IKONINGINNE-VERJAARDAG IN DE SLEUTELSTAD. Jaargan? MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930 No. 21613 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per reget toot adTertentiên uit Leiden en plaatsen waar jjentschappen Tan ons Blad geveslifd rijn. Voor alle andere jdrertentiën 96 Cts. per regel. Kleine AdTertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso Tolgens postrecht Voor evenlueele opzending Tan brieren 10 Cis. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week.TTT. 7 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per poet f. 2.35 -f- portokosten. It nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Een bescheiden, doch opgewekte feestviering. ,i> Leidenaars hebben zich ditmaal bijzon- tbeijverd om hun stad op den vijftigsten lor te dag van H. M. de Koningin in een i feestelijk gewaad te steken. Het aantal Hen van de particuliere woningen is be- ïrijk grooter dan anders; honderden heb- tzich met oranje getooid; de trams prij- k in hun gebruikelijken wimpeltooi en een tiend Oranjezonnetje verhoogt het vroo- aanzien van de binnenstad. Draaiorgels flden al vroeg hun vaderlandsche en po- (iire wijsjes in de lucht; kortom de goede sraing voor een opgewekte viering van [Koninginnedag w&s er. |e! gebruikelijke kinderfeest, georganiseerd r de Gemeentelijke Commissie voor den (&n Augustus, zette de feestelijkheden in Anbade aan den burgemeester. ■ren over negenen arriveerde de eerste T zes groepen schoolkinderen, voorafge- door muziek aan het Rapenburg en salie 1600 kinderen zich daarbij hadden besloten ging het onder leiding van den Ir S. J. Koopmans voorwaarts naar de ring van den burgemeester, die zich met iechtgenoote en kinderen op de stoep i opgesteld. De voorzitter, de heer W. ks Azn. begroette de familie van de pk Bakhuyzen, waarna de kinderen het r,helmus" inzetten gevólgd door nog drie J:ren. De heer Swierstra, die den same-n- I: leidde, mag tevreden zijn over het be- pe effect. Het was een alleraardigste ütighei-d; waarvan jaarlijksche herhaling tins aanbeveling verdient, i beëindiging van den zang ging de bur ster voor in een driewerf „Lang leve loningin", waarmede de kinderschaar [usiast instemde. Spontaan gingen 1600 en rood-wit-blauwe vlaggen de lucht talrijke toeschouwers aan den over- namen het voorbeeld over en jubelden 'l was een aardig oogenblik. Mat mevrouw van de Sande Bakhuyzen Ik burgemeester aan de zes hoofdleiders een groote oranjevlag hadden aange- *n, trok de stoet in optocht naar de Stads- urzaal, waar het kinderfeest I vond. In de groote zaal werd de kin- ichaar toegesproken door den heer Koops; een foyer door den heer Zuidhoff. De heer ps begroette in het bijzonder de wethou- de heeren Goslinga en Tepe, de gelei- s en geleidsters en de verpleegsters van Eersten Hulpdienst. pader luid gejubel werd de tekst van het Aslelegram aan H. M. de Koningin als to vastgesteld: „Feestvierende kinderen van Leidsche lagere scholen, vereenigd in Stadsgehoorzaal wenschen Uwe Majesteit van harte geluk". Het programma omvatte voorts gym nastiek, zang, poppenspel en optreden van een goochelaar, die mei zijn handigheidjes de jeugd danig vermaakte. Vanzelfsprekend venden ook de limonade en andere versna peringen gretig aftrek. Bij het heengaan werd ieder der kinde ren een fraai, speciaal voor dit doel ver vaardigd gedenkbord uitgereikt, afkomstig uit de aardewerkfabriek „De Sphinx" te Maastricht en geleverd door de firma Van der Stok alhier. Inmiddels was te halfelf op het Schut tersveld de parade aangevangen van het 6de regiment veld artillerie en het 4de regiment infanterie, welke gelijk altoos groote belangstelling trok. Als parade-commandant fungeerde ma joor Dames, terwijl als inspecteur de garni- zoens-commandant, overste Le Poole dienst deed. Onder de aanwezigen merkten wij be halve den burgemeester mr, A. v. d. Sande Backhuyzen, op den waarnemend garni zoenscommandant majoor Haitsma Muiier, met den kapitein-adjudant van den Hout en den kapitein van speciale diensten Drijfhout van Hooff. Onder commando van kapitein Buurman defileerde het 4e regiment infan terie in strammen pas over het Schutters veld, terwijl de veld-artillerie onder com mando van majoor A. E. W. de Jongh in stap en draf het hare bijdroeg tot het wel slagen van deze wapenschouw. Behalve door het college van B. en W. namens den raad werden hedenmorgen de volgende KONINGINNE-VER AARDAG OP DE RIJN- EN SCHIEKADE. gelukstelegrammen verzonden Aan H. M. de Koningin. Vereeniging Koninginnedag le Leiden biedt Uwe Majesteit met gouden feest eerbiedige en warme gelukwenschen. hoopt vurig dat Uwe Majesteit nog ongetelde jaren voor ge zin en vaderland gespaard moge blijven en geeft de verzekering van onwankelbare trouw en verknochtheid aan Uwer Maje- sleit's persoon en Haar Huis. (w.g.) P. C. LABRIJN, Voorzitter. Aan Hare Majesteit de Koningin, Het Loo. De Leidsche Christelijke Oranjevereni ging, verheugd en dankbaar met heel het Nederlandsche volk om den rijken zegen, waarvan Uwer Majesteits verjaardag zoo krachtig getuigt, biedt met verzekering van onveranderlijke trouw hare vurige geluk wenschen Uwe Majesteit en Haar Huis aan met de bede: U zeeg'no God! Hij steil' U tot een zegen! Gezegend zij Uw hoofd, Uw hart, Uw wegen, Uw aardsch, Uw eeuwig lotl (w. g.) H. THOMAS, Voorz. L. BOEKKOOI, Secr. Hedenmiddag vangen op het terrein aan den Zoelerwoudsche Singel de kinderfeesten vanwege de Ver. „Koninginnedag" aan, waarop wij morgen nader terug komen. Een geslaagd feest. Onder begunstiging van het heerlijkst denklbare zomerweder mocht de Buurtver- eeniging Rijn- en Schiekade (B. R. S) haar jaarlijkschen Koninginnedag vieren. Daar toe was de R - en S.kade over de geheele lengte eenvoudig, doch smaakvol met één- kleurige oranjelampions versierd. Deze versiering deed al dadelijk over de K. M. lange rechte lijn aangenaam aan. 't Feest, in eerste instantie als kinder feest bedoeld, begon 's middags te halfdrie onder belangstellend toezien van ouders en bekenden, met diverse kinderwedstrijden. De voorzitter, de heer Kuyntjes. opende deze spelen met een toespraakje tot de kin deren hen opwekkend goed hun best te doen en te trachten een prijs le behalen. Af en toe werd even uitgerust van den in- spannenden strijd en werden Je deelnemers in de garage van de Fa. Den Older, daartoe welwillend beschikbaar gesteld, gul op limonade, gebak en chocolade onthaald. Te ruim 5 uur na de prijsuildceling gingen allen tevreden naar huis, want allen droe gen wat mee, grooten of kleinen prijs of troostprijs. Er moesten nu nieuwe krachten verzameld worden voor het avondfeest Te ruim 8 uur, toen het voldoende don ker begon te worden voor de verlichting, stelde de stoet, die den voorzilter ging af halen, zich op. Voorop het besluurslid, de heer v. d. Waard als leider, dan de mu ziek, daarna het fraai-versierde wagentje van mej Dc Wekker, door haar zelf be stuurd, geflankeerd door vier snoezige, kleine meisjes met kransjes en bloemen en twee pasja's met roode Fez's, voor deze gelegenheid kersvcrsch uit Algiers geïmpor teerd. Corry de Wekker, onze bekende opera-balletdanseres, weet tolken ja re door haar fijn-artislieken smaak aan deze kern van den stoet weer nieuwe bekoring te geven Daarachter vormden de lampionsr dragende kinderen een groot lichlblok en na hen kwamen rustige meewandelaars, en ook zij. die van een hospartijtje houden. Zoo werd de voorzitter afgehaald van zijn woning aan het begin van de R.- en S.kade en onder vroolijke muziek naar hel feest terrein gebracht, waar de kleine meisjes hem zeer gracieus met bloemen verwel komden. Daar lag een groote motorboot van de firma Harland geheel overdekt en ruim met dezelfde oranjekleurige lampions versierd, gereed om de muzikanten langs de geheele R.- en S kade te voeren, ten einde degenen, die moeilijk van huis kunnen, ook van de schoone muziek te laten genieten. Deze proefneming mag geslaagd heeten. Gehoor en gezicht werden beide voldaan-, van Ilaag- of Wouterenbrug gezien, leverden kade en boot een schoon aspect. Dit varen scheen zóó te bekoren, dal vele R.- en S.- kaders, die anders rustig hun wegje loopen, nu met het bestuur af en toe een tochtje meemaakten. „De Post" leverde goede muziek, 't Was dan ook van den voorzilter goed gedacht, om bij het laatste ritje in welgekozen woor den de muzikanten in den persoon van hun dirigent, den heer Wakka, hartelijk te Foto Bleuzé. BE AUBADE DER SCHOOLJEUGD AAN DEN BURGEMEESTER. bedanken voor het schoone wat ze ten ge- hoore hadden gebracht. Dit concert was de trouwe weergave van het concert d. i. de samenstemming, de eensgezindheid, in de feestviering van de R.- en S.kaders onder ling. Allen verdienen hartelijk dank voor hun giften en belangstelling; allen hebben krachtig meegeholpen om dit feest le doen slagen. Dit alles in details te releveeren is ondoenlijk, 't Zal dan hopelijk ook door niemand kwalijk genomen worden als hier ditmaal alleen de aandacht gevestigd wordt op de Versieringscommissie. De hoeren kunnen tevreden zijn: over hun prestatie was maar één roep Vóór middernacht was 't feest geëindigd. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID" Feestelijkheden ter gelegenheid van Koninginne verjaardag. Zaterdagmiddag heeft de buurtvereeni- ging „Eensgezindheid" op de gebruikelijke wijze haar jaarlijksche kinderfeesten ge vierd en we mogen er dadelijk aan toevoe gen, dat zij ondnnk9 de hitte uitstekend ge slaagd zijn. De kinderen lieten zich niet door de warmte weerhouden, om hun vreugde uit le jubelen. Het was een heerlijk gezicht die vele kleuters met elkaar te zien wedijveren om een prijsje te winnen. En er was zooveel te doen! Voor de kinderen van diverse leeftijd waren er verschillende spe len, welke in verscheidene straten werden gehouden, zoodat de belangstelling door het stratencomplex mooi verdeeld werd. Na afloop van de kinderspelen werd er een honderdtat ballonnen opgelaten. Voor de ballonnen die het verst worden gevon den, zijn vijf prijsjes uitgeloofd. Met was een leuk gezicht zoovele luchtreizigers tegelijk in het luchtruim te zien verdwijnen. Des avonds gaf het Leidsch Poïitiemuziek- gezelschap een concert, dat uitstekend heeft voldaan, en waarvoor de vereeniging zeer dankbaar mag zijn. Tot 9lot werd een rondgang gemaakt door alle straten, waarbij de lampions 'n aardigen aanblik opleverden. Het werd een ware succesdag voor de Eensgezindheid en de kinderen, die allen met een prijsje gelukkig gemaakt werden, zullen met genoegen aan dezen middag terugdenken. De hoofdprijzen welke voor de kinder spelen waren uitgeloofd, werden als volgt gewonnen: Zeilwedstrijd: (jongens van 6 en 7 jaar): Kees Wassenaar le pr., Hendrik Bakhuys 2e pr., Freddy Frank 3e pr., Jopie Clement 4c pr. Kikkerspringen: (Jongens van 8 en 9 jaar: Willem Baula le pr.. Marinus Elder- horst 2e pr., Jo v. d. Hoven 3e pr., Gerard Trouwee 4e pr.. Roelof v. d. Berg 5e pr., Karei Flaman 6e pr. Zakioopen; (jongens van 10 en 11 jaar): Piet Wagenaar le pr., Barend Frank 2e pr., Jacobus Ribot 3e pr. Naar den trein (jongens van 12 en 13 jaar): Joost Boeloe le pr, Kobus Vogelen zang 2e pr Tonnetje rollen (meisjes van 10 en 11 jaar): Jaantje Zoetebroek le pr., Corry de Bolster 2e pr. Waschdag (meisjes van 10 en 11 jaar): Annie Montanus le pr., Mientje Laman 2e prijs. r Blaas schoppen: (meisjes vin 12 en 13 jaar): Jo Montanus le pr., Marie Eikerbout 2e prijs. CONCERT VAN T. D. IN HET v. d. WERFPARK. Ter gelegenheid van zijn oprichting heeft de Bond van Leidsche Harmonie- en Fan- faregezelsohappen aan de Gemeente Leiden een achttal concerten aangeboden, le geven in het Van der Werfpark en hel Plantsoen. De eerste dezer concerten zal gegeven worden door de Harmon ie-kapel „T. D." in het Van der Werfpark Woensdagavond (8 uur) 3 September a.s. Het programma bevat dc volgende num mers 1. Ville franehe, marsoh F. Popy. 2. Ouverture König Mydas R. Eilenberg. 3. La fin d'un Rêve, valse A. L. Doijen. 4. Le Vieux Strasbourg, fantasie F. Sali Pauze 5. L'enfant de Troupe, marsch A. Barbe. 6. Tibére. ouverture dramatique F. Popy. 7. Frülingsmorgen, valse F. v. d. Bossche 8. Une Soirée d'automne aux Ardennes, A. Govaert. 9. Marsch Finale. CONCERT „DE POST". Gisteravond is in „Zomerlust" een zeer geslaagd concert gegeven door hel Harmonie- gezelsc'hap „de Post" onder leiding van directeur Bolderdijk. Mei genoegen hebben de toehoorders weer een fraai samengesteld programma kunnen genieten. Tijdens de marschen van dr Boe- renmacker en van Erp werkten de tambours op enthousiaste wijze mede. Tijdens de win- teruitvoering in de zaal hopen wij het spel van de Po9t" weer eens aan een uitvoerige bespreking te onderwerpen. BINNENLAND. De verjaardag van H. M. de Koningin (Stadsnieuws en Laatste Berichten, le Blad). Indië huldigt H. M. de Koningin. (3e Blad). De staking bij de K. L. M.; een uiteen zetting van de directie. (2e Blad). De piloot Evert van Dijk voor een Ameri- kaansche luchtvaartmaatschappij naar Boe karest. (Binnenland, le Blad). De fabriek der Centrale Snikermaatschappij te Breda grootendeels afgebrand. (Gemengd, 2e Blad). De opening van het 5e Internationaal Lnchtvaartcongres te Den Haag. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De agrarische conferentie te Warschan is geëindigd. (Buitenl., le Blad). Het Poolsche parlement is naar huis ge zonden. (Buitenl le Blad). De Amerikaansche generaal Allen is over leden. (Buitenl., le Blad). De onrust in de Znid-Amerikaansche landen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Nog eens weer de rede van Treviranus. (Tel., le Blad). In Amerika wordt een aanslag op een trein gep'eegd. (Tel., le Blad). De terugkeer van de „Bratvaag" met de overblijfselen van de expeditie Andrée (Tel. le Blad). LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Augustus 1930) ingelegd f. 462.222.92 en terugbetaald f. 366.662.78; 142 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 76 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 19.052 inleggers, inclusief 1.401 deelnemers aan den Afhaaldienst, be- dToeg einde Augustus f. 8.288.094 99. In 5.811 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 12.767.75 ontvangen. DE AVRO-TOCHT Op Zaterdagavond had de door 't Leidsch AVRO-Comité aangekondigde propaganda- tocht door onze gemeente plaats. Voor het vertrek was het op dc Kaas markt een en al AVRO-kleur en AVRO- vriendschap! Om 6 uur werd vertrokken en langs Hooi gracht. Nieuwe Rijn en Utrechlche Veer ge reden naar .Zijlsingel, waarna bijna alle buitenwijken werden bezocht. In al deze wijken wonen AVRO-vrienden, want overal werd de stoet begroet met een „Leve de AVRO" en velen lieten in huis alios staan om even le kijken en dc stoet toe te wuiven. Begunstigd door het prachtige zomerweer gaf het geheel een levendig aanzien. De deelnemers waren opgewekt en zeker niet bezield met een opgeschroefd enthousiasme: het was alles zuivere AVRO-vriendschap! De vriendschap voor de AVRO bracht alle deelnemers bij elkaar en zij zorgdp er voor dat allen gezamenlijk fietsten alsof zij al jaren kennissen waren en dit waren men- schen uit alle lagen der bevolking Deze tocht gaf o.a. aan de niet-rndiobe- zitters de gelegenheid, wat van de AVRO te lecren kennen, zij mogen weten wie en wat de AVRO is! En voor de AVRO-vrien- dn was het een goede herinnerinc voor den Gen Seplemlver, den AVRO-dajr te Den Haag! Het Comité mag dan ook d<n (ocht als geslaagd beschouwen, wat meer danken is aan de humane wijze waaro: dc politie voor dc verkeersregeling zorgde en aan de rustige manier waarop de deelnemers het verband in den stoet bewaarden Het ge heel had een vlot verloop, alleen hij den overweg moesl tweemaal worden onderbro ken. Op de Lammermarkt feindoum werden de deelnemers verzame'd rond de Comité- auto. waarop het Comité, bii monde van den heer Beversluis allen dankte voor de welwillendheid die medewerkte lot het goede verloop. Voldaan en met den wensch ..goeden avond en nog niet welterusten" ging men om ongeveer kwart over achten huiswaarts. VARA-NIEUWS. Er blijkt een buitengewoon groote be langstelling te zijn voor de propaganda-feest- vc-rgadcring. die op 4 September a.s, door de afdeeling Leiden van de VARA in dc groote Stadsgehoorzaal wordt belegd. Het afdelingsbestuur heeft dan ook bereids een tweede zaal bijgehuurd.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1