen dezer tentoonstel den medegewerkt Spr. eindigde ten- mei de niededeeling en wen9ch, dat, de zomer van 1930 ook wel zijn in- "p deze tentoonstelling zal doen ge- hel bestuur het werk met nieuwe hoopt voor te zetten, omdat de be- ling der burgers steeds grooter moge en de liefde voor de natuur voor den n sleeds meer belang in zal boeze- Xadnt erverschin^en waren aange- werd men onmiddelliik in de gele- gesleld de exposities te bezichtigen, werkelijk schitterend uitzien en de en plantenliefhebbersCsters^ zeer tot een bezoek aan de tentoonstelling lokken. De tentoonstelling die weder, lagen duurt, werd reeds gisteren druk fonder laten wii een overzicht volgen bekroningen: ijzen: Schoolkinderen, Anneke Wester- ^illem Lagerdijk, Thomas Ketel, de Jong. Mar. Lam. Wim van 't Riet, de Graaff, Marie Plante, Jo Verschuur, Tan Leeuwen. Dina Hemelop, Jopie Jacob Nuyen. Stien Simons. Jo van Volwassenen. N. C. Rook, N. C. van Straten. J Doorenbos. N. C. R. van Briemen. N. C. Rook. E. Sam- de Knijff, P. WesteTbrink. P. Spruijt. van Kooijk. N. C. Rook. fr'jzen Schoolkinderen: J. van 't Hoff, de Jong. Nel Schreudcr. Antoon van 'd. Jan Ponsioen, Gerda Sneeuw. Joh. 'eijar, Ali Veltman, Jo Verschuur, krokes, Willem de Graaff. Wouter van «lesje Kwakernaak. Jacob Vinke. R. Jan Pauw. Volwasschen. Mej. D. ®an. A de Knijff. Z. J. van Gysel, Keeken. P Westerbrink, B. M. van ft van Eiik, van Straten. R. Bogaard. Jfnmers. B. M. van Leeuwen van Eijk Rijzen: Schoolkinderen. Jo Hoogeveen. a?legaal. Nel van Wermeskerken, lri Veen. Minkc Brouwer, Andries 5)1 Hendrik v d Rerg. Cornelia van 'f. iïuib de Vos. Jan Smit. KlaaS Lvdia Vong, Henk Sampimon, ^d. Wouter van Veen. Volwassenen. H. Ver schuur. A. van keeken, N. C Rook. Corrie Kiroon, C. en M. van Zwieten. Jannie Snel, D de Knijff, H. J. Geertman, H. Cassier, M. G. A. Vladeraken, W. J. Hamerling. FI Witte 4e Prijzen- Schoolkinderen. M. Duiker J. Starreveld. Anneke Westerbrink. Nel van Rijn. Jan van Zwieten. Elisabeth Verhagen, Hendrik Schollaerdt. Eibert Stoffer. Tannie v d. Helm. Huib de Vos. Hindrik v. d Berg, Piet Nijhoff. Hendrika Grobbe, Gerard v d. Berg. Jeanne v. d. Velde. Volwassenen: H. M. Breeveld, Nel Vis, A. van Keeken. G. Zwaan, C. J. Lammers 5e Prijzen: Schoolkinderen. Johan Heem- r<od, Jacob van Berkum, Dina v. d Berg, Huib de Vos. Klaas Noorhoff. Dina Hemelop. Gerrit Baane, Kees de Volwassenen: G. Zwaan. A. Groeneveld, B. M. v. Leeuwen, van Eijk. 6e Prijzen: Kinderen. Hugo Oppelaar. Lena v. d Laan, Karei Morsman. Alex Cusveller. Troostprijzen: Schoolkinderen. Willem Veldman. Geertrui Batelaan. Mien Koster, Fennv Groen, Aartje Harts, Alex Cusveller, Jan Wattel. Herman Slootweg, Ben van Ees, C de Jong. Willv ITuchsborn. Volwassenen. H. van Veen. Mej v. d. Burgh-Hogendoorn. D G Vaartjes. P. Spruijt. Mei. Cr. Schouten. Eereprijzcn: Schoolkinderen Henk Smit?, Jan Pauw. Vlowassenen. Mej. N. C. Rook, idem en Mevr. D. de Knijff. Winkelweek 1930. De winkelweekcommissie is na gehouden vergadering in de gelegenheid verschillende plannen mede te deelen, omtrent de a.s. houden winkelweek. De deelname is dezen zomer bijzonder groot, in totaal heb. ben zich opgegeven voor deelname 124 win keliers met 152 étalage's. Dit cijfer is nog nooit bereikt. Zooals reeds is bekend ge maakt, is er ditmaal geen étalage-wed strijd. De commissie vertrouwt echter, dat de étalage's daarom niet minder aantrek kelijk zullen zijn, in plaats daarvan komt een verrassing voor de deelnemers welke nog nader bekend zal worden gemaakt. Voorts is besloten om gedurende deze week een dag te bepalen om de ouden van dagen een autorit, te laten maken door de ver sierde winkelstraten. De commissie hoopt dat een groot aantal auto's beschikbaar gesteld zal worden. Vervolgens is er een openlucht-bioscoopvoorstelling cn concert. Verder belooft door het groot getal deel nemers de wedstrijd voor het publiek bij zonder aantrekkelijk te worden. Er zal evenals de vorige keer in elke étalage een letter te vinden zijn, welke tezamen de namen zullen vormen van verschillende be roemde Hollandsche mannen. Voor dezen wedstrijd zijn zeer vele fraaie en nuttige prijzen beschikbaar gesteld. Al deze prijzen zullen gedurende de winkelweek geëtaleerd zijn in de Rijn!, bazar van Mandersloostr. Zooals op de biljetten, welke overal in de gemeente en bovendien in 14 omliggen de gemeenten zijn opgeplakt bekend wordfe gemaakt, is er tegelijk met deze winkel week, tentoonstelling ïn het Nut, folcveé- dag en landdag voor de vereeniging ,,Het Mobilisatiekruis" zoodat, wanneer het weer wil medewerken er duizenden naar Alphen a. d. Rijn zullen komen. De commissie heeft ook de goede verwachting dat de gem een te- lichtbedrijven aan het slagen van de win kelweek haar volledige medewerking zal verleenen. De deelname is nu gesloten in verband met het samenstellen van den wed strijd voor het publiek. Oncewenscht dierenbezoek. Gistermiddag omstreeks 1 uur toen een C-tal pinken van den landbouwer Th. v. Zw. de Van Mandersloostraafc passeerden, bracht eerst een 2-tal der beesten een be zoek aan het kantoor van de Middenstands- bank, waar zij echter niet verder dan in den gang konden binnendringen. De dieren, die echter bijzonder op een avontuur ge steld bleken, wilden daarna een bezoek brengen aa nde winkel van de fa. Wijn bergen, doch inplaats van door de gewone ingang binnen te gaan, sprongen zij par does door een der étalageruiten, die na tuurlijk geheel werd verbrijzeld, terwijl ook aan de in de étalage geëtaleerde goederen belangrijke schade werd aangebracht. De schade, die ongeveeT f. 300 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. De dieren zelt kwamen er goed af; alleen kreeg een 'n bloedende vleeschwond. Woensdagavond 8 uur zal het muziek gezelschap Crescendo" in de muziektent aan de Stationsstraat wederom een open luchtconcert geven. Tn de Ned.-Herv. Kerk werd Zondag j.l. voor de inwendige zending een bedrag van ruim f. 117 gecollecteerd. Gevonden voorwerpen1 zilveren da mes armbandhorloge, 1 rijwielbelasting- plaatje, 1 schroefsleutèl, 1 zweep, 1 enve loppe met inhoud en 1 kinderportemonnaie met inhoud. Inlichtingen politiebureau Ju- lianastraat. De heer M. Goudbcrg alhier, thans onderwijzer bij het Chr. -onderwijs te Scheveningen, werd met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot hoofd der u.l.o. school te Waalwijk. o ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Cornelis, z. van P. G. Huigsloot en M. J. van der Meer; Adriana Maria, d. van H. P. Duivenvoorde en A. M. van der Geest; Catharina Cornelia Maria, d. van F. van Rjin en A. M. Slinger land; Cornelis Nicolaas Augustiniis, z. van A P. van der Poel en A. C. C.' van der Geest; Petronella Cornelia Gerarda, d. van C. P. Huigsloot en G. M. Wildenburg; Mar- tinus Johannes, z. van J. L. Verhaar en C. J. van Els; Johanna Maria Antonia, d. van C. A. van der Wereld en A. J. M. Bizot; Joannes Theodorus Hubertus, z. van L. J. Olijerhoek en .P J. M. Deters; Leo- nardus, z. van ,J Bosman en J. Boerman. Ondertrouwd: Martinus Simon van Kins, jm. 25 jaar en Maria Geertruda Alida Bakker, jd. 27 jaar. Gehuwd: Cornelis Jacobus Borst, jta. 29 jaar en Maria Margaretha Warmerdam, jd. 28 jaar. Overleden: Wijnandus van 't Hart, 5 j.; Cornelia Thuis, echtgenoote van H. Hoogen- boom, 56 jaar. o BOSKOOP. Hiel verbrijzeld. Gistermiddag had de arbeider C. zijn dochtertje achter op het motorrijtuig gezet. Onder hei rijden over den Rejjerskoopweg heefi het kind haar voetje door de spaken gestoken, met het treurig gevolg dat de hiel van de voet gedeeltelijk werd ver brijzeld. Been op twee plaatsen gebroken. Gistermiddag toen de brugwachter van de Gouwebrug de brug moest openen, had een dochtertje van den heer v. T. de onvoor zichtigheid om haar been door het afsluithek te steken, met het ongelukkig gevolg dat haar been bekneld geraakte tusschen het hek en de draaiende brug. De brugwachter had dadeljjk de tegen woordigheid van geest om de brug terug te draaien. Het kind, dat een groote wond aan haar knie had gekregen, en veel bloed verloor, werd dadelijk door toegeschoten hulp by dr. Hamburger binnen gedragen. Na voorloopig aldaar te zijn verbonden is zij, aangezien ook het been op twee plaatsen gebroken was, per ziekenauto naar een ziekeninrichting te Leiden overgebracht. Gearresteerd wegens zware mishandeling. Door de politie is gearresteerd A. P. R. uit deze gemeente, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan zware miv handeling van den eveneens alhier wonen den J. N., dien hij met een mes in de borst een steek had toegebracht. Het slachtoffer, dat veel bloed had ver loren, is alhier door de doktoren behan deld en verbonden. Mochten er zich geen verdere complicaties voordoen, dan bestaat er kans dat hij er bovenop zal komen. De dader is hedenmorgen in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. De oorzaak moet gezocht worden in het overmatig gebruik van drank. LEIMUIDEN. Het slot der Oranjefeesten. De uitslagen van de Volksspelen die in den middag van den tweeden dag gehou den werden en waarvoor bijzonder veel belangstelling bestond volgen hieronder. Ringsteken losse paard: 1. G. E. Rosen- boom, 2. J. de Vries, 3. J. Koolhaas. Ringsteken auto's: 1. H. Heenk, 2. J. Put, 3. J. Visser. Hardloopen met hindernissen voor hee ren: 1. M. Witte, 2. G. Drost, 3. A. Hoo- gerboom. Ringrijder per fiets voor da-mes: 1. A. Brus Cd., 2. R. Zemel, 3. mevr. Put. Blindepaard leiden: 1. Jo Meyer en mej. D Treur 2. Jo Koolhaas en mej. A. Kool haas, 3. P. Jore en mej. v. d. Steen. Evenals verleden jaar was de drukte weer buitengewoon groot. Gelukkig werden geen wanklanken vernomen. Het feest werd besloten met een schitterend vuurwerk. Onze gemeente heeft weer op gepaste en vroolijke wijze het Koninginnefeest gevierd. Een woord van hulde komt toe aan de goede regeling door de politie. zy wel niet rechtstreeks den diefstal hebben gepleegd, doch de gestolen bollen van de dieven hebben gekocht, terwijl zij ook de zakken en de manden, waarin de bollen zyn vervoerd, hebben verschaft De derde gearresteerde de heer J. d. J gaat vrjj uit en heeft met de zaak niets uitstaande. Op grond van de gelijkluidende verkla ringen van de helers is de gemeentepolitie ook kunnen overgaan tot de arrestatie van de dieven. Dit zyn B. T. en G. O., waar van de laatste reeds verschillende vonnissen te zijnen laste heeft Gisteren zjjn verdachten naar Haarlem vervoerd. De beide dieven zjjn in verzekerde bewaring gesteld. HAZERSWOUDE. Chr. Oranjevereeniging. De Chr. Oranjevereeniging heeft aan haar Iedereen begunstigers een gezelligen avond bereid in het gymnastieklokaal der Christ, school, dat lot in alle hoeken be zet was. De voorz., de heer B. Offringa, opende na het zingen van Ps 150 1 het samenzijn met gebed waarna hij voorlas Ps. 21. Na in het kort een levensschets gegeven te hebben van onze Koningin, bracht de Mandolineclub onder leidiji^.van den heer Jar/Cok Szn. eenige keurige nummers ten gehoore, welke met belangstelling werden aangehoord. Voorts werd opgevoerd een schels uil de vaderlandsche geschiedenis getiteld .Oranje telgen in 6 bedrijven. Zoo nu en dan wer den vaderlandsche liederen gezongen Ier af wisseling De herren J. Fase en D. Hasse- fras verrasten de aanwezigen op een mooie voordracht, welke goed in den smaak viel. Het was al vnj laat geworden toen het slotwoord gesproken werd en na het zingen van den avondzang, ds. Kiehl de goed ge slaagde avond sloot met dankgebed. Op ver zoek van dezen predikant werd daarna nog aangeheven „Bescherm o God bewaak den grond" enz., waarna de menigte huis waarts toog. Kinderfeesten. Woensdag was den leerlingen van de drie scholen op het Dorp een feestdag bereid Ier eere van den verjaardag van H. M. de Ko ningin 't Was de lieve jeugd al een dag te voren aan te zien, dat er iels op til was. Ze moesten immers in optocht door het dorp en al het mogelijke werd bedacht om aan dien optocht een feestelijk aanzien te geven. Een en ander trok veel belangstelling. Met de „Harmonie" aan het hoofd werden de kinderen van de R.-K. en Openbare School naar het groote plein der Chr. School ge bracht, alwaar de opstelling voor den op tocht plaats had. Verschillende voorstellin gen werden in den optocht meegevoerd: de boerenstand, kweekerijen, tuinderijen enz., enz. Zelfs de vier jaargetijden werden op gemerkt. 't Was de jeugd aan te zien, dat zij van haar eigen voorstelling genoot. Maar ook de oudere mensohen waren opgetogen, en genoten eveneens. Des namiddags hadden op het land van den heer N. P. Kaptein verschillende kin derspelletjes plaats, en wederom ging de stoet onder de vroolijke marschen van de Harmonie door het met vlaggen versierde dorp. Het comité en onderwijzend personeel door vele kindervrienden daartoe in staat gesteld, hadden geen gemakkelijke, maar wel een genoeglijke taak, daar alles prachtig van stapel liep. Ook 'tweer werkte voor dit doel mede. Zoo hebben jong en oud een ec'hten Oranjedag gehad, welke in gedachten nog wel eenigen tijd zal blijven voortleven. Het dagelijksch bestuur der gemeente woon de de feestvreugde bij. De honderden kin dermonden zongen den burgemeester eenige liederen toe, waarvoor deze zijn dank bracht KOUDEKERK. Tot ouderling in de Geref. Kerk werd uit het gestelde dubbeltal gekozen de heer P. Kok. Dezer dagen gaf de rauziekver. Kunst na Arbeid" onder leiding van den heer Van der Kaaij uit Leiden een zeer ge slaagd concert in de muziektent. Een tal rijk publiek was aanwezig, om van dezen avond te genieten. NOORDEN. De Wilhelminafeesten Het openluchtspel was een sncces. De eerste dag van het Wilhelminafeest is alhier in uitstekende stemming gevierd. De opening geschiedde door den Burge meester der Gemeente, waarbij o.m. aan wezig waren het bestuur der Vereeniging en alle schoolkinderen onder leiding van het onderwijzend personeel. De heer Mourits beantwoordde als voor zitter den Burgemeester en stelde voor een telegram te zenden aan H M. de Koningin. Onder luiden bijval werd hiertoe besloten, waarna men in optocht met alle kinderen, voorafgegaan door herauten te paard, het telegram naar het postkantoor bracht. De geheele voormiddag werd daarna besteed aan tractatie en wedstrijden voor de kinderen. Om halfdrie begon het openluchtspel Vooraf werd aan de Burgemeestersvrouw door Mej. E. Pietersen namens het bestuur van de Wilhelmina-Vereeniging een keurige bloemenmand aangeboden, die hiervoor zeer getroffe'n, dankte. Alvorens het spel een aanvang nam, hield Burgemeester van der Weijden navolgende toespraak: „Ik voel mij gedrongen voor deze groote menigte feestgenooten twee zaken te her halen, die ik vanmorgen bij de opening reeds mocht noemen. Allereerst heb ik mij vol gaarne naar dit feestterrein begeven, omdat deze dagen zijn toegewijd aan ons aller Landvoogdesse, onze geëerbiedigde Koningin, wier 50ste verjaring hier wordt herdacht, maar ook omdat door die feestviering tot uiting komt de goéde geest die hier in Noor den heerscht; een geest van aanhankelijk heid aan het vorstenhuis en van trouw aan Overheid en gezag. Maar er is meer. U gaat namelijk in beeld brengen een stuk Vaderlandsche geschiedenis, en wel een der roemrijkste momenten uit de oude Heerlijk heid, waaraan wij reeds meer dan 27» eeuw met trots terugdenken. Het was toch in 1672, dat de Baljuw, Hen drik van Sevenhoven met zijn mannen slag leverde en daardoor het geheele vaderland aan zich verplichtte, en redde van een wis sen ondergang. Hte is een mooie daad van Noorden om dit schoone feit aan de vergetelheid te ontruk ken en daarbij tevens aan de voorvaderen den dank, de eer en de hulde te brengen waarop zij aanspraak maken en welke gij door Uw openluchtspel en Uw optocht spon taan gaat brengen. Ik feliciteer U met dit ondernemen en het is mijn oprechte en innig gevoelde wensch, dat spel en optocht geheel naar Uw ver langen mag slagen Feest verder vroolijk en werkt allen mee, dat alles waardig en eervol verloopt, tot vol doening van Uw vereeniging en tot eer van het mij zoo dierbare dorp Noorden". De heer Mourits beantwoordde den Bur gemeester en sprak zijn dank uit voor de waardeerende woorden geuit aan het adres van de Wilhelmina-vereeniging en aan de Noordenaars. Daarna nam het spel een aanvang, waar van wjj reeds eenige foto's publiceerden en waarvoor de belangstelling enorm groot v/as. Een enthousiast applaus weerklonk, het geen verdiend was. De scène was meesterlijk ineengezet, de 125 deelnemers uitstekend geoefend, de costumeering volkomen af. De wind was tegen, waarom te meer het gemis werd aangevoeld van 'n loudspeaker, hetgeen wegens groote kosten was nagelaten. Mevr. Schuling die tijdens het spel het harmonium bespeelde, werd een mooie bloemenmand aangeboden. De daarna gehouden optocht, voorafge gaan en gesloten door 2 agenten te paard, mot landauers voor het gemeentebestuur en bestuursleden van de commissie was bepaald luisterrijk en trok de aandacht van duizenden toeschouwers. Na afloop complimenteerde de Burge meester persoonlijk de heeren A. Schuling, H. A. Otto (de actieve secretaris van de vereeniging) en L. v. Koert, organisator van den optocht. Des avonds werd den heer en mevrouw Schuling in hotel „Het Vlie gende Paard" te Nieuwkoop door het bestuur van de vereeniging een diner aangeboden. ROELOFARENDSVEEN. Diefstal. In aansluiting op ons bericht inzake de arrestatie van drie ingezetenen in verband met den tennadeele van den heer P. Aker boom alhier, gepleegden diefstal van 1000 K.G. King Alfred bollen, kunnen we thans mededeelen, dat deze diefstal geheel opge helderd is. Twee van de drie in arrest gestelde per sonen hebben een volledige bekentenis afge legd, waarbij is komen vast te staan, dat ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbertus, z. v. Arie Hoosbeek en Aaltje van 't-Hoog. Een "hond van het St. Jozef-instituut aan den Overtocht alhier, had onder de hoenders van R. v. d. L. een ware slach ting aangericht, zoodat aangifte bij de poli tie werd gedaan. Door tusschenkomst van den gemeenteveldwachter V., werd de ge leden schade, begroot op f. 18, aan den eigenaar der kippen vergoed. RECLAME. oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit ia het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. 8102 IN DE STADSREN. De krielenfokker streelt naar idealen, De vorm, de kleur staan bij hem bovenaan Hij weet het fijnste uit zijn slam te halen. Zoodat z'n vrienden vol bewond'ring slaan Hij ziet altijd jets moois in het verschiet Om geldgewin of eieren maalt hij niet. Het is waar dat de waschechte dwergen- fokker zich gedraagt in de richting van mijn bovenstaande poëtische ontboezeming. Maar dat houdt nog niet in, dat het hou den en fokken van krielen uitsluitend luxe genoemd zou mogen worden. Wie nu persé als wijlen de beroemde rekenmeester Bart jens mei een polloodje tusschen de vingers aan het cijferen wil gaan en dat zuiver wis kunstig doet, komt tot verbluffende eind resultaten. Want de krielen leggen naar verhouding van hun lichaamsgewicht van alle hoenders de zwaarste eieren Het ge middeld gewicht toch van de eieren der vol wassen hennetjes bedraagt 3ö gram en dat der hennen zelf komt op 500 gram. De pro- drJclie rsdus zeven procent. Bij de Leghorns en huns gelijken in omvang kan men als gewicht der hennen 2000 gram en van de eieren 65 gram aannemen, dus drie en een kwart procent. Bij de Wyandottes en de daarmee overeenkomstige rassen een lichaamsgewicht van 2500 gram bij een ei- gewichl van 60 gram dus twee en vier tiende procent. Hieruit ziet men dat de productie der krielen 2 tot 3 maal zoo hoog zou staan als hun aantal eieren met dat der groote hoenders gelijk stond. Dit is echter nog niet het geval, ofschoon daarin elk jaar door stelselmatigen fok verbetering komt en er reeds stammetjes bestaan die hel in één seizoen tot 120 en meer eieren brengen. Het spreekt vanzelf dat het onderhouds- voeder voor die kleine dieren veel gerin ger is dan voor de groote rassen en dat de plaatsruimte die men voor hen disponibel moet stellen ook zooveel geringer is. Dit laatste vooral is de aanleiding toi de groolo uitbreiding van de liefhebberij in de kriel- rassen. Menigeen toch. die er niet aan den ken kan met eenig succes kippen te honden van grooter ras wegens de geringe ruimte kan met krielen volledig aan zijn begeerte en liefhebberij voldoen. Het koml nog maar al ie veel voor. dat een stel groote dieren gehouden wordt op een ruimte, die daartoe veel te bekrompen is. hetgeen dan meestal een remedie wordt tegen de pluimveeliefhebberij Daarbij voelen de krielen zich Ihuis en brengen voordeel aan, waar groole dieren onmogelijk gehouden kunnen worden Maar de eitjes zijn zoo klein! Juist in gezinnen met jonge kinderen bedeeld, komt zoo'n krieleitje van pas, beter dan een groot ei. dal soms den kleine opgedrongen wordt en volgens het oordeel van eiken ervaren arts eigenlijk te veel is En dan de smaak I Daar halen de groote eieren het niet bij. Men neemt tegen één groot, twee krieleitjes bi) het ontbijt en men wint daarbij gemiddeld nog tien gram eiwitstoffen. Het aanhouden van zeer overjarige exem plaren komt bij de krielen veel voor. Men komt er zoo moeilijk toe die kleinen af Ie slachten, geeft ze weg en dat kan nadeel geven aan die liefhebberij, als er som9 uit die oudere diertjes nog gefokt werd. Bij de groote rassen komt het genadebrood-geven niet voor, maar bij de dwergen wel. Zulke oude diertjes leggen nog wel. maar betrek kelijk zeeT weinig en dan wordt naar zulke resultaten soms het houden van krielen be oordeeld niet alleen, maar meestal veroor deeld en afgekamd. En toch, wal pienterigheid. gehanJheid. sierlijkheid en vertrouwelijkheid betreft staan de krielen aan de spits van alle ras sen. Hun behandeling vereischt heel wat min der werk omdat hun verblijf beperkter is en hun mest veel geringer, zoodat dan ook hp' krielenhouden aan vrouwenhanden zeen al Ie zware laak geeft fn ons land r»ed-> vrij algemeen, maar in hrt buitenland sterk verspreid, houdt menige dame zich met dat aardige werk bezig. 3—2

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 7