Om de Haagsche Zwemkampioenschappen. -M 5 Foto's Bin Geringe successen der Leidenaars. Foto Bleuzé. Het Leidsche voetbal-elftal (van links naar rechts): A. van Leeuwen, P. Mooten Jr., F. de Vos, P. Mooten Sr., J. Segaar, L. D.l Nagtegeller, A. Duffels, v. d. Plas, H. Laman, J. Harteveld en Siebert. liet Leidsche zevental, dat met 20 van De Reede. de la Court, Hofsteenge, Leidsche zwemfeesten zijn dit seizoen synoniem met waterfeesten Waterfeesten in tweeërlei beteekenis dan! Uit loodzware luchten dreinde Zaterdag heel den langen middag weer de regen neer en hij maakte die anders zoo fleurige entourage van de bassins aan De Zijl nu somber en triest en kil, waardoor de goede stemming ontbroken heeft en zoowel de deelnemers als het handjevol in de kleedkamers beschutting zoekende ver kleumde toeschouwers ten slotte blij waren dat het tournooi ten einde was. Zooals te voorzien was, is het grootste succes op dezen dag geweest voor de Haag sche vereenigingen Zian en H. Z. en P. C., die in menschen als De Haas, Hegi, Van Leuven en Jongbloed zwemmers hebben, wier capaciteiten over het algemeen verre uit gaan boven die der Sleutelstadibewoners. Ook de Haagsche dames waren trouwens aanmerkelijk sneller, hetgeen zoowel bij de personeele wedstrijden als bij de estafette tot uiting is gekomen. Goed beschouwd had Leiden slechts één kans om één der belangrijkste nummers te winnen en dat was bij de 100 M. vrije slag voor heeren. De hoop was hier gevestigd op den Leidschen kampioen Van der Heij den, doch hij startte slecht, kwam daarna nog wel even met De Haas gelijk, maar moest ten slotte, zij het met gering verschil in den Hagenaar zijn meerdere erkennen 1 De Haas won ook de 400 M. vrije slag, waarin hij zeer ver vóór lag, en had een uiterst werkzaam aandeel in de overwin ning, welke door de Zian-ploeg bevochten werd bij de estafette 3 x 50 M. wisselslag. Bij gebrek aan concurrenten kwam hij niet uit op de 100 Al. rugslag en men kan dit slechts als een verdienste aanrekenen. Maar al te veel heerscht in de Nederlandsche zwemwereld nog de dwaze gewoonte om ook te starten indien er slechts één deelne mer staat ingeschreven! De wedstrijden om dc nationale kampioenschappen te Gouda hebben nog eens weer aangetoond hoe mank de sportieve gedachte in dit opzicht som tijds nog gaat en het wordt waarlijk tijd dat aan dergelijke toestanden voor goed een einde wordt gemaakt. Een prijs is bedoeld als bekroning van een verdienstelijke prestatie, die tot de overwinning voerde...! Welnu, wij vragen ons af. waarin de ver dienste schuilt van dengene, die alleen over de baan gaat, teneinde aldus beslag te leggen op medaille of kampioenschap....! Intusschen: veel belangrijks hebben de wedstrijden om de Haagsche kampioen schappen dit jaar niet gebracht en wij vol staan derhalve verder met het publiceeren der uitslagen, die als volgt luiden: 400 M. vrije slag, heeren seniores: 1. J. H de Haas (Zian) 5 m. 46 sec.; 2 E. Mun ting (L.Z.C.) 6 m. 10 3/5 s.; 3. P. R. d'Ar- naud Gerkcns (H.Z.P.C.) 6 m. 41 3/5 sec.; 4. A. Smink (L.Z.C.). 100 M. schoolslag, dames seniores 1. H. Kremer (H.Z.P.C. 1 m. 40 1/5 s.; 2. AI. Paardekooper (De Zijl) 1 m. 55 4/5 s.; H. Den Haag verloor. Van links naar rechts: Buys, Meyn, Smink en Munting. Passier (L.Z.C.) die als tweede aankwam, werd gediskwalificeerd. 100 M. schoolslag, heeren seniores: 1. G. Hegi (Zian) 1 m. 29 sec., 2. J. Meijn (L.Z.C.) 1 m. 32 s.; 3. K. P. Jongbloed (Zian) 1 m. 33 1/5 s. 50 M. vrije slag, jongens adspiranten 1. J. Hegi (Zian) 33 s.; 2. J. Stijnman (L.Z.C.) 36 3/5 s.; 3. F. H. C. de Haas (Zian) 36 4/5 s. Idem, meisjes: 1. A. van der Mark (De Zijl) 421/5 s.; 2. J. de Vroede (De Zijl) 46 sec. 100 M. vrije slag, heeren: 1. J. II. de Haas (Zian) 1 m 8 1/5 s.2. H. van der Reijden (L.Z C.) 1 m. 9 4/5 sec.; 3. O. P. van Leuven (H.Z.P.C.) 1 m. 13 1/5 s.; 4. E. Munting (L.Z C.) 1 m. 16 2/5 s. 100 M. vrije slag dames seniores: 1. S. Sieberg (H.Z.P.C.) 1 m. 281/5 s.; 2. C. Schoutens (H.Z.r.C.) 1 m. 43 s.; 3. M. Paardekooper (De Zijl) 1 m 49 2/5 s. 3 x 50 M. wisselslag-estafette, dames seniores; 1. H.Z.P.C., met de dames S. Sieberg, H. Kremer en C. Schoutens, tijd 2 m. 18 3/5 s.; 2. De Zijl, 2 m. 33 2/5 s.; 3. L.Z.C., 2 m. 36 s. 3 x 50 M. wisselslag-estafette, heeren seniores- 1. Zian met de heeren. J. H. de Haas, K. P. Jongbloed en G. Hegi, tijd 1 m. 50 2/5 sec.; 2. H.Z.P.C., 1 m. 54 4/5 s.3. L.Z.C., 1 m. 59 3/5 sb. Schoonspringen, dames seniores: 1. H. A. Schmal (L.ZC.), 2. J. Gijzeman (L.Z.C.) Schoonspringen heeren: 1. J. L. Stottijn (H.Z.P.C.). 5 x 50 M. estafette, vrije slag. dames: 1. De Zijl, met de dames A. van der Mark, C. van Leeuwen, M. Kraayenbrink, J. de Vroede en M. Paardekooper, tijd 3 m. 54 4/5 s 2. L.Z.C., 4 m. 29 3/5 s. 5 x 50 AL vrije slag, heeren: 1. H.Z.P.C. met de heeren. F. Éénhoorn, C. J van Wijk, P. R. d'Arnaud Gerkens, J. J. Prins er A. H. Sirks, tijd 2 m. 412/5 s.; 2. Zian, 2 m. 42 s.; 3. L.Z.C., 2 m. 42 2/5 s. Onder leiding van den heer Kok uit Den Haag is tot slot van den dag een water- polowedstrijd gehouden tusschen de zeven tallen van Leiden en Den Haag. De samen stelling was als volgt (links naar rechts): Leiden: doel Aleijn; achter: Smink, Hof steenge en Buys; voor: De Reede, De la Court en Munting (allen L.Z.C.). Den Haag: doel: Sirks (H.Z.P.C.); ach ter: Eenhoorn (H.Z.PC.), C. de Haas (Zian) en Hegi (Zian)voor: C. van Hal, H. de Haas (beiden Zian) en van Leuven (H.Z.P.C.). Voor de rust bleek de Leidsche ploeg, die lang niet op haar sterkst was, behoorlijk opgewassen tegen de Hagenaars en met blanken stand kwam de rust. Daarna loonden de gasten zich iels schot- vaardiger en het waren Van Leuven en Van Hal, die de score tot 20 wisten op te voeren. Alet dezen uitslag kwam het einde van dezen overigens zeer tammen wedstrijd, waarin verschillende spelers al spoedig dood-op waren tengevolge van het vele starten in vorige nummers. wegens drukke werkzaamheden niet be schikbaar stelde. Tot leden van de Commis sie van Beroep werden herkozen de heeren J. E. de Man, J. H. van Drooge, P. A. de Haan. L. J. J. Lobach en Dr. C Spoelder. In behandeling kwamen daarna de voor stellen van de Decentralisatie-Commissie. De voorzitter stelde voor de kwestie van de strafzaken in den loop van het jaar met de Commissie van Beroep overeenkomstig haar voorstellen te behandelen, om op de volgende jaarvergadering de kwestie opnieuw aan de OTde te stellen. De vergadering keurde dezen gang van zaken goed. Na. aanneming van eenige amendementen op ondergeschikte punten werden de voor stellen der Decentralisatie-Commissie met een stem tegen aangenomen. In verband met de verleening van het predicaat „koninklijke" stelde het Bestuur eenige statutenwijzigingen voor, waarbij nog eenige redactiewijzigingen waren gevoegd. De voorstellen werden met algemeene stemmen aangenomen. In behandeling kwamen daarop verschil lende voorgestelde wijzigingen in het Huis houdelijk Reglement, waarbij over verschil lende punten uitvoerige discussies plaats hadden. De heer Jac. F. Lamey (den Haag) ver dedigde een door hem en elf andere leden ingediend voorstel tot wijziging van art. 39 van het Huish. Reglement inzake de be stuursverkiezing. Voorgesteld werd de leden van het bondsbestuur te benoemen voor den lijd van drie jaar en slechts eenmaal her kiesbaar te stellen. Het voorstel werd ten slotte verworpen met 44 tegen 18 stemmen en zes blanco. Verworpen werd eveneens met 38 tegen 27 stemmen en twee blanco een voorstel van de heeren J. D. v. Bennekom c.s. om het bondsbestuur door de Bondsvergadering (en niet meer door de vereenigingen) te doen kiezen. Aangenomen werd het voorstel van de leden van de bondsvergadering ambtshalve het officieel orgaan van bondswege te doen ontvangen. Met algemeene stemmen werd aange nomen een voorstel van de Reglements commissie inzake het spelen van wedstrij den tegen buitenlandsche clubs, zulks in overeenstemming met de bepalingen van de F. I. F. A. Uitvoerige discussies ontwikkelden zich over de quaestie van de toepassing der overschrijvmgsbepalingen tegenover bonden, die deze bepalingen niet hebben overge nomen. De heeren W. Dorenbos c.s. hadden voor gesteld buiten het huishoudelijk reglement, dat voor K. N. V. B. vereenigingen de over schrijvingsbepalingen niet zouden behoeven te worden toegepast tegenover bovenbe- I doelde bonden. Dit voorstel werd tenslotte met 8 stemmen tegen aangenomen, i Aangenomen wordt vervolgens een voor- I stel van de Reglementscommissie om het inleggeld voor de Bekerwedstrijden te ver lagen van f. 10 tot f. 5. Verschillende voorstellen tot verlaging van boeten werden verworpen. Eenige voorgestelde wijzigingen in het reglement Competitiewedstrijden werden aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd. Gisteren verdedigde de heer J. van Til, uit Delft een door hem en vijf andere leden ingediend voorstel tot afschaffing van de promotie- en degradatiewedstrijden. Hij noemde deze wedstrijden niet sportief en in strijd met de belangen van de voetbalsport. Nadat het voorstel door den heer Jac. F. Lamey was bestreden, werd het met 43 tegen 4 stemmen verworpen. Vervolgens kwam in behandeling het rap port van de Commissie inzake scheidsrech- ters-decl ara ties. Het bondsbestuur meende, dat er veel be zwaren zijn tegen verandering van den be- staanden toestand, doch voor het geval de bondsvergadering verandering zou wenschen stelde het bondsbestuur voor, dat de vereeni gingen elk 1/4 betalen van iedere scheids- rechtersdeclaratie en bovendien voor een wedstrijd in de eerste klasse f. 4; voor een wedstrijd in de tweede klasse en voor andere wedstrijden f 1. Tegelijk daarmee kwam in behandeling een voorstel van de heeren P. C. S. Rauws c.s. om de declaraties van de scheidsrechters te beperken. Air. M. S. Kalma uit Groningen, bepleitte betaling van de scheidsrechtersdeclaraties voor de helft door den bond, zonder dat deze kosten op de vereenigingen verhaald worden en deed een dusdanig voorstel. De heer AL Sajet verdedigde de afschaf fing van administratiekosten (ad 30 welke de vereeniging volgens art. 17 van het Reglement Competitiewedstrijden in reke ning worden gebracht. 'Het voorstel Kalma werd vervolgens onder applaus met 38 tegen 16 stemmen aan genomen. Met één stem tegen (dien van den heer Ir. Kips) werd voorts aangenomen het voor stel tot afschaffing van de f.0.30 administra tiekosten. Het voorstel Rauws c s. inzake de scheids rechtersdeclaraties zal door het bestuur in overweging worden genomen. Uitvoerige besprekingen volgden omtrent het rapport der Commissie inzake medische keuring, die principieel wil laten uitspreken, dat verplichte medische keuring moet wor den ingevoerd. Als resultaat der besprekingen heeft de bondsvergadering bij acclamatie het bonds bestuur opgedragen om zich met de medi sche en andere commissies en personen, die geacht kunnen worden te dezer zake be voegd te zijn, te beraden of en zoo ja op welke wijze en op welk tijdstip de verplichte toelatingskeuring reglementair kan worden vastgesteld. Tevens werd het voorstel van de meerderheid van het bestuur aanvaard om de noodige maatregelen te beramen. Bij de rondvraag bepleitte de heer M. J. Koolhaas uit Amsterdam terugplaatsing van Concordia, Delft, ter gelegenheid van het 45-jang bestaan dezer vereeniging, in de derde klasse. Een desbetreffende motie werd bij accla matie aangenomen. De heer AL Sajet bracht ten slotte hulde aan den scheidenden voorzitter voor het vele, dat hij voor den bond heeft gedaan (applaus) en verzocht hem zoo mogelijk nog op zijn besluit terug te komen. Na verschillende opmerkingen te hebben beantwoord en dank te hebben gebracht voor de hem gebrachte hulde, waarbij hij her haalde tot zijn spijt niet te kunnen voldoen aan het op hem gedane beroep, sloot de voorzitter de bondsvergadering. OM DEN VAN SPALL-BEKER. Leiden met 41 door Gouda geslagen. Begunstigd door prachtig voetbalweer werd gisteren de wedstrijd om den Van Spall-beker gespeeld tusschen een Goudsch en een Leidsch N.V.B.-elftal. Het vrij tal rijk publiek, waaronder wij ook den heer Ch. van Spall opmerkten, heeft van een aardigen wedstrijd en ook van staaltjes goed voetbal kunnen genieten. Beide elftallen hadden meerdere inval lers, daar de L.V.B. de Lugdunum- en de G.V.B. de Goudaspelers moest missen, zoo dat de hier volgende elftallen zich onder scheidsrechter R. S. Zuiderveld opstelden (rechts naar links): Gouda doel: J. den Riet (G.S.V.); achter: G. de Jong (Olympia) en W. van Tilburg (Olympia); midden: G. Vlot (Olympia), A. Piersma (Olympia) en A. Wammers (G.S.V.) voor: H. Krom (Olympia), G. Maarschal- kerweerd (Olympia) E. Krom (Olympia), AL Bik (Olympia), L. Horneman (Olympia). Leiden: doel: Duffels (L.F.C.), achter: de Vos (L.F.C.) en v. d. Plas (L.F C.); midden: Afooten Jr. (R.C.L.), Segaar (L.F.C.) en Harteveld (U.V.S.); voor: Van Leeuwen (L.F.C.), II. Laman (U.V.S.), P Alooten (R.C.L.), Nagtegeller (L.F.C.) en Siebert (L.F.C.). Over den wedstrijd het volgende: De L.V.B. heeft den toss gewonnen en te 5 uur precies brengt E. Krom van den G.V.B. den bal aan 't rollen. De L.V.B. neemt het leer direct over en onderneemt den eersten aanval, waarbij Mooten den G.V.B.-keeper op de proef stelt. Deze toont al dra van het goede hout gesneden te zijn. Na een tijdje van gelijk opgaand spel komt de G.V.B. op zeer gelukkige wijze aan een doelpunt, als Alooten Jr. goed op den kee per terugspeelt en deze den bal tusschen de beenen door in het doel laat rollen, 0-1. De strijd is gedurende geruimen tijd van gelijk opgaanden aard en aan beide zijden ook moeten de keepers hun talenten too- nen. Als de G.V.B.-keeper een bal hoog vangt, is Nagtegeller er als de kippen bij om hem te noodzaken zich met den bal in het doel rond te draaien, wat den scheidsrechter niet is ontgaan, 11. Aan beide zijden wordt extra aangepakt en hoewel het plaatsen van de Gouwenaars meer af is, is er van geen overwicht sprake. Krom, de sublieme midden-voor van het Goudsch elftal, vergast af en toe den toeschouwers op keurige staaltjes voetbal en A. Duffels krijgt steeds meer schoten van zijn voet te verwerken. De G.V.B. komt er beter in en gaat het spel in handen nemen. Goed samenspelend trekt zij geregeld op het Leidsche doel af. waar de backs en keeper alle zeilen moeten bij zetten. Even voor de rust gelukt het den linksbinnen onhoudbaar voor Duffels in te zetten, 12. Na de rust loopt de L.V.B. hard van sta pel. Laman schiet keihard in, doch de G.V.B.-keeper stopt het schot. Direct daarop moet Duffels weer hande lend optreden en menig schot weet hij uit muntend te houden. Aan den anderen kant zal Mooten het nog eens probeeren als Sie bert keurig voorzet, doch het schot gaat rakelings over Krom van den G.V.B. doet het beter als hij er op zijn eigen wijs van door trekt ne den bal onhoudbaar in den rechter bovenhoek plaatst, 13. De druk op het L.V.B.-doel blijft aanhouden en Duf fels krijgt het nog eens hard te verant woorden. Als Krom aan alle onzekerheid een einde maakt door een vierde doelpunt, zakt het L.V.B-elftal meer af en spoedig breekt het einde aan met een 41 over winning voor Gouda. Beide elftallen kunnen op een goeden wedstrijd terug zien, waarbij den sterkste heeft gewonnen. De zilveren van Spall- beker is dus voor de tweede maal naar Gouda. MAALDRIFT-BEKER WEDSTRITDEN. Lugdunum IU.V.S. 13. Doordat R.V.C. de nog te spelen wedstrij den gewonnen heeft gegeven, kon de wed strijd LugdunumU.V.S. de beslissing bren. gen. U.V.S., dat niet geheel volledig was, door dat een tweetal spelers voor het K.N.V B- elftal speelde, heeft op verdiende wijze de zege behaald, zoodat zij thans voor de 2de maal in het bezit van den beker kwam In het bijzonder zij vermeld dat de wed strijd van beide zijden in goede verstand houding is gespeeld, wat voor een groot deel te danken is geweest aan de goede leiding van scbeidsredhter J. Arnoldes. V.T.O.N.A. I—LUGDUNUM i—4. Deze wedstrijd :s gisteren op hel 1 aan den Zijlweg gespeeld, onder del leiding van den heer Boom. Het bea gelijk opgaand, doch Lugd. wordt dan sterker. Na 15 min. weet v. Haaslerei leer langs den V.T.O.N A.-doelman te jf 01. Tot de rust blijft de stand onvl derd. Na de rust met den wind in del is de thuisclub sterker, doch het schiel niet de sterkste factor bij de geel-zwl Tot 15 min. voor het eind blijft dei 01. Dan heeft de linksbinnen ploli vrijen bal voor de voeten en de stand lijk. 11. Het ziet er zelfs naar uit datU gaat verliezen, doch Wassenaar is een| struikelblok. 8 min. voor het eind loos z'n club weer de leiding. 1—2.1 het gedaan met V. T. O. N. A. en v. d l en Van Weerlee zorgen voor een 4—lf winning Het was een aardige oefenwedl LEIDSCHE BOYS II— D. W. S. 11 Bovengenoemde elftallen speelden I ren een vriendschappelijken wedstrijd. sche Boys krijgt het eerst het voordee wind en zon en heeft al spoedig 10. Aangemoedigd door dit d komen de Boys steeds terug. D. W. S. zich tot het uiterste in, doch kan niel ten dat de Boys voor de thee den sta! 30 opvoeren. Na de thee zijn de rollen omgekw heeft D. W. S. spoedig den paarswitts per gepasseerd. 31. Leidsche Bop ,dan nog even opzetten en weet haar sprong nog te vergrooten. 41. Dan D. W. S. het genoeg en zij maakt kort het einde nog 2 doelpunten (4—3) md ken stand het einde komt. BOSKOOP—KOUDEKERK Gisteren speelde ,,De Boskoopscke II" fcegen ,,K. V. V. I" uit Koud met als uitslag 61 voor „De Boskoo Boys". OM DEN RITNSTREEK-BEK Naar wij vernemen zal de finale 03 zilveren Rijnstreekbeker tusschen Alp V I.O.S. I worden gespeeld, Zond) Augustus a.s. o ZWEMMEN. NIEUW NEDERLANDSCI RECORD 400 M. VRIJE SLi Bij de Zaterdag te De Bilt gehouden strijden om de kampioenschappen m Utrechtschen Provincialen Zwembond beterde Th. J. de Alan het record 400 M. siag door het te brengen op 5 m. 304/ DE TOCHT STAVOREN- ENKHUIZEN UITGESTE Wegens slecht weer is de zwem StavorenEnkhuizen uitgesteld. WATERPOLO. DE ZIJL I—H.P.C. II. Na afloop van de jaarlijksche on' zwemwedstrijden van de L. P. S. zweminrichting de Zijl, welke hede gehouden worden, zal een polowed houden worden tusschen de Zijl II.P.C. (Heemstede). H.P.C. WORDT ie KLASS De Heemstedesche Poloclub won den promotie- en degradatiewedstrijd de Amsterdamsche Zwemclub me' Hierdoor promoveert H.P.C. naar de klasse. SCHERMEN. FLORETKAMPIOENSCH VAN LEIDEN. A.s. Zaterdag 30 Augustus aanvanp 2 uur zal in het Nutsgebouw alhier eerst het plaatselijk kampioenschap worden verschermd. De organisalif bereiding berusten bij den heer Hodenpijl. terwijl de inschrijving te 6 uur sluit.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10