Jaargang ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1930 No. 21618 üfficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. ONZE VACANTIEPHOTO'S. rv4 OP DEN DAG VAN MORGEN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 3D Cts. per regel toot advertentiSn uit LeideD en plaatsen waar ijenischappen ran ons Blad gevestigd lijn. Voor alle andere adrertentiên 35 Cts. peT regel, Klein. Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een narimum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 f nummer bestaat uit VIER Blades EERSTE BLAD. ECHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR ET OPENBAAR VERVOLGONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden cagen ter algemeene kennis: de inschrijving van leerlingen voor het Vervolgonderwijs zal plaats heb- op Dinsdag 9, Donderdag 11 en Vrijdag e.k.; jongens in het gebouw van de Cen- School voor het 7e en 8e leerjaar, in- des avonds van 7-8 uur; rüor meisjes in het schoolgebouw aan de ggebrug No. 62, des avonds van 7-8 uur; i:t nadere inlichtingen omtrent het ver- onderwijs bij de inschrijving door de dden der betrokken scholen zullen worden Etrekt. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Lo.-Burgemeesler. VAN STRIJEN, Secretaris. fj?D, 6 September 1930. 8137 o HINDERWET. 3'irgemees^r en Wethouders van Leiden; iezien het verzoek van The Texas Com- ly om vergunning tot 'het oprichten van i ondergrondsche bewaarplaats voor b^n- in het perceel Rijnsburgersingel No. 39, bekend Gemeente Leiden, Sectie 1100' met aftapinrichting voor dat op de artikelen 6 en 7 der Hinder- Seven kennis aan het publiek, dat ge- End verzoek met de bijlagen, op de jretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; eoiede dat op Zaterdag, den 20 Sep- ier e.k. des voormiddags te half elf uren let perceel Breestraat 125 (Bureau van leentewerken) gelegenheid zal worden .en om bezwaren tegen dit verzoek in Hengen, terwijl zij er de aandacht op tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn lie niet overeenkomstig art. 7 der Hiu- ret voor het gemeentebestuur of een leden zijn verschenen, ten einde hun iren mondeling toe te lichten. 8136 AUG. L. REIMERINGER, Welh. lo. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris, den, 6 September 1930. UITDEELING HARING EN WITTEBROOD. fij herinneren er nog even aan, dat er >ond tusschen 6 en 10 uur in de vesli- van de Stadsgehoorzaal gelegenheid be- om zich op te geven voor de uitdee- van haring en wittebrood op 3 Octo- a.s oals men weet bestaat er maar één keer eenheid zich hiervoor op te geven, zoo zij, die verzuimen vanavond aanwezig zijn, niet meer voor deze uitdeeling in ®erking kunnen komen, hor verdere gegevens zie men de biljet- Tvelke overal m de stad zijn aan- bkt. DE OPTOCHT DER 3 OCTOBER-VEREENIGING. Over eenige dagen sluit de inschrijving voor deelneming aan den Optocht van de 3 October-Vereeniging. Hoewel zich reeds tal van deelnemers aanmeldden, is er voor alle afdeelingen nog gelegenheid om zich op te geven. Hoe grooter het aantal deelnemers wordt, des te grooter zal de aantrekkelijkheid van den optocht zijn. Wij wekken vereenigingen en persoonlijke deelnemers gaarne op zich alsnog ten spoe digste op te geven. Met het oog op de goede regeling, maar ook voor vermelding in het programma, dat binnenkort zal verschijnen, is het dringend noodzakelijk om de inschrij ving een dezer dagen te sluiten. Daarna worden geen verdere deelnemers meer aan genomen. Er blijkt bij verschillende deelnemers een misverstand te bestaan. Men vergete niet, dat het in dp bedoeling ligt dat zij, die zich aanmelden zelf voor de versiering (die in hoofdzaak uit bloemen moet beslaan) heb ben zorg te dragen. Persoonlijke deelname kan o. ageschieden per auto, rijwiel, wan delenden groepjes enz. Ten slotte verwijzen wij naar de adver tentie, welke in dit blad voorkomt. Dc Afdeeling Leiden en Omstreken van de Kon. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft een verguld zilveren medaille voor de Optocht ter be schikking gesteld. PLAATSELIIKE COMMISSIE ZIEKTEWET. De Federatie van Bedrijfsvereenigingen voor Ziekengeldverzekering heeft een aan tal Plaatselijke Commissies ingesteld, be staande voor de helft uit werkgevers en voor de helft uit werknemers. Aan deze Corpmissie is opgedragen, zoo dikwijls de Federatié~ of een bij de Fede ratie aangesloten Bedrijfsvereniging dit wenscht, advies te geven ten aanzien van dc behandeling van ziektegevallen betreffen de personen, die voor risico van een bij de Federatie aangesloten Bedrijfsvereoniging verzekerd zijn. Bovendien kan aan de Plaat selijke Commissie onder meer worden op gedragen het instellen of doen instellen van controle op de hierbedoelde verzekerden gedurende hun ongeschiktheid tot werken. De Plaatselijke Commissie voor Leiden e. o. is als volgt samengesteld: J. M. C. de Roo, voorzitter. Driftstraat 31a, Leiden. N. G. F. van Ginkel (Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij), plaatsvervan gend voorzitter, Leiden. J. G. A. Binnendijk (sajetfabrieken P. Clos Leembruggen), Dan. Parmentier (fa. Joh. Parmentier), C. J. v. d. Spall (N.Y. Leid- sche Duinwater Mij.), leden werkgevers. J. P. M. Keuning, H. G. Wessel, J. G. v. d. Zeeuw, leden-arbeiders. Aan de Commissie is voorloopi-g als secretaris toegevoegd: Mr. F. B. M. Wobbe. p. a. Coöperatieve Yereeniging „Centraal Beheer", Zeestraat 71b, te 's-Gravenhage. EEN OUDE TRADITIE IN EERE HERSTELD. (Voor iedere geplaatste photo wordt f. 2.50 vergoed). ^DGENOEGENS AAN DEN VOET VAN DEN ZIJPENBERG BIJ ARNHEM. Ingezonden door een abonnee te Leiden. Publieke promotie der gymnasiasten. In den foyer van de Stadsgehoorzaal had gistermiddag de publieke promotie plaats van de leerlingen van ons stedelijk gymna sium. Geheel onverwachts kwam bij den aanvang der vacantie de mededeeling, dat dit oude gebruik door het college van cura toren in eere was hersteld en ongetwijfeld zal deze maatregel door velen als een onge- wenschte zijn beschouwd. Een ieder toch is nieuwsgierig te weten of de kinderen van kennissen zijn verhoogd; onderwijzers der lagere scholen, die medeleven met de vorde ringen hunner vroegere leerlingen, zien den uitslag der overgangsexamens met verlangen tegemoet en hoe komt men dit veiliger te weten dan door middel van „de krant"? Neimand toch loopt gaarne het risico van de persoon in kwestie of de ouders de teleur stellende en helaas maar al te vaak ware mededeeling te vernemen „Neen. ik ben ge zakt", of „Nee, die.vlegel is blijven zitten". In tegenwoordigheid dan van den wethou der van onderwijs, mr. A. L. F. H. Tepe, den loco-burgemeester, den heer A. L. Reime- ringer, het volledige college van curatoren, leerlingen, oud-leerlingei., ouders en belang- sleilenden, onder wie vele hoogleeraren der Universiteit, had deze plechtigheid plaats. De rector van het gymnasium, dr. D. E. Bosselaar, heette allereerst allen, en in het bijzonder genoemde autoriteiten, hartelijk welkom. In zijn rede wees de rector er ver volgens op, hoe aan den vooravond van den 7Isten cursus van het gymnasium door het curatorium een oude traditie, welke 26 jaar lang als historie in het leven der gymnasias ten had voortgeleefd, in eere was hersteld. Bij het vernemen van deze rehabilitatie was spr. met angst vervuld over het welslagen dezer onderneming. Vroeger toch, toen de onderwijskrachten nog niet die inkomens van thans hadden, waren deze plechtig heden mede een van hun bronnen van inkomsten. Het idee, dat bij de heeren cura toren had voorgestaan, toen zij besloten tot het wederinvoeren van deze publieke pro motie, was te trachten op deze wijze het saamhoorigheidsgevoel der leerlingen te ver- grooten en dezen middag tot het hoogtepunt van het schoolleven te maken. De persoon lijke opvatting van den heer Bosselaar blijkt tegen het herstel van de traditie te zijn, èn oindal algeheel herstel niet mogelijk is, èn omdat de taak der leeraren welke" toch reeils zeer zwaar is er nog noodeloos door verzwaard wordt; daar de aanbeveling voor de prijzen zeer veel overleg vordert. Vervolgens vergelijkt spr. den toestand van ongeveer 28 jaar geleden met den hui dige. Hierbij treedt onmiddellijk en duidelijk naar voren, dat de positie van het curato rium nagenoeg onveranderd is. Die van de leeraren daarentegen is eenerzijds verbeterd, doch anderzijds niet gemakkelijker gewor den. Vroeger toch werden de gymnasia uit sluitend bezocht door diegenen, die voorbe stemd waren om te gaan studeeren, terwijl thans door de ontwrichte economische toe standen de werkloosheid enorm is toege nomen en automatisch door het groote aan bod van arbeidskrachten de minimum- eischen der werkgevers zijn verzwaard, waardoor vele jongelui het gymnasium gaan bezoeken terwille van het diploma en vaak na eenigen tijd op de school te hebben door gebracht soms zelfs eenige jaren deze weer moeten veTlaten en met hurt middel matige of juister gezegd voor de zware leer stof ontoereikende begaafdheid den leeraren veel last bezorgen en de andere leerlingen onnoodig ophouden. Doch ook de positie van de ouders tegenover de kinderen en de school is veranderd. De ouders zijn slapper en toe geeflijker geworden ten opzichte van de kin deren en nooit werden zooveel klachten van de zijde der ouders over schoolaangelegen- heden als schoolwerk enz. vernomen als thans. Hierna gaf spr. in het kort een overzicht over den afgeioopen cursus. Mej. Bakker, die geheel hersteld van haar ziekte weer haar werkzaamheden zal gaan waarnemen, wenschte de rector geluk, om vervolgens eenige sympathieke woorden te wijden aan de nagedachtenis van wijlen den heer Cohen den ieeraar in het Hebreeuwsch. Met enkele woorden herinnerde spr. voorts aan het af scheid van dr. van Eek, die aan het einde van den cursus zijn welverdiend pensioen verkreeg. De nieuwbenoemde plaatsver vangende rector werd gefeliciteerd en de nieuw aangestelde leeraren welkom geheeten in den kring. Doch ook de toestand van het schoolgebouw werd besproken, waarbij spr. zijn erkentelijkheid betuigde voor de aange brachte uitbreiding- maar den bouw van een nieuw gymnasium bij het college van B. en \V. sterk aanbeval, daar ondanks de tot stand gekomen vermeerdering van het aantal leslokalen het gebouw nog te klein is. Tenslotte richtte dr. Bosselaar .zich spe ciaal tot diegenen, die geslaagd zijn voor hun eindexamen en dus afscheid van het gymnasium hebben genomen. Hierbij onder gaan wij, aldus spr., een drieslachtige sen satie, n.l. Ie. van blijdschap over het slagen -onzer leerlingen; 2e. van weemoedigheid bij ieder afscheid en 3e. van nieuwsgierigheid zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel werd ingesteld. De „Staatscourant" No. 211 van 7 Sep tember 1905 bevatte het Koninklijk Besluit, betreffende de instelling van een Departe ment van Algemeen Bestuur, welke instel ling den naam zou dragen van Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel. Voordien waren Landbouw", „Nijver heid" en „Handel" afdeelingen van het Departement van Waterstaat. De eerste minister, die aan het hoofd van het nieuwe departement kwam te staan, was mr. Veegens. naar de toekomst van hen, die wij in den loop der jaren hebben leeren kennen. Met een hcilwensch voor hun toekomst besloot spr. zijn vaak van humor tinte lende rede. Hierna volgden de tradilioneele toespra ken van de beste leerlingen uit iedere klasse, welke al naar gelang een hoogere klasse aan de beurt was in het Nederlandsch, Fransch, Duilsch, Engelsch en Latijn ge houden werden, terwijl een der geslaagden in Ik t Nederlandsch de Grieksche taal leent zich niet voor dergelijke gelegen heden van de dankbaarheid van deze groep ten opzichte van de leeraren getuigde. Als president-curalor voerde hierna prof. dr. P. C. T. van der Hoeven het woord, die er in de eerste plaats de aandacht op ves tigde, dat een oud gebruik in eere is her steld. Spreker herinnerde aan eenzelfde plechtigheid tijdens het rectoraat van Van der Mey en beschreef deze plechtigheid. Later, in 1901, is de publieke promotie als zijnde geldverspilling, van hoogerhand afge schaft, daar de leerlingen van het gymna sium uit een milieu kwamen, waar het*aan- schaffen der in den regel als prijs gegeven boeken zonder ecnig bezwaar geschieden kon. Daar het (hans door een wetswijziging moge lijk is, dat ook de minder goed gesitueerden hun kinderen het gymnasium laten bezoe ken, houdt bovenstaande motiveering van het niet houden dor publieke promotie met de daaraan gepaard gaande prijsuitdeeling automatisch op te bestaan. Doch ook vergat men in dien tijd, dat de groote waarde van een prijs niet de geldswaarde was, doch die van de herinnering aan iets goeds, aan een uitstekende prestatie, waardoor in het latere leven de winnaar altijd een aanduiding be zat in een zekere leerstof toenmaals wer den vier prijzen uitgereikt, n.l. een voor oude talen, een voor nieuwe, een voor wis kunde en een voor aardrijkskunde en ge schiedenis tot iets in slaat te zijn, waar toe het beschouwen van den prijs een aan sporing kon zijn. Thans willen curatoren den gymnasiasten terug geven wat hun indertijd is ontnomen. Helaas voelde het college van B. en W. zich niet gerechtigd tot beschikbaar stellen van gelden voor den aankoop van de benoodigde prijzen. Doch daar het curatorium van den heilzamen invloed der prijzen door de ge lukkige herinnering, die zij opwekken, over tuigd is, besloot het enkelen, wier prestaties inderdaad om een of andere reden boven die hunner klassegenooten geprezen mogen wor den, daarvan een blijvend blijk te geven. Dit zijn niet de knapsten uit de klasse, niet zij, die bij geboorte de gave van een goed verstand meekregen; naast deze uitmunten den, die hun positie in de klas niet altijd met de grootste moeite hebben verworven, zijn er anderen, die door ijver, toewijding en voiharding aanvullen, wat zij bij die der vorige categorie ten achter staan en die daarvoor geprezen' mogen worden. Den onderscheiden leerlingen, n.l. W. J. Gunning en A. W. Bol (uit de le klasse), Lien G. de Graaf, J. B. van der Stoel en L Doekes (uit de 2de), Liesb'eth Raphael (üit de 3de). VY. J. K. Pluim Mentz. J. H. Vergragt en II. D. Vriesema (uit de 4de) en Jos. W. B. Visser (uit de 5de klasse) werd daarna door den president-curator onder mededeeling van de beweegredenen der onderscheiding een boekwerk overhandigd. Met een opwekking om ook bij den aanvang van den nieuwen cursus ernstig aan het werk te gaan en niet te veel lijd te besteden aan bijkomstigheden, besloot spr. zijn rede. Dr. D. E. Bosselaar sprak hierna nog een kort slotwoord, waarmede deze plechtigheid was afgeioopen. PARKCONCERT. Het programma voor het concert in het „Plantsoen" op Dinsdag 9 Sept. des nam. te 8 uur, luidt als volgt: No. 1. „Seminole", marsch Orlstyne No. 2. Ouverture „Mannschaft an Bord" Suppé No. 3. „Sourire d'Avril", wals Depret No. 4-, Fantaisie „Frühlingsluft" Reilerer No. 5 a. Gavotte b. MuzurkaKoezolski-Geijp No. 6. „Kusswalzer" Strauss No. 7. „Luctor et Emergo", marsch Geijp BINNENLAND. Het slot van het Koninklijk bezoek aan Enkhnizen (Binnenland, le Blad). Malversaties bij de Rotterdamsche Bank- vereeniging te Uithoorn; rnim f 100.000 verdnisterd (Gemengd, 2e Blad). Ernstige ontploffing op Curasao; vele per sonen gedood (Gemengd, 2e Blad). Overleden is op 70-jarigen leeftijd mr. dr. W. F. van Leeuwen, ond-vice-president van den Raad van State (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Een interview met dr. Brnning over de verkiezingen in Duitschland (Buitenland, le Blad). De correspondentie welke gewisseld is tnsschen de Indische leiders en den onder koning (Buitenland, le Blad). President Irigoyen, van Argentinië, heeft tijdelijk het bewind aan den vice-president overgedragen (Buitenland, le Blad). STOOM WASSCHERIJ „NOOIT GEDACHT". Viering van het 25-jarig bestaan. Heden heeft de feestelijke herdenking plaats gehad van de Chemische Wasscherij „Nooit Gedacht", Zijlsingel 2 en 3, welke op 1 September j.l. haar 25-jarig bestaan her dacht. Vijf en twintig j'aar geleden nam de heer P. P. J. van Remundt van de weduwe van Joh. Nijssen de wasscherij over. Aanvanke lijk was deze nog vrij primitief van opzet, doch naarmate de cliëntèle zich uitbreidde, werd ook de technische inrichting gemoder niseerd. In 1909 werd het bedrijf geheel gemechaniseerd; drie jaar later onderging het gebouw een belangrijke vergrooting. In 1920 werd de inventaris verrijkt met een natuurdrooginstallatie en in '26 werd een eigen walerzuiveringstoestel in werking ge steld. Bestond bij de oprichting het geheele per soneel uit slechts drie familieleden, thans zijn in het bedrijf acht leden der familie Remundt, vijftig man personeel en een boek houder werkzaam. Er was dus alle reden tot feestviering en het personeel heeft deze ge legenheid gretig aangegrepen om den patroon op dezen gedenkwaardigen dag te huldigen. Hedenmorgen werd in tegenwoordigheid van de familie en het personeel de patroon te zijnen huize toegesproken door den boek houder, den heer II. Lombert, die wees op de beleekenis van dezen dag en zeide, dat er in vele opzichten reden tot dankbaarheid is. Hij herinnerde aan de moeilijke jaren, welke liet bedrijf heeft doorgemaakt en bracht hulde aan den heer van Remundt, die steeds een voorbeeld voor het personeel is geweest, niet alleen door zijn liefde voor den arbeid, maar ook door zijn pretligen vriendschappe- lijken omgang. Spr. besloot met zijn beste wenschen uit le spreken voor den loenemenden bloei van het bedrijf en bood namens het personeel als blijk van zijn erkentelijkheid een olie verf-schilderij van J. J. de Smit aan. De N.V. Berghuys en Co., kolenhandel te Amsterdam, offreerde den jubilaris een doek van denzelfden schilder. De heer van Remundt dankte voor de ge brachte hulde, waarna allen zich aan een gemeenschappelijk ontbijt vereenigden. Daarna werd het feest temidden van tien tallen bloemstukken van familie, leveran-, ciers en cliënten voortgezet. Hedenmiddag van 2i uur wordt er een receptie gehouden, waarop wij Maandag nader terugkomen. TEEKENTENTOONSTELLING. Uitgaande van hert Wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde" is gisteravond in een ver trek van het clubgebouw van den V.C.J.B., Breestraat 150a, een tentoonstelling ge opend van door de leerlingen vervaardigde teekeningen, welke ook hedenmiddag en avond nog ter bezichtigng opengesteld zal blijven. Er zijn naast eenvoudig werk ook knappe teekeningen te bewonderen, waaruit blijkt, dat er 's Maandags en Vrijdagsavonds van halfacht tot halftien niet wordt stilge zeten. 6 October a.s. begint de nieuwe curus; een bezoek aan deze tentoonstelling zal menigeen tot het inzicht brengen, dat de resultaten een uitgave van 10 cents per week alleszins wettigen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1