Vergeet niet VCïltjc ik zal niet rusten voordat jij net zooals je vrienden Chief Whip rooktwant het is de beste voor je gezondheid AGENDA. VIRGINIA Ook met kurk en göud UIT DE OMSTREKEN. VADERLANDSCHE BANK 67, BUITENLAND. tJI Zondag. Jeruel (Groenesteeg): Bijeenkomsten AO en 61/» uur. Prinsenstraat 74: Evangelisatie te half 8 uur n.m. Vrij Eivang. Gemeenschap Midd.gracht): Bijeenkomsten 10 en 7 uur. Woensdag. Stompwijk: Kortebaandra vergen te 10 uur voorm en 2 uur ii,m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek: W PELLE, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Bockel, Boonacker, Jasperse, Meyboom en Rassers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390 De Oegstgeestsche apotheek, de Kempenaer- sfraat 4, tel. 274 is dag e nacht geopend. HET EGYPTISCHE GEZANTSCHAP. Achmed Hakki Bey, zaakgelastigde van Egypte te 's-Gravenhage is overgeplaatst naar Parijs bij de Kon. Egyptische legatie aldaar. Hij heeft een afscheidsbezoek ge bracht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Hakki Bey verlaat Den Haag in den loop van de volgende week, om zijn nieuwen post te Parijs te betrekken. Naar wij vernemen zal hij te 's-Gravenhage worden vervangen door Mourad Kamel Bey. Deze heeft vroeger reeds in de Residentie tot de Legatie van Egypte behoord. DUITSCHLAND'S „BOTERPOLITIEK". Nieuwe onderhandelingen met Finland. Zag het er eerst naar uit dat minister Schiele de meerderheid van het Kabinet zou weten te winnen voor een opzegging van het Duitsch-Finsche handelsverdrag, thans komt het verheugende bericht, dat hij daar vooralsnog niet in is geslaagd, aldus wordt aan het ,,Hbld." gemeld. Tiet Kabinet heeft besloten nieuwe besprekin gen met Finland te openen en te dien hoeve een Duitsche gedelegeerde naar Heb singfors te zenden. Het is de bedoeling van de Duitsche rë- geering het handelsverdrag niet op te zeg gen, maar te trachten van Finland gedaan te krijgen dat het toestemt in een verkor ting van de in het aanvullende verdrag vastgelegde geldigheidsduur van zeven jaar voor het boter- en van vijf jaar voor het kaastarief. Indien Finland zich hiertoe be reid verklaard, zonder in rail daarvoor compensatie van de soort van de fatale particuliere overeenkomst ,,te eischen", zouden alle moeilijkheden van de baan zijn ën ook voor Nederland geen reden tot on tevredenheid meer bestaan. Inmiddels i'r het aanvullende verdrag lus- schen Duitschland en Finland, dat de Rijks, dag nog kort voor zijn ontbinding had aan genomen, in het „Deutsche Gesctzbladt" gepubliceerd. Dit verdrag, waarin Duitsch land de mogelijkheid wordt geboden het botertarief van 27.50 op 50 Mark te verhoo- gen, treedt onmiddellijk na de uitwisseling van de ratificatie-oorkonde in werking. Men mag aannemep dat de ratificatie thans wel met bekwamen spoed haar be slag zal krijgen. Alles hangt thans af van het verloop der nieuwe onderhandelingen met Finland Gnfc wikkelen deze zich bevredigend, d.w.z, zoodanig dat zij het uitzicht openen op een overeenkomst, waartegen ook Nederland redelijkerwijze geen bezwaar kan maken, dan zou daarmede een onverkwikkelijke periode van de Duitsche boterpolitiek tot bet verleden behooven en de thans voor- loopig gestaakte Nedcrlandsrlie boycot-be weging definitief geliquideerd kunnen wor den. Mochten de besprekingen met Finland echter andermaal op niets uitloopen, dan zouden wij weer even ver zijn al» twee weken geleden, en andermaal ernstig reke ning moeten houden met de opzegging van het Duitsch-Finsche verdrag. RECLAME. 6718 VERSPREIDE BERICHTEN. De „Staatscourant" van gisteravond bevat de door ons vroeger reeds aange kondigde benoeming van W. ridder Huys- sen van Kattendyke, gezantscbapsraad te Brussel tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Lissabon. UIT NED. OOST-INDIE. POLITIE-AMBTENAAR DOOR INLANDER GEDOOD. BATAVIA, 15 Aug (Anetal. Bg de politie was bericht binnengekomen, dat een zekere Sihite, wonende Petodjo Oelik, in het bezit was van een revolver, waarmede hg het volk wel eens dreigde. Het hoofdbureau van politie zond gistermorgen den onder-com missaris K. P. V. van Rees met den hoofd agent Slierendrecht derwaarts om een onder zoek in te stellen. Inderdaad werd een revolver hij Sihite aangetroffen. Bij zgn arrestatie vertelde deze. dat de revolver het eigendom was van Saimin, wonende Kra- mat Poelo. Hierop volgde een huiszoeking bij Saimin en terwijl de hoofdagent Slierendrecht achter CHIEF WHIP bezig was, hoorde hg een schot. Hg rende naar de voorgalerij, waar hij den heer Van Rees dood op den grond zag liggen met een schot door het hart. De hoofdagent zag den moordenaar naar buiten vluchten. Deze is nog niet gearresteerd, doch de woonplaats van zgn vrouw is bij de politie bekend Hg staat zeer ongunstig bekend. Het slachtoffer bereikte den leeftijd van 55 jaar, had 32 dienstjaren en stond uit muntend aangeschreven. Hg laat een vrouw met acht kinderen achter. De heer Van Ree3 zou het volgend jaar met verlof zijn gogaan. De verslagenheid bij het politie korps is zeer groot. RIJNSBURG. Radio-klacht. Wij ontvingen van de Rijnsburgsohe Ra dio-Centrale dir. G. v .d. Perk, een klacht betreffende het aanhoudend genereereu door een toestel-bezitter in de buurt Lan- gevaarfc, v. Delftka-de, Sandtlaan, Heeren- weg, Burchtstraat of Hofstraat. Dit gene reereu vindt plaats uitsluitend tijdens de morgenwijdingen, ziekenuurtjes en kerk diensten, waardoor deze totaal bedorven worden. Zoodra deze geëindigd zijn, houdt het genereeren op. Het is mogelijk, dat hier niet van „schuld" sprake is, doch iemand, die juist voor godsdienstige uit zendingen interesse heeft, op deze uren met zijn toestel aan het werk is, maar er niet mee overweg kan. Indien zulks het geval mocht zijn, gelieve hij zich bij de Radio- Centrale te melden, die hem gaarne loeren zal, hoe af te stemimen. De Bloemenhandel. De bloemen hebben van het slechte weer veel geleden. Dit in aanmerking genomen, zijn de prijzen tamelijk goed. Betaald werd Gladiolen f. 0.40—0.60, extra soorten f. l.SÓ —2.10, Roode en rose anjers f. 0.40—0.45, Galardia f. 0.60—0.70, Statice f. 0.060.08 Chrysanthen f. 0.08—0.10, Stroobloemen f. 0.07—0.08, Asters in diverse kleurenf. 0.35 0.50, Convili's f. 0.850.95, Lathyrus f. 0.12—0.15, Witte Lelies f. 0.12—0.14, Pom pon-Dahlia's f. 1.301.40, Dahlia's f. 2.40— 2.60. Godesia f. 0.700.90, Kopgodesi* f. 3.50—4, Dwergasters f. 0.06—0.08, Rozen per bos van 20 stuks f. 0.701.20. VEURLEIDSCHENDAM. GEMEENTERAAD. Intrekking raadsbesluit - Gemeente rekening 1929. De raad van Stompwijk kwam onder voor zitterschap van den burgemeester in open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige zifting werden goed gekeurd. Ingekomen waren: Mededeeling van Ged. Staten dat de gemeentebegrooting dienst 1930 is goedgekeurd; mededeeling van de gemeene Katwijk, dat alle aangesloten gemeenten de regeling betreffende den ge- zamenl ijken scboolarlsendienst hebben goedgekeurd. Kasopname gemeente-ontvan ger; mededeeling van Ged. Staten, dat zij accoord gaan met verschillende af- en over schrijvingen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen Verder zijn nog ingekomen de begrooting 1931 van de gezondheidscommissie te Al phen aan den Rijn en een aanvraag om sulbsidie van de R.-K. school voor opleiding van verloskundigen te Haarlem. De>ze stuk ken zullen worden behandeld bij de begroo ting 1931. Voorstel van B. en W. tot intrekking van •het raadsbesluit, waarbij de Broekweg is gebracht op den legger van wegen en voet paden, zulks in verband met de vernieti ging van dit besluit door Ged, Staten. De heer Vcrheyen deelt de meemng, dat hooger beroep geen beter resultaat zal op leveren, vandaar dat hij accoord gaat met dit voorstel; echter hoopt hij dat B. en W. met kracht zullen werken om dezen weg te brengen aan de gemeenschap Bovendien geeft hij B. en W. in overweging nu reeds maatregelen te treffen, opdat de bewoners van den last van het water zullen worden (bevrijd, bv. in overleg met de eigenaren der onderscheidene huizen. De Voorzitter kan den heer Verheyen mededeelen, dat B. en W. bereid zijn een onderzoek te doen instellen naar 'hetgeen de heer Verheyen wenscht. De heer Willemsen gelooft dat de beste oplossing zou zijn om na overeenstemming mei het polderbestuur het water van den bovenpotder te doen afvloeien in den bene- denpolder, waarom Kij B. en W. in overwe ging geeft met het polderbestuur in die richting besprekingen levoeren De voorzitter antwoordt den lieer Willem sen dat B. en W. bereid zijn ook dit met den gemeenle-opzidhter onder de oogen te zien. Het voorstel werd hierna z.h.s aangenomen. Voorstel van B. en W. om van de Haag- sche handel Mij in verband met den bouw van 38 woningen een waarborgsom te eischen van f. 1000.voor de straatwer ken, aangenomen z.h.s. Voorstel tot het verhuren van de oude openbare school aan de avondteekenschool van de Hanze en aan de afdeeling van de Iiollandsche Maatschappij van Landbouw voor het houden van een huishoudcursu9. De heer Schmal vraagt waar het Groene Kruis dan moet blijven en ook de Soc. Dem. zangvereeniging Morgenrood, wij hebben vooral deze laatste dit gebouw afgestaan nu gaat Jref niet aan deze menschen dit weer t»> ontnemen, kunnen dc repetities niet in de raadzaal worden gehouden. De voorzitter kan den heer Schmal me dedeelen dat het Groene Kruis wordt onder gebracht bij de zuster daarvan, wat de zangvereeniging betreft het spijt hem zeer maar zij moet zwichten voor hel vakonder wijs. de raadzaal kan niet worden beschik baar gesteld. De heer Verheyen kan met het voorstel van B. en W. medegaan. de raadszaal kan men niet beschikbaar stellen, de menschen behooren daar niet thuis, ook kunnen wij niet tegen de Hanze zeggen het gaat niet want de zangvereeniging moet repeteeren. Laat de zangvereeniging een regeling tref fen met de huurders van de lokalen. (De nog 9leehts 9 leden tellende vereeniging, waarvan 4 uit het gezin van den directeur kan toch wel weer evenals vroeger ten huize van den directeur repeteeren De heeT Willemsen mist elke kostenbere kening temeer daar de Holl. Mij. van Land bouw vraagt een goed ingericht, verwarmd en verlicht lokaal. De voorzitter merkt den heer Willemsen op dat het vorige jaar de kosten circa f. 25 hebben bedragen, doch toen hadden de cursussen plaats in dc Veursche school, welke thans geheel bezet i» tengevolge van de toename van het aan tal leerlingen der openbare school. Wan neer wij weigeren te geven wat wordt ge vraagd dan heeft de Holl. Mij. van Land bouw recht op 50 pCt. van circa f. 350 en zijn wij nog verder achterop. De school gelden bedragen f. 10 per cursus, doch deze mogen niet worden gebruikt tot dekking van de kosten. De beer Willemsen is nog niet tevreden met het antwoord van den voorzitter, de Hanze moet betalen f. 375 en de Holl. Mij. van Landbouw betaald niets, ofschoon voorstander van deze cursussen is hij er toch tegen dat de kosten worden opge jaagd, z.i. is een bedrag van f. 100 vol doende. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening der gezondheidscommissie dienst 1929 werd z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de rekening der gezondheidscommissie dienst 1929 wercl z.h.s. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot ondershand- sche verhuur van het perceel Stompwijk- scheweg 132. werd z.h.s. aangenomen. Aanbieding van de gemeenterekening dienst 1929. sluitende mot een voordeclig saldo van f. 28491.99 (1928 f. 17918.04). De kapitaaldienst sluit met een nadeelig saldo van f. 30723.97. Als leden van de commissie tot nazien dezer rekeningen werden gekozen de hee- ren Willemsen 10 st., Schmall 9 st.Weaver 10 st.. De Lange 8 st Mooyman 9 st. Op de heeren Van der Meer, Hoogevcen. Ver heyen en Van Dam werden resp. 3. 2, 2, en 1 stem uitgebracht. Voorstel van R. en W. om zich garant te stellen voor de gcklleening voor de school met den Bijbel. De heer Willemsen vindt hei vreemd dat Stompwijk mede borg moet blijven voor iets dat in een andere gemeente plaats moet vinden. Gezien het feit, dat beide gemeen ten toch spoedig één worden, zal hij niet tegenstemmen. De Voorzitter kan den heer Willemsen antwoorden, dat ofschoon de school met den Bijbel in Veur staat, de meeste leerlin gen in Stompwijk wonen. Vandaar dat wordt geëisc'ht, dat ook Stompwijk garant blijft. Het voorstel werd aangenomen z.h.s. Voorstel van B. en W. in verband met een schrijven van Ged. Staten inzake artt. 24-26 van de gemeentewet. (Schorsing van het raadslid Willemsen). De voorzitter deelt mede, dat de bedoe ling is, dat iemand wordt aangewezen welke Maandag a.s. in de zitting van Ged. Staten namens den raad het woord voert. De beer De Lange zou gaarne twee per sonen aanwijzen, b.v. de heer Mooyman en Schmall. De heer Verheyen vind het voorslel-De Lange overbodig. Ged. Staten vragen een vertegenwoordiger en geen twee, bovendien kan elk raadslid daar het woord voeren. Als woordvoeo'der werd aangewezen de heer Mooyman met- 6 stemmen, op den heer Schmall werden 6 stemmen uitgebracht. De heer Willemsen onthield zich van stem. men. Van den heer De Lange waren nog inge komen een tweetal vragen n.l. wat de oor zaak was dat bij dén bTand in de buurt schap, de spuit kwam zonder personeel en ook of het juist is dat toen een personeel lid kwam deze is afgewezen, en verdeT of de politie kan worden voorzien van dreg gen. De voorzitter kan op de eerste vragen nog geen antwoord geven, deze zaak wordt nog onderzocht, de tweede vraag kan toe stemmend worden beantwoord. Dreggen zullen worden aangeschaft. Hierna ging dc raad in besloten zitting ter behandeling van belastingreclames. RECLAME. 6353 VOOR BELASTE WAAROEN, 's-CRAVENHAGE TEGEN BEURSKOERS 1 1fif! 0BL1GAT1ËK g llll u met jaarljjkscbe uitloting ENGELAND. Het mijnwerkerscongres Een brirf van Gandhi. Het thans bijeenzijnde jaarlijksch conjra der Britsche mijnwerkersfederatie heeft zich opnieuw uitgesproken ten gunste van dm eisch iot herstel van den zevenurigen werk dag maar tevens, met de feiten rekeniy houdend, het optreden van het bestuur {e- steund dat de mijnwet redde ten koste ra de aanvaarding van het amendement ra het Hoogerhuis betreffende, de verdeelio! van den werktijd over veertien dagen lot et totaal van 90 uur. De mijnwerkersfederatie van Yorkshi; had voorgesteld het op deze concessie te trekkende hebbende deel van het verstil van hot bestuur niet goed te keuren. Bij stemming werd het voorstel vu Yorkshire met 316 000 tegen 185.000 stem men verworpen. Voorts was de verkiezing van een voor- zitler aan de orde. Het ging tusschei Richards, den tegenwoordigen voorzitter, es Herbert Smith, die zich opnieuw had laten candideeren. De uitslag der stemming wtf dat Richards gekozen werd met -432000 .slemmen tegen 100 000 op Smith. Gandhi en de andere in de gevangenis opgesloten leiders hebben hun houding en inzichten in een brief uiteengezet. Deze brief zal nu aan den onderkoninl voorgelegd worden. Te Pesjawar en omgeving is de staat beleg afgekondigd. LITHAUEN. Aanhangers van Woldemaras gearresteerd Uit Kowno wordt gemeld dat 15 aaniiar,, gers van Woldemaras, onder wie de hooti- redacteur van de „Tautos Kelias", hel or gaan van Woldemaras, zijn gearresteerd Allen bevinden zich in een interneerings- kamp. POLEN. Zalesky protesteert tegen Treviranui Naar gemeld, heeft Zalesky, de Poolschï minister van buitenlandsche zaken, legen' over den Duil9chen zaakgelastigde te War schau geprotesteerd tegen de rede van mi' nister Treviranus. Hij wees erop, dat de te rugs!ag op de Duitsche-Poolsche betrekkin gen ongunstig moest zijn. De Duitsche zaak gelastigde heeft geantwoord, dat hij P® debat kon voeren over de rede; hij wees echter op. dat, voor zoover hij wist, niet.' in de rede voorkwam, wat verandert»! bracht in den grondslag van de Poolsche te- trekkingen of wat niet in overeensiemnuif ■was met de bestaande verdragen. Vooral was het onzinnig om te gelooven, dat minis, ter Treviranus gedacht zou hebben aan (f gewelddadige wijziging van de grenzen Alle Duitsche regeeringen hebben te.' zake van de huidige Duitsch-Poolsche gre-'^ steeds de zelfde opvatting gehad en no'- over deze opvatting twijfel doen ontstaan- In Duitschland blijft men trachten m' viranus te dekken. Het Berliner Tageblatt zegt dat de l»" in Zalesky's uitlatingen zeer scherp klaarblijkelijk dienen moest om de mew baar toenemende erkenning, dal de P®;' regeling van Versailles onhoudbaar is. W9 te gaan. t De Voss. Zeitung schrijft dat niet de op onhnudbaren toestanden, maar de P0^' gen om deze onder alle omstandighed»^ handhaven den Europeeschen vrede in vaar te brengen. Maar intusschen is ook aan die zijde admosfeer vergiftigtI En onnoodig.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2