Ve/iAadÜ tffautëei& Wollen BlazeH HUN BEIDER WEG. KERK- EN SCHOQLNIEUWS. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. SPECIALE AANBIEDINd Alleen Zaterdag en Maandag geldif FEUILLETON. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 7 SEPTEMBER. BENTHUIZEN. 'Ned. Herv. Kork: Voorm. halftien en nam. 6 uur (o. t.), ds. Haring. Geref. Gem.: Voorm. Jialflien en nam. 2 en 6 uur, iee9dienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur, da. Kruishoop; nam. halfzeven, de heer Müller. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Lamain van Leiden. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.), ds. Glas. Geref. Kerk: Nam. 2 en 7 uur, ds. Peter sen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halflien en nam. 6 uur, ds. Bijdemasl. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. G uur, ds. Gaasterboek van Veenendaal. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. van Dijken van Gouda. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halfclf en nam fialf- acht, ds. den Hartogh. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Voorm halfelf, ds. Tonnon. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: geen opgave ontvanger,. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds Bruyn Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, da Meijering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Gun ning van Bilthoven; nam. halfzeven, ds. Slehouwer van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. 10 on nam. 7 uur, ds. Kaspers. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. haltacht, ds. van Wijngaarden. Gerei. Kerk: Voorm halfelf, leesdicnsl; nam. halfacht, ds. Speelman van Nieuw- veen. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds Mis pelblom Beijer. OUDE- EN NIEUWE-WETER1NG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, de heer S. de Bruijn. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (Bed. H. D.), ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper Chr. Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. van der Kodde van Rozenburg. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Bed. H. D.) en nam. halfzeven, ds. Hermanides. WADD1NXVEEN. Ned. Herv Kerk: Voorm. 10 uur (Bed H. Den nam. halfzeven, ds. de Looze. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds D. Bremmer van Hoek van Hofland. Chr. Afg Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Grisnigt. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. van Noolen. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, gedach tenisrede van ds. Eijkman. Ds. L. C. W. EKERING. Ds L. C W. Ekering, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam en lei der van de bekende AVRO-morgenwijding, heefl zich tijdens zijn vacantieverblijf ie Den Haag onder behandeling moeten stellen van dr J. F Soesman, aldaar. Deze medicus heeft ds. Ekering dermate overwerkt be vonden, dat hij den predikant allen arbeid voor drie maanden geheel heeft ontzegd In verband hiermede heeft ds Ekering het voorzitterschap van den Bond van Gere formeerde Jongeren moeten neerleggen. DE SYNODE DER GER. KERKEN ln de voortgezette vergadering is het rap port inzake da herziening der liturgie, na in het kort lo zijn behandeld, nog even naar de commissie terug verwezen. Er was een verzoek om advies van de classis Den Haag, bij wie zich de heer A. Taal heeft vervoegd om wedertoelating tot het predikambt in do Geref. Kerken. De heer Taal was predikant bij de Geref. Kerk te 'Hoogvliet en legde in 1920 zijn ambt neder, vijl financieele nood hem met zijn groot ge zin daartoe drong en hij verklaarde ook geen innerlijke roeping meer te gevoelen tot zijn ambt. Prol. Bouwman rapporteerde over deze zaak. Het trouweloos verlaten van hel pre dikambt is zonde voor God; berouw over zulk een daad kan geen motief zijn en is niet voldoende. De beslissing behoori boven dien voor zulk een zaak bij de Particuliere Synode en niet bij de classis. De classis kan naar het gevoelen der commissie de zaak doorzenden met een aanbeveling naar de Part Synode, die naar een e.v. bevredi gend onderzoek den betrokkene kan beroep- baar stellen. Naar het oordeel van sommige sprekers was hel wensclielijk, dal de classis Den Haag, waar de zaak nu in behandeling is, met de classis Schiedam, waaT zij lien jaar geleden diende, overleg pleegt, dan kan de Part. Synode van Zuid-Holland-Noord het t. z. t. doen met die van Zuid-Holland-Zuid. In dien zin gewijzigd werd de conclusie aangenomen. Thans werd opnieuw gediscussieerd over lilurgiezaken. De Synode verwierp een voorsle! van den kerkeraad van Den Haag-Oost om het in 1923 aangeboden concept-huwelijksformu lier als van juistere omschrijving en grooter actualiteit in te voeren. Niet ondersteund werd voorts een voorstel van dr. II. A. van Andel om de woorden „tot uw man zal uw begeerle zijn en hij zal over U heerschappij lieWben" te schrappen. Na ampele discussie 567 Toen de kruitdamp was opgetrokken, deden Trijn's oogen heel veel pijn. Ze hield beur Oianden voor de oogen en vroeg: „Weet je waar de roovers zijn?" „Ze zijn weg." zei Duimstok grootsch en statig van trots glom zijn wit gezicht. Hij stond daar parmantig, alsof hij zeide: „Dat kunststukje heb ik verricht." 568. Jokko, voor den aanval verdwenen, sloop nu be hendig. slil en zadht, naar de schuilplaats der paarden, op een geduchte wraak bedacht. „Wadht maar heeren," dacht Jokko, steeds sluipend, „u hebt met mij niet afgedaan. Ik zal jullie wel straffen, roovers, voor wat jullie weer hebt misdaan.'" werd met groole meerderheid verworpen een voorstel van de commissie om bij de hu welijksbevestiging den predikant vrijheid te geven in het gebed de passage over de kin deren, die God bun geven zal, weg te laten, als hij het huwelijk bevestigt van personen op gevorderden leeftijd. Aan de orde kwam een bezwaarschrift van den heer Seerp Anema, die zich niet vereenigen kon met het voorstel om in het nieuwe formulier de uitlating te handhaven „dat Sara Abraham gehoorzaam was. hem noemende haren heere". Prof. dr. J. Ridderbos wilde haar hand haven omdat in het N. Testament hier Sara als voorbeeld gesteld wordt. Ook de presi dent maakte bezwaar tegen het schrappen van een bestaande uitlating, wijl zulks lot misverstand aanleiding kan geven. De com missie nam tenslotte het voorstel van prof. Ridderbos over zoodat deze woorden in het formulier blijven. Een voorstel om in de passage „die lot hunne jaren gekomen zijn en de gave der onthouding met hebben, naar het hevel Gods verbonden en schuldig zijn zich tot den huwelijken slaat enz" in te voegen: „of door goddelijk bestel het huwelijk is ontzegd" gaf eveneens aanleiding lot breedc discussies waaraan de hoogleeraren Hoek stra. Waterink en Greijdanus deelnamen. Resultaat was dat deze conclusie naar de commissie nog even verwezen werd omdat zij een nadere aanvulling overwegen kan. De conclusies die de Synode terzake van de liturgie heeft aanvaard, luiden nu o. m. aldus: A. de voorstellen der deputaties inzake de Chr. Gebeden en de Formulieren Ie aan vaarden doch a. de lezing „(en onzen beste" in het for mulier om den Heiligen Doop aan de kinde ren te bedienen'te handhaven; b'. de lezing „overmits in alle verbonden twee doelen begrepen zijn" in het sub a ge noemde formulier te behouden c. in het gebed voor den Doop der vol wassenen voor „dezen uwen dienaar" le le zen „hem (haar)" die den Heiligen Doop zal ontvangen"; RECLAME. 7944 d behalve de door Deputalen voorgestelde wijzigingen in de formulieren om te bevesti gen de Dienaren des Woords, de ouderlingen en de diakenen nog de volgende wijzigingen aan te brengen: F in de omschrijving van het ambt der diakenen achter 2 Cor. 9 7 in te lasschen: „alsook om zich te beijveren zooveel moge lijk in de Kerk des Heeren armoede le voor komen". 2. den daarop volgenden zin aldus te le zen: ..Bovendien- hebben zij niet alleen met de uiterlijke gifte, maar ook met troosle- lijke redenen uit het Woord Gods, aan de armen en ellendigen hulp te bewijzen". B. dal de aanvaarding, waarvan sub A. sprake is. slechts voorloopig is, omdat krachtens het besluit van de Synode van Groningen 1927 wijzigingen in de formulie ren alleen van kracht kunnen worden, wanneer daarover met die buitenlandsche Kerken, welke met de onze in correspon dentie slaan en dezelfde formulieren heb ben. overleg is gepleegd; C. Deputalen le benoemen, die in opdracht ontvangen; om 1. met de buitenlandsche Kerken sub B bedoeld in correspondentie te treden over de wijzigingen, welke de Synode voorloopig heeft aanvaard en daarover haar oordeel in te winnen; 2. de chrislelijke gebeden en de Formulie ren gelijk die thans zijn vaslgesteld, uit taalkundig oogpunt te herzien, opdat daarin eenheid van schrijfwijze enz. wordt ge bracht: 3. de volgende Synode van advies te die nen over de vraag of het niet wenschclijk is het auteursrecht van de herziene Chr. Ge beden en Formulieren voor de Gereformeer de Kerken in Nederland te verzekeren en zoo ja, op welke wijze dit zou kunnen ge schieden en tevens in hun handen ter fine van advies te stellen de missives van de firma .1. Brandt en Zonen te Amsterdam en van de N.V. wijlen A. Jongbloed's uitgevers zaak te Leeuwarden. Daarna maakte hel rapport van de depu talen voor de correspondentie met de Bui tenlandsche Kerken een onderwerp van dis cussie uit, vooral de Belgische Zendingskerk. Op voorstel van ds. Dijk weTd besloten de correspondentie nog niet af te breken, en tevens om een algeheel onderzoek in te stellen bij die Kerken, waarmede men in correspondentie staat, en die in leer en kerl;- regeering niet meer ten volle met de Geref. belijdenis overeenkomen. Met groole meerderheid werd aangenomen een voorstel SchoutenDouma om aan de vergaderingen van de Presbylerian Alliamj geen deel te nemen, en geen afgevaardigde lot semi-officieele vertegenwoordiging ij zenden naar de deze maand te EIberfeld *1 houden vergadering van de Oostelijke afde-J ling der Alliance. Tenslotte rapporteerde dr. IC. Dijk ovej liet rapport van curatoren ten aanzien - het promolierecht en over de ter zake bij dl Synode ingekomen voorstellen en uilspra ken van particuliere synoden, classes t kerkeraden. LEERAARSBENOEMINGEN. Bij Kon. Besluit is wederom tijdelijk ij noemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Roe| mond, A. Last; is benoemd tot leerares aan de R.H.B.i (e Appingedam mej. L. M. H. F. Albels, (hasj lijdelijk leerares aan die school; wederom tijdelijk benoemd tot leeraar s de R.H.B.S. le Meppel mr. J. E. van i Rhoer; idem lot leeraar aan de R.H.B.S. le Ait| rr.aar J. J. van den Berg; idem aan de R.H B.S. te Heerenveen I van Aken; is benoemd aan do RJf.B.S le Sneek I leeraar R. A. Wiegman en tot lijdelil leeraar H. Jongkind, beiden thans tiidelijlf wederom tijdelijk benoemd tot leers aan de R.H.B S. le Leeuwarden A. Sjm RECLAME. GEWONE PRIJS L 8.ÖO C flf 8ooo THANS t. D.ïn Vrij naar het Engelsch - H. ANTONSEN (Nadruk verboden). 55) Hij begon te lachen. Wat deed Audrey? Was ze naar gewoonte aan het melken of hield ze er nog ouderwelsche ideeën op na over een trouwdag? Hij hoopte maar, dat ze er geen verdriet van zou hebben, dat er geen roode looper was en geen massa gasten en geen trouw-dejeuner en geen geschenken, niets van dat alles, waarin voor de meeste meisjes het genot van een trouwdag bestaat. Hij holde naar buiten, slokte zijn boter ham met koffie naar binnen en ging de gure buitenlucht in. Toen hij bij de melkerij kwam, hoorde hij het gerammel van em mers- en 't geloei der koeien, die gemolken werden. De deur stond open en Dick ging naar binnen. Er waren ongeveer twintig koeien, die ieder 'n eigen afgeschut plaatsje in den stal hadden. De vier melkende meisjes konden dus elkander niet zien. Dick 'liep langs haar heen Audrey zat het ach terste, met haar hoofd tegen den flank der koe gedrukt en haar emmer bijna vol melk. Dick sloop op zijn teenen achter baar aan en drukte haar een kus in baar ha Ja. Ze schrok en liet sissende geluid der stroomende melk hield plotseling op. Ze kwam van haar driepootje overeind. De koe keek knorrig pm en bromde tegen hem. Goeie morgen! zei zij zachtjes Van morgen! zei Dick met nadruk. Heb je er niet aangedacht? Ze keek hem aan. Niet aan gedacht? Ik lidb den heelen nacht mijn best gedaan om het me voor te stellen, dat het waar is, en ik ben er nog niet in geslaagd. Ze kwam dicht bij hem staan en (luisterde: Och, Dick, rk heb zoo'n voorgevoel, dat er iels tusschen zal komen! Dick vatte haar handen. Niets dan zenuwen, zei bij. Begin daar nu niet meel Wat kan er tusschen komen? We hebben gewonnen.... we zijn aan de eindstreep! Wat moet ik zeggen, om je gerust te stellen, liefste? Audrey hield haar gelaat naar hem toe. Een oogenblik stonden ze in zwijgende om helzing. Toen ging Dick heen. De oude koe hield op met brommen, toen Audrey haar gloeiend gelaal tegen haar zijde aandrukte. De oude heer. die dien morgen de dorps herberg verliet met zijn hoogen hoed op en zijn stok in de hand, voelde zich overge lukkig. Toen hij zijn werk van jaren en jaren beëindigd had, was hij gelukkig ge weest, omdal hij een werk kon nalaten, dat in de geleerde wereld hem lar.g zou over leven. Maar in vergelijking met het geluk, dat hij nu ondervond, zonk het geheel in het niet. Hij had nu een zoon en een doch ter teruggevonden, waarop hij Irolscli kon wezen, die hem lief hadden en hem een nieuw levensdoel hadden geschonken en hem weer in de groole menschenmaat- schappij hadden teruggevoerd En dien morgen zou die zoon trouwen en hij zelf zou dat huwelijk mogen voltrekken. Dat was meer waard dan alle boeken van de heele wereld. Gelukkig, dat hij zijn boek nog juist op lijd had af gehad, om dit te kunnen beleven. Hij ging naar den koster en had een lang onderhoud met hem, dat lot heider tevre denheid eindigde. Daarna zocht hij den predikant op, stolde zich voor en kreeg van hem verlof om in zijn kerk de trouw plechtigheid te verrichten. Hij haastte zich volstrekt niet bij beide bezoeken, maar ver loor toch ook geen tijd. Daarna richtte hij zijn schreden naar den Ouden Molen. Op den drempel van het huis haalde hij zijn horloge te voorschijn Om drie uur ging de trein naar Londen. Hij moest dus met Joyce om twee uur uit het dorp weg, om op tijd aan het station te zijn. Het was nu kwart voor twaalf. Goede hemel! zei hij met begrijpelijke schrik. Op dat oogenblik deed de oude John open. Is mijnheer Richard thuis? Neen. mijnheer, antwoordde de oude vriendelijk. Waar kan ik hem vinden. Tk heb haast. In een van de broeikassen, mijnheer. Zal ik hem gaan halen? Nee, dank je, ik zal het zelf wel doen. Hij knikte den ouden knecht toe en haastte zich langs het pad door den tuin heen. Kwart voor twaalven! Waarom had hij zijn collega ook zoo lang te woord ge slaan en hem zich laten uitputten in aller lei vriendelijke beleefdheden. Dick stond in zijn hemdsmouwen, bemodderd tot aan zijn ellebogen, in gesprek met Waring, toen zijn vader kwam aangeslapt. Goeden morgen, zei deze kortaf tot Wa ring, Richard, wat voer je uit in zulke klee- ren? Heh je vergelen dat je trouwen moet? Dick's hart begon te bonzen en zijn tong werd plotseling droog. Hij wist geen ant woord. Waring antwoordde in zijn plaats. Gaat hij trouwen? Maar kerel waarom heb je me dat niet verteld? De oude heer grinnikte. Oh, zei hij lachend, dat is nu een streakje van mij. Die deugniet heefl me gisteren stom verwonderd laten staan, toen hij mij vertelde wie uw melkmeisje was. Ik heb wraak genomen door hem te zeggen, dat ik hem zou Irouwen. alvorens vandaag le vertrekken. Waring greep hem bij de hand en drukte die stevig. Schitterend! riep hij uil. Prachtig! Mag ik ook komen? Ot u komen moogl? riep Dick. Als u niet komt raak ik nooit getrouwd. Ik heb nog niet eens nagelezen hoe de plechtigheid verloopt.... en wal moet ik met den ring aan? Maar man, heb je er dan geen? vroeg Waring met een gezicht, alsof Dick kampi oen-idioot van de heele wereld was. Nee. natuurlijk niet. antwoordde Dick. Hoe had ik er aan moeten komen? Nou. je waart toch van plan le gaan trouwen? Is het niet zoo? zei Waring. Daarom loop ik nog niel met trouwrin gen in mijn zak rond! Wat ben je nu van plan te doen, Ri chard? vroeg zijn vader. Ik had geen geld genoeg om haar een verlovingsring te koopen, zei Dick, laat slaan dan een trouwring. Wat denk je dan van dezen? kwam zijn vader hem le hulp, zijn hand uitstekend aan welker ringvinger hij een smalle gou den ring droeg. Misschien is hij een beetje le wijd. maar voorloopig kan bij toch wel. O. gelukkig! riep Dick. Waring nam den ring aan Als bruidsjonker moest ik hem maar in bewaring nemen, zei hij. De oude beer baalde weer zijn horloge te voorschijn. Haast je nu toch, m'n jongen! Ga je gauw wasschen en fatsoenlijke bleeren aan trekken. Kun je over een half uur in de kerk zijn? Ik wel! zei Dick, zijn jas opnemend. Mijnheer Waring, zei de predikant. Zoudt u het op u willen nemen. Audrey te laten weten, dat ze binnen een half uur in de kerk moet wezen, als ze tenminste wil trouwen Groolp hemel laat me niet alleen, zei Dick. Ik loop te springen van zenuwen. Wacht even op me en dan zullen we haar, als ik verkleed ben, gaan halen. Best. zgi zijn vader, dan ga ik vast naar de kerk om een en ander klaar te ma ken. Mag ik het verder aan u toevertrouwen mijnheer Waring? Gerust, antwoordde Waring. Koni Dick, ga je nu gauw wasschen Dick wachtte niet langer. Hij rende weg. Zijn vader volgde met Waring. Bij het huis namen ze afscheid en Waring ging naar de kamer van Dick Dick was aan het plassen in de badkamer. Zoo. ouwe jonge, zei Waring. Gelukge- wenscht hoorl Dank je wel, zei Dick, maar toe, doe eens een paar schoone manchetien aan dat overhemd en zoek een boord voor me in die lade daar. Waring deed wat hem gevraagd was, ter- i bil DJ wijl Diök doorging met wasschen. Dan be hij en de oude John. kwam boven. Wat blieft mijnheer? John. zorg voor een lunch voor personen Vraag of je vrouw haar best ons doet en haal een paar Ilesschen chr pagne uit den kelder. Uitstekend mijnheer, zei John. bedJJ alsor hij het dagelijksch werk vond. Maar in plaats van heen te gaan hij staan treuzelen en keek zijn meester u gend aan. Is er.anders.soms nog i"; mijnheer? vroeg hij ten slotte. Nee anders niet, John Heel goed mijnheer. Dus lunch voor personen, zei u immers? En twee champagne? Waring glimlachte Ja twee. Mijnheer Ardley Mann trouwt vandaag. Het gezjeht van de ouden John was moeite waard om te zien. Hij stond mei oP mond, als een snoek aan den hengel. Wat zegt u daar, mijnheer? ben ik echt blij om! Trek het je niet te veel aan, hoo' Waring plagend. Even later stond John. in de hal om uit te laten. Neemt u me niet kwalijk, mijnbeer hij. Zou het erg ongepast zijn. als ii v' of ik bij de plechtigheid zou mogen zip Ga je gang, als je zin hebl, zei "ar' Trouwen was toch heel iets ander? Dick zich had kunnen voorstellen, op oogenblik had hij ten minste net zijK wee gevoel in zijn maag. als vroeger, neer hij in Oxford in zijn boot zat en wa op het startschot. i Waring keek hem van terzijde aan en merkte hoe bleek hij was. Koning Charles op hel punt *an hoofd te worden, is het niet? vroeg l Ze liepen op een draf de oprijlaan den weg naar het dorp op. (Slot volgl)-. 2-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10