MAANDAG 25 AUGUSTUS 1930 No. 21607 STADSNIEUWS. Een tweede protestvergadering van de Leidsche A.V. R. O.-Luistervinken Het voornaamste Nieuws van lieden. ONZE VACANTIEPHOTO'S. 1\ite Jaarcanq LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENT1EN J Cis P«i regel toot advertenliêD uit Leiden en plaatsen waar a;entschappeD van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Adverlentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een mariraum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrechl Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.36 portokosten ƒ018 „018 jt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ADRES AAN DEN RAAD. Van den Ned. Bond van personeel in overheidsdienst. en niet verschuldigden eerbied te len ondergeteekenden. W. Boot en J. Hoeven, resp. 2e voorzitter en secre der afdeeling-Leiden van den Neder- hen Bond van Personeel in Over- -dienst, goedgekeurd bij Koninklijk Be- van 21 November 1921, No, 31, in de- optredende namens de in bun afdeeling aniseerde werklieden, in dienst Uwer nfe en domicilie houdende: Lange- 10A te Leiden; iat zij zich tot Uwen Raad hebben ge- d bij adres van 16 Juli 19?0. waarin zij leeling deden ,dat het College van meester en Wethouders een bezwaar- rilt had ingediend bij den Pensioenraad te voorkomen, dal losse dienstlijd kan den ingekocht; ii zij Uwen Raad voorts hebben ver mede ter voorkoming van verdere ging, het College van Burgemeester Weihouders uit te noodigen dit be- •schrift alsnog in le trekken; tl echter inmiddels de Pensioenraad bij van 12/16 Augustus 1930 een beslis- heeft genomen op het door het Ge- ilebesluur van Leiden ingediende be- schrift; i! zij U hierbij een afschrift van deze ,'kking doen toekomen, waairuit U Wijken, dat hun opvatting ten aan- van de mogelijkheid van inkoop van dienst juist is gebleken; verder de Centrale Raad van Beroep recht bij een vroege? geval zich Teeds uitgesproken, dat losse dienst door geldig kan worden gemaakt voor toen-, derhalve het instellen van een be- jhrift bij den Centralen Raad afge- iog van de bezwaren, welke zij daar in hun adres van 16 Juli 1930 heb- "ngevoerd sleobls tot nieuwe ver kan leiden; zij zich daarom tot Uwen Raad wen- met het beleefd verzoek het College Burgemeester en Wethouders uit te igen tegen de beschikking van den ioenraad op het bezwaarschrift van gemeentebestuur geen beroep in te en bij den Centralen Raad van Beroep kecht en dat zij ter nadere motiveering dit verzoek de eer hebben U te ver en naar nevengaande memorie van hting. 'I Welk doende, enz. (ff.g.) W BOOT, 2e Voorzitter, (w.g. J. v. d. 'HOEVEN, Secretaris. memorie van toelichting luidt als volgl: bessanten hebben in hun adres van 16 1930 uitvoerig aangetoond, dat het hun 'klaarbaar is, waarom het College van ^meester en Wethouders een bezwaar- ft heeft ingediend op een beschikking <ien Pensioenraad om den lossen 'Wijd van den werkman V«p Egmond inkoop vatbaar le verklaren. *wel adressanten onbekend zijn met inhoud van het bezwaarschrift, zooals door het College van Burgemeester en houders aan den Pensioenraad is ge- '"ten, meenen zij uit de beschikking van Pensioenraad op dit bezwaarschrift te ;en afleiden, dat de strekking van dit Jaarschrift in strijd is met wat namens College van B. en W. in de verga ld van Uwen Raad op Maandag 13 Aug. door den heer Wethouder Goslinga is ledeeld,- welke mededeel ing door saaien in hun adres van 16 Juli 1930 [^gehaald. 'r-? wijzen adressanten er met nadruk 'kt Ihans wederom de Pensioenraad 'i^'kelijk hun opvatting bevestigt, dat ■ens'li if voor inkoop vatbaar is. Het t*?e van Burgemeester en Wethouders steeds deze opvatting bestreden. r*ssanten vertrouwen thans, dat Uw /ich zal uitspreken tegen de tot nu kigde opvatting van het College van D W., dal losse diensttijd, zooals deze een groot deel der werklieden is ver niet voor inkoop vatbaar is. het afschrift van de hesbssinp van Pensioenraad welke sleunt op de be- ":en der wel, blijkt wel onomstooteiijk ^ze losse dienHlijd voor pensioen kan a ingekocht. Bovendien is deze be ding van den Pensioenraad reeds vroe- toor een uitspraak van de nCentralen Raad bevestigd Het instellen van een be roep bij den Centralen Raad zal dus niets anders dan tot nieuwe vertraging kunnen leiden. Adressanten spreken dan ook de ver wachting uit, dat than« een beslissing zal worden genomen, dat voor inkoop geen nieuwe moeilijkheden meer in den weg worden gelegd. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is aan de Rijksuniversiteit alhier aan J. B. Kleyn, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als conservator bij de klinische pa thologie en is benoemd lol conservator bij de inwendige geneeskunde dr G Korlhof, bacterioloog aan het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te LUrecbt. Mr. J. H. van Doorne aan het woord Een enthousiaste stemming Zaterdagavond had het Leidsche Comité van A.V.R.O.-luistervinken een tweede pro testvergadering belegd, ditmaal in de Graan- beurs Weliswaar was de belangstelling niel zoo overweldigend grool als de eersle keer in de Gehoorzaal, maar de zaal was toch zeker voor driekwart gevuld, toen „Orpheus" met een vroolijken marsch den avond in zette. Bij ontstentenis wegens uilstedigheid van den voorzitter, dr. Schreuder werd de bij eenkomst geleid door den heer Beversluis, die zeide zich dit een aangename taak te re kenen omdat hij bij alle verdeeldheid zich nu eindelijk thuis voelt in een omgeving, waar men het een3 is in den radiostrijd. Met vreugde constateerde hij. dat de be langstelling. hel ongunstige tijdstip in aan merking genomen, alleszins bevredigend mag heeten en in het bijzonder begroette hij hier den heer van Doorne, lid van het hoofdbe stuur der A.V.R.O.. den heer de Jong, consul van Zuid-Holland, het muziekgezelschap „Orpheus", dat spontaan wederom zijn medewerking toezegde, en den heer Oost veen, die zorgde voor versterkte enlre-acte- gramofoonmuziek De heer mr van Doorne, bij zijn verschij nen in den katheder met luid applaus be groet. zeide allereerst, dat hij vanavond enkel en alleen is gekomen als vrije Neder lander, die wil pTotesleeren tegen wat ge schied is en op te wekken tot deelneming aan de nationale protestactie op 6 Septem ber a.s. in Den Haag Spr. stond dan stil bij den gedenkwaar- digen dag van 15 Mei. toen een zeker iemand in Den Haag een vergissing beging ten aan zien van de mentaliteit van het Nederland- sche volk. zich daarbij gedekt wetende door de politieke macht. De minister had een minder massaal en een kortstondiger protest verwacht, doch ge lukkig heeft het Nederlandsche volk bewe zen niets te moeten hebben van een poli tiek, welke niels ander9 is als een misken ning van rechten en verdiensten. Het mi nisterieel antwoord op de interpellatie-Boon was van begin tot eind onwaarheid De minister zeide. dat hij bij zijn vieren deeling van den zendlijd niet le rade is ge gaan volgens de ledentallen der omroepver- eenigingen doch volgens de verschillende geeslesstroomingen. En de V.A.R.A erkent zelf in haar orgaan, dat zij waar schijnlijk nooit zooveel zendtijd zou hebben gekregen, wanneer zij niet mcl een ledental van 80 000 had kunnen schermen. Die opgaven der ledentallen zijn trouwens nooit behoorlijk gecontroleerd. Spr. onderwierp vervolgens eenige pro gramma's van den zgn. rechtschen zender (Huizen) aan critiek en kwam tot de slot som. dat daarin een allesbehalve christelijke geaslesstrooming tot uiting komt. De leiders dier omroepvereonigingen loo- nen overizens een eigenaardige mentaliteit door de A VRO voor te stellen als een troepje on-geloovigen. Spr heeft dezer dagen in het Zuiden een Katholiek kindergebedje gelezen. waaT in stond: „Als alle omroep- vereenigingen Katholiek waren, zou het goed zijn". Maar waarom, zoo vraagt spr., bezorgen dan die Katholieke leiders aan hun natuur lijke vijanden de socialisten vermeerdering van zendtijd? (applaus). Het is opmerkelijk om le zien. hoe de bij zondere omroepvereenigingen na 15 Mei de AVRO in alles imiteeren vlaggen, in- s'gnes en niet het minst in de samenstelling der algeme^ne programma's. Dit laatste vooral is hel beste bewijs voor hel algemeen karakter der A V.R.O De A V R O is steeds het slachtoffer ge weest van haar politieke neutraliteit De rechtsche omroepvereenigingen kregen in 1926 op hun verzoek een eigen zender de A.V.R.O niet De A.N.R.O. moest in 1927 haar programma's op hoog bevel uitleveren aan sectarische omroepen. AIIp A.V.R.O.- requeslen werden in Den Haag doodgezwe gen en wanneer daarover van A.V.R.O.-zijde terecht onvriendelijke woorden worden ge richt aan hel adres van den minister, dan is men daarover in het rechtsche kamp nog verontwaardigd! Op den minister is het Hol- landsche spreekwoord van toepassing: .Wie boter op z n hoofd heelt, moet niet in de zon gaan staan", (applaus!. Kort geleden is er een radiocensuur-com- missie ingesteld, terwijl nog nooit in de afge- loopen zeven jaar door II D.O A.N.R.O. en A.V.R.Ö in 2300 lezingen aanleiding is ge geven tot ingrijpen of zelfs aanmerking ma ken van hooger hand Wanneer wij tegen dit alles niet scherp stelling nemen zoo zegt spr dan is de tijd niet ver meer, dat ook alle kranten onder censuur zullen staan Er is in ons land pens een vreemde inqui siteur geweest, die de goederen der burgers wilde confisaueeren Maar het volk verzett? zich hardnekkig Tha«'i? is er een andere inquisiteur gekomen,'uit het eigen volk nog wel, die ons geestelijk goed. onze vrijheid wil confisqueeren Maar, riep spr. onder daverenden bijval uit, dat willen en dat dulden wij niet! Wij zullen blijven protesteeren,-totdat wij terug hebben. wat ons ontnomen is en niet alleen wat den zendtijd, doch ook wat de vrijheid betreft (applaus). Na een korte pauze, waarin de heer de Jong opwekte tot deelneming aan de lande lijke belooging op Houtrust en „Orpheus" onder de bekwame leiding van den heer Vink zich eenige malen liet hooren, zette de heer van Doorne zijn rede voort Een van de meest wrange vruchten van den radiostrijd, aldus vervolgde hij, is een vlugschrift van mr. van der Deurne, den voorman der N.C.R.V. In deze brochure be toogt hij o.a., dat het de taak der N.C.R.V. is de beginselen der S.D.A.P. te bestrijden, doch dat het niet aangaat om de rechten der V.A.R.A. te beknotten. Hoe wil mr. van der Deurne. zoo vraagt spr. dit doel berei ken, wanneer hij door verruiming van den zendlijd der V A R A. verspreiding van haar beginselen in de hand werkt? De reden van de halveering van de A.V.R.O.-zendtijd J9 niet anders dan vrees; het A.V.R.O.-licht was en is nu eenmaal niet te overtreffen en wanneer zij haar vol len zendtijd bleef behouden, zouden de pro gramma's der bijzondere omroep-vereenigin- gen niet beluisterd worden Er is, zoo zegt spr.. ons wel eens beginsel loosheid verweten. Het beginsel van de A..V.R.O. is het recht, dat iedereen heeft om te welen hoe hij slaat tegenover de hoo- gere dingen. Het is een beginsel, dat is ge baseerd op onzen veelgeroemden Neder- landschen vrijheidszin; de vrijheid ook om te bedanken voor opgedrongen politiek of godsdienst (daverend en langdurig applaus en gejuich). De heer Beversluis dankte mr. van Doorne voor zijn enthousiaste rede en gaf hem de verzekering, dat de Leidsche luistervinken zullen blijven protesteeren legen opdringerij van wal zij in hun huiskamer niet wen- schen Herhaald applaus bewees de instem ming der aanwezigen met deze uitspraak Tenslotte deed de heer Beversluis nog eenige mededeelingen over den auto- en fietstocht van a.s. Zaterdag. De verzamel plaats is halfzes op de Kaasmarkt vanwaar te circa 6 uur wordt vertrokken langs Hooi gracht. Nieuwe Rijn, Utrechtsche Veer, Zijl- singel. overige Singels naar de Lammer markt. Op Zaterdag 6 September zullen ver schillende extra-lrams naar Den Haag rij den tegen gereduceerden relourprijs. Totdus- verre hebben zich ruim 600 deelnemers uit Leiden hij den secretaris (Acaciaslraat 19) opgegeven, doch het laat zich aanzien, dat het dubbele aantal zal worden bereikt. Nadat de heer Beversluis nog had verleid, dat op 2f September Nico Treep met zijn orkest de Sleutelstad zal bezoeken, sloot hij de vergadering onder dank voor de belang stelling door zoovele sladgenooten aan de goede, eerlijke en rechtvaardige A.V.R.O.- zaak betoond. „V.O.L.A." De Vereeniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool organiseerde voor haar leden dit jaar twee excursies naar de Wereldtentoonstelling te Antwerpen. De eerste groep vertrok Vrijdagmorgen onder leiding van den heer D. Scheen voor een be zoek van twee dagen Na Vrijdag de ten toonstelling bezichtigd le hebben stond o.m. voor Zaterdagochtend een rit per toering- wagen door Antwerpen op het programma. Er werd gereden langs de voornaamste be zienswaardigheden. Zaterdag te 10.15 arri veerde de tweede groep voor een verblijf van één dag onder leiding van den heer A. N. Zekveld. Het bezoek van deze groep gold uitsluitend de tentoonstelling Verschil lende paviljoens werden bezocht. Den lang- sten tijd werd vertoefd in het „Neder landsche". Zeer voldaan en opgewekt keerden beide groepen met den trein van 23 u. 40 in Leiden terug. o DE HAAGWEG. Wij lezen in „De Kampioen": Sedert de gereedkoming van de verbete ring van den Rijksweg LeidenHaagsche Schouw hebben herhaaldelijk verkeersonge vallen plaats in de bochten van het in de gempente Leiden gelegen gedeelte van dezen weg De A.N W.B. en de K. N A. C. heb ben hiernaar een onderzoek doen instellen, waarbii is gebleken, dat de asfallverharding, vooral bij vochtige weersgesteldheid, glad is, terwijl het wegoppervlak in de bochten naar den buitenkant afhelt. Als gevolg hiervan hebben zij aan den betreffenden hoofding.-dir van den Rijks Waterstaat verzocht zoodanige verbeterin gen te willen bevorderen, dal aan hel slip gevaar zal worden tegemoet gekomen. RECTIFICATIE. In 'het in ons nummer van Vrijdag ge plaatste adres van den Verhuurdershond voor Leiden en 0mt9reken zijn twee zeer 6torende fouten geslopen. Men leze „dat het indruischt tegen alle eischen van redelijk heid en billijkheid" in plaats van „onbillijk heid" Voorts „hetgeen neerkomt op onge veer 60 pCt. van het bedrag der aanslagen" inplaats van 6 pCt. Mej. J. Kroon alhier i9 geslaagd voor het examen hoofdakte. Mej: J. M. Hilarius alhier is geslaagd voor het examen handenarbeid. Vrijdag 29 Augustus hoopt onze stad genoot L Boom den dag te herdenken dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de firma J. C. Zaalberg en Zoon, dekenfabrikante alhier. De oudste inwoner dezer gemeente, de beer J. Prinsenberg, wonende Langebrug 77 wordt beden 98 jaar. Gisteravond even na middernacht is een begin van brand gesignaleerd in het sigarenmagazijn van den heer M. S. aan de Hoogewoerd 48, waar de eigenaar een partij sigaren rondom den kachel te drogen had gezet. Hij wist het vuur met eenige emmers water te blusschen, zoodat de inmiddels uit gerukte motorspuit geen dienst 'behoefde te doen. Op Zondag 31 Augustus a.s. zal er een goedkoope trein 2de en 3de 'klasse 'loop-en van Leiden naar Den Helder en terug BINNENLAND. Tal van ernstige motor- en auto-onge vallen; meerdere personen zwaar gewond. (Gemengd, 2e Blad). Bij bet station VoorburgLeidschendam is een dame door den trein gegrepen en gedood. (Gemengd, 2e Blad). Noodlottige benzine-ontploffing te Boskoop. (Uit de Rijnstreek, 2e Blad). BUITENLAND. Frankrijk stelt voor het memorandum van Briand te Genève te bespreken. (Buiten). le Blad). In Polen is een kabinetscrisis uitgebroken. (Builenl., le Blad). Militaire mniterij in Peru. (Buitenl. en Tel., le Blad). Zaterdagmiddag hebben de kinderen van de leden der „Vereeniging voor Maat schappelijk Werk" van de Woningbouw vereniging „De Eendracht" met twee stoombooten van de „Volharding" een boot tocht gemaakt over de Braassemer- en Ka germ eren. Hoewel het weer niet erg meewerkte, had het geen invloed op de stemming van de kin deren; trouwens daar zorgde de muziek van „Nieuw Leven" wel voor. Toen 's avonds te ongeveer 8 uur de boo ten aan den Oude Singel arriveerden, werd met de muziek voorop, nog een wandeling door de stad gemaakt. Zaterdagavond is in een café aan da Hoogewoerd een twist ontstaan tusschen den kastelein en den bezoeker A. G., wonende aan den Nieuwe Rijn, die zich onhebbelijk gedroeg tegenover de vrouw van den café houder. G. werd door een schop tegen het onderlijf ernstig verwond en moest in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. De afdeeling Leiden van de V. A. R. A. belegt op 4 September a.s. een propaganda- feestvergadering in de Stadsgehoorzaal. De heer A. de Vries, voorzitter van de V.A.R.A. zal een rede houden, terwijl ver der medewerking wordt verleend door W. v. Cappellen, (voordracht), „De Stem des Volks" en h<*t muziekensemble „Aufgepast". Gistermiddag te ongeveer 1 uur is de 20-jarige wielrijder R. J. B. op den hoek van Heerengracht en Groenesteeg aange reden door een auto, bestuurd door J. H. de M. De jongeman werd circa 20 meter door den auto meegesleurd en bekwam vrij ernstige vleesch- en schaafwonden, welke in het Academisch Ziekenhuis, waarheen de E. H. D. hem vervoerde, werden gehecht. In de Stedelijke Werkinrichting wa xen opgenomen Volwassenen Kinderen 18 Augustus 30 19 Augustus 33 20 Augustus 33 21 Augustus 30 22 Augustus 28 23 Augustus 28 (Voor iedere geplaatste photo wordt f. 2.50 vergoed). LEIDSCHE STRAATMAKERS! Ingezonden door J. V ogelenzang, të Leiden.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1