ACH KOM MENEER- AGENDA. is de keuze zoo moeilijk Rook voortaan Chief Whip en V zult mij dankbaar zijn, want het is de beste voor Uw gezondheid l VIRGINIA De Beste voor Uw Gezondheid! BUITENLAND. BINNENLAND. HEDEN Breestraafc lEOa: Teekent?nioonst?l!ing. Wiikgebouw: „Geloof, Hoop en Liefde". 21/35 en 7i/2— 9Vs uur n.m. Zondag. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 3!/2 en 7V2 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 September a.s. waargenomen door de apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, tefef. 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren De Jager, Janssens, Seret en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1910. De Oegstgeestsche apotheek, De Kem- penaerstraat 4, tel. -274 is dag en nacht geopend. KONINGINNEFBEST OP „RHYNGEEST". Gisteravond werd de verjaardag van de Koningin gevierd in het Sanatorium Rhijn- geest. Des avonds om acht uur begon het leest met een concert, aangeboden door het Oegstgeester muziekkorps van de Züid-Hol- landsche Tram. De met lampions en vlagge- doek versierde muziektent stond in het park voor het gebouw der tweede klasse. Patiënten en personeel, gezeten onder de veranda's en op de balkons, hoorden met groote aandacht het goed verzorgde pro gramma aan en dankten na ieder nummer met een luid applaus. In de pauze werd een stoet ge!ormeerd en maakten een groot aantal patiënten, zusters, broeders, doctoren en gasten, allen voorzien van lampions een emmegang over het sanatorium-terrein, door met lampions versierde laantjes, langs idyl- iische piekjes, door bengaalsch vuur ver- iicht en tenslotte langs het vijvertje dat met vetpotjes geillumineerd was. Vooral het z.g. slangenbruggetje gaf een zeer fraai efrect en weerspiegelde zich met zijn lichtjes mooi in het water. Verscheidene zusters en dames-patiënten hadden zich in leuke maskarade-costuumpjes gestoken; de jongste patient van Rhijngeest reed in den stoet mee, gezeten in een met bloemen versierde kinderauto, getrokken door een (pseudo) Volendammer echtpaar. Na afloop van het concert werd op het voorterrein een wel bescheiden, doch toch mooi vuurwerk afgestoken: vuurpijlen, fon teinen, draaiende wielen, enz. ontiokten tel kens een handgeklap, dat het geknal van het vuurwerk in geluidsterkte evenaarde. Na het vuurwerk liet het muziekkorps nog eenige populaire wasjes hooren, die aan leiding gaven tot een rondedans om de muziektent Het feest werd besloteh met een gemeen schappelijk zingen der volksliederen en een driewerf herhaald „Leve de Koningin". Het was een aardig, zeer geanimeerd feest, dat zonder eenige wanklank verliep. De geneesheer-directeur sprak tot slot woorden van dank tot het muziekkorps en tot allen, die aan het welslagen van het feest hadden meegewerkt, in het bijzonder tot de genees- heeren van Rhrjngeest, dr. Oort en dr. Lurgerhoff-Mulder. die de leiding op zich genomen hadden. De burgemeester van Oegstgeest, de heer Gerrevink woonde met mevrouw het feest bij, welk blijk van belang stelling algemeen op prjjs werd gesteld. Reden wordt het Koninginnefeest der ge stichten voortgezet met een tuinfeest voor de patiënten van Endegeest en Voorgeest; op de wei achter bet Kasteel Endegeest zjjn weer evenals verleden jaar verschillende kraampjes en draaimolens gezet: daar wor den oliebollen gebakken en wedstrijden ge houden. Wij hopen Maandagavond een kort verslag van dit feest te geven. RECLAME. 8035 DE BIOSCOPEN. Trianon-theater brengt deze week een ge heel Paramouwt-programma, waarvan de beide hoofdfilms vrijwel den ganschen avond vullen. Florence Victor vervult de hoofdrol in „Mama's tweede jeugd", een amusante corned ie met knap spel van de bekoor] ijksche Amerikaanse he. „Bloed en Zand" is een verfilming van het gelijkna mige werk van den grooten Spaanschen auteur Vicente Blasco Ibanez; de inhoud doet eenigermate denken aan de opera „Carmen". Het scenario is voor treffelijk uit gewerkt en Rudolph Valentino doet het alle recht wedervaren. In het bijzonder treft de buitengewone fotografie in deze rolprent, welke belangstelling verdlient. - Casino-theater. Op 'het programma van het theater aan de Hoogewoerd staat deze week een tweetal films, die ieder uitstekend in hun genre zijn en velen een genoeglijken avond zullen bezorgen. Het binnen- en builenlandsch nieuws opent het programma, gevolgd door een tochtje langs Java's mooie wegen. Vóór do pauze wordt het nog aangevuld met een comedie „Je moet trouwen", waarin Lina Gralla de geheele zaal met haarvoortref felijk spel in spanning weet te houden en menigeen in lachbuien doet uitbarsten. Carlo Aldiini is de hoofdpersoon in dc film na de pauze, getiteld: „Het verdwenen testament". Onnoodig te zeggen, dat het een buitengewoon spannende film is, die van begin tot eind het publiek weet te boeien. Trouwens, met elke rolprent van Carlo Al- dini hebben we dat wedervaren. We zien hem hier als de man die het verdwenen testament van Levkovits tracht op te sporen en met succes. De geheele we reld is vol van de verdwijning van dit voot *-'9* ebbenden onschatbare document en CHIEF WHIP iedereen is in angstige spanning oyer de wijze, waarop het ontdekt zal worden. Men denkt aan een inbrekersbendc, die 't zich zou hebben builegemaakt door een allerbru- laalste inbraak. En toch tast men bij elke spoor weer in bet duister. Als Carlo Aldini zich in de zaak gaat mengen, is men er over 't algemeen optimistisch over gestemd, dal weldra de ontmaskering zal volgen. En inderdaad, na vele sporen te hebben nage gaan en evenveel keeren om den tuin le zijn geleid, gelukt het hem het verdwenen testament le vinden. De dankbaarheid van Lilo de eenige dochter van den rijken overledene is zoo groot, dat zij Carlo tot haax wettigen echtgenoot promoveert. Een uitstekend programma, vol afwisse ling! City-theater. In het théaler aan de Haarlemmerstraat worden deze week (wee films vertoond van ongeveer gelijke strek king; beide spelen in het misdadigersmilieu en beelden speurzin uit; de eene dierlijke en de andere mensohelijke. In „Schaduwen van den nacht" vertoont de politiehond Flash staaltjes van dressuur en speurzin, welke aan het ongelooflijke grenzen. Een film vol van spannende momenten van bet begin tot hot eind. Tn „Als New-York slaapt" speelt de helaas overleden Lin Chany de hoofdrol als de detective Dan Coghlan. Fel is hierin zijn strijd tegen Skeeles-met-hel-alibi, een misdadiger, die nog door geen enkele detective is ontmas kerd en steeds „mijlen ver weg was" Dan besluit hij echter als oud-gedionde den schurk te overmeesteren en neemt alle mogelijke hulpmiddelen le baal. Naast den meedoogen- loozen detective is hij echter ook mensch, hetgeen tot uiting komt in zijn bescherming van de dochter van een overled-en vriend Myrtle Sullivan en haar minnaar, den jon gen Marty. Een juisten blik geeft de film A'oorls op de enorme hulpmiddelen waar over de New-Yorksche poli lie in minder dan geen lijd de beschikking heeft. Uitgerust met repeteer-geweren, machinegeweren, automa tische revolvers, panlser-aulo's, bommen en zoo noodig vliegtuigen is «ij in staal aan eiken bendeleider het hoofd te bieden. Kortom een tweetal films, dat een bezoek ten volle verdient. De res. 2de luit. II. van 't Hof en N. J. Braadbaart, van het 6e reg. veld-art. komen van 8 tot en met 27 dezer voor henhaldngs- oefeningen onder de wapenen. De wachtmeester De Kloe van het 6e reg. veld-art. zal vanaf 2 Januari 1931 tot half April worden gedetacheerd te Amersfoort j tort het volgen van een cursus voor den j rang van O.-W.-T. Door het bedanken van den heer van Wouw als dirigent van het dameskoor „Euphonia" is in diens plaats benoemd de hoer van de Keur; een benoeming waarmede „Euphonia" zich gelukkig kan achten. Hiermede vestigen wij de aandacht van belanghebbenden op de gelegenheid lot inschrijving van leerlingen voor het open baar vervolgonderwijs op 9. 11 en 12 Sep tember a.s. Voor jongens wordt deze in schrijving gehoudende Centrale School, ingang Caeciliaslraat' en voor meisjes in de school aan de Langeltrug 72: 's avonds van 7—8 uur. 1 Bij den stalhouder Dieben zijn drie I koeien geschut, die gisteren op de markt zijn achtergebleven. HET INTERNATIONALE TYPOGRAFENCONGRES. Dit congres heeft een resolutie aangeno men, waarin een algemeene verkorting van den arbeidstijd wordt geëisöht, zondeT dat j daardoor het werkelijke loon verminderd wordt en waarin een behoorlijke werkloo- j zenzorg van Staatswege in den vorm van oen algemeene werkloosheidverzekering ge- j vraagd wordt. KON. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Mid denstandsbond heeft bij nader inzien ge meend den termijn van uitstel van het con gres iels ruimer le1 moeten nemen en het vervolg van het congres bepaald op Woens dag 22 October te Amsterdam. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: N'aamlooze Vennootschap S. C. van Does burgh, Breestraat li, Leiden. Uitgevers bedrijf, met inbegrip van alles wat in den ruimslen zin gerekend mag worden daartoe te behooren. Directeur: H. E. Stenferl Kroese Noordwijk-Binnen. Commissaris Mr. W. H. Slentert Kroese, Rotterdam Maatschappelijk kapitaal f. 30 000 geheel geplaatst en gestort. Wijzigingen: S. C. v Doesburgh. Breeslraal li' Leiden. Boekhandel en Uitgeverszaak. De afdeeling Uitgeverszaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Naamlooze Vennootschap S. C van Doesburgh. J. G. Wijnbeek. Haarlemmerstraat 91. Leiden, winkel in sigaren, labak enz. Uit tredend Eigenaar: J. G. Wijnbeek. Leiden, dd. 1 Sept. 1930. Wijziging handelsnaam thans- A. Gerritsen Jr Gebr. van Schooten. Kerkstraat 40, Noord- wijkerhout. Slagerij Overleden mede-eige naar: A. van Schooten, Noordwijkerhout, dd. 5 Dec 1925. Ophethugen: H. v .d Vliet. Kraaierstraat 16- Leiden. Slagerij. Sigarenmagazijn „Sumatra", Hoofdslr. 95, Noordwijk aan Zee. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENKHUIZEN. Een tocht door het stadje. Na afloop der. voor een belangrijk deel, mislukte vlootrevue bij Enkhuizen, waaraan naar wij in een deel onzer oplaag nog j hebben gemeld in verband met het slechte weer. slechts 80 van de 1000 sche pen deelnamen, landde de Koninklijke 1 familie te halfvier weer en begon de auto tocht langs de verschillende havens der stad, waar honderden visschersvaartuigen I een ligplaats hadden gekregen. Duizenden toeschouwers hadden zich geschaard langs i den weg die door de auto's moest worden 1 gevolgd, en de bevolking van Enkhuizen, de eerste stad van ons land. die in 1572 uit eigen beweging de Spaansche bezetting wei- I gerde te obtvangen en zich schaarde aan de zijde van den Prins van Oranje, heeft de ge- tegenheid gebruikt om H. M. de meest harte- lijke ontvangst te bereiden. Op hel terrein van de Zuiderzeevisschcrijtentoonstelling speelde de koninklijke marinekapel uit den Helder. Boven de stad en de zee cirkelden schillende vliegtuigen en de stadsbeiaar- dier liet op verschillende tijdstippen de prachtige Hemonyklokken over het oude, hoogst merkwaardige stedeke weerklinken. Om 4 uur vertrok de Koninklijke Familie I en gevolg met den trein. Tot afscheid speel- de het muziekcorps het Wilhelmus. DE FEESTEN TE ZWOLLE. Gisteren heeft te Zwolle de historische optocht van de deelnemers aan het open luchtspel plaats gehad. Er was weer enorme belangstelling. Ofschoon niet alle opvoeren- den van het landspel in den stoet mede gingen, bood de intocht van graaf Wille- brand van Oldenburg, bisschop van Utrecht en zijn gevolg, de vele ridders, het krijgs volk, de hulptroepen, en ook de belegerings werktuigen welke in den legertros werden medegevoerd, een schitterenden aanblik. De dag werd besloten met concerten en een vuurwerk. RADIOTELEFOONVERKEER MET INDIE. Gedurende de maand Augustus 1930 wer den in het radiotelefoonverkeer met Ned.- Indië in totaal 347 gesprekken gevoerd, waarvan cr 127 in Nederland en 220 in Indic werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprekken hadden er 55 betrekking op zakelijke en 72 op familie aangelegenheden Voor Indië bedroegen deze aantallen re9p. 65 en 155 In totaal werden 131 gesprekken in Ne derland van huis uit gevoerd, waarvan in Nederland 47 en in Indië 84 werden aange vraagd. In vergelijking met dezelfde maand van het vorige jaar valt een vermeerdering mot 42 gesprekken te constateeren. In verband met gebleken misvatting wordt er de aandacht op gevestigd dat met ingang van 15 dezer de voorbereidingskos- ten voor een gesprek met Indië verlaagd zijn tot f. 2.50. doch dat voor ijlgesprekken de verhooging van dit bedrag met f.20 gehand haafd blijft. De voorbereidingskosten van een ijlgesprek bedragen derhalve f. 22.50. NEDERLANDSCHE HEIDE-MAATSCHAPPIJ. Te Maastricht is de 42ste jaarvergadering gehouden van de Ned. Heide-Maatschappij onder voorzitterschap van den heer A. W. J J. baron van Nagell. Na de openingsrede was aan de orde de verkiezing van commis sarissen ter voorziening in de vacatures, wegens periodiek aftreden van de heeren mr. E. ter Kuile Hzn., dr. A. G. Kröller, mr. W M. van Lanschot en wegens overlijden van den heer G. E H. Tulein Nolthenius en bedanken van den heer H. J. H. Gelderman. Gekozen werden de heeren: mr. E. ter Kuile Hzn., jhr A J. B. van Suchtelen van d« Haere; dr A G Kröller, mr. W. M. van Lanschot en A. H. Ledeboer. De heer A B Brouwer, chef van de af deeling Visscherijen van het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, deed mededeelingen over „Het kweeken en uitzetten van jonge zalm in Zuid-Limburg". De heer R. Lijsten, inspecteur der Ned. Heide-Mij., besprak „de fruitculluur in Zuid- Limburg". Uit het verslag van de commissie belast met het nazien van de rekening over 1929 bleek, dat de win^t over dat jaar f. 2318.29 heeft bedragen. Na rondvraag is de vergadering daarna gesloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een schrijven van het congres der minder heden aan Briand. Gisteren is het zesde congres der natio nale minderheden beëindigd. Men heeft besloten, ook het volgende jaar wederom bijeen te komen. Het congres heeft een open brief tot Briand gericht, waarin het congres zegt het te betreurea te moeten verklaren, dat naar zijn overtui ging de door Briand ondernomen stappen niet tot een gemeenschappelijk doel rullen kunnen leiden, daar het plan van Brian 1 uitgaat van een gedachtengang, waarbij uitsluitend de staten als de eenigste drang kracht der Europeesche eenheid woriifir beschouwd. De miliioenen Europeanen kunnen fle nv tionale eenheid binnen de grenzen van een zelfden staat verwezenlijken, kunnen ech ter niet instemmen met een Europeesche unie. die uitsluitend op de staten en niet op de volken berust. De essentieele voorwaarde voor een der gelijke Europeesche unie is, dat alle bur gers hun eigen leven overeenkomstig hui eigen bestuur kunnen inrichten, en dat i in nauw verband kunnen blijven, met hoo stamverwanten, ook buiten de grenzen. Het congres richt daarom tot Briand da dringende bede, dat deze met de congre1- leden moge samenwerken ten gunste van een Europeesche unie, die niet uitsluitend berust op de economische noodzakelijkheid of het staatsbelang, doch ook en vooral op de gerechtigheid en intieme samenwerking tusschen de volken zelf. De verkeerscommissie van den Volken bond, waarin Nederland vertegenwoordigt is door den heer Schlingemann, hoofdinge nieur en directeur van den rijkswaterstaat to Roermond, heeft gistereD heloten, dat do vierde algemeene verkeerseonferentia gehouden zal worden in October van het volgende jaar te Genève. De conferentie zal o.a. behandelen-de kwestie van de kalenderhervorming en vao het transport van landbouwproducten, Bij de discussie over de kalenderhervor ming zullen de godsdienstige feiten van het vraagstuk niet mogen besproken worden. Met betrekking tot het vervoer van land bouwproducten zal de commissie moeten trachten tot overeenstemming te komen ii zake sneller vervoer en goedkooper tarieven VERSPREIDE BERICHTEN. Gedurende de maand Augustus namen op het vliegveld Schiphol bij Amsterdam 1685 personen deel aan de pleziervluchten der K.L.M Tot en met Augustus meldden zich voor deze vluchten op Schiphol reeds ruim 6600 deelnemers, tegen 5500 over het geheele jaar 1929. De heer van der Laan. te Warmond, deelt ons mede dat niet hij, doch kapitein Meeuwé, te Haarlem het commando zal voeren bij den proeftocht van de Marnix van St. Aldegonde. DUITSCHLAND. Verkiezingsinterview met dr. Erüninfl Een beroep op de niet-stemmers. In een onderhoud met den redacteur van Wolff over verschillende, met de verkiezin gen in verband staande kwesties, heeft Rijkskanselier dr. Brüning o.a. verklaard: Vraag: Hoe beoordeelt gij de vooruitzich ten der a.s. verkiezingen voor den Rijksdag- Antwoord: Wie gelooft in het Duit^cnc volk; wie vertrouwen stelt in het Duitsche bedrijfsleven, wie den arbeidswil der Duit* schers kent, zal met vertrouwen den Sept. tegemoet zien. Op één ding moet de nadruk worden legd- Allen moeten hun plicht doen H? gaat niet aan. dat. zooals bij vroeger* kiezingen, miliioenen Duitschers van stembus wegblijven De partij der n'el*. zeis noemde de rijkskanselier de sterf? partij in Duitschland. Bij de laatste ver zingen hebben ruim 10 millioen man" en vrouwen hun plicht ten deze verzm In een democratischen 9taat is kiesrec de eerste plaats stemplicht. Wie dezen P 2—*1 ilichj

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2