71ile Jaarpanof ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 No. 21600 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. ONZE VACANTIEPHOTO'S Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel toot advertentieD uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Adrertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 4" portokoeten. '/o.is n it Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien het verzoek van de N.V. Leidsche Meubelindustrie om vergunning tot het op richten van een fabriek voor het vervaar- I digen van meubelen in het perceel Utrecht- sche Jaagpad No. 44, kadastraal hekend Ge meente Leiden, Sectie N No. 3763. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 30en Augustus ek. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN 51 RIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Augustus 1930. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkcöncert 'op Dinsdag 19 Aug. 8 uur luidt No. 1. „Die Ehrenwache", marsch Lelvn- Jhardt. 2. Ouverture „Berlin'-', Conradi. 3. I.Rote Rosen", wais, Lehar. 4. Fantasie l.Ein Walzertraum", Strauss 5a. „Schmei- fhel Katchen", Eilenberg. 5b/ „Loin du j1'\ Gillet. 6. ,,La plus belle", wals, Wald- Jteufel. 7. „Soldiers in the park", raarsch, Monokton. DE 3-OCTOBER-OPTOCHT. Voor de deelneming aan den 3 October- optocht blijkt groote belangstelling te be staan; een aantal vereenigingen en particu lieren heeft zich reeds opgegeven, terwijl met andere nog onderhandelingen gaan de zijn. De Optocht-commissie verzoekt ons nog het volgende onder de aandacht te brengen: Van verschillende zijden is de vraag ge steld, of deelname aan den optocht dienst baar gemaakt mag worden voor het maken van reclame? Het antwoord op deze vraag is als volgt: Zeer zeker is het maken van reclame toegestaan, vandaar de afdeeling „Vrachtautomobielen en verdere vracht- en transportwagens". Echter zullen er slechts reclame-wagens worden toegelaten indien de versiering van de inzendingen geheel of zoo goed als geheel met bloemen, planten of vruchten geschiedt en de versieringen ook overigens aan de als minimum te stel len eischen voldoen. Op deze voorwaarden hebben ook reeds eenige firma's hier ter stede zich voor deelname aan den voorzit ter der Optocht-commissie opgegeven. Ten overvloede wordt er nogmaals op aan gedrongen niet te lang te wachten met zich aan te melden. Vooreerdere bijzonderheden wordt verwe zen naar de in dit blad voorkomende adver tentie en naar de desbetreffende circulaire. NIEUW SOORT RITTUIGEN VOOR DE ELECTRISCHE TREINEN. Naa.r wij vernemen, zal door de Ned. Spoorwegen een proef worden genomen met een nieuw soort rijtuigen voor de elec- trische treinen. Do nieuwe derde klasse rijtuigen krij gen ook in het midden een ingang en bal- con, terwijl de zitplaatsen Tuinier cn de rijtuigen beslist tochtvrij zijn. Werden de vórige rijtuigen door de wa- gonfabrieken „H.A.W.A." Hannover afge leverd, nu worden deze rijtuigen door Werkspoor vervaardigd, terwijl Heemaf de electrisohe uitrusting verzorgd. Met den a.s. winterdienst zullen deze nieuwe rijtuigen als proef in sommige trei nen loopen. (Voor iedere geplaatste photo wordt f. 2.50 vergoed). DROEVE PLECHTIGHEID. Hedenmorgen om 11 uur had onder groote belangstelling op „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mej. F. Gijsman, die dezer dagen tengevolge van 'n aanrijding op den Zijlsingel zoodanig werd verwond, dat zij aan de gevolgen is overleden. De kist was bedekt met een groot aan tal bloemen van familie en verder o.a. een van het personeel der N.V. v.h. R. M. Beuth Zn alhier, waarbij de overledene in dienstbetrekking was, en een krans van de directie. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de heeren J. Overduin en S. S. Vallentgoed resp. meesterknecht en verte genwoordigers namens de directie. Nadat de kist in de groeve was neder- gelaten trad naar voren de heer J. Over duin, die sprak naar aanleiding van het tekstwoord „Ons leven is een handbreed". Door alle aanwezigen werd gezongen Ps. 108 vers 3, „Gelijk het gras is ons kort stondig leven", waarna levende bloemen in het graf werden gestrooid. Achter den stoet sloot zich het gezame- lijke personeel aan. KAMER VAN KOOPHANDEL. HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving: N.V. Boot Junior's Vaartuig-Verhuurderij, Prin9 Hendrikstr. 17. .Viphen a. d. Rijn. Directeur D. Boot, Alphen a. d. Rijn. Com missaris P. Boot id.; Maatschappelijk kapi taal f. 10.000 geheel geplaatst en gestort. Opheffing: H. F. van Gelder, Noordcindc 51. Leider.. Kruidenierszaak. Wijzigingen: R. K. Fonds voor Ziekenhuisverplegin^, Terweeweg 30. Oegstgeest. Uittredende voorzitter B. J. Averdieck, Oegstgeest. Hotel „Do Vier Heemskinderen" B. 332, Alkemade. UiHredende eigenaar wed. B. J. Bakker—Rodewijk (thans weer gehuwd met J. J. v Veen), te Alkemade. Nieuwe eigenaar M. Hoogenboom. R.A.vee'n DUIN-AC ROBATEN. Ingezonden door C. van der Reijden, te Leiden. OPSPORING VERZOCHT. De Commissaris van Politie alhier ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgelei ding van Heinrich Weiss, geboren 25 No vember 1900 te Werder (Dtl.) en Johann Zink, geboren 25 November 1896 te Neu renberg, beiden van Duitsche nationaliteit, die hier te lande verscheidene valsche na men hebben opgegeven. Zij worden ervan verdacht in den nacht van 30 op 31 Mei j.l. te hebben ingebroken ten huize van den heer Paridon aan den Haagweg alhier cn een poging te hebben gedaan tot doodslag van een politie-agent. o DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater jubileertDrom men menschen in de vestibule en voor de loketten, waarboven de bordjes „uitver kocht" de laatkomers meedoogenloos terug sturen in den stroomenden regen en hun alle illusie ontnemen op een genotvollen avond.... grootsche bloemenpracht in de hall, waar de directie door talloos velen wordt gecomplimeenteeid met het driejarig bestaanin de zaal een gezellig stem- mengeroes. dat met blauwe rookwolken op stijgt uit de tot de laatste plaats bezette zaal. Het licht dooft langzaam uit. de bui tengewone jubileumvoorstelling gaat begin nen. Allereerst het gebruikelijke journaal: de aankomst van Kingsford Smith in Ame rika en de huldiging van Evert van Dijk op Schiphol, de plechtige inwijding van do Kathedrale Kerk te Haarlem door mgr. Aen- genendt. Daarna de Revellers, die een drie tal songs ten gehoore brengen gevolgd door een buitengemeen geestig teekenfilmpje „Flip de Kikker maakt zijn debuut", dat aan het warmgestemde publiek een hartelijk applausje ontlokt. En als besluit van het filmprogramma vóór de pauze een dolzin nige klucht „Komt u ook in 't ziekenhuis?" met tal van allervermakelijkste tooneelljes. Het licht floept weer op en daar ver schijnt de bekende conférencier Tholen voor het voetlicht, die namens de direjlie dank brengt aan het Leidsche publiek en namens het publiek de directie huldigt en niet al leen de directie, maar ook het orkest en het overige personeel. Onder daverend ap plaus besluit hij met den wensch, dat het Trianon in alle opzichten wèl moge gaan. Van Lier zit al achter den vleugel en te zamen zingen ze hun levensliedjes; vlot en beschaafd, zooals steeds; twee, drie toe- giftjes moeien ze geven, en dan is het pauze. ..Friederike" heet de hoofdfilm, waarvan de gelijknamige operette hier te lande op zoo voortreffelijke wijze door het gezc1- i schap Frilz Hirsch en Richard Tauber werd geïntroduceerd. De film biedt andere moge lijkheden als het tooneel, nanr de hoofd gedachte van het eenvoudige dorpsmeisje, dat haar levensgeluk ten offer brengt aan de maatschappelijke loopbaan van den rijken Wolfgang Goethe is ook in de film, ontroe- rend-scho.on neergelegd. Elga Brink en Hans Stüwe vertolken de hoofdrollen en zij doen dat op een wijze, die de figuren op het witte doek voor ons doen leven en ons ver plaatsen temidden van dat Sesenheimsche pastorsgezin met z'n gelukkig familieleven en in de Duitsche studentenkringen, waar het „Wein, Weib und Gesang" nog in prak tijk wordt gebracht. De leutige studenten liederen, het innig mooie „Sah ein knab' ein Röslein steh'n", we hooren ze alle weer en alleen Tauber's schlager „Mad- chen, mein Madchen" hebben we helaas gemist. ..Friederiko" behoort tot het allerbeste der Duitsche toonfilmkunst en wie in de komende da-gen verzuimt deze rolprent te» gaan zien, laat èn zichzelf èn de directie van Trianon onrecht wedervaren. De la3tste van de zwijgende films van Douglas Fairbanks draait deze week in het Casino-theater. De directie zal ongetwijfeld door de bijzondere kwaliteiten van deze film. de komende dagen volle zalen hebben. Reeds gisteravond was het er stampvol. Fairbanks is hier de beschermer van tal- looze ongelukkigen en behoefligen. We zien hem aan het werk tegen een bende bandieten, waarbij spannende gevechten zjjn te zien, waarbtf Douglas zelf wordt gevangen ge nomen, doch hij is de bandieten weer te vlug af en weet hen op zeldzame wijze om den tuin te leiden, net zoo lang totdat hij het onrecht heeft weten te wreken. Dan komt het einde met: ..Douglas als trium- phator"! Doch dit heeft hij maar niet zoo weten te bereiken! Ongetwijfeld zijn er vele episoden in „De Gauco", die de bezoekers in angstige spanning houden. Het voorprogramma bestaat uit de tweede hoofdfilm: „Dwaze vrouwtjes", die zich even eens bij de groote hoofdfilm aanpast en het aankijken ten volle waard is, benevens eenig klein bijwerk. Het programma van Casino is weer van buitengewoon goed gehalte! Nu wij het zonnige zomerweer zoo zeer moeten missen, heeft de directie van het vooruitstrevende theater aan de Haarlem merstraat een programma samengesteld, dat met het praedicaat „uitstekend" kan betiteld worden en dat tevens een ieder in de gelegenheid stelt, een avond gezellig door te brengen. Daar is o.a. de groote hoofd film: „Een geraffineerde intrigante", waarin de beroemde Metro-Goldwyn actrice Norma Shearer de hoofdrol vertolkt. Wie een mooie film wil zien, met buitengewoon spel, moet zeker deze week het City-theater bezoeken. Daar ziet men deze bekoorlijke Amerikaan- sche als een vrouw die geregeld chantage uitoefent. Zoodra zij met haar praktijken weer een slachtoffer gevonden heeft, zijn haar vijanden opnieuw aanwezig om een gedeelte van het door haar geroofde geld te ontvangen, onder het dreigement dat wanneer zij niet aan hun verzoek voldoet, men haar in handen van de politie zal stellen. Na tallooze avonturen met deze bende, waarbij natuurlijk de liefde ook weer een groote rol speelt, brengt deze geschiedenis voor het publiek een gelukkige oplossing. Norma Shearer, met haar gracieuse gebaren draagt wel het leeuwendeel bij, tot het succes van deze spannende film, terwijl Lowell Scherman en John Mack Brown haar waardige partners zijn. Het is een zeer geslaagde m, die wij alleszins kunnen aan bevelen Ook het voorprogramma biedt een voortreffelijke, sensationeele geschiedenis. Mej. A. Hierpstra alhier is geslaagd voor het examen hoofdakte. A. P. heeft bij de politie aangifte ge daan. dat uit een hok, staande in de Waard- straat, een konijn is weggehaald en dood geslagen. De dader liet het doode konijn liggen. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat van half October tot half Maart in de manége alhier rijkunstig onderricht zal worden gegeven aan beTeden beroeps- en reserve-officieren. Ten einde het deelnemen aan een rijcur- cursus door de daarvoor in aanmerking komende reserve-officieren te bevorderen, zullen zij, die in verband met hun burger werkkring overdag niet aan de lessen kun nen deelnemen, in de gelegenheid worden gesteld tot het ontvangen van rijlessen ia de avonduren. Gistermiddag is de 5-jarige M. van T. op den Stationsweg aangereden door een auto, bestuurd door C. B. uit Oegstgeest. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongen naar het Academisch Ziekenhuis, waar bleek, dat hij er met lichte verwondingen in het gelaal goed was afgekomen Gi9tcrna middag is op den Haagweg een auto. bestuurd door II B uit Leersum tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en ondersteboven in de sloot terecht gekomen. De bestuurder, die geen letsel bekomen had. werd door omwonenden uit zijn be narde positie bevrijd en aan het politie bureau van drogex kleeren voorzien. BINNENLAND. Koninklijk Bezoek aan Zeeuwsch-Vlaan- deren. (Laatste Berichten, le Blad.) Nederland's vertegenwoordiging ter Vol kenbondsvergadering. (Binnenland, le BI.) Hollandsche snccessen op do Enropeesche roeikampioenschappen te Lnik. (Sport, 4e Blad.) Visser's Karakorum-expeditie te Srinagar teruggekeerd. (Wetenschappen, 4e Blad.) Het Duitsch-Finsche handelsverdrag niet opgezegd. (Buitenland, le Blad.) BUITENLAND. Ook Polen protesteert tegen de rede van Treviranns. (Buitenland, le Blad.) Is de Tnrksche gezant in Perzië terugge roepen? (Buitenland, le Blad.) De R 100 te Cardington terng. (Tel., lo Blad.) ELFDE VOLKENBONDS VERGADERING. De Nederlandsche delegatie. De Nederlandsche delegatie naar de elfde Volkenbondsvergadering, welke op 10 Sept. a.s. te Genève zal aanvangen, zal zijn samen gesteld als volgt: Jhr. mr. F. Beeiaerts van Blokland, Minis ter van Buitenlandsche Zaken; Jhr. dr. J. Louuon. buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister t/o Parijs, oud-minister van Buitenlandsche Zaken; H. Colijn, oud-minister van Financiën, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalprof. Jhr. mr. W. J. M. Evsinga. hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden, vertegenwoordigers; mr. J. Limbug, lid van den Raad van State, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; mr. L. J. A. Trip, oud-Thesaurier- Generaal van het Departement van Financiën, oud-President van de Javasche Bank; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, admin. Chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het Dep. van Buitenlandsche Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te RotterdamRaden Adipati Ario Soejono, oud-regent van Pasoeroean, lid van het col lege van gedelegeerden van den Volksraad van Ned. Indië, plaatsvervangende vertegen woordigers, met dien verstande, dat tijdens de aanwezighheid van jhr. mr. Beeiaerts van Blokland te Genève, ook jhr. van Evsinga als plaatsvervangend vertegenwoor diger zal worden beschouwd; W. G. van Wettum. regeeringsadviseur in internationale opiumzaken, technisch deskundige, mevr. C. A. Kluyver, hoofdcommies aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken, technisch des kundige en secretarisF. W. Craandrjk, gezantschapssecretaris 2e klasse, secretaris. SOBRIëTAS. Bondsdag. De Federatie van R.K. Diocesane bonden tot bevordering der Christelijke matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme (So- briëtas) heeft gisteren te Utrecht een bonds dag gehouden. De heer J. G. Suring, lid van de Tweede Kamer, voorzitter der Federatie, heeft in zijn openingswoord, na de in grooten getale opgekomen afgevaardigden van Kruisbon- den en Mariavereenigingen te hebben ver welkomd, een terugblik geworpen op de reorganisatie van Sobriëtas, welke door wijlen mgr. Ariëns was belichaamd in zijn voorstel tot wijziging van de Sobriëtas-or- ganisalie en tot wijziging van den geest en slrijdmethoden, opdat deze meer zouden aanpassen aan de eisehen en omstandighe den van onzen tijd. Dezen Sobriëtas-dag is, zeide spr. een onderdeel van de uitvoering van dr. Ariëns testament. Berichten van verhindering waren inge komen van jhr. Ruys de Beerenbrouëk eere voorzitter der Federatie, wegens verblijf in het buitenland, en van het bestuur van het Limburgsch Priesterkruisverbond De heer C. J. J. Terwisscha van Schel- linga, secretaris der Federatie, heeft daarna gesproken over „Nieuwe tijden, nieuwe wegen", en pater Jacobs heeft het woord gevoerd over: „Een nieuwe richting in de praktijk."

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1