De uitbreiding van onze vloot. Het Kon. Bezoek aan Enkhuizen. r Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 5 September 1930 Derde Blad No. 21617 Minister Deckers over zijn plannen. KONINGINNEFEEST TE M00RDWIJK-BINNEN. EEN OPGEWEKT ORANJEFEEST TE 0EGSTGEEST. RADIONIEUWS. -r «tak»! VRAGENRUBRIEK. RADIOPROGRAMMA. - O Wettelijke sanctie op dit aanbouwplan wordt niet gevraagd. Minister Deckers. De memorie van antwoord aan de Tweede irner over het- wetsontwerp tot v-erhoo- i van de Defensie-begTooting voor het ienstjaar 1930 (uitbreiding van de vloot) :hans verschenen. Daarin ontkent minister Deckers met den ésten nadruk, dat het regeeringsvoorstel jsrechfc in zou gaan tegen de uitspraak, i 1923 door de Kamer gegeven, met be- iking tot de toen aanhangige Vlootwet. V. toenmalige Kamervotum had een ge- *1 andere strekking en het thans over legde schema van aanbouw bedoelt in eren Diet anders, dan aan te geven, hoe i legeeripg zich onder de tegenwoordige handigheden de uiteindelijke samenstel- :r der vloot denkt. De wettelijke sanctie i dit aanbouwplan wordt niet gevraagd, kbeel anders stond het met de Vlootwet S3. Toen was het wel degelijk de bedoe- il der regeering, dat de samenstelling in een noodig geachte vloot bij de wet a worden vastgelegd en aanbouw der ge- vloot binnen enkele jaTen zou ge bieden. Dat de regeering met haar l'Sema voor aanbouw iu zou gaan tegen D algemeen gevoelden wensch van vloot- perking ontkent de minister eveneens, jtrhaaldelijk toch is cr op gewezen, dat jp sterkte der zeemacht, in verband met uitgestrektheid van het grondgebied van rijk naar evenredigheid verre blijft seden die van andere mogendheden. De wring meent zooveel mogelijk verzekerd {moeten zijn, te allen tijde over de, in p Grondslagen voor de verdediging van Werlandsch-Indië genoemde minimum fokte te kunnen beschikken. ■lij is van oordeel, dat met inbegrip van f thans aangegeven reserve de sterkte rdaad zal beantwoorden aan het, in de arede 1929 genoemde strikt noodige handhaving van de onzijdigheid en (lediging der onafhankelijkheid van den Meer wordt niet gevraagd en meer regeering ook niet wenschen. Dat R hans voorgestelde nieuwe aanbouw, pelfs aanbouw der geheele materieele ïre, noodlottige consequenties met zich a brengen en ons land gangmaker zou worden voor versterking van het mili- me en vergrooting van het oorlogsge faar, acht de minister een onjuiste vooc. L mg van zaken Daarvoor is het stand- t, door de regeering bij voortduring in. «•men, te duidelijk uiteengezet en van «re dan zuiver defensieve maatregelen ®zeer beperkte strekking is geen sprake. I tegenstelling met de leden, die mecnen, onze vloot ook al was zij geheel aan- '^d. toch nog slechts weinig beteckenis 6 hebben, oordeel de vegeering, dat zoo- Nge vloot tot de vervulling der haar toe- aohte taak in staat is. De nieuw te bou- i vaartuigen zullen aan behoorlijke pen voldoen, maar die worden niet hoo- - gesteld, dan in verband met de doel- Uing der vloot bepaald noodzakelijk is 1 peering ontkent, dat aan de vloot a hoogste een politioneelc taak ten doel 1^ worden gesteld. I Wel is waar wordt dc bescherming der oliehavens Tarakan en Balikpapan niet in gericht tegen den aanval van een zeer over- machtigen tegenstander, zooals uit de Grondslagen blijkt, maar juist de ligging der oliehavens in onzen archipel maakt het alleszins mogelijk, dat daar operaties op groote schaal plaats zullen hebben, waar tegen met een politievloot alleen niet met kans op succes zou kunnen worden opge treden Deze zou ten hoogste schendingen onzer souvereiniteit kunnen constateeren, doch zou nóch correctief, nóch repressief kunnen optreden. Het toestaan van het thans aangevraagde bedrag van f. 770.000 komt allerminst neer op het aanvaarden van het geheele schema van aanbouw. De minister vertrouwt, dat na het toestaan van de aangevraagde termijnen voor den bouw van bepaalde schepen, i.e. een kru; ser en een flottieljevaartuig, ook de volgen de termijnen zullen worden gevoteerd. Maar de Kamer zal geheel vrij zijn in het bepalen van haar standpunt, wanneer gel den voor verderen nieuwen aanbouw zullen worden aangevraagd. Bij het ont werpen van de thans der Kamer voorgeleg de plannen is ten volle rekening gehouden met onze geldelijke draagkracht en het :s mede op die gronden, dat voor nieuwen aanbouw geen hoogere bedragen zijn voor gesteld, dan gemiddeld in de laatste acht jaren voor dat doel door de volksvertegen woordiging werden toegestaan, en dat zelfs getracht is nog beneden deze bedragen te blijven. In de laatste acht jaren werd gemiddeld 11.13 millioen per jaar toegestaan, terwij; in de komende tien jaren 10.95 millioen noodig zu'llen zijn. Verder dèelt de minister mede, dat het wetsontwerp betreffende de verdeeling van de kosten der vloot over de Rijks- en de Indische begrooting thans nog niet kan worden ingediend. Ter zoke wordt nog overleg gepleegd met de Indische regeering. Op de kosten van de maritieme 'bescher ming van de gebiedsdeelen Curasao en Su riname zal het wetsontwerp betreffende de verdeeling van kosten mede betrekking hebben. Verder verklaart de minister, dat voor de defensie-grondslagen de regeering in haar geheel verantwoordelijk blijft. Bij dè beoogde sterkte der vloot zal in Ned.- O.-Indië op den duur niet met rond 2000 man Europeesch beroepspersoneel kunnen worden volstaan. Dit aantal zal waar schijnlijk ruim 2400 moeten worden. Ofschoon de regeering vroeger van oor deel was, dat iü West-Indië niet een politic- vaartuig zou kunnen worden volstaan mits bovendien gedurende eenige maanden van het jaar ook op de aanwezigheid van een oorlogschip gerekend kon worden, heeft, hetgeen in het laatste jaar in Curasao en omgeving is voorgevallen een blijvende sta- tionneering van onze oorlogsschepen nood zakelijk gemaakt. De minister acht een flottielje-vaartuig daarvoor het meest geschikt en wel een gewapend met kanonnen van 15 c.M., zoo mede een met verhoogde snelheid van 15 mij]. De bescherming van West-Indië is een aangelegenheid, die tot het beleid der ge heele regeering behoort; welke machts middelen daar ter plaatse aanwezig moeten zjjn. zal ook door het opperbestuur worden beslist, na daaromtrent den gouverneur van Curacao gehoord te hebben, waarbij ook andere overwegingen gelden dan alleen die betreffende den overval, welke aldaar op 9 Juni 1929 plaats had. Nog deelt de minister mede, dat het korps mariniers door stationneering van een compagnie in West-Indië, waarvan de kosten gerestitueerd worden door hoofdstuk II der Rijksbegrooting. moet worden uitgebreid met 144 man, plus 10 pet. met het oog op tijdverlies door vervoer en tropen verlof en 50 man extra in Nederland met het oog op geregelde aflossing van de in de tropen dienende mariniers; in het geheel dus een uitbreiding van het korps mariniers met ruim 200 man. Laatstgenoemde uitbreiding van personeel staat echter geheel los van het aangeboden bouwprogramma. Foto Admiraal. Foto's Bleuzé. Dankbaar en met groove vreugde is gisteren het Oranjefeest te Oegstgeest gevierd. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is 't in de met vlaggen versierde gemeente een opgewekte drukte geweest. Hierboven eenige meisjes met versierde fietsen voor het Raadhuis; op den achtergrond de voorzitter der Oranie-Vereeniging, Dr. Timmermans, die met zijn echtgenoole als stille kracht, de leiding in handen had. De intocht te Enkhuizen Ontvangst ten Gemeentehuize - zanghuide der schoolkinderen - Het bezoek aan de Zuiderzee- Visscherij-Tentoonstelling - De Vlootrevue. (Van onzen Specialen Verslaggever). De 1 de Koninginnefeesten te Noordwijk-Binnen zijn een groot succes geworden. De -^'en der diverse scholen hielden een enthousiasten optocht: men ziet hier de leerlingen der Wühelminaschool. Reeds sinds 25 Augustus, toen de groote Zuiderzee-Visscherij-Tentoonstelling geopend werd, verkeert Enkhuizen in één doorloo- pende feeststemming. Want er gaat geen dag voorbij of er is minstens één gebeurtenis van belangl Wij zagen reeds het Openluchtspel, Tumuitvoeringen. Harddraverijen, Urkerdag, Spakenburgerdag. Markerdag en nog veel meer schoons, dat met het houden van de Z. V. T. in verband staat. Maar de dag van heden is wel het glans punt van alles. Want vandaag was het de dag van het bezoek van de Koninklijke Familie aan Enkhuizen en aan de Tentoon stelling, nadat eergisteren reeds het bezoek van II.M. de Koningin-Moeder en haar ge volg had plaats gehad. Het oude Zuiderzee stadje bood een vroolijkëfr:aanblik. Reeds in den vroegen morgen was heel Enkhuizen op de been. Lang voor dc aan komst van de Hooge Bezoekers stond het in de nabijheid van den uitgang van het Sta tion en langs den weg, die naar de Z. V. T. leidt, reeds vol nieuwsgierigen. Te 9.32 uur stoomde de Koninklijke trein het station binnen en eenige oogenblikken later verschenen H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.II. Prins Hendrik op het perron, met gevolg. De Koninklijke Familie en het gevolg, waartoe ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr dr. A. Roüll, behoorde, werden op het perron begroet door den burgemeester van Enkhui zen. den heer W. Th. C Zimmerman. Hierna inspecteerde Hare Majesteit de eerewacht van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, terwijl het Chr. Muziekcorps „Patrimonium" het „Wilhelmus" ten ge hoore bracht. Buiten het stationsgebouw weiden de Hooge Gasten door de wachtende menigte enthousiast begroet. De Koninklijke Familie nam plaats in de gereedstaande hofauto's en reed langs de versierde Spoorstraat, Wil- helminabrug, Venedie. Westerstraat en Breedstraat naar het Stadhuis, terwijl het Carillon van den Zuidertoren, bespeeld door den heer Crevecoeur, den stadsbeiaardier, vaderlandsche muziek ten gehoore bracht Onder luid hoera-geroep van de Enkhui- zer burgerij arriveerde de Koninklijke Fa milie te omstreeks kwart voor tienen voor het fraaie, oude Stadhuis. In de Blauwe Zaal werden de wethou ders de heeren G. P. de Vos en C. Stapel en de Gemeentesecretaris, de heer Ph Log gers, aan Hare Majesteit voorgesteld, waarna de jongedames .Teltje Roosendaal en Rei- noulje Sluis, dochtertjes van de raadsleden Chr. Roosendaal en A. Sluis, aan H. M. de Koningin en H. K. H. bloemen aanboden. De hooge bezoekers werden vervolgens door burgemeester Zimmerman en de wet houders De Vos en Stapel naar de Witte Zaal geleid, alwaar de raadsleden aan Hare Majesteit werden voorgesteld en de burge meester een rede uitsprak. Vervolgens nam Hare Majesteit, staande op het Balcon van de Burgemeesterskamer, een zanghuide in ontvangst van ongeveer 1500 schoolkinderen, die o.m. de beide eer ste coupletten van het „Wilhelmus van Nassauwe" ten gehoore brachten. Na af loop van den zang werd de dirigent, de heer W. Zwaan, aan Hare Majesteit voor gesteld. Te kwart over tienen verlieten de Hooge Bezoekers het Stadhuis, om zich. voorafge gaan door het gemeentebestuur, in auto's naar de Zuiderzee-Visscherij-Tentoonstel- ling te begeven. Bij den ingang van het terrein der expositie werd Hare Majesteit ontvangen door het bestuur der Z. V. T., bestaande uit de heeren C. Stapel, voorzit ter; D. Henstra, vice-voorzitter; A. Woesten- burg, secretaris en R. Kuipers, penning meester. De jongedames Betsy Woestenburg en Lidy Kuipers boden IT. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bloemen aan. Achtereenvolgens werd een bezoek ge bracht aan de visschersdorpen, de bloemen- raaquette en de eigenlijke tentoonstelling, waarbij zij rondgeleid werden door het ten- toonstellingsbestuur en verschillende perso nen aan Hare Majesteit werden voorgesteld. De Koninklijk© Marinekapel bracht onder wijl op het tentoonstellingsterrein muziek ten gehoore. Na afloop van het bezoek aan de Zuider- zee-Visscherij-Tentoonslelling dat te om streeks half een eindigde, reed de Ko ninklijke Familie langs een andere route dan bij de aankomst, n.l. via Visschers- dijk. Vijzelstraat, Westerstraat, Kat- en Hondsbrug en Paktuinen, naar den Ko ninklijken trein terug, alwaar de lunch werd gebruikt. RECLAME. KON ZICHZELF NIET KLEED EN MOEST UIT BED WORDEN GEHOLPEN. Nu voelt hij zich twintig jaar jonger. Denkt U zicfh eens in! Niet zonder hulp te kunnen opstaan en geholpen te moeten worden bij het aankleedenl Een maand later was hij bedrijvig, verlost van pijn en voelde 'hij zich twintig jaar jonger. Leest, hoe hij dit klaar speelde: ,,I'k ben 69 jaar oud. Vier jaar geleden had ik een hevigen aanval van rheuma- tiek on spit in don rug, wat zes maanden aanhield, en ik was eenigen tijd beslist niet in staat mij zelf te kleeden of zonder hulp op te staan. Nadat ik over Kruschen Salts had gelezen, begon ik 's morgens direct na 't opstaan een half theelepeltje KrusChen te nemen op een glas warm water en toen begon ik te beteren. Nadien nam ik eiken morgen een kleine dosis, juist zooveel als op een cent kan liggen, in mijn eersten kop thee, en na een maand voelde ik mij uitstekend. Ik heb sinds dien geen vleugje van pijn meer gehad en voel mij twintig jaar jonger. Nog houd ik mij steeds aan de kleine dosis in mijn eersten kop thee '9 morgens. Ik ben dank baar dat ik zeggen kan, dat het in mijn geval schitterend heeft geholpen." H. H. Het is algemeen bekend, dat rheumatiek en spit in den rug wordt veroorzaakt door de naaldscherpe urinezuur kristallen, die zich in de spieren en gewrichten nestelen. Kruschen Salts rondt de scherpe kanten van die kristallen af en lost ze langzamer hand geheel op Daarna zuivert Kruschen het lichaam van elk spoor dezer opgeloste kristallen en voorkomt, dat zij zich ooit weer vormen. Hoe? Eenvoudig door het lichaam te helpen de onverteerde spijsresten, dié urinezuur veroorzaken, en andere giften, die de gezondheid ondermijnen, te verwij deren. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. 7968 H. M. R. te H. Hillejom, Lisse, Sassen- heim, Oegstgeest, Leiden. Zoelerwoude. Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, de Kruis weg' Bleiswijk, Bereschen hoek. Hilligers- berg. Rotterdam, Maasbrug. Barendrecht, brug Oude Maas, de Blaak, Mijnsheerenland. Totaal 71.8 K.M. LICENTIE-VERLAGING IN ENGELAND. De Engelsche radio-industrie moest tot nu toe hooge bedragen aan patentrechten be talen. Behalve de 121/2 shilling (f. 7.50) per lampvoet aan de Marconi-Comp voor de grondpatenten nog 25 shilling (f. 15.00) voor het terugkoppelpatent en 10 shilling (f. 6.00) voor een puSh-pull schakeling. Thans is de radio-industrie lol overeenstem ming gekomen met de Marconi Mij. en zal voortaan slechts 5 Shilling (f. 3,00) per lamp- voet betaald moeten worden. Dal een en ander tot een groote prijsverlaging zal lei den spreekt vanzelf. VOOR ZATERDAG 6 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. V.A.R.A.-Uitzending 8.00: Orgelspel door Joh. Jong 9.00: Gramofoonpl. 10.15: Voordracht door Martha Poldermans 10.30: Ziekenuurtje 11.30: Gramofoonpl. 12.00: Politieber. 12.15: Concert. VARA.-Sexlet 1.45: VARA.-liedjes voor VARA.-kinderen 2.45: Concert VARA.-Orkest 4.15: D. v. Kreveld: „Wat zullen wij fotografeeren" 4.45: Landré: „Ons huis een Tehuis" i 5.30: Gramofoonpl. 5.45: Ed. Polak: „Verdient het Speeltuinwerk Overheids steun?" Medew. van Knapen-Fanfarecorps 6.25: Kinderuurtje 7.25: B. E. La ver man: „Hoe staat het met de zorg voor Invaliden van Overheidswege?" 7.45: Politieber. 8.00: Bij do Pomp. Teun dè Klepperman 8.15: Uitz. van het Bonds- feest van den Bond van Arbeiders Muziek verenigingen vanuit Musis Sacrum" to Arnhem 10.00: VARA.-Varia. Daarna: Persber. 11.00 c.a. Gramofoonpl. Huizen. Tot 1 uur: 298 M Uitsl. KRO.- Uitz. 8.009.15: Gramofoonpl. 11.30 12.00: Godsdienstig halfuurtje 12.00 130: Concert KRO.-Trio 1.30—2.00: Gramofoonpl. 2.003.15: Kinderuurtje 3.153.45: Vraaghalfuurtje voor de jeugd 5.006.00: Gramofoonpl 6.01 6.15: S. P. J Borsten: „Kanaalzwemmen" 6.156 55: Gramofoonpl. 6.557.15: Journalistiek weekoverzicht 7.157.30: Gramofoonpl. 7.308.00: Huib en Theo Luns: „Het Rijksmuseum" 8.0111.00: Concert. KRO.-Orkest. Jan Verheijen ("de clamatie) 9.30 Nieuwsber. 11.00 12.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35: Morgen wijding 11.0511.20: Lezing 1.20 2.20: Orkestconcert 3.50: Concert. Or kest, G. Garside (alt), T. Pickering (tenor) 5.05: Orgelspel door R. New 5.35: Kinderuurtje 6.35: Berichten 7.00: Sportber. 7.05: Trio-concert 7.20: Lezing 7.40: Lezing 7.50: Koorzajng 8.20: Concert. E. Cruickshank (alt), W. ölynne 'tenor). E. Joyce (piano). Orkest 10.00: Nieuwsber. 10.15: Le?ing 10.30: Berichten 10.4012.20: Dansmuziek Parijs „Radio Paris"' 1725 M. 12.50 2.20: Gramofoonpl. 4 05: Dansmuziek 9.05: Solisten-concert, kwartet Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gra mofoonpl. 7.508.50: Orkestconcert 10.3512.15: Gramofoonpl. 12.30- Gra mofoonpl. 1.252.50: Orkestconcert 5.506.50: Concert. Mandoline-orkest en tenor 8.20. Vroolijke avond. Daarna lot 12.20. Dansmuziek 12.201.50: Gramo foonpl. (Dansmuziek). Kaltmdborg, 1153 M. 12-20—2.20: Orkestconcert 3.20: Kinderuurtje 3.50 5 50- Concert. Orkest en piano, zang 8.209.20: Dansmuziek 9.4010.10: Piano-recital 10.2511.25 Orkestcon cert 11.2512.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M 3.20: Concert. Orkest en solisten 5.20. Gramofoonpl. 6.50: Gramofoonpl. 8 35 Orkestconcert 9.20: Concert uit de Kurzaal te Ostende Zeesen, 1635 M. 6.057.20 Lezingen 7.207 50: Gramofoonpl 10.50—2.20: Berichten 2.202.50- Gramofoonpl 2.504 50 Lezingen 4.505.50 Concert 5.508.20: Lezingen 8.20 Concprt. Koor, orkest en solisten. Daarna tot 12.50: Dansmuziek.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9