WONDER-AANBIEOING AUGUSTUS. AANBIEDING Corsetten ZIJDEN CRÊPE MAROCAIN Kousen, Tricotages Huidverwondingen genezen altijd het vlugst met PUROL UIT DE RIJNSTREEK. 79 43 49 83 VERDRONKEN. In de Maas drie jongens omgekomen. Gistermiddag zijn te Urmond (L.) in de Maas drie jongens van omstreeks tien jaar verdronken. De kinderen waren gistermor gen zooals gewoonlijk met zijn vieren met kramerijen in het dorp gaan venten. Des middags gingen zij in de Maas baden, waar bij zij zich waarschijnlijk te ver hebben gewaagd en door een draaikolk gegrepen zijn. Drie der kinderen zijn jammerlijk ver dronken, terwijl het vierde knaapje nog juist gered kon worden. Het 2ijn twee kinderen van de familie Swakhalen een van de familie Schmeitz, wonende in het woonwagenkamp te Sit- tard. Gisternamiddag is in de Laakhaven te Den Haag bij het zwemmen verdronken de 19-jarige S. de V., uit de v. Beyerenstraat. Zijn lijk is door de politie opgehaald. MOORDAANSLAG TE o AMSTERDAM. Ka afloop va-n de voorstelling in het cir cus Schneider te Amsterdam, trók een der stalknechts, een ongeveer dertigjarige Duit* scher, er op uit om zijn wettige vrouw, een Belgische, die van hem weggeloopen was en sindsdien in een verdacht huis op den O.Z. Achterburgwal woonde, te bewegen tot hem terug te keeren. Reeds eerder had de man getracht de vrouw tót betere ge dachte te brengen, doch zij had steeds ge weigerd. Toen de man nu omstreeks mid dernacht bij het buis op den O.Z. Achter burgwal aankwam, zag hij de vrouw voor een der ramen zitten. Daar men hem den toegang tot het perceelweigerde, trapte hij de deur in en sloeg hij er de ramen kapot. Zoodra de woesteling tegenover zijn vrouw stond, die opnieuw weigerde met hem mee te gaan, wierp hij '»aar e<ï* flesoh met zwavelzure ammoniak Het gezicht. De vloeistof veroorzaakte tfttare brand wonden aan gezicht, borst en handen van de vrouw. De geneeskundige dienst ver voerde haar naar het Binnengasthuis, waar zij ter verpleging is opgenomen. De man, die onmiddellijk door de op het tumult af gekomen politie gearresteerd kon worden, werd evenzger naar het ziekenhuis over gebracht, daar hij brandwonden aan zijn handen had gekregen. Nadat hij verbonden was, is hij naar het politiebureau Warmoes straat overgebracht. Bij zijn verhoor door commissaris Hoogenboom heeft de man éên volledige bekentenis afgelegd. Hi) zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. De toestand van de vrouw is niet ver ontrustend. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De man, die op den Rijksweg bij „De Gooische Boer" (e Büssum door een auto van achteren werd aangereden en ernstige verwondingen bekwam is in de Majella Stichting overleden. Hij bleek te zijn de 69- jari-ge L M. uit Soest. Het zesjarig zoontje van den landbouwer Holterman te Raalte, dat een paar weken geleden een trap van een paard tegen zijn hoofdje had gekregen, is in het R.-K. Zie kenhuis te Zwolle aan de gevolgen over leden. lp het R.-K. ziekenhuis te Tilburg is over leden de arbeider S.. die in Mei door een auto werd aangereden. 0 IN BELGIE VERONGELUKTE HOLLANDERS. Professor (verstrooid)„Neen dank je, ik heb er al een." (Passing Show). Auto door trein gegrepen. Uit Brussel wordt aan „Het Volk" gemeld: Op den overweg tusschen Winterslag en Zwartberg werd een auto door een trein gegrepen. De autobestuurder, de 18-jarige H. Blomhoff uit Hoensbroek, werd 'zoo ern stig gewond, dat hij spoedig na het ongeval overleed. De andere inzittende, de 36-ja- rige J. L. Fissings, eveneens uit Hoensbroek, bleef ongedeerd. Hij verklaarde eerst, dat het slachtoffer aan het stuur had gezeten. Later bekende hij zelf te hebben gestuurd. Een ander ongeval had plaat9 op den weg van St.-Truiden naar Hannuit, waar ver schillende Nederlandsche motorrijders uit Utrecht achter elkaar reden. Plotseling kwam uit een zijstraat een andere motor rijder aangereden. Een hevige botsing had plaats tusschen een Hollandsch motorrij wiel en het Belgische. De twee motorrijders werden van hun machines afgeslingerd. De Nederlander de heer Monoije, moest met een gebroken arm naar een ziekenhuis wor den vervoerd, terwijl de andere motorrijder kreunend naar huis ging, waar hij spoedig overleed. o DIEFSTAL OP EEN POSTKANTOOR. In een der vorige nachten is een diefstal gepleegd in het postkantoor te Rumpen- Brunssum (L.) Des avonds was een bedrag van circa f. 4000 aan bankpapier in het postkantoor weggesloten. De kantoorhoudei ontdekte echter den volgenden morgen dat 'I geldkistje geopend en ledig was. Van in braak was verder niets te merken. Het kantoor is overdag geopend van des 's morgens acht tot 's avonds zeven uur. Om zeven uur 's avonds komt een besteller uit Brunssum, die lot negen den telefoon dienst waarneemt. Na negen uur komt de nachtwaker, die tot 's morgens half zes in een aangrenzende kamer van het kantoor verblijft. Na half zes blijft het kantoor tot acht uur onbeheerd. In hetzelfde pand be vindt zich de woning van den administra teur van het postkantoor, die eenigen tijd geleden geschorst is. Dezen administrateur heeft de mareehapssée aangehouden in ver band n.et het onderzoek, dat nog in vollen gang is. BUITENLANDSCH GEMENGD. 30.000 MARK VERDUISTERD. Een 2^-jarige kantoorbediende, Konrad Elm genaamd, heeft in den loop van dit jaar bij het „Ruhrverband" te Essen groote ver duisteringen gepleegd. Hij wa9 gvhuwd onder de naam dr. Elm, geüjk hij zich ook buiten kantoortijd noemde Voor zoover kon worden vastgesteld, be- draagt het verduisterde bedrag ongeveer 30.000 Mk. BRAND IN EEN GARNALENDROOGERIT. Gieter is brand uigebroken in de gebou wen van de vischmeel- en garnalendrooge- rij te Marna, in Sleeswijk-Holstein. De aan gerichte schade wordt op 120.000 Mark ge raamd. De oorzaak van den brand is on bekend. DUBBELE MOORD TE POTSDAM. Te Nowawes bij Potsdam heeft gisteren de wisselwachter Drewitz de 32-jarige vrouw van eeh smid uit die gemeente met revolverschoten gedood. Een buurvrouw, die te hulp snelde, onderging hetzelfde lot. De moordenaar ging er vandoor. Hij kon, een pa^r uur nadat de gendarmen een klopjacht hadden georganiseerd, in een bosch worden gepakt, nadat hij eeret nog een paar revol verschoten op zijn achtervolgers had afge vuurd. Het is nog niet duidelijk, wat de drijfveer voor deze misdaad is geweest. Ver moedelijk was het een wraakoefening. ERNSTIG ONGELUK IN BOVEN SAVOYE. Gisteren heeft in Boven-Savoye een ern stig ongeval plaats gehad. Een groep scho lieren uil Lyon besteeg onder leiding van een leeraar een der mooiste bergtoppen van de streek. Toen een aantal der scholieren zich op een brug bevond, die over een berg stroom leidt, bezweek deze. tengevolge waarvan vier hunner meer dan 60 Meter in de diepte stortten. Na urenlang zoeken werden twee lijken volkomen onherkenbaar teruggevonden. Een andéne scholier werd levensgevaarlijk gewond aangetroffen. o KIRYATH SEPHER BLOOTGELEGD. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat opgra vingen in de nabijheid interessante vond sten, dateerende van ongeveer 1400 voor Christus hebben blootgelegd, n.l. de stad Kiryath Sepher, die indertijd door de Joden toen deze Palestina binnentrokken, werd geplunderd. O.a. werd gevonden een in kalksteen gehouwen leeuw, die een lengte heeft van 3 voet en die door een der leiders der expeditie, dr. Albright, beschreven wordt als een van de merkwaardigste argeologi- sche vondsten die ooit in dit land zijn ge daan. Het beeld dat behoort aan de Ameri- knansche School voor Oriëntalistisch On derzoek, zal in het Palesthnamuseum wor den ondergebracht. Hoewel de leeuw sporen toont van Egyptischen invloed, is het een karakteristiek type van ICanaanitische kunst. Het beeld is goed bewaard gebleven alleen een der voorpoolen is gebroken. De onderzoekers vermoeden dat dit een der vier leeuwen is, die den troon droegen van de godin Ashtoreth, wier altaar en tempel door de Joden, toen deze Kanaan binnentrok ken, werd vernield. SPIONNAGE IN HONGARIJE. Zeer veel opzien heeft in geheel Honga rije de arrestatie van majoor Antal de Csepregi Horvath van de huzaren gewekt. Csepregi Horvath, die den heelen oorlog aan het front stond en met zijn dapperheid VTijwel alle onderscheidingen verdiende, in verband waanmede hij Ook in de helden orde werd opgenomen, speelde in het „society'Teven een groote rol, zoodat het reeds groot opzien verwekte, toen hij een paar wekeD geleden uit de heldenorde wérd gestooten, terwijl een disciplinair onderzoek tegen hem werd ingesteld. Dit onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat Horvath zeer belangrijke militaire stukken aan een Roemeensche vrouwelijke spion heeft ver kocht, waarvoor hij groote sommen gelds, o.a, de laatste maal 30.000 pengo, ontving. VON GRONAU TE NEW-YORK. De Oceaanvlieger von Gronau en zijn makkers zjjn gisteren officieel op het stad huis te New-York ontvangen. Een groote menschenmenigte juichte hen enthousiast toe. De begroetingsredevoeringen van bur- gemeestei Walker en de overige sprekers werden draadloos naar Duitsehland uitge zonden. DE HITTE IN ENGELAND. De meteorologische dienst verklaart, dat de dag van gisteren de heetste is geweest sedert 7 jaar en de beetst-e dag in Augustus sedert 19 jaar. De temperatuur in de scha duw op het dak van het dept. van de lucht vaart bedroeg om 16 uur 98.5 gr. Fahren heit. In den loop der laatste twee dagen zijn 16 personen door de hitte omgekomen. RECLAME. PRIMA KWALITEIT 90 c.M. BREED FL. 1.58 PER EL 7470 ALPHEN. Protest van mnziekver. Naar ons de besturen van de plaatselijke muziekgezelschappen „Crescendo' en „Leo XIII" mededeelen, is in een gecombineerde bestuursvergadering besloten om op 1 Sept. a.s. niet haar medewerking te verleenen tijdens den optocht der schoolkinderen. De vereenigingen hebben dit besluit genomen als protest tegen de Wilhelminaver., die tijdens haar feesten der vorige week, een muziekvereeniging van elders heeft laten concerteeren. Hedenavond 8 uur zal de R.K. muziek vereeniging „Leo XIII" een openluchtcon- eert geven in de muziektent aan de Stations straat. BODEGRAVEN. Teraardebestelling F. J. Baarslag. Ver weg, op stille kerkhof te Dalfsen (0.) waar het familiegraf der familie Baarslag ligt, is het stoffelijk overschot van onzen zoozeer geaohten plaatsgenoot ter aarde be steld. Waarschijnlijk was de verre afstand oorzaak, dat van zijn vele Bodegravensche vrienden slechts een epkele en van al de ver schillende vereenigihgén waaraan hij ver honden was, alsmede van he t gemeen tebestuur geen enkele vertegenwoor diger aanwezig was. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den plaatselijken predikant van Dalfsen en daar na door dr. C. v. d. Bunt namens de Bode gravensche vrienden. Hierna was de droeve plechtigheid ten einde. Avontnnr van tentoonstellingsvee. Gistermorgen kwam een met vee beladen vrachtauto van een tentoonstelling te Reeu- wijk door het nemen van een te korte bocht te slippen op het asphalt van de Wil'helmina- slraat op den hoek der Burg. Ie Coultrestraat. De geheele wagen, met truck en ai sloeg om en het mooie dure tentoonstellingsvee vloog over den kop. De bestuurder en zijn assistent bleven gelukkig ongedeerd en wa ren m een oogwenk uit de cabine gekropen, alleen een paar blauwe plekken afe aanden ken mede nemend, Het vee werd uit zijn netelige positie verlost en later loopende ver der vervoerd. De schade aan het voertuig viel nogal mee. Gevaarlijke kwajongensstreek. Een baldadige jongen had de aardigheid om op den drukken Wilhelminastraat plot seling vlak voor een auto te gaan rijden, om aldus de bestuurder te plagen. Door vlie gensvlug te remmen wist deze laatste e?a aanrijding met waarschijnlijk ernstige ge volgen te voorkomen. Tot zoover kwam de kwajongen er dus goed af. Ongelukkig voor hem had echter een politieagent hel spelle tje gezien en die zorgde voor een proces verbaal. Het jongmensch zal dit spel geen tweede maal uithalen! De a.s. Koninginnefeesten. Bescheiden komt de Chr. Oranjevereni ging voor den dag met uitsluitend een samenkomst ter feestelijk viering van den 60sten verjaardag van H.M de Koningin in de Geref. Kerk, waarbij zang en muziek elkander zullen afwisselen en waarbjj als feestredenaar zal optreden de heer Mr. II. Bijleveld te 's-Gravenhage. Het eigenlijke feest zal echter dat van de „Vjjfjaarlpksche" zijn. Deze vereeniging hoopt een Koninginne- feest te organiseeren dat den geheelen dag in beslag zal nemen. Het begint met een muzikale rondgang 's-morgens voor dag en dauw, om half negen door het muziek gezelschap dat brj onze feesten behoort, de bekende Bejjersche Kapel. Dan volgt om half tien een optocht van versierde fietsen en versierde vliegende Hollanders waaraan kannen deelnemen jongens en meisjes. Om half elf volgt een Nationale ringrijderif. Aan deze ringrjjderj) is verbonden een wed strijd voor de mooist versierde tilbury en paard. Het middagfeest vangt aan met een groote demonstratie van de bekende rjjvereeniging „Kits Seneng*' uit Nieuw Vennep, bekend van ons openluchtspel van verleden jaar. Deze zullen de „Kozakken" liniteeren. Om vier uur Volgen dan volksspelen voor jongens en meisjes, 's avonds een concert, nu te J geven door Crescendo en daarna, te beginnen om half negen een Bioscoop-voorstelling, waarvoor een mooi programma is ontworpen, dat interressant belooft te zijn, zonder sen satiefilms te bevatten. Bljjft het weer zoo als deze week dan belooft het een opgewekt feest te zullen worden, al moet het dan bij vroegere eens gezinde, groote feesten ten achterstaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobu9 Bernardus, z. van J. Walraven en A. M. Bouwer Teunlje. d van N. Zwijnenburg en M. Verhoeff Ca- tharina, d. van C. van der Wel en M. van der Kooij. Overleden: Willem Hogendoom 4 m. Gijsbertus Uithol 34 j. Frederik Jan Baarslag 34 j. (overleden te Noordwijk). Gevestigd: KI. van Bruggen zonder beroep van Ameide A. J. Kuijf, winkelbediende van Woerden Vertrokken: G. Gentenaar en gezin, vee houder, naar Alphen a. d. Rijn A. den Blijker. dienstbode, naar Zwammerdam Th. H. Korse, zonder beroep, naar Voorhout J. M. Korse, onderwijzeres, naar Oirschot, Gevonden voorwerpen: een regenjas, komen aanvliegen een postduif. Inlichtingen Ier secretarie. BOSKOOP. Verkooping. Op de gehouden verkooping, ten over slaan van notaris Houtzagers, zijn de per ceeltjes bouwterrein van de erven Knapper, gelegen aan de Nieuwstraat in massa ge gund aan den heer J P. de Boist altlier voor de som van I 6741. Openlucht-Concert. Op Maandag 1 September, des n.m. 8 u. zal de Chr. Muziekvereen. „Concordia" on der leiding van haren directeur den heer J. Noordanus uit Leiden een openluchtconcert geven in hare tent geplaatst op hel terrein van den heer Middelkoop aan de Zuidkade. De collecte voor de Diaconie der Ned. Herv. Gem. gehouden in de Ned Herv. Ger. Evangelisatie aan de Dwars-Nieuwstraat heeft opgebracht de som van f 50.46. KOUDEKERK. Bnigerlijke Stand. Geboren: Johanna, d. van Arend Willem Maurtis Odé en Geertruida Jacoba Bonkbal; Hendrika, d. van Cornelis Cok en Aaltje Touw: Adriana Maria, d. van Bastiaan de Wit en Jansje van Rijsdam. Ondertrouwd: Bene Elema jm. 28 jaar te Delft en Cornelia Dorrepaal jd. 25 jaar; Jan Mulder jm. 27 jaar te Hazerswoude en Johanna Smit jd. 26 jaar. Door den kerkeraad der Geref. Kerk werd ter verkiezing van een ouderling het navolgende dubbeltal gesteld, n.l. de heeren P. Kok en IJ Zintel, uit welk dubbeltal a.s. Zondagavond een keus zal worden gedaan. NIEUWKOOP. Het Electriciteitsverslag. Aan de raadsleden is door het gemeente bestuur een verslag toegezonden over den toestand van het Gemeentelijk Eleetriciteits- bedrijl over 1929, waaraan het volgende is ontleend. Het afgeloopen jaar heelt zich geken merkt door drie bijzondere omstandigheden, welke van groot en blijvend belang zijn. Ten 1ste ie een eind -gemaakt aan den onzekeren toestand, welke sedert de op richting reeds bestond, voor zoover samen werking met de 4 gemeenten aanwezig was. Het was aller belang en voordeel deze samenwerking te bestendigen, doch volgens art. 121 der Gemeentewet diende 'n regeling op schrift gesteld en bekrachtigd te worden, welke in deze onzekerheid voorzag, met zooveel mogelijk behoud van elks zelfstan digheid. Aan den burgemeester van Zeven hoven komt de eer toe een ontwerp samen te hebben gesteld, dat de 4 gemeenteraden goedkeurden en waarop ook goedkeuring van Gedeputeerde Staten verkregen kon worden. Ten 2de mag genoemd worden do elec- triciieits-tentoonstelling met daaraan ver bonden een étalagewedstrijd. Het succes was zoodanig, dat het de stoutste verwachtingen overtrof, waarbij herinnerd moge worden aan de voortreffelijke medewerking van de directie en het personeel der Leidsche Licht fabrieken. en aan het personeel van ons eigen bedrijf. Ten 3de de invoering per 1 Januari j.l. van een door den accountant van hel bedrijl ontworpen vast-recht-tarief voor liehtver- bruik, gebaseerd op het stroomverleden der laatste drie jaren. Dit tarief, krachtig ge propageerd door- en samengekoppeld aan de tentoonstelling is opgezet om het aan wenden van tal van gebruiksmiddelen op eiectro-technisc'h gebied financieel mogelijk te maken en de ontwikkeling van het be drijf een krachtige stoot te geven naar de diepte, waar het einddoel in de breedte vrij wel bereikt was. Overzicht omtrent verbruik en financieele uitkomsten over 1929. Straatverlichting Het aantal in exploi tatie zijnde lantaarns vermeerderde met 1, n.l aan den Aarlanderveenschen weg en be droeg aan hel einde van het jaar 94 Stroonnnkoop De benoodigdp eleclrici- teit. door Leiden geleverd in de betrekke lijke hoofdspannmgs-ruimten bedroeg 91.786 K W U met een verlies van 8631. terwijl van de P. U E. M voor Aehttien- RECLAME. 7501 Dameskousen, laddervrij zijde, in de nieuwste kleuren, 1.24, 1.04, 0.89, Fil d'Ecosse extra solide 0.98, 0.63, Corsetten Tanaf Onze Chique Sportcorsetten 1.55,1.17, [OgT" Zijden Onderjurken en Directoires, extra voordeelig. Ziet onze speciale Etalages Hiarl.straat aoek Donfaersteag 2-4-6 hoven werd afgenomen 4217, te zamen 96.003 K.W.U. De afname van Leiden was in de laatste drie jaren als volgt: in 1927' 68.969 K.WU., in 1928 83.643 K.W.U in 1929 91.786 K.W.U. De kosten hebben hiervan bedragen: K. W. U.-prijs f.3498. Idem voor Achttienhaven 784.02 Kolentoeslag 367.14 Maximale belasting 4547.66 MeteThuur 96— Te zamen f. 9293.64 of gemideld per ingekochte K. W. U. 9294 x 100 wondt 9.6 cents. 96003 De maximale belasting is beduidend ge slegen en wel van 45.878 K.W. in 1928 to! 50.595 in 1929. Aansluitingen en siroomverkoop Aan het einde van het jaar had het bedrijf in gebruik 632 meters en 34 klakken, terwijl het getal lichtaansluitingen bedroeg 584 en krachtaanslui tingen 48. Over 1928 waren deze laatste twee cijfers resp. 562 en De bedrijfsopbrengst heeft in totaal be dragen f. 24.343 'en de totale afgifte er K. W. U. 76.204, zoodat de gemiddelde brengst per K.W.U. is: 24343 x 100 wordt 31.9 cent. 76204 'Het verbruik bedroeg wegens lichtstr 50.804 K.W.U., wegens krachtstroom 16,267.j wegens straatverlichting 5938, te zamen 73.521. Deze cijfers waren over 1$28 resp. 44.598, 13.733, 6332. De totale afgifte over de laatste 6 jai was als volgt: In 1924 39 670. In 1925 43.383. In 1926 48.468. In 1927 52.849. In 1928 64 663. In 1929 73521. Onder Achttienhoven werd afgenomen! 2683 K.W.U. tegen 2697 in 1928. Financieel gedeelte In 1929 geschiedt de vaste jaarlijksche aflossing van f. 3956., waardoor de leeningssom, aanvankeli groot f. 110.200 teruggebracht wesd M, f. 90.450. Het overschot der exploitatie-rekening bedroeg f. 5083,36, welk hoog bedrag in hoofdzaak te danken is aan het tarief, da gelijk gehouden is met 1928. Dit bedrag is voor extra-afschrijving aan gewend, terwijl het geld kan dienen to' dex-| king van de kosten voor den nieuwer transformator. Enrgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Gerarda WilhelminJ. d. van A. Vianen en W. Vork; Kegina Maria, d. van C, de Koning en M. Blom; Gerrit, z. van A. Stigter en E. Hogendox"- Overleden: Cornelis C. Rietveld, 3 Abusievelijk is vermeld, dat de scboua in den Polder Nieuwkoop en Noorden «as bepaald op Woensdag 3 September, dit moet^ zijn Maandag 1 September. TER-AAR. Burgerlijke Stand. GeborenAnthonius Adrianus, J. Sessink en W. C. Boxce. Petronf"» Geertruida, d. v. L. Koning en G- sen. Maria Adriana, d. v. Otto en 0- van Beijeren. Hendrik, z. H. B,tl? en J. M. van der Hoorn. OverledenLeonardus Johannes Egber- 1 j. Dirk Turkenburg ongehuwd 66 OndertrouwdG. Bulk jm. 31 j- e" Baas jd 25 j. RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 6