71«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Augustus 1930 Derde Blad No. 21600 RUSTIEKE SCHOONHEID. HEEREN-BAAI EEN WANDELING DOOR DEN LEIDSCHEN HORTUS. VOOR ONZE POSTZEGEL VERZAMELAARS. RADIONIEUWS. IX. Toen we voor een paar weken per fiets tel 10. van Friesland en de provinciën polite en Cnrerijsel doorkruisten, is het ons opgevallen, hoeveel zorg men daar aan ^gen besteedt. Bijna overal zijn voor malige zand-, grind- en macadamwegen stofvrij gemaakt door ze op eene of andere jjjze te asphalteeren. Xu wij aan het begin van den Haarlem- mcrlrekvaaitweg staan, denken we met (rtemoèd aan die mooie, landelijke slof- wegen. Want de Haarlemmerweg is met eenige regen een modderpoel en de oorbijsnorrende auto's tracteeren u op megspattende stralen vuil water. En bij [droog weer is het een woestijn, waaruit •oote Stofwolken permanent omhoog- warrelen. Waarom kan Leiden niet doen, wat zoo- •ele arme Friesche en Drentsche gemeen- |lèn wèl kunnen, den overigens mooien •eg langs het water stofvrij maken? Niettemin beginnen wij er onze wande- !jig. Er is nog altijd iets rustieks aan dezen eg met zijn fraai geboomte rechts en aan I? overzijde van de vaart de ten deele nog jude buitenhuizen, ehkervormig naar het ater uitgebouwd. Het aardige buiten- ilaatsje „Groenoord", dat nog weemoedige ierinneringen wekt aan de bescheiden iguur van Floris Versier, den grootslen :o!orist der 19de eeuw. wordt steeds meer igesloten door het stratenplan. Toch zal, iaar men verzekert, het parkje met zijn iich geboomte op den duur ten offer moe- vallen aan de veemarktplannen. Moge >r een middel worden gevonden, om hel srrein. waar Verster leefde en werkte, on- •rept te bewaren. Er verdwijnt zooveelI De mooie molen, lis voor eenige jaren nog den houthandel an de firma Van der Goot sierde, is reeds irdwenen. Hetzelfde lot deelde de fraaie iltrokmolen, welke voor eenige jaren nog itond aan de „Stinksloot", waar thans de mrwerkfabrieken van de firma Kat staan. Ik moet over dezen merkwaardigen mo- n even uitweiden, omdat er in ons land ig slechts zes van dat type bestaan. We kennen allen 't type „bovenkruier", 'aarvan „de Vafl'k" zoo'n mooi voor- elfl is. Zoo'n molen heeft als krui-inrich- ing aan de kap twee dwarsbalken: de roole en de kleine spruit Van deze Ioo- len balken schuin nnaar beneden, die zich ereenigen met den staarlbalk. Aan het idereinde daarvan is het kruirad bevestigd. Bij peltrokmolens mist men dit heele stel. Het geheele molenlichaam rust be iden op een rolring, die op metselwerk unt. De Peltrokmolen was dus een onder- ier en werd oorspronkelijk heel veel ge likt in het houtzaagbedrijf. Omdat er in ons land nog maar zes van |it :type over zijn, is hét dus wel hoogst imer, dat deze in de nabijheid van Lei- voor eenige jaren verloren ging. Gelukkig hebben we aan de overzijde in den spoorweg en de vaart de boven- uier van de firma Mulder nog behouden we hopen van harte, dat deze niet ten ier zal vallen aan den tijdgeest. Als we den spoorwegoverweg passeeren, igen we een mooi ruim uitzicht. In den wier ziet men over de wazige landen heel verte de lallooze witte zeiltjes van watersportibeoefenaars. Hier en daar lidt een boomgroepje aan, dat er een een- ie boerderij in de polders verscholen De molen aan de Zijl, die aan de [roote Sloot en die van Arie Cosijn te "'umond teekenen het silhouet van hun ekenkruis fijntjes af tegen den gezichls- nder. Rechts voor ons ligt Warmond ver holen in groen geboomte, terwijl de oude rsn het karakter van het vergezicht be- aalt. Ter zijde van ons spiegelt de Haar- mmervaart. We wandelen door en komen dta bij de rolpalen. Tegenover ons staat wipmolentje dat de Kikkerpolder op >1 houdt. Men zou dat aardige molentje overdekt scheprad niet gaarne willen issen. Tevens werpen we een blik op het rte buitengoed Oud-Poelgeest, dat met 18de eeuwsche peervormige torenspit- zoo prachtig geflankeerd ligt door het :r,?e geboomte. Wellicht zal er later gele enheid zijn op de geschiedenis van dit dorisch kasteel terug te komen. In de Weipoort vindt u nog een kwakel. Dorpen en gehuchten hebben meermalen aan een kwakel hun naam ontleend, zoo ook de huizengroep bij Poelgeest. De sleenen brug, welke er thans ligt, is natuurlijk in a roegeren tijd een houten kwakel geweest, "t Geeft altijd een aardige afwisseling wan neer een weg de lichte buigingen van een vaart volgt en nu eens rechts, dan weer links van 't water ligt. Het 6kikje weg van de brug tot de Ivwaaklaan is maar kort, maar er is iets bijzonder aardigs in. Ter linkerzijde zingt en tjilpt het vogel leven van Poelgeest, rechts zeilen en wie kelen een paar vischdiefjes en soms zweeft er met breeden wiekslag een prachtige kok meeuw over 't water. Soms treft ge het dat een paar torenvalken, groote kringen be schrijvend, het fijne silhouet van hun vlieg- beeld hoog tegen den blauwen hemel aftee- kenen. Bij de Kwaaklaan zien we voor ons een lichte buiging van het water. Een mooi picturaal geheel wordt hier gevormd. Links voor ons ligt de hoeve „Klein Bouw- lust" in allerlei geschakeerd groen ver scholen. Licht bewogen door den wind valt het loover van een treuresch als een sluier naar beneden; daarnaast tintelt het glimmend bruin van een beuk; een hooge larix prijkt met 'n kleed van fijne, lichtgroene naalden. Daarnaast weer hulst, een enkele met geel gevlekt blad, andere diep donkergroen terwijl eindelijk vlak voor de woning linden staan met hun prachtige hartvormige bla deren. Voorbij Klein Bouwlust rust het oog ou het gebouwencomplex van den vischhandel, waar watersportliefhebbers bootjes en kano's kunnen huren. Overal hebben we aan onze linkerhand kweekerijen van snijbloemen, welke de sei zoenen volgend thans weldra de bonte pracht van asters, dahlia's en gladiolen vertoonen. Voor enkele jaren nog werd het poldertje tusschen Warmonderweg en trek vaart nog uitsluitend geëxploiteerd als wei land; thans dient het geheel voor tuinderij en bloementeelt, terwijl het voormalige wipmolentje in den hoek thans is veran derd in een ijzeren ,,Aanbrengertje" dat zich zelf naar den wind richt. \Vij laten niet na voortdurend onze oogen over het mooie Hollandsche landschap te laten weiden eD op de brug over het Oegst- geesterkanaal blijven we even staan om naar beide zijden over het water uit te kijken. Vooral in het avonduur als de zon ondergaat, kan het vergezioht in de rich ting van Oegstgeest bijzonder mooi zijn. Kijken we eerst naar het Westen, dan wordt dichtbij ons het kanaal ter weers zijden begrensd voor het geboomte van een hoeve en van een villa en op den achter grond biedt het geboomte van Oegstgeest cn het Groene Kerkje een rustpunt voor 't oog. In de midden ligt de brug van Oegstgeest en daarachter op hooge duin toppen de groote villa's van Katwijk. Het stille, water van het kanaal weerspiegelt met zachte opaalglanzen het groen ©n blauw en rose van den Westerliemel. We wenden ons naar het Zuiden, waar het bosch van Poelgeest en vervolgens hot silhouet van Leiden den gezichtseinder af sluiten. Bepaald mooi kan ik hier het ge zicht op Leiden niet vinden. De hooge fa briekspijpen geven geen fraai accent. Naar het Oosten is het gezicht over de polders geheel vrij, toch niet zoo vrij als de e^nde- looze, weinig gestoffeerde vergezichten in het Friesche laagveengebied of sommige uitzichten over de Drentsche hei. Het Z.-Hollandsche polderland heeft iets vrien delijks door de fijne stoffage en de sfeer. Vanaf de brug van 't Warmonderhek heeft men dan weer een aardig gezicht over de Haarlemmervaart met de Tolbrug, terwijl het water van de Poelmeer flauw naar rechts buigt en zich verliest achter riet cn geboomte. Wij voelen veel voor historische dingen, maar tolhekken, al zijn ze zoo oud als Methusalem, kunnen we in onzen tijd niet meer waardeeren. En de eigenaars uit gesloten zal wellicht niemand veel sym pathie gevoelen voor deze verkeersopsta kels. Erkend moet echter worden, dat dé Heerenweg goed wordt onderhouden. Tot aan den overweg van de spoor toe, wisselt de beplanting met geboomte en struikgewas er af met de keurig onderhou. DE MOLEN VAN ARIE COZIJN. m '1 volgen de vaart en komen weldra 3ri "Ie Kwaakbrug. Eigenlijk is dit woord Pkonasme, want een kwaak of kwakel «ekent zooals u weet, reeds een brug, dan een hooge brug, waarvan het v-delste gedeelte hoog en de einden schuin Lel. zooals de bekende brug over de den tuinen, welke de villabewoners op hun domein hebben laten aanleggen. Zijn we den overweg gepasseerd, dan neemt de Heerenweg het karakter aan van een Dorpsstraat, waaraan weinig bijzon ders valt op te merken. Even gaan we de Padoxlaan op om een kijkje te werpen op de Lee en zoo een totaal indruk te bekomen van de massa's pleiziervaartuigen, welke in het centrum van Hollands watersport stationeeren, een indruk, welke bij het vervolg van onze wandeling herhaaldelijk wordt versterkt. Warmond is het paradijs voor alles wat zeilt, roeit en over 't water tuft. Door de natuur daartoe aangewezen, heeft de ener gie der nijvere bewoners alles nog geriefe lijker gemaakt. Wij volgen den Heerenweg tot even vóór het bijna voltooide nieuwe St. Lidwina- gesticht. Daar slaan wij rechts af de Lock- horstlaan in, eenmaal de oprijlaan naa: het fraaie kasteel Lookhorst of Oud-Teylin- gen, waarvan geen 6poor meer over is. Op het terrein staan thans een aantal kalk branderijen Even doorloopend, kunnen we ons overtuigen, dat de heeren van Look horst van uit hun kasteel een heerlijk uit zicht hadden over de Leede en de lage landen. Even wijden we ook 'onze aandacht aan de oude hoeve, welke aan den hoek van de laan staat. Met zijn korfboogvormige ont- lastingsbogen 'boven de ramen, het nisvor- mige kelderraam, dat op een muur van meer dan gewone dikte wijst en de schil derachtige wijze waarop het rieten dak zich stulpt over het huis, doet het ons denken aan lang vervlogen tijden. Overal bemerkt men trouwens te War mond den geur des historie. Even verder ligt in 't loover verscholen de boerderij ,,l$ieuw Endepoel"; dan weer worden we geboeid door het buitengoed „Leevliet". De landelijke Dorpsstraat is hier ter weerszijden begroeid met zwaar geboomte, waaronder het heerlijk is te wandelen. Een oud huis ter linkerzijde van den weg draagt op een console, die waarschijnlijk vroeger een topbekroning heeft gedragen, het jaartal 1611. Uit bouwkunstig oogpunt is deze gevel onbelangrijk evenals de be lendende, die het jaartal 1732 draagt. Maar veel belangrijker is voor ons de gedenk plaat in den eersten gevel, met de mede- deeling: ,,In dit huis woonde en werkte Jan Steen van 1656 tot 1660." Weer even verder verrijst rechts op een ruim erf de karakteristieke oude boerderij ,,Meerrust", met in Oud-Hollandschen trant geverfde luikjes: rood en wit. Bij water- toeristen is deze pleisterplaats overbekend. 'b Is alleen maar jammer, dat de nage maakte ooievaar niet door levende na- tuurgenooten wordt vervangen. Het zou het rustiek geheel ten goede komen. Intusschën wandelen we de knusse Dorpsstraat geheel af en letton op allerlei aardige hoekjes, lezen de mededeelinger» omtrent verschillende jachthavens tot een smal weggetje ons brengt voor een ophaal brug. Hier komen we voor verboden ter rein, n.l. het bosch van het Huis te War mond, dat hier met zijn witte muren ver scholen ligt tusschen hoog geboomte. Dit Huis te Warmond werd reeds in 1200 ge bouwd als Middeleeuwsche sterkte. Na velerlei lotswisselingen ontving het in de, 18de eeuw zijn tegèpwoordigen vorm. RECLAME. ECHTE FRIESCHE 20-50ct per ons 9756 De Victoria Regia. Komen wij de Victoria Regia kas van den Leidschen Hortus binnen, dan verwondert het ons dat er nog steeds stadgenooten zijn die liever naar een naburige stad reizen, om te zien. wat daar te bewonderen is. De Victoria Regia kas alhier; een sierlijk en doelmatig rond glazen bouwwerk met haar eveneens ronde plm. 1 M. diep en 10 M. middellijn metend waterbassin, vol goud- visschen, omvat een tropische plantenpracht zooals wij die nergens nog zoo gezien heb ben. De Victoria Regia bloeit, en aandachtig gaan onze blikken naar het midden van het bassin, en de reusachtige bladen, en gaan eerst deze aardachtig beschouwen. Uit een dikken vleezigen wortelstok, diep in de modderaarde zendt de plant haar blad stengels in alle richtingen, naar de opper vlakte van hel water, waar de jonge bla den nog als een opgerolde bal zich spoedig zullen gaan ontplooien. Van het jonge nog half opgerolde blad zien wij duidelijk de dikke rose tot paarsroode kleur, der tot een netwerk geweven, met zware stekels bezette nerven massa's. Deze nerven aan de onder zijde van het blad. (uit de bladsteel welke precies onder het middelpunt van het blad gelegen is) zijn door vele vertakkingen aan elkaar verbonden, zoodat de onderkant als het ware in cellen verdeeld is. Daar de holle stengel en nerven met lucht gevuld zijn, wordt de draag- en veerkracht dezer blade ren, die gewoonlijk bij volkomen ontwikke ling, een middellijn van 2.20 M. bij uitzon dering van 3.60 M. bereiken buitengewoon vergroot. Het is wel aardig even te memoreeren dat Sir Joseph Paxton, destijds tuinman van den Hertog van Devonshire bij het beschou wen dezer bladweefsels op het denkbeeld is gekomen dezen vorm te gebruiken voor het ontwerp van het „Crystal Palace", waarbij het ijzerwerk de plaats der nerven innam, en het glas het bladmoes verving. Heeft het blad zich uit zijn bolvormige ge daante losgewerkt, dan is het geen sierlijk, maar een iet wat zwaar gerimpeld en ge plooid blad met hoog omgekrulde randen; zoodal men de onderbladstructuur nog eens terdege kan opnemen. Na eenige dagen verdwijnen, met den groei van het blad de rimpels en plooien. De aan de bovenzijde donkergroene loodrecht om hoog gaande opgekrulde rand bereikt nu een hoogte van plm. 810 c.M. De draagkracht dezer bladen is kolossaal. Kinderen van 67 jaar kunnen op de bla den plaats nemen, zonder dat het blad ecni- germale naar beneden zakt. Men heeft dc proef op de som genomen cn het bleek dat men bij gelijkmatige verdeeling over het blad plm. 230 K.G. daar op plaatsen kon zonder dat het blad ging zinken. Deze proef kan men alleen bij bijzonder gezonde gave en volwassen bladen nemen. Bij gezonde planten en normalen groei ontwikkelen zich in liet tijdverloop van plm. eind Januari tot eind September plm. 39 bladen. 'De oude eterven af, nieuwe ont plooien zich. Het geheele bassin zou vol- gegroeid geraken, indien niet zoo nu en dan eens eenige bladen uitgesneden werden. De eerste bloemen komen gemiddeld eind Juni yoot den dag; tot eind Augustus kan de plant dan bij gunsligen groei, plm. 26 bloe men ontwikkelen welke plm. 30 c.M. in doorsnee zijn Dat een plant met zulke blad- en bloem- ontwikkeling niet in bijzondere mate uitge put wordt, heeft de plant te danken aan het feit, dat aan den voet van ieder blad een aantal wortels zit. leder blad heeft dus zijn eigen wortels. Naarmate het aantal bla deren toeneemt vermeerdert dus ook de bladworlelmassa; ieder blad wordt dus als het ware op zich zelf gevoed. De bloem heeft vele eigenschappen, die de insecten tot zich trekken op zoek naar de zoete honigvelden. Eenmaal daar aangeland worden zij door de sluitende bloem ingeslo ten om pas den volgenden dag, wanneer zij vol zoetigheid, maar tevens met stuifmeel zwaar beladen zijn. in vrijheid gesteld te worden. Waar deze insecten plotseling uit hun heerlijk verwarmde „gelagkamer" wor den gezet, zoeken zij spoedig een andere bloem op, op deze wijze de bestuiving en bevruchting bewerkstelligende. Na het inscctenbezoek produceert de bloem geen waimle meer. De bevrucht» bloem sluit zich en trekt zich onder water terug De warmteproductie der bloem be gint reeds minstens negen uur voor het open gaan der bloem en neemt tot aan de volkomen ontplooiing der bloemendeelen voortdurend vrij gelijkmatig toe. Het maxi mum valt tusschen 5 en 8 uur op den eer sten avond. Den volgenden dag treft men 's morgens een minimum temperatuur aan, die in den loop van den dag door een tweede echter kleiner maximum als den voTigen dag wordt gevolgd, waarna de warmtepro ductie geleidelijk afneemt en tenslotte ge heel ophoudt. De voornaamste warmte voortbrengende organen zijn wel de meel draden en de sluillapjes die de insecten insluiten. De „aanhangsels" der vrucht bladeren, en de bloembladeren pro- duceeren zeer weinig'warmte. De „aan hangsels" verhoogen echtér hun tem peratuur indien zij van de bloem worden geïsoleerd en wel tot 12 gr. C. boven de om geving. De meeldraden en sluitlapjes brach ten hel in dien toestand slechts lot 6 gr. C. boven de luchttemperatuur. Deze laatste twee organen vertoonen geïsoleerd, slechts één maximum; de „aanhangsels" echter twee maxima in hunne temperatuursverhoo- ging. Deze zijn dus de voornaamste warmte- producenten; zij zijn het ook, die de reuk stoffen der bloem vormen. De vorming hier van is echter afhankelijk van de toetreding van zuurstof en wij moeten deze stoffen dus 'beschouwen als bij-producten der adem haling. De productie der reukstoffen begint tege lijk met de warmteproductie. Bij dit geheele proces heeft een sterke stofwisseling plaats, waarbij de celinhoud der bloemdeelen, die grootendeels uit zetmeel bestond in den tij3 van 24 uur nagenoeg geheel verdwijnt. Het spreekt van zelf dat in de uren der sterkste verwarming de bloemdeelen ook de grootste hoeveelheid wordt uitgeademd. Langs den bassinrand merken wij nog vele vreemdsoortige gewassen op, evenaÏ9 hoog boven onze hoofden in z.g. hangers terwijl rechts van ons op een speciaal daar voor gebouwd tablet een interessante col lectie water- en potplanten staat opgesteld, waarop wij een volgende keer nader hopen terug te komen. Terug wandelende bemerken wij in een der borders een Gypsophyla. paniculata, ook wel bruidssluier genoemd. Het is een plant, die in Moravië en Neder-Oostenrijk thuis behoort, e&n echte steppeplant. die met Rapistrum perenne de z.g. steppenheksen vormen. Dezen minder, liefelijken naam hebben zij t» danken aan het feit. dat wan neer de wijdvertakte planten zijn afge storven zij door den wind worden losge scheurd en tot groote klompen samen gebald. bij storm met groote sprongen, tel kens weer een tijdje tegengehouden door uitstekende deelen van den bodem, over de schier eindelooze vlakten voortrollen. J. H. FABER. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bii de Firma A. HILLEN Breestraat 154, Firma A. HILLEN Stationsweg, Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2 W. G. J. VERBURG Sigarenhandel, Heerenstraat 2 Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bii JOH. HOGERVORST Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 Correspondentie betreffende deze. rubriek, zende men aaD dc redactie onder motto „PostzegelrubTiek." In ons vorige artikel bespraken wij aan het slot do odontró- of tanding-meter. Wij zullen deze in dit artikel eens nader gaau bezien, en een \iiteenzetting geven hoe zij gebruikt dient te worde®. De tandingmeter is, óf vervaardigd van karton óf van celluloid. Op dezen tanding meter komt een verdeelde schaal voor, welke is onderverdeeld in afstandjes van 2 centimeter, welke laatste weer verdeeld zijn in gelijke afstanden van 7 tot en met 12V£, soms lager, soms hooger. De gewone tandingmeter klimt op met een half, dus 7, 7U2, 8. 8V£, enz. terwijl de laatste jaren zeer vele tandingmeters opklimmen in kwarten, dus 7, 7'/t, 7Vfc, 7% 8, enz. Welke van de twee soorten tandingmeters, is het meest geschikt om werkelijk nauw keurig de tandingen te meten Uit de ervaring van verschillende ver zamelaars blijkt en ook ik ondervind dit vaak dat, wil men een zegel werke lijk nauwkeurig meten, dan mopt men dit zegel los hebben, en dan vind ik de meest praclisohe en duidelijke tandingmeter, die welke vervaardigd is van karton.De zwarte afscheidingen op hot witte karton zijn veel duidelijker dan die op het doorschijnende celluloidwel zijn laatstgenoemde zeer praotisch voor het (meten van reeds inge plakte zegels. Hoe moeter wij den tandingmeter ge bruiken Wij nemen dus voor losse' zegels een kar tonnen tandingmetetr en leggen die voor ons op tafel, niet in de hand houden, want een lichte beweging kan de oorzaak van een onzuivere meting ziin. Wij nemen nu het ze'gel en plaatsen dit precies met de tanden in de kleine, zwarte, ronde afschei dingen. Met deze plaatsing gaan wij voort, zoolang totdat alle op het zegel voorko mende tanden, precies passen in de op den tandingmeteT aanwezige ronde stippen ook de hoektanden moeten volkomen ge lijk zijn. Daar bij de mééste zegels echter de boven- en benedenkant anders getand zijn als de1 zijkanten, moeten beide gemeten worden. Het is gebruikelijk, dat 'eerst de boven1 'en dan de zijkant wordt gemeten, Voron-i 'derstellen wij nu 'dat dc bovenkant lD./£,- en de zijkant 1214 is, dan drukken wij de'ze formule a.ls volgt, af, IDA 121,4. Zien wij dus in 'een catalogus de tanding van een zegel aangegeven, dan weten wij dat het eerste cijfer de tanding van den bovenkant, éP het tweede de tanding n'an den zijkant is. Leggen 'wij bij een kartonnen tanding meter (het zegel op den meter, met de cel luloid tandingmeters is dit juist andersom, daar legt men den meter op het zegel gd zoekt zoodoende de' juiste tanding. Nu is het altijd geen vaststaand bewijs dat als imen b.v. vandaag een zegel meet, én het is lU/n 12, ën men heeft eenigen tijd later zoo'n zelfde zegel 'dat b.v. dan 1194 121,4 is. dit moet worden toegeschre ven aan verandering van tanding; vooral wanneer het een kwart, of soms even min der of meer is, vindt, dit vaak zijn oorzaak in lïet. feit, dat de perforatieraachine door het vele gebruik ©enigszins versleten is Natuurlijk zijn er verzamelaars, die der gelijk soort Zegels graag bezitten, waar dat zijn meer de speciaalverzamelaars. die in de diverse tandingen van eenzelfde uit gifte curiosa zien. Daar wij in de» laatste artikelen speciaal over tandingen thebben gesproken, rest ons* alvorens verder te gaan, nog een kort© be spreking over twee verschillende manieren van tandingen n.l. kam- en lijntanding. De zuiverste tanding ontstaat dan, wanneer de postzegels Tij voor rij zoowel horizon taal als verticaal worden geperforeerd, dit i-? dan z.g. kamta.nding. Lijntanding verkrijgt mëJi door eerst het geheele vel horizontaal en daarna verti caal te perforeeren, hierdoor ontstaan meestal op de hoeken van het zegel dub bele gaatjes, men kan dit o.m. ook zien bij de in 19-23 hier te la.ode verschenen juhilé- zegels. In ons volgende artikel zullen wij het watermerk aan een nauwkeurige bespre king onderwerpen. u. Correspondentie. Door omstandig heden as de verzending van ruilzegels nog èvem vertraagd, dit zal echter in de ko mende» week plaats hebben. PHILATELIST. RADIO-BEDTIJD IN BELGIE. De nieuwste politieverordening in Brus sel is het verbod tot gebruik van luidspre kers na 11.20 's avonds. Om 11.20, dus na afloop van het. programma van Brussel mag geen luidspreker meer muziek maken. HALF DENEMARKEN LUISTERT NAAR RADIO. Volgens de laatste statistische gegevens zijn in Denemarken van de 100 gezinnen bijna 47 voorzieD van een eigen ontvang toestel, aldus beluistert bijna* 50 pCt. van de Deensche bevolking de omroepstation©. De omroep is in Denemarken zeer popu lair geworden in betrekkelijk korten tijd. Wie de uitzendingen van Kalundborg eenigszins regelmatig beluistert zal dit niet verwonderen Het programma is altijd ,,af" en kan tot voorbeeld strekken aan Hilversum en Huizen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9