flste Jaarganor DINSDAG 2 SEPTEMBER 1930 No. 21614 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE LEIDSCHE KONINGINNEFEESTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. DE LEIDSCHE KONINGINNEFEESTEN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regei voor adyertentiêD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad eevestigd rijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per refel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maiimum aantal woorden ran 30. Incasso rolgens postrechL Voor erentueele opzending ran brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weekf 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. git nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat A. C. Paardekooper, te Zoeterwoude, een verzoek beeft ingediend ter bekoming van verlof roor den verkoop van alcoholvrije drank, loor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Pieterskerkkoorsteeg 20, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 September 1930. 7767 HOE DE SLEUTELSTAD HET KONINGINNEFEEST VIERDE Ben welgeslaagde dag. De Vereeniging „Koninginnedag" mag met trots terugzien op het verloop der door haar georganiseerde feesten, want al wordt het Koninginnefeest hier niet zoo uitbundig en officieel gevierd als menig Oranjeklant dat wel zou wenschen, het is in ieder geval de verdienste van bovengenoemde jonge ver eniging. dat op den 31sten Augustus wat leven in de brouwerij heeft gebracht. En dat heeft zij ongetwijfeld, getuige de groote belangstelling bij de kinderfeesten op het sportterein aan den Zoeterwoudsche Singel en tijdens de lichtstoet, welke gister avond door de stad trok. Honderden kinderen, jongens en meisjes hebben deelgenomen aan de wedstrijden, en honderden en nog eens honderden hebben hen met onverflauwde belangstelling gade geslagen. Onder deze laalsten bevond zich ook onze burgemeester met zijn echtgenoole.Het Ste delijk Muziekcorps onder leiding van den Geyp en „Orpheus" zorgden ervoor, dit de goede stemming geen oogenblik ver een ging, waartoe ook het vlotte verloop ir wedstrijden geen oogenblik aanleiding li In dit verband mag een woord van lof an het adres van den algemeenen leider fa heer S. J. Koopmans en zijn helpers liet ontbreken. Zonder eenige onderbreking rerden de wedstrijden achterelkaar afge- ïerkt en tegen vijven was alles afgeloopen. Wij laten hieronder de uitslagen volgen: JONGENS: *0 Meter hardloopen: 1. No. 232 Sierat; - No. 170 v. d. Linden; 3. No. 239 Borger- ding; 4 No. 189 Oudshoorn; 5 No. 215 Van Stnen. Hindernisbaan: 1. No. 211 Wassenaar; 2. No. 189 Oudshoorn; 3. No. 157 Dupuis; i No. 312 Eikerbout. Zakloopen: 1. No. 221 G v. Leeuwen; No. 171 We9tdorp; 3. No. 240 J. Wirlz; 1 No. 226 J. Beer. Tonrijden: 1. No. 262 Haarlem; 2. No. 1% Stouten; 3. No. 195 Onderwater; 4. Sb. 197 v Brummelep. Kikvorschspringen: 1. No 246 Singeling; - No. 250 Otgaar; 3. No 203 van Dam. Kofleidragen: 1. No. 217 Stol; 2. No 162 K. Coipa; 3. No. 271 De Bree; 4. No. 165 Holwerda. ATHLETIEK. Estafette 4 x 100 Meter: 1. U. V. S. I; 2. Jeanne d'Arc; 3 Ned. Padvindersver. troep IV 1500 M. hardloopen: 1 M Hoexum (Do- nar); 2. G de Lange (U. V S.); 3. S. Zwa nenburg (U. V. S.). 4. G de Bolster (U.V.S.); 5. J. Wassentburg (U. V. S.); 6. J. v Ni erop. Hoogspringen: 1. W Gravendaal (Donar); 2. S Meerburg (U V S.); 3. M. Hoexum (Donar); 4 G Anokkee (U. V S.); 5 S. Zwanenburg (U V. S.). MEISJES: 30 M. hardloopen: 1 M Otgaar, 2. Job. Fuohs; 3. Coba van Dalen; 4. Trie Kornet. Hindernisloopen: 1. Frida Sladek; 2 Joh. Fuc'hs; 3 Bets Hope Blokjesrapen: 1 Fie de Boer. 2. Corry Schreuder; 3. Alida v d Laan: 4 Corry van Leeuwen; 5 Suzanna Scbouten. Hoepelwedstrijd: 1 Suze Franken; 2. Caiih. van Wijngaarden Wedloop paartjes: 1 Cat'h. Colpa en Greta Hazenberg; 2. Ali Langezaal en Greta de Vries; 3. Nellie Langezaal en Barbara Paardekooper. Eierloopon: 1 Ali v. Leeuwen. 2. M. Schimmel; 3. Ali Devilee; 4. M Ligtvoet De prijzen zullen morgenmiddag van 3-5 uur in den Stadsgehoorzaal worden uitge reikt, waabbij iedere deelneemster en deel nemer een foto van H.M. de Koningin in ontvangst zal kunnen nemen. Op de historische Burcht had de Chr. Oranjevereeniging gisteravond haar jaarlijksc'hen herden kingsavond belegd. Onder de talrijke aanwe zigen merkten wij op de h.h P C Labrijn, F. G Rosier en P. J. Jansen als afgevaar digden van de vereeniging „Koninginnedag" Nadat gezamelijk Psalm 100 vers 1 was ge zongen en het gebed was uitgesproken, open de de voorzitter ds TI. Thomas de bijeen komst. Spr. heette de afgevaardigden van „Koninginnedag" hartelijk welkom en feli citeerde den heer Rosier met zijn Konink lijke onderscheiding. Ook het Leidsche Chr. Harmonie gezelschap en de Chr. Gym nastiek vereeniging „DiO.'S." welke voor dezen avond haar medewerking hadden toe gezegd, werden welkom geheeten. Vervol volgens wees spr. op de talrijke sterfgevallen in het gezin van Koning Willem III, waar door het scheen alsof het Huis Oranje zou uitsterven. Door de geboorte van'een prin ses tijdens het tweede huwelijk van dezen Koning kwam hieraan gelukkig een einde. Na allen te hebben opgewekt niet te ver zwakken in den strijd tegen de revolutio naire principes beëindigde ds. Thomas zijn enthousiaste rede. Begeleid dooT het Harmoniegezelschap werd door allen een couplet van het volks lied gezongen. Hierna demonstreerden de dames en heeren afdcelingen van ..D.O.S." respectievelijk onder leiding van mej. van der Vegt en den heer P. J. van der Wall eenige vrije en orde oefeningen, brugwer- ken en paardspringenafgewisseld door mu ziek van het Harmonie-Gezelschap: waarna de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze word gesloten. Tegen half tien nam de drukte in de bin- nen-stad gestadig toe en vooral in de omge ving van Breestraat. Boter- en Vischmarkt en Nieuwe Rijn verdrongen de wandelaars elkaar. Die belangstelling gold, behalve het con cert van „Werkmans Wilskracht" op de Korenbeurs, Foto Bleu zé ^en van de lastigste nummers van het wedstrijdprogramma gistermiddag aan den Zoc- terweudsche Singel was ongetwijfeld de driebeen-race, welke dikwijls tot koddige too- neeltjes aanleiding gaf. Onze fotograaf maakte er bovenstaand snapshot van. den lichtstoet, waarvan de opstelling op het Kaasmarkt- terrein plaats vond Hier stonden de jon gens en meisjes, voor het meerpndeel voor zien van oranjekleurige lampions, geduldig te wachten tot het uur van vertrek was ge slagen. En dank zij de goede organisatie liet dit oogenblik niet lang op zich wachten, zoodat het niet onnoodig nog later werd voor de goeddeels jeugdige betoogers. De stoet werd geopend door het muziek corps van „De Post", gevolgd door den heer Questroo. die hel vaandel der vereeniging droeg en door een drietal rijtuigen waarin bestuur en eenige leden der commissie van advies hadden zitting genomen. Daar achter schaarden zich de leden van een goede twintig vereenigingen, waaronder nog drie muziekcorpsen. Volledigheidshalve laten wij hier onder een lijstje der deelnemende vereenigingen volgen Schermver. ..Willem van Oranje". Dames Gymnastiek-Ver „Hestia", Heeren Gymna- stiek-Ver „Friednch Ludwig Jahn", Kerk koor Chr. Zangver. „Ex Animo". Chr. Nat. Werkmansbond. Chr. Gem Zangver. Hal leluja". R.K Textielarbeidersbond ,.St. Lam- bertus", R K Bouwvakarbeidersbond ,.St. Joseph", Muziekver ,.Chr. Harmonie-Gezel schap". Leidsche- Chr Oranje-Vereeniging. Gymnastiek-Ver ..D.O.S Ver R.K. Dilet tanten. R.K, Muziekver „Perosi". Gymna- stiekver. „Urlo", R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio". Chr Gymnastiekver. en Schermver. .Jahn". Leidsche Padvinders „Leeuwkengroep" (groep 4 N.P.V.), Muziek ver. „P. C. en L.". Gymnastiekver „Jeanne d'Arc", Gymnastiekver. „Oranje Zwart", Zwemvereeniging ..De Zijl" Langs den kortst mogelijken weg werd gemarcheerd naar de woning van den burgemeester aan het Rapenburg, waar de Postharmonie het Wilhelmus inzette en het bestuur zich naar binnen begaf. De voorzitter, de heer P C. Labrijn sprak hier den burgemeester en zijn echtgenoote toe en beval de belangen der vereeniging in hun voortdurende vriendelijke en welwil lende belangstelling aan. De burgemeester dankte hierna ineen sympathiek toespraakje voor de serenade en gaf uiting aan zijn gevoelens van waardee ring jegens „Koninginnedag", daarbij de verzekering gevende, dat zij steeds op zijn volle medewerking zou mogen rekenen. Nadat de eerewijn was aangeboden, be gaf het gezelschap zich wederom naar bui ten, waar de vereenigingen vervolgens voor den burgemeester defileerden De politie onder de beproefde leiding van den heer Duval zorgde ervoor, dat de op tocht in de beste orde en stemming verliep. Na afloop bleef het in de stad nog langen tijd druk. In de café's werd tot een onge woon laat uur gemusiceerd en in „Zomer- zorg" tot besluit een vuurwerk afgestoken. Dat daarna de dansvloer nog niet dadelijk heelemaal verlaten bleef, behoeft nauwe lijks gezegd. o GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, portemonnaie met inhoud, portemonnaie (ledig), moersleutel, badpak met handdoek, njwielbelastingplaatje in etui van W. Slijpc, aclentasch inh. studie boeken, rijwielbelastingplaatje, njwielbe lastingplaatje in etui, kosteloos rijwielbe lastingplaatje* zilveren damesarmbandhor loge, blauw strandschoentje, nagelgarnituur, wit kindermutsje, zakmes, bronzen militaire medaille, zijden kraag met kant, manchet knoop, rozenkrans, bankbiljet a f. 10. zilve ren halskettinkje met aanhanger, mantel- ceintuur. leerboek der Hebreeuwsche taal, eerüg geld in papier gepakt* rijwielspat- scherm, sleutel in etui, tabakspijp, regen jasje van Zitman, vulpenhouder, dames- parapluie, doublé daraesarmbandhorloge, zilveren broche (sabel), slinger van een auto, rieten tasch inh. paar pantoffels, voetbal, bruin dameslaschje inh. rozen krans, vischnetje, eind koperdraad* kinder- taschje met inhoud, gummi regenmantel, zeildoeken tasch, bewijs van Nederlander schap van G. P. van Leeuwen, paar dames schoenen, blauwe c&pe, contributieboekje van W. van Loeft, zilveren dameshorloge met zwart bandje, 2 maltenkloppertjes (speelgoed), gulden, witte zeemlederen da meshandschoen* gouden broche, booromslag, mesje, armband, zilveren dameshorloge aan blauw bandje, lorgnet, gouden zegelring, rijwielmand, fruitmandje, gouden medaillon en R.K. medailles aan veiligheidspeld, pakje mh. schildersjas enz. Zeeuwsche broche rijwielpomp, hoornen bril, duimstok, blauwe overal, regenjas* nieuwe groene mantel- ceintuur, vrouwenzak inh. sleutels, insigne, kinderschoentje met rubberzooi, tennis racket, postduif. Gevonden in do Eleclrische Tram (Stad9- üjn): Parapluie, blauwe gummi cApe, groene gummi c&pe, paar handschoenen. Gevonden in een autobus van Stadsver keer: Blauw kindertaschje, bruin dames taschje 'inh. odeurfleschje. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten Politiebureele alhier, eiken werk dag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. LEIDSCHE VOLKSHUIS. De directrice van het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdijk zendt ons een werk- lijst voor het komende seizoen Het gaat niet aan om op deze plaats een opsomming te geven van het vele, dat in de komende win termaanden staat te gebeuren, doch wanneer men het boekske alleen maar vluchtig door bladert, kom! men opnieuw tot de conclusie, dat in het Volkshuis veel en nuttig werk wordt verricht, niet alleen voor de ieugd, doch ook voor volwassenen En hel behoeft waarlijk geen verwondering te wekken, dat dit werk bij de voortdurende uitbreiding steeds weer steun noodig heeft, niet alleen financieel, maar ook aan per soonlijke medewerking Menigeen heeft in zijn of haar jeugd aan het Volkshuis veel te danken gehad, laten dezulken thans beden ken, dal men zijn dankbaarheid nog altijd het beste kan toonen door dadenl I HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebrs. Bouwmeester. (Beperkende Bepa lingen) Havenstraat 67* Noord w ijker hout Hel kweeken van en handel in bloembollen en aanverwante gewassen en al wat in den ruimsten zin geacht kan worden daartoe te Ibehooren Vennooten: L. Bouwmeester Czn., Noordwijkerhout en T. Bouwmeester Czn.. Noordwijkerhout. Ter gelegenheid van de feesten in Den Haag is het op de Spoorwegen bijzonder druk geweest en waren alle treinen uit Amsterdam. Haarlem en andere plaaiscn naar Den Haag overbezet. Ook aan het station alhier was hat gis teravond bijzonder druk; velen moesten zich met een staanplaats vergenoegen, zoo dat de stationschef om alle reizigers te kun nen vervoeren exlra treinen naar Den Haag moest inleggen. I Gisteravond werd de brandweer ge alarmeerd voor een brandje in de meubel werkplaats van den heer D. aan de Hooi gracht 44, waar een hoop krullen had vlam gevat. Bij aankomst bleek de bewoner het vuur reeds zelf te hebben gebluscht. De directie van het Luxor-theater heeft aan de gemeente ten behoeve van haar film archief een film geschonken van de laatste Lustrumfeesten. BINNENLAND. Enthousiaste viering van den verjaardag van H. M. de Koningin in heel het land; het huldeblijk der weermacht aangeboden. (3de Blad). De vaandelgroet op 16 September; volg orde der provincies in den stoet. (Binnen land, 1ste Blad). BUITENLAND. Bloedige botsingen tijdens de demonstra ties te Boedapest (Buitenland en Tel., lste Blad). De Fransche vliegers Costes en Bellonte zijn op weg van Parijs naar New-York. (Buitenland en Tel., lste Blad)). Het Engelsche vakvereenigingscongres in vergadering bijeen. (Buiten!., lste Blad). HET ZWOLSCHE FEEST. Felicitatie van Amerikaansch naamgenoot Gistermorgen ontving het gemeentebe stuur van Zwolle het volgende telegram: „Uw jonge Amerikaansche naamgenoot biedt zijn hartelijke gelukwenschen aan op Uw 700en verjaardag. Wij zijn zes en der tig jaar oud en streven er naar Uw waar dig voorbeeld te volgen en zullen trachten den goeden naam te verdienen en de be langrijke plaats in te nemen in de Veree- mgde Staten, welke Gij bezit in de Neder landen, zoodat Gij even trotsch op ons kunt zijn als wij het op U zijn. (w.g.) Zwolle (Louisiana) Vereenigde Staten van Amerika. DE VAANDELGROET AAN DE KONINGIN. Volgorde der provincies. (De volgorde, waarin de provinciën bij den vaandelgroet te Den Haag op 16 Sept. a.s worden opgesteld is: Gelderland, Overijsel, Zeeland, Drente, Limburg, Utrecht. Fries land, Noord-Braibant, Groningen, Zuid-Hol land. Noord-Holland. o GEP. LUIT.-KOL. M. T. A. VAN GIGCH. t Gisteren is te 's-Gravenhage overleden. 55 jaar oud. de gepensionneerd luit.-kolonel der artillerie van het O.-I. leger, de heer i M J. A. van Gigch. De teraardebestelling is bepaald op Don derdag a.s. op de begraafplaats Nieuw-Eik- en-Duinen. INTERNATIONAAL TYPOGRAFENCONGRES TE AMSTERDAM. Gistermorgen te 10 uur werd in de Ko ningszaal van „Artis" te Amsterdam het elfde internationaal typografencongres, dat van 16 September aldaar wordt gehou den, geopend. De voorzitter van de secre tariaatscommissie, de heer G. Schlümpf, opende het congres met een woord van welkom. Hierop werd door den heer B. Ponstein het woord gevoerd namens den Hollandsdhcn Bond. waarna nog gesproken werd door den heer A. Staal namens het Int. Arbeidsbureau, den heer J. Roelofs na mens den Intern. Bond van Lythografen, Steendrukkers en aanverwante vakken. De heer H. Hochstrasser sprak namens de Intern. Boekbindersfederatie. Tot voorzitter van het bureau werd ge kozen de heer G. Schlümpf. tot tweeden voorzitter B. Ponstein en tot derden voor zitter, de heer Claude Liochon (Parijs). De secretaris bracht hierop verslag uit van de werkzaamheden van het bureau sedert het vorige congres, drie jaar geleden te Parijs gehouden. Foto Bleuzé. ■w Maar ook het zakloopen was geen gemakkelijke opdracht. Er waren maar al te veel, die zoo'n zak om hun beenen een onoverkomelijke moeilijkheid vonden en reeds na enkele metera hun verticalen stand' voor een horizontalen verwisselden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1