h* Jaargang DINSDAG 19 AUGUSTUS 1930 No. 21602 lofficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. ONZE VACANTIEPHOTO'S. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel toot advertentiên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad eeTestigd rijn Voor alle andere adTertentiên 85 Cis per regel Kleine Adrertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts bij een maximum aantal woorden vair 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 t nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. vergadering van den gemeenteraad van leiden op MAANDAG 25 AUGUSTUS 1930 des namiddags te twee uur, in het gebouw „tot nut van 't algemeen" (Steenschnnr 21). vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. |Te behandelen onderwerpen: 6841 llo. Benoeming van een Conrector aan het lymnasium. (149) |2o, Benoeming van een leeraar in het He- ?euwsch aan het Gymnasium. (146) ■oo. Benoeming van een tijdelijk leeraar I het lijnteekenen aan de Hoogere Burger- Ibool voor Meisjes, voor den cursus 1930 El. (158) llo. Benoeming van een tijdelijk leeraar in j natuurlijke historie aan de Hoogere Bur- Jrschool voor Meisjes, voor den cursus §30—1931. (158) ■iru. Praeadvies op het verzoek van J. N. In den Ende, om ontheven te worden van 1 betrekking van tijdelijk leeraar in de na- turkunde en schoolhygiëne aan de Kweék- Ibool voor onderwijzers en onderwijzeres- (150) Praeadvies op het verzoek van A. om eervol ontslag als onderwijzer aan [jongensschool voor U. L. O. aan de Pie fekerkstraat. (159) l/o. Praeadvies op het verzoek van C. de pning, om eervol ontslag als Directeur van Gemeentelijken Reinigings- en Ont- |ettingsdienst. (151) 5o. Voorstel: li tot ontbinding van de huur van de vei- f;loods aan de Boommarkt; 1, lot het doen afbreken van de sub a ge- cde veilingloods. (156) Voorstel tot het instellen van een ^ordering tegen KI. Stoepke, wegens ding van schade, veroorzaakt door praring van het remmingswerk nabij de knjaardsbnig. (162) llOo. Praeadvies op het verzoek van de V. de Leidsche Duinwater-Maatschappij, n goedkeuring van een plan tot uitbreiding haar ontijzerings-voorfiltergebouw en In een plan voor het maken van een vier- i zandfilter. (163) (llo. Voorstel tot toekenning van een sub- Jdie ten behoeve van de Roomsch Katho lle Hoogere Burgerschool over het jaar J23 en tot vaststelling van den desbetref- plen begrootingsstaat. (152) |12o Voorstel tot bestendiging van hel i'üsultatiebureau voor zenuw- en geestes pen en tot beschikbaarstelling van gelden V bestrijding van de kosten van dat bureau (151) |13o. Praeadvies op het verzoek van het P'uur van de Centrale Vereeniging ter be ziging van de Maatschappelijke Belan- 1 van Zenuw- en Zielszieken te Amster- |tn. om toetreding als lid van die vereeni- (155) [Ho Voorstel inzake het aangaan van [ereen komst en tol wijziging van de met de meenten Nieuwkoop. Nieuwveen. Ter en Zevenhoven gesloten stroomlevo- sovereenkomsten. (16D) [lóo. Voorstel lot beschikbaarstelling van f'den voor den bouw van een brugwach- rspoothnisije op den Ouden Singel nabij 6 Pauwbrug. (lfil) 16o Voorstel om de Commissie van Be- r over het Openbaar Slachthuis te mach ten tol het doen uitvoeren van een 6-tal Ptbreidings- en vernieuwingswerken ten be- ;ve van het Slachthuis. (153) I l7o. Voorstel tot beschikbaarstelling van Tellen voor de meerdere kosten van de R-hting van een bijzondere school voer 1^-0 in het perceel Noordeinde No. 3. door Vereeniging voor Christelijk ^Onderwijs. (157) J8o. Voorstel tot vaststelling van de na reende verordeningen verordening, regelende de classificatie F ?emeenle Leiden voor de heffing der ge- F^riefondsbelasting; l* verordening, regelende de classificatie f -emepnle Leiden voor de heffing der rv,nee|p belasting naar de eerste twee r'Tjdslagen 1verordening, op de heffing van eene Idling onder den naam van Straatbelas- te leiden L herordening, regelende de invordering hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van J. Raap horst om vergunning tot het uitbreiden van de broodbakkerij in het perceel Pasteur- straat No. 26, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 1546 is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 Augustus 1930. aanvangsuren veemarkt en vette varkensmarkt. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, ge let op het bepaalde bij artikel 3 van de Verordening op de Veemarkt hebben be paald, dat de Velte Varkensmarkten en de Veemarkten in het tijdvak aanvangende met 26 Augustus en eindigende met 1 Oct. a.s. zullen aanvangen te 7 uur voormiddag. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN SI RIJEN. Secretaris. Leiden, 19 Augustus 1930. Ds. C VAN WIJNGAARDEN f Te Ilpendam is in den ouderdom van 62 jaar overleden ds. C. van Wijngaarden, Corsliaan van Wijngaarden werd 9 Nov. 1867 te Vreeland geboren en diende achter eenvolgens als candidaat bij de Ned Herv, Kerk in Friesland en als predikant de ge meenten van Nieuw-Amsterdam (1892-1897), Kamperveen (1897-1900), Voorschoten (1900- 1922) en Buurse (Ov waar hij den 7den Mei 1922 zijn intrede deed. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Donderdag te 12 uur op de begraafplaats „Rhijnhof alhier. 3-OCTOBER-VEREENIGING. De „Vliegende Hollander"-wedstrijden. Vele ouders en niet minder het groot aan tal kinderen zullen zich nog herinneren de vroolijke stemming, die het vorige jaar op den feestdag van Leiden's Ontzet heerscbte op het terrein aan de Jan van Houtkade, waar in de vroege morgenuren door de 3- Oct.Ver. wedstrijden voor kinderen waren georganiseerd en wel met autopeds. A.s. 3 October bestaat het voornemen om wederom voor de jeugd een soortgelijken wedstrijd te organiseeren, ditmaal met Vliegende Hollanders. Ongetwijfeld zullen deze wedstrijden wel meer van de deelnemers vergen, dodh er is nu nog volop tijd om te oefenen. En opdat de deelname zoo groot mogelijk zal zijn, en het 3 October-Besluur wel weet. dat niet ieder kind in het bezit is van een Vliegende Hollander, zullen voor de wedstrijden des morgens voldoende wagens beschikbaar worden gesteld, en zullen dezelfde Vliegende Hollanders als prijzen worden uitgeloofd. Kinderen, die nu dus nog niet in het bezit zijn van een Vliegende Hollander, zullen al licht bij een vriendje een accoord kunnen aangaan, voor 'toefenen. Zeer waarschijnlijk zijn er ook nog wel ouders, die op zolder ergens een oude Vlie gende Hollander hebben staan, en voor de a s. wedstrijden het toestel voor den dag halen en er een vroolijk kindergezicht mede weten te maken. Zeer spoedig zal het bestuur der 3 Oclober- Vereendging een circulaire rondzenden, als ook de voorwaarden van deelneming Naar wij ook vernamen zullen de wed strijden alleen zijn voor de kinderen van leden der Vereeniging, wat voor ouders, die nog geen lid der 3 October-Vereeniging zijn, een rc-den temeer zij om zich spoedigst als lid op te geven. Want welke ouder zal op 3 October niet zijn kinderen zien willen deelnemen aan deze wedstrijden en hun een prijs en aandenken gunnen? LEIDSCH A. V. R. O.- LUISTERVINKEN-COMITE. Bovengenoemd Comité houdt op Zaterdag a.s. in de Graanbeurs een vergadering voor luistervinken met hun dames. Spreker is mr. J. H. v Doorne, over het onderwerp ..De eerste drie maanden na 15 Mei 1930" Verder zullen daar mededeelingen worden gedaan over den tocht per as door Leiden op den 30sten Augustus 1930 en de betoo ging op 6 September 1930. Plet muziekgezelschap „Orp'heus" verleent zijn welwillende medewerking en de firma LEIDSCHE WINKELWEEK i93o j Qp Q£N QflQ HEDEN de Straatbelasting te Leiden. (146) j Oostveen zal voor gramofoonmuziek zorgen. De plannen. In café-rest. „Zomerzorg" is gisteravond een vergadering gehouden, waartoe alle Leidsche^winkeliers waren uitgenoodigd en die ten doel had de bespreking van de plan nen voor de Leidsche Winkelweek 1930, die gehouden zal worden van 24 Sept.5 October. Ter voorbereiding en uitvoering van deze plannen heeft zich een commis sie gevormd bestaande uit de heeren J M. Meyers, voorzitter; T. F. Vlieland, secre taris, J. Pontier. penningmeestér. B Bou cher. R. Levie, E. van Leeuwen, W. Roo- denburg, M Roos, H. Simonis, J. v. Weeren en M. Ziegelaar. Misschien was de oorzaak het mooie weer dat na ettelijke regenweken zoo plot seling is teruggekeerd .misschien ook was oe oorzaak het groote vertrouwen in de winkelweek-commissie, zooals de voorzitter veronderstelde, maar fpit is het, dat de op komst niet zoo groot was. als voor een dergelijke vergadering mocht verwacht wor den. hoewel het getal toch nog groot ge noeg was om een vruchtbare bespreking té kunnen verkrijgen De Voorzitter der commissie, de heer J. M Meyers, zette de plannen uiteen. Spr. wees er op dat naar zijn meening de win kelweek nog altijd de beste en meest in slaande reclame is en dat vooral Leiden, dat in het brandpunt van de concurrentie staat, omdat het steden als den Haag en Haarlem naast zich heeft, moet laten zien dat het iets meer presteert dan gewoon. De commissie heeft getracht aan de winkel week zoo groot mogelijke aantrekkelijkheid te geven en ze heeft ditmaal getracht dit te bereiken door een aantal prachtige at tracties voor het publiek, terwijl de prijzen voor de winkeliers en dientengevolge ook de jury dit jaar achterwege zullen blijven. Iedere winkelier voelt het meest voor zijn eigen zaak, zoo was de redeneering en daarom moet iedereen in de gelegenheid zijn het publiek voor en in zijn zaak te lokken Elke deelnemende winkelier zal een of meer (maximum 3) prijzen beschik baar stellen en deze etaleeren. Bij aankoop tot. een bedrag van minimaal f. 0.50 geeft hij aan zijn klant een bon, die genummerd is. Een geheime cómmissie bepaalt het nummer, waarop de prijs vallen zal en dit nummer wordt aan het einde van de week aan den winkelier medegedeeld. Deze com missie weet welke nummers de winkelier op zijn uit te geven bonnen heeft en neemt een willekeurig nummer daaruit, zoodat dus de prijzen altijd ten deel vallen aan degenen die bij den betreffenden winkelier hebben gekocht. Hierdoor verkrijgt men, dat het publiek naar de winkels getrokken wordt en gaarne een kansje zal wagen naar de prijzen die hem aantrekken. Op deze wijze kan het geheele publiek, zonder uitzondering, deelnemen en wordt niet, zooals dikwijls het geval is, een groot gedeelte uitgeschakeld. Een andere attractie in de winkelweek zal zijn eenige reclame-optochten, van transportvoertuigen, auto's en fietsen, waardoor de deelnemende firma's een waardevolle reclame-gelegenheid ontvan gen en bovendien een grootsche indruk wordt gegeven van den omvang en outil lage van den Transportdienst der Leid sche middenstandsbedrijven. Het ligt verder in de bedoeling de stad op sommige punten te versieren met bloe men en doeken. Een achttal tuinders uit de omgeving heeft bereids toegezegd belang loos voor de bloemversiermg te willen zorg dragen. Ook op allerlei andere wijze zal voor de winkelweek reclame worden ge maakt. Alles zal worden gedaan om haar in alle opzichten te doen slagen. Er ontstond over dit plan eenige bespre king, zooals te verwachten was, maar het bleek toch, dat het meerendeel der aanwe zigen zich er heel goed mee kon vereeni gen. Wat enkele ondergeschikte punten be treft zal het bestuur zich nog nader be raden. Als vertegenwoordiger van de Midden standscentrale was aanwezig de heer van Appel, secretaris van deze corporatie, die mededeelde dat de voorzitter verhinderd was de vergadering bij te wonen. Spr. had met belangstelling de uiteenzetting van den voorzitter en ook de bespreking gehoord. Uit deze bespreking kwam nog wel eenig wan trouwen naar voren en dit wantrouwen hebben de middenstanders toch aan zich zelf te wijten. Het toont aan dat nog niet de saamhoorigheid ten volle is bereikt. Spr. dringt er daarom op aan dat de winkeliers goede leden zullen zijn van hun organisa ties opdat men steeds meer waardeering voor elkaar krijge. Het organ iseeren van deze winkelweek moge ook veel er toe bij dragen om het saamhoorigheidsgevoel te vergrooten. De voorzitter onderstreepte deze woorden er. sloot, nadat hij allen had opgewekt om de winkelweek le propageeren bij alle za kenvrienden deze vergadering. is het 150 jaTen geleden, dat de Fransche liederdichter Pierre Jean de Béranger te Parijs géboren werd. Béranger bezat een populariteit bij het volk, zooals zelden aan een dichter ten deel valt. Hij was de zoon van een handwerks man. en groeide in behoeftige omstandig heden op Eerst als kellner, later als letter zetter trachtte hij aan den kost le komen, doch reeds op zijn 18en jaar legde hij zich geheel op het dichten toe, en ondervond al de teleurstellingen, daaraan verbonden. Wel krijgt hij in 1809 eene betrekking als schrijver aan het Ministerie van Onderwijs, doch wegens zijn scherpe kritiek en satires op de restauratie blijven zware boeten en zelfs gevangenisstraf niet uit. Weldra is hij weer geheel op de wisselvallige inkomsten van zijn dicht-bundels aangewezen. Ziin eerstp ..Chansons" verschenen in 1816. Toch werd hij in 18-18 tot volksvertegen woordiger gekozen, doch legde zijn mandaat spoedig neer cn trok zich geheel uit het openbare leven terug. Den 16en Juli 1857 over'eed. hij Van zijn dichttrant heeft hij zelf gezegd: „Mes chansons, c'est moi" en „Le peuple, c'est ma Muse". Hij begon met losse, luimige, soms vulgaire verzen, vaak vol van ..l'esprit bourgeois", later volgden politieke en patriotische gedichten en hij ein digde met meer philosofische en sociale zangen en liederen. AANBESTEDINGEN. B. en-W. dezer gemeente hebben heden morgen in het openbaar aanbesteed het op- hoogen en inrichten van een terrein aan de Anjelierstraat tot speelterrein. Er was als volgt ingeschreven: C. van Leeuwen en Zn te Nieuwerkerk a d. ÏJssel f. 18.393-, N V. v.h W. Visser en Zn.. Wassenaar f. 16.500-, P. A. Koning, Voorschoten f. 16.000-, J. Warnaar en W. Hoogstraten, Leiden f. 15.805; N.V. v.h. Houtgraaf en Bolsebroek. Bloemondaal, f 15.517, L. P. v. d. Veer en A. P. Stuif zand. Leiden, f. 14.948; Fa. v. d. Velden en de Jong. Oegstgeest, f. 14.870; E. v. d. Berg en A. W. de Groot, Leiden, f. 11.507; T. de Winter en C. J: v. Weeren, Leiden, f. 11.460. Voorts werd aanbesteed het dempen en rioleeren vaii slooten en van een gedeelte Binnenvestgracht, het uitvoeren van graaf werken e.d.; het maken van een walmuur, beschoeiingen, hekwerken en het verplaat sen van hekweren. een en ander bij de Zijlpoort en aan den Lagen Rijndijk. De inschrijvingen luidden: Fa. v d. Velde en de Jong, Oegsgeest, f 25.870, J Warnaar en W. Hoogstraten, Leiden, f 19.934. G. A. Koning, Voorscho len, f 19.800, H. Bax en H. Steenkist, Haar lem, f. 19.100; N.V. v.h Houtgraaf en Bol- sebroek, Bloemendaal, f. 18.543; L. P. v. d. Veer en A. P Stuifzand, Leiden, f. 17.970; N.V. v.h. W. Visser en Zn., Wassenaar, f. 17.500: T. de Winter en C. J. van Wee-* ren. Leiden, f. 15.900. Tenslotte werd nog aanbesteed het uit diepen van den Trekvliet ten Zuiden van de spoorbrug in de lijn LeidenWoerden tot de grens van het Havengebied. Hier waren de inschrijvingen P C. Bons. Sliedrecht, f. 6000. M. Koning® Leiden, f 5380; N.V. vjh. C. de Ruiter, fa. Hoogendoorn, Oegstgeest, f. 5100; K. Schoon- boom en J. van der Gevel te Voorburg en Oegstgeest, f. 4980; P. A. Koning, Voorscho ten, f. 4815; A. Kraaienveld, Zwijndrecht, f 4740; N.V. Soheba, Heemslede. f. 4740; N.V. v.h Hofman, Haarlem, f. 424Ó. De gunning werd aangehouden. BINNENLAND. De radio-moeilijkheden; gewijzigde hou ding van de Commissie voor het Algemeen Programma? (Binnenland, 2de Blad). De toepassing der Invaliditeitswet; mi nisterieel antwoord op vragen van den heer Van den Henvel (Binnenland, 2de Blad). Te Amsterdam is een 18-jarige jongen tusschen een lilt en den vloer doodgedrukt. (Gemengd, 2de Blad). Te Vinkeveen is een anto in een sloot gereden; twee personen zijn omgekomen. (Gemengd, 2de Blad). BUITENLAND. Bedreigingen ten aanzien van een herstel der Habsbnrgers (Buiten!., 1ste Blad). De verkiezingsactie in Dnitschland (Bui tenland en Tel., lste Blad). Zijn de onderhandelingen met Gandhi practisch als mislukt te beschouwen? (Tel., 'lste Blad). Plannen voor een Inchtdienst Engeland CanadaAmerika (Tel., lste Blad). Ernstige spoorwegbotsing in Lotharingen. (Bui'tenl. Gem., 2de Blad en Tel., lste Blad). PROCESSIETREIN LEIDEN—KEVELAAR. Hedenmorgen om 7.33 vertrokken onge veer 400 Leidsche pelgrims met een proces sie trein via WoerdenUtrecht naar Keve laar (Duitschland). Donderdag a.s. om 20.30 keeren de pro- cessiegangers terug. Eerste-luitenant J. Termaten, van het 4de regiment infanterie alhier wordt gedeta cheerd bij den vrijwilligen landstorm te Am sterdam en is bestemd tot adjudant van de landstormgroep aldaar. Bij de politie zijn inliohtingen te be komen omtrent een rijwiel, dat onbeheerd is aangetroffen in de Maarsmanssteeg. In de inmakerij van de fa. S. en P. aan de Heerengracht is gisteren de 15-jarige J. K door een anderen jongen. P. B genaamd, met een inmaakblik tegen het hoofd ge gooid, waardoor K. een niet ernstige wonde boven het rechteroog opliep. Hij is door den E.H D. verbonden. Gisterenmiddag is op de Heerenstraat een 5-jarig meisje C. E. aangereden door een wielrijdster, mej. E. J. 't Kind kwam te vallen en brak het redhterbovenbeen. Door den E.H.D. is het naar het Academisch Zieken huis gebracht. (Voor iedere geplaatste pho to wordt f. 2.50 vergoed). Ingezonden door v. Gemerden, te Alphen a. d. Rijn.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1