TjehkadM Cj/u&otü (B Uit den Leidschen Raad, „Palmolive is de eenige zeepsoort die de huid grondig reinigt, en haar natuurlijke HUN BEIDER WEG. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 3 September 1930 Derde Blad No. 21615 aantrekkelijkheid doet uitkomen FEUILLETON. J|,.e Jaargang De brug in het Haagkwartier over het Galgewater - De gemeentelijke radio-distributie aanvaard. (Vervolg va.i gisteren). Pe benoemingen hadden een normaal ver- x.?i geheel conform de voorstellen van en W. Daar de heer Donders (zie punt 17) niet -O eigen plaatsvervanger kan zijn, wordt plaatsvervangend voorzitter gekozen, na e vrije stemmingen en een herstemming •:«chen de heeren Romijn en Manders, de Romijn. Bij de benoemingen maakt alleen punt IS uitzondering, gelijk in een deel onzer age werd gemeld. Op voorstel van den ie: Wilmer werd benoemd de heer Van Es lid der Commissie van Toezicht op het ;,!ildelbaar Onderwijs). 21o. Praeadvies op het verzoek van J. A. Verhoog, om eervol ontslag als Hoofdopzich- :r der Gemeentewerken. (168) De heer GROENEVELD vraagt of juist is. v. de heer Verhoog als opzichtei bij de ten. Woningen zal terugkeeren? Dan zou dit ontslag slechts schijn zijn. De VOORZITTER zegt, dat de heer Groe- eveld iets aanraakt, dat niet aan de orde is. Na repliek wordt het vooTstel z. h. st. aan komen. 22o. Rekening, dienst 1929. van het Bur- grlijk Armbestuur. (172) Goedgekeurd. 21o. Vuorslel: a. tot verhuring van het pakhuis aan <3e Lokhorststraat No. 20, aan A. Chris- tiaanse: b. tot wijziging van het Raadsbesluit van 29 Maart 1920. in zake de verhuring van het perceel Lokhorststraat No. 18. aan de Wed. C. M. van Halderen. (173) De heer KOOISTRA vraagt, welke veran- iringen zullen plaats vinden. Wethouder SPLINTER zegt. dat een plaatsje tij de woning wordt getrokken. Conform wordt dan besloten 2!o. Voorstel tot verkoop van een gedeelte gond aan het verlengde van de Marnix- •iraat hoek Molenstraat, Sectie N. No. 788 pd., aan de R.-K. Coöperatie „Eendracht". (174:) Conform besloten. 25o. Voorstel tot gedeeltelijke kwijlschel- Dg van de pachtsom over het pachtjaar !ei 1929Mei 1930 voor de buffetten der itids-Gehoorzaal aan W. F. van Ingen henau Jr. en tot vaststelling van den des- Teffenden begroolingsstaat. (175) Conform besloten. 26o. Voorstel tot beschikbaarstelling van 5.iden ten behoeve van het aanbrengen van üüige voorzieningen in het aan het Insti tuut „Kern" verhuurde ^deelte van het stouw ,,'s Gravenstein". (176) De heer ZITMAN meent, dat er te veel ge kken zal worden. Is niet te volstaan met in ijzeien balk te leggen onder de be ende? Wethouder SPLINTER zegt. dat dit laat- is overwogen, doch niet voldoende is. ion form wordt dan besloten. 7o. Voorstel tot toekenning van een perïo- 'se verhooging van wedde bij vervroeging, den Geneesheer-Directeur van de ge- ehten ..Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijn- st". (181) Conform besloten. Namens de S. D. A. P. verklaart de heer fooistra geen stemming te zullen vragen, *-ch wel dringt hij er op aan, dat de amb tenarensalarissen in de commissie ad hoe spoedig zullen worden behandeld. 23o. Praeadvies op de verzoeken van den Marktkoopliedenbond voor Leiden en Om streken „Ons Belang" en van den Neder- landschen Bond van Marktkoopliedenver- eenigingen. in zake het aanbrengen van ver schillende wijzigingen in de regelingen be treffende de Algemeene Markten (177) Conform besloten. 29o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw van een brug over het Galgewater c.a. tusschen den Haagweg en den Morschweg, ten westen van de spoorbrug in de lijn naar Woerden. (178) De heer MANDERS is gelroffen, dat B. en W. een doorvaartwijdte van 8 M. voldoende oordeelen terwijl het moderne verkeer zich blijft uitbreiden zoowel tc land als ie wa ter. Niet te voorspellen is dan ook. tot welke afmetingen de schepen zullen worden ge bouwd De spoorbrug, dateerend van 1850, heeft al een« doorvaartwijdte van 7.55 M. Is daar mede nu nog te volstaan? Spr. meent van niet. Over het algemeen zijn de bruggen hier te nauw, laten we daarmede hier dus breken. Spr. somt dan eenige bruggen op. die reeds breeder doorvaartwijdte hebben. Een omleg van het verkeer is toch ook mo gelijk. Z. i. zal het voor Leiden zaak zijn de doorvaartwijdte te brengen op 10 M., doch op zijn minst vast te houden aan 8.75 M. De heer WILBRINK meent, dat men re kening moet houden met zekere begrenzin gen als toegangswateren etc. En dat hier doende, ziet spr. geen reden voor verdere breedte dan 8 M.; ook uit aesthetisch oog punt niet. Schepen voor het Galgewater van meer dan 8 M. zouden daar toch niet kun nen komen. Een omleg van het verkeer le water zou veel te veel kosten. De brug te Katwijk (het achterland voor deze brug), pas nieuw met provincie-subsi die, is ook niet wijder dan 8 M Waarom moet Leiden dan meer kosten maken? Noch voor nu, noch voor de toekomst ziet spr. redenen om verder te gaan. De heer SCHüLLER ontkent, dat het idee van den heer Manders eenig nut kan afwer pen. 10 M. verder ligt een brug van 7.55 M. en die brug is niet van ons! Voor de scheep vaart ziet spr. ook het nut van wijder brug niet in. De heer ELKERBOUT vraagt of de brug ook is te bedienen vanaf de Witte Poort. Wethoudern SPLINTER zegt, dat de idee Manders is onderzocht, nadat deze daar mede in de C. v. F. was gekomen. Er bleek echter geen reden om verder te gaan dan 8 M.). wat noch voor de belangen van 't door gaande scheepvaart- (bij de Haagsche Schouw passeeren plm. 6 schepen per dag) noch in het belang van hel plaatselijke verkeer, ge let op de industrieën daar in de omgeving. Voor de Lichtfabrieken zijn schepen tot hoog stens 700 ton te gebruiken (7.50 M breed) en de nieuwe bruggen in de stad zijn ook slechts 8 M. wijd. Omlegging van het ver keer is niet mogelijk, zet hij nader uiteen, ook niet in de toekomst Waarom dan de kosten onnnoodig op te drijven? De heer MANDERS oordeelt de vernieu wing van het vaarwater in het algeme°n noodig (wij hebben in dit opzicht reeds te lang geslapen 1) en daarom blijft hij een breede brug van 10 M. aanbevelen, nu er een nieuwe brug moet worden gelegd Hij ziet straks alle bruggen vernieuwen en verbreeden. Laat men voor deze brug daarom bij voorbaat maatregelen treffen. Met de doorgaande scheepvaart 'hebben wij meent spr.. weinig te maken, alleen met het plaatselijk verkeer en in deze omgeving ligt goed industrie-terrein. De VOORZITTER: in Voorschoten en Oegstgeest! De 'heer MANDERS: plaatselijk eindigt niet met Leiden en hoe lang zal Oegstgeest nog Oegstgeest zijn? Tenslottte geeft hij in overweging een aanbesteding te doen houden voor een brug met een doorvaartwijdte van 8 M. en een van 8.75 M. Z. i. zal dat geen f. 4000 ver schillen De WETHOUDER zegt. dat de heer Man ders nooit te overtuigen is. De heer MANDERS vindt het niet correct zoo te spreken. De WETHOUDER hecht meer waarde aan het oordeel der deskundige dan aan dat van den beer Manders, die aan een idee vast houdt tegen elke overtuiging in. De heer MANDERS vindt dat beleedigend. De WETHOUDER zegt. heelemaal niet te beleedigen, alleen te spreken, zooals hij het voelt. Waarom een extra-uitgave le doen voor iets geheel overbodigs? Het gaat spr. overi gens niet om het geld. Aan deze zijde is niet dc ligging voor industrie-terrein, dat kan de heer Manders weten. De bediening van de brug wordt nog nader onderzocht. De heer MANDERS vindt de bestrijding van den wethouder niet aangenaam, doch hij zal daarop niet dieper ingaan om alleen, nog eens le pleiten voor zijn idee. Het voorstel-Manders wordt verworpen met 272 stemmen. Voor de heeren Wilraer en Manders. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Een leeninp van 2 millioen. Om half vijf gaat de raad in geheime zit ting. Wanneer tegen kwart over zes de deu ren worden heropend wordt spoedeischend besloten een hernieuwde oproep te plaatsen voor de functie van gemeente-archivaris op een salaris van f. 5000f. 6000 met 2 jaar- lijksche verhoogingen en voorts om een lec- ning aan te gaan groot 2 millioen' rentende 4 pCt. tegen een koers van 96 pCt. Hierna schorsing tot 's avonds. AVONDZITTING. Voorzitter: wethouder Reimeringer. (De burgemeester is deze maand met verlof af wezig). Afwezig de heeren Bosman, Romijn en Vallentgoed. De Radio-distribntie. 30o. Voorstel in zake de oprichting van Radio-distributiebedrijf van gemeentewege. (179 De heer v. ES ziet 4 mogelijkheden. lo. dat van gemeentewege de distributie ter hand genomen wordt; 2o. dat in 't geheel geen vergunning wordt gegeven 3o. het in particuliere handen laten-, 4o. het bestaande laten aan den heer Ter Meer zonder verdere uit'breidingsmogelijk- heid. Wat lo. betreft, z.i. is er geen wet, die de gemeente dwingt aan radiodislri'butie te doen. Een tweede bezwaar is. dat z.i. de overgelegde nota van kosten etc. te geflat teerd is; men zal wel op het dubbele moe ten rekenen. Afgezien van het feit. dat een gemeentedienst altijd duur is. Een derde be zwaar is het risico van het goed'kooper worden van radiotoestellen, hetgeen ver wacht wordt. Verder stelt spr. zich op het standpunt. RECLAME. 7789 verklaart de heer LEON DESFOSSÉ, de beroemde Parijsche schoonheids-expert. ff ,,Ik raad mijn cliënten steeds aan haar gezicht tweemaal daags twee minuten te masseeren met Palmolive zeep en warm water, waarbijzij eerst een flinke hoeveelheid schuim moeten verkrijgen, om daarna de huid met warm en met koud water af te spoe len. Dit komt de teint zeer ten goede. 265, Tue St. Honoré, Parijs Desfossé, wiens luxueuzen salon aan de rue St. Honoré elk bezoeker van Parijs kent, geniet een internationale reputatie. Hij werd o.a. naar Madrid geroepen om verschillenden leden van het Spaan- sche Hof zijn diensten te verleenen ter gelegenheid der kroningsplechtigheden van Koning Alfons XIII. Deze beroemde expert dringt er op aan, uitsluitend Palmolive zeep te gebrui ken: omdat in deze zeep de palm en olijfoliën op unieke wijze vermengd zijn, waardoor niet slechts absolute reiniging der huid, doch ook een ver zachtende inwerking op de teint wordt verkregen." „De huid moet grondig worden gerei nigd, doch alleen met dje zeep, welke de grootste voordeelen oplevert", waar schuwt Desfossé. Waagt U niet aan proefnemingen met schadelijke zeep- soorten; het is immers zoo gemakkelijk Palmolive zeep te koopen! dat een gemeente zonder noodzaak zióh niet op eenig terrein mag gaan bewegen. Op Zondag zal er bovendien meer personeel dienst moeten doen bij storingen etc., dal staat voor spr. vast. Het intrekken van de vergunning aan den beer Ter Meer en het niets doen zou bij verkiezen, doch dan krijgt de heer Ter Meer niets terug en zijn een 1200 personen (aan geslotenen) gedupeerd De bezwaren tegen particuliere diensten moet spr. onderschrijven, hetzij dan aan één of meerderen. A'l die draden etc. boven- grondsch leveren maar gevaren op. Blijft alleen over het laten van de ver gunning aan den heer Ter Meer zonder ver dere uitbreiding. Dat lijkt hem hét beste in het belang der gemeente, al zullen dan misschien een aantal ingezetenen worden gedupeerd. Een levensbehoefte is z.i. radio nog niet. De heer DONDERS zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen, daar hij een tegen stander is van radiodistributie, 't zij van RECLAME. gemeentewege, 't zij van particulieren. En wel uit billijkheidsoogpunt voor de radio- vereenigingen.. die alle veel kosten moeten maken op allerlei gébied, ieder een paar ton per jaar. In het buitenland is' het be talen voor bet gebodene veel beter geregeld dan hier, waar men tot niets verplicht is. Bij distributie wordt niets betaald en dat oordeelt spr een te groote onbillijkheid. Het is het verkoopen aan derden van iets, waar voor zelf niets betaald wordt; ieder op van ger kan zich weliswaar aan betaling ont trekken. doch de practijk bewijst z.i. dat dit niet veel voorkomt. Een aangeslotene op de distributie kan bovendien toch lid worden van een radio- omroep zal men zeggen, doch daarvan 'blijkt bitter weinig. Voorts oordeelt spr. liet ook onbillijk te genover den middenstand, die zich op het terrein der radio beweegt, die van distribu tie schade zal ondervinden. Het argument van B. en W., dat wering van distributie een bevoordeelen zou zijn van de meer gegoeden, acht spr. er naast, afgezien van het feit. dat de minder gegoe den niets onthouden wordt, gelet op de dalende prijzen. Er zijn toestellen, die je niet duurder komen dan aansluiting op de distributie. Het meest consequente en rigoureuse standpunt zou zijn, om de distributie geheel le verbieden, doch hij zou een overgangs tijdperk willen door het laten bestaan van wat er is, gedurende een zekere periode. naar het Engelsch - H. ANTONSEN (Nadruk verboden). 53) Dick keek op. Met zwaaiende armen kwam :|in vader het pad af. Hij had zijn perka- Tl?ntkleur bijna verloren en zag er gezonder frisscher uit. -j- Hallo vader! Zoekt u ons? riep k door de openstaande deur der broei- De oude heer wuifde met de hand tot mtwoord. Mijnheer Waring vertelde me. dat ik "!e hier kon vinden. - We zouden net naar huis gaan om le 11 - Gaat u mee? Nee, dank je. mijnheer Waring •D me niet gevraagd en ik geloof dus. dat :l beter is. dat Jo en ik naar de herberg 'ÜS gaan. Maar eerst zou ik je wat willen Richard. Heb je even tijd? Het is '•Q hoogst belangrijke zaak. Dick trok zijn wenkbrauwen op. 7~ Nafuur'ijk! antwoordde hij. De predikant keek naar zijn dochter. 7- Joyce, kindje, het is een heel vertrou- '%e zaak, zei hij. Heb je er op tegen om 11 jt vooruit te gaan? Dick keek haar aan cn gaf haar een knig- *ïie. ,7" zullen het niet lang maken, zei de :-e heer. Best, vader, antwoordde Joyce, dan zal gaan kijken of alles al klaar is. 7^ Ja. heel goed, kind, heel goed. J°°dra ze een eindje weg was, begon de heer: Hoe oud hen je nu. Richard? Het was een vreemde vraag van een vader aan zijn zoon. Ik ben bijna zeven en twintig ant woordde Dick. Zeven en twintig! HmoP dien leeftijd leven de jonge lui in Londen er. danig op los. Ik ben erg dankbaar, Richard, vervolgde hij, zijn hand op Dick's schouder leggend, dat ik je hier op het land vindt, in dagelijksche aanraking met de on gerepte natuur, in eenvoudige eerzame ar beidzaamheid. in plaats van met andere jonge nietsdoeners je leven door te brengen mdt plezier na le jagen, of je geld op le maken. Dick begon te lachen. Van plezier maken heb ik niet te veel last gehad, vader, zei hij. maar ik weet wel dat ik aardig mijn best heb gedaan om in Londen geld te verdienen. De predikant keek hem verwonderd aan. Heusch? Hoe komt het dan, dat je hier zit? Zijn angst kwam weer boven Het was hoog tijd. dat hij een vrouw voor zijn zoon vond Ze wilden me in Londen heelemaal niet hebben Ik heb naar hel schijnt geen kantoorhersens. Ik ben dankbaar, dat je dal zegt echt dankbaar! De oude beer begon heen en weer te loopen Beste jongen.zei hij na een poosje. Ik hob den laatsten tijd heel wat over jou en je welzijn gedacht Ik ben me zelf er van bewust geworden, dat ik tegenover jou en je zuster mijn plichten verwaarloosd heb en ik heb erkend, dat het mijn schuld is. De Voorzienigheid heeft je bewaard voor de gevaren van het groote stadsleven en je hier in een paradijs ge plaatst. En nu voel ik. dat ik op een bepaal de manier in staat ben, iets tegenover je goed te maken. Hij hield op met heen en weer loopen en kwam vlak voor Dick staan: Ik heb een vrouw voor je gevonden, Richard. Een vrouw? vroeg Dick, een slap ach teruit doende 'n Vrouw? MaaT ik Zijn vader onderbrak hem vlug. Luister eens, zei hij. De men9ch is niet geschapen om alleen te blijven. Hij is van nature een gezellig wezen. Hij moet een vrouw en kinderen rondom zijn haard heb ben. Je bent nu bijna zeven en twintig, Richard en dus oud genoeg voor het huwe lijk Het wordt hoog lijd om je een levens gezellin te nemen en je leven wat voller le maken door de verantwoordelijkheid van vader en echtgenoot op je te nemen. Maar. WecT werd Dick onder broken. Vanmorgen heb ik een ideale vrouw voor je gevonden.een buitenmeisje van uitstekende boerenafkomst, heel knap en een goede moeder om je kinderen te schen ken. Ik heb er met haar over gesproken en zij U met haar gesproken? Wat hebt u dan tegen haar gezegd? onderbrak Dick, die het niet langer uit kon houden, hem nu op zijn beurt. Met een heel plechtig gezicht antwoordde zijn vader: Ik bevond, dat ze boven alle3 verlang de moeder te wezen, en ik ben ervan over tuigd, dat ze een goede moeder zal zijn. Maar.wie is het? Ik weet haar naam niet. Maar ze werkt hier op de hoeve. in de melkerij. De melkerij? Dick stelde zich onmid dellijk de vier meisjes voor, die er werkten, Een er van was Audrey; de anderen kwa men nauwelijks in aanmerking. Ja, antwoordde do oude heer. Ze was aan 't boter kamen.een heel knap per soontje, met een opmerkelijk mooi gezichtje en goudblond haar. Audrey I riep Dick uit. De oude man ging er op in. Audrey? Wat een mooie naam! Ken je haar dan al? Dick trok een effen gezicht. Ja. zei hij, ik heb haar wel eens gezien. De oude heer straalde van genoegen. En ben je het met me eens, dat ze een geschikte vrouw voor je zou zijn? Het duurde even voordat Dick antwoord gaf. Dc grap was te goed, om haar te laten mislukken. Hij bedwong zijn lachen en deed alsof hij de volgzaamste zoon ter wereld was. Ja, vader, zei hij eindelijk zoo ernstig mogelijk, ik ben het heelemaal met u eens. U hebt een juweel van een vouw gevonden. Het is een meisje, om je voor dood te vechten. De oude heer greep de hand van zijn zoon. Beste jongenje maakt me zieis- gelukkig. Denk je, dat je haar voor je kunt winnen zul je de eerste de beste gele genheid aangrijpen om haar ten huwelijk le vragen? Vast en zeker, zei Dick. De oude heer lachte van inwendige pret, omdat zijn plan zoo schitterend geslaagd was. Laten we dan gaan lunchen, zei hij. Hij nam afscheid en ging naar het dorp. Dick gooide het hoofd achterover en brulde van het lachen, tot hem de tranen over de wangen liepen. XLIL De laatste week van Het verblijf van den predikant in Devonshire werd de grap vol gehouden. Iedereen wist het, behalve de oude heer zelf. Hij bracht zijn dagen door in een echt ro mantische stemming en volgde het zooge naamde aanzoek met de meeste spanning. Zoodra hij 's morgens Dick ontmoette, was zijn eerste vraag: En? Maak je al vorde ringen Ik geloof, dat ik Zondag een verrassing voor u heb vader, zei Dick dan. Zondag? herhaalde de oude heer dan. Je ze't er haast achter, jongen! ik ben er bo venmate verheugd over. Als hij zich naar de melkerij begaf, had hij het gevoel, of hij een goeie peetoom uit een sprookje was, die de beide gelieven tot elkander bracht. In de melkerij ontving Audrey hem met haar liefste glimlachje, maar vermeed ieder woord, dat de groote kwestie 'kon raken en zoo praatten ze bij horten cn stooten ever boter en melk en andere koeienaangelegenheden. Als hij Audrey en Dick samen zag. dan klaarde zijn gezicht ©p en sloop hij glimlachend heen. in zijn verbeelding ongezien Zoo kwam de Zondag eerder dan ze dachten. Dick ging zijn vader in de herberg afhalen Deze stond al nieuwsgierig op zijn zoon te wachten. Wel? vrceg hij aan Dick. Alles in orde, vadertje zei Dick U krijgt uw verrassing. Na kerktijd zal ik u alles uitvoerig vertellen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9