Wat de vrouw draagt. a 100 VADERLANDSCHE BANK 67. DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASEN EN TRIJNTJE. VOOR DE HUISVROUW. WECKEN INGEZONDEN. maken, daar hel voor het gelaal een mooie omlijsting biedt. Dit is het laatste kapsel, dat hier voor U wordt afgebeeld. AL RAS KOMEN DE KOELERE DAGEN ff ELEGANTE VROUW ZICH MOET KAPPEN r seizoen wordt het hoofdstuk „hap teer actueel want men denkt er aan en I er veel vöor met de nieuwe herfsttoi- i, al is het niet een geheel nieuw, dan Knige verandering in het kapsel aan Bgen. De vrouw van smaak zal er geen r;9n mee nemen steeds maar door het- kapsel te dragen, doch integendeel lij ook hiermee rekening houden met de mmelingen van de mode, zoodat er toch I verschillende noviteiten te bewonde- tijn. I is natuurlijk niet mogelijk bepaalde lijnen voor te schrijven, daar elk kap- fbankelijk is van de smaak der vrouw, eigenaardigheden en tenslotte van haar ivsn hoofd, zoodat een norm niet door- »r geacht kan worden, ie er een belangrijk onderscheid, dat keuze vor een nieuw kapsel niet uit Kt verloren mag worden. Het bestaat dat er tusschen de kapsels van blon- en brunettes groote contrasten zijn. ondine heeft een .losse, zachte haar- noodig, terwijl het kapsel van een 11e pittig moet zijn. wil ze er charmant 19 een verblijdend verschijnsel, dat de a overeengekomen zijn, de moderne niet te dwingen een bepaalde nauw- •even moderichting te volger, doch deel er op uit zijn individueele kap- creëeren. zoodat er een groot aantal ehten zal zijn. die alle door iets bij- zullen opvallen. De tijd van de on- ijke haardracht is gelukkig voorbij het „uniforme" modekapsel, dat een hoogtij vierde werd afgeschaft en or is een persoonlijk cachet in de gekomen. lurlijk is het nog steeds de groote of lang of kort haar mode is en vin deze vraag het middelpunt is van discussies houdt men zich verre »r een geldend besluit te geven. het schijnt blijft het korte haar riet" en dit heeft de concurrentie te aan van het halflange haar. dat reeds aanhangsters heeft, nu het be- dat hiermee het meeste te hereiken nerzijds biedt het halflange haar voor Ji? een keurig kapsel, lerwijl het voor nds verschillende mogelijkheden biedt 'oor deze voorname factoren durven wij beweren dat het halflange haar de voor de naaste toekomst is. een beelje handigheid kunnen er ijk groote veranderingen aangebracht a, hetgeen voor de vrouw, die toch TOr iets anders wi! van groot gewicht terwijl het aangroeiende falhoewel niet maal lange) haar een noodzakelijkheid is bij de terugkeerende vrouwelijkheid der nieuwe mode. Het lange haar is wel heel zeldzaam ge worden, daar het steeds weer blijkt, dal er veel moeilijkheden aan verbonden zijn een modern kapsel te dragen en dat het vaak onmogelijk is om zelfs maar een verande ring aan te brengen. Alleen voor „klassieke" types, brunettes die een wrong dragen in de nek, is het lange haar te dragen. Dit is ech ter zeer zeldzaam geworden, daar het type van „klassieke schoonheid" tegenwoordig niet gewild is, zoodat iemand die hiervan nog iets in zich heeft, zijn best doet zichzelf een ander voorkomen te geven, hetgeen meestal niet zwaar valt. Een aantal goede kapsels, die als voor- Ioopers van het komende seizoen beschouwd kunnen worden ziet U op de teekening en het kan geen kwaad reeds nu eenige aan dacht te besteden aan dit interessante onder werp, dat later nog veel hoofdbreken zal kosten. Om het overzichtelijker te maken zijn de verschillende kapsels in tweeën gedeeld, n.l. in die voor blondines en voor brunettes. Zoo ziet U links boven b.v. zen zeer geliefd kapsel, dat iedereen bijna goed staat en zoo wel overdag als 's avonds gedragen kan worden, terwijl hel bovendien nog hel groote voordeel heeft er altijd keung verzorgd uit te zien. Het is een eenvoudig kapsel met diepe golven en een rol in den nek, wat jeugdig en elegant staat en geheel overeen komt met het type der moderne vrouw. Het houdt het midden tusschen sportieve jeug digheid en vrouwelijke elegance Doch ook sterker gegolfd haar wordt graag door blondines gedragen, in welk geval van de rol wordt afgezien en het mooie haar zelf het vereischte effect moet verleenen Snoezig ook voor blondines is een tamelijk glad kapsel met scheiding links, waaruit kleine krulletjes te voorschijn springen. Het halflange haar wordt in den nek tot kleine krulletjes gedraaid, wat schattig staal en waardoor het blonde haar voordeelig uitkomt (onderaan links). Pittig en toch vrouwelijk is de eerste af beelding rechts. Het haar word! glad naar achteren gekamd, vrij van de ooren met slechst één val er in. lerwijl de nekkrullen over een „bandeau" gekamd worden. Als „Russisch kapsel" zal dit model groote op gang maken. Geheel in stijl met dg komende mode is het volgende kapsel van deze groep mei schei ding. kleine golfjes en de z g „coteletjes". die lot op de wang reiken. Deze haardracht zal wel niet met één slag populair worden maar toch is dit een kapsel, waarmee bru nettes zeker succes zullen hebben. Een scheiding in het midden en mooie breede golven zal een kapsel vormen dat zoowel overdag als 's avortd» opgang zal en iedereen zal verstandig doen reeds nu voor een mantel Ie zorgen, die je bij alle gelegen heden noodig hebt, als je b.v. laat van ten nissen thuiskomt, bij een autotochtje 's avonds of als je eens een dagje naar builen gaat; de vroege koele herislavonden zijn een groot gevaar, vooral voor hen, die gewend zijn geraakt aan de lekkere koesterende zon newarmte. Een jas nu, die onder alle omstan digheden van dienst kan zijn, is iels waar wel degelijk veel aandacht aan besteed moet worden en het is daarom verkeerd in het laatste oogenblik één, twee, drie iets Ie koopen, waarvan je later weer spijt zou moeten hebben. Onder de vele materialen die hiervoor ge kozen kunnen worden is leer het meest aan bevelenswaardig. daar het overaJ tegen kan en ook bij elk toilet gedragen kan worden. Vooral de korte jasjes met ceintuur in ver schillende tinten (cerise, mosgroen, pruimen- blauw) hebben reeds nu veel aanhangsters verworven, daar zoo'n jasje werkelijk dat gene is wal je noodig hebl en bovendien het voordeel heeft, dat het zoowel 's zomers, in de herfsl en ook 's winters (mei een warme voering) voor sport goede diensten zal kunnen bewijzen. Al deze voordeeleD zullen de groolere uitgave, die hier nu eenmaal aan verbonden is. ruimschoots vergoeden DE NIEUWE ZEEPHOUDERS zijn werkelijk alleraardigst De lijd is nu ge komen dat men probeert ook door huishou delijke voorwerpen de vroolijkheid en gezel ligheid in buis te verhoogen, eenerzijds door kleureffecten, anderzijds door de verschil lende modellen der verbruiksvoorwerpen. Het zijn prettige, gezellige dingen, die je tegen woordig overal ziet. voorwerpen die je ook gaarne als een cadeautje zult aanbieden. Tot op heden was men gewoon de zeep in zeephouders te bewaren, die aan den rand van het bad bevestigd werden; zeker was dit praclisch en ook hygiënisch. Maar wat men hierin tegenwoordig te zien krijgt :s alleramusantst, zoovel wat kleur als vorm betreft Kleine, bonte bootjes, bevracht met hadzeep' en allerlei walervisschen. die het zelfde doel heoogen. Er is natuurlijk geen twijfel mogelijk of deze voorwerpen, die heelemaal niet duur zijn. zullen binnen korten tijd populair zijn bij groot en klein, bij oud en jong. W. U. RECLAME. 6353 TOOK BELASTE WAARDEN, 's-QRAVENHAGE TEGEN BEURSKOERS OBLIGATION met jaarlij ksche uitlotinp Ook degene werd niet vergeten, door hen de slan- ftmensch genoemd, die lenig al? een veter drop was. en door het gansche land beroemd „Dag Trijn." zei hij. zich nederbuigend, „uw heengaan spijt mij waarlijk zeer. onaar hoop," zei de man lachend, „we zien. elkander zeker *eer." 556. Xa 't afscheid werd het vliegtuig bestegen, '(ver dween spoedig uit 't gezicht, de achterblijvers stonden te wuiven, d'oogen op het vliegtuig gericht Daar stonden 't slangemensch en 't meisje. August, de dikte Muzikant, die blies op zijn hoorn een droevig wijsje en groette wui vend met zijn hand. Een paar huisvrouwen vroegen mij om een9 iets te vertellen van het Wecken, wal het eigenlijk is, wat men er voor noodig heelt, en hoe men de edele Weckkunst toe past. Levensmiddelen, die aan de lucht worden blootgesteld, bederven, zooals u weet. De oorzaak hiervan is, dat de tallooze schim mels en bacteriën, die in de lucht leven, zich op de levensmiddelen gaan ontwikke len. Vooral wanneer de lucht warm of voch tig is, geschiedt die ontwikkeling zeer snel. Wil men nu levensmiddelen tegen dat bederf vrijwaren, dan moet men de alom tegenwoordige bacteriën dooden en voor komen, dat zich nieuwe bacteriën vormen. Er bestaan verscheidene methoden om dit bederf tegen te gaan: de ijskast, het rooken van vleesch, het drogen van groenten en vruchten, het bewaren in zout, suiker of azijn enz. Doch bij al die methoden verliezen de levensmiddelen toch altijd iets van hun oor spronkelijke frissche, malsche. geurige smaak. Geconserveerde voedingsmiddelen kunnen ook niet heel lang bewaard blijven. Een omkeer brachten twee Franschen in den bestaanden toestand te weeg: de natuur kundige J L. Gay-Lussac en de Kok Fran cois Appert. Zij pasten een methode toe. die steunde op de volgende stelling: verhitte voedingsmiddelen, bewaard onder afsluiting der lucht, blijven goed. Toen deze stelling bewezen was. werd er met de grootste toewijding naar zoo goed koop mogelijke hulpmiddelen gezocht, waar door het mogelijk zou worden de stelling ook in het kleine huishoudelijke bedrijf toe te passen. Na den scheikundige: Dr. Rempel, die het eerste toestel vervaardigde waarmee zonder groote moeite de voedingsmiddelen in glazen konden worden verhit en meteen van de lucht afgesloten, was het de firma Weck. die zich op verbetering der toestellen toelegde cn hiermee zóóveel succes had. dat haar methode thans vrijwel over de geheele wereld bekend is en toegepast wordt. Deze methode komt hierop neer: men vult glazen met voedingsmiddelen legt op den rand dier glazen een gummiring en daarop een deksel. Door veeren of beugels worden die deksels op de flesschen geperst, doch niet zóó vast of bij verhitting der flesschen kan de lucht onder de deksel door ontsnappen. Men verhit de gevulde flesschen in een waterbad. Door de verhitting worden de bac teriën in het glas gedood, terwijl de lucht in de flesschen zich door de verhitting uitzet. Hierdoor ontstaat een spanning en zoodra als de druk van die uitzettende lucht in hel glas sterker wordt als de druk van de veer of den beugel, wordt het deksel opgelicht en de lucht ontsnapt. Wanneer men nu na het steriliseeren de glazen weer laat afkoelen, dan krimpt de inhoud en de nog aanwezige lucht in; hier door wordt de luchtdruk van buiten op het deksel sterker dan die van de verdunde lucht binnenin en zoo blijft het deksel van zelf op het glas gedrukt zitten. Wil men later de flesch openen, dan trekl men aan een oor van den gummi-ring; hierdoor kan er ver- sche lucht in de flesch stroomen; het lucht- drukverschil wordt opgeheven en de deksel laat gemakkelijk los van de flesch. De op deze wijze geconserveerde levens middelen behouden hun volle voedings waarde en zijn even smakelijk als versche groenten, vruchten, enz. Het inmaken met het Weck-toestel heeft thans een zóó hooge graad van volmaaktheid bereikt, dat men vrijwel alles kan con9er- veeren, zelfs gewoon vleesch, wild, melk voor zuigelingen, gebak, pudding, enz. Waar de eerste aanschaf een lamelijk groote uitgaaf is. haalt men dit geld er al spoedig weer uit, aangezien men de Weck- glazen jaren lang gebruiken kan en er dus geen verdere onkosten aan heeft, terwijl men bovendien de groenten en vruchten in een goedkoopen tijd inslaat en ze opeet in een jaargetijde dat die groenten duur of niet te krijgen zijn Iedereen, die Wecken wil, moet een paar dingen in het oog houden: lo. men moet er voldoenden tijd en zorg aan kunnen geven; 2o. men moet alleen de beste groenten, vruchten, vteeschsoorten enz. inmaken. Wie in een vloek en een zucht met den Weck klaar wil zijn en wie haar levens middelen op een knopje ziet te krijgen, kan er welhaast zeker van zijn. dat al haar Weckwerk mislukt. Wat nu het Wecktoestel, de glazen en flesschen zelf betreft, daarover ican ik u in deze rubriek niet inlichten. Bespreek dat met uw leverancier. Zet uw oogen goed openlees een brochure óver het Wecken en de noodige instrumenten na en kies uw toestel en glazen eerst, wanneer u volko men van de Weckbeweging op de hoogte is. Het steriliseeren is een kunst, waar men vooral in dezen lijd van onvolmaakte huis vrouwen (daar bedoel ik natuurlijk niet u mee. die dit leestl) niet te licht over moet denken. Vruchten inmaken is het gemak kelijkst. Eerst wanneer u daarmee succes heeft, kunt u u gaan toeleggen op het in maken van vleesch en groenten. Voor al deze afdeelingen bestaan aparte voor schriften, die de firma Weck bij haar toe stellen verschaft. Voor groenten is het nog noodzakelijker, dat zij geheel versch zijn. dan voor vruch tende laatste moeten wel rijp zijn, doch niet overrijp; het mooiBte kan men fruit Wecken wanneer men het onmiddellijk na het plukken doet. Wanneer men ooft, groen ten of andere levensmiddelen een korten tijd in manden laat staan, zal het bederf- proces zeer bespoedigd worden. De voe dingsmiddelen onder in den mand gaan alras gisten; men kan het met de hand controleeeren: wat op den bodem ligt van den mand voelt al heel gauw warm. Men spreide het fruit of de groenten, die men wil gaan inmaken op een koele plaats uit en tracht ze zoo spoedig mogelijk te ver werken. Wanneer u niet zelf verbouwde groenten en vruchten heeft, moet u uw leverancier bijtijds waarschuwen, dat u levensmiddelen om in le maken wenscht te ontvangen. Dan brengt hij ze u op het tijdstip, dat deze voedingsstoffen het meest geschikt en het smakelijkst voor het Weck- proces zijn. Vóór het inmaken moeten de voedings middelen gewasschen of afgeveegd worden (dit laatste* geschiedt b.v. met kersen en pruimen uit uw eigen tuin). Ze mogen echter niet lang in het water staan, want dan hoeten zij een groot deel van hun smaak in. Ooft doet men rauw in de gla zen; groentes worden meestal eerst ge kookt. In een volgenden brief za! ik u een paar Weck-recepten geven. (Puiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van a! of niet geplaatste 9tukken wordt niet teruggegeven. VLAGTESDAG i SEPTEMBER '30 Er is bijna geen huisgezin, waarin geen zonen worden opgeroepen tor vervulling van den dienstplicht Welnu, voor die jongelieden, die meestal in andere plaatsen worden ingedeeld dan zij woonachtig zijn. hebben we Militaire Te huizen opgericht. Als men ziet hoe daarvan voortdurend gebruik wordt gemaakt, kan men zich overtuigen van het groote nut daarvan. Onmisbaar zijn die Militaire Tehuizen. Zoolang er een leger bestaat, zoolang is er óók behoefte aan inrichtingen als deze. waar de jongelui elkander vrij kunnen ont moeten, elkander leeren kennen, elkander kunnen steunen, zie'h met elkander ver maken en onderrichten en zich kunnen ont wikkelen door de vele lectuur die daar gratis te lezen ligt. 't Is jammer en dikwijls onbegrijpelijk, dat na zoovele jaren te Leiden zelfs ruim 65 jaar men nog voortdurend moet aan kloppen om meerdere hulp lot onderhoud en tot instandhouding, waar het toch bijna geheel moet bestaan uit contributies en giften. Het Christelijk Militair Verband bestaande uit: het Christelijk Mil. Tehuis, de Chr. Onderofficierenvereeniging. Burger- en Mil. Pro-Rege, doet alles wat noodig is om de jeugdige militairen in christelijk verband te houden en roept daarom dringend uw hulp in. om op dien weg (e kunnen voortgaan Iluip in 't aanbrennen van nieuwe contri buanten, in giften en ook te denken aan en te steunen den jaarlijkschen vlagjesdag die a.s. Maandag over geheel Nederland ge- honden wordt tot steun van dit doel. Denkt er aan. geachte Lezer? en Leze ressen. 't gaat tegen de revolutie en vóór het Christendom en daaraan moet iedereen meewerken, die gevoelt voor don hand: God, Nederland ?n Oranje! JOH. DE MOED. Secretaris Chr Mil. Verband le Leiden. 3—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 15